Tanende belangstelling voor exacte vakken Stripschap opgericht Minister zet spoed achter uitvoering verkeersnota en bondig Agenda voor Haarlem en de IJmond Redes bij rectoraatsoverdrachten Prinses getuige Bejaarde verjaagt inbreker Organisatie liefhebbers van strips W erkgemeenschap blijft voorlopig bestaan Fietser bleef met voorwiel aan bumper haken Virusziekte plaagt Gronings dorp Vier jaar voor bankoverval Generaal Taswin ambassadeur van Indonesië Pyromaan gepakt Morgen bewolkt J at MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 2 Caledoniaverhuist Mens blijven Katholieken in P.v.d.A. Doden in het verkeer Vietnam-demonstratie in Amsterdam 'i Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk sz 5 DELFT. Bij de overdracht van zijn rectoraat aan prof. dr. ir. C. J. D. E. Ver hagen heeft de rector magnificus van Delft, prof. ir. H. J. de Wijs, een groot deel van zijn rede gewijd aan het ver schijnsel dat een relatief geringer wor dend aantal studenten de keuze laat val len op de exacte vakken. Het gedeelte der nieuwe studenten dat Delft of Eindhoven koos heeft (met 22 pet. van het landelijk totaal) een hoogte punt bereikt in 1958. Sedertdien is het gestadig gedaald, ondanks de toevoeging van een derde T.H. In het afgelopen jaar was dit percentage slechts 16. In Delft lieten zich in het verslagjaar 1445 studen ten voor de eerste maal inschrijven voor een der ingenieursopleidingen, dat is 9 pet minder dan het jaar ervoor. Ook in Eindhoven vond een vermindering plaats in absolute zin; in Twente bleef het aan tal gefixeerd op de ongeveer 230 extra bedden die op de campus gespreid konden worden. Al met al een verlies van 7 pet. voor de drie zusterinstellingen tegenover een landelijk accres van 6 pet. over alle studierichtingen. Het passeren van de geboortegolf heeft hier niet mee van doen, aldus de schei dende rector magnificus. De landelijke to talen wijzen bovendien uit dat het effect daarvan niet meer is dan een vage rimpel in een onophoudelijke stijgende lijn. Prof. De Wijs signaleerde een markante verschuiving naar op de mens en de men selijke verhoudingen gerichte studies, een verschijnsel dat ook buiten ons land is waargenomen. AMSTERDAM. De rector-magnificus van de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. J. van der Hoeven, merkte vanmid dag in zijn jaarrede op dat het aantal stu denten, dat de studie op een laat tijdstip alsnog staakt of over de studie veel te lang doet, nog steeds zeer groot is. Hij gaf de volgende cijfers: van de generaties 1948, 1950, 1952 en 1954 heeft, na tien jaar te zijn ingeschreven, circa één procent zelfs nog niet het eerste examen met goed ge volg afgelegd, hoewel men zich nog steeds laat inschrijven. In totaal verdwijnt 29 pet. van de studenten na een of meerma len ingeschreven te zijn geweest, zonder voor het eerste examen te zijn geslaagd. Het .moet mogelijk zijn het rendement op te voeren. Aan de Universiteit van Am sterdam hebben zich voor de cursus 1967/ 68 14.204 studenten laten inschrijven, een stijging van 9,6 pet ten opzichte van het vorige cursusjaar. In totaal meldden zich 2.897 studenten voor een eerste inschrij-» ving aan, waarbij 401, die reeds elders ingeschreven waren geweest. De toename van het totaal aantal studenten is in ab solute zin het grootst bij de faculteiten der sociale wetenschappen, letteren, eco nomische wetenschappen en rechtsge leerdheid. Voor 5194 studenten was het financieel noodzakelijk werkzaamheden te verrich ten om in het onderhoud te voorzien. Van hen hadden 1514 een volledige werkkring. Het afgelopen cursusjaar ontvingen 4003 studenten een rijksstudietoelage, totaal een bedrag van 10 miljoen gulden, waar van bijna 6,5 miljoen werd verstrekt in de vorm van beurzen. De rector-magnificus