Tekort gemeentetram en -bus verhalen op privé-vervoer Zelfbediening op Utrechts station Agenda voor Haarlem en de IJmond bondig 4 Steeds meer chaos door staking douane KEUKENCENTRUM IJMUIDEN en iï 1 RAPPORT VAN WIARDI-BECKMANSTICHTING „Man in Graz" toch niet vermiste echtgenoot Nieuwe proef van NS Geen toeneming van aantal moorden V erkeersproject van 40 miljoen in Rotterdam Raad ontslaat twee wethouders Volkshogescholen bundelen krachten Enkele buien i? it Ruim baan voor tunnelverkeer VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 2 UTRECHT. „De kosten van het verkeer in de steden moeten door dat verkeer zelf worden gedragen. Het zou daarom minder juist zijn de te korten van de gemeentelijke vervoersbedrijven uit de algemene middelen te dekken: de belastingbetaler van het platteland hoeft niet op te komen voor de tekorten, die het verkeer in de steden oplevert". Bevel Stationair Roofmoord Berghem EEN VERDACHTE ONTKENT Al A I origineel FORMICA U L II A DROOMKEUKENS Buurtbewoners-actie tegen ontsnappingen uit kliniek HH9 Minister Polak: 5* Knooppunt in rijksweg naar Den Haag Haarlem fr eisend Jmuiden Beverwijk JERSEYJAPON „FAVORIET" 21 11 I* (Van onze correspondenten) EINDHOVEN—SAS VAN GENT. Tijdens de nu reeds dagenlange lang- «aam-aan-actie van Belgische douane ambtenaren is het gisteren bijna tot inci denten gekomen. Drieduizend Belgische pendelarbeiders, werkzaam bij Philips en DAF, werden door stakersposten bij de grensovergang Bergeyk opgehouden. Hit tientallen autobussen klonken woedende kreten, en tenslotte gingen vele arbeiders te voet de grens over, onder luid protest van de douane, die hen sommeerde te blijven staan. Er gebeurden evenwel geen ongeluk ken, mede dank zij het kalmerend op treden van Nederlandse douaniers die da pendelaars veelal de weg wezen naar niet bewaakte grensovergangen. Ook elders leek de situatie explosief. In het Belgische plaatsje Zelzate vlakbij de grens in Zeeuws-Vlaanderen, waar 150 binnenschepen in de haven lagen te wachten op doorvaartvergunningen, heeft de Belgische regering bewapende rijks wacht ingezet. Gedurende enkele uren «tonden een paar honderd douanemensen en rijkswachten zwijgend tegenover el kaar, nadat stakers 'n werkwillige douane beambte hadden gehinderd. Tot een tref fen kwam het niet. Aan het eind van de middag werd een compromis bereikt, dat •rop neerkwam dat de wachtende sche pen, veelal geladen met benzine en ex plosieven, vrije doorvaart zou worden gegeven in ruil voor het inrukken van de rijkswacht. Het ziet er echter naar uit dat het slechts een uitstel betekent, omdat men reeds heeft aangekondigd dat als er vóór maandag geen overeenstemming is bereikt met de regering, men opnieuw in staking zal gaan. Ook de verhouding tussen de stakers en hun Nederlandse collega's wordt lang zaam slechter. Door stiptheidsacties, waarbij vaak vijf minuten of langer aan dacht wordt besteed aan één auto, komt er veel meer werk voor de Nederlandse douanemensen. Formaliteiten, die anders door de Belgen werden afgehandeld, moe ten nu ook door de Nederlanders worden gedaan. In regeringskringen verwacht men niet dat de actie nog veel langer zal kunnen duren. Vermoedelijk zal de stakers offi cieel worden gelast hun werk te hervat ten. Gisteren heeft een groep van on geveer tweeduizend douanebeambten nog een protesttocht door Brussel gemaakt. De tocht ging langs het ministerie van Financiën, waarbij felle kreten klonken en spandoeken werden meegevoerd. Het verkeer in het centrum van de stad liep vast. De actie wordt ingegeven door de angst bij de douanemensen, straks niet meer nodig te zullen zijn. Men redeneert dat bij een verder doorbreken van de SEG- gedachte. de onderlinge grenzen meer en meer zullen vervagen, met alle gevolgen van dien. Men wil van de regering zeker heid over de toekomst, vooral in de vorm van betere sociale voorzieningen. Uit Antwerpen wordt