WERELD-VETERANEN werken voor de wereldvrede HIPPE HAMBURGSE „MISS VIERTAKT" NBV waarschuwt chauffeurs tegen belastingvrij geld B0EKENK00PJESÜ! .t - Het was te warm Varian Fry overleden Opheffing bushalte in het geding 19 L V fS C5v..* 1, v - B0EKENK00PJES VRIJDAG 15 SEPTEMBER 196 7 Politieke touwtjes Rechten van de mens Vuil naar de mijnen Door de eeuwen trouw Reünie Maerlant-lyceum Onnodige uitgaven van de gemeente Lange haren 5 bij BOEKHANDEL DE ERVEN LOOSJES Beurzen Bromfietsplaag DEN HAAG. „Een soort Bilderberg- conferentie van oud-strijders, u mag het noemen zoals u het wilt. Het gaat om een nieuwe conceptie, om een construc tieve bijdrage te leveren aan de totstand koming van de wereldvrede. Dat is nood zakelijk. Er liggen duizenden megatons klaar om te worden gebruikt in een vol gende oorlog. En dan te bedenken, dat in de laatste wereldoorlog in totaal zes megaton aan explosieve krachten werd „verbruikt". Men praat en denkt nog steeds alsof die duizenden megatons er niet zijn, alsof er niets is. Zo schetst de president van het dage lijks bestuur van de World Veterans Fede ration (WVF), de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, wat van 9 tot 13 oktober in Den Haag aan de hand is, als ongeveer 400 personen uit vijftig landen er bijeen zijn voor de twaalfde algemene assemblee van de WVF, bij welke organisaties van oud strijders en oorlogsslachtoffers zijn aan gesloten, die meer dan twintig miljoen leden tellen. (Van onze correspondent) WENEN. De Nederlandse recruut die gestraft werd omdat hij weigerde zijn lange haren af te knippen, heeft een pendant gekregen in Oostenrijk. Op 13 juli was het snikheet, maar de militaire dienst moest doorgaan. Een Oos tenrijkse pionierscompagnie kreeg het be vel tot aantreden. Terwijl de manschap pen zich opstelden verscheen een pionier alleen in zijn zwembroek. De korporaal eiste van hem een verklaring waarop de soldaat antwoordde: „het is mij te warm". Tegenover de majoor die erbij werd geroepen herhaalde hij dat hij niet van plan was zijn uniform aan te trekken omdat het veel te warm was. De jonge man kwam eerst bij een psychiater die hem normaal vond, daarna moest hij voor de krijgsraad verschijnen die hem tot zes weken gevangenis veroordeelde. De verdediger wees op de grote hitte in de afgelopen zomer en pleitte voor vrij spraak. Maar het bleef bij zes weken. Een mild oordeel vergeleken met het Nederlandse vonnis. NEW YORK (AP) Varian M. Fry leider van een groep die in de Tweede Wereldoorlog meer dan vijftienhonderd mensen hielp ontsnappen uit bezet Frank rijk, is op 59-jarige leeftijd in Easton (Connecticut) aan een hartaanval overle den. Fry had de leiding van een groep van tien personen, die erin slaagden om met behulp van vervalste paspoorten be roemdheden als Heinrich Mann, roman schrijver en broer van Thomas Mann, schilder Marc Chagall, beeldhouwer Jacques Lipschitz, dichter Franz Werfel en historicus Konreid Heiden uit Frank rijk te smokkelen. Fry is voor dit werk onderscheiden met het Franse legioen van eer en een medaille van het internationale render on demand" en een boek over zijn ervaringen geschreven, getiteld „Sur render on demand" en en boek over China, getiteld „War in China". (Van onze streekredactie) UITHOORN Het openbare vervoer bedrijf Maarse Kroon zal zich met een beroep tot de Kroon wenden in verband met een beschikking van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij aan de bus onderneming wordt opgedragen een reeds jaar en dag bestaande bushalte ep te hef fen. Het gaat hier om een halte langs de provinciale weg UithoornVreeland, ter hoogte van een verhard, niet openbaar pad, de zogenoemde Molmweg, in de ge meente Vinkeveen. Deze halte is voor de bewoners van de nieuwe en nog gedeel telijk in aanbouw zijnde wijk Zuiderwaard bijzonder gunstig gelegen en via de Molm weg direct bereikbaar. