Voetbalvorst Bernabeu neemt afscheid Ik houd steeds meer van voetbal sinds ik geen wedstrijd meer bezoek" Alliance en OVRA begonnen goed in volleybalcompetitie ajax in de finale? Spelers Real Madrid langer dan gemiddelde Spanjaard REAL MADRID TRAINT OP STROEF VELD - voorzitter Real - Onze Gezellen kwam ook tegen DSS niet tot zege Schakers gelijk tegen Spanje Autoraces in Bogota eisten tien doden Roemgens gestraft Van Essen en Bond bij Jong Oranje Peter Post viel in zesdaagse Londen HCK-Giants in Den Haag DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 Formulieren voor toto 11 vervallen Yé yé "k B alle nuitl ever in g W aar schuwing V/WJWWWWWMWIIWWWWWWWWWWWWmWIWWWWIIIAIWIWmmiWWWMWWWWWIAWIWWIIWWIIIIWWWWW 99 HAARLEM. Voor Onze Gezellen hebben de beslissingswedstrijden om de landstitel geen succes opgeleverd. Ver speelde Onze Gezellen in de laatste com petitiewedstrijd door een 1-0 nederlaag de titel, die voorbestemd leek te zijn aan de ploeg uit Haarlem-Noord, thans bleef DSS duidelijk met 7-3 aan de goede kant van de score. Aanvallend was DSS in deze wedstrijd veel sterker dan de ploeg van coach Jon ker. Opmerkelijk veel moeite had Onze Gezellen met de worpen van Ineke van der Veldt. De basis voor de zege legde DSS in de tweede en derde inning toen naast honkslagen van Ineke van der Veldt en Jeanet Lacourt het Onze Gezellen- veldwerk enige steken liet vallen. Wel kwam Onze Gezellen door slaggeweld van Ludy Handgraaf nog terug tot 4-2, maar via 5-2 en 5-3 na een driehonkslag van Ria Duin liep de ploeg van coach Verzijl- berg in de zesde inning naar een verdien de 7-3 zege. Goed veldwerk aan DSS-zijde zorgde er in de slotfase voor, dat Onze Gezellen niet meer gevaarlijk kon wor den. Het Haagse Storks zag zijn plaats in de hoofdklasse ingenomen door stadge note Voda, dat in Utrecht UW met 8-4 versloeg. De 13-3-zege die de Pinguins in Boxtel op JRC Ducks behaalde, had voor de Heemsteedse ploeg geen waarde meer. BARCELONA Het Nederlandse schaaktiental heeft in de voorronden van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen met 5-5 gelijk gespeeld te gen het sterke Spanje. Nadat de Span jaarden zondagmiddag een 4-3 voor sprong hadden genomen, moesten de drie afgebroken partijen: v. Scheltinga-Albere- da, Cortlever-Visier en Scholl-Llado de be slissing brengen. Van Scheltinga en Scholl kwamen met hun respectieve tegenstan ders remise overeen, maar Cortlever sleepte na een spannende partij de volle winst uit het Spaanse vuur, hetgeen een gelijkspel tegen het favoriet geachte Span je opleverde. De wedstrijd tegen Zwitser land, die maandag begon, leverden onze landgenoten na verwoede strijd een 4-1 voorsprong op. Vijf partijen werden afge broken. BOGOTA. Tien personen, onder wie twee kinderen, zijn om het leven geko men bij een ongeluk tijdens een auto race in Bogota. Dertig mensen raakten gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een kind, dat de baan overstak. Een deelnemer aan de race, die het probeerde te ontwijken, reed toen op het publiek in. i WIELRENNEN. Jo de Roo is maandag als tweede geëindigd in een criterium voor beroepsrenners in Gent. Winnaar werd de Belg Patrick Sercu, die zich de snelste in de sprint toonde. De uitslag luidt: 1. Sercu (Belg.), de 84 km in 2 uur en 8 min., 2. De Roo (Ned.) z.t., 3. Van Ryckeghem (Belg.) z.t., 4. Van Looy PAARDESPORT. De landelijke ruiter Mellema is zaterdag in Apeldoorn met Majoor kampioen van Nederland gewor den. Rienks met Noblesse eindigde op de tweede plaats. Real Madrid aan de maaltijd in het Hiltonhotel in Amsterdam: v.l.n.r. de ver vanger voor Gento, Bueno, Zunzunego, Grosso en Pirri. Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist (Van onze correspondent) DEN HAAG. Aan de aanvoerder van het Tilburgse Willem II, Roemgens, is door de KNVB een schorsing voor vier wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar, opgelegd, omdat hij zich tijdens de wedstrijd DFC- Willem II bij herhaling heeft schuldig gemaakt aan zeer unfair spel tegenover een tegenspeler, met name de internatio nal Jan Klijnjan. DEN HAAG. De sporttoto heeft de roze formulieren voor toto no 11 met de speeldata 30 september en 1 oktober bui ten gebruik gesteld. Deze formulieren mogen dus niet worden ingeleverd. Op zeer korte termijn zullen nieuwe formu lieren voor toto 11 beschikbaar worden gesteld. (Van onze volleybalmedewerker) Vol enthousiasme zijn gisteravond in de Kennemer sporthal in Haarlem de volleyballers aan een nieuwe competitie begonnen. Het zware weer rond liet aan- vangstijdstip deed de competitieleider het ergste vrezen, maar de schade bleef be perkt tot enige vertraging en iets na half acht beklom NeVoBo's erevoorzitter P. Beijen als eerste de scheidsrechtersstoel en opende de grootste volleybalcompeti tie die ooit in Haarlem werd gehouden. De eerste avond vormde een presentatie van de afdelingsploegen, want de hoofd en overgangsklassers komen pas in okto ber in actie. Het bleek duidelijk dat de strijd om de titel zal gaan tussen OVRA, dat versterking kreeg van de uitstekende spelverdeler Hans van Beekum, en Al liance, dat vorig seizoen uit de over gangsklasse terugkeerde en als ploeg vrij wel intact bleef. OVRA, met Kloos en Timmermans als sterkste aanvallers ver sloeg het eigen reserveteam met 15-13, 13-15, 15-11 en 15-7. Alliance speelde aanmerkelijk vloeien der dan de Haarlemse Spoorweg Volley bal Club (HSVC), waarin Ben Roozen van HBC onderdak vond, doch Blom en Nottrot ontbraken. De' setstanden wer den 15-8, 15-2 en 15-12. Die Raeckse 2, met de steun van Co de Nobel en Henk Reinhart, kwam remise overeen met FES dat Jan van Markus nu in zijn gelederen heeft. Hier werd de score 15-6, 14-16, 13-15 en 15-9. Gios en PSVH zullen nog aan hun formatie moeten schaven om tot positieve resultaten te komen. De de buterende Haarlemse politiemannen wer den door HVS 3, dat zeker geen onneem bare veste vormde, vooral door gebrek aan elan, verslagen met 15-12, 15-3 en 15-6. Gios liet zich overklassen door het reserveteam van Alliance 2 met 15-7, 15-13 en 15-6. Het damesspel kon gisteravond aller minst imponeren. JBS arriveerde uit Ben- nebroek met een gehavend team waar door FES met een gemakkelijke zege kon debuteren; 15-1, 15-10 en 15-7. Gios, met de teruggekeerde Martie Bloem, had de handen vol aan het vrijwel voltallige Velox-team dat nu onder de vlag van HVS 2 speelt en won met 7-15, 15-7, 16-14 en 15-10. De hoogste verwachtin gen hebben we van Vesmia, dat in de afdelingscompetitie aanhoudend een voor aanstaande rol speelt en ten koste van het eigen reserveteam de eerste zege boekte met de setstanden 15-8, 4-15, 15-12 en 15-6. Voorts had OVRA geen moeite met VCY (3-0) en had HBC geen vat op het spel van die Raeckse 3, dat eveneens geen set afstond. Heren, le klasse: OVRA 2OVRA 1 1-3; Die Raeckse 2FES 2-2; Alliance 2Gios 3-0; PSVH—HVS 3 0-3; HSVC—Alliance 0-3. 2e klasse: HVS 4—WIK 1-3; VCIJ 2—PWN 3-0; Triumph—De Blinkert 3-0; DSS—PSCB 3-0; OVRA 3—HSVC 2 1-3. 