PRINSJESDAG 1967 MEERJARENPLAN VOOR UITGAVEN VAN OVERHEID Voor arme landen nu 75 miljoen extra OOK NA '69 IS HET MOTTO: ZUINIGHEID kijk,zuiver scheerwol r Kleuterschool duurder: 3 gulden per maand RECORDTEKORT: 2.7 MILJARD Minister Den Toom: „Regering kan niet onafhankelijkheid van de rechter aantasten" randy: t Tachtig miljoen meer voor de werkgelegenheid DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 cCi I 1 f f HET DUURSTE VAM ALLES IN NEP. Waab 8-3 Vervolg van pagina 11 Aardgas Optimisme In antwoord op vragen over langharige soldaai Hoge prioriteit Kort geknipt nF SCHULD DIEW'J HEBBEM zegt de Fransman zeggen wij Genieten:doen wb allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van B00TZ BRANDY SPÉCIAL. Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. bootz - BESTE „KONJAK- NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,45 PER HELE LITER BOOTZ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het ministerie van Financiën werkt aan een meerjarenplan voor de overheidsuitgaven, aldus minis ter Witteveen in de Miljoenennota. Het plan zal de uitgaven tot en met 1971 omvatten. Bij de samenstelling van het plan wordt voortgebouwd op een oude studie die gebaseerd was op de begro- ting-1967. De regering heeft een aantal werkgroe pen ingesteld die zich moeten bezighou den met de verschillende uitgavenposten. De werkgroepen moeten voor 1 april 1968 verslag uitbrengen. De resultaten van de studies zullen worden gebruikt voor de begroting 1968 en voor het uitgavenplan tot 1971. Indien nodig zullen ook niet- ambtelijke werkgroepen aan de voorbe reiding van de meerjarenplanning deel nemen. Als voorbeelden noemt minister Witteveen de Sociaal Economische Raad en de Academische Raad. De minister van Financiën vindt dat bij de samenstelling van meerjarenplan nen drie soorten uitgaven moeten wor den onderscheiden. De eerste groep omvat de uitgaven waarvoor een plafond kan worden vastgelegd. De tweede groep om vat uitgaven die zonder meer uit wetten en regelingen voortvloeien. De derde groep bestaat uit uitgaven die ook op wetten en regelingen berusten, maar DEN HAAG. De regering hoopt op korte termijn advies te ontvangen van de centrale commissie inzake het in de naas te toekomst te voeren werkgelegenheids beleid. Op de begroting 1968 is tachtig miljoen meer dan op de begroting 1967 uitgetrok ken voor de bestrijding van de conjunc turele werkloosheid. Het bedrag is opge nomen in het hoofdstuk onvoorzien en be doeld als stelpost. Vorig jaar stond in het hoofdstuk onvoorzien 20 miljoen voor de bestrijding van de werkloosheid. Ook de uitgaven ingevolge de Wet Werk loosheidsvoorziening en de uitgaven voor aanvullende arbeidsvoorzieningen zijn verhoogd. Vergeleken met de raming 1967 bedraagt de verhoging 140 miljoen gulden. waarvan de uitvoering enige soepelheid toelaat. Bij de eerste groep is het plafondbe drag het directe gevolg van het beleid, bij de tweede en derde groep zijn de uitgaven het gevolg van basisregelingen. Bij de eerste groep kunnen bindende af spraken worden gemaakt die enkele ja ren gelden. De uitgaven voor de andere groepen kunnen slechts worden geraamd met het risico dat de ramingen te laag uitvallen. Dit gevaar kan worden voor komen door een deel van de uitgaven voor de tweede en derde uitgavengroep voor een paar jaar vast te leggen en daarnaast een marge aan te houden waar over zal worden beslistx bij de samen stelling van de jaarlijkse begrotingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering gaat de hulp aan ontwikkelingslanden drastisch vergroten. Op de begroting van 1968 wordt 525 miljoen gulden voor