Moskou dient protest in tegen ontvoering" van Tkatsjenko - - DDR eist dat West-Berlijn onafhankelijke staat wordt „Kosygin wil Vietnam een buffer tegen China maken" Ie de wieö gesmoord Amerikaanse negers naar Liberia Katangezen mogen Kongo niet uit Beroep op Johnson tot bemiddeling Leidende marxist ontslagen Weer VS-wapens Maar ook Brown gaat protesteren „Der Mittag" gaat verdwijnen VS-ambassadeur Averell Harriman: Synagoge opgeblazen in Mississippi Proces tegen nazi's in Litauen Gratie voor Brit in Spanje arom DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 3 55 1 JE....JfcflL Vietnam-referendum gaat door in San Francisco Stop en Kiesinger blijven zwartepieten Trewidden wordt in Antwerpen gelost Een WF-je? Nu? Neen, dank u "wel Trouwens, zou u zo midden onder uw werk aan Citroen denken? Al was ie ook honderd keer van Fockink? Daar zijn veel betere momenten voor. Vóór het eten bijvoorbeeld. Gezellig om dan samen met uw man een CITROEN VAN FOCKINK te drinken en over en weer de belevenissen van de dag te vertellen. Schenk nog eens bij. WYNAND FOCKINK C4tutt> 1679 De verhoudingen binnen de VPRO-ge- lederen zijn danig verzuurd door het in cident rondom de inmiddels in de wieg gesmoorde satirische rubriek. De veront-, rusting, die de schorsing van de heer A. Kleywegt heeft veroorzaakt, heeft zich inmiddels uitgebreid over het voltallige personeel van de VPRO-televisie-afdeling en het ziet ernaar uit dat het bestuur van de omroep veel moeite zal hebben om het geschokte vertrouwen enigszins te her stellen. Enigszins, want dergelijke grof heden als het naar huis sturen van een toegewijd medewerker, als ware hij een stoute leerling van een lagere school, kan men niet bedrijven zonder dat er iets van blijft hangen. Het grote bezwaar van het VPRO-per- sonéel is ook, dat de directie publiciteit aan deze gang van zaken heeft gegeven in een voor de betrokken medewerker discriminerende vorm. Men kan in het algemeen een zekere openheid ten aanzien van de gang van zaken bij de omroepen slechts toejuichen, maar in het geval-Kleywegt leek het er veel op dat de VPRO-directie een daad wilde stellen die haar zou moeten recht vaardigen in de ogen van een aantal VPRO-leden, wie het op stapel zetten van een satirische rubriek een doorn in het oog was. Bepaalde publikaties in een ochtend blad, passend in het kader van een soort heksenjacht op alles wat nonconformis- tisch denkt of doet, hebben deze VPRO- CHICAGO A(P) Een groep van twintig negers uit Chicago, die zichzelf „Hebreeuwse Israëlieten" noemt, is per vliegtuig naar Liberia vertrokken om zich daar blijvend te vestigen. Een woordvoerder van de groep zei dat de leden hun Amerikaanse staatsburger schap „als je daar al van kunt spreken" zullen opgeven. De woordvoerder, die Ben Ammi als zijn naam opgaf, verklaarde dat hij Ben Carter had geheten tot het moment van zijn „wedergeboorte". Hij noemde de Verenigde Staten een „hypocriete natie" en zei dat er in de Verenigde Staten geen plaats voor de negers is. „Miljoenen Amerikaanse negers zullen in de toekomst emigreren naar de west kust van Afrika om daar een natie van vrije zwarte mensen op te bouwen", al dus Ben Ammi. „Wij willen liever in de jungle van Afrika leven dan in een huis in Cicero". KINSJASA (AFP) De Katangese gendarmes, die aan de kant van huur lingenkolonel Jean Schramme hebben ge vochten, zullen niet kunnen profiteren van de door de topconferentie van Afri kaanse leiders aangenomen resolutie op grond waarvan de huursoldaten Kongo zouden mogen verlaten. Dit heeft presi dent Moboetoe maandag in een vraag gesprek gezegd. NEW YORK (Reuter) Tachtig voor aanstaande Amerikanen, onder wie zes tien Nobelprijswinnaars, hebben vandaag in een verklaring aan president Johnson hun regering verzocht te streven naar het tot stand brengen van