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben nu besloten de toestemming tot hand having van deze halte te weigeren en stel len daarbij, dat zij het belang van het openbare vervoer enerzijds en de veilig heid van het verkeer anderzijds hebben afgewogen. Maarse Kroon wijst er in haar ver weer op, dat het hier gaat om een prin cipiële kwestie, namelijk om het prevale ren van het algemeen belang en dat van het handhaven van de omstreden halte in Vinkeveen, het door de huidige verkeers situatie steeds belangrijker wordende nut van het openbare vervoer niet voldoende hoog wordt gewaardeerd. Dit alles vindt men een voldoende re den een beroep op de Kroon te doen om de beschikking van Gedeputeerde Staten van Utrecht te vernietigen. W. Ch. J. M. van Lanschot Het belang van de bijeenkomst is, vol gens de heer Van Lanschot dat de WVF kan worden en wordt gebruikt als een kanaal om ideeën uit te wisselen met het doel een duurzame wereldvrede te krijgen. Waar vind je op dit ogenblik een plaats, waar Arabieren en Israëliërs bij elkaar aan tafel komen? De assemblee is een ge- sprekscentrum voor Amerikanen en Ja panners, voor Duitsers en Fransen, voor Indiërs en Pakistanen, voor Joegoslaven en Italianen, voor Indonesiërs en Neder landers. Bovendien zullen er uit het oost- blok waarnemers zijn", aldus de presi dent van de WVF. Op het programma staat onder meer ook de toelating van Indonesië tot de WVF, nadat dit land zich voordien van de federatie los maak te. De WVF heeft een algemene raad, die gevormd wordt door een vertegenwoor diger van elk land, waarvan één of meer organisaties lid zijn van de federatie. Voor Nederland heeft mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke zitting in de algemene raad. Deze zegt dat de assemblée be langrijker is, dan in Nederland gewoon lijk wordt verondersteld. De oud-strijder is in ons land weer een burger geworden De Nederlandse organisaties, die bij de WVF zijn aangesloten (de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtof fers, de Nederlandse Bond van Oud strijders en dragers van het mobilisatie- kruis en de Vereniging van oud-onderoffi cieren van het voormalige KNIL „Mad- joe") zijn organisaties van gewone bur gers, meent de heer Van Ommen Kloeke. In het buitenland is het evenwel anders gesteld. In vele landen zijn de oudstrij ders politieke topfiguren geworden, die de politieke touwtjes in hun land in handen hebben. In de WVF hebben de oudstrijders zich gegroepeerd, omdat zij hebben gevoch ten in een internationale oorlog en gezien hebben, dat er betere situaties moeten komen. Tot de doelstellingen varr de WVF behoort te streven, dat de vrede en vei ligheid worden gehandhaafd, en dat de rechten van de mens worden gerespec teerd. Voorts spant de WVF zich in voor de verdediging van de geestelijke en materiële belangen van oorlogsslachtof fers en oud-strijders, het onderhouden van internationale betrekkingen tussen nationale organisaties van oud-strijders, het bevorderen van internationale samen werking en de uitwisseling van alle mo gelijke ervaringen. „De meest prominente Nederlandse oud-strijder", zoals de heer Van Lan schot prins Bernhard noemt, is van plan de algemene assemblee op 9 oktober officieel te openen. Alle jongens in Hamburg