GEORGE WESTON Amerikaanse basketballer voor team van Flamingo's van Harlem naar Haarlem WIELERPLOEG VAN TELEVIZIER STOPT HONKB ALONDERS CHEIDIN GEN 1967 Dom beste werper Crouwel beste hitter Fijth beste speler Geen Haarlemmers in prijzen Telstar - Go Ahead Oostduitse pers: Cruyff Europese topklasse UEFA-elftal wacht zware strijd Nederlandse dameshockeyers begonnen goed Leer schermen De beste prestaties Toekomstronde niet meer gelijk met grote Tour VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 27 Geweldige grap Hans Rombouts maakt uw keel weer als fluweel DE HAARLEMSE SCHERMCLUB 17.— per maand. Verzwaarde schoenen Sprongkracht SPORTPARK SCHOONENBERG Amateurboksers naar Tsjechoslowakije k <WWWWW%/WWWWWV^/W*rWS^/W (Van onze sportredacteur) Het is niet de eerste keer, dat een Amerikaanse basketballer in Neder land zich presenteert bij een club. In de meeste gevallen loopt bet op een teleurstelling uit; blijkt het, dat de man wel aardig kan ballen, maar niet basketballen. Bij de Haarlemse hoofdklasser Flamingo's had men vorig jaar ook zo'n aanmelding, van Powel. Het bleek later, dat deze al leen maar kwam om gezellig een bal letje te gooien, wat te dribbelen en verder prettig sportcontact te hebben. Hij speelt dan ook plezierig in het tweede team. Maar nu dan is er een Amerikaan op het Haarlemse basket- haltoneel verschenen, die niet zo maar gekomen is om te „ballen". George Weston uit New York, een drieën twintigjarige neger, heeft niet alleen gezegd, dat hij hier graag competitie wil spelen en dat hij wel iets van basketbal afweet, maar hij heeft vo rige week in het befaamde Amster damse Lew Laketoernooi ook metter daad laten zien, dat hij een aanwinst van betekenis kan zijn voor Fla mingo's. Vriendelijke Georgie heeft trouwens nog wat „geloofsbrieven" meegekregen van de Tsjech Egon Steuer, bondscoach van het Nederlands team en van Burger, ook een man, die iets van basketbal af weet. Het lijkt dan ook niet gewaagd te veronderstellen, dat de kreet „Georgie, Georgie" vanaf eind oktober, wanneer de Nederlandse topbasketballers aan de slag gaan, door het Krelagehuis (home van Flamingo's) zal knallen. George Weston, graag lachend en gre tig Nederlandse woorden aan zijn taal eigen toevoegend, is een jonge Amerikaan die als dienstplichtige in Duitsland te recht kwam („ik bofte dat ik niet in Vietnam moest dienen"). Die gedwongen komst naar Europa brak voor de jongen, opgegroeid in Harlem, een nieuwe wereld open, die hij graag wilde leren kennen. Hij leerde Duits. Hij ging er op uit om die andere, Europese wereld te ontdekken. Daarbij had hij een goede ondergrond, want George Weston had op de high- schöol gezeten en daarna enkele jaren op het New York City College. Daar had hij een administratieve en boekhoudkundige opleiding gevolgd. Met daarnaast natuur lijk alle aandacht voor sport, zoals het een goed college-student betaamt. Weston, die al vanaf zijn zevende jaar te vinden was op één van de ontelbare basketbal veldjes van Harlem, kwam, zo als op de highschool, in het schoolteam. Hij speelde er in basketbalcompetities. Hij trainde er om de dag drie uur kei hard. Had hij niet de plannen om prof basketballer te worden? „Nee, daar had ik ten eerste geen zin in en bovendien was ik nu ook weer niet zo goed, dat ik het als prof goed zou kunnen bolwerken, want, oh boy, dat vraagt wat, profbas ketbal in de States. Weston moest in dienst, ging ook daar naast regelmatig kijken naar de grote profwedstrijden spelen in de leger teams. In Washington DC eerst, maar ook in West-Duitsland. Hij werd in Mann heim gelegerd, kwam daar toevallig in contact met de Haarlemse basketballer