VS willen „dunne defensie tegen Chinese raketten Atassi wil één Arabische Staat Spartanscherm" zeker drie miljard dollar kosten Seebohm overleden Oe Thant waarschuwt aan de vooravond van Assemblee pluimen voor RITME RITMEESTER Veertig doden in Turkije bij een voetbalwedstrijd Barber bestuurt Tory-machine Bombardement op 11 kilometer van China Amerikaanse kerken veroordelen Vietnampolitiek Vliegtuig in park neergestort ZOETERDJE Moeilijkheden met lading beendermeel in Antwerpen McNamara wellicht president van Wereldbank Kosygin is ziek Drie jongens in hut verbrand 3 telegrammen MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 59 RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket- verpakking RITME voor de sportieve roker BLIK VAN 20 STUKS F 3.20 (Van een medewerker) Aan de top van de Britse Conservatieve Partij zijn dezer dagen aan zienlijke stofwolken opgewaaid door sensaties rond de voorzitterszetel. Toen het stof weer was neergedaald zag men een gewijzigd tafereel: Edward Du Cann had de voor velen begeerlijke zetel verlaten. Nu zat daar zijn opvolger Anthony Barber. De manipulatie was in overeen stemming overigens met de partij statuten verricht door partij aan voerder Edward Heath. Het was een zo snelle beslissing geweest, dat het partij-apparaat niet de gelegenheid had gekregen vooraf te protesteren. Zwoegen Barones Spencer-Churchill, weduwe van Sir Winston Churchill, verlaat Westminster Abbey na een dienst ter herdenking van de slag om Engeland te hebben bijgewoond. SAIGON (AP). Amerikaanse vlieg tuigen hebben zondag de luchtoorlog tot op elf kilometer van China gebracht en tegelijk vier zwaar verdedigde doelen binnen Haiphong, de belangrijkste Noord- vietnamese havenstad, gebombardeerd. Hoewel de aanvallers de drukke havenin stallaties van Haiphong spaarden kwa men zij dichter bij het centrum van de stad dan zij ooit zijn geweest. De Noordvietnamezen beweren zondag vier toestellen te hebben neergehaald, de Amerikanen erkennen het verlies van één vliegtuig, een verkenningstoestel dat ten westen van Hanoi is neergeschoten, terwijl er twee worden vermist. Het was het 69ste toestel dat boven het noorden verloren ging. De aanval op elf kilometer van de Chi nese grens werd verricht door Phantoms van de luchtmacht, die laag inkwamen en een 183 meter lange brug over de rivier Ky Tsjoeng bombardeerden. Boven het zuiden van China is zondag een Amerikaans onbemand verkennings vliegtuig neergeschoten. Dergelijke toe stellen plegen op zeer grote hoogte te vliegen. Het persbureau „Nieuw China" dat dit bekendmaakte, zei dat dit de tien de maal was, dat een Amerikaans „pira- tenvliegtuig" boven China is neergehaald. Kanonvuur van de Vietcong heeft negen gepantserde troepenschepen, drie gepant serde „monitors" en het communicatie- schip van de bevelvoering beschadigd tij dens een operatie van de Amerikaanse rivierstrijdmacht in de delta. Afgezien van de brand op de „Forre- gtal" waren de schade en verliezen de zwaarste, die de vloot in Vietnam heeft geleden. DAMASCUS (AP) Het Syrische staatshoofd dr. Noureddin Atassi heeft voorgesteld een grote Arabische staat te vormen uit Egypte, Algerije, Irak en Syrië teneinde de strijd tegen Israel met succes te kunnen voortzetten. Atassi zei dat de algemene mobilisatie in Syrië zal worden afgekondigd „waar door alle burgers soldaten worden" en heeft verder bezuinigingsmaatregelen aangekondigd om herbewapening van het Syrische leger met moderne Russische wapens mogelijk te maken. Hij kondigde aan dat Syrië de absolute boycot zal handhaven tegen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en West-Duits land. Hij deed opnieuw een oproep op de Arabische arbeidersmassa de olie-aanvoer naar de drie genoemde