Koninklijke taart voor platina echtpaar Verenigingsnieuws uit de IJmond Autodieven gearresteerd Geslaagde ontmoeting van O.K.-bejaarden in De Rank Tweedaags padvinderskamp in de Heerenduinen IJmuider Harmonie eerste onder de prominenten Koster A. Koene nam na 45 jaren afscheid Betaling abonnementsgeld per giru Neem nü een kwartaalabonnement! Den Helder gaat tong machinaal sorteren Oud-IJmuiden herleefde IJmuider Courant Is het U fl. 0,20 waard om de lust tot roken te ontwennen Ds. W. ten Kate predikant van Morgensterkerk? Havenberichten 5 Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 V elsen-I J muiden Beverwijk Kort nieuws ■y ISËli (Van een correspondent) IJMUIDEN. Namens koningin Julia na en prins Bemhard heeft burgemeester mr. J. C. Bührmann van Velsen het echt paar Cornelis Boender-Jaapje Stolk zater dag verrast met een grote taart. Het echt paar vierde het zeventigjarige huwelijks feest in het souterrain van de Petrakerk aan de Spaarnestraat in IJmuiden. Het Velser Bejaardenkoor bracht de hoogbejaarde echtelieden de bruid is 89 en de bruidegom 91 's middags een mu- MAANDAG 18 SEPTEMBER Rank, 20 u.: Afscheid ds. D. De Nieuwenhuis. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur;- filiaal Santpoort, ..Spaamberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 19-21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19-21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19-21 u.; uitleenpost, IJmuiden-West, parochie zaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19- 21 uur. DINSDAG 19 SEPTEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuren voor IJmuiden e.o.: 9-10 uur in het gebouw Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden, benedenzaal 3, tel. 02550-15010: Velsen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 te Velsen- Noord, tel. 02510-25550; Santpoort: 15-16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak. Secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. MAANDAG 18 SEPTEMBER Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Naaien door de St. v. huish.- en gezins voorlichting. Sportfondsenbad, Kuiltensweg 84, ge opend van 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-7.30 u. en 19-21 u.; Arends- weg 61, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Ooster- wijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 u.; jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Parmentier- straat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: Gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 19-21 u. DINSDAG 19 SEPTEMBER Huize „Westerhout", Westerhoutweg 2, 10 u:. Bejaardengymnastiek o.l.v. mevr. W. R. Flieringade Voogt, door St. Recreatie Bejaarden. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 uur: Naaien door de St. v. huish. en gezinsvoor lichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Handenarbeid door de St. v. huish. en ge zinsvoorlichting. Gymnastieklokaal, Oosterwijk, 20.30 u.: Huisvrouwengymnastiek door de St. voor huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.45-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15- 17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 en 19-21 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15- 17.30 u., jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Par- mentierstraat 2, volw.: 15-17.30, jeugd: 19- 21 u.; Wijk asp Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45: geslo ten; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 u. zikale hulde. Gezongen werd onder meer het Rissisch vesperkoor van Bortiniaski en op de wijs van „Land of hope and glory" de tekst, die door het oud-raadslid van Velsen de heer F. Walthuis werd ge schreven ter gelegenheid van de