TIJD IS TIJD... Afrikaanse top stuurt missie naar Lagos SUPERVISOREN VAN DE R.-K. KERK Indonesische ambassade in Peking wordt ontruimd NAZI-UNIFORM IN ..BLITZ" Brits protest tegen inmenging Zuid-Afrika in Rhodesië Operatie paus pas over enige tijd Zuid-Korea „heeft geen geduld meer met Noord-Korea" Beschuldiging tegen CIA Ideologiemuziek Felle critiek op Arabische leiders Doodvonnissen in Sovjet-Unie Leiders Westerse landen naar Moskou? Vietnamese leider Dzoe veroordeeld Hitier verbood de euthanasie, zegt ziekenverpleger Dienstverlening beter in de Sovjet-Unie Johnson hekelt extremisten in rassenstrijd 3 N.V. Autoshop Haarlem teiegrammen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 196 7 VOORDEEL VOOR VELE HAARLEMSE DAMES MET GOEDE SMAAK Engeland teleurgesteld over torpedering Amerikaanse order Alles voor uw auto ADVERTENTIE Haarlem De bekende Weense bontcouture „Otto Langer", Kleine Houtstraat 49 A te Haarlem zal gaan verdwijnen. Contracten met buitenlandse mode huizen nopen de eigenaar te ver trekken. De gehele collectie bontmantels (ook de 1968 collectie), accessoires, zoals cravattes, bonthoedjes, kragen, stola's, avondcapes, zullen in deze grandioze uitverkoop tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Zeer zeker zullen er voordelen te be halen zijn voor de dames van Haarlem en omgeving. Zie ook de advertentie op pagina 32 SEOEL (AP) De regering van Zuid- Korea heeft gisteren verklaard, dat zij de wapenstilstandsovereenkomst als een stukje waardeloos papier beschouwt. Zij sprak de waarschuwing uit, dat Noord- Korea de verantwoordelijkheid voor de situatie zou moeten dragen. Minister voor Publieke Voorlichting, Hong Jong-Chul, deelde na een drie uur durende spoedzitting van de raad voor de Nationale Veiligheid mee, dat een noodtoestand is ontstaan door de serie Noordkoreaanse gewelddaden van de laatste tijd. De minister betoogde, dat de regering, geen geduld meer heeft met betrekking tot verdere provocaties van communisti sche zijde en vastbesloten is „bepaalde zeer ernstige maatregelen te treffen te gen verdere provocatie." Hij wenste niet in te gaan op bijzonder heden. Later op de dag leidde de minister van Defensie, Kim Sung-Eun een spoed vergadering van legercommandanten. Tij dens deze vergadering werd gesproken over belangrijke militaire aangelegenhe den en plannen tegen communistische in filtraties en terreur. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft zich bij monde van de minister van Defensie, Denis Healey, zeer teleur gesteld getoond over het woensdag ge nomen besluit van het Amerikaanse con gres een voorgenomen order van de Ame rikaanse regering in Engeland voor de bouw van zestien Amerikaanse mijnen vegers te torpederen. Healey noemde voor de Britse televisie de kwestie „werkelijk teer ernstig". Broederlijk naast elkaar staan hier een achttiende-eeuwse zandloper en een moderne atoomtijdklok. De zandloper heeft „per ei" een af wijking van zes seconden; de atoom klok loopt één seconde in de drie duizend jaar voor of achter. De atoomklok wordt gebruikt bij het kernonderzoek en bij astronomische metingen. KINSJASA (Reuter/AFP/AP) Op de laatste dag van de Afrikaanse topconfe rentie in Kinsjasa hebben de deelnemers besloten een missie, bestaande uit de staatshoofden van zes landen naar de Ni- geriaanse hoofdstad Lagos te sturen om aan te dringen op beëindiging van de strijd tussen de federale regering van Ni geria en de afgescheiden staat Biafra. De zes landen zijn Kameroen, Kongo- Kins jasa, Ethiopië, Ghana, Liberia en Ni ger. De missie