ontwik kelingshulp uitgetrokken. Dat is 75 mil joen meer dan vorig jaar. Het kabinet-De Jong, dat grote voor rang toekent aan de ontwikkelingshulp, zal ook het initiatief nemen tot het op richten van een financieringsmaatschap pij, die leningen zal verstrekken aan be drijven die zich in ontwikkelingslanden gaan vestigen. In die maatschappij zul len overheid en bedrijfsleven samen werken. De maatschappij zal met staatsga rantie geld lenen op de kapitaalmarkt (totaal 15 miljoen gulden). Dit betekent dat Nederland volgend jaar de arme lan den met ongeveer 90 miljoen gulden meer zal steunen dan vorig jaar. Bovendien wordt het bedrag voor mede-financiering van niet-commerciële projecten vorig jaar 15 miljoen verhoogd tot 19.5 mil joen. Van het bedrag van 525 miljoen zal 133 miljoen in Suriname en de Neder landse Antillen worden besteed. (ADVERTENTIE) Dit is zo'n sterke, warme meis jes- en jongenstrui met col uit de grote keuzecollectie van Dela- na. Fully fashioned. Zuiver Tas- manie scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Maat 116-164, prijs vanaf ƒ18,50. kindermode, tricotmode V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De onderwijsbe groting toont een aantal ingrijpende verschuivingen, zo blijkt uit de Mil joenennota. Voor onderwijsdoelein den wordt in 1968 een totaalbedrag van 5,7 miljard uitgegeven tegen 5,3 miljard vermoedelijk in 1967. De rijksuitgaven voor het hele onderwijs zijn over een periode van dertien jaar verzevenvoudigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgens de filosofie die sinds 1961 aan het uitgavenbeleid van de elkaar opvolgende kabinetten ten grondslag ligt, mogen de rijksuit gaven volgend jaar met 1250 miljoen stijgen. Als de stijging groter is, moet deze worden gedekt door belasting verhogingen. Aan de hand van dit uitgangspunt zet minister Witteveen in zijn Mlljoe nennota uiteen, dat de begrotings ruimte voor 1968 met 123 miljoen wordt overschreven. De minister meent, dat deze overschrijding voor een jaar verantwoord is, omdat het kabinet overtuigd dat een ombui ging van het beleid noodzakelijk is tevens een aantal maatregelen voor stelt, die na 1968 tot bezuinigingen zul len leiden. Deze bezuinigingen na 1968 zijn: het niet-indexeren van de rijksbijdragen krachtens de algemene wet bijzondere ziektekosten (zware geneeskundige ri- rico's gedurende drie jaren: financie ring van de Wereldomroep uit de op brengst van luister- en kijkgelden, ge leidelijk terugbrengen van de kinder toelage voor ambtenaren tot het peil van de kinderbijslagen van de sociale verzekering. j|Pijl Bruto-overheidsuilgaven voor hef onderwijs(per inwoner) 55 '60 '651968 raming '46 '50 aid. 1930 hogen met drie gulden per maand. Dit brengt zestien miljoen op. Het totaalbedrag van de investeringen voor het wetenschappelijk onderwijs be draagt voor 1968 en volgende jaren 411 miljoen. Een deel van de stijging in deze sector houdt verband met de grotere toe loop van studenten. De regering wil per 1 januari 1968 de bijzondere universitei teiten en hogescholen en de universiteit van Amsterdam volledig subsidiëren. Er komt, zoals gemeld, een wetsvoor stel, op grond waarvan per 1 september 1968 het inschrijfgeld aan de universitei ten en hogescholen wordt verhoogd van 10 tot 100 en de examengelden van 60 tot 100. Er komt een commissie, die de hele problematiek rond de collegegel den zal bestuderen. Daarin zullen ook studentenvertegenwoordigers zitting krij gen. Voor rijksstudietoelagen is voor 1968 een bedrag van 120,5 miljoen opgeno men. Voor dit doel zal waarschijnlijk 32,6 miljoen meer worden uitgegeven dan in 1967. Deze