rechtstreekse vre desonderhandelingen tussen de Arabieren en Israel. Zij zeggen dat de kans op het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden steeds groter wordt als er geen vredes onderhandelingen komen tussen Israel en elk van de partijen waarmee dat land in oorlog is. (Van onze redactie buitenland) Ruslands voornaamste marxistische his toricus en filosoof, Pjotr Pospelov, heeft zijn functie verloren omdat hij niet vol doende objectiviteit heeft betracht, meldt de New York Times. De ontslagen directeur van het instituut voor marxisme-leninisme is 69 jaar oud en trad in 1916 toe tot de communistische partij. Hij was secretaris van het centrale comité en het politbureau. Hij wordt opgevolgd door Pjotr Fedosejev. De voornaamste grief tegen hem zou zijn geweest dat hij de rol van Trotski en Boekharin niet objectief genoeg heeft behandeld. Oude bolsjewieken hebben zich beklaagd van Pospelov geen toegang te hebben gekregen tot de archieven van de vroegste periode van de Russische re volutie. Zij menen dat Pospelov nog steeds de denkbeelden van Stalin aan hangt en daarom wordt beïnvloed door vooroordelen tegen twee van de naaste medewerkers van Lenin voordat Stalin al le macht aan zich trok. leden al bij voorbaat boos gemaakt op de medewerkers aan de satirische rubriek. De VPRO-directie zag zich gesteld voor een aantal bedankjes en haalde bakzeil door de heer Kleywegt op licht arrest te stellen en zich intens te bemoeien met al les wat voor de satirische rubriek in voor bereiding was. Zo ongeveer moet de gang van zaken zijn geweest, voor zover deze te recon strueren is. Het is natuurlijk volkomen logisch dat een groot aantal andere VPRO-leden daarover gebelgd is. Het is immers niet leuk te ervaren, dat zijn eigen omroep aan de leiband van heksenjagers loopt. De VPRO heeft een zeer goede naam en de reputatie dat men daar niet aan kleinzielige scrupules lijdt. Een sati rische rubriek, hoe algemeen van tendens ook, komt in botsing met gevestigde in stituten en heilighuisjes. Wanneer al bij voorbaat zou moeten worden geëist dat één of meer van die heilighuisjes onvoor waardelijk moet worden ontzien, ont neemt men de makers van zo'n rubriek hun noodzakelijke vrijheid en kan men het hele idee beter op sterk water zet ten. De VPRO is kennelijk in botsing geko men met dat deel van haar leden, dat geen grapjes verdragen kan over bepaal de onderwerpen. Ofschoon de grapjes nog niet eens gemaakt waren bleken zij al bereid te bedanken voor het lidmaatschap op het onnozele gedaas van een krant daarover. Deze lieden zouden zonder dat gedaas ook onmiddellijk bedankt hebben, als de rubriek tot stand zou zijn gekomen en uitgezonden. Want voor sommige mensen is de satire op zich al iets van de duivel. Droevig echter is het, dat de strijd om het ledental onze ether momenteel zoda nig beheerst, dat een omroep rekening gaat houden met iedere abonnee. Een to tale vervlakking kan alleen maar het ge volg van deze kwetsbaarheid zijn, waar door de luisteraar-kijker als een grotesk kruidje-roer-me-niet" aan alle kanten wordt gespaard voor zelfs de geringste irritatie. Een kleurloos, meningloos en humor loos gekeuvel, zonder het zout van de sa tire en zonder de „veeg uit de pan", een menu zonder vlees of vis, is dat wat „Ne derland" wil? Een kleine groep met bij zonder lange tenen wil dat misschien^ maar de gezond denkende, op verruiming van zijn horizon gestelde kijker-luis teraar zal het betreuren wanneer niet nu en dan de milde spot als een pittige saus wordt uitgegoten over de droge gort van alledag. Natuurlijk zijn wij voor de goede satire niet alleen op de omroepen aange wezen. Maar het medium levert wel bruikbare mogelijkheden op en het zc-s jammer zijn als die door de kleinzielig heid van enkelingen zouden moeten wor den