vernomen dat de «taking bij de douane en belastingdiensten daar vanochtend stationair was en geen uitbreiding vertoonde. Bij de grenspost Wuustwezel stonden circa tweehonderd vrachtwagens te wachten, doch men verwachtte dat in de loop van de dag de toestand zou ver beteren. Donderdag verliep het verkeer hier ook vrij vlot, tot zeven uur 's avonds toen de ambtenaren die uit Brussel waren gekomen om de stakers te vervangen, naar huis gingen. Men acht het voorshands uitgesloten dat de minister van Financiën zal toe geven aan de looneisen van de stakers. (Van onze correspondent) BERGHEM. Een van de in Antwer pen gearresteerde verdachten van de Berghemse moord blijft ontkennen iets met de roofmoord op de weduwe Gys- bers te maken te hebben. Gebleken is intussen, dat hij en zijn maat daags voor het misdrijf de weduwe al van haar geld wilden beroven, maar zeevonden toen de kust niet veilig. De mannen hebben el kaar donderdag in Utrecht leren kennen in een tehuis voor daklozen. Daags daar na brachten ze de nacht in Amsterdam door en zaterdag vertrokken ze naar het bij Berghem gelegen Oss, waar ze sliepen bij een relatie. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat het duo in Antwerpen nieu we kleren, dure horloges en andere kost baarheden heeft gekocht tot een waarde van 10.000. Verwacht wordt dat de twee mannen binnen twee weken aan Neder land zullen worden uitgeleverd. Aldus de brochure „Belasten met mate", een uitgave van de Dr. Wiardi Beekman- stichting (het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A.), in welke brochure aan dacht wordt geschonken aan de recht vaardigheid en doelmatigheid in de open bare financiën. Ditzelfde thema stond gis teren centraal op de WBS-conferentie, die in Utrecht werd gehouden en waar ach tereenvolgens spraken drs. H. Peschar, dr. C. de Galan en de heer R. M. de Haan, die ook de beschouwingen in de brochure voor hun rekening namen. De heer Peschar, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., stelde de vraag, of men wel de juiste weg opgaat, wan neer men gelden beschikbaar stelt voor het openbaar vervoer uit de algemene middelen. „Zonder twijfel zou door het aan de automobilist in rekening brengen van de kosten die hij veroorzaakt, het openbare vervoer in een betere concur rentiepositie komen", aldus-het preadvies van drs. Peschar. Ook de heer De Haan onderstreepte dit standpunt. „Wie het (ADVERTENTIE) Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN. KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550- 11428 of 10770 Een beeld van het werk aan het toekomstige Mr. Visserplein tussen J. D. Meijerplein en Waterlooplein, belangrijke schakel in de IJtunnel- traverse. Rechts is nog een stukje muur te zien van het voormalige politiebureau; in de verte ligt de Weesperstraat. openbaar vervoer wil bevorderen moet dit verhalen op het privévervoer", zo zei hij. Zoals bekend is, heeft staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Waterstaat) deze week in de Tweede Kamer meegedeeld, dat in de nieuwe rijksbegroting voor 1968 „een behoorlijk bedrag" voor het open baar vervoer in een aantal gemeenten is uitgetrokken. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Drie bewoners van de wijk Hatert in Nijmegen hebben een handtekeningenactie op touw gezet als protest tegen de talrijke ontsnappingen uit de kliniek voor psychisch gestoorde delinquenten, de prof. Pompekliniek. Een van de initiatiefnemers, de heer J. de Geus, vertelde naar aanleiding hier van: „De directeur van de kliniek kan iedere keer wel zeggen dat afzondering van de patiënten niet in het belang is van de medischhe behandeling, maar het is toch te gek dat een hele stadswijk dan maar steeds in angst moet leven voor die patiënten. Als het donker wordt, haalt iedereen zijn kinderen van straat en vrou wen draaien de huisdeur op het nachtslot als hun man uitgaat. Andere mensen