verhoging is onder meer nodig in verband met de afschaffing van de vrijstelling van het betalen van colle gegeid door bursalen. De gedeeltelijke invoering van de wet op het voortgezet onderwijs zal in 1968 enkele tientallen miljoenen vergen. De subsidiëring van het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd, dat overdag plaatsvindt, zal opnieuw worden verbe terd. Hiertegenover staat, dat de subsidië ring van het avondwerk enigszins zal worden beperkt. Aangezien de verhoging van de cursus gelden voor het beroepsonderwijs in 1965 is achtergebleven bij de kostenstijgingen, zullen de cursusgelden op 1 augustus 1968 worden verhoogd Ook zal op die datum cursusgeld worden geheven van leerlingen, die een opleiding volgen op grond van een leerovereenkomst. In verband met onder meer de sterk gestegen kosten van het kleuteronder wijs heeft de regering besloten, per l januari 1968 het kleuterschoolgeld te ver- UITGAVEN VOOR DIV. ONDERWERPEN VAN STAATSZORG iensr (incLaarife poshen). cijfers in miljoengid stro tD v>' de consumentensubsidies op brood (waar door het brood duurder wordt), door het niet instellen van een filmfonds en door beperking van de uitbreiding van het per soneel van gesubsidieerde instellingen op het gebied van de volksgezondheid. Zoals bekend wil de regering ook be zuinigen op enkele voorzieningen ten be hoeve van de ambtenaren. De definitieve ziektekostenregeling voor ambtenaren zal in 1968 niet in werking treden. De rege ring beraadt zich bovendien over een wij ziging van deze regeling, die momenteel bij de Tweede Kamer aanhangig is, waar door dit geen extra-uitgaven van de schatkist zal vergen. Aan de inkomstenkant wil de regering de schatkist verlichten door een aantal belastingverhogingen, waarover elders wordt bericht. Daarnaast zullen een aan tal tarieven worden verhoogd: enkele schoolgelden, inschrijfgelden en examen gelden, de laatste twee bij het hoger on derwijs zullen moeten stijgen. Van het bedrijfsleven zal een bijdrage worden gevraagd in de kosten van bestrijding van veeziekten. Verder stijgen de tarie ven voor verrichtingen van het kadaster, loodsgelden, octrooirechten, onderzoek van meststoffen en veevoeder, tarieven schepenwet en scheepsmeting. verpleeg- tarieven, warenwetrechten en biologische ij-kingen. Voorts verwacht de regering voor het eerst een bedrag van ƒ46 miljoen aan winst uit de winning van aardgas en 30 miljoen opbrengst van bonussen voor op sporingsvergunningen voor aardgas en olie op het continentaal plat. De rente van woningwetvoorschotten stijgt aanzienlijk tot een bedrag van 420 miljoen, terwijl de heffing op huurders van woningwet woningen, die volgend jaar zal moeten ingaan, ƒ70 miljoen zal opbrengen. De opbrengst van het kijkgeld wordt acht miljoen hoger geraamd als gevolg van het toegenomen aantal t.v.-toestellen. De televisie- en radioreclame zal 62 miljoen opbrengen. Ondanks de bezuinigingen en de verho gingen aan de inkomenskant resteert een tekort dat een record is in de geschiede nis van de Nederlandse schatkist. Over dit tekort schrijft minister Witteveen dat het in samenhang moet worden gezien met de flauwe economische situatie. Deze flauwe conjunctuur veroorzaakt met na me een achterblijven van de belastingop brengst en wel tot een bedrag van niet minder dan driekwart miljard gulden. O.m de conjunctuur niet verder af te remmen, wil minister Witteveen dit be drag voorlopig slechts met kortlopende middelen financieren. Voor de financiering van de resterende twee miljard kan de regering voor een bedrag van ƒ1400 miljoen gulden over gelden beschikken die van rijkswege wor den belegd