DE ZILVEREN HAMER R.-k. plattelands jongeren in Noord- en Zuid-Holland zullen hechter gaan samenwerken PANDA EN DE MEESTERVERVALSER la J m POLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK K^dfl ^^igestipt m xm? MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 14 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN liff®# Iff - O NUTSSPAARBANK J' 'X.- M ogelijkheden A rgumenten Begroting Kees Stip iTEPfll 34) Toen onze jongen geboren moest worden, ontdekte ik bij mezelf een onvermoede kracht, die maakte, dat ik me boven alle pijn en ellende kon verheffen. Hij bleef haar een tijdlang pein zend aanzien. Daar kwam het dus door, zei hij tenslotte. Wat bedoel je? Op de dag, dat de jongen mij getoond werd, zag ik, dat je volwas sen geworden was, Sigrid. Een man levert het bewijs van zijn volwassen heid, wanneer hij voor het eerst ten strijde trekt. Ik heb er nooit bij stil gestaan, dat ook een vrouw voor een dergelijke krachtproef komt te staan. Ik ben trots op je, Sigrid. Dat was ik ook toen Guttorm me vertelde, dat je de jongen zonder een kik te geven ter wereld had gebracht, maar ik kan je verzekeren, dat ik nu nog meer respect voor je heb. Hij keek haar ernstig aan. Ik zal mijn uiterste best doen, om je vertrouwen weer te winnen. Ze hoorden stemmen buiten op het erf, het dienstvolk was al op. Nu heb ik je de hele nacht wakker ge houden, zei Olve berouwvol. Als de huishouding vandaag niet zo glad ver loopt als anders, kun je zeggen, dat het mijn schuld is. Sigrid begon zich aan te kleden. Hij moest zich geweld aan doen, haar niet naar zich toe te trekken, haar onstuimig te liefkozen. Maar nu wist hij in ieder geval heel zeker, dat hij kostte wat het wilde, zou trachten, haar liefde terug te win nen. Hoe hoog ook de prijs zou zijn, die hij daarvoor moest betalen, de inzet was dit tenvolle waard. Sigrid huiverde tpen ze in de vroe ge ochtend over het erf naar de keu ken liep ep het was niet alleen van kou of gebrek aan slaap. Weg was haar gemoedsrust, het vredige ge luksgevoel, waarin ze zich al deze tijd gekoesterd had het lag aan stukken voor haar voeten. En het was Olve natuurlijk weer Olve die haar dit had aangedaan! Eerst had ze eronder geleden, dat hij geen woord tegen haar sprak, nooit iets over zijn eigen leven wilde vertellen. En nu, nu hij opeens los was gekomen, was het nog veel er ger, want nu had hij haar niets dan vreselijke dingen verteld. Ragnhilds blik gleed over Sigrids betrokken gezicht, toen ze verscheen om de jongen te halen. Ik heb gehoord, dat je man is thuisgekomen, zei ze begrijpen. Ga nog maar wat liggen, Sigrid, ik zal wel voor de boel zorgen. Loop heen, ik hoef niet te lig gen, wilde Sigrid eruit flappen, maar ze hield de woorden nog bijtijds in. Ze bedacht, dat het eigenlijk heel prettig zou zijn, nog wat te rusten; Ragnhild mocht ervan denken, wat ze wilde. Ze nam het kind op en ging in Ragnhilds bed liggen. Het was goed te zien, dat hij net had gegeten. Hij zag er zo voldaan uit en aan zijn mondhoeken waren nog restjes melk zichtbaar. Sigrid zag vertederd op het ronde, tevreden gezichtje neer. De knipperende oog jes vielen nu dicht, zijn vingertjes krasten nog even tegen het kleed, waarin hij gewikkeld was, toen was hij al rustig in slaap. Sigrid wilde hem wel voorgoed zo in haar armen houden, hem beschermen tegen een onbarmhartige wereld. Moest dit on schuldige schepseltje dan ook op groeien om als man te roven, te moorden en te plunderen? Zou hij ook eens naar verre kusten trekken om daar schrik en verderf aan te richten? Ze dacht aan Angrboda, die door Loke bevrucht, moeder werd van de wolf Fenrir en in een plotselinge schrik vroeg ze zich af, of zij zelf mogelijk ook zo'n klein monster voortgebracht kon hebben. Maar een blik op het rustig slapende jongetje stelde haar gerust, en vol zelfverwijt over die gedachte, drukte ze hem vaster tegen zich aan. Trouwens, zo slecht als Loke was Olve ook niet. Waarom toch had hij haar al die vreselijke dingen verteld, waardin haar wreed losgerukt uit haar gezapige rust, die haar het ge voel gaf, alsof... ja, dat was het, als een herkauwende koe had ze