in de buurt durven 's nachts hun auto niet bui ten te laten staan, omdat ze bang zijn dat die wordt gebruikt voor een ontsnapping. Bij drie adressen liggen sinds gisteren de handtekeningenlijsten waarop al enke le tientallen buurtgenoten hun naam hebben vermeld. GRAZ (DPA). De man van wie de in Melbourne wonende Gerda Bischof dacht dat het haar 22 jaar doodgewaan de, eerste echtgenoot was blijkt toch niet de bewuste te zijn. Een zekere Hubert Donhauser in de Oostenrijkse stad Graz had na een ernstig verkeersongeluk zijn geheugen verloren en beeldde zich in dat hij Justus van Weeman heete, zoals de naam luidde van zijn commandant in de oorlog, die bij Wenen sneuvelde. Dit was de man met wie de inmiddels hertrouwde en naar Australië geëmigreerde Gerda Bischof getrouwd is geweest. Zij had in een krant over het geval gelezen. nMWVMMVIMVVWVVWIMWVIMMIIWWflIlfWMMIflMMWIMIMIMIIIfMMMAMWVMVWIflIWWIMinfVIMVWVWWWVVVVMfMVM UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen gaan met ingang van zon dag een proef nemen met een plaats- kaartenautomaat, die het de reiziger mogelijk gaat maken volgens het be proefde recept van de zelfbediening een kaartje te kopen. De „kaart-o-maat" zoals het appa raat heet, krijgt een plaats bij de in gang Buurtsporen van het Utrechtse Centraal Station. De automaat maakt hier lokettistes overbodig. De „kaart-o-maat" onderscheidt zich van andere plaatskaartenauto- maten in die zin, dat hij een ongekend aantal mogelijkheden biedt. De reiziger kan bijvoorbeeld een keus maken uit enkele reizen, retours en avondretours. In totaal zijn er veer tig mogelijkheden. Als de reiziger een maal een keus heeft gemaakt waar heen hij zal gaan en in welke klasse hij zal reizen, drukt hij twee toetsen in. Er verschijnt in verlichte cijfers boven de inwerpgleuven een getal dat de hoogte van het verschuldigde be drag aangeeft. De reiziger kan naar believen beta len met dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijksdaalders. De machine geeft maximaal 2,45 terug. Is de voorraad wisselgeld uitgeput dan wordt de rei ziger daarop geattendeerd door de ma chine die de woorden „met gepast geld betalen" laat oplichten. Het apparaat is door middel van een alarmsysteem (een loeiende sirene) beveiligd. De machine een Zwitsers produkt wordt op dit moment al door de Zwitserse spoorwegen gebruikt. De proef in Utrecht zal een half tot één jaar duren. De „kaart-o-maat" zorgt voor een arbeidsbesparing bij de N.S. en tegelijkertijd voor tijdwinst voor de reiziger. DEN HAAG. Volgens minister Po lak (Justitie) is er de laatste jaren geen sprake van een steeds toenemend aan tal moorden en zedenmisdrijven. De minister, die dit meedeelt in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Harmsen (BP) staaft zijn bewering met cijfers, ontleend aan de criminele statistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waarin over de jaren 1960 t/m '66 voor de op eenvolgende jaren de volgende cijfers voor aantallen gepleegde moorden wor den vermeld: 3, 7, 9, 9, 12, 10 en 5 en voor het aantal gevallen van doodslag resp. 23, 22, 20, 21, 29, 46 en 59 Het aan tal geregistreerde zedendelicten vertoon de in genoemde jaren geen stijging. <48* MMMMK f ROTTERDAM. In de "komende vier jaar wordt op het Kleinpolderplein in Rotterdam een nieuw verkeersknooppunt gebouwd, dat het verkeer uit de richting Den Haag (rijksweg 13) een kruising- vrije aansluiting zal geven op de wegen naar de Van Brienenoordbrug, de Bene- ljixtunnel en Rotterdam-centrum. De be staande rotonde op dit punt in Rot terdam Overschie is in de nabije toe komst niet meer in staat het vele ver keer op te vangen. Het verkeersknooppunt is een van de ondercjjelen van de „Ruit om Rotter dam". een stelsel van rijkswegen dat het doorgaande verkeer buiten de stad langs zal leiden. Deze „ruit", die in 1972 klaar moet zijn, gaat in totaal 750 miljoen kosten. Voor het