afgeschreven. >AA«"Wl/VWWVWWWWWWWVWWVWVWWWWWWWWWWI WASHINGTON (AP) Amerika zal zo mogelijk spoedig zijn embargo op wapenzendingen aan Israel en mo gelijk bepaalde andere landen in het Nabije Oosten opheffen, aldus is van de zijde van het Pentagon verklaard. (Van onze correspondent) LONDEN. Moskou heeft gisteravond in een felle nota geprotesteerd tegen de „ontvoering" van de Russische natuur kundige Vladimir Tkatsjenko. Volgens de Russen was deze handeling een opzette lijke uitdaging, bedoeld om de relaties tussen beide landen in gevaar te brengen. In de nota, die gisteravond werd over handigd aan de Britse ambassadeur te Moskou, wordt tenslotte de onmiddellijke terugkeer van Tkatsjenko en zijn vrouw naar Rusland geëist. Hoewel de Russen gelijk bleken te heb ben, toen zij zondag de Engelse politie lieten weten dat zij Tkatsjenko hadden Tkatsjenko wordt de Russische am bassade binnengebracht. meegenomen aangezien hij geestesziek was, was men gisteren in Londen niet be reid het gebeurde te vergeten. Minister Brown van Buitenlandse Zaken zal een nota zenden naar Moskou, waarin hij protesteert tegen de „gangstermethode" van de Russen. De minister doelt hiermee op de wijze waarop Tkatsjenko eerst zaterdagochtend -op klaarlichte dag in een Londense straat in een auto was gesleurd en daarna op geheimzinnige wijze in het Russische vliegtuig was gezet. Ook het feit dat Rus sische autoriteiten weigerden de Engelse politie de kans te geven Tkatsjenko te verhoren neemt minister Brown hoog op. Zoals in een verklaring van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken giste ren werd gezegd, zou het incident nooit zijn gebeurd als de Russen de politie en de autoriteiten van London Airport be hoorlijk op de hoogte hadden gesteld. De Sovjet-nieuwsmedia hebben tot nu toe een volkomen stilzwijgen bewaard over de zaak Tkatsjenko. SAN FRANCISCO (AFP) - Het hoogge rechtshof van Californië heeft de autori teiten van San Francisco, die belast zijn met de organisatie van gemeenteraads verkiezingen op 7 november, gelast op de stembiljetten een vraag te doen opnemen aan de kiezers, zich uit te spreken voor of tegen een onmiddellijk staakt-het-vuren in Vietnam en terugtrekking van de Ame rikaanse strijdkrachten. Een groep pacifisten, „Burgers voor een stemming over Vietnam" geheten, had een petitie doen rondgaan waarin opne ming van genoemde vraag op de stem biljetten werd geëist. De groep had 22.000 handtekeningen verzameld (20.000 waren vereist om de vraag opgenomen te krij gen), maar het gemeentebestuur had ge weigerd de petitie in overweging te nemen met het argument, dat het ging om een internationale politieke kwestie, die niets met gemeenteraadsverkiezingen had uit te staan. Het hooggerechtshof heeft dit argument verworpen en opneming van de vraag ge last. Ook in New York hebben groepen pa cifisten gepoogd een dergelijke vraag op de stembiljetten vermeld te krijgen. Maar hoewel ook zij meer dan honderdduizend handtekeningen verzamelden, vijfduizend meer dan vereist, hebben de New Yofkse autoriteiten geweigerd om dezelfde rede nen als die van San Francisco. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse kanselier Kiesinger heeft gisteren een ant woord ontvangen op zijn bijna be rucht geworden brief, die hij op 13 juni aan de Oostduitse minister president Stoph heeft geschreven. Het initiatief voor die briefwisseling lag bij de Oostduitse minister-presi dent, die op 10 mei van dit jaar als eerste de pen ter hand had genomen. DUSSELDORF (AP). Een zegsman van de Westduitse uitgeverij Axel Sprin ger heeft meegedeeld dat de publikatie van „Der Mittag", dat met een oplaag van driehonderdduizend exemplaren ver scheen bij de uitgeversmaatschappij van Springer, met ingang van 20 september zal worden stopgezet. De zegsman deelde mee dat het blad wordt