deelde nog mee dat het studentenschip „Caledonia" tegen het eind van dit jaar een ligplaats zal krijgen tegenover het Centraal Station. LEIDEN. De stormachtige ontwikke lingen die zich voordoen als gevolg van INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE enerzijds de schaalvergroting na de oor logsjaren, waardoor veel meer studenten zich aandienen dan voorheen en ander zijds de pijlsnelle intensivering en ontwik keling van allerlei wetenschappen maken het bovenal noodzakelijk om op nieuwe wijze bij dit alles de oude idee der uni versiteit te handhaven. De idee die de zin en de waarde van de wetenschap wil dienen en de mens tot waarlijk mens wil maken. Deze idee is boven alles te handhaven, waarbij men heel nuchter be seffen moet hoe ontzaglijk zwaar het is om in de tweede helft van „deze hond se eeuw", waarin oorlogen en wreedhe den niet van de lucht zijn, mens te zijn, te worden en te blijven. Aldus prof. dr. K. A. H. Hidding bij de overdracht van het rectoraat aan prof. dr. P. Muntendam, vanmiddag aan de rijksuniversiteit in Leiden. De scheidende rector-magnificus kwam in het verloop van zijn betoog ook nog te spreken over de studieverkorting. Zolang men het initiatief laat aan het zgn. vrije spel der maatschappelijke krachten is hiervan slechts teleurstelling te ver wachten, zo zei hij. Want op rationele gronden van status en dergelijke zal men nu eens de voorkeur geven aan hen die een lange opleiding genoten en dan weer aan wat men vroeger baccalaurei noemde. De enige oplossing is dat op rationele gronden de universiteit zelf als de enige deskundige bepaalt wie, gezien hun kwa liteiten de kortere opleiding krijgen die natuurlijk wetenschappelijk moet en zal blijven, maar niet te lang mag duren, zeg vier jaar, en ook op de praktijk is afgestemd, en wie, dank zij hun grote zuiver wetenschappelijke aanleg, een die per gaande theoretische scholing waard zijn, zo stelde prof. Hidding. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben zaterdag in Soest het huwelijk bijgewoond van me j. C. C. V. baronesse Bentinck, de 24-jarige dochter van de bur gemeester van Soest, en de 29- jarige ir. M. P. W. Evelein uit Hilver sum. Prinses Margriet trad tevens op als getuige. Het huwelijk werd gesloten door de vader van de bruid, burgemeester mr. S. P. baron Ben tinck. Hij had schriftelijk toestem ming voor het huwelijk gegeven „aangezien de vader als zodanig niet aanwezig is", zo zei hij. Mej. Ben tinck was op 10 januari een van de bruidsmeisjes bij het huwelijk van prinses Margriet. De bruid heeft een jaar met de prinses gestudeerd in Montpellier en is haar huisge note geweest in Leiden. DEN HAAG. Een 85-jarige Hagenaar heeft zaterdagnacht een inbreker zijn huis uit gejaagd. De bejaarde man hoorde ge stommel in de keuken. Toen hij daar het licht aandeed, stond hij oog-in-oog met een inbreker. Deze deelde mee dat als hij geld kreeg de bejaarde niets zou over komen. De 85-jarige ging rustig in een keukenkast rommelen, draaide zich om en loste met een alarmpistool een paar schoten. De inbreker, die door een open staand bovenlicht was binnengekomen, koos daarop het hazenpad. Interventie gevraagd. In Delft hebben in Nederland verblijvende inwoners van Biafra de „Biafra Union in the Nether lands" opgericht. Vrijwel alle op het ogenblik in ons land verblijvende inwo ners van Biafra hebben zich bij de Unie aangesloten. Tijdens de oprich tingsbijeenkomst hebben zij telegram men verzonden aan premier De Jong en minister Luns waarin zij de bewinds lieden vragen te interveniëren in het geschil bussen Biafra en Nigeria. AMSTERDAM. Op II oktober wordt in Amster dam een Nederlands cen trum voor belangstellen den in strips in het leven geroepen, het „Stripschap" genaamd. De initiatiefnemers