zich ge voeld! Het leven is niet mooi, had Olve gezegd. Je moest je ogen en oren sluiten, of anders het aanvaarden zo als het is. Nu het kwaad eenmaal geschied was, moest ze nog eens ernstig nadenken over alles, wat hij haar verteld had. In haar jeugd had ze ook wel het een en ander van wreedheid en rustheid meegemaakt, maar dan was het weer anders geweest. De mannen vertelden natuurlijk alleen de mooie dingen van hun vikingtochten, dat sprak vanzelf. En datgene, waarover Olve verteld had. was slecht, dat wa ren schurkenstreken waarop geen en kele man zich kon verheffen. Ze gruwde van de gedachte, dat haar zoon zou opgroeien tot een dergelij ke levenswijze. Maar evenmin wen ste ze haar jongen een zwakkeling te zien worden, die steeds bij de vrou wen omhing. Ze had er zo een mee gemaakt, vroeger op Bjarköy, een jongen, die niet mee op tochten durf de, toen hij er de leeftijd voor had. Ze zag zijn bleke gezicht weer voor zich, zijn zenuwachtig knipperende ogen en ze herinnerde zich het spot tend gelach van de mannen, wanneer hij zich in de hal vertoonde. Een dergelijke zoon te hebben was voor moeder een diepe vernedering vond ze. Maar was het nu zo nodig voor een man, zich zo wreed en woest te- gedragen? Er was een groot verschil tussen moed en mannelijkheid be proeven in een eerlijke strijd, of dit gruwelijke neersteken van oude men sen en kleine kinderen. Ze herinnerde zich, hoe Olves ogen waren gaan glanzen, terwijl hij haar vertelde over de gevechten met vol waardige tegenstanders. Maar waar om ging hii dan niet opnieuw weg? Dan dacht ze aan zijn bekentenis, dat hijzelf een afkeer had van die moordpartijen, en Gudruns woorden schoten haar te binnen. Die had im mers eens gezegd, dat Olve zachter van aard was, dan hij naar buiten toe wilde tonen. Ze had dat toen niet goed begrepen en er nooit meer over nagedacht. (Wordt vervolgd.) (Van onze verslaggever) BENNEBROEK Zaterdagmiddag hebben de Katholieke Plattelands Jonge ren uit Noord- en Zuid-Holland tijdens hun jaarvergadering in het restaurant van de Linnaeushof besloten dat de afde lingen van de K.P.J. in beide provincies in de toekomst hechter zullen samenwer ken. Deze samenwerking is een overgang tot een, zo men hoopt, uiteindelijke fusie, en zal voorlopig plaatsvinden in een proefperiode welke duurt tot 1 januari 1969. Binnen deze samenwerking zullen enkele activiteiten worden ingesteld en sommige, reeds bestaande, worden uitge breid. Voorgesteld werd om in Noord-Hol land tot gemeenschappelijke evenementen te komen zoals een culturele beurs in Haarlem, een servicedag in Purmerend, een binnensportdag, een oriëntatierit, drie gezamenlijke weekeinden en de uit gave van een gezamenlijk maandblad. Er (ADVERTENTIE) 7. „Nu dus bewezen is, dat ik een falder-persoon ben, kunnen we misschien enkele bewijzen van vriend schap uitwisselen!" stelde Joris voor. „Leuk, ja!" riep Astral blij. „Dat smookpijpje bijvoorbeeld! Heel mooi!" „XJ bedoelt mijn sigarettenhouder?" vroeg de ander. „Maar natuurlijk! Het is inderdaad een fraai exemplaar! Ik zal het graag afstaan. Als ik dan van u.„Niet nodig", verklaarde de buitenaardse bezoe ker. „Ikke fnuk hier!" Hij haalde een apparaatje uit zijn kostuum en richtte dat op het rookgerei van Joris. En op datzelfde moment verdubbelde het pijpje zich. „Umps" prevelde Joris geschrokken. Dit is een onverwachte tegenvaller! Met die eh... fnuk kan de heer Astral natuurlijk alles vermenigvuldigen. En op die manier kan ik geen winstgevende ruilhandel bedrijven. Maar aan de andere kant... als ik dat ap paraatje in handen kan krijgen, ben ik uit de brand. Denk eens aan, wat ik allemaal niet zou kunnen ver dubbelen! Ik zou een zorgeloos bestaan kunnen lei den!" we 2UUEN JOU EN iskjE VERKOUDHEID GOEDE MORGEN iV GOEDE MORGEN, DOKTER Dlb! A POUE, HOE GAAT HET ERMEE? BEtOOF ME DATJE NIET MEER ZULT NIEZEN VM16 ONDER DE WOD STOPPEN! zal een Centrale Werkgroep worden opge richt. De gelden waarmee deze werk groep haar taak zal kunnen verrichten, worden door de deelnemende organisaties bijgedragen. In deze vergadering werd voorgesteld om in 1970 een gemeenschappelijk servi cebureau