Werkloosheid zal iets dalen Planbureau verwacht een licht herstel der conjunctuur Luisteren en kijken duurder 7 Wie leent ons 900 miljoen? REGERING BEZUINIGT 15 MILJOEN GULDEN OP AMBTENAREN Leger moet zuinig met munitie zijn Heffing voor huurders woningwetwoningen STREVEN NAAR 125.000 WONINGEN Nieuw plan voor civiele verdediging PRINSJESDAG 1967 Investerings aftrek weer ingevoerd Wetsontwerp tegen vuile lucht Regering verlengt termijn verjaring oorlogsdaden Landmacht: 6600 man minder KAMERLEDEN NAAR WEDDE VAN 40 MILLE In 1968 alle snelwegen beveiliging middenberm DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 ^17^ is/z|Jn. Betalingsbalans HQE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT it A Kosten: 338 miljoen 99 99 DEVERWACHTING VOOR 1968 ■De produkfie yan de industrie sHjgtmet v.h.nah inkomen - er zullen'ei 1 90.000 werklozen- yoersKjgl- me!75 de invoer slijgl rrgr4,5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Centraal Plan bureau is optimistisch over de econo mische ontwikkeling. Er wordt een verdere verbetering van de betalings balans verwacht b(j een herstel van de industriële produktie en een enigs zins dalende werkloosheid. Kortom: een licht herstel van de kleine reces- sie die wij hebben beleefd. De kentering in de situatie doet zich volgens de prognoses van het planbureau reeds in de tweede helft van dit jaar voor. Weliswaar ligt een stijging van de bedrijfsinvesteringen nog niet in het ver schiet, maar de verlaging van de directe belastingen, de gerichte programma's van openbare werken en de voorraadvorming bieden nieuwe impulsen. Belangrijk is ook dat de recessie in West-Duitsland over haar dieptepunt heen is. Onder deze I omstandigheden openen zich gunstiger perspectieven voor de ontwikkeling van de produktie en komt er een eind aan de sterke toeneming van de werkloosheid. Het lichte herstel wordt begleid door een verbetering op de lopende rekening van de betalingsbalans. Voor 1967 wordt een volumestijging van de export met 6 percent waarschijn lijk geacht tegen een toeneming van de invoer met slechts 3 percent. Gevolg: een klein surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans met honderd miljoen gulden tegen een tekort in 1966 van 640 miljoen gulden. Bij een volumevergro ting van de particuliere consumptie met 3.5 percent bedraagt de groei van de pro duktie 3.5 percent. De werkgelegenheid loopt naar schatting met 1 percent terug. Er wordt gerekend op een werkloosheids cijfer van 90.000 man (jaargemiddelde). Voor 1968 verwacht het planbureau een I verdere verbetering van de betalingsba- 5n K1J*" lans, te weten tot een overschot van 800 geld zal volgend jaar tot een gecombt- Daarbij wordt uitgegaan van een neerde heffing worden samengevoegd, zo I gunstiger exportpositie door een herstel Miljoenennota. De nieuwe vgn tjUjten]ar)(jge vraag. Behalve de heffing zal mede door de mvoermg export delen de overheidsinvesteringen in van de kleurentelevisie hoger uitko- dg gnellere stijging van het afzetvolume. men dan de huidige heffingen samen. Het De investeringen Van bedrijven blijven luistergeld bedraagt thans 1» perjaar I Qp het ]age peü van 1967 Aange_ en het kijkgeld 36. Hoe hoog de nieuwe nomen dat cje loonkostenstijging niet uit hef fmg wordt, geeft de Miljoenennota gaa^. ^oven stijging van de produktivi- niet aan, maar in politieke kringen wordt /v.pt(,ppn neerkomt nn een loonstii- gerekend op een bedrag van ongeveer j 75 per jaar. 30JAAR RIJKSUITGAVEN RIJKSUITGAVEN 1938-'68 miljard gld 23 - 22 - 21 - 20 - 19 - 18 - 17 - 16 - 15 - U - 13 - 12 - 11 10 - 9 - 8 - 7 6 - 5 4 3 2 - 1 - 1938 DEN HAAG. De investerings aftrek zal met ingang van morgen weer worden ingevoerd. De regering is tot dit besluit gekomen om een einde te maken aan de heersende aarzeling op het gebied van de inves teringen. De aarzeling hangt samen met de in voering van het nieuwe systeem voor de omzetbelasting dat op 1 januari 1969 zal worden ingevoerd. Volgens dit systeem, dat geleidelijk in alle EEG-landen zal worden ingevoerd, zal de ondernemer de omzetbelasting over zijn investeringen terug ontvangen. Veel ondernemers wach ten met nieuwe investeringen tot 1 januari 1969 hetgeen tot een conjunctureel ongun «tige werking leidt. De invoering van de investeringsaftrek is als een tegenwicht bedoeld. De aftrek zal geleidelijk