zijn filmporducent P. Frank- further, uitgever Jaco de Groot, biblothecaris H. van den Ham, museum assistent Fred Kamphuis, mevrouw F. H. Koffijberg, de studenten Henk Mon- dria en Wim van de San- den, publicist T. M. F. Steen en illustrator Arne Zuidhoek. (Het secreta riaat is gevestigd Pauwen laan 106, Den Haag). Het Stipschap wil de waardering bevorderen voor strips in het algemeen en Nederlandse in het bij zonder. Hiertoe zal het o.m. jaarlijks een studie dag op touw zetten, een tweemaandelijks orgaan publiceren, als gespeciali seerde ruilbeurs fungeren, tentoonstellingen entame ren, een centraal kaart systeem aanleggen en con tacten onderhouden met buitenlandse zusterinstel lingen. In vele landen zijn lief hebbers van strips al ge ruime tijd georganiseerd. In de Italiaanse plaats Lucca heeft in juli zelfs al voor de derde keer een internationaal congres plaatsgehad, dat geheel aan strips was gewijd. Ook in ons land stijgt de belangstelling voor het verschijnsel strips, alnds de initiatiefnemers van het stripschap. Deze stijging uit zich onder meer in een toenemend aantal publika- ties over de meest uiteen lopende aspekten van het stripwezen. De oprichtings bijeenkomst van het Strip schap op woensdag 11 ok tober, begin om half acht, heeft vermoedelijk plaats in de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Am sterdam en is voor ieder een toegankelijk. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft het bureau verkeersveiligheid van zijn ministerie versterkt om zodoende op snelle wijze de plannen uit te werken, die staan genoemd in de dezer dagen verschenen Nota Ver keersveiligheid. Het zou de bewindsman niet verwonderen als binnen een jaar al niet een aantal maatregelen in werking zou zijn getreden. De minister zei dit zaterdagmiddag in een uitzending van de overheid via Hil versum II. In een inleiding werd opgemerkt dat de nota een wijziging aangeeft in het beleid van het ministerie. Immers, het is afge stapt van de oude theorie dat de mensen zich aan alle verkeersomstandigheden kunnen aanpassen en dit ook moeten doen. Minister Bakker merkte op dat er, ver geleken met 1963, thans twee en een half maal zoveel geld wordt uitgegeven voor OOSTERBEEK De katholieke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid is van oordeel dat door de ontwikkeling van de laatste jaren niet langer behoefte bestaat aan de huidige positie van de werkgemeenschappen als constituerend element in de organisatorische opbouw van de partij. Dit standpunt zal ter kennis van het partijbestuur worden gebracht dat zich, aldus een mededeling van de KWG, zo spoedig mogelijk met vertegenwoordigers van de drie gemeenschappen moet bera den op de wijze waarop de bezinning op het door de PvdA erkende verband tus sen partijpolitieke keuze en levensbeschou wing binnen de partij tot haar recht kan blijven komen. In afwachting van dit be raad zal de KWG haar werkzaamheden voortzetten. De KWG heeft op haar zomerconferen- tie, die van vrijdag tot zondag in Ooster beek is gehouden, gesproken over de ver houding tussen partijpolitieke keuze en de godsdienstige en ethische achtergron den van deze keuze. Zaterdag sprak een kleine meerderheid van de conferentie zich uit voor opheffing van de werkge meenschap. AMSTERDAM. De 40-jarige A. C. Dikke- boom is bij het oversteken door een personenauto aangereden. Hij werd do delijk gewond. De 66-jarige P. Klein, die met zijn fiets plotseling naar links uitweek en met zijn voorwiel achter een achterbumper van een passerend busje bleef haken, viel op straat en overleed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. BRUNSSUM. De 23-jarige motorrijder J. P. L. uit Heerlen reed in een bocht tegen een lantaarnpaal. Hij was op slag dood. MARUM. De20 -jarige