opening van de verbrede havenmond in IJmui den. De bruid zette hierna zelf „Dat 's Heren zegen op u daal" in. Namens de Federatie Bejaardenzorg Velsen bood de heer P. Waardenburg een fruitmand van forse afmetingen aan, waarna hij als voorzitter van Het Groene Kruis het echtpaar een attentie overhan digde. De druk bezochte receptie in de Petra zaal werd bijgewoond door de elf kinde ren van het bruidspaar, alsmede door vijfendertig kleinkinderen en vijfendertig achterkleinkinderen. Burgemeester Bührmann, die later met zijn echtgenote arriveerde, sprak het echtpaar Boender toe namens het ge meentebestuur, dat een fruitmand en si garen aanbood. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag zijn autodieven in deze omge ving bijzonder actief geweest. Hun activi teiten zijn echter overtroefd door die van, de politie, die dankzij een telefonische waarschuwing er in slaagde drie jonge mannen aan te houden en in te sluiten. Het begon zondagmorgen vroeg, toen om vijf voor vijf een bewoonster van Santpoort de Velsense politie waarschuw de, dat drie mannen in dit gemeentedeel pogingen in het werk stelden auto's open te breken. Zij wisten zich door de dame betrapt en reden weg, waarop de dame zich haastte de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Ongeveer tezelf dertijd kwam op het hoofdbureau van po litie in Velsen een melding binnen van de politie in Haarlem, dat drie jongeman nen daar gepoogd hadden auto's te stelen en in twee wagens richting Santpoort wa ren gereden. Een kwartier later berichtte een bewoner van de Lange Nieuwstraat, dat men daar een donkere auto had weg genomen en een licht gekleurde auto had achtergelaten. Direkt werd de surveil lanceauto vanuit Santpoort naar IJmui den gedirigeerd. De politiemannen zagen de twee auto's en slaagden erin een van de auto's klem te rijden. De andere auto ging er vandoor in de richting Amster dam. De politie in deze stad werd ge waarschuwd en had de beide inzittenden een uur later aangehouden. In totaal betrof het twee jongens van 18 jaar en een 19-jarige, allen afkomstig uit Amsterdam en een vierde persoon, die beweerde als lifter te zijn ingestapt. Daar echter diens verleden ook niet brand schoon was, stelt de politie thans een on derzoek in naar de juistheid van het lift verhaal. De jongelui worden verdacht van de diefstal van vijf auto's en pogingen om een aantal andere auto's open te breken. Europees parlement. Mario Scelba is ge kozen tot voorzitter van de politieke commissie van het Europese parlement, als opvolger van Edoardo Martino, die is afgetreden wegens zijn benoeming tot lid van de Europese uitvoerende commissie. Niet zonder ontroering luistert het zeventig jaren getrouwde echtpaar C. Boender-Stolk naar de aubade van het Velser Bejaardenkoor. U kunt het uzelf gemakkelijk ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 12,35, postabonnees 13,85. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-betalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE IJMUIDEN. De gemeentelijke vis- afslag in Den Helder, die, zoals wij reeds hebben gemeld, een belangrijke uitbrei ding ondergaat, heeft begin september een omzet van tien miljoen gulden be reikt. De modernisering van deze afslag wordt geaccentueerd door een sorteer - machine voor tong, waarmee thans nog proeven worden genomen. De directeur van de afslag, de heer G. Mulder, geeft toe, dat de machine nog niet ideaal werkt, maar hij vertrouwt er op, dat enkele onvolkomenheden in de praktijk zullen worden opgelost. De ma chine sorteert nauwkeuriger en sneller, maar sorteerders blijven nodig voor de bediening. De losduur van een kotter, soms drie uren, kan tot op de helft wor den teruggebracht. Tot dusver werd de tong