Kleinpolderplein heeft Rijks waterstaat een kruisingvrij stelsel van viaducten en verdiepte wegen ontworpen met vier verkeerslagen. De bouwtijd wordt geschat op vier jaar; de kosten op circa 40 miljoen. De uitvoering van dit knooppunt zag zeer gecompliceerd zijn, mede doordat circa 50.000 voertuigen dagelijks van de bestaande rotonde gebruik maken. Tijdens de bouw zal het verkeer vooral in de spitsuren, rekening moeten houden met een minder vlotte verkeersafwikkeling. ZWARTEWAAL. Op 26 juni nam de raad van Zwartewaal een motie van wan trouwen aan tegen burgemeester J. G. Bosch en de beide wethouders, J. van der Wel en J. Kuut. Daar niemand van dit college nadien zijn functie neerlegde zijn in de raadsvergadering van gister avond twee voorstellen aangenomen, waarin werd verzocht de beide wethou ders te ontslaan. Als reden van ontslag werd een vijftiental punten genoemd, waaronder het falen van het gehele be leid inzake de aan- en verkoop van gron den en gebouwen. Omdat de raadzaal te klein was om alle belangstellenden te bevatten, begaf een deel van hen zich naar het nabijgelegen dorpscafé „De Zon" waar men via een geluidsinstallatie de raadsvergadering kon volgen. BIOSCOPEN ,Je Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: leeft maar twee maal", 14 j. Frans Hals, 10 en 21.15 u.: „De uil slaat toe", 18 j.; 23.30 u.: „The Knack", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j.; zaterdag 23.30 u.: „Het hu welijksbed", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20 u. en zaterdag ook 14.30 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kogels voor Mr. Solo", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Super Sexy", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Bon- heur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. Stompetoren (Spaarnwoude): Expositie van werken van Hak, Mulder, Van Veen en Verkade. Dagelijks van 14 tot 18 uur. Op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. Tot 25 september. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. VRIJDAG 15 SEPTEMBER City, 20 u.: „Fantömas contra Scotland Yard". Stadsschouwburg, 20 u.: „Goldfinger". ZATERDAG 16 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Fantömas contra Scotland Yard". Stadsschouwburg, 20 u.: „Goldfinger". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie grafisch werk van Aad de Haas (laatste dag). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Gooi 't maar in mijn pet". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". W.B. Theater, 20 u.: „Hercules in de macht van het kwade". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen van Theo Mi- chels, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Dr. Prinsenhal, Heemskerk, 20 u.: caba retavond voor invaliden en bejaarden door St. Jeugddrumband „Meerestein", m.m.v. Bev. Accordeonorkest en verschillende so listen. Groene Huis, Kruisweg 100, 20 u.: disco theek, boven 18 jaar. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Gooi 't maar in mijn pet"; 23.30 u.: „Drie aange zichten der verschrikking". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". W.B. Theater, 20 u.: „Hercules in de macht van het kwade". Vredesfonds. De Israëlische vredespiloot Abie Nathan heeft tijdens een verga dering in hotel Schiller in Amsterdam een Nederlandse afdeling van zijn „vredesfonds" gesticht. Tevens heeft hij een rekening bij de Amro-bank ge opend, waarop hij giften voor het fonds verwacht. Met deze donaties hoopt hij een radioschip te kunnen kopen, waar mee hij van voor de kust van Israel vredesboodschappen wil gaan uitzen den. Vergunning voor optocht. De suggesti» om in het ontwerp Algemene Politie verordening (APV) voor Den Haag de vergunning voor optochten te schrap pen en een aanmeldingsplicht in te voe ren, is door B. en W. niet overgenomen. Oplichting. In Zaandam is een 32-jarige transporteur aangehouden. De man