Rensenbrink. Ze gingen wat praten en •pelen. Rensenbrink nodigde Weston uit constant spel en vermoeidheid) bij de fi nale tegen Landlust, keek George Weston zijn ogen uit. Hij zag en hoorde, dat de spelers af en toe van leer trokken tegen de scheidsrechter. „Dat zou bij ons in Amerika onmogelijk zijn. Daar is de ref de king. Dat geldt trouwens ook voor de coach. De coach is de baas en daarmee uit. Geen geklets." Weston bekijkt de zaken hier in Neder land met veel interesse. Hij heeft gevoel voor humor. „Mijn beste", zei hij, „wat zouden de New Yorkers gek kijken als ze in één minuut, 's middags om vijf uur, van hun stad in Amsterdam konden overstappen. Met al die brommers en fietsen. Ze vinden het thuis een geweldige grap, als ze van me horen, dat ik hier fiets. Een New Yorker, ouder dan twaalf jaar, wordt als een geweldige joke-ma- ker beschouwd als hij op een fiets zou kruipen". Weston vindt het hier bijzonder plezierig. „Alleen duurt het zo lang tot de basketbalcompetitie begint". Hij heeft er zin in. Een goed voorteken voor Fla mingo's. ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL BADEN-BADEN. Gisteren is in Ba- den-Baden de loting verricht voor de kwalificatiewedstrijden van het interna tionale UEFA-jeugdtoernooi. dat van 13 tot 21 april in Zuid-Frankrijk wordt ge houden. Daar zich 24 landen voor dit toernooi hebben aangemeld, moeten er acht voorwedstrijden gespeeld worden. De winnende landen vormen met de ove rige acht UEFA-elftallen vier groepen. Nederland is vrijgesteld van voorwed strijden en in groep B ingedeeld bij de winnaar van TurkijeBulgarije, win naar EngelandIeyland en Rusland. LEVERKUSEN. De Nederlandse dames hebben op de tweede dag van het dameslandenhockeytoernooi te Lever- kusen niet de minste moeite gehad met de afvaardiging van Jamaika. De ontmoe ting, bij stromende regen gespeeld, lever de een 8-0 zege voor Oranje op. Bij de rust leidde Nederland al met 3-0. De uitslagen van donderdag luiden ver der: Engeland - Frankrijk 1-0, Zuid-Afri- ka - Amerika 4-1, Nw-Zeeland - Canada 3-0, Schotland-Argentinië 2-2, Australië - Ierland 1-1, België - Trinidad 6-1, Wales - Zwitserland 5-0. (ADVERTENTIE) o.l.v. mtr. C. v. d. Valk Club- en privélessen voor dames en heren. Jeugdigen tot 16 jaar spec, tarief. Uitrusting in bruikleen. Lesgeld voor één lesavond en één trainingsavond per week Vraagt inlichtingen en foldfer Nieuwe Gracht 76 Telefoon 11154 (Van onze sportredacteur) HAARLEM. De wielerploeg van Televizier, drie jaar geleden in het leven geroepen door de Stichting Sportbond Televizier, zal volgende week, zo is te verwachten, worden opgeheven. De ploeg van Pellenaars met o.a. Karstens en Dolman valt dus dan uit elkaar. Volgende week komt de stichting bijeen om onder leiding van Rotagravure-directeur Staflen uit Oegstgeest over de toekomst van de sportieve zaken te heslissen. Hoofdredacteur Rein van Rooy van Televizier, de man achter de wieler ploeg, zal dan het advies geven te stoppen met de ploeg. Kees Pellenaars zal wel in dienst blijven van Tele vizier. Hij wordt adviseur. Televiziee wil namelijk wel actief blijven in de wielersport, maar dan op ander vlak. Men denkt aan de instelling van een Grote Prijs, een wielerklassieker en criteria. Rein van Rooy heeft een viertal rede nen gegeven, waarom men met het spon soren van de wielerploeg zal stoppen: 1. De kwestie van de doping in de wie lersport, die men schadelijk vindt. 2. De wijze van dopingcontrole, die men zeer aanvechtbaar en niet waterdicht acht. 3. De landenformule van de Tour, die ook het komende jaar weer van toepassing wordt en waardoor alle publicistische voordelen vervallen. 