Defensie gaat bezuinigen MINDER DIENSTPLICHTIGEN Bittere pillen slikken bij de begroting 1968 Nog geen superfregatten en kernduikboten Wet ziektekosten wordt verschoven naar begin 1968 ...dankzij de AMR O-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) AMRO BANK Rotterdam krijgt het dubbele ONTWIKKELING VAN NOORDEN IN STUDIE PRINSJESDAG 1967 m Spaanse arbeiders eisen recht om te staken BEGROTING SOCIALE ZAKEN 15 II AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK IMF DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 PROF. WITTEVEEN W. DEN TOOM I Naar 29.3 percent Dode punt Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris- rekening voor u klaar. Opgesoupeerd B. ROOLVINK WAAR KOMT HET GELD VANDAAN* MADRID (Reuter). Ruim tienduizend arbeiders uit de mijnstreek in het noorden van Spanje hebben maandag een stakings recht geëist, dat in de praktijk kan wor den uitgeoefend. Stakingen zijn weliswaar onder de Spaanse wet toegestaan, maar het nationale vakverbond, dat als enige ln het land zowel de werkgevers als de werknemers vertegenwoordigt, heeft nog nooit een staking uitgeroepen. De arbeiders willen dat in de arbeids wet, die nu in voorbereiding is bepalingen worden opgenomen die de mogelijkheid scheppen om het recht om te staken in de praktijk uit te oefenen. Ze hebben hun wensen in een nota aan de voorzitter van het vakverbond voorgelegd. Tot de onder tekenaars behoorden vijfhonderd functio narissen van het vakverbond. Zij eisen onder meer de instelling van stakingskas sen en afzonderlijke bonden van werk gevers en werknemers. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Bij het afsluiten van de memorie van toelichting op de Defensiebegroting 1968 had het beraad over de defensiefinanciering in het kader van de totale overheids bestedingen gedurende de jaren tot en met 1971 nog niet het stadium be reikt dat een meerjarenplan kon worden opgesteld. Zodra dit het geval is en bovendien overeenstemming is bereikt over de plannen van de NAVO voor de periode 1968-1972 zal de minister in een Defensienota nader op zijn toekomstige beleid terug komen. Defensie gaat flink bezuinigen. Tekort aan financiële middelen heeft de rege ring genoodzaakt ook aan de verdere ont wikkeling van het defensie-apparaat be perkingen op te leggen. Om de paraat heid niet aan te tasten zal daarom fneer nog dan voorheen alle energie worden ge richt op de hoofdtaken van de strijd machten met achterstelling of desnoods opoffering van secundaire en tertiaire taken. Bezuinigingen in de exploitatiekos ten moeten ruimte vrijmaken voor nood zakelijke vernieuwingen in de materiële sector. Sommige van deze bezuinigingen kunnen worden bereikt door vermindering van de personeelslasten. Er zullen minder dienstplichtigen wor den opgeroepen .Omvang en duur van herhalingsoefeningen zullen worden be perkt, opleidingen geconcentreerd, admi nistraties vereenvoudigd en geconcen treerd. Een vijftiental verouderde kazer nes en een aantal magazijnen zullen worden opgeheven. Andere bezuinigingen worden verkregen door inv^steringslasten over een langere tijd te spreiden. Zo zullen de twee voor de marine bestemde superfregatten niet in 1968 maar een jaar later worden aan besteed. De plannen voor de aanschaffing van kernonderzeeboten zijn voorlopig helemaal van de baan. Nieuwe lichte tanks komen er vooreerst ook niet en bij het huren van oefenterreinen wordt de grootst mogelijke terughoudendheid be tracht. Er komt echter een militaire oefengelegenheid van 2600 ha. in het droog te leggen Lauwerszeegebied. De plannen voor de luchtmacht op korte termijn worden beheerst door de aankoop van de NF-5-vliegtuigen, die in de jaren 1969-1971 ter beschikking komen. Voor de periode daarna wordt rekening gehouden met de al dan niet gedeeltelijke vervan ging van de huidige luchtverdedigings vliegtuigen (F. 104), van het NIKE-wapen- systeem en van de vliegtuigen voor de eerste opleiding (S 11). Voor het HAWK- geleide wapensysteem is een nieuw type projectiel in ontwikkeling, dat doelmatiger is en minder onderhoudswerkzaamheden vereist. De Europese industrie zou het in licentie kunnen produceren. Ook dit echter is een project van latere datum. ÖVERSCHSmDJKJSEM VAH DC GeRAAMDC UfT&AVEN müjoan guidart 20C0 1600 140Ö 1200 WO 61 82 63 «4. 