Nederlander prefereert h u iska mera usemen t H m ZO WERKT KTV: Toveren met roodgroen en blauw Geen Russen Galerij der prominenten HANDEL VERWACHT TIENDUIZEND TOESTELLEN VOOR JANUARI Antenne voor kleur? Niet nodig! Kleinste tv- toestel ter wereld s WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 13 Van onze Amsterdamse correspondenten) Minister mr. L. de Block van Econo mische Zaken heeft een nieuw, licht blauw, overhemd gekocht, precies in de kleur die hem is geadviseerd door deskun digen van de Nederlandse Televisie Stich ting. Morgen, als hij de 15e Firato-radio- en televisietentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam opent, zal hij er „gekleurd" op staan, want met de ope ning geeft hij tevens het sein voor de start van de kleurentelevisie in Nederland. De geheel in het teken van de kleuren televisie (kvt) staande Firato wordt een feest dat tien dagen lang zal duren. Dat hopen althans de fabrikanten en impor teurs van ktv-toestellen en met hen de zich reeds ruim een jaar lang op kleuren- programma's voorbereidende televisie regisseurs uit Hilversum. De Firato is om meer redenen een belangrijk evenement. Terwijl de grote radio- en tv-tentoonstellingen in andere landen een nationaal karakter hebben, is hier sprake van een wereldaanbod van produkten. Om bij de kleuren-tv te blijven: voor het eerst is er onder één dak een vergelijking te maken tussen ktv-ontvangers van zeventien verschil lende merken. Die ruime keuze geldt ook voor radio-, opneem-, weergave- en velerlei soorten elektronische appara tuur, waaronder vele primeurs, afkom stig uit tweeëntwintig landen. De stromen bezoekers, die van 21 september tot en met 1 oktober uit alle delen van het land naar het RAI-gebouw zullen trekken, zullen on getwijfeld vooral op die kleurentelevisie afkomen. Al zijn de prijzen nog hoog en is de aankoop van een kleurentoestel voorlopig nog slechts weg gelegd voor een kleine groep, de belangstelling van het publiek voor kleurentelevisie is er onbetwist. De handel is vol vertrouwen in een goede afzet in de toekomst. Voorzichtige ramingen spreken van tienduizend toe stellen, die de komende maanden zullen worden verkocht. Goed publiek Leuke attracties Vele nieuwtjes Men kan het wonder van de kleurentelevisie op verschillende manieren uiteenzetten. Weten schapsmensen zullen zich geïnteresseerd huigen over formules waarop deze techniek is gebaseerd. En de technicus zal graag willen weten dat een ktv-ontvanger is voorzien van een convergentie circuit, een chrominantieversterkereen demodu lator en een matrix en dat er tweemaal zoveel huizen en ruim driemaal zoveel halfgeleiders in zijn verwerkt als in een zwartwitapparaat. Maar de tandarts en de winkelbediende, de gepensio neerde trambestuurder en de hoofdambtenaar die een ktv-ontvanger hebben gekocht, zullen niet veel verder komen dan de constatering dat de kast heel wat meer draadjes en condensators be vat dan het zwartwitte oudje. Verzadiging H Wit licht splitsen Kleurtoon FIRATO geeft het startsein voor kleurentelevisie De Firato bleek ook in vorige jaren een populaire tentoonstelling. Meer dan enig ander volk in Europa is de Neder lander gesteld op „huiskameramuse ment". De televisiedichtheid in Neder land heeft met 75 percent het hoogste percentage van het Europese continent. een overzicht van het groeiende as- I sortiment van elektronische en elektro- magnetische muziekinstrumenten. Een bezoek aan de Firato is een fees- I telijk dagje uit, waar men heerlijk kan dromen over de aankoop van een fijne j geluidsinstallatie, een handig portable- tv-toestelletje of een fantastische band recorder. Het aantrekkelijke is dat het (voor de meeste bezoekers niet bij dro men behoeft te blijven, omdat er van zeer veel apparatuur goedkope uitvoerin gen zijn. De kleuren-tv-dromers moeten nog wel even wachten, maar misschien duurt dat wachten niet eens zo erg lang. De Firato biedt meer dan alleen maar commerciële stands. In een van de hallen is „Het Elektron" ingericht, een voorlich tingscentrum dat vooral is bedoeld om jongeren in groepsverband rond te leiden en een inzicht te geven in de wondere wereld van de elektronica. In de entreehal van het tentoonstellings gebouw is een show van antiquiteiten en in de oosthal "heeft de NTS weer een in vol bedrijf zijnde televisiestudio inge richt, waar steeds wordt gerepeteerd en vïan waar ook een