DE ZILVEREN HAMER Puzzel ven de week L m PANDA EN DE MEESTERVERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO r I Show occasions G. INIA SI MCA -dealer voor gem. velsen «gestipt GROEN Co BRAMMETJE FOK up RECHTER TIE EN HET GESTOLEN mm Ons vervolgverhaal LJ Zeeuwen brommen het meest Gevaarlijk VRIJDAG 15 SEPTEMBER 196 7 23 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN CACTUSSEN CACTUSSEN CACTUSSEN IkPJii KENNEMERGARAGE IJMUIDEN Kees Stip Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels 'Mi' 'i ""MIMI'' if f f wdll dUS ff VVfl 32) Er werden mensen uitgezonden, om haar te zoeken, maar dezen kwa men al spoedig terug met het be richt, dat ze naar het rijk der Zwe den ontkomen was, in gezelschap van een van Olves knechts van zijn hoeve in het Ognsdal. Ze had zich dus op die hoeve blijkbaar niet zo eenzaam en onge lukkig gevoeld tijdens Olves afwe zigheid, als ze steeds deed voorko men. Stel je voor, dat hij voor dat vrouwmens nog een schip met be manning beschikbaar had willen stel len, om haar weg te zenden! besloot Ragnhild haar verhaal verontwaar digd. Sigrid, die duidelijk Guttorms stem achter deze woorden hoorde, had moeite haar lachen in te houden. Ze mocht Ragnhild graag en zou haar voor geen geld kwetsen. Maar wel vermaakte het haar, dat alles wat Ragnhild vertelde, een echo was van wat Guttorm kort tevoren gezegd moest hebben. En meermalen be dacht ze, dat het vast niet voor haar oren bestemd was, wat Guttorm te vertellen had. Maar hoe dan ook, Khadija was weg en Sigrid vond, dat dit feit wel een bijzonder dankoffer aan de goden waard was... Zij was opgestaan om te zien, hoe de zon aan de hemel stond; het was zeker hoog tijd om naar huis te gaan, ze moest de mensen niet laten wach ten met het avondmaal. Ze had het boeket margrieten, dat ze geplukt had, nog in de hand. Naar een ge woonte uit haar meisjesjaren, nam ze er een bloem uit en plukte er één voor één de blaadjes af: Hij houdt van me hij houdt niet van me hij houdt van me... Maar voor dat ze aan het laatste blaadje toe was, schaamde ze zich over haar kinderachtigheid en wierp de bloem weg. Olve kwam die avond laat thuis van de volksvergadering, Sigrid lag al in bed. Het was zo onwennig zon der de kleine. Maar Ragnhild had hem nu 's nachts bij zich, omdat zij hem voedde en Sigrid troostte zich nu maar met de hond. Die sliep weer net als vroeger op het voeten eind van haar bed. Ze was nog wak ker, toen Olve en zijn mannen van de haven terugkwamen. Uit hun luid ruchtigheid bleek, dat ze zich aan boord rijkelijk met de fles getroost hadden, zoals gewoonlijk. Olves ge zicht stond heel tevreden, toen hij binnenstapte. Een oude grenstwist met een van zijn buren was op de door hem gewenste wijze beslecht tij dens de rechtszitting. Hij vroeg di rect, hoe de jongen het maakte en toonde zich blij, dat de berichten goed waren. Hij groeit met de dag en hij schreeuwt steeds harder, vertelde Si grid, Ragnhild en Tora beweren allebei, dat ze hem hebben zien lachen, maar ik houd het erop, dat hij zich toen net verslikte, zo gulzig als hij is! Olve lachte. Mis je hem erg, 'nu hij bij Ragnhild is? vroeg hij. Dat weet je wel, antwoordde ze kort. Je hoeft jezelf niets te verwij ten, zei Olve opeens. Het is jouw schuld niet, dat je niet gezond was, toen hij geboren werd. Sigrid zag hem verwonderd aan. Dit was wel het laatste wat ze van hem verwacht had: een zij het bedekte erkenning van zijn schuld aan haar erbarmelijke toestand tij dens haar zwangerschap. En in haar verwarring kon ze geen antwoord ge ven. Olve ging haar zitten vertellen, wat er alzo tijdens de rechtszitting voorgevallen was. Hoewel hij sprak over mensen, die ze niet kende en over zaken, waar ze geen verstand van had, genoot ze van zijn kleurige verhalen en rake beschrijvingen. En toen hij vertelde, hoe de aanwezigen in een lange stoet naar de plaats van de rechtszitting schreden de oud sten en voornaamsten