vinden haar hip. En wat een wonder. Ze rijdt op een zware 1200 cc Harley Davidson (bouwjaar 1933), ze is 21 jaar oud. en onder de soliede pet draagt ze stroblond haar met twee gekke vlechtjes. Christel, zoals deze viertakt-miss heet, rijdt zelde lang zamer dan 150 km per uur. W.w- *-• V -V. .Y..VU..V» UTRECHT. De ongelukken die er de cent aan sociale verzekeringspremies be- laatste tijd met tankauto's zijn gebeurd hebben de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel ertoe gebracht, de beroep- chauffeurs ernstig te waarschuwen tegen de risico's die zij lopen als zij toestaan dat een deel van hun premieplichtig in komen wordt overgebracht naar de on kostenvergoeding. Volgens de NBV komt een dergelijke handelwijze vooral in de sectoren goede renvervoer en toer- en groepsvervoer steeds meer in gebruik. De werknemer vindt het wel fijn als hij een hoger net to-inkomen ontvangt omdat hij minder belasting moet betalen, terwijl de werk gever op de bedragen die via de onkos- tennota worden uitgekeerd bijna 18 per- spaart. „Zo op het oog hebben beide partijen dus een financieel voordeeltje", aldus de NBV in zijn blad „steeds Voorwaarts", „maar toch ontraden wij ieder ten stel ligste, te bezwijken voor de lokstem van het belastingvrije geld". Het is namelijk zo, dat de uitkeringen bij ongeval en invaliditeit ingevolge de nieuwe Wet op de Arbeidsongeschiktheid worden gekaseerd op het dagloon, tot een maximum van 77 gulden per dag of 385 gulden per week. Iemand die premie be taalt over een lager inkomen dan hij in werkelijkheid verdient, ontvangt dus bij ongeval of invaliditeit ook een lagere uitkering dan die waarop hij eigenlijk recht heeft. De NBV vestigt er daarom de aandacht op, dat het van het grootste belang is dat zijn leden zich ervan over tuigen, dat hun loon, overuren, onregel matigheidstoeslag, diplomatoeslag en der gelijke op de juiste wijze worden verant woord. De bond haalt voorbeelden aan van ge zinnen met vier of vijf kinderen die via de sociale verzekeringswetten een uitke ring ontvangen van nog geen 100 gulden per week, terwijl de betrokkenen bijna het dubbele zouden hebben gekregen als hun inkomen op basis van de CAO zou zijn berekend. Met het oog op het risico van verkeers ongelukken waarschuwt de NBV ook te gen het „kilometergeld" waarbij het in komen afhankelijk is van het aantal kilo meters dat wordt gemaakt en dat ertoe leidt dat men gaat jagen om op een zo hoog mogelijk aantal kilometers te ko men, vaak ten koste van een goede nachtrust, terwijl reparaties aan het ma terieel zo lang mogelijk worden uitge steld. De NBV stelt verder dat er van de voorgeschreven rust vaak weinig te recht komt. De concurrentie is tegen woordig zo scherp, dat de prijzen aan de lage kant liggen en de omloopsnelheid van de wagens zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. „Aan een chauffeur die niet op kan schieten en die te veel op zijn rechten staat heeft men niets", aldus het NBV- blad, „en de chauffeur moet wel, want het dreigen met anderen die wel bereid zijn, blijkt in de praktijk een veel voor komende zaak". Volgens de bond is er vandaag de dag, met in feite te veel vrachtwagens op de weg in verhouding tot het ladingaanbod, sprake van een toe nemende dwang en van ontslagen op staande voet wegens vermeende werk- weigering. MHIUIMMUWIMMflJWWUWIIIMJWIMWWIMMMIIMIWUIMMIUIMnMMIIMIMMAflMMMWWIMMIWVWlllMJMMMWIflMMM MuiAfuiAfiAnflnftnflnnnnnrnfiflftnftAnrfl^'"*" „Geen vuilnisbelt groot genoeg voor ons afval", luidt de noodkreet van de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid in Ne derland. (Uw blad van vrijdag 8 septem ber). Het afval is inderdaad bij ons het ergste gevolg en het grootste probleem van de overbevolking. Daartegen helpt niet alleen het opvoeden tot netheid van de jeugd en volwassenen. De vuilnisop haaldienst beperkt zich ook al tot één maal in de week. De oude, en nieuwe gekraakte, auto's, het oudpapier, plastic en glas van flessen puin van woningen het wordt alles steeds waardelozer en on- verdelgbaarder naarmate de menselijke arbeid duurder betaald moet worden en ieder zijn neus ophaalt voor handenar beid, of „allergisch" blijkt voor spierar- bied. En dan zijn de kostbaarste machi nes nodig om die afval te verwerken. Maar eerst bederven nog de afvalhopen de lucht en het water en de gezondheid ratten en vliegen!) van de omwonenden. Waarom stort men er de gesloten of in de toekomst te sluiten mijnen in Limburg niet mee vol? Als er een pendeldienst van spoorwagens tussen mijnen en Hoog ovens bestaan kan, moet er ook een op haaldienst te organiseren zijn tussen de „terrils", de stenen- en slakkenheuvels, die nu het landschap ontsieren en de om geving bedreigen (denk aan Aberfan in Wales!); de autokerkhoven, vuilnisbelten enzovoort, en die ondergrondse gangen en ruimten, die de grond erboven nu voor bebouwing ongeschikt maken. Opvullen van die holten in de mijnstreek kan vele mensen werk verschaffen, en het gevaar van instorting als de gangen niet meer door hout gestut worden voorkomen. Noemt men dit soms geen produktief werk? Is daarvoor van staatswege geen geld voor beschikbaar? Het is toch een landsbelang van de eerste orde? Men be schikt over de apparatuur voor het trans port, over de mensen die zulk werk we ten aan te pakken, over de mogelijkheid ook aan andere landen in dit opzicht een voorbeeld te geven. Wanneer de auto wrakken en de vuilnis en de steenafval er laag om laag worden ingebracht, zodat de zwaardere stoffen de lichtere in drukken, moet er voorlopig aardig wat ruimte zijn. Het project zou niet minder belangrijk zijn dan het Delta-plan, al mist het de „show", die het voor toeristen aantrekkelijk maakt. Die profiteren er op den duur ook van. Nederland ligt ons na der aan het hart dan Vietnam, en de onbewoonbaarheid onleefbaarheid, zegt men tegenwoordig is al een feit. Zou een dergelijke opzet onuitvoerbaar zijn, laten de experts ons dan eens uit leggen, waarom. Iedere Nederlander zal er met liefde zijn belastingpenningen voor afstaan en wij hebben knappe kop pen genoeg om zoiets te organiseren. Man keren de werknemers, welnu, wij hebben het leger ook nog. En de spoorwegen zullen mede dankbaar zijn. M. NIJLAND-VERWEY, Santpoort-Zuid. In dez« rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. ie De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. ie De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Als belangstellend luisteraarster heb ik de weekend conferentie van Door de Eeu wen Trouw in Woudschoten meegemaakt. Het gemak waarmee wij Nederlanders zo begaan met de ellende op veel plaat sen in de wereld, en langs evenzovele we gen vechtend voor menselijke rechten de Ambonezen en Papoea's van ons af schuiven, is onterend. Is het met heel ons ontwikkelingsplan niet in de eerste plaats een plicht niet eens vrijwillig dus langs alle mogelijke kanalen een einde te maken aan stand recht, moord "en ophanging van mannen, vrouwen en kinderen op Nieuw-Guinea, oftewel: West-Irian? Een bewind dat minderheden, kolonies, satellieten of federaties, noem het zo u wilt, op dergelijke manier „ontwikkelt", is