stopgezet om economische redenen. BRUSSEL. Vertegenwoordigers van de Antwerpse havenarbeiders hebben maandag na een nieuw onderzoek van het Britse schip „Trewidden" beslist, dat de lading van 180 ton Indiaas beender meel kan worden gelost. ADVERTENTIE Een rondje IVF, daar is iedereen vierkant voor. CITROEN VAN FOCKINK 9,85 per hele liter JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE. NEW YORK (AP). Averell Harriman VS-ambassadeur in algemene dienst, is er van overtuigd dat Sovjet-premier Kosygin door onderhandelingen een einde aan de Vietnamese oorlog gemaakt wil zien, waarbij het gewezen Indo-China een af zijdige bufferstaat tegen expansie van China moet worden. Maar zolang de oor log voortduurt beschouwt het Kremlin Noord-Vietnam als een socialistisch broe derland, dat het verplicht is te steunen. Deze opvatting heeft Harriman geuit in het tijdschrift Look van 3 oktober. Over de Russisch-Amerikaanse betrek kingen schrijft hij: „De grootste dienst, die wij aan de wereldvrede kunnen bewij zen is te strijden tegen misverstanden tussen Amerikanen en Russen. Amerika en de Sovjet-Unie zullen over allerlei zaken blijven verschillen. Maar we moeten er naar blijven streven die ver schillen op te lossen, hoewel er natuurlijk beide zijden voor nodig zijn om tot over eenstemming te komen. Wij (als de ster kere en rijpere natie) moeten in dit streven de leiding nemen". En over de Russisch-Chinese betrek kingen: „De Chinese en Russische com munisten hebben verschil over de inter pretatie van het marxisme-leninisme. In feite heeft Stalin tijdens de oorlog nooit met veel vertrouwen over Mao Tse Toeng gesproken. Hij Jheeft Mao en zijn collega's .margarine-communisten" genoemd. Over Alexander Kosygin: „Hij is een heel andere man dan Stalin en Kroesj- tsjev. Hij is ernstig, en lacht af en toe. Hij is heel anders dan de koude gereser veerde Stalin en de aardse, freewheelende Kroesjtsjev. Maar hij gelooft even stellig in de uiteindelijke zege van het commu nisme als zijn voorgangers. Hij meent, dat als wij Amerikanen de landen in latijns Amerika helpen commu nistische guerrilla's te bestrijden, wij in gaan tegen de onvermijdelijke loop van de geschiedenis". JACKSON, MISSISSIPPI (AP). Een ontploffing heeft maandagavond zware schade toegebracht aan de nieuwe joodse synagoge in Jackson. Een muur werd volledig weggeblazen en het plafond, deuren en ramen liepen eveneens grote schade op. De moderne synagoge van de Beth Is rael-gemeente is verleden zomer ingewijd tijdens een plechtigheid waarbij ook de episcopaalse en rooms-katholieke bis schoppen van Mississippi aanwezig wa ren. De rabbijn van de synagoge, Perry E. Nussbaum, is een actief voorstander van r assengelij kheid. Averell Harriman MOSKOU (AFP) Binnenkort zal in Vilnyus (Litauen) een proces beginnen tegen een groep nazibeulen, die verschei dene duizenden jonden in de stad Koe- pis j kiss tijdens de tweede wereldoorlog hebben vermoord. De voornaamste be klaagde, Werner Loev, zal bij verstek worden berecht. Hij bevindt zich in de Duitse Bondsrepubliek. LONDEN (DPA) Generaal Franco heeft de wegens terroristische activitei ten tot twintig jaar veroordeelde 21-jari ge Brit Stuart Christie gratie verleend De moeder van de jongeman verzocht het Spaanse staatshoofd enkele weken geleden genade voor recht te laten gelden Zij heeft van de Spaanse ambassadeur in Londen vernomen dat haar zoon, die op 1 september 1964 door een Spaanse rechtbank schuldig is bevonden aan het doorgeven van springstoffen aan een ver zetsorganisatie, binnen enkele weken weer thuis zal zijn. De tragi-komische correspondentie tus sen de beide bewindslieden heeft veel van het bekende kaartspel „zwartepie ten". In het Duitse taalgebruik wordt veelvuldig de uitdrukking „Elkaar de Zwarte Piet toeschuiven" gebruikt. Ook