motorrijder R. J. Kraai uit Groningen is tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. BEETGUM. De 23-jarige J. Beimers uit St. Anna Parochie is met zijn auto te gen een boom gereden. Hij was op slag dood. GILZE-RIJEN. Op een met knipperlich ten beveiligde overweg is de 6-jarige Wim van Loon uit Rijen op zijn fietsje door een trein overreden. De jongen was terstond dood. BREDA. In een ziekenhuis in Breda overleed het 7-jarige meisje Angeline Dijck, dat aangereden was door een be stelwagen toen het plotseling een straat overstak. HUIS TER HEIDE. Het 6-jarige jon getje Leendert Valk uit Vlaardingen is bij het oversteken van de weg door een personenauto aangereden en om het le ven gekomen. KINGMAN (Arizona). De 25-jarige Jo hanna Antonia Maria Van Geest uit Delft is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zij werkte er voor en kele maanden in een kindertehuis. Op 28 september zou zij naar Nederland zijn teruggekeerd. de aanleg van rijkswegen. Voor 1968 zal dit bedrag liggen in een orde van grootte van 500 miljoen gulden voor het rijks wegenfonds en daarnaast 400 miljoen gul den voor subsidies en verbeteringen; samen dus 900 miljoen gulden. De minis ter meent dat in 1969 het miljard zeker zal worden overschreden. Een aantal zaken uit de nota zal niet veel geld behoeven te kosten, zoals aan pakking van het alcoholvraagstuk. (Van onze correspondent) GRONINGEN In Eenrum (Gr.) moe ten momenteel ongeveer zeventig van de 1400 inwoners het bed houden, omdat het door velen als kwaadaardig betitelde maar in feite volkomen ongevaarlijke virus „meningitisspook" door het dorp waart. Hoewel deze virusziekte een soort hersenvliesontsteking zonder nadeli ge gevolgen elke zomer veel in ons land voorkomt, heeft zij in het Noordgronin ger dorpje toch wel erg om zich heen ge grepen. Om de Eenrummers gerust te stellen en de capriolen van het spook enigszins te beknotten heeft de gemeente-arts J. O. Posthumus, die de zeventig patiënten on der zijn hoede heeft, in samenwerking met het gemeentebestuur van Eenrum een circulatie laten uitgaan. Daarin wordt erop gewezen dat de virusepidemie, die gepaard gaat met nekstijfheid en zware hoofdpijn, wel lastig is, maar bij een goe de behandeling geheel onschuldig van aard. De meest probate wapenen tegen de ziekte zijn: uitzonderlijke grote inspan ningen vermijden, (nacht)rust nemen en een goede hygiëne. DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft een 26-jarige barkeeper veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een roofoverval op 28 septem ber van het vorig jaar op de kassier van de Raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag. Onder bedreiging met een revolver zag de jongeman kans een be drag van 7.662 gulden buit te maken, waarna hij er met een auto, waarin een medeplichtige voor het bankge bouw stond te wachten vandoor ging. Het tweetal kon reeds vrij spoedig worden ge arresteerd. De verdachte was ook betrok ken bij de diefstal van een auto en een inbraak in een villa aan de Duinweg waar voor een waarde van ongeveer 60.000 gulden aan goederen was gestolen. AMSTERDAM. Aan de zaterdagmid dag in Amsterdam gehouden maandelijkse Vietnam-demonstratie hebben twee- a driehonderd personen deelgenomen. Van de Dokwerker trok de stoet naar het Museumplein, waar de deelnemers aan de 30 urige sit-downactie voor het Ameri kaanse consulaat zich er bij aansloten. Daar en ook tijdens de tocht begonnen de demonstranten de yell „Johnson moorde naar" te roepen. Dit werd echter beide keren in de kiem gesmoord door de com mandant van de mobiele eenheid, hoofd inspecteur W. van der Voort. De politie gaf de demonstranten de gelegenheid voor het consulaat hun spreekkoren en liederen aan te heffen en een „Open brief aan