verdwijnen naarmate het nieuwe systeem omzetbelasting van kracht wordt. Het wetsontwerp inzake de nieuwe omzetbelasting zal binnenkort bij het parlement worden ingediend. De tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting (het 47e punt) komt met ingang van 1 januari 1968 te vervallen. De verhoging werd twee jaar geleden in- voerd. teit (hetgeen neerkomt op een loonstij ging van 3 percent voor de kortlopende contracten) handhaaft de particuliere consumptie haar stijgingstempo. Het Planbureau rekent voor 1968 ver der op een gemiddelde prijsstijging van 3 percent (dit jaar 4 percent), een blij vend krappe kapitaalmarkt en een lang zame daling van de geregistreerde werk loosheid in de loop van het jaar. Dit laatste mede als gevolg van een geringer arbeidsaanbod. Gegeven een produktie- vergroting van 4 percent en een stijging van de loonsom met 5 percent wordt een vergroting van ht overig inkomen met bijna 5 percent nominaal verwacht. De invoer van goederen neemt weer in een wat hoger tempo dan in 1967 toe, name lijk met 4.5 percent in volume. DEN HAAG De regering is van plan I tijdens het nieuwe parlementaire jaar een wetsontwerp tegen de luchtverontreini ging in te dienen, zo blijkt uit de mil j oenennota. In de loop van 1968 zal naar I verwachting een begin kunnen worden gemaakt met een meer gecoördineerde aanpak van de vuilverwerking en -ver wijdering. De regering is voorts van plan onderzoek en voorlichting inzake het ver band tussen longkanker en roken uit te breiden DE WERKLOOSHEID 1959-1967 TOTAAL AAMTAL WERKLOZEN (Maandggmiddclda) 1959'60 '61 '62 '63 '64 '65 66 1967 DEN HAAG. Naar het zich laat aan zien zal de regering de komende tijd staatsleningen sluiten voor een bedrag van ongeveer 900 gulden. In de miljoenennota oppert minister Witteveen de mogelijkheid om een deel van het resterende tekort van de begro ting van 1967, namelijk 250 a 300 mil joen, door middel van een lening te dek ken. Voor de financiëring van de begro ting 1968 zou 500 a 600 miljoen op de kapitaalmarkt moeten worden geleend. Gedurende de periode 30 juni 1966 tot 30 juni 1967 is de staatschuld gestegen met 2063 miljoen, tegen 2054 miljoen in dezelfde periode een jaar daarvoor. Deze toeneming is het gevolg van de toeneming van de binnenlandse schuld. De liquide middelen en vorderingen op korte termijn zijn gedaald met 57 miljoen. Op 30 juni 1967 bedroeg de staatschuld in totaal 24.642 miljoen. Eind 1958 bedroeg de staatsschuld in totaal 18.533 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering is van plan de verjaringstermijn voor oorlogsmis drijven te verlengen. Volgens- de thans geldende wet verjaren de oorlogsmisdrij ven op 26 juli 1971. Een wetswijziging zal tijdig worden ingediend, zo blijkt uit de begroting 1968. Over enkele maanden zal de regering een wetswijziging inzake de voorlopige hechtenis indienen. De herziening van het enquêterecht en het wetsontwerp over de jaarrekeningen van ondernemingen zijn op korte termijn te verwachten. wennoorsCn Inkomsten Mashca.19d Volkshuis* Onderwi Werensc HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Aan lonen en salaris sen zal het rijk het komende jaar ruim negen miljard gulden uitbetalen, zo blijkt uit de Miljoenennota voor 1968. Ook bij het overheidspersoneelsbeleid zal reke ning worden gehouden met de beperkte financiële mogelijkheden. Enige regelin gen in de sfeer van de rechtspositie van het overheidspersoneel zullen worden be perkt. Dit bespaart de schatkist ongeveer vijftien miljoen. De vergoeding voor dienstgesprekken via de privételefoon van ministers en staatssecretarissen en hoge re ambtenaren zal worden herzien. Ver der zal worden voorkomen dat de over heid in bepaalde situaties meer premie voor AOW en AWW betaalt dan zij ver schuldigd is. Door deze maatregelen wordt ongeveer tien miljoen bespaard. Op 30 juni van dit jaar had het rijk 134.129 personen in dienst, ruim vijfdui zend minder dan op de begroting voor dit jaar was geraamd. De begroting voor 1968 voorziet in 142.146 ambtenaren. Ver geleken met de vorige begroting is dat een toeneming van twee percent. Deze toeneming wordt vooral veroor zaakt door toeneming van de sterkte ten behoeve van ontwikkelingshulp (70 per sonen), politie, wetenschappelijk onder wijs (1163 man), invoering Mammoetwet (150 man op departement van O. en