aantal kleurenpro- gramma's wordt opgenomen en uitgezon den. Voor het ontvangen van kleurentele visieprogramma's is geen speciale an tenne nodig. Een antenne voor norma le zwart-witontvangst is het enige, dat een kleurentelevisie-ontvanger vraagt. Het is goed dit in de oren te knopen bij de aankoop van een kleuren- ontvanger, die op zichzelf al duur ge noeg is. Antennes voor kleurentelevisie ontvangst bestaan niet. Wel zijn er de afgelopen jaren met het oog op de komst van de KTV nieuwe antennes ontwikkeld, maar deze zijn in feite niet anders dan verbeterde zwart-wit anten nes. Hierbij is met name de gevoelig heid iets opgevoerd, terwijl de gevoe ligheid voor signalen, die niet uit de richting van de zender komen, juist iets kleiner is gemaakt. De eerste maatregel is genomen om extra reser ve te hebben in de randgebieden van het zenderbereik, de tweede om reflec ties te voorkomen. Kleurentelevisie vraagt geen speci ale antenne, maar wel een zeer goede antenne. De kijker merkt het gauw genoeg: als het antennesignaal niet dui delijk genoeg is zal zijn kleurenbeeld in een zwart-wit beeld veranderen. Zij die wel eens hinder hebben van „sneeuw'*' op hun zwartwitbeeld- scherm, moeten beslist de antenne la ten nakijken als zij op kleur willen overschakelen. „Sneeuw" op een kleu- renontvangen wordt „confetti", die zeer hinderlijk is. Op de Firato vragen de fabrikanten van antennes aandacht voor hun nieuwste, zeer gevoelige produkten en brengen tevens oplossingen voor dege nen, die een tweede tv-toestel in huis halen. Men kan geen twee tv-ontvan- gers zondermeer op een antenne aan sluiten, maar wel is het mogelijk met een apparaatje het signaal te verster ken, zodat men toch met één antenne kan volstaan. )f||W|||VVWVinAlVWVUWIAIVtfifVWWVVWVWVVVVWVIWWVHV De kleurentelevisie-ontvangers zijn vrijwel geheel geautomati seerd. Het toestel heeft slechts twee knoppen meer dan een zwart-wit-ontvanger: één voor de- regeling van de kleurverzadiging en één voor regeling van de kleurtoon. Zij komen tegemoet aan de persoonlijke smaak van de kijker. Op dit ogenblik zijn in Nederland tien miljoen toestellen in gebruik, waarmee huiskamerontspanning wordt bedreven; drie per gezin: 5.3 miljoen radiotoestel len, 2,8 miljoen tv-toestellen, 600.0001 bandrecorders en bijna 2 miljoen gram mofoons. De vervangingsvraag vormt een belangrijke markt. Bij tv-toestellen is de- j ze zelfs 50 percent van alle aankopen. Daarnaast is er de tendens steeds be tere, steeds nieuwere apparaten aan te schaffen. Wat dat laatste betreft kan men op de Firato wel een paar nieuwe ideetjes opdoen Ruim 27.000 m2 van het RAI-gebouw wordt door de Firato-standhoucfers in be slag genomen. In bijna alle van de 152 stands is wel iets nieuws te ontdekken. Wat de televisie betreft is dat het ge varieerde aanbod in kleurenontvangers. waarbij elk van de zeventien merken met diverse uitvoeringen komt. In zwart-wit-televisie is er een nog ruimere keuze. De fabrikanten trachten duidelijk interesse te kweken voor het „tweede toestel", een draagbaar of al thans gemakkelijk verplaatsbaar appa raat, dat eventueel ook in boot, caravan of tent kan spelen. Technisch schijnen er geen problemen meer te zijn: een typisch voorbeeld komt uit Japan in de vorm van een miniatuur-tv-ontvanger met een beeldje van tweeënhalve centimeter. Naast de televisie blijkt de radio nog springlevend. Evenals bij de overige ge- luidsweergave-apparatuur is hier alom een streven naar kwaliteitsverbetering. Vergeleken met het aanbod op de vorige Firato valt de miniaturisatie op. De toe stellen worden steeds kleiner en platter. De ontwikkelingen op het gebied van de hi-fi- en stereo-apparatuur zijn indruk wekkend. Op de Firato zijn diverse de monstratiezaaltjes ingericht waar het pu bliek rustig kan luisteren. Een nieuw terrein is ontsloten door de ontwikkeling van de videorecorder, een apparaat voor het vastleggen van tele visiebeeld en -geluid op een band. In de naaste toekomst zal deze beeldrecorder evenals thans de geluidsbandrecorder in vele huiskamers te vinden zijn. Het zijn weer de Japanners, die in deze techniek voorop lopen. De tentoonstelling biedt ook lltUVIIMMVIW/WlflfinftH/WWWH/WWWVVWAWWWWWWV I iKum^vmmwwwwwwwwwwwwwwwwwuwuviif In tegenstelling tot wat op de vorige tentoonstelling het geval was zijn dit jaar op de Firato geen toestellen voor geluid en beeldweergave uit Rusland