landen te verhin deren, wat erop wijst dat Syrië niet zal toestaan dat olie naar de Verenigde Sta ten, Engeland en West-Duitsland wordt vervoerd via over Syrisch grondgebied lopende pijpleidingen. ATLANTA AFP) Met 114 tegen 14 «temmen heeft de raad van Amerikaan se kerken, waarin 34 richtingen zijn ver enigd, een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de Amerikaanse poli tiek in Vietnam moreel niet te rechtvaar digen is. In de resolutie wordt stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam geëist voor onbepaalde tijd en tussen komst van de Verenigde Naties om te komen tot een vreedzame oplossing van het conflict. NEW YORK (AP). Een particulier vliegtuig is zaterdag in een park in de Bronx neergestort, waardoor zes mensen zijn gedood. Toen het toestel de grond raakte in het park bij de 149ste straat vloog het in brand. Een patrouillerende agent werd ge wond toen het vliegtuig uit elkaar spatte 99 WASHINGTON (AP). De lei ders van de Amerikaanse regering hebben besloten een begin te maken met de opbouw van een anti- rakettenstelsel om de Verenigde Sta ten te verdedigen tegen de kerndrei ging, die tegen het midden van de zeventiger jaren van China kan wor den verwacht. Zulk een „dun" Nike X-stelsel zou be staan uit een scherm van batterijen, die raketten kunnen neerhalen en een be schermende paraplu boven het land vor men. De kosten worden geraamd tussen de drie en zes miljard dollar. Verwacht wordt dat minister Mcnamara de zaak officieel uit de doeken zal doen op een bijeenkomst met hoofdredakteuren in San Francisco, die vandaag wordt ge houden. De congrescommissie voor de atoom energie heeft vrijdagavond verklaard te geloven dat China een intercontinentaal rakettensysteen reeds in 1972 gereed kan houden. Als met het Nike-vX systeem spoe dig wordt begonnen, zou de „dunne" de fensie in 1972 operationeel kunnen zijn. Een dunne defensie kan op verschillen de manieren worden ontplooid. De meest waarschijnlijke zou een scherm zijn van misschien driehonderd Spartanraketten in batterijen van tien elk en zo geplaatst dat CHICAGO (AP). De Amerikaan se geleerde dr. G. E. Inglett beweert het zoetste ding op aarde te hebben ontdekt. Een rode bes, die hij in Nige ria heeft gevonden, is vijftienhonderd maal zo zoet als suiker en vierhonderd maal zo zoet als saccharine. Dr. Inglette. die verbonden is aan de research-afdeling van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw, ver melddezijn ontdekking in een lezing voor de Amerikaanse chemische ver eniging. Nigerianen willen de vrucht niet kweken, omdat hij te zoet is. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Van het Engelse vracht schip „Trewidden", dat gisteren met een lading beendermeel de haven van Ant werpen is binnengekomen, waait de qua- rantainevlag. Gedurende 24 uur wordt het met che mische middelen ontsmet. Pas daarna zul len de Antwerpse geneeskundige dienst en de Belgische bond van transportarbeiders beslissen of het door Antwerpse havenar beiders mag worden gelost. De „Trewidden" komt van Boulogne. Daar hebben de havenarbeiders het los sen geweigerd omdat een van hen enige tijd geleden is overleden na te hebben meegedaan aan het lossen van een iden tieke lading. Andere daarbij betrokken havenarbeiders zijn toen ziek geworden. zij de waarschijnlijke naderingswegen van Chinese raketten dekken. De „Spar tan" heeft een draagwijdte van ongeveer 650 kilometer en kan vijandelijke wapens in de ruimte onderscheppen en deze met X-stralen en neutronen vernietigen. NEW YORK (AFP) Het Amerikaan se weekblad „Newsweek" zinspeelt op de mogelijkheid, dat Robert McNamara, de huidige Amerikaanse minister van Defen sie, president van de Wereldbank wordt. De tegenwoordige president