van de gezamenlijke organisatie, zowel in Den Haag voor Zuid-Holland, als in Haarlem voor Noord-Holland te vesti gen. De organisaties zullen echter zelf standig blijven, hun eigen begroting op stellen, hun eigen financiën beheren en de gezamenlijke activiteiten uitbreiden. Voor de periode na 1970 zijn er diverse mogelijkheden. Ten eerste zou de federa tieve samenwerking gehandhaafd kunnen blijven. De clubs blijven dan zelfstandig, maar laten alle gemeenschappelijke za ken aan de Centrale Werkgroep over. Ten tweede zou er één jongerenorganisatie met één servicebureau, zowel in Noord als Zuid-Holland kunnen komen. In dit geval worden de beide provincies scherp gescheiden. Daarentegen zou er ook één organisatie kunnen worden opgericht, wel ke de beide bureaus in de twee provin cies exploiteert. Als laatste mogelijkheid zou de samenwerking niet worden voort gezet, nadat gebleken zou zijn dat deze in de praktijk niet goed functioneert. Als argumenten voor een samenwer king tussen de katholieke agrarische or ganisatie in de beide provincies wordt door het bestuur van de K.P.J. onder meer aangevoerd dat het doel en de me thoden van de organisaties voor een groot deel gelijkgericht zijn. De verschillen in het stands- en groepsverschil worden ge- Het Cunard-lijnschip „Queen Mary" is zaterdag voor zijn laatste reis uit Southampton naar New York vertrokken. Het wordt de duizend ste transatlantische reis van het 81.000 ton metende vaartuig. (Telefoto). leidelijk minder. Samenwerking maakt een aanzienlijke besparing van tijd en geld mogelijk waardoor activiteiten van grotere omvang en van een hoger gehal te zouden kunnen worden georganiseerd. Ook het jongerenwerk zou zich vooral in Noord- en Zuid-Holland beter weten te specialiseren om op deze wijze zijn plaats te behouden naast concurrerende vormen van vrije tijdsbesteding in de privé-sector. Een dienstverlening aan jongeren in inter-provinciaal verband zou zeer effectief kunnen blijken. Ook de bur gerlijke en kerkelijke overheid (bisdom Haarlem en Rotterdam) staat welwillend tegenover dit samengaan. Met ingang van janurari 1967 zal de K.P.J. een gezamenlijk maandblad voor alle leden uitgeven waardoor de thans uitgegeven bladen „Zo" en „Tijdsein" overbodig worden. Het blad, dat in een oplage van 30.000 exemplaren zal ver schijnen, gaat vijf pagina's tellen en slechts één gulden per lid per jaar zal kosten, zal zowel instructieve als oriënte rende artikelen bevatten. Door het ophef fen van „Zo" en „Tijdsein" is een be drag losgemaakt, dat het mogelijk doet zijn een mooier blad te brengen. Het blad wordt volgens het offsetprocédé ge drukt en voor de lay-out wordt een vak man aangesteld. Voorts zal de eindredac tie in handen moeten komen van een er varen journalist. Tijdens deze jaarvergadering werd aan de leden de begroting voor het jaar 1968 ter goedkeuring voorgelegd. De totale las ten voor dat boekjaar zijn geraamd op f 139.335. Deze begroting werd met alge mene stemmen aanvaard. De balans per 31 december 1966 toonde f74.709,18 aan kapitaal. Daarentegen stonden voor cre diteuren en te betalen posten f 6.408,34 ge noteerd. Bij de vergadering waren onder meer aanwezig de directeur van de Provinciale U hebt wel gelezen van dat Duit se blad waarvan de uitgever een half miljoen heeft besteed om op de om slag een dame te brengen die echt kan knipogen. Men hoeft het blad maar een beetje te bewegen en zij knipt schalks een oogje toe. Ook kan er voor dit bedrag nog een klein lachje af. Dat is griezelig. Zo griezelig dat er op de rand van het paranormale gemakkelijk een geval om dat oog heen geconstrueerd kan worden. Zo'n geval is het volgende. Dirk en Truusje zijn drie jaar ge trouwd. Ze hebben nog een kindertjes, maar die kunnen komen. Op voorschot hebben ze alvast een zwart poedeltje genomen. Ze zijn heel gelukkig, tot op de dag dat Truusje thuiskomt met een geïllustreerd blad dat ze van een vriendin heeft gekregen. Moet je nou eens kijken", zegt ze. „Ze weten van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen." En ze brengt Dirk oog in oog met de dame met de knipoog. Dirk neemt de dame van