Johnson" in de propvolle bus aan het hek te doen. (ADVERTENTIE) a Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 en dins dag 20 u.: „De uil slaat toe", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Minerva, 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Kogels voor mr. Solo", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Super sexy", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Bonheur" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Expositie „Eigen wereld van 12 vrijetijdsschilders'. Dage lijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 16 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10-12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zon dag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Museum van Utrecht. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen -en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur Galerie-t (Bakenessergracht)Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen en gouaches van Hans Wiesman. Dagelijks van 11 tot 17 uur, op woensdag ook van 20 tot 22 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 15 oktober. De Waag (Hoek Spaarne-Damstraat): Expositie van schilderijen, gouaches en te keningen van Rie van Goor en beeld houwwerken van Wim Jonker. Dagelijks van 13 tot 17 uur. Tot 1 oktober. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen, grafiek, plastiek en edelsmeedwerk van Bloemendaalse kunstenaars. Dagelijks, ook op zondag ge opend van 14 tot 17 uur. Tot 8 oktober. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Op zon- en feest dagen gesloten. DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot oktober: openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. MAANDAG 18 SEPTEMBER City, 20 u.: „Fantómas contra Scotland Yard". DINSDAG 19 SEPTEMBER City, 20 u.: „Fantómas contra Scotland Yard". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. MAANDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen voor Marokko". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". W.B. Theater, 20 uur: „Hercules in de macht van het kwade". DINSDAG 19 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fotomodellen voor Marokko". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Samen uit, Samen thuis". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen van Theo Mi- chels, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. W.J.J. van Bree overleden. In Den Haag is overleden de heer W. J.J. van Bree, secretaris van de Nederlandse Katho lieke Grafische Bond. De heer Van Bree, die 63 jaar is geworden, bekleed de ook functies bij de Nederlandse Zie kenfondsraad en bij woningbouwvereni gingen. Dodelijke jenever. Twee mannen uit Ou de Pekela, die onlangs waren gearres teerd in verband met de dood van de 65-jarige Willem Strobos, eveneens uit Oude Pekela, zijn ter beschiiking van de justitie gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen dat Strobos is overleden na dat beide mannen hem gedwongen had den driekwart liter jenever te drinken. Zij worden er tevens van verdacht hem van een portefeuille met vijfentwintig gulden te hebben beroofd. Dodelijke val. De 2-jarige Bianca Huis man, die zaterdagmiddag in Amster dam uit een wandelwagentje viel en met het hoofd op de grond sloeg, is zondagochtend overleden. In een zieken huis had men gezegd dat het meisje niets mankeerde. Giftige spruitjes. In Venlo ontdekte een tuinder dat iemand een grote partij spruitjes van zijn land had gestolen, welke daags tevoren met landbouwgif waren bespoten. De politie heeft de be volking gewaarschuwd. Waarheid. De Raad voor de Journalistiek heeft de klacht afgewezen, die de oud redacteur van De Waarheid, de heer S. Baruch (geroyeerd uit de CPN) te gen dit communistische