copex Britten leveren Tkatsjenko uit aan de Sovjet-Ambassade HET WEER Noorse regering steunt Wiesen thai niet meer Twee doden in Beverwijk Zeven ton konijnenvoer vergiftigd uit een vliegtuig gehaald Van Heijst failliet Deur van kluis stond open morris Russische geleerde zondag Hij is ziek en gaat uit vrije wil" Oorlog is al zo lang voorbij" Speciale opleiding beroepschauffeurs Bromfiets van militair in brand gestoken G. A. van Kleef aanvaardt benoeming tot bisschop Drie mannen in arrest Tandradbaan uit vorige eeuw Superslagerij De IJmond Provie-beweging in Stockholm begraven Y spons 52e JAARGANG NUMMER 270 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije mmm Wagenweg 21, Haarlem Telefoon (023) 1 88 80 Telex 41126 Agenten over de gehele wereld Tot en met donderdag INT. EXPEDITIE - LUCHTVRACHT - IN- EN UITKLARING - TRANSITO - DOUANE-OPSLAG Morgen regenkans (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Een teleurgestel de Simon Wiesenthal heeft op een persconferentie in Stockholm een document getoond dat hij had ont vangen van de Noorse regering. Hier in verklaarde men voortaan de ar chieven niet meer ter beschikking te zullen stellen aan de „schrik der nazi's". Door emotie zijn spraak verloren Oud-katholieke kerk REGENKLEDING U zag het op TV Koop vandaag nog eenVhBlJSzeem v.a. f 3.95 Het woord is aan Na mislukte overval Op Alkmaarseweg ZANDBERGEN Uw slager ges te T Dinsdag-aanbieding 250 gram n^ölïpif? Biefstuk Tartaar 1.28 1^-J Magere speklappen I 500 gram 1.68 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 BIJ DE FOTO i> IJmuider Courant De trein bestond uit een locomotief en een personenwagon. Bij de afdaling gaat de locomotief voorop. Ongeveer een mijl van de top raakte de locomotief bij de eerste bocht uit de rails. De wagon begon daarop naar beneden te rijden langs de steile helling en ontspoorde toen een wa- genmeester na driehonderd meter kans zag de remmen aan te zetten. MOUNT WASHINGTON A(P). Acht personen zijn gedood en ongeveer twintig gewond bij een ongeluk met een berg- treintje op de tweeduizend meter hoge Mount Washington. 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.48 3 SLAVINKEN 99 ct. N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden ADVERTENTIES W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond3 In de Vishal en op zee4 Losplank 4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Kunst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beursf7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Feuilleton14 Beeldverhalen 14 A aangestipt 14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Vanavond hier of daar een bui, gevolgd door enkele opklaringen. Morgen overdag vanuit het westen toenemende bewolking, gevolgd door enige regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wiesenthal, die oorspronkelijk van plan was om na zijn bezoek aan Stockholm door te reizen naar Oslo, waar hij even als in de Zweedse hoofdstad de eerste uitgave van zijn boek „Moordenaars zijn onder ons" zou bijwonen, heeft hiervan afgezien. Vanuit Stockholm reist hij di rect terug naar West-Duitsland, zo deelde hij mee. In Oslo zijn inmiddels kwade com mentaren in de pers verschenen, die be paalde Duitse kringen in Noorwegen er van beschuldigen de uitgave van het boek met alle mogelijke middelen tegen te werken. Dit is door de uitgever van het boek, Cappelen, bevestigd. De moeilijkheden ontstonden toen Wie- senthals documentatiecentrale in Wenen via de Noorse ambassade aldaar de rege ring liet meedelen dat men drie leden van de Gestapo had opgespoord, die tij dens de tweede wereldoorlog scheeps- transporten van joden vanuit Noorwegen naar de Duitse concentratiekampen heb ben verzorgd. Men verzocht om eventueel bestaand Noors materiaal in deze kwestie teneinde de arrestatie te kunnen bewerkstelligen van deze oorlogsmisdadigers, die verant woordelijk moeten worden geacht voor de dood van duizenden Noorse joden. Op zekere dag kreeg hij het verzoek op de Noorse ambassade in Wenen te verschij nen, waar hem officieel werd meegedeeld dat de Noorse regering voortaan geen medewerking meer wenst te verlenen bij Wiesenthal's onderzoekingen. Motief: de oorlog is al zo lang voorbij. „Aanvankelijk was ik van plan hierte gen scherp te protesteren", zo zei Wiesen thal in Stockholm, „maar ik ben bang dat het weinig resultaat zal hebben. Kijk maar eens naar de moeilijkheden die ik had met de Oostenrijkse autoriteiten, toen ik de man die Anne Frank had ge arresteerd en die politieman bleek te zijn, eindelijk had gevonden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Twee