3e klasse: Gios 2—OSS 2-2; WIK 2—Alliance 3 2-2; OVRA 4—OVRA 5 1-3 FES 2—Rapiditas 3-0. Dames, le klasse: HVS 2Gios 1-3; VCIJ OVRA 0-3; Die Raeckse 3—HBC 3-0; FES—JBS 3-0; Vesmia 2Vesmia 1 1-3. ADVERTENTIE Gespannen bij Uw T.V. Ajax in de finale? Uw maag speelt mee. Overtollig maagzuur zet U buitenspel. Norac over wint het! Zorg dat U Norac bij de hand hebt. Uw apothe ker of drogist heeft het! bekerstrijd is geworden. „Men gelooft dat wij in Amsterdam verslagen kunnen wor den en met die mogelijkheid moeten wij dan ook rekening houden. Tenslotte is Ajax het vorige jaar het enige elftal ge weest dat in een oefenwedstrijd het voor lopige Spaanse nationale elftal heeft we ten te bedwingen. Dat is een afdoende waarschuwing." De directie van het Olympisch sta dion toonde zich gisteravond zeer be zorgd over de staat waarin de groene grasmat verkeert. Er mocht door Real Madrid slechts op één helft ge traind worden en de ruimte onder de doellatten was taboe. „Anders trap pen ze het veld nu al kapot", zei een suppoost. Munoz vond het een „stroef veld, dat nodig eens gemaaid moet worden". Er kon volgens hem ook best wat meer licht zijn. Maar Miguel Munoz blijft en viert triomfen. Hij zorgt voor de continuïteit van Real Madrid. Zeven jaren geleden voerde hij het bewind over de beste spe lers ter wereld: Gento, Puskas, Di Stefa- no, Del Sol en Kopa. Een paar jaar later werd hij de leider genoemd van het „yé- yé-elftal", het jongste van Spanje en be- «taande uit knapen met warrige haardos- AMSTERDAM. Vlak voordat de spelers van Real Madrid, die na de late aan komst van zondagavond de volgende dag in of rond het Hiltonhotel hadden rond gehangen gisteravond in het Olympisch stadion de spieren wilden loswerken, barstte een onweersbui boven Amsterdam los waarbij de regen zo overvloedig neer- plensde dat de sintelbaan al heel snel op een binnenmeer leek. Trainer Miguel Munoz hield zijn mannen door deze tegenvaller dan ook langer in de kleedkamer dan zijn plan was geweest. Maar tenslotte kwamen de Madrilenen toch in de schijn werpers om in het staartje van de bui met wat loop- en lichaamsoefeningen de klamme kilte weg te werken. Uiteraard werd er ook gevoetbald. Dwars over het terrein verdeelde Munoz zijn selectie in twee groepen van zeven spelers die een vurig partijtje speelden. Daarbij schalde herhaaldelijk het bueno (goed zo) van Munoz door de lucht. De echte Bueno, de invaller van Gento, die ook meteen maar tot aanvoerder is benoemd, ontbrak overigens op het appèl. Hij had nog wat last van een lichte enkelblessure en was in het hotel achtergebleven. een blessure is uitgevallen, is dezelfde Gento, die tijdens een training een spier verrekte, zodat hij niet tegen Ajax kan spelen. Miguel Munoz is voorzichtiger in zijn uitlatingen. Dat is hij trouwens altijd in gesprekken met journalisten. Hij heeft ge leerd hoe gevaarlijk voorspellingen kun nen zijn. Hij is in Nederland geweest en heeft er een competitie-wedstrijd "an Ajax gezien. Hij heeft kennis gemaakt met Jaap van Praag en Rinus Michels. Drie voetballen, zoals in Madrid worden gebruikt, had hij toen voor training ach tergelaten en van Rinus Michels kreeg hij drie ballen van het type waarmee Ajax speelt. Hij heeft de Amsterdam mers niet in hun beste momenten ge zien, erkent hij. Maar hij weet dat zij in drie oefenwedstrijden ondermeer tegen sterke tegenstanders als Anderlecht en Everton met machtsvertoon hebben ge wonnen. „Ajax is geen Benfica of Inter, maar het is een ploeg waar je terdege reke ning mee moet houden," zegt hij. „Het is een goed gesloten ploeg met twee uitblinkers in de voorhoede, die uiterst gemakkelijk het doel weten te vin den, Cruyff en Keizer, twee geboren goal- getters. Een dergelijke ploeg is altijd ge vaarlijk, want wanneer je de verdediging concentreert op die twee sterren, kan ko men de minder groten aan bod en die krijgen de kans om te gloriëren, die ze dan ook altijd weten te gebruiken." En hij gaat verder: „de verdediging van Ajax lijkt me een harde, die veel weerstand kan geven, vooral als Vasovic teruggetrokken gaat spelen, wat ik in Ma drid wel verwacht. In Amsterdam reken ik op een