zou volgens kringen van gedelegeerden op het Nigeriaanse staats hoofd, generaal Gowon, een beroep moe ten doen om het conflict in een sfeer van matiging en begrip bij te leggen. Een datum voor het bezoek is nog niet bekend. Generaal Gowon heeft al aange kondigd deze bemiddeling te aanvaarden. De Afrikaanse leiders hebben in een extra vergadering besloten de Verenigde Naties te verzoeken bij Israel aan te drin gen op terugtrekking uit Egypte. Zij kwamen eenstemmig tot de slotsom dat Israel een buitenlandse mogendheid op soeverein Afrikaans grondgebied ver tegenwoordigt. De topconferentie is geëindigd met een oproep van VN-secretaris-generaal Oe Thant tegen nationalistische tendensen. Over Zuid-Afrika zei Thant: „Het valt in hoge mate te betreuren dat in het zui delijk deel van uw werelddeel de collec tieve vastberadenheid van de Verenigde Naties om een einde aan de apartheid te maken op een muur van verzet gestuit schijnt te zijn. „Ik ben er van overtuigd dat de inter nationale gemeenschap deze stand van za ken niet als een fait accompli zal aan vaarden wij moeten onze pogingen ver dubbelen om de laatste sporen van kolo nialisme met zo weinig mogelijk uitstel van de aardbol te verwijderen". WASHINGTON (Reuter) De Wash- intonse advocaat William Higges heeft de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, ervan beschuldigd een geheim afluister systeem te hebben laten installeren in het internationale conferentiecentrum „Airlie House' 'in Virginia. Deze beschuldiging is tegengesproken door de stichter en directeur van de be trokken stichting. In het gebouw hebben vertegenwoor digers uit Latijns-Amerikaanse landen Aziaten en van vele andere landen con ferenties gehouden. ENOEGOE (AFP) De regering van Biafra heeft een beloning van een half miljoen gulden toegezegd aan ieder, die een straaljager of bommenwerper van de Nigeriaanse federale troepen in haar han den speelt. Degenen die daarin slagen zullen voorts bescherming van de Bia- fraanse autoriteiten genieten en gratis naar de stad van hun keuze worden ge bracht, zo staat in een donderdag in de hoofdstad Enoegoe gepubliceerd commu niqué. De Biafraanse regering hoopt met dit aanbod vooral de huurlingen te lokken die volgens haar aan federale zijde meevech ten. Pretoria (reuter) Groot-Brittannië heeft officieel geprotesteerd bij Z.-Afri- ka tegen het gebruik van Zuidafrikaanse politie ter bestrijding van Afrikaanse na tionalistische verzetsstrijders in Rhodesië. De eerste officiële onthulling dat Zuid afrikaanse politie daadwerkelijk de Rho- desische blanken steunt in de strijd tegen (Van onze correspondent) ROME. Tenzij er een plotseling ver ergering mocht optreden in de toestand van de paus, hetgeen niet waarschijnlijk wordt geacht, zal de operatie waaraan de paus zich moet onderwerpen, pas over enige tijd plaatsvinden. De medici voeren op het ogenblik be sprekingen met de hoge personen in de curie en met de paus zelf over de meest geschikte periode waarin dit zou kunnen gebeuren. De paus heeft aan de behan delende geneesheren te kennen gegeven dat hij beslist de operatie wil ondergaan teneinde te voorkomen dat in de toekomst opnieuw zijn werk zal worden verstoord door een vernieuwd optreden van de ziek te. De onderzoekingen die men heeft inge steld hebben aangetoond dat er geen spra ke is van een kankergezwel en dat men gewoon te doen heeft met een ziekte die op hoge leeftijd vaak voorkomt. verzetsgroepen is gedaan in een rede van premier Vorster. Vorster zei dat Zuid afrikaanse politie naar Rhodesië was ge gaan op uitnodiging