jonge inwoners uit Beverwijk zijn vanmorgen omstreeks acht uur dodelijk verongelukt op de Alk- maarseweg. De slachtoffers zijn de 19- jarige Frans Kroon (Olieslagerslaan 49) en de 22-jarige Leonardus Petrus Lensen (Beatrix de Rijckstraat 34). Beide man nen waren met één bromfiets, die door de heer Lensen werd bestuurd, op weg naar hun werkgever, de juweliersfirma Van Kampen aan de Breestraat. Ter hoogte van Motorenco kwamen ze met hun tweewieler frontaal in botsing met een vrachtwagen. Bestuurder en duopas sagier kwamen onder de wielen van de vrachtauto en waren op slag dood. Het verschrikkelijke ongeluk gebeurde, toen de heer Lensen de macht over het stuur verloor. De tweewieler schoot daar op naar de linker rijbaan, waar de vracht auto reed. De heer Lensen raakte de controle over zijn voertuig kwijt,toen hij even in aanraking kwam met een wiel rijder. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In westelijk Nederland onder meer in Badhoevedorp, Lisse, IJmuiden, Hoofddorp en Nieuw Vennep heeft een Noordbrabants bedrijf voed sel voor konijnen en marmotten afgele verd, dat wellicht vergiftigd is. Het be drijf, „De Witte Molen" in Meeuwen heeft al zijn afnemers gewaarschuwd en is van ochtend om zes uur begonnen, met acht vrachtwagens de verdachte partijen om te ruilen voor in derhaast elders aange maakt nieuw voer. Het gaat om een hoe veelheid van zevenhonderdduizend kilo gram. LONDEN (Reuter, AP en AFP). De Russische natuurkundige Vladi mir Tkatsjenko, die zaterdag door de Britse politie met geweld uit een vliegtuig naar Moskou is gehaald, is vandaag „op eigen verzoek en over eenkomstig het medisch advies" naar de Russische ambassade in Londen vervoerd. De Britse autoriteiten hebben erop gestaan dat Tkatsjenko onder hun toezicht bleef tot de hem toegediende kalmerende middelen waren uitgewerkt. De beslissing is genomen door de minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, in overleg met minister Brown van Buitenlandse Zaken. De geleerde, die in Engeland heeft ge studeerd, is zondag het middelpunt ge weest van een internationaal incident. Kort voordat een Russisch verkeersvlieg tuig naai- Moskou zou vertrekken kwa men Tkatsjenko en zijn vrouw, vergezeld van mannen van de Britse geheime dienst en een politieman in uniform, uit het toe stel. Onder protest van leden van de Sovjet-ambassade, werd hij van het toe stel weggeleid. Volgens ooggetuigen zou hij tevoren in een auto van de Russische ambassade zijn getrokken. De Russische zaakgelastigde in Londen heeft verklaard dat Tkatsjenko geestelijk ziek was en daarom zo snel mo gelijk naar zijn eigen land moest worden overgebracht. Waarnemers zien in de Britse verkla ring een aanvaarding van dit Russische standpunt. P' In kringen, die in nauw contact staan met Scotland Yard, vraagt men zich af of de Russen, door hun optreden van zaterdag in de kwestie-Tkatsjenko, niet hebben getracht de Britse politie juist te bewegen het vertrek van een Russisch staatsburger te verhinderen en zodoende een precedent te scheppen. De Russische zaakgelastigde Valdillev Vasev was zondagavond naar het vlieg veld Prestwick in Schotland gereisd om daar over de zaak te spreken met zijn minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, die op weg naar New York Prestwick aandeed. Tijdens hun gesprek werd Vasev naar de telefoon ontboden. Na afloop van het telefoongesprek deelde Vasev glimlachend mee: „Goed nieuws. Hij is ziek". Hij zei later een verklaring over de zaak-Tkatsjenko te zullen af leggen. Gromyko zei tot de pers: „Dit incident is geregeld door onze zaakgelastigde. Ik ben ingelicht, dat het is geregeld". Volgens Russische autoriteiten zullen Tkatsjenko en zijn vrouw Galina morgen met een toestel van Aeroflot rechtstreeks naar Moskou terugkeren. DEN HAAG De arrondissementsrecht bank in Den Haag heeft vanochtend J. B. van Heijst en Zonen N.V. failliet verklaard. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij N.D.S.M. in Amsterdam heeft vanochtend de overneming van het bedrijf van J. B. van Heijst en Zonen N.V. te Wierden (Ov.) getekend en tevens het handelsmerk Veha overgenomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Werknemersorganisa ties van het wegvervoer hebben plannen tot het stichten van enkele opleidings centra voor beroepschauffeurs. Tot deze opleidingscentra zullen LTS- leerlingen, die het diploma automobiel techniek hebben behaald, na een selectie worden toegelaten. Volgens de plannen zal de opleiding ongeveer twee jaar du ren. Na een basisopleiding en na enige tijd praktijkervaring zal een specialisatie volgen. Tijdens