traditionele spelformatie van 4-2-4. En daarmee wordt Ajax een ge vaarlijke tegenstander die niet te vertrou wen is." Miguel Munoz beeft in Nederland de in druk gekregen dat de supporters van Ajax niet geïntimideerd zijn door het feit Jat Real de eerste tegenstander in de Europese (Van onze sportredactie) VELSEN. Frans van Essen, achter speler van Telstar, is gekozen bij de selectie van zestien spelers voor het elftal van Jong Oranje, dat dinsdag 3 oktober in het Haagse Zuiderpark tegen de Deen se jeugd uitkomt. Ook Dick Bond van Tel star maakt hiervan weer deel uit. De geselecteerden zijn voorts: Van den Burch, Houwaart, Mansveld en Thie (ADO), Hulshoff (Ajax), Jansen (Feije- noord), Schneider en Wytse Veenstra (Go Ahead), Rensenbrink (DWS), Pahlplatz en Van Dijk (Twente), Van Hal (RBC), Van Beveren (Sparta) en Mühren (Volen- dam). Voor Peter Post is de zesdaagse van Londen, die voor het eerst sinds 1952 wordt gehouden, bijzonder slecht begon nen. De Amstelvener, die samen met de jonge Gerard Koel deelneemt, maakte vlak na de start maandag met nog drie andere renners een val. Post liep blessures op aan benen en armen maar verscheen later toch weer op de baan. Een dik bezwachtelde linkerarm noodzaakte hem het echter rustig aan te doen. HAARLEM. De beslissingswedstrijd tussen HCK en Giants Diemen zal niet in Haarlem worden gespeeld. Het Pim Muiier sportpark is op zaterdag 23 septem ber niet beschikbaar. Het duel met als inzet een- plaats in de honkbalhoofdklasse vindt nu plaats op het Storksterrein in Den Haag op dezelfde datum eveneens om drie uur. (ADVERTENTIE) doel van het verblijf in het KNVB- centrum is toch wel dat de spelers de gelegenheid krijgen tot rust te komen, dat ze zich in een lommerrijke omgeving ongestoord kunnen voorbereiden op de Europacupwedstrijd van woensdag tegen Real Madrid. Iedere storing wordt ver meden maar gistermiddag werd toch even een uitzondering gemaakt voor de sport journalisten. Zijn de kansen van Ajax ge stegen nu Real Madrid zonder Gento speelt? Michels haalde de schouders op. „Gento begint al wat ouder te worden en zijn vervanger Bueno is een jonge knul die veel werk kan verzetten. Ik heb Bue no zien spelen, hij is eveneens een heel snelle jongen". Johan Cruyff keek niet al te vrolijk. Hij kon kennelijk zijn draai niet vinden. „Vier dagen eenzaamheid is veel te lang. Je weet hier met je tijd geen raad". Rinus Michels daarentegen achtte het trainingskamp bijzonder nut tig. „Ach, Johan kan nu eenmaal niet stilzitten. Maar voor een goede team geest is het noodzakelijk dat de spelers op deze manier bij elkaar zijn. Overigens niet langer dan vier dagen. Want je moet ook weer niet overdrijven." Hoe de formatie zal zijn worden de spelers pas woensdagmorgen vlak voor de lunch gewaar wanneer Michels tevens de te volgen taktiek tegen de Madrilenen uitvoerig uit de doeken zal doen. Daarna zullen de Ajacieden de lunch (altijd iets warms zoals macaroni of een omelet voor en dan boterhammen) gebruiken, anderhalf uur op de kamers rusten, ver volgens een ontspanningsfilm („waar schijnlijk een knokfilm", zei Michels lachend) voorgeschoteld krijgen en dan na een lichte maaltijd om kwart voor zes met een autobus naar het Olympisch Stadion rijden. Het regime bij Ajax is streng. Want in het programma staat voor na de wed strijd: „22.15-23.00 uur koud buffet en dan gaat ieder zijns weegs". Om alle misverstanden te voorkomen is er ech ter bijgedrukt: „huiswaarts." AMSTERDAM. De Spaanse voetbalvorst, Santiago Bernabeu tien tallen jaren lang de yzeren president van Real Madrid heeft aangekon digd dat hij het volgend jaar zijn functie neerlegt. Het is goed dat Ajax weet dat de spelers van de grote kapitaalkrachtige Spaanse