van de We reldbank, de 66-jarige George Woods, zou het plan hebben in december af te tre den. Onder degenen die voor de opvol ging gepolst zijn zijn Douglas Dillon, voormalige minister van Financiën der VS, David Rockefeller, president van de Chase Manhattan Bank en David Bell, oud-directeur voor de Amerikaanse begro ting. Aan McNamara zou te kennen zijn gegeven dat hij de functie kan krijgen als hij wil. McNamara zou het voorstel in overweging hebben genomen. Van onze correspondent) BONN De Westduitse oud-minister van Verkeer, Hans-Christoph Seebohm, is zondag in een ziekenhuis in Bonn overle den. Eige dagen geleden was Seebohm voor een galblaasoperatie in de Bonner universiteitskliniek opgenomen. De doods oorzaak was een longembolie. Hoewel zijn regeringsfunctie nauwelijks in verband stond met de politieke proble men van alle dag was Seebohm in de Bondsrepubliek en vooral in het buiten land wellicht het bekendste van al zijn collega's door zijn zondagse toespraken voor de verenigingen van Oostduitse vluch telingen en verdrevenen. Wanneer men informeerde waarom een man als Seebohm niet eenvoudig uit zijn ministerambt kon worden ontslagen, schermde men van regeringszijde met cij fers, die zouden aantonen dat 's mans aanhang onder de kiezers te groot zou zijn. Men mag aannemen dat in ieder ge val de laatste jaren deze angst ernstig overdreven werd. De onmacht van kan selier Erhard zich van Seebohm te ont doen, tekende een karikaturist begin 1966 in de Stuttgarter Zeitung. Erhard zegt daarbij tegen Seebohm met opgeheven vinger: „Als u met uw zondagse toespra ken niet ophoudt dandan dan. .schaf ik de zondag af". MOSKOU (AP). Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat Sovjet-premier Alexei N. Kosygin door een lichte ongesteldheid is getroffen. Het ministerie wilde de aard van de ziekte van Kosygin niet bekendmaken. (Van onze correspondent) NEW YORK. Vóór het opnieuw bijeenkomen van de Assemblee der Ver enigde Naties heeft secretaris-generaal Oe Thant de wereld nogmaals voor de gevaren van de oorlog in Vietnam ge waarschuwd. Hij zette die waarschuwing kracht bij door te zeggen dat hem berich ten hebben bereikt over een overeen komst tussen Noord-Vietnam en een aan tal bevriende landen over het zenden van vrijwilligers, in het bijzonder van piloten, technisch personeel en kanon niers. Hoewel Oe Thant weigerde de bewuste landen met naam en toenaam te noemen kreeg men algemeen de indruk dat het onder andere om China gaat, dat al tus- den de dertig- en veertigduizend man gentroepen in Noord-Vietnam schijnt te hebben. Oe Thant verbond aan zijn ver ontrustende mededeling een oproep aan de Verenigde Staten het beperkte risico YOUNGSTOWN, OHIO, (AP). Drie jongens zijn zaterdag in Youngstown ver brand, toen een zelfgemaakte hut die ze in een boom hadden gebouwd vlam vat te. 1 Het vuur verspreidde zich zeer snel door het bouwsel. De brandweer neemt aan dat de jongens, die in de hut aan het spelen waren, de deur niet hebben kunnen openkrijgen. Twee van de jongens waren veertien jaar oud. De derde, een broertje van een van hen, was tien jaar. te nemen van een onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. De secretaris-generaal zei zelf erop te vertrouwen dat in dat geval binnen korte tijd zinvolle onderhandelingen tussen Washington en Hanoi zouden kunnen beginnen. De nieuwe zitting van de algemene vergadering, die vandaag begint, is voor afgegaan door een eendagsbij eenkomst van de bijzondere assemblee, die de crisis in het Nabije Oosten vruchteloos poogde de baas te worden. Oostenrijk, Finland en Zweden hebben nu een voorstel inge diend de crisis op de agenda van de jaar lijkse assemblee te plaatsen. Andere thema's, die ter sprake zullen