68 86 #71 (Van onze financiële medewerker) Den Haag Bittere pillen zijn moei lijk te verteren en de minister van Finan ciën heeft er heel wat moeten slikken voor hij zijn begroting voor 1968 aan de Staten Generaal kon voorleggen. Ondanks de continuering van enkele belastingmaat regelen van het vorige kabinet en de trendmatige groei van de belasting inkomsten, is er een begrotingstekort uit de bus gekomen dat even groot is als het werkelijke tekort dat over 1967 wordt becijferd. Het tekort is zelfs groter dan kon worden voorzien, toen het kabinet- Cals struikelde over de uitgavendrempel. liet is allemaal wel begrijpelijk maar dat maakt daarom de pil, die ons volk moet slikken, niet minder bitter. Het kabinet zit met de moeilijke erfe- I nis, dat het niet eenvoudig is om een eenmaal op gang gekomen stijging van het uitgavenpeil in toom te houden. Voor al bij de huidige conjunctuur, die in som mige delen van het land ernstige moei lijkheden in het leven roept, kan niet met het hakmes worden gewerkt om rigoureus te bezuinigen. De uitgaven voor het ko mende jaar worden niet telkenmale bij de begrotingsvoorbereiding geheel opnieuw afgesproken. Zij worden in belangrijke mate bepaald door eerder genomen be slissingen. Deze opmerking in de miljoe nennota doet haast oud-testamentisch aan van de zonden der vaderen, die worden bezocht aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht. Onderwijs, defensie, volkshuisvesting en sociale voorzieningen zijn het kind van de rekening geworden en toch zijn de begro tingsuitgaven tot een zodanig peil geste gen dat zij een groter deel van het na tionale inkomen in beslag nemen dan ooit het geval is geweest (29,3 percent tegen 28,6 percent in 1967 en bijv. 24,3 percent in 1960). Ten gevolge van de stagnatie in de conjunctuur blijven de belastingin komsten beneden het gewenste peil, de kapitaalmarkt is niet in staat om de leem te te overbruggen en dientengevolge zal de staat in toenemende mate langs infla toire weg financieren. Dat kan door het plaatsen van schatkistpapier bij de ban ken, die wellicht door de salarisbetaling per bankgiro in de toekomst maandelijks minder geld nodig hebben om de schom melingen in de bankbiljettencircnlatie op te vangen. Bovendien is er een wisselwer king doordat het op schatkistpapier aan het rijk uitgeleende geld door de betaling van de overheidsuitgaven weer bij de ban i ken terugkeert, waarna het opnieuw kan worden aangewend voor de aankoop van schatkistpapier. Zo blijft de molen draai' en, maar het blijft in feite een inflatoire financiering. DEN HAAG. De invoering van de algemene wet (bijzondere) ziektekosten zal naar begin 1968 worden verschoven. Aldus blijkt uit de begroting 1968 van het departement van sociale zaken en volks gezondheid. Als gevolg van een verminde ring van de aanvankelijk voorgenomen ADVERTENTIE Salarisverhoging.. 3'/:"/o rente rijksbijdrage in de financiering van de nieuwe wet zal een heffing van een pre mie van ongeveer 0,2 percent noodzake lijk zijn. De uitgaven voor sociale voorzieningen vergen een bedrag van 2.589 min, dat 748 min meer dan voor 1967 werd vastgesteld. De stijging is hoofdzakelijk te wijten aan een vermeerdering van de uitgaven voor sociale zekerheid en voor maatregelen in het belang van de werk gelegenheid, die met respectievelijk 1.564 min en 455 min ruim anderhalf maal zo hoog zijn geraamd. De gezinsverzorging en de gezinshulp, de maatschappelijke bemoeiingen ten behoe ve van bejaarden en het maatschappelijk werk ten behoeve van gehandicapten zul len enige groei ondergaan. Voor de thuis lozen in inrichtingen zal in de loop van 1968 een nieuwe rijksgroepsregeling in het leven worden geroepen. De raming van de stelpost voor bestrijding van eventuele Komt de nood aan de man, dan zal de Nederlandse Bank in de bres moeten staan om te voorkomen dal de overheids financiering vast loopt. Krachtens de Bankwet mag de overheid f 150 min. ren teloos voorschot opnemen, maar daarna bestaan kredietmogelijkheden, welke overleg tussen het ministerie en de Ne (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het rijk zal volgend jaar bijna twee keer zoveel geld beste den aan het Rotterdamse havengebied als in 1967 (108 miljoen tegen 56 miljoen gulden). Het geld zal onder meer wor den uitgegeven aan de financiering van de verdere aanleg van de geul die Euro poort toegankelijk moet maken voor mammoetschepen. derlandse Bank kunnen worden geschapen. Zolang een dergelijke financiering er niet toe leidt dat de betalingsbalans verder uit het lood wordt getrokken kan een der gelijke financiering er toe bijdragen dat de conjunctuur over het dode punt heen- komt. De begroting heeft daarom ook belang rijke conjuncturele aspecten, zolang voor komen kan worden dat er door het fi nancieren van het tekort geen impulsen worden gegeven, die tot een nieuwe over spanning zouden lunnen leiden. De vraag is evenwel wat er gaat gebeuren als het is haast ieder jaar het geval het uiteindelijke tekort groter zal zijn dan de nu gegeven raming. Vooral als de beta lingsbalans niet het verwachte overschot gaat opleveren, dat door het centraal plan bureau wordt voorzien, kan er een hache lijke situatie ontstaan. Een belangrijk deel van het tekort van het lopende jaar is al gefinancieerd met