volgens de lengte van de platvis gesorteerd, machi naal geschiedt de sortering volgens ge wicht. De sorteermachine voor tong is op ini tiatief van de heer Mulder door het con structiebedrijf MOBA in Barneveld ont worpen. (Van een verslaggever) VELSEN. Zondag is in „De Rank" aan de Wilhelminakade opnieuw een be jaardenmiddag voor de oud-katholieken gehouden. Vooraf ging een kerkdienst in het naastgelegen door de Hervormde ker- keraad afgestane kerkgebouw, geleid door pastoors J. C. M. Keman en A. J. Glaze nier. Pastoor Keman las daarbij uit Psalm 27 en pastoor Glazemaker over Paulus' brief aan de Philippenzen. De laatste hield ook een korte toespraak, gebaseerd op de gelezen brief met als uitgangspunt „Verblijdt u altijd in de Heer". Deze spreekt bovendien van de hartelijke ver standhouding en gebondenheid. Hij her innerde aan de beide door vrijwel alle bejaarden meegemaakte twee wereldoor logen, de crisistijd en de evacuatie, waar- (Van een verslaggever) IJMUIDEN Afgelopen zaterdag en zondag hebben ruim tweehonderd katho lieke verkenners in de leeftijd van 15 tot 18 jaar uit het district Beverwijk een groots opgezet weekendkamp gehouden in de Heerenduinen, nabij het strand. Dergelijke kampen worden altijd aan het begin van een nieuw seizoen gehouden. Tijdens dit feestelijk kamp, genaamd „Distorama", traden de verkenners uit Driehuis en IJmuiden op als gastheren. In de vier voorgaande jaren werd het kamp gehouden in Uitgeest, Beverwijk, Castricum en Heemskerk. Zaterdagmiddag om vier uur arriveer den de verkenners uit geheel Kennemer- land, om hun tenten op te slaan in een duinpannetje in de Heerenduinen. De lei ding had baron Van Tuyll van Seroosker- ken bereid gevonden om het terrein voor dit lustrumfeest gedurende twee dagen beschikbaar te stellen. Om vijf uur, toen alle troepen aanwezig waren en zich op het terrein hadden ge- installeerd, vond het traditionele hijsen van de vlaggen plaats, waarna de dis trictscommissaris J. W. van Hattum de jongens verwelkomde. In zijn toespraak zette hij uiteen wat het thema van het komende jaar zich geheel inzetten voor de medemens precies inhoudt. De dis trictscommissaris besefte, dat dit thema een moeilijke opgave is voor de jonge verkenners, omdat iedereen geneigd is het eerst aan zichzelf te denken. Het zaterdagprogramma vermeldde ve le hoogtepunten, zoals een sportieve krachtmeting in diverse spelen. Na het avondmaal schaarden de ver kenners zich om het kampvuur. De volgende morgen was het voor de jongelui vroeg dag; om kwart voor zeven werd namelijk al de reveille geblazen, waarna een eucharistieviering werd ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN. Acht promi nente Nederlandse tamboer- en trom petterkorpsen, waaronder die van „Jubal" uit Dordrecht, „B.A.T.O." uit Haarlem, de „Euroband" uit Rotter dam, „St. Hubertus" uit Amsterdam en de IJmuider Harmonie, hebben elkaar zaterdagmiddag in Scheve- ningen voor het eerst na het „Wereld- muziekfestival" in Kerkrade opnieuw ontmoet, teneinde door middel van een onderlinge competitie nogmaals de beste onder hen te kunnen aan wijzen. Na afloop van dit concours georganiseerd ten bate van het „Prinses Beatrix Fonds" wees de jury de IJmuider Harmonie als over winnaar aan. Van de honderd te be halen punten verwierf dit korps er 90,2, gevolgd door „Jubal" met 89,2 pnt. en de „Euroband" met 88,75 pnt. Tamboer-maitre M. Bos- schert van de IJmuider Harmonie werd de tweede prijs toegekend. Uit een ander kan worden geconclu deerd, dat het tamboer- en trompetter korps van de IJmuider Harmonie weer een voortreffelijke show voor zijn re- 'De ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening: 'U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. kening