onaanvaardbaar voor alle strijders voor menselijke rechten! M. MOUWEN, Bentveld Het Maerlant-Lyceum voorheen Twee de Gymnasium in Den Haag, zal in de eerste week van oktober zijn vijftigjarig bestaan vieren met een veelzijdig pro gramma. De feestweek wordt besloten met een reünie, diner en bal in het Kur- haus in Scheveningen. Op 3 oktober biedt het Haagse gemeentebestuur een receptie aan. De jubileumcommissie verzoekt oud leerlingen die geen bericht hebben ont vangen zich in verbinding te stellen met hun oude school: Maerlant-Lyceum, Jo hannes Bildersstraat 11, 's-Gravenhage, te lefoon 070249836, waarna toezending van programma en inschrijfformulier volgt De rector, Dr. P. W. STEENBERGEN. Voor honderd percent onderschrijf ik het ingezonden stuk van de heer W. Kerk hof in uw blad van 28 augustus. Jammer dat genoemde heer vergeten heeft te ver melden de onzinnige uitgaven voor de jumelage met Osnabrück en Angers. Deze uitgaven zijn onverantwoordelijk en het argument „verbroedering" is een dekman tel voor reisjes van het gemeentebestuur, hoofden van dienst en hoofdambtenaren. Als die verbroedering dan zo noodzake lijk is, waarom dan niet een aantal bur gers van Haarlem meegenomen, dan kun nen die ook eens verbroederen onder het heffen van een glas geestrijk vocht? Ik geloof niet, dat de wereldvrede ermee gediend wordt, als er uitwisseling van muziekgezelschappen en sportverenigin gen plaats heeft; daar is iets anders voor nodig. Ook de uitgave voor de bereden politie is geld wegsmijten; een stad als Haarlem behoeft een dergelijk statussym bool niet, er is geen reden voor. demon- stiaties vinden hier niet plaats, Haarlem mers zijn daar te gemoedelijk voor! De politiemensen kunnen beter straatdienst doen. Scherper toezicht houden op de bromnozems is noodzakelijker dan op een paard door de stad paraderen, want an ders is het niet Ik meen, dat het college van B. en W. en de leden van de ge meenteraad nog niet voldoende beseffen, dat er in de stad Haarlem nog velen zijn, die met moeite de zeer hoge belas tingen bij elkaar schrapen, dit ondanks de zogenoemde welvaartsstaat waarin wij leven Als ik de gemeenteraadsverslagen in uw blad lees, verbaast het mij steeds weer, dat er geen raadsleden zijn, die een scherper protest laten horen, als er over dergelijke uitgaven gedebatteerd wordt. Weliswaar zijn er al politieke par tijen genoeg, echter ontbreekt er één: „de partij tegen de overbodige uitgaven". Bij gebrek hieraan zou een commissie in deze geest-vruchtbaar werk kunnen doen, landelijk en gemeentelijk en dan minder dienstreizen, minder dienstauto's en min der excursies! H. BAKKENHOVEN, Haarlem. Inderdaad, de heer Van Amerongen heeft gelijk: wij volwassenen moeten wijzer en verstandiger worden. Voortbor durend op de redenering dat lange haren geen beletsel hoeven te vormen voor een goede gang van zaken, de dienst betref fende, zouden er nog heel wat heilige huisjes bij defensie omver gehaald dienen te worden. Waarom bijvoorbeeld nog lan ger uniformiteit in kleding. Komt het er in ons kerntijdperk nog op aan of ihen zich hult in de a Is dekkleur bedoelde legerkleur? Ik wil mij stellen aan de kant van de heer Van Amerongen; hij breekt een lans voor soldaten met lange haren. Ik zou willen stellen dat ieder kledij naar eigen verkiezing zou mogen dragen, met een beetje doorredeneren zit er dan ook nog wel een besparing op de defensiebe groting in. Dat is per slot het doel waar naar wij streven. Meent de heer Van Ame rongen heus dat de bewuste soldaat niet meer op zijn kerfstok heeft dan alleen maar het dragen van, naar dienstnormen gerekend, te lange haren? Ware het al leen een kwestie van lange haren, dan ben jk met u van mening dat dit een belachelijke zaak is. Niet in de eerste plaats voor de militaire rechtbank, dan wel voor de pelotons- en de compagnies commandant van de betrokkene. Ook in de tijd dat ikzelf dienstplichtig was (1956) gaf de militair er over het algemeen de voorkeur aan, ook wat haarlengte betreft, zelf de norm te stellen. Deze week in heel wat gevallen van de dienstnorm af. 