te zien. De N V. Bakker en Kliffen uit Amsterdam die deze toestellen op de Firato 65 in troduceerde heeft van de invoer moeten afzien. Dit is een gevolg van een door Philips opgelegd verbod. In de Russische toestellen werden door Philips gevoerde patenten gebruikt. De heer A. Kliffen zei ons: „Het liep wel goed. Wij hebben wel veel orders genoteerd, maar deze zijn nooit uitge voerd". Op de Firato zijn wel enkele toe- itellen uit Oost-Duitsland en uit Honga rije te zien. Misschien schrikken zij even als de nieuwe kleuren televisie de kamer wordt binnengedragen. Want de kast is groter en dieper dan de zwartwittoestellen ooit zijn geweest en zo ontstellend zwaar, dat zij nau welijks is te tillen en het televisietafeltje vermoedelijk voor een solider exemplaar moet worden geruild. Een ding is duidelijk: men kan zien, dat de paar dui zend gulden, die de KTV meer kost dan het zwartwit- toestel, toch wel ergens aan zijn besteed. Het wonder van de KTV beseft men pas goed als die kast wordt geopend en eivol met leidingen en apparaatjes blijkt gevuld. U wilt toch weten hoe het allemaal in zijn werk gaat met die kleuren? Wij zullen het proberen te vertellen buiten alle diepgaande technische details om. Zonlicht noemen wij wit licht, maar het is mogelijk dit witte licht in kleuren te splitsen. Als men met een bundel wit licht, op een prisma schijnt, ziet men im- Datzelfde geldt voor de elektronen uit de andere ka nonnen, die respectievelijk uitsluitend de blauwe en de rode' mogen doen oplichten. Om een goedé selectie te garanderen is in de beeldbuis een soort zeef het schaduwmasker gemonteerd. Iedere eenheid van drie punten heeft een gemeenschappelijk gat in het schaduwmasker. De elektronen die worden afgeschoten door de drie kanonnen moeten alle door ditzelfde gat. Wanneer de elektronenbundel van het „groene" kanon gaat naar het volgende gat wordt deze bundel even onderschept door het schaduwmasker. Anders zou deze elektronenbundel de daarnaast liggende rode en blauwe punt kunnen doen aanlichten. De kleurentelevisiezender zendt geen kleur uit. De drie elektronenkanonnen in de beeldbuis van de ontvanger „bestoken" echter de op het beeld scherm aangebrachte kleuren rood, groen en blauw, die daardoor oplichten en het kleuren beeld doen verschijnen. De elektronenstralen pas seren daarbij een „zeef" van honderdduizenden kleine gaatjes, waardoor de garantie wordt ver kregen dat steeds de juiste kleur wordt aange licht. Het openen van een kleuren-tv-ontvanger kan men het beste aan een vakman overlaten. De wir-war van draden en het aantal instrumentjes zijn een veelvoud van die in een zwart-wit-appa- raat. Het kostbaarste onderdeel is de beeldbuis, die een wonder is van techniek. mers aan de andere kant van het prisma de kleuren- bundel, variërend van blauw naar rood en ongeveer in het midden van die bundel de kleur groen. Omgekeerd kan men door deze kleuren te mengen weer wit licht krijgen. Een ander experiment toont aan dat wij alle in de natuur voorkomende kleuren, inclusief wit, kunnen reproduceren door het mengen van slechts drie kleuren: rood, groen en blauw licht Zij behoeven daartoe slechts met variaties van helder-1 heid met elkaar vermengd te worden. Een zwartwit televisieontvanger heeft een beeldbuis met één elektronenkanon, die een bundel elektronen afschiet op het scherm dat van een kleurige fosforlaag is voorzien. Vijfentwintig keer per seconden trekt die elektronenstraal 625 beeldlijnen over het scherm waardoor, mede door de wisselende intensiteit van het licht, het beeld wordt opgebouwd. Bij de KTV gaat het op hetzelfde principe, maar in plaats van één kanon bevat de beeldbuis drie elektro nenkanonnen; voor het verkrijgen van de kleuren rood, groen en blauw. Die kleuren zijn aangebracht op het scherm. Het gehele scherm bestaat uit kleine puntjes, in totaal meer dan een miljoen. Deze zijn in driehoeken gecombineerd, en wel zo, dat in de hoeken van iedere driehoek een kleur rood, blauw en groen is aange bracht. In de hals van de beeldbuis bevinden zich de drie elektronenkanonnen, die zodanig zijn gericht, dat ieder kanon slechts één kleur kan aanschieten. De elektronen, afgeschoten door het „groene" kanon, mogen alleen de groenen punten op het scherm raken. Maar er is meer waaraan de bouwers van een KTV- ontvanger hebben moeten denken. Een van de eigen schappen van een kleur is de verzadiging. Verzadiging betekent een toeneming van de diepte van een kleur. Toevoeging van wit aan rood verandert deze kleur in roze. Dieprood noemt men verzadigd. Men kan een vergelijking maken met een geluids volumeregelaar. Alle tonen van hoog tot laag zijn in het geluid aanwezig. De geluidsvolumeregelaar geeft alleen de mogelijkheid om de tonen harder of zachter weer te geven. Op dezelfde manier kan de televisie kijker met een knop de kleuren verzadigd of minder verzadigd instellen. 