komen zijn: de toelating van China (waartegen Washington ook dit jaar weer zal ageren en waarvoor de kaarten dan ook heel ongunstig liggen), de kwestie- Rhodesië, het mandaat over Zuidwest- Afrika en alle daarmee samenhangende rassenkwesties, enige ontvoogdingspro blemen en waarschijnlijk de Koreaanse kwestie. Twee „senaatshaviken" hebben van daag verklaard dat het voorstel van se cretaris-generaal Oe Thant om het bom barderen te staken zonder dat Hanoi daar enige verplichting tegenover stelt alleen maar nog meer Amerikaanse levens in de Vietnamese oorlog zou eisen. Een van de twee senatoren noemde Thant „een gek". De senatoren, George A. Smathers (de mocraat) en Karl E. Mundt (republikein) waren het volledig oneens met de verkla ring van Thant, dat het voor de Verenig de Staten het risico waard zou zijn om de luchtaanvallen te staken zonder een verzekering van Noord-Vietnam om de strijd te verminderen. ADVERTENTIE KAYSERI. Tijdens een veldslag bij een voetbalwedstrijd voor de Turkse tweede divisie zijn zondag in Kayseri zeker veertig mensen on het leven gekomen en vele honderden gewond. De wedstrijd tussen Kayseri Sport en Rivas Sport ontaardde in een ordinaire veldslag toen de thuisclub een doelpunt maakte. De 5000 toeschouwers van Rivas Sport, die 175 kilometer gereisd hadden om hun club aan het werk te zien, uitten hun misnoegen over het doelpunt door Vorig jaar had de „Daily Mail" de onthulling gepubliceerd dat Du Cann de voorzittershamer ontfutseld zou worden. De protesten die daarop uii de partij op kwamen waren van dien aard dat Ileath het wel uit zijn hoofd liet aan eventuele neigingen in die richting toe te geven. Ditmaal was het de „Daily Express" die met vette kop pen uitriep dat er een met veel herrie gepaard gaande botsing op handen was tussen Heath en Du Cann. Du Cann, die kort tevoren demon stratief-nadrukkelijk was toegejuicht op een partij raadvergadering, zou vol gens de „Express" aan Heath een ul timatum willen stellen: „Steun mij of ik stap eruit". Zo zou de vuile was van de partij buiten komen te hangen, waarbij vooral zou blijken dat het niet zo best boterde tussen de politieke lei ding van Heath enerzijds en de door Du Cann bestuurde partijmachine aan de andere kant. Du Cann zou Heath vooral hebben verweten, zich zo op de politiek te hebben geconcentreerd dat er geen aandacht overbleef voor de moderniseringsproblemen van „het ap paraat". Heath maakte ditmaal haast. Hij wist te bereiken dat conflicten, of ze bestonden of niet, met klem werden ontkend, niet alleen door hemzelf maar ook door Du Cann. Hijzelf gewaagde aan zijn financiële zaken in de city, zijn eigenlijke werkterrein. Hij wilde „vrij" zijn om „in zijn levensonderhoud te voorzien", om zich wat meer te wij den aan het gezinsleven en om meer tijd te kunnen besteden aan zijn kies district en aan zijn parlementaire acti viteiten. Men moest het feit onder ogen zien dat hij drie jaar lang dagelijks twaalf tot dertien uur op het centrale partij bureau had moeten zitten. „De knaap die levenslang voorzitter van de Tory- partij kan zijn moet nog geboren wor den". Van herrie was, zo verklaarde hij in een interview geen sprake. De „Express" kon de volgende dag met een nieuwe sensatie komen: „geen botsing! Geen rel! Maar het is ge beurd! Du Cann eruit. Barber erin.' Du Cann onder meer van „een hoop vervloekte leugens" in de „Express". Du Cann schreef een vriendelijke ontslagaanvraag waarin hij liet blijken wat meer aandacht te willen schenken De taak van „zeven dagen per week twaalf tot veertien uur op het partij bureau zwoegen" is nu dus overgegaan op Barber, voor wie deze episode een plotse stijging op de politieke ladder betekent. Het is duidelijk dat hij deze pro motie