's Maandags hield men zich nog wel aan de eigen normen, maar wanneer er 's zaterdags een eskadron tezamen stond aangetreden om naar huis te gaan, zagen ze er, met of zonder snor, tenminste als kerels uit. Maar misschien klinkt het be grip „kerels" in deze tijd van verval wel als een misplaatste grap. J. RODINK, Haarlem. ADVERTENTIE Wegens totale verbouwing vindt u vanaf zaterdag 16 september a.s. vele GROTE HOUTSTRAAT 100 Het Salzburg Seminar in American Stu dies, gevestigd in slot Leopoldskron, Salz burg, Oostenrijk, organiseert in 1968 zeven cursussen, waarafin vooraanstaande Ame rikaanse hoogleraren en deskundigen meewerken: 1. Stedelijke planning, 2. Amerikaanse aanpak van bedrijfsvoering, 3. Rijkdom van de Amerikaanse bodem en landbouw, 4. Taalwetenschap, 5. Ameri kaans toneel. 6. Amerikaanse staatsin richting en 7. De sociale gevolgen van de nieuwe technologie. Ze duren elk on geveer drie weken. Per cursus stelt het Salzburg Seminar vier a vijf beurzen voor Nederlanders be schikbaar. De beurzen dekken tachtig per cent van de kosten van de lezingen, kost en inwoning, terwijl voor rekening van de deelnemers een bedrag van 375,- komt. Niet alleen academisch gevormden, die reeds werkzaam zijn bij wetenschappe lijke, culturele, industriële of overheidsin stellingen, doch ook zij die een niet-uni- versitaire opleiding genoten hebben en op grond van hun werkkring belangstelling hebben voor deze cursussen, kunnen hier voor in aanmerking komen. Een eerste vereiste is, dat men een aanzienlijke ken nis en ervaring op het desbetreffende ge bied heeft. De leeftijdsgrens is veertig jaar; een goede kennis van het Engels is noodzakelijk. Formulieren en inlichtingen kunnen tot 15 oktober 1967 worden aange vraagd bij: NEDERLAND-AMERIKA INSTITUUT, Museumplein 4, Amsterdam, telefoon: 72 22 80. Hoewel ik pas een half jaar in Haarlem woon, ben ik van deze stad en haar om geving gaan houden en heb ik bewonde ring voor het bestuur van deze stad in het bijzonder voor zijn verkeersbeleid in het centrum. Eén ding betreur ik echter; dat er tot dusver van gemeentewege wei nig of niets wordt gedaan aan het onvei lig en onprettig maken van de binnenstad door de vele jeugdige bromfietsberijders. Waarom kan bijvoorbeeld in de weekends de toegang tot de binnenstad voor brom fietsers niet worden verboden? Dat harde en onbesuisde rijden dat bovendien met veel lawaai gepaard gaat, heeft veelal geen enkele zin. Het is niets dan pret- makerij! Het wandelen en winkelen in Haarlem kan zulk een prettige bezigheid zijn, maar wordt door de bromfietster- reur maar al te zeer tot een ongenoegen en ergenis. Ik hoop dan ook van harte dat ons stadsbestuur aan deze toestand een einde maakt. Jammer is ook dat nog vele winkelstraten niet geheel voor ver keer zijn afgesloten. Maar, gezien het vele goede dat in dit opzicht werd gedaan twijfel ik er niet aan, of ook hierin zal het stadsbestuur met veiligheid en leef baarheid van de burgerij rekening houden. P. H. ZWERVER, Haarlem.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19