dagblad had ingediend over de recensie daarin van zijn boek „Links af naar rechts. Portret van een politieke partij of de ommezwaai van de CPN in het conflict Moskou-Peking". DJAKARTA De Nederlandse rege ring heeft zich akkoord verklaard met de benoeming van generaal-majoor Taswin Almanik Natadiningrat tot Indonesisch ambassadeur in Den Haag, zo is in Dja karta meegedeeld. Generaal Taswin is vijfenveertig jaar oud en volgt dr. Soed- jarwo Tjondronegoro op, de eerste Indo nesische ambassadeur in Nederland na de oplossing van het geschil over West-Irian. Generaal Taswin nam in 1947 deel aan het overleg met de Nederlandse autoritei ten over het eerste staakt-het-vuren. Hij heeft zijn militaire opleiding ontvangen aan het stafcollege van het leger in Ban doeng en te Fort Leavenworth in de Ver enigde Staten. Taswin is plaatsvervan gend brigadecommandant van de Sili- wangidivisie, militair commandant van Djakarta en tenslotte chef van de per soonlijke staf van de opperbevelhebber van het leger geweest. Verwacht wordt dat generaal Taswin vandaag door waarnemend president Soe- harto beëdigd wordt. BREDA. Tegenover de politie van Steenbergen heeft een uit Kruisland af komstige man bekend, verschillende malen brand te hebben gesticht in boer derijen en hooimijten in west-Brabant in een periode van oktober 1966 tot maart van dit jaar en daarna nog eens in de nacht van 11 op 12 september. Bij deze laatste brand in een hooimijt hadden omwonenden een auto gesigna leerd die ondanks een poging van enkele personen deze te doen stoppen, was door gereden. De politie slaagde er in de man vrijdagmiddag te achterhalen. Hij stichtte de branden onder invloed van alcohol. Het K'.N.M.I. deelt mee: Een lagedrukgebied in de hogere lucht lagen is nu weggetrokken. Geleidelijk be ginnen oceaandepressies hun invloed uit te breiden tot onze omgeving. Vandaag passeert een oceaanfront ons land. Mor gen zal de bewolking weer toenemen op de nadering van een volgend oceaanfront. Uit deze bewolking zal dinsdag enige re gen vallen. De wind zal overwegend ma tig en zuidwestelijk zijn. In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering. WERKRAPPORTEN -i Maximum- en minimum O. S temperaturen cS binnen- en buitenland BS BS Den Helder zw. bew. z 17 10 0 Ypenburg mist zo 19 10 7 Vlissingen zw. bew. zo 17 14 0.4 Eelde mist zo 18 8 0 De Bilt mist ozo 17 8 0.1 Twente mist zo 19 9 0 Eindhoven half bew. windst. 17 9 0 Z.-Limburg zw. bew. zzo 18 9 0.3 Helsinki onbewolkt ono 14 4 0 Stockholm geh. bew. windst. 17 9 0 Oslo regenbui ono 28 13 0.5 Kopenhagen half bew. O 21 15 0 Aberdeen geh. bew. zzo 14 12 1 Londen regen O 19 13 5 Amsterdam mist ozo 18 10 6 Brussel zw. bew. zo 19 11 0 Luxemburg mist ono 16 11 0 Parijs zw. bew. zo 19 12 0 Bordeaux mist zw 11 0.5 Grenoble zw. bew. windst. 20 11 0 Nice zw. bew. n 23 16 0 Berlijn mist windst. 20 13 0 Frankfort prist ono 18 8 0 München licht bew. zzw 17 8 0 Zürich mist O 19 8 0 Genève geh. bew. wzw 19 7 0 Locarno licht bew. O 22 7 0 Wenen zw. bew. wnw 20 13 0 Innsbruck mist w 17 6 0 Belgrado mist windst. 20 13 0 Athene licht bew. w 28 21 0 Rome licht bew. n 24 13 0 Barcelona zw. bew. windst. 28 19 0 Madrid half bew. windst. 24 8 0 Mallorca half bew. windst. 25 16 0 Lissabon onbewolkt windst. 24 13 0 Dinsdag 19 september Zon op 6 20 uur; onder 18.47 uur. Maan op 19.13 uur; onder 6.52 uur. Volle maan Laatste kwartier Maanstanden 18 september 17.59 uur. 26 september 22.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 september Hoog water 3.35 uur en 15.56 uur. Laag water 11.46 uur en uur. Dinsdag 19 september Hoog water 4.08 uur en 16.28 uur. Laag water 0.01 uur en 12.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort it 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2