haar over en wiegt haar zachtjes heen en weer. De dame doet haar plicht. Ze knipoogt en glimlacht tegen Dirk. Daar is ze voor betaald, en goed ook. Dirk vindt het geweldig grappig. „Ze bedenken toch wat!", roept hij uit. En hij blijft doorgaan haar te laten knipogen, zo dat Truusje hem tot tweemaal toe aan tafel moet roepen waar de soep met stollende vetogen naar het plafond staat te staren. En nog tweemaal, die avond, als Truusje met koffie binnenkomt, zit Dirk met de dame op schoot en zegt dat het grappig is. Truusje vindt het dan al zo grappig niet meer. Dirk is niet zo dom dat hij dat niet merkt, en de volgende dag wordt er niet meer geknipoogd. Maar de ochtend daarop, als ze een sinaasappel in zijn tas doet, ligt dat mens in een mapje te knip ogen. Hij neemt haar al mee uit. Truusje is zo verstandig er niets aan te doen, en 's avonds ligt het lon kende schepsel weer braaf onder de libelle. Dat herhaalt zich drie dagen. Op de vierde dag heeft Dirk iets knip- perigs over zich gekregen, en Truusje laat de cake verbranden. Omdat ze een nieuwe moet bakken, laat Dirk alleen het poedeltje uit. Truusje grijpt dan de verleidster en geeft haar met de deegrol een enor me optater op haar knipperlicht. Daar na werpt ze haar in het vuilnisvat. Het poedeltje komt binnengeblaft, gevolgd door het wrak van Dirk met een blauw oog. De auto heeft hard ge remd, maar hij heeft nog net het knip perlicht tegen zijn oog gekregen. Na drie weken is het oog weer nor maal. Dirk is het al eerder. Hij is alleen een beetje allergisch voor alles wat knippert. Drie maanden later ligt de Libelle in de kamer met op de omslag een dame die breit. Ze breit natuurlijk niet echt. Dat zou te duur zijn. Maar toch ligt er bovenop haar naalden een rose gebreid babyhemdje. Jeugdraad in Zuid-Holland, de heer J. Kouwenhoven, de rijksinspecteur voor vrije jeugdvorming, de heer van Raay, de nationale secretaris van de K.J.P., de heer drs. G. van 't Klooster, deputaties van de niet aangesloten afdeling in Lim burg, de afdeling Arnhem, de Christelijke Plattelands Jongeren en vertegenwoordi gingen van andere katholieke jongerenor ganisaties. 45. Als Rechter Tie enkele minuten be hoedzaam voortgeslopen is langs de kant van de weg, zonder onraad te bespeuren, overwint hij zijn bezorgdheid. Misschien hadden de dragers wel opdracht gekre gen van Vrouwe Hortensia om hem mid den in het bos af te zetten. Misschien was ze bang dat het argwaan zou wek ken als hij in een palankijn van het pa leis zou worden teruggebracht naar de herberg. Maar als de Rechter een zware, knoestige tak ziet liggen, raapt hij hem toch maar op. Je kunt nooit weten. Hij nadert nu de stad, het bos wordt min der dicht en verderop ziet hij al een le men gebouwtje, dat de voorraadschuur moet zijn van een handelaar uit de stad. De verdwijning van zijn zwaard is eigen lijk ook wel verklaarbaar, bedenkt de Rechter. Een officier van de garde kan het onder de bank hebben gevonden en in beslag genomen. Strikt genomen had hij zijn zwaard tenslotte niet mogen mee nemen naar het paleis. Hij moest wel zorgen dat hij het terugkreeg. Regen draak is een beroemd zwaard, dat al sinds vele generaties in zijn familie is. Rechter Tie begint juist te geloven dat zijn vrees voor een overval ongegrond was, als drie gewapende boeven tevoor schijn springen uit de voorraadschuur. 937. Nu de visser niet thuis bleek te zijn, was er eigenlijk geen enkele reden, waarom Bram niet meteen rechtsomkeert zou maken. Toch was het, alsof iets hem tegenhield. Terwijl zijn hoofd naar buiten wilde, schuifelden zijn voeten naar binnen. En als zeeman was Bram er wel aan ge wend niet alléén naar zijn verstand te luisteren, maar ook met kleine inwendige stemmetjes rekening te houden. Spoedig bleek, dat hij daar goed aan deed. Zijn scherpe blik ontdekte een klei ne hoeveelheid gemorst meel. Op zich zelf was dat niets bijzonders, maar toen Bram de loep erbij haalde zag hij nog iets heel anders. In het meel stonden sporen afgedrukt. Niet van muizen, niet van vogels, maar van hele kleine, blote mensenvoetjes .1

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 14