van de Rhodesische regering om de strijd aan te binden te gen verzetslieden, „die oorspronkelijk uit Zuid-Afrika afkomstig zijn en op weg zijn om terreur in Zuid-Afrika te plegen". Velen van de verzetstrijders, die bij de acties van de laatste tijd in Rhodesië zijn gedood of gevangengenomen, zouden als Zuidafrikanen zijn geïdentificeerd en wel als leden van het buiten de wet gestelde Afrikaanse nationale congres. De Zuidafrikaanse autoriteiten zeggen dat zij op weg waren naar Zuid-Afrika na een guerrilla-opleiding in andere Afri kaanse landen te hebben gehad. De Zuid afrikaanse autoriteiten hebben dit als ar gument gebruikt om Zuidafrikaanse poli tie naar Rhodesië te zenden. Amerikaanse troepen maken gebruik van een muziekkorps bij pogingen de Vietcong over te halen zich te scha ren aan de zijde van de regeringstroe pen. Toen onlangs eenheden enkele gehuchten ten noordwesten van Sai gon omsingelden en doorzochten, trok ken andere afdelingen voorafgegaan door hun muziekkorps van gehucht tot gehucht op de voet gevolgd door meer dan duizend Zuidvietnamezen, meest kinderen. Resultaat: twee leden van de Viet cong liepen over naar de regering Ky. Poé* ;v. Volgens een krant in Rome zijn deze drie kardinalen benoemd om de supervisie te hebben over de gang van zaken in het Vaticaan tijdens de periode, dat-paus Paulus VI ge opereerd zal worden. Het zijn v.l.n.r. Almeto kardinaal Cicognani, staats secretaris van het Vaticaan, Bene detto Aloisi Masella, kanselier van de Heilige Kerk van Rome en Eugène kardinaal Tisserant uit Frankrijk. CAIRO (AFP). De hoofdredacteur van het Egyptische blad „Al Moessawar" Achemed Baha'Eddin, heeft zich in een artikel scherp gekeerd tegen „de Ara bische politici die alleen maar om zich zelf omhoog te steken, zonder de Ara bische belangen te dienen in Gaza en elders hebben uitgeroepen dat wij Israel zouden gaan vernietigen en de Joden in zee gooien". Hij keerde zich tevens tegen de „Ara bische staatshoofden die hoog opgaven van een plan om Israel in drie uur te vernietigen". „Dergelijke woorden hebben de Ara bische massa misleid en haar doen ge loven dat Israel dank zij een toverfor mule in een ommezien zou verdwijnen De Arabische propagandisten in het buitenland zagen zich genoodzaakt erop te wijzen dat deze retoriek voor binnen lands gebruik bestemd was en niet let terlijk moest worden genomen, wat het nodige sarcasme wekte", aldus Baha'Ed din, die voorzitter is van de Egyptische journalistenvereniging. Hij voegde eraan toe: „Wij zijn bereid om tot een constructieve oplossing van de crisis in het Nabije Oosten te komen. Zo'n oplossing moet tot stand worden ge bracht in het raam van de Arabische we reld, die het bestaan van rechthebbende minderheden aanvaardt". DJAKARTA, (Reuter) De Indonesi sche regering heeft het gehele personeel van haar ambassade in Peking opdracht gegeven China te verlaten, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, vrijdag bekendge maakt. De Chinese autoriteiten hadden echter tot dusver geen enkele uitreisver gunning verstrekt. Malik verklaarde dat Indonesië niet de diplomatieke betrek kingen met China wil verbreken. De minister zei dat tot terugtrekking van het ambassadepersoneel was beslo ten, omdat het zijn werk niet naar be horen kon doen en omdat het niet be schermd werd. Als gevolg van de „anti- Indonesische campagne" is schade ont- In de Zuidoekrainse stad Nikolajev zijn vorige week, blijkens een bericht van woensdag in de Sovjet-pers, elf Sovjet burgers ter dood veroordeeld wegens moord op duizenden landgenoten