voorop, terwijl de oude man van Vaernes en een grijsaard uit Leksvik elkaar met de ellebogen hun voorrang betwistten, moest ze zo lachen, dat de tranen haar over de wangen rolden. Ze maakten te veel leven naar Fen- rirs zin. De hond sprong verontwaar digd van het bed af en rolde zich in een hoek van het vertrek op, om zijn slaap daar voort te zetten. Wat is dat, heb je de hond te genwoordig bij je in bed? vroeg Olve met opgetrokken wenkbrauwen. Heb je dat niet eerder gemerkt? was Sigrids verbaasde weerwoord. Dat beest moest maar een an dere plek opzoeken tegen de tijd, dat ik weer in je bed komt. Sigrid gaf geen antwoord. De ge dachte, dat Olve haar weer als zijn vrouw zou kunnen begeren, was eerst bij haar opgekomen na het vertrek van Khadija. En ze had die meteen terzijde geschoven. Olve had haar zo diep gekwetst. Ze had het gevoel, dat ze hem nooit meer van ganser harte zou kunnen toebehoren. En op een andere manier met tegenzin neen, zo wilde ze hem niet ont vangen. Ze kon zich ook niet ver schuilen achter haar bevalling, want sindsdien was al weer heel wat tijd verstreken. Hij zag haar weifeling en tegenzin en werd opeens ernstig. Ik ben niet van plan, je te dwin gen tot iets, wat je tegenstaat, zei hij Waarom niet, het is immers je recht, zei Sigrid schouderophalend. Wanneer ik mijn zin met dwang moet krijgen, kan ik me net zo goed met een van m'n lijfeigenen tevreden stellen. Slaap je nu ook al met je lijf eigenen! Hij wierp haar een verwijtende blik toe. - Ik kan je verzekeren, dat ik al heel lang geleden ontdekt heb, hoe weinig waarde een verovering heeft, die met geweld verkregen is. Sigrid beet zich op de lippen. Nu pas drong het tot haar door, waar om hij haar in die eerste tijd zo zacht en liefdevol behandeld had en woede en bezeerde trots welden in haar op. Je praat als een dronken kerel, zei ze scherp, maar ik ben ten minste blij, dat je er eerlijk voor uit komt, waarom je in het begin van ons huwelijk zulke mooie praatjes te gen me hield. (Wordt vervolgd.) 55 1/ 56 R PUZZEL NO. 38. Horizontaal: 1. hoge heuvel; 3. schilder gerei; 8. soort lied; 11. niet eenvoudig; 13. voegwoord: 15. uitroep; 16. jongensnaam; 18. lidwoord; 19. geb. in Rusland; 20. vra gend vnw.; 22. vorm van vlasbewerking; 23. zangnoot; 24. vrouwelijk beroep; 27. jongensnaam: 28. toets alleen; 30. grond toon; 31. fr. lidwoord; 32. fr. onbep. vnw.; 34. bolgewas; 36. zangnoot; 38. betaalmid del; 39 eentonige gang van zaken; 40. rivier in Nederland; 41. heilige; 42. in casu (afk.43. meterton; 44. en omge keerd; 46. voegwoord; 47. kosten koper; 49. water in Brabant; 50. volksvertegen woordiging; 55. voorzetsel; 57. voedsel; 58. niet raak; 59. uitgestorven dier; 60. verlaagde toon; 61. per expresse; 62. in houdsmaat; 63. voorzetsel; 65. verkeers plein; 71. buitenstaander; 72. gevaarte; 73. vadsig. Verticaal: 1. breekbaar; 2. vr. munt; 3. rivier in Italië; 4. als eerder; 5: slinger plant; 6. stofmaat; 7. duur van eb en vloed; 9. godsdienst; 10. vogel; 11. soort onderwijs; 12. niet lang; 14. gebeurtenis; 15. oude vochtmaat; 17. gesloten; 18. Eu ropeaan; 20. kleur; 21. seconde; 25. don ker; 26 deel v. h. servies; 29. ontvang kamer; 32. schoeisel; 33. ik; 35. heidemeer- tje; 37. ieder; 43. planeet; 45. boom; 46. pl. in Duitsland; 48. deel v. h. hoofd; 49. boom; 50. speelgoed; 51. bloedvat; 52. tot de rand gevuld; 53. door de nood ge dwongen; 54. ogenblik; 56. kerkelijk lied; 64. dat is; 66. in orde; 67. meisjesnaam; 68. windrichting; 69. titel; 70 op deze wijze. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 37. Horizontaal: 1. heide; 6. druif; 10. sol; 11. lichaam; 14. dek; 16. trap; 17. si; 18. mm; 19. deze; 20. stroper; 23. lt; 25. kg; 26 cie; 27. as; 29. de; 30. aren; 32. nu; 33. r.i.; 34. poel; 36. ahum; 38. sie; 40. ferm; ADVERTENTIE J. ZWART - Bloemsierkunst Rijksstraatweg 100 - Tel. 56003 - Haarlem 5. Joris Goedbloed besloot, om zo snel mogelijk het vertrouwen van Astral te winnen. „Ik ben degeen die u zoekt!" verklaarde hij daarom. „Toevallig ben ik gisteren nog uitgeroepen tot F alder-Per soon Van Het Jaar!" „O ja?", vroeg de ander blij. Leuk hoor. Even knurgel doen, dan?" Met die woorden haalde hij een soort schroevedraaier tevoorschijn en gaf die aan Joris. „Hier dan!" verklaarde hij. „Bewijs vriend schap! Elke vijf aard-minuten een knurgel! Leuk!" „Heb dank!" sprak Joris warm. ,,Een aardig ge schenk! Ik verheug me reeds op de knurgels die ik elke vijf minuten krijg!" Maar Joris hooggespannen verwachtingen over de knurgels werden heftig ge schokt. Want na enkele minuten lichtte het gereed- schapje op en ontlaadde een hoge elektrische span ning... 20 KAM IK JOU OOK IATCM SCHRIKKEN J Iy ^^POÊH - IS OAT flues'? HElPiSCHIlDMD JE HEEFT EEN SlURP! HOUD op! je X /VWAKT ONS AAM A HETSCHRIKKENf t/f 41. op; 42. pon; 43. gil; 44. el; 45. eppe; 47. Spa; 49 Sont; 51. Azië; 52. st; 53. re; 54. noen; 56: ne; 57. la; 59. Ran; 61. o.k.; 62. r.o.; 64. goochem; 68. olie; 70. of; 71. Ed; 72. sate; 74. Nel; 75. dreumes; 78. dol; 79. boord; 80. Namen. Verticaal: 1. hor; 2. elan; 3. dl; 4. eist; 5. T.H.; 6. dame; 7. r.m.; 8. idem; 9. fez; 10. stola; 12. circus; 13. ampere; 15. ketel; 20. s.g.; 21. o.i.; 22. ra; 24. trapeze; 25. knuppel: 28. spelonk; 29. Demeter; 31. eh; 35. or; 37. moe; 39. iep; 40. fis; 46. pi; 47. strofe; 48. Arnhem; 50. no; 51. Anton; 55. nobel; 58. A.G.; 60. a.c.; 61. om; 63. silo; 65. oord; 66. eden; 67. gade; 69. leb; 73. ton; 75. dr; 76. ui; 77. s.a De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. Aantal bromfietsen per1000inw vqn 16 laar en ouder 50 100 150 i 200 I Limburg Friesland Noord-Holl Zuid-Hol!. Groningen Drente Overijssel Utrecht Gelderland Noord-Brab. Zeeland In ons land neemt de trein ca. 11 per cent van het totale personenvervoer voor zijn rekening, de bromfiets echter ruim 12 percent. Er rijden in Nederland thans 1,6 miljoen bromfietsen. Verdelen wij de ze brommers per provincie en per 1000 inwoners van 16 jaar en ouder, dan blijkt Zeeland de meeste bromfietsen te bezit ten. Daarna komt Noord-Brabant en Gel derland. Limburg en Friesland bezitten de minste brommers. De verschillen in bromfietsebezit per provincie hebben tal van oorzaken. Welstand, aard van het werk, aanwezigheid van openbare ver voermiddelen, aanwezigheid van steden etc. spelen een grote rol. yy De Britse acteur Dirk Bogarde heeft voor de televisie gezegd dat het bui tengewoon gevaarlijk zou zijn als een acteur zoals de Amerikaanse gouver neur Ronald Reagan van Californië de volgende president van de VS zou worden. Voor de BBC verkleerde hij dat hij het in het algemeen verkeerd vindt als acteurs in de Amerikaanse politiek gaan. Hij gaf verder als voorbeelden de republikeinse senator George Mur phy van Californië en de kandidatuur van het vroegere filmsterretje Shirley Tempel. ADVERTENTIE VRIJDAG 15 SEPTEMBER VAN 19 TOT 23 UUR ZATERDAG 16 SEPTEMBER VAN 9 TOT 20 UUR Voorradig: SIMCA'S 1000 merken. Verkoop onder garantie 1300 - 1500, en diverse andere Financiering mogelijk KENNEMERLAAN 224 - TEL. 02550 - 1 43 24 - 1 63 28 Vandaag ben ik expres in een tram gestapt die ergens heenging waar ik helemaal niet heen moest. Gewoonlijk doe ik dat bij vergissing, maar ditmaal deed ik het omdat ik in de dievenwa- gen wou rijden. Dat is de nieuwe motor wagen van het Amsterdamse trambe drijf waarin de conducteur ontbreekt maar de spanning niet, want wie daar zonder geldig plaatsbewijs in plaats neemt loopt, naar gelang er al of niet een controleur verschijnt, kans op een flinke boete of een gratis rit. De naam dievenwagen is op verzoek van het vervoerbedrijf bedacht door het Amsterdamse publiek, en het ver voerbedrijf is er helemaal niet blij mee. Dat werd mij duidelijk toen ik, met een geldig plaatsbewijs instap pend, een officieel heer in burger met een notitieboekje in de hand bezig vond de