deze specialisatie zal veel aandacht worden besteed aan de keuze bus, tank- of vrachtwagen ook zul len verkeers- en motorkennis, talen en sport in het lesprogramma worden opge nomen. Het wantrouwen tegen de partijen, die na vorige week dinsdag zijn afgeleverd, is ontstaan door een klacht van een ko- nijenliefhebber. Zes van zijn konijnen waren gestorven aan ernstige inwendige bloedingen nadat zij het voedsel hadden gegeten. Het Noordbrabantse bedrijf heeft onmiddellijk na deze melding proe ven met het voedsel genomen. Daarbij is echter niets van vergiftiging gebleken. Aan verschillende instellingen op vete rinair gebied zijn monsters gezonden. Het resultaat van de daar intussen op gang gebrachte tests is nog niet bekend. Het is alleszins mogelijk dat de zes konijnen zijn gestorven door een andere oorzaak dan vergiftigd voer van „De Witte Molen". Het bedrijf heeft echter geen enkel risico willen nemen. Stockholmse provo's hebben zondag in de Zweedse hoofdstad hun Provobeweging" ten grave ge dragen. Zij staken hun activiteiten omdat zij er niet in geslaagd zijn de autoriteiten door demonstraties tot ingrijpen te prikkelen. (Telefoto). (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Uit de kluis in het brooduitgiftestation van de Coöperatie Vooruitgang is 20.000 gestolen. Het was bijzonder gemakkelijk dat te doen, want het personeel had vergeten de kluis te sluiten. Dat de deur uitnodigend open stond, was van de straat af te zien. Door het breken van een ruit is men binnenge komen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een 21-jarige dienstplich tig militair uit Haarlem heeft zijn spraak verloren en is met een shock in de ge neeskundige afdeling van de Oranje Nas- saukazerne in Amsterdam opgenomen na dat drie hulpvakarbeiders op de Jansweg zijn bromfiets in brand hadden gestoken, waarna de soldaat midden in de vlam men kwam te staan. De drie mannen zijn in hechtenis genomen. In de acht van zaterdag op zondag had de militair pech met zijn bromfiets en trachtte hij die op de Jansweg te herstel len. Er liep benzine op straat en genoem de drie hulpvakarbeiders, van wie twee van 21 en één van 27 jaar, wierpen luci fers op de benzine waarna een steekvlam ontstond. De militair schrok zo dat hij in een shocktoestand kwam en geen woord meer kon uitbrengen. Rechercheurs die juist passeerden, hielden de drie man nen aan. De brandweer bluste het vuur. ROTTERDAM. De Rotterdamse pas toor G. A. van Kleef heeft zijn keuze tot bisschop van Haarlem van de Oud-Ka tholieke Kerk aanvaard. Dit is zondag morgen meegedeeld in alle oud-katholie ke parochies in Nederland. De aartsbis schop van Utrecht heeft als metropoliet de keuze bekrachtigd. Over de plaats en de tijd van de wij ding is nog niets bekendgemaakt. Bisschop Van Kleef is 45 jaar. Sedert 1953. is hij pastoor in Rotterdam. Voor dien stond hij in Leiden en in Gouda. Op 5 september werd hij in Haarlem tot bis schop gekozen in opvolging van mgr. J. van der Oord. Hij is de zoon van wijlen professor dr. B. A. van Kleef, die presi dent van het Oud-Katholiek seminarie in Amersfoort is geweest. De nieuwe bisschop geniet een grote bekendheid. Hij onderhoudt vele banden met andere kerkgenootschappen, onder meer met de Anglicaanse Kerk. Barteljorisstrarat - Haarlem - Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 94 - Amsterdam Thoreau Het is nooit te laat om uw vooroor delen op te geven. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft drie arrestaties verricht in verband met de mislukte gewapende overval in het kantoor van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid aan de Ramstraat in Utrecht. Vier mannen drongen vrijdagmiddag het kantoor binnen, maar zij slaagden er niet in iets mee te nemen dank zij het kordate optreden van één van de employés. Wiesenthal is van plan zich bij de Noorse regering te beklagen over de wei gering hem inzage te geven in de archie ven, waarin de Noorse oorlogsmisdadi gers geregistreerd zijn. Aangehouden zijn een 19-jarige foto graaf uit Bilthoven, een 21-jarige winkel bediende uit Utrecht en een 35-jarige hulpvakarbeider uit Utrecht. De drie ver dachten zullen aan de officier van justitie worden voorgeleid. Ze worden verdacht van medeplichtigheid of daderschap. De auto, waarin de overvallers zijn wegge reden is eigendom van de Bilthovense fotograaf. De tandradbaan naar de top van de Washington in New Hampshire, de hoogste berg van het noordoostelijke deel van de Verenigde Staten. Deze opname van de locomotief van de bergbaan werd elf jaar geleden ge maakt. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1