tijdens de tweede wereldoorlog. De elf, van wie acht van Duitse af komst, doken na de oorlog onder. Zij be hoorden tot een door de S.S. gevormde groep van twintig man, die in het Zuid oekrainse concentratiekamp „Bogdanow- ka" deel nam aan de moord op 54.000 burgers. Er werden tijdens het proces vijf tig getuigen gehoord. De overige negen van de „zelfbescher- mingsgroep" zijn nog niet gevonden. Volgens de Russen bevinden de hoofd schuldigen zich in de Duitse bondsrepu bliek. staan aan de zendinstallatie van de am bassade. Naar aanleiding hiervan is het de Chinese ambassade in Djakarta ver boden van haar zender gebruik te ma ken. Donderdag zijn twee Chinese diploma ten uitgewezen, omdat zij verantwoorde lijk werden gesteld voor het schieten op Indonesische betogers voor de Chinese ambassade in de Indonesische hoofdstad. De Chinese waarnemende zaakgelastig de in Djakarta, Leechiew Koh, en de tweede secretaris van deze ambassade Siew Sang, zijn donderdag door de Indo nesische regering tot ongewenste perso nen verklaard. Zij worden ervan beschul digd op betogers geschoten te hebben toen deze zich onlangs voor de Chinese ambassade bevonden. Beiden moeten maandag Indonesië verlaten hebben. MOSKOU (AFP) De Russische re gering onderzoekt de mogelijkheid dit jaar aan de herdenking van de oktober revolutie een internationaal karakter te geven door niet alleen de leiders van de communistische landen en partijen naar Moskou uit te nodigen maar voor het eerst in de geschiedenis ook staatshoof den en regeringsleiders van kapitalisti sche en niet-verbonden landen, waarmee de Sovjet-Unie diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. Dit is donderdag van betrouwbare zijde in de Russische hoofdstad vernomen. De feestelijkheden worden begin volgende maand gehouden. SAIGON (AFP). Een rechtbank in Saigon heeft de boeddhistische advocaat Troeong Dinh Dzoe bij verstek tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ongedekte cheques zou hebben uitgegeven en illegaal deviezen zou heb ben verhandeld. Hij kreeg bovendien een boete van 3,2 miljoen piaster (ongeveer 100.000 gulden). Dzoe eindigde bij de recente presidents verkiezingen als leider van de „Vredes partij", als tweede achter generaal Thieu. Zijn verdedigers hebben een maand de tijd om beroep aan te tekenen. Als zij dat doen, moet Dzoe over zes maanden weer voor de rechter verschijnen. Een van de punten betrof het onwettig overmaken van deviezen naar de Ver enigde Staten waar twee van Dzoe's kin deren waren. Hiervoor kreeg hij zes maanden en een boete van ruim drie miljoen piaster. i Tijdens proces in Frankfort FRANKFORT (DPA) Het doden van lichamelijk en geestelijk gehandicapten met medicamenten is in de nationaal-so cialistische inrichtingen nog voortgezet ondanks een verbod dat Hitler in augustus 1941 uitvaardigde. Dit heeft een voormalige ziekenverple ger van een dergelijke inrichting in Hada mar (Hessen) donderdag gezegd tijdens een proces dat in Frankfort tegen de wegens massamoord op geesteszieken te rechtstaande advocaten Dietrich Allers en Gerhard Bohne, alsmede de handelaar Reinhold Vorberg wordt gevoerd. Allers verduidelijkte, dat het hier een niet door Berlijn toegestane „provinciale actie" betrof. MOSKOU (Reuter) Het centrale co mi té van de Sovjetrussische communisti sche partij en de regering gaan iets doen aan de dienstverlening, die volgens een woensdag in de Pravda gepubliceerd be sluit niet aan de eisen van het publiek voldoet. Hoewel al van een aanzienlijke verbe tering kan worden gesproken zullen in de komende