Stoph en Kiesinger doen dit, en degene die het laatst geschoven heeft is de onge lukkige kaart dan even kwijt. De tegen zet wordt daarop in honende afwachting tegemoet gezien. Nu Stoph in zijn laatste brief eist dat de bondsregering West-Berlijn als een on afhankelijke staat zal erkennen, en daar bij ook nog even de Oder-Neisse aan haalt als Polens westgrens en de DDR als een onafhankelijke republiek, weet hij dat hij tot dovemansoren spreekt. Maar ook Kiesingers brief van 13 juni daaraan voorafgaande een verwaterd en ontkracht document na een cabaret achtige strijd achter de schermen over de te gebruiken terminologie behelst voorstellen die door de regering van de DDR niet zouden worden aangenomen. Dat dit van te voren vaststond stelde heel wat conservatieve politici in Bonn gerust, evenzeer als niemand in Oost-Berlijn zich nu ongerust hoeft te maken over het ant woord op Stophs meest recent epistel. Beide regeringen treffen schuld en blaam in hun halsstarrigheid, maar de regering in Bonn treft meer blaam, want zij wei gert „de bestaande realiteiten" onder ogen te zien. Niemand in de bondsrepubliek voor- noch tegenstanders van de regering begrijpt hoe het tot ontspanning moet ko men, als het huidige kabinet blijft vast houden aan de bijvoorbeeld door niemand meer serieus genomen oorspronkelijke gedachte, dat de grenskwesties nog bij vredesonderhandelingen kunnen worden geregeld. Nog op 7 september verklaarde Kie singer voor de commissie van Buiten landse Zaken van de Bondsdag, dat de bopdsregering zowel de erkenning van Oost-Duitsland als soevereine staat als de geldigheid van de Oder-Neisse als Polens westgrens niet wenst uit te spre ken. Kiesinger zei ten overvloede dat er een misverstand in het spel is, als men gelooft dat de regering zich met de hui dige toestand zou hebben verzoend. De sociaal-democraten bevinden zich nu in de ongelukkige situatie deel uit te maken van een regering, die tot nu toe nauwelijks een werkelijke stap op weg naar de oplossing van de Duitse proble matiek heeft durven zetten. Hoe precair en uitzichtloos de toestand van het ogenblik wel is blijkt hier uit dat bepaalde kringen in de CDU-CSU de kanselier zelfs nog durven te verwijten „te ver" te zijn gegaan, of zeggen dat hij „te veel naar de heren van de SPD luistert", die bovendien zouden proberen met de eer te gaan strijken, om in 1969 daaruit verkiezingswinst te slaan". Een typisch voorbeeld van de in de boezem van de CDU ontstane hysterie is een artikel van de christen-democratische partijwoordvoerder, de vroegere arts dr. Rathke, in „Entscheitung", het orgaan van de „Junge Union" de jongeren- groepering van de partij. Rathke voor spelt een „onweer" en signaleert „sub- cutane (dat zijn onder de huid gaande) om niet te zeggen subversieve" midde len waarmee de SPD in de coalitie te werk gaat. Ook ziet Rathke nog: „Een achterbakse poging" bij de SPD „om met de figuurzaag van de voorlichtingspolitiek rond te knoeien aan het beeld van de kanselier, zodat hij er niet meer zo ener giek, zo erg slim en daardoor niet meer zo gevaarlijk uit zal zien". In deze sfeer valt als antwoord op Stophs brief weinig opzienbarends te verwachten. Levenslang. Een sergeant van het Pales tijnse bevrijdingsleger is door de Is raëlische autoriteiten in Gaza tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het illegale bezit van wapens. Invoer gestaakt. De regering van Soedan heeft besloten alle invoer van consump tie en andere goederen uit de Verenigde Staten stop te zetten. Ontploffing. Een zware ontploffing heeft dinsdag het twee verdiepingen tellende gebouw van de nationalistisch Chinese ambassade te Saigon, in Zuid-Vietnam, vrijwel geheel verwoest. Een lid van de staf is onder het puin bedolven. Acht zijn ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3