4. De houding van om van de winter met vakantie naar Haarlem te komen. De Amerikaan kwam en trainde in de tijd, dat Flamingo's voor de Europa-cup tegen de Spaanse bekerhouder speelde bij de Haarlemse ploeg. Hij gaf te kennen na zijn dienst tijd wel naar Flamingo's te willen ko men, maar men vergat hem eigenlijk. Men meende, dat hij het zo maar zei. Maar er bleven brieven komen. Intussen ontmoette Weston bondscoach Steuer en Burger in Mannheim bij het Europese juniorentoernooi. Weston, die een admi nistratieve job had in dienst, werd er als basketballer toegevoegd als chauffeur van de-Nederlandse ploegleiding. Steuer en Burger zagen Weston ook spelen en prezen zijn kwaliteiten. Enkele weken geleden dan kwam Geor ge naar Haarlem om zich aan te melden bij Flamingo's. Hij werd opgenomen in het gezin van wedstrijd-secretaris Bies- brouck, aanvankelijk voor tijdelijk („maar we zouden hem niet graag meer willen missen in huis" zegt Biesbrouck nu). Weston ging trainen onder Flamin go-coach Janbroers („dat is een goeie. De training is lekker hard. Harder dan in het leger. Nee, niet zoals op het college in New York, maar daar hadden we cok meer gelegenheid om te trainen"). Hij kan er ook wat ervaring uitwisselen met de Haarlemmers. Zo* trainen de Flamin gospelers om hun sprongkracht te verho gen met verzwaarde vesten. „Wij doen dat in Amerika anders. Wij hebben geen vesten aan. Wij dragen er verzwaarde schoenen. Dat is beter voor de spier- ontwikkeling en sprongkracht in de be nen. Een vest hindert in de bewegingen". En een geweldige sprongkracht heeft deze Weston, die vanaf maandag admini stratief werk gaat doen bij het interna tionale bureau Excerpta Medica in Am sterdam. De tijd, dat „kangoeroe" Kales het hoogste reikte bij Flamingo's is wel voorbij, want Weston is een rubberach tige figuur, die hoewel hij niet zo op vallend groot is toch gemakkelijk de bal van boven af in de basket kan du wen. Hij springt dan enorm hoog op. Hij heeft een geweldige rebound. Hij is ook zeer grillig en fantasierijk in zijn passes en verdedigt prima. Dat alles bleek in het Lew Lake-toernooi, waar SVE door Flamingo's mede vooral door toedoen van Weston met daverende cijfers werd ver slagen. In datzelfde toernooi stak Ton Boot, toch geen gemakkelijke jongen, na afloop van een langdurig man-to-man duel met Weston spontaan de hand uit en zei: „dat was schitterend. Ik wou dat ik altijd zo'n sportieve en goede tegenstan der had". In datzelfde toernooi ook, waarin een zwak punt nog van Flamin go's en Weston naar voren kwam (niet bestaat, dan zou Wim Crouwel veruit de de KNWU ten opzichte van de sponsors. Van Rooy herinnerde bij dit punt aan de strubbelingen rond de aanwijzing van de ploegleider voor de Nederlandse Tour- ploeg. Er is over het stoppen met de wieler ploeg wel contact geweest met Pellenaars, maar niet met de renners, van wie een gedeelte vandaag start in ParijsLuxem burg. Frans v.d. Ende, manager van de Ca- ballero- wielerploeg, vindt het spijtig, dat de Televizier-équipe gaat verdwijnen. Voor de wielersport is het een verlies, vooral na alles wat Televizier gedaan heeft. Over de kwestie van overname van renners is nog niet gesproken, omdat al les nog „vers" is. Caballero heeft even tueel wel belangstelling voor de jongere Televizierrenners Karstens, Jan Harings en Van der Vleuten. Voor Dolman is de interesse minder groot. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Goud voor Sparta- werper Rudy Dom, OVVO-hitter Wim Crouwel en HCAW'er Ade Fijth als waardevolste speler van de hoofd klassecompetitie 1967. Dat zijn de resultaten van de verkiezing van de beste honkballers die daarvoor een Albert Balink-medaille zullen ont vangen. De zilveren medailles zijn voor Sparta-werper Jaap de Koning, Sparta-hitter Hamilton Richardson en zijn clubgenoot Hudson John. Wim Crouwel kwam tevens in het bezit van de homerun-prijs. De UVV'er Peter van de Ster werd beloond met de Ron Fraser Award en dat betekent dat hij de meestbelovende jeugdspe ler is. Van de Ster werd door bonds coach Charles Urbanus gekozen. De keuze van de beste spelers van het nogal kleurloos verlopen honkbalseizoen heeft wat de gouden medailles betreft, weinig moeilijkheden opgeleverd. Wanneer men in de honkbalwereld een puntentel ling zou kennen zoals die in de atletiek ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 2.30 uur meeste punten hebben verdiend. De DWS- masseur werd met het fantastische ge middelde van .490 de beste slagman. Niet alleen betekent dit een record, maar de prestatie krijgt nog meer reliëf, als men het gemiddelde van het Sparta-fenomeen Hamilton Richardson bekijkt: de Antil liaan kwam met .394 op de tweede plaats. Crouwel gaf uit 51 slagbeurten 25 honk- slagen, waaronder drie tweehonkslagen, een driehonkslag en zeven homeruns. De ze laatste prestatie leverde hem ook de prijs van de honkbalmedewerkers op. Bij de beste tien hitters waren slechts twee Haarlemmers, Boudewijn Maat werd vier de met .333, Simon Heemskerk dank zij een sterk slot van de competitie zesde met .323. Voor het eerst sinds lange tijd ontbreekt de naam Beidschat bij de prijswinnaars, afdeling werpen. Moest Beidschat het vo rig seizoen reeds goud delen met Rud.v Dom, ditmaal werd hij voorbijgestreefd door Rudy Dom en Jaap de Koning. Dom kreeg goud, de scheidende Jaap de Koning zilver. Ongetwijfeld kan Beidschat zich het volgend seizoen weer onder de prijs winnaars scharen, maar dan zal hij zich weer op het werpen moeten gaan concen treren. Van de jongere werpers weerden Adriaans (OVVO) en Jan Dik Leurs (Haarlem Nicols) zich goed. Ade Fijth is een geheel nieuwe naam in dit gezelschap. Deze jonge HCAW-er on derscheidde zich echter als een bijzonder waardevol speler. Hij trad op als ver vanger van werper Rob Hoffmann en was bovendien aan slag bijzonder gevaarlijk. Hudson John sloeg voor Sparta niet min der dan 20 punten binnen en dat maakte hem een zilveren medaille rijker. Sparta was aanvallend de sterkste ploeg scoorde 155 runs en had een ploegslagge- middelde van .258. Defensief was Haar lem Nicols het sterkst: de Haarlemmers maakten de minste fouten (42) en kregen de minste runs tegen gescoord (51). Ha milton Richardson scoorde de meeste runs (29), Hudson John sloeg de meeste punten binnen (20). De beste tien slagmensen waren: 1. Crouwel (OWO) .490; 2. Richardson (Sparta) .394; 3. Blijden (Storks) .350; 4. B. Maat (Nicols) .333; 5. B. Richard son (Ajax) .324; 6. Heemskerk (Nicols) .323 7. John (Sparta) .317; 8. Fijth (HCAW) .316; 9. Onverwagt (OVVO) .295; 10. Van de Berg (Sparta) .288 Homeruns: 1. Crouwel (OVVO) 7; 2„ 3. en 4. Beidschat (Nicols) 5; John (Spar ta) 5; Van Breda (OVVO) 5; 5„ 6., 7„ 8„ 9. en 10. Richardson (Sparta) 4; Van 't Klooster (ABC) 4; Jelsma (Storks) 4; Budding (Schoten) 4; Urbanus (OVVO) 4; Blijden (Storks) 4. Pellenaars nu adviseur. Voor de renners is het bericht van het stoppen volkomen onverwacht gekomen. Dolman, Van der Vleuten en Haast wa ren woensdag nog bij Pellenaars. Het ge rucht werd toen ter sprake gebracht. Pel lenaars wuifde dat weg. Dolman was, zo als hij zegt, dit eerste jaar bij Televizier best bevallen. Het viel hem dan ook bij zonder tegen dat het afgelopen is. Hij voelt wel voor Willem II, i.v.m. de inter nationale contracten en wedstrijden. Wil