onderneming hebben besloten hun president de zevende Europa-beker als afscheids cadeau aan te bieden. Volgens de scheidende Santiago Bernabeu is Real Madrid een uiterst gezond bedrijf en is het in de internationale voetbal wereld een volslagen krankzinnige boel. Hij- vindt dat de politie overal in de wereld tijdens elke voetbalwedstrijd een aantal toeschouwers in de ge vangenis zou moeten zetten om een einde te maken aan de problemen van het voetbal. Want volgens hem is de opvoeding van de toeschouwers het enige probleem dat er in de omgeving van de voetbalvelden is. Niet de spelers, de scheidsrechters of de trainer zorgen voor de grote moeilijk heden. Bernabeu houdt van dergelijke forse uitspraken en hij wordt er in heel Spanje om toegejuicht. De Ajacieden bewogen zich ontspannen en in een opperbeste stemming in het KNVB sportcentrum in Zeist. Klaas Nu- ninga wilde overigens wel erkennen: „Natuurlijk zitten de zenuwen van bin nen te knagen. We zien er allemaal wat tegenop. Uiteraard trainen de Ajacieden in Zeist zowel overdag als bij kunstlicht, maar het voornaamste „Als er op de eretribune gewone arbei ders zouden zitten en geen heren met meer dan één auto en een of ander zee waardig jacht, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Het vocabulaire van een arbeider is pittig. Maar als nette za kenlieden tijdens een wedstrijd hun mond opentrekken..." Een ander gevleugeld woord van hem is: „ik houd steeds meer van voetbal sedert ik geen enkele wed strijd meer bezoek." Dat laatste is waar, want sinds Bernabeu enkele jaren geleden hooglopende ruzie kreeg met de Spaanse voetbalbond over de verstrekking van subsidies uit de toto-opbrengst weigert hij op een tribune te gaan zitten. In Amster dam zal hij wel van die regel afwijken. Maar ook zonder zijn aanwezigheid heeft Real Madrid zich aan de top van het Europese voetbal weten te handha ven en is het zonder veel kleerscheuren een ingrijpende verjongingskuur te boven gekomen. Daarvoor is de absolute ver trouwensman van de ijzeren president, trainer Miguel Munoz verantwoordelijk. De trainer van Real Madrid is een unicum in de Spaanse voetbalhistorie. Hij gaat nu zijn zevende jaar in als leider van deze kampioensformatie. In Spanje is een trainer gewoonlijk' een eendagsvlieg. Meestal haalt hij het einde van een sei zoen niet eens. Een serie verloren wed strijden is voldoende om hem zonder meer de laan uit te sturen. sen die hij discipline moest leren. Ook met die voetbal-beatniks heeft hij zijn ze getocht weten voort te zetten en er voor gezorgd dat de namen van de groten van weleer in de vergetelheid zijn geraakt. Real Madrid is nu geen piepjong elftal meer. De gemiddelde leeftijd van de 25 spelers is precies 25 jaar. 14 zijn er ge trouwd en hebben tezamen 15 kinderen. Elf zijn er nog vrijgezel. De gemiddelde lengte van de spelers van Real Madrid is 1.75 m., dat is 3 cetimeter meer dan het landelijke gemiddelde van alle Span jaarden. Sedert het vertrek van Alfredo di Stefano, vijf seizoenen geleden, heeft Real Madrid geen enkele opzienbarende aankoop van spelers meer gedaan. Geput werd vooral uit de eigen reserve, jonge Spaanse spelers, door Miguel Munoz ge selecteerd. Met het spelersmateriaal waarover Real thans beschikt hoeft het nergens meer bang voor te zijn dan voor blessures en voor deze of gene scheidsrechter, beweert Francisco Gento. Als deze beide zaken meezitten zijn zowel het kampioenschap in de Spaanse liga als de Europese beker voor Real weggelegd, meent hij. Maar de eerste die in het nieuwe seizoen wegens Ajax in Zeist. Een. optimistische ploeg met trainer Michels hier als vrolijk gangmaker aan de piano.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9