heeft genomen. De verrichtingen van de muzikanten uit IJmuiden werden door het publiek dan ook met veel en thousiasme gadegeslagen, waarbij men door een duidelijk waar te nemen golf van ontzetting werd beroerd, toen het korps zijn ritme schijnbaar in desorde onderbrak. De verrassing over de afloop van dit originele intermezzo was bij de jury niet minder groot dan bij de toe schouwers. „Jubal" uit Dordrecht, een der grote favorieten van dit concours, verloor een aantal kostbare punten, doordat de jury bij de show van 13 minuten niet minder dan anderhalve minuut stilstand noteerde. Ondanks de grote bezetting van ruim honderd man, was daarbij ook het volume beslist niet sterker dan dat van de IJmui der Harmonie. Geen wonder dus dat bij het vernemen van de verheugende uit slag alle kolbakken van de mannen van de IJmuider Harmonie hoog in de lucht werden geworpen. Aan het winnen van de eerste prijs was tevens de onderscheiding verbonden, des avonds op de promenade van de Sche- veningse pier opnieuw een show te mogen verzorgen. Dit geschiedde in samenwer king met het organiserende korps „Duin dorp" uit Scheveningen. Onnodig te ver melden dat deze show opnieuw een grote publieke belangstelling trok. houden. Hierna werd het ontbijt genut tigd. Om tien uur begonnen de verkenners een stunttocht door Velsens dreven. Vol gens een routebeschrijving, geïllustreerd door een twintigtal foto's van bekende plekjes in de gemeente Velsen, moesten de jongens een fietstocht maken van on geveer 25 kilometer langs de mooiste plek jes in de gemeente. Het middageten moesten de verkenners zelf bereiden. Op het strand mochten de jonge deel nemers van „Distorama", hun fantasie uitleven met het vervaardigen van zand- figuren. Tot slot van de gezellige dagen werd de zogenaamde wisseltotem uitgereikt aan de beste patrouille: de vossenpa trouille van de Christoforusgroep uit IJmuiden-Oost. ADVERTENTIE Gedurende de volgende twee weken biedt het Nederlandse Anti-Tabak Insti tuut aan alle rokers de gelegenheid de methode te leren kennen die de lust tot roken doet overgaan. Dat zal juist 0.20 kosten. Het volstaat inderdaad vóór het verstrijken van twee weken onderstaande coupon met naam en adres aan het N.A.T.I., Ginnekenstraat 16b, Breda, toe te sturen. En u zult met verbazing vaststellen dat het heden ten dage mogelijk is met roken op te houden, zonder gevaar en zonder beroep te doen op uw wilskracht. Na slechts enkele da gen behandeling, gaat de lust tot roken vanzelf over. En daarna, wat een opluch ting. Gratis coupon nr. N 144 Verstuur vandaag nog deze coupon aan het Nederlandse Anti-Tabak Insti tuut, Ginnekenstraat 16b, Breda - Tel. (01600) 48.435. Giro nr. 13 06 869. Naam Adres Kuilen op Rozenburg. Rozenburg, Maas sluis en een deel van Vlaardingen heb ben zondagavond veel hinder ondervon den van dampen welke ontsnapt waren uit een chemische fabriek op Rozenburg De mensen op straat kregen er tranen de ogen van. De meldingscentrale voor luchtverontreiniging in Rotterdam kreeg een stroom van klachten binnen, maar kon mededelen dat de damp wel hinderlijk maar niet gevaarlijk was. bij allen leerden te leven uit de kracht van genade onder alle omstandigheden, met de goede ervaring te weten dat men leeft uit Gods kracht." Zeer toepasselijke gezangen werden aan het orgel begeleid door de heer A. J Gouda. In „De Rank" werden de bijna honderd vijftig bejaarden, variërend in leeftijd van 65 tot ruim negentig jaar begroet door mevrouw C. Scholder-Glas, die met een aantal medewerksters een leuk pro gramma had samengesteld, waarbij de oude tijd herleefde. Zij mocht ook spe ciaal begroeten de heer De Boer, voor zitter van de Federatie Bejaardenzorg Velsen, die later getuigde van zijn