vier jaar maatregelen wor den genomen om de leemten te vullen in bepaalde sectoren, zoals was- en stome rijen, kapsalons en reparatieinrichtingen voor huishoudelijke apparaten. Deze ko men op het platteland vaak in het ge heel niet voor. Leiders van dergelijke bedrijven zullen voortaan een groter deel van hun winst in de onderneming mogen houden en de lo nen van werknemers in de dienstverle nende sector zullen worden opgetrokken. Autobusongeluk. Een busongeluk op 240 kilometer ten zuiden van de Turkse hoofdstad heeft het leven gekost aan vijftien personen, terwijl 37 mensen ernstig gewond werden. Een Japanse jongeman past een nazi-uniform, waarmee hij direct trots de deur zal uitlopen. Een warenhuis in Tokio heeft een spe ciale afdeling geopend, waar uni formen uit alle werelddelen te ver krijgen zijn. Het nieuwste „pakje" in de military look is overigens dat van de rode gardist. KANSAS CITY (Reuter) In een toe spraak tot de internationale vereniging van hoofden van politie in Kansas City heeft president Johnson donderdag de extremisten in de rassenstrijd fel gehe keld en bezorgdheid uitgesproken over de wijze waarop zij munt slaan uit gerecht vaardigde grieven van de arme negers in de achterbuurten van de Amerikaanse steden. In kringen van het Witte Huis is ge zegd dat de Amerikaanse president niet slechts neger-extremisten bedoelde, maar ook blanken, die geweld gebruiken om de negers gelijke rechten met de blanken te onthouden. In antwoord op de kritiek van republi keinse zijde, dat de zeden in de Vereni- de Staten verwilderen, de misdaad toe neemt en dat dit te wijten zou zijn aan het beleid van Johnson, zei de Ameri kaanse president ervan, overtuigd te zijn dat de V.S. moreel sterk zijn. President Johnson pleitte voor geweld loosheid bij het oplossen van de grie ven van de negers. De blanken dienen niet een dubbele maatstaf van rechtvaar digheid aan te leggen gebaseerd op de huidskleur van de mens, zei hij. ADVERTENTIE GEOPEND dagelijks van 8.30 uur to+ 18.00 uur; ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1—3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne. TELEFOON 0 2500-12575 1 Minirokken taboe. Minirokken worden thans in Vaticaanstad als ongewenst beschouwd. De Zwitserse garde en gendarmes die bij de poorten van de Sint Pieter en bij de toegangen naar Vaticaanstad de wacht houden, hebben instructie, al te kort gerokte vrouwe lijke personen de toegang te weigeren. Treinongeluk. Vier mensen zijn omgeko men en twintig anderen gewond toen de sneltrein van Praag naar Brno van nacht ontspoorde en tegen het stations gebouw reed. Dit heeft het persbureau CTK meegedeeld. Geboortenbeperking. In India begint za terdag een twee weken durende cam pagne om geboortenbeperking te propa geren. Deze vormt een inleiding tot een grootscheeps programma dat erop is gericht het geboortecijfer te verminde ren van ruim 40 tot 25 per duizend in woners. Dubbele moord. De achttienjarige John W. Williams Jr. is tot twee gelijktijdig uit te zitten straffen van negentig en hon derd jaar veroordeeld wegens dubbele moord. Williams, een neger en de zoon van een gewezen onder-sheriff, ver moordde op 2 maart de twee neven Ronald Johnson en Wayne Mullendore, beiden veertien jaar oud. Schoolstaking. Rechter Emilio Nunez van het opperste gerechtshof van de staat New York heeft gelast dat de driedaag se staking van de onderwijzers in de stad New York moet worden beëindigd. Door de staking zijn 1,1 miljoen kinde ren van onderwijs verstoken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3