zoals bijvoorbeeld in het al gemeen burgerlijk pensioenfonds. Het resterende bedrag van 500 a 600 miljoen zou op de kapitaalmarkt moeten worden geleend. Dit bedrag is ongeveer even groot als het deel van de staatsschuld dat volgend jaar wordt afgelost. Netto wor den dan geen middelen aan de kapitaal markt onttrokken, zodat het particuliere bedrijfsleven niet in zijn leningsmogelijk heden wordt beknot. Ondanks de sombere omstandigheden van dit ogenblik verliest minister Witte veen zijn optimisme niet. Hij verwacht dat de herziening van het uitgavenbeleid waarmee de regering een begin heeft ge maakt en dat de komende jaren krachtig wordt doorgezet, zal kunnen bijdragen tot een „evenwichtige vooruitgang". De beperkingen die zijn aangekondigd, zul len vooral in de jaren na 1968 hun invloed op de begroting laten gelden. „Een krach tig ombuiging van het uitgavenbeleid kan niet volledig in enkele maanden worden verwezenlijkt en niet in één begrotings- aar worden afgerond." (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „De regering kan geen stappen ondernemen dan wel maatregelen treffen, die de onafhankelijkheid van de rechter aantast en,omdat zij niet over de bevoegdheden daartoe beschikt". Dit zegt de minister van Defensie, de heer Den Toom, in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Daams (P.v.d.A.), Visser (D'66) en Bakker (C.P.N.) in verband met de aan de 19-jarige dienstplichtig militair A. Koning uit Zandvoort opgelegde gevangenisstraf wegens het weigeren zijn haar kort te laten knippen. De minister is voorts van mening dat hij niet heeft te treden in de beoorde ling van de juistheid van een strafrech telijk vonnis. Ook buiten zijn beoorde lingssfeer valt gezien de onafhanke lijkheid van de rechter in hoeverre het feit, dat de betrokkene inmiddels zijn haar heeft laten knippen, van invloed zal zijn op de sententie van het hoog militair gerechtshof. De minister merkt overigens op, dat de veroordeling is uitgesproken wegens een tweetal strafbare feiten, die voortvloeien uit de voortdurende weigering van ver oordeelde zijn haren te laten knippen en een strafbaar feit, dat gekwalificeerd is als desertie in tijd van vrede gepleegd. Minister Den Toom verwijst wat be treft de stand van zaken bij de herziening van het militair strafrecht, naar de aan de Tweede Kamer aangeboden nota hou dende vraagpunten militair strafproces recht. Tevens wijst hij op de interdeparte mentale werkgroep, die zich beraadt op de herziening van het militair tuchtrecht, welk beraad moet leiden tot het aanbie den van vraagpunten over militair tucht recht zoals door de minister reeds bij een eerdere gelegenheid werd toegezegd. De werkzaamheden van deze werkgroep ge nieten hoge prioriteit. Met betrekking tot de celstraf als lis ciplinaire maatregel kan worden meege deeld dat op korte termijn de indiening zal worden bevorderd van een wetsont werp, waarin aan de straf van streng arrest het stringent voorgeschreven cel lulair karakter wordt ontnomen. Voor militairen in het algemeen, zo zei de minister, geldt het voorschrift, dat het hoofdhaar kort geknipt gedragen moet worden. Het dragen van snorren en baar den is toegestaan mits daarbij ter be oordeling van de betrokken commandan ten de hand wordt gehouden aan gang bare normen van zindelijkheid en be hoorlijk uiterlijk voorkomen. Voor bur gerambtenaren, in dienst van het ministe rie van Defensie, gelden terzake geen voorschriften. Ontwikkeling nation. schuld 1S55J67. gwy 25-; )(J. 15 I? alleen buifajlschuld- '65 1367 mg.i 1955 (ADVERTENTIE) VIEUX SPÉCIAL

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13