bij zondere belangstelling voor deze middag en het prachtige bejaardenwerk in eigen kring. Er was veel waardering voor de bij drage van mejuffrouw A. Broek, oud onderwijzeres, die haar eigen dichtwerk „Hollands Duinen" en „Ik wil een kind van God zijn" voordroeg. De leidsters zorgden in groepsverband voor enkele vermakelijke voordrachten. De laatste riep in tekeningen (van de heer J. Blok land) en tekst over oud-IJmuiden en IJmuidenaren herinneringen op aan on der andere het befaamde Willemsplein, de eerste organist Pieter Hopman, Japie- overzet, Cootje Moriaan, ome Elis de Bie (de dikste man van de jaren twintig) en juffrouw Tjaden van de eerste Hervorm de kleuterschool. De pastoors Glazema ker en Keman lieten de ouderen iets zien van de veranderingen in de Engel- munduskerk aan de Wilhelminakade en de nieuwbouw van de Adelbertuskerk. Voordat men aan een gezamenlijke broodmaaltijd begon, las pastoor Keman nog een Amerikaanse groet voor van de onder vele oude IJmuidenaren bekende Peter Swaay. Hij herinnerde zich in een leuke brief zijn aanneemsdag op 5 juni 1904 door wijlen de eerste IJmuidense pastoor G. van der Poll, zijn eerste ha- ringreis onder schipper Dirk Groen op 16-jarige leeftijd, die nu nog als tachtig jarige zijn beroep als leidekker „Steeple Jack" uitoefent in de V.S Een bijdrage voor de restauratie van de Engelmundus- kerk was bijgesloten ad vijf dollar. Mevrouw B. Rijperman-v.d. Oord sloot deze zeer geslaagde bejaardenmiddag. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Heemskerk heeft ds. W. ten Kate uit Huizen (N.H.) beroe pen als predikant van de Morgensterkerk. Of de heer Ten Kate, die sinds 1963 in Huizen is, dit beroep aanneemt is nog niet bekend. De gereformeerde kerk in Heemskerk heeft een nieuwe herder no dig. wegens het vertrek van de huidige predikant ds. J. Heule. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Jo-Tor, van Londen; Amstelstroom, Huil; Vliehors, Biafra; Liberiakust, Antwerpen; Zaanland, Ham burg; Stella, Vestervik; Ignition, Londen, IJ muiden; Libe.rty, Londen; Willem Smits, Fre- derikstad, IJmuiden; Batavier, Kopmansholmen, Beverwijk; Kurki, Mantyluoto; Victress. Lon den; Gouweborg, Swansea; Wolanda, Norden ham; Teunika, Londen; Martha Friesecke, Lon den, IJmuiden; Styrsö, Jakobstad, Velsen; Wilpo, Hudiksvall, Zaandam; Gazelle, Boston, Zaan dam; Leonidas, Catania; Brittenburgh, Middles- borough; Swift III, Londen; Waverstroom, Par; Aldebaran, Mantyluoto, Beverwijk. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Tourma- linea, naar Bologna; Suzanne Skou, La Guaira; Laarderkerk, Londen; Olga Schell, Turku; Hebe Nobel, Londen; Musketier, Ipswich; Anne Suhr, Fredericia; Gabonkust, Hamburg; Gooiland, Santos; Roelof Buisman, Sheerness; Gillation, Londen; Willem Smits, Tunis, IJmuiden; Birit, Esbjerg; Lauwersborg, Wisbeck, IJmuiden; Vlie- stroom, Leith; Nuolja, Narvik; Rigoletto, Bre merhaven; Geert, Norwich; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Korsun Shevhenkovsky, Ventspils; Brinio, Bridgewater, IJmuiden; Traviata, Los Angeles; Liberty, Ipswich; Pieter Winsemius, Newcastle, IJmuiden; Jo-Tor, Stockholm; Ask, Stockholm: Insula, Rotterdam; Kryptos, Rotter dam; Diogenes, Bremen; Cherie, Norwich; Juan Nespral, Emden, IJmuiden; Crescence, Huil; Pavel Dibenko, Black Sea; Arneborg, Stein; Corona, Perth. Zondag aangekomen te IJmuiden: Delft, van Bremen; Buka, Londen; Seeschwalbe, Rotter dam; Noordwijk, Seven Islands, IJmuiden; Ad vent, Par; Rheinland, Bremen; Hoegh Wilri, Freetown; Tasman, Wisbeck; Stadeland, Vaner- see; Black Watch/Jupiter, Newcastle; Permjlei, Leningrad, Zaandam; Marschenland, Londen; Dania, Kopenhagen; Bamburgh Castle, Tubarao, IJmuiden; Irish Plane, Tarragona, IJmuiden; Gesuri, Bremerhaven; Velos, Calais; Jetty, Skutskar, Zaandam; Hathor, Bremen; Cyclope, Hamburg; Kassei, Bremen; Diet, Swansea; Draco, Aarhus; Diana-V, Colchester, Zaandam; Honds bosch, Londen, Zaandam; Sea Piper, Rotter dam, IJmuiden; Setia Budhi, Bremen; Els Teek- man, Llandulas; Trito, Dublin. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Rijnstroom, naar Shoreham; Victress, Londen; Martha Frie secke, Londen, IJmuiden; Hontestroom, Sheer ness; Amstelstroom, Shoreham; Jean-E., Londen. Maandag aangekomen te IJmuiden: Plover, van Felixtowe; Tellus, Kotka; Fauna, Hamina, Vel sen; Constantia, Rio de Janeiro; Alca, Jacob- stad; Aardenburgh, Stockholm; Tor Anglia, Im- mingham. (Indien achter de plaats van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, dan betekent dit dat betreffend schip naar of van Amsterdam is gegaan). (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Na vijfenveertig jaar lang koster te zijn geweest in de parochie van de Heilige Gregorius van Utrecht in IJmuiden, is zondag de heer A. Koene of ficieel uit zijn ambt getreden. Het afscheid van de koster vond 's mor gens plaats in de Petruskerk aan de Ve nusstraat met een plechtige hoogmis, ge volgd door een broodmaaltijd met het voltallig kerkbestuur en familieleden van de koster, 's Middags werd in het souter rain van de kerk een afscheidsreceptie gehouden. Koster Koene werd in Achthhuizen op het Zuidhollandse eiland Goeree-Over- flakkee geboren. Reeds kort na zijn 21ste jaar kwam de heer Koene naar IJmuiden, waar hij werd aangesteld als koster in de bovengenoemde parochie. De heer Koene heeft diverse functies bekleed in het kerkelijk leven, zoals voor zitter van de kostersbond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, waarvoor hij door paus Joannes werd onderschei den. Bij zijn veertigjarig kosterschap ontving de heer Koene de ere-medaille, behorende bij de orde van Oranje Nas sau. De receptie werd door het kerkoor in gezet met het zingen van „Jubilate Deo." Hierna spraken tal van genodigden de scheidende koster toe. De pastoor van de Petruskerk pastoor L. van Teylingen vond het typerend voor het afscheid van zijn trouwe medewerker, dat hij één van de vele gasten hoorde zeggen „Gecondo leerd met het verlies van de koster". De koster laat bij zijn vertrek inderdaad een grote leegte achter bij velen die met hem hebben mogen samenwerken. Namens het kerkbestuur overhandigde de pastoor de koster de gebruikelijke en veloppe met inhoud, waarna hij een brief voorlas van de bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, gericht aan de heer Koene. In dit schrijven drukte ook de bisschop zijn hartelijke dank uit voor de toewijding waarmee de koster zijn taak had uitgeoefend. Namens de parochianen richtte de heer Th. Windt zich tot de kos ter en zijn vrouw. Spreker stipte in zijn toespraak even aan, dat kosters nooit een betrekking zoeken, maar krijgen aan gewezen. Bovendien is het voor de kos ter altijd maar afwachten, wat voor een pastoor hij in zijn taak heeft bij te staan. „Op het seminarie wordt nog steeds niet gedoceerd in personeelsbeleid", merkte de heer Windt op. Overigens is het ken merkend voor de koster, die heeft mogen werken onder 8 pastoors en 24 kapelaans, dat hij altijd met allen even goed kon opschieten. „De IJmuidenaar", zo ver volgde spreker zijn afscheidsrede, „ligt het niet om zijn gevoelens in woorden uit te drukken. Ze doen dit meestal met een grapje af." Om de erkentelijkheid van de parochianen duidelijker te maken bood spreker namens hen eveneens een cadeau onder couvert aan. De vakature, ontstaan door het vertrek van koster Koene, wordt de eerste tijd niet bezet.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5