'Een andere eigenschap is de kleurtoon. Hoewel het zendsysteem zodanig is gericht dat grove variaties in kleurtonen niet kunnen optreden, is toch een knop op het toestel aanwezig voor het instellen van de kleur toon. Met deze knop kan de kijker kiezen of hij het rood iets meer naar purper wil hebben en het groen iets meer naar geel. Ter verduidelijking: door het draaien van de knop veranderen alle drie kleuren wat ook het geval was met de knop voor de kleurverzadiging zodat de kijker de mogelijkheid heeft de juiste kleur balans zelf in te stellen. Tot zover de techniek van de KTV-ontvanger in grote lijnen. Het antwoord op de vraag hoe het moge lijk is dat een kleurenontvanger ook een normaal zwart-beeld uitzending kan ontvangen en weergeven, is een technisch verhaal op zichzelf. Laten we volstaan met te zeggen dat een deel van de zich in het toestel bevindende circuits bij zwartwitweergave automatisch wordt uitgeschakeld. Hierdoor kan men met een kleur enontvanger tevens alle zwartwitprogramma's in zwart wit zien. De techniek van de kleurentelevisie beperkt zich niet tot het ontvangstoestel in de huiskamer. Er is een lange keten technische handelingen en gebeurtenissen tussen het opvangen van het licht door de camera en het weergeven ervan op het scherm in de huiskamer De kwaliteit van het uiteindelijke resultaat wordt daarbij bepaald door de zwakste schakel in die keten Bij de ontwikkeling van het technische proces moesten honderden moeilijkheden worden overwonnen. De KTV mag dan een wonder heten voor degene die er tech nisch niets van begrijpt, voor wie zich verdiept in die techniek is het anders: voor hem is het wonder zo mo gelijk nog groter. Het Nederlands postmuseum heeft voor de bezoekers van de Firato '67 in de en treehal van het RAI-gebouw een boeiende expositie ingericht. Onder de titel „Gale rij der prominenten" wordt een overzicht gegeven van de voor de ontwikkeling van de elektronica belangrijke ontdekkingen die de afgelopen tweehonderd jaar zijn ge daan door vooraanstaande onderzoekers. Er is een toestel te zien zoals Marconi heeft gebruikt toen hij in 1901 de eerste radiografische verbinding tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot stand bracht. Ook wordt getoond hoe Meiszner in 1915 de eerste met lampen uitgeruste radiozender construeerde. Zeer illustratief voor de razendsnelle ontwikkeling die de elektronica de laatste jaren heeft doorgemaakt is een demon stratie met de originele Baird Televisor, waarmee John L. Baird in 1928 grof ras- tertelevisie mogelijk maakte. Hij maakte hierbij gebruik van de in 1884 door Nip- kow uitgevonden gaatjesschijf. Door de toepassing van twee van dergelijke schij ven een als zender en een als ontvan ger wordt een tv-beeld van enkele vierkante centimeters groot verkregen. Natuurlijk wordt ook aandacht besteed aan de kleurentelevisie. Studenten van de technische hogeschool in Delft zullen op de tentoonstelling „Galerij der prominen ten" dagelijks demonstraties verzorgen. De toepassing van in de ruimtevaart en computertechniek ontwikkelde „Inte grated circuits", die bij een omvang van een of enkele vierkante millimeters een groot aantal transistoren en weerstanden kunnen bevatten, heeft een vrijwel onbe perkt miniaturiseren van radio- en tv-toe stellen mogelijk gemaakt. Alleen de groot te van beeldbuis en luidspreker is nog be palend voor de omvang van radio en tv- toestellen. Op de Firato is zo een mini-tv-toestel te zien met een beeldbuis van 2,5 centimeter Het kan. afgezien van het gewicht ander halve kilogram) gemakkelijk in een jas zak worden meegedragen. Deze super kleine tv-ontvanger is vervaardigd door Sony. Doordat voor de beeldbuis een ver grootglas is gemonteerd lijkt het beeld twee keer zo groot. Philips en Sony bie den een miniradio met de omvang van (ongeveer) een lucifersdoosje.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13