passagiers te ondervragen. Hij deed wat ik zelf had willen doen, wat ik als een verregaande vorm van service beschouw. De ondervrager wendde zich juist tot een nieuwe passagier die bestond uit een oude dame. „Mevrouw", sprak hij, „mag ik u even lastig vallen? Ik ben van de com missie voor de naamgeving in het Ge meentevervoerbedrijf". „Daar geef ik niet aan, sprak de da me. „Nee mevrouw", antwoordde de heer vriendelijk, „het gaat niet om geld. Ik zou alleen graag van u willen weten of u het eens bent met de naam van deze tram. „Zit ik dan niet in lijn 27?", vroeg de dame verschrikt. De heer glimlach te geduldig. „Jawel mevrouw", zei hij. „Maar het publiek heeft een nieuwe naam bedacht en nu gaat het er om of u het daarmee eens bent". „De naam is Meyer", zei de dame. „Met een lange y zonder puntjes. Is daar iets op aan te merken?". „Wat is hier aan de hand?", vroeg de controleur die ongemerkt was inge stapt. „Commissie voor de naamgeving" zei de heer. „We moeten ook het per soneel vragen wat ze van de naam denken". „Dievenwagen?", zei de con troleur. „Waardeloos. Ik heb het zelf bedacht, en mijn schoonzoon heeft het ingezonden, maar een ander krijgt de prijs. Een waardeloze naam". „Mag ik een overstapje, conduc teur?", vroeg de dame. „Maar me vrouw!", riep de controleur, „u had al een overstapje moeten hebben voor u hier instapte". Hoe kan ik nou over stappen voor ik instap?", vroeg de da me. De controleur zuchtte. „Voor de ze keer zal ik het nog laten gaan", zei hij. „Maar dan moet u de volgen de halte overstappen op de achterste wagen". „Daar moet ik eruit", zei de dame. De controleur hielp haar uitstappen. Ook de ondervrager stapte uit. En ik ook. „Bereikt u daar nu iets mee?", vroeg ik. „Jazeker", zei hij. „Gratis reizen in de dievenwagen". ADVERTENTIE 43. Als Rechter Tie heeft plaatsgeno men, nemen de dragers de palankijn op en gaan de brug van de buitenste paleis gracht over, op weg naar de stad. Het is een grote opluchting voor de Rechter dat zijn valse papieren een nauwkeurig on derzoek hebben doorstaan. Hij moet er kapitein Sioe en zijn handige luitenant te zijner tijd een compliment voor ma ken. Maar wat was de reden van de argwanende houding van de Oppereunuch en de Opperkamerheer? Zouden ze iede re buitenstaander die in het paleis ont boden werd persoonlijk aan de tand voe len? Of hadden ze misschien iets te ma ken met de diefstal van het halssnoer? Ach nee, waarom zouden zulke hoge functionarissen een dergelijke misdaad riskeren? Geld betekende niets voor hen. Of zou het parelsnoer misschien een rol spelen in de een of andere duistere pa leisintrige? Maar als een van beide hof functionarissen vermoedde dat hij in verband met de diefstal door de Prinses was ontboden, waarom hadden ze hem dan laten gaan? Natuurlijk, omdat ze zich niet openlijk tegen de Prinses kon den verzetten. Rechter Tie tast onder de bank naar zijn zwaard en ontdekt tot zijn schrik dat het verdwenen is. Het koude zweet breekt hem uit als de dra gers de palankijn plotseling aan de grond zetten, al zijn ze nog midden in het bos. Wat betekent dit? Een aanslag? 'Jhht'tS: 935. Steeds rampzaliger werden de ge volgen van het misbruik van de groei- poeder. Een rioolwerker was 's morgens nog monter en opgewekt door een rioolputje naar zijn werk gegaan maar bleef nu bij het verlaten van zijn arbeidsterrein ste ken. Slechts met de grootste moeite slaagden stadgenoten erin hem te be vrijden. Ook degenen, die niet groeiden, had den te lijden van het scheutschieten. Jammerend en klagend zat de dikke da me van de kermis voor haar tentje; sinds vele bewoners van de stad zo ge groeid waren, behoorde zij tot de klein tjes. Haar hele broodwinning liep ge vaar. Zelfs had een bijzonder uit de kluiten gewassen man haar al meewa rig toegevoegd: „Heb je zo'n verdriet Ukkie?" „Ukkie.Dat had nog nooit ie mand tegen haar gezegd!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23