lem U's ploegleider Ton Visser is momen teel in Parijs, waar hij al besprekingen heeft met renners. De heer Oeps, publiciteitschef van Wil lem II, vindt het jammer dat Televizier stopt. Hij acht het echter geen waardig afscheid, omdat Televizier zich bij het stoppen verschuilt achter dopingkwesties en het beleid van de KNWU. Willem II heeft alleen belangstelling voor Jan Ha rings. Van der Vleuten heeft het verbruid, omdat hij na een dopinggeval (Heellen) tegen de KNWU wilde procederen. „Daar houden we niet van". Karstens en Dolman hebben hun kwaliteiten dit jaar niet waar kunnen maken", aldus de heer Oeps. De Televizierploerg bestaat uit: Kar stens, Dolman, Nijdam, Haast, Huub en Jan Harings, Zilverberg, Snepvangers, Van der Vleuten, Kloosterman, Zoet, Van Espen, Van Middelkoop en Van Dongen. PARIJS. De Ronde van de toekomst zal volgend jaar niet worden gehouden in de periode, dat de profs hun Tour de France rijden. De organisatoren, de bla den Le Parisien Libéré en l'Equipe, heb ben besloten op verzoek van de minister van binnenlandse zaken de ronde van de toekomst enkele weken voor de grote tour vast te stellen. De ronde van de amateurs zal in 1968 van 7 t/m 16 juni worden gereden. De data voor de Tour de France staan nog niet geheel vast. Wel is zeker dat la grande bouclé wordt gehouden in de periode van 27 juni tot 27 juli. De scheiding van beide wielerevenementen geeft de organisatoren de gelegenheid voor de ronde van de toekomst een geheel ander etappeschema vast te stellen dan voor de grote tour. DEN HAAG Jan van Ispelen, de middengewichtkampioen van Nederland en halfzwaargewicht Peter Prasing zullen van 15 tot en met 17 september in de Tsjechische plaats Ostrava deelnemen aan een internationaal bokstoernooi. OOST-BERLIJN. De Oostduitse pers is vrijwel unaniem teleurgesteld over de prestatie die het nationale voetbalelftal woensdagavond in Amsterdam heeft ver richt. De krappe 1-0 zege van Nederland wordt volkomen verdiend genoemd. Even als in de Nederlandse bladen roemen de Oostduitse verslaggevers het spel van Jo- han Cruijff. „Onze ploeg kon in het land van de tulpen niet overtuigen", staat in een vette kop te lezen in Neues Deutschland. „Na de schok van de vroege openingstreffer kwamen onze vertegenwoordigers niet verder dan fantasieloos spel. Aangezien ook Nederland daarna terug viel, vervlak te de wedstrijd meer en meer". Junge Welt wijt de nederlaag ten dele aan een gebrek aan conditie van enkele spelers. „Daarbij kwam dat Cruyff een imponerende figuur werd. Zowel in zijn solistische acties, als in het samenspel met zijn ploeggenoten toonde hij een waarlijk Europese topklasse. De aanval men" van Nederland imponeerde in de eerste helft door doelmatig en snel voetbal". „Het was alsof onze spelers na het doel punt in de tweede minuut met gewichten aan de voeten over het veld bewogen", is de mening van de Berliner Zeitung. „De gene die gehoopt had, dat Oost-Duitsland na de rust een herboren ploeg in het veld zou brengen, kwam bedrogen uit. Geis- ler maakte de ene fout na de andere en in de aanval faalde Irmscher volkomen". „Huisheer bleef met 1-0 heer in eigen huis" luidt de kop van het artikel in Deutsches Sport-Echo. „De explosieve en snelle Cruyff, die zich aan geen enkele plaats gebonden voelde, en de voortreffe lijk spelende Keizer namen ons vanaf het begin het initiatief uit handen. Solisten als Cruyff, Keizer, Nuninga en Groot gre pen elke kans aan. Vandaar dat Neder land ook in de tweede drie kwartier ge vaarlijk bleef, toen de gastheren vrijwel niet meer tot knappe combinaties kwa-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 27