vooral te danken heeft aan het feit dat hij een Heath-man is. Een Heath-man die nu dus de taak heeft te werken aan de „image" van de man Heath. En die daarbij vooreerst in het bijzonder op de reacties van de partij machine zal letten, waarbij hij overi gens volgens diverse commentatoren ook zelf misschien te weinig omgang heeft gehad om automatisch van suc ces verzekerd te zijn. Ook Barber is immers vooral parlementariër. Anthony Barber is sinds 1951 vrij wel zonder onderbreking parlements lid geweest. Jarenlang maakte hij niet de indruk tot de top te zullen stijgen. Hij vervulde onopvallende diverse par lementaire secretariaatsfuncties en Nieuwe voorzitter Barber ging behoren tot de whips, de lieden die hun fractie moeten optrommelen voor stemmingen. Maar in 1958 werd hij parlementair secretaris van pre mier Harold Macmillan, die hij het jaar daarop mocht begeleiden naar Moskou. Vervolgens werd hij economisch secretaris van het minis terie van Financiën, dat hij daarna als financieel secretaris diende. Zijn hoogtepunt was het minister schap van Gezondheid, dat hij nog net een jaar kon bekleden voordat in ok tober 1964 Labour de meerderheid veroverde. Barber ging daarna over naar zijn huidige baan: schaduwmi- nister voor de coördinatie van het oppositiebeleid ten aanzien van Bin nenlandse Zaken. stenen naar de spelers van Kayseri te gooien. Direct daarop ontstond een enorm tumult. Er werd vanaf de tribunes ge schoten en toeschouwers gingen elkaar met messen en gebroken flessen te lijf, waarbij enkelen om het leven kwamen. Het merendeel van de doden viel echter in de paniek, die ontstond toen een groot gedeelte van de 30.000 toeschouwers naar de uitgangen vluchtte en velen onder de voet werden gelopen. De politie en gealarmeerde militairen trachtten de vechtenden op het midden veld te scheiden met geweren met opge stoken bajonet. Niet alleen in het stadion werd gevochten maar ook in de straten van het bijna 500.000 inwoners tellende Kayseri. De vechtende supporters wier pen vele winkelruiten in en staken ge parkeerde auto's in brand. Alle doktoren werden opgeroepen om hulp te verlenen aan de gewonden, van wie het aantal enkele uren na het uit breken van de veldslag ruim zeshonderd bedroeg. Om verdere ongeregeldheden te voor komen werden troepen naar de grenzen van de twee provincies, waaruit beide, teams komen, gedirigeerd. In de afgelopen weken hadden zich bij wedstrijden uit de Turkse tweede divisie ook al ongeregeldheden voorgedaan waar bij een toeschouwer werd gedood en een tiental gewond. De Turkse minister Kamil Ocak, onder wie ook de sport ressorteert, zal na de ontvangst van het officiële rap port over de gebeurtenissen in Kayseri be sluiten of de Turkse tweede divisie wordt opgeheven. De ongeregeldheden in Kayseri zijn de ernstigste die zich sedert mei 1964 voor deden. Tijdens de wedstrijd Peru-Uru guay in Lima werden toen 300 toeschou wers gedood en ongeveer duizend ge wond. Kernproef. Het seismologisch instituut van Upsala heeft een ondergrondse kernproef van middelbare sterkte gere gistreerd, die moet hebben plaatsgevon den in de omgeving van Semipalatinsk in Midden-Azië. Moskou A.P.). De Sovjet-Unie heeft in het noorden van de Stille Oceaan bij Japan een reeks bomproeven onder water vol tooid. Het doel van de proeven was het meten van aardbevingen te bestuderen. Queen Mary. Duizenden hebben soms onder tranen de „Queen Mary" uit gewuifd, toen het trotse schip voor zijn laatste reis naar New York uit de ha ven van Southampton vertrok. Vliegtuigongeluk. Een klein sportvliegtuig is bij het dorp Levec, in Slovenië, neer gestort. Een van de vier inzittenden werd gedood, de anderen zijn ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3