wordt verdacht de afgelopen maanden tenminste dertig hoofdstedelijke winke liers voor vijf- a tienduizend gulden te hebben opgelicht door afgifte van onge dekte postgirokaarten. Burgemeester vraagt ontslag. De burge meester van Borculo, mr. N. B. ten Bokkel Huinink, heeft de raad meege deeld, dat hij ontslag heeft aange vraagd. Deze mededeling kwam zowel voor de wethouders als voor de raads leden volkomen onverwachts. De bur gemeester zei, dat hij het ontslag vraagt om „persoonlijke redenen". Gebedssamenkomst. Evenals vorige jaren zullen verschillende kerkgenootschap pen ook dit jaar op de derde dinsdag van september een interkerkelijke ge bedssamenkomst houden in de Grote Kerk in Den Haag ter gelegenheid van de opening van het parlementaire jaar. De bijeenkomst zal ongeveer een half uur duren. De dienst is vrij toegan kelijk. DEN HAAG. De Vereniging tot Stichting van Volkshogescholen, de Ver eniging van Volkshogescholen op katho lieke grondslag en de Stichting voor Volkshogeschoolwerk op rooms-katholiek en protestants-christelijke grondslag (VHS Noord-Brabant) zijn van plan een fusie aan te gaan. Als deze plannen door gaan zullen vijftien volkshogescholen on der één leiding komen. De naam van de nieuwe vereniging zal zijn: Vereniging voor Volkshogeschoolwerk. De hoofdbesturen van de drie bestaande verenigingen hebben de statuten van de nieuwe vereniging al in principe goed gekeurd. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING gebleemd en effen 39,75 JERSEYSHOP BARTELJORISSTRAAT 27. Tel. 11770 Het KNMI deelt mee: Het weer in onze omgeving wordt nog steeds beheerst door een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaus boven Noord- Frankrijk. Hier omheen trekken storin gen afkomstig uit Zuid-Europa via Duits land naar het westen. Een ervan bracht in het afgelopen etmaal regen en regen buien, waarvan sommige van onweer ver gezeld gingen. In het zuiden van ons land viel plaatselijk 10 mm, in België, Luxem burg en Noord-Frankrijk werd hier en daar meer dan 20 mm afgetapt. Voor de komende 24 uur kunnen we naast enkele verspreide opklaringen opnieuw enige regen of regenbuien verwachten. Tevens kan in de avond in opklaringsgebieden mist ontstaan. Verder zal in de noord oostelijke stroming het temperatuursver loop maar weinig veranderen. WMMAPPORTEN Maximum- en minimum a temperaturen binnen- en buitenland Den Helder geh. bew. no 17 16 2 Ypenburg geh. bew. nno 17 16 2 Vlissingen geh. bew. nno 18 16 2 Eelde geh. bew. ono 19 14 9 De Bilt geh. bew. nno 17 14 6 Twente regen o 19 15 3 Eindhoven zw. bew. no 17 14 9 Z.-Limburg geh. bew. no 16 13 12 Helsinki zw. bew wnw 21 7 0 Stockholm onbewolkt windst. 20 5 0 Oslo onbewolkt windst. 22 8 0 Kopenhagen half bew. ono 21 14 0 Aberdeen mist windst. 18 4 0 Londen motregen n 16 14 3 Amsterdam geh. bew. ono 16 15 0.2 Brussel geh. bew. n 18 14 7 Luxemburg regen zzo 16 11 22 Parijs regen w 19 14 2 Bordeaux mist windst. 18 8 15 Grenoble zw. bew. windst. 18 11 2 Nice half bew. n 23 12 0 Berlijn zw. bew. O 23 14 3 Frankfort regen ozo 16 12 7 München half bew. z 14 9 4 Zürich half bew. z 14 18 1 Genève regenbui zzw 16 10 6 Locarno geh. bew. O 13 10 8 Wenen zw. bew. ozo 19 12 0 Innsbruck zw. bew. windst. 20 7 4 Belgrado zw. bew. windst. 24 14 0 Athene half bew. windst. 29 20 0 Rome zw. bew. O 25 18 0 Barcelona zw. bew. nnw 22 15 0 Madrid half bew. windst. 22 9 0 Mallorca licht bew. ono 26 14 3 Lissabon onbewolkt zo 23 15 0 Zaterdag 16 september Zon op 6.15 uur; onder 18.54 uur. Maan op 18.41 uur; onder 3.09 uur. Volle maan Laatste kwartier Maanstanden 18 september 17.59 uur. 26 september 22.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 september Hoog water 1.17 uur en 13.53 uur. Laag water 9.18 uur en 21.45 uur. Zaterdag 16 september Hoog water 2.14 uur en 14.41 uur. Laag watei 10.22 uur en 22.39 uur.' Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2