middelen, die door het bankwezen in het buitenland zijn geleend. De eigen buiten landse reserves van de banken zijn al opgesoupeerd. In het internationale ver keer is het een stelregel dat particuliere instellingen niet meer middelen op de geld markt mogen opnemen dan de vorderin gen, waarover zij zelf beschikken. Is er geen onderpand, dan heeft men geen kre diet meer. De speelruimte is verdwenen, zodat de volgende fase is dat de Neder- landsche Bank zelf deviezen zou moeten afstaan. Worden er deviezen bij de centra le bank gekocht, dan verdwijnen de daar voor betaalde guldens automatisch uit da circulatie. Het gevolg zou zijn dat er in het binnenland minder geld beschikbaar komt, hetgeen de financiering van de staathuishouding nog moeilijker zou ma ken. Voor de buitenlandse geldgevers zou deze ontwikkeling niet onopgemerkt blij ven, hetgeen wellicht aanleiding kan ge ven tot het terugtrekken van saldi De betalingsbalans zou er nog benarder door worden. Uiteindelijk zal dan het Inter nationale Monetaire Fonds te hulp moe- buitenlandse kapitaalmarkt. Die weg geen baas meer in eigen huis zouden zijn. Het IMF komt onmiddellijk met voorschriften voor beperkingen, die d« betalingsbalans weer in evenwicht moe ten brengen. Het is daarom een onbehaaglijke situa tie waarin de overheidsfinanciën verke ren. Het is te hopen dat niet behoeft te worden overgegaan tot een beroep op de buitenlandse kapitaalmarkt die weg staat, als de geboden rente hoog genoeg is, natuurlijk altijd open wanneer er in het binnenland niet genoeg middelen bij een geschraapt kunnen worden. Na de oorlog moest minister Lieftinck enige malen een dergelijke noodsprong maken, doch het zou bepaald niet meer passen in de standing van ons land, dat eertijd* een der grote financiële centra in de we reld was, om leentjebuur in andere lan den te spelen. Het is daarom verstandig dat getracht wordt met de maatregelen, die de werk gelegenheid kunnen vergroten, heel voor zichtig te manoeuvreren. In de begroting is naast een uitgetrokken bedrag van 140 min een ruimte van omstreeks 100 min voor eventuele calamiteiten. Daarom is ook de verzachting op de beperking van de fiscale investeringsfaciliteiten beperkt tot gebouwen. De investeringsaftrek di« in 1964 was opgeschort, blijft (voorlo pig?) buiten beschouwing. Het is goed dat het Centraal Planbu reau een betrekkelijk optimistische prog nose kon geven van de verwachte ont wikkeling op economisch gebied in het komende jaar, anders zou de begroting niet een bittere, maar een onverteerbare pil zijn geweest. Met de veronderstellin gen van het Centraal Planbureau is het echter net als met de begroting dat hoop doet leven. Als alles meeloopt, krijgen we een optocht, zei de oude school meester. conjuncturele werkloosheid is, in verband met de onzekerheid, die dienaangaande bestaat, verhoogd van 20 tot 100 miljoen gulden. Ondanks de noodzaak tot beperking van de overheidsuitgaven, die ook de raming van de uitgaven voor de volksgezondheid heeft beïnvloed, is het mogelijk gebleken een aantal activiteiten te ontwikkelen die uit het voor 1968 uitgetrokken bedrag van 224 min zullen worden bekostigd. De regering heeft het voornemen nog in het huidige zittingsjaar een ontwerp van wet op de luchtverontreiniging bij de Staten-Generaal in te dienen. Hoewel de studies met betrekking tot de vuilverwij dering en -verwerking nog niet geheel zijn afgerond, bestaat de verwachting dat in de loop van 1968 een begin kan worden gemaakt met een meer gecoördineerde aanpak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering heeft op- I dracht verleend aan een particulier on derzoekbureau om zich te oriënteren over de opzet van een ontwikkelingsprogram ma ten behoeve van het noorden des lands. Dat blijkt uit de toelichting op de begroting van Volkshuisvesting en Ruim- telijke Ordening. Om de verschillende aspecten welke voor een goede ruimtelijke ontwikkeling van belang zijn te kunnen coördineren, denkt de regering aan beleidsprogram ma's voor een termijn van 4 a 5 jaar en een termijn van 12 jaar. Daarmee zal ook een beter inzicht worden verkregen in de kosten, welke met de ruimtelijke orde ning zijn gemoeid. De begrotingspost voor bijdragen ten behoeve van de grondaankoop voor de aanleg van bufferstroken tussen de ste den is met 10 miljoen gulden verhoogd. Voor de eerste keer is in de begroting ook een post (10 miljoen) opgenomen ten behoeve van stadsreconstructies. DE BELASTINGMIDDELEN 1968 IN MIUI GLD!yoorafl$ 4575 OncehWash Loonbelash asnng Benzine-acc Tabak Inwwrcer Mokmj- hjigbdash Otvidendbel Olie-accijns |i 290 AlkoHol Registratie en zegel Successie' Vermogens belasting Bieraccijns Suiker 6rondbeWk Wijn Comm'ssac- belasting Kansspel belasting

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15