W.) belastingdienst (70 man), sociale verze- keringsfondsen (100 man), landmeetkun dige dienst van het kadaster (177 man), luchtverkeersbeveiliging (40 man), Cen traal Bureau voor de Statistiek (75 man). Daarentegen is het bij het departement van Defensie mogelijk gebleken, het per soneelsbestand te verminderen met onge veer 650 man. De middelen van tel Rijk bedragen ca 23 miljard gld. DIT IS23 MILJARD GULDEN O 1 <J!)A (Van onze parlementaire redactie) Den Haag. Ook het leger moet het volgend jaar zuinig aan doen. De land macht zal het met 6600 man minder moe ten stellen dan in het begrotingsjaar 1967. De uitbreiding van de legering van onder delen in Duitsland zal tot stilstand komen terwijl aan munitieverbruik, voorraad vorming en herhalingsoefeningen paal en perk zal worden gesteld. Leger, luchtmacht en marine mogen sa men 3169 miljoen gulden kosten (vorig jaar was de raming 2978). Daarvan is 1450 miljoen bestemd voor de landmacht, 730 miljoen voor de luchtmacht, 705 voor de marine en 219 voor wachtgelden en militaire pensioenen. De rest gaat zitten in algemene uitgaven en wetenschappe lijk onderzoek. Voor de landmacht komt er een aan vullende begroting, waarin machtiging zal worden gevraagd voor de aanschaf van nieuwe tanks die de zogenaamde centuri ons moeten vervangen. Defensie zal ver moedelijk in de loop van het jaar beslis sen welk merk tanks het moet worden. Het bedrag dat voor de luchtmacht is uitgetrokken zal opgaan aan investering en ten behoeve van de Northrop f-5 vlieg tuigen, die tussen 1969 en 1971 beschik baar komen. De algemene salarismaatre gelen zullen voortaan ook gelden voor dienstplichtigen. Uit zuinigheid wordt er evenwel aan gedacht om salarisverbeterin gen alleen uit te strekken tot dienstplich tigen tot en met de rang van korporaal die al langer dan 16 maanden in dienst zitten. ineen jaar geeft regering 750gld. per seconde uil- men zou el ke N eder- lander bijna 1850 gulden kunnen geven hel duurlca.643.800 I men kan er lede eeuwen eerer23 mil-J mens op aarde ca. jard dagen zijn verbpenl y gulden van geven 2 3 miljard hoofdharen|23nniijard graan- NAASTelkaar geven I korrels wegen ca f een lenglei lengte van460kn| 29.200 kilo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil het advies van de commissie-Götzen om de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer op ƒ40.000 per jaar te brengen, opvolgen. Op het departement van binnenlandse zaken wordt thans ge werkt aan een wetsontwerp, dat deze ver hoging moet regelen. De commissie heeft de regering onlangs geadviseerd de ande re inkomsten, die Kamerleden genieten, op dit bedrag in mindering te brengen. Het is de bedoeling van de commissie van het lidmaatschap van het parlement (thans 20.000) meer een volledige dag taak te maken. Daartoe wil zij de ver goedingen koppelen aan de salarissen in vergelijkbare ambtelijke rangen. DEN HAAG. Begin volgend jaar zullen alle autosnelwegen voorzien zijn van een middenbermbeveiliging, zo blijkt uit de begroting 1968. De totale lengte van de vangrails is dan ongeveer 670 kilometer. Den Haag Minister Schut (Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) over weegt een verandering van de huurwet voor de gebieden waar de huren per 1 oktober niet vrij worden gemaakt, (voor namelijk het westen en de grote steden). De wijziging zal inhouden, dat jaarlijkse huuraanpassingen worden toegestaan voor huizen, die niet worden gesubsidieerd. De aanpassingen zullen gelijk mogen zijn aan de huuraanpassingen (van 4 percent) die gelden voor gesubsidieerde woningen. Door die maatregel hoopt men te voor komen dat de huren van niet of niet meer gesubsidieerde woningen achter blijven bij de rest. Ook ligt het in het voornemen om de voorgenomen heffing voor bewo ners van woningwetwoningen uit de hoge re inkomensgroepen te herzien. De bedoeling is dat de betrokken huur ders (met een inkomen boven de 12.750) een heffing gaan betalen die het verschil bedraagt tussen 10 percent van hun ge- lastbare inkomen en de kale huur. De heffing zal daarbij niet hoger zijn dan de huur, terwijl een aftrek van 10 percent per kind zal worden toegepast. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er wordt naar ge streefd, dat er in 1968 125.000 woningen zullen worden gebouwd. Het programma voorziet in de bouw van 100.000 gesubsi- deerde woningen: 50.000 in de woningwet sector en 50.000 in de particuliere sector. Het aantal woningen dat zonder subsidie zal worden gebouwd wordt op 25.000 ge raamd. Als mocht blijken dat in de ge- DE WONINGEN DIEWU BOUWEN 120 110 100 (jaarlijks aantal vol hooide woningen i j a 90 80 70 60 X 1000 1958 '59 '60 '61 '62 '63 64 '65*66 subsidieerde particuliere sector het aan tal van 50.000 niet wordt gehaald, dat zal het aantal woningwetwoningen met het ontbrekende aantal worden aangevuld tot maximaal 60.000. Minister Schut (Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) verwacht dat de werkloosheid in de bouw een wat gunsti ger beeld zal vertonen dan het afgelopen jaar. In de eerste plaats wordt verwacht dat de arbeidsbezetting niet verder zal dalen en wellicht iets zal toenemen, zo zegt hij in de toelichting op zijn begroting Bovendien gelden voor de bouwvakkers die in 1968 in militaire dienst moeten geen voorrechten meer, zodat het arbeids potentieel in de bouw aanzienlijk minder snel zal groeien. Dat betekent niet dat de werkloosheidsbestrijding minder aan dacht zal krijgen. Daarom zal worden na gegaan of en op welke manier de wo ningverbetering kan worden gestimuleerd Geschat wordt dat het bouwprogram ma 9.450 miljoen zal kunnen bedragen (6950 miljoen aan weg- en waterbouw kundige werken). Enkele punten uit het bouwprogramma zijn voorts: Er zal voor ongeveer 170 miljoen gul den aan bouwvergunningen voor boer derijen kunnen worden afgegeven. 1020 miljoen gulden zal kunnen worden besteed aan „nijverheidsgebouwen" (fabrieken, werkplaatsen). 810 miljoen gulden voor gebouwen voor handel en verkeer; 280 miljoen gulden gebouwen voor ge zondheidszorg en hygiëne; 50 miljoen gulden aan kerken; 520 miljoen gulden aan scholen; 115 miljoen gulden aan bijzondere ge bouwen; 155 miljoen gulden aan overheidsge bouwen. Tot nog toe werd in het bouwprogram ma voor woningwetwoningen het aantal steeds voorop gesteld. Voortaan zullen voor woningwetwoningen in de eerste plaats bedragen worden uitgetrokken. Het aantal woningen dat zal worden gebouwd wordt daarmee ook afhankelijk van de stichtingskosten. Wijken die kosten af van de gemiddelde waarmee in de begroting rekening is gehouden, dan zal het aantal te bouwen woningen daarbij worden aan gepast en niet het geraamde bedrag. 125000 123.000 HET WONINGBOUW PROGRAMMA Totaal aantal woningen ptrjaar 93.000 80.000 Premiebouwek .Woningwetbouw 1960 '61 '62 '63 '64 '65 '66 '67 1968 0 Voor zijn huur- en subsidiebeleid stip pelt ir. Schut de volgende hoofdlijnen uit: Invoering per 1 januari 1968 van een uniform subsidiesysteem uitslui tend in de vorm van jaarlijkse bij dragen. Het systeem zal geen invloed hebben op de hoogte van de bijdra gen. De rentefaciliteiten voor woning wetwoningen zullen vervallen. Deuren- te zal worden afgestemd op de markt- rente. In de jaarlijkse bijdragen zal daarvoor compensatie worden gege ven. verhoging van 4 tot 6 percent per 1 januari 1969 van de huuraanpassingen van woningwetwoningen, die nog sub sidie genieten. via wijziging van de huurwet de mo gelijkheid scheppen tot jaarlijkse huuraanpassing voor woningen, die niet of niet meer worden gesubsidi eerd. onderzocht wordt of woningbouw- contingenten voortaan zullen worden uitgedrukt in bedragen in plaats van aantallep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft een nieuw plan aanvaard voor de civiele ver dediging in de jaren 1968 tot en met 1971. Daarin blijft de inspanning in be langrijke mate gericht op het treffen van voorzieningen om de gevolgen van aan vallen met kernwapens te beperken en het gevaar voor radio-actieve neerslag te bestrijden. Overwogen wordt een interdepartemen tale commissie in te stellen, die de rege ring moet adviseren welke maatregelen en voorzieningen er getroffen dienen te worden voor het bevolkingsdeel dat thuis noch elders redelijke bescherming tegen „fall-out" weet te vinden. Voorts zullen waarschijnlijk algemene regels worden opgesteld voor het aanvragen en beschik baar stellen van de noodvoorraden van de civiele verdediging in geval van een ramp in vredestijd. Het gaat hierbij om medicijnen, verbandmiddelen, sera, vac cins, noodvoedsel, ziekenhuisbedden en dergelijke. Voor de komende drie jaar is 338 miljoen gulden voor het nieuwe plan uitgetrokken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17