DE ZILVEREN HAMER Dansschool RIEN KNOL Veldmaarschalk Amer wilde al eerder zelfmoord plegen I PANDA EN DE MEESTEE-VER VALSER POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt wfer fóMsm M BRAMMETJE FOK Eerste post in Jeruzalem-Oost Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ons vervolgverhaal Oe Thant pleit voor vluchtelingen Rellen in Dayton en Hartford Kneedbaar hout in 9 kleuren CEtaiBWiir Gupa RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 19 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN HET ADRES VOOR GED. RAAMGRACHT 77 tegenover de Schouwburg HAARLEM - Telefoon 023 - 17068 - Vraagt prospectus 4 fik W- Kees Stip S r 36) Toch had de ko ning het volk in zijn macht gekre gen, doordat ze na de dood van hun aanvoerder vrijwel machteloos ston den en hij had hen gedwongen tot - het christendom over te gaan. Hij had priesters uitgezonden die het volk in de nieuwe leer moesten onderwij zen en dagelijks werden dopingen ver richt. Ook Tora Olvesdochter was in die tijd gedoopt. Ik ben niet gedoopt, zei Sigrid. Dat zal ook nooit gebeuren, zo lang ik het voor het zeggen heb, ant woordde Olve. Hij vertelde verder, hoe de koning Jernsskjegges familie gedwongen had, een vergelijk met hem te sluiten, en hoe hij diens mooie dochter tot vrouw had geëist. Ook daarmee pleegde hij ver raad, zei Olve. want hij had al een vrouw, de zuster van de ko ning van Dublin. En als christen mocht hij immers niet meer dan één vrouw bezitten. Jernsskjegges dochter was van plan de koning te doden, zodra ze samen in bed lagen. Het plan mis lukte echter, ze had er te veel haast achter gezet. Het was verstandiger geweest als ze gewacht had tot de oude schurk goed en wel sliep, maar dat was misschien meer dan ze verdragen kon. Nu hoor je eens, zei Olve hoe lieden, die zich christe nen noemen, te keer ziin gegaan. Het klinkt allemaal niet zo heel verschillend van hetgeen je mij laatst hebt verteld van de vikingen vond Sigrid Je zou zeggen, dat de pot de ketel verwijt. Dat kan wel waar zijn, antwoord de Olve kalm, maar er is één groot verschil: ik verschuil me niet huichelachtig achter een gebod dat zegt: gij zult niet doden, en ik hang evenmin een leer aan, die het hou den van meer vrouwen veroordeelt. Neen, dat weet ik, kwam het spits van Sigrid. Olve haalde zwijgend de schouders op. Ze stonden nu op de top van de heuvel. Olve hield zijn paard in en beschreef met zijn hand een wijde boog. Sigrids blik rustte vol bewon dering op het uitgestrekte panorama onder hen. Er ging iets onbeschrij felijk vredigs uit van de aanblik van het landschap aan de blauwe fjord, dat lag te dommelen in de warme middagzon. De beboste bergen rond om tekenden zich scherp af tegen de blauwe lucht. Geen mens kon ontkomen aan de weldadige invloed, die er van een dergelijk tafereel uitging, meende Si grid, en zij was dankbaar, dat Olve haar hierheen had meegenomen Op kijkend, ontmoette ze Olves glinVa- chende blik en ze begreep, dat hij hetzelfde voelde als zij. Deze heuvel heeft zoveel ge zien, sprak hij. In oude tijden werden hier men sen geofferd. Ook is hij getuige ge weest van menige bittere reis van hen. die om de een of andere reden het land moesten ontvluchten. Er wa ren konineen, die hier hun overwin ningen behaalden, anderen leden er een geduchte nederlaag. Maar hier boven heerst de vrede, en er is nog nooit iemand geweest, die haar heeft kunnen verstoren. Op dat moment begon een hond uit een der naburige huizen doordrin gend te blaffen. Olve lachte. Alleen een hond blijkbaar, be ëindigde hij zijn zin, en dan nog een onschuidige. Als het nu nog op Saurshaug geweest was, hij wees over de fjord naar een hoeve, die achter een heuvel verscholen lag. Men zegt, dat daar een hond is, die spookt en de mensen de strui- pen op het lijf jaagt. Een oud ver haal uit die streek beweert, dat de hoeve genoemd is naar de hond Saur, die in oude tijden door een koning aangesteld werd om te rege ren over het gebied van Binnen- Trondheidm. Op Maerin-hoeve was een onge trouwde boerendochter van haar ei gen leeftijd. Sigrid zat aan tafel tus sen haar en de boerin. De dochter heette Gunnhild en ze was verloofd met Orm, de oudste zoon van Hu stad, op Inneröy. Er zou binnenkort bruiloft zijn en na de maaltijd moest Sigrid met haar mee naar een ver trek, waar haar kisten stonden met alles wat ze gesponnen, geweven en genaaid had. Sigrid herinnerde zich met iets van schaamte, hoe weinig ze zelf meegewerkt had aan de grote uitzet, die ze van Bjarköy had mee gekregen. Ken je Orm? vroeg Gunnhild. Maar dat was niet het geval. De lichtblauwe ogen van het meis je straalden van trots, toen ze ver telde, hoe flink en mannelijk en dap per haar aanstaande man was. Ja, haastte ze zich eraan toe te voegen, hij is net zo'n moedig man als Olve. Ze ratelde maar door, over haar bruiloft, over haar ouders, en zus ters, totdat Sigrid zich begon af te vragen, hoe ze van die babbelaarster verlost kon worden. Maar opeens spitste ze haar oren als een waak hond. Gunnhild had het nu over Olve, die ze blijkbaar zeer bewonderde. Hij moet wel erg dol op je zijn, dat hij zijn vriendin wilde uit huwelijken, ter wille van jou. Het is overigens best te begrijpen, je bent zo knap en jong, en het was een schande, zoals die meid hem hier de vorige herfst op Maerin achterna liep. Aha, dacht Sigrid, maar ze zei niets, hoopte alleen, dat Gunnhild nog even op het onderwerp zou door gaan. Hij was woedend, toen hij haar zag, vervolgde Gunnhild. Hij had haar helemaal niet meer willen ont moeten, maar ze trok er zich niets van aan, ze kwam zelfs na afloop hier en kroop gewoon bij hem in bed, al had hij die hele dag geen woord tegen haar gesproken en Sigrid verbeet zich van spijt, toen op dat moment een van de meisjes kwam zeggen, dat Olve wachtte: ze moesten immers naar de tempel. De tempel had stenen muren, maar een houten dak, dat op vier stutbalken rustte, en prachtig hout snijwerk langs de deuropening. Rond om was een omheinde binnenhof. (Wordt vervolgd.) NEW YORK (AP). De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant heeft een beroep gedaan op de regeringen van het Nabije Oosten het vraagstuk van de oorlogsvluchtelingen te scheiden van hun militaire- en politieke geschillen om maatregelen te kunnen nemen om het lijden van onschuldige burgers te verlich ten. (Van onze reisredacteur) KAIRO Het nieuws over de dood van veldmaarschalk Abdoel Hakim Amer, vorige week, kwam voor de meeste Egyp- tenaren bij verrassing. Het duidelijk ont breken van enige reactie onder de brede massa van het volk maakt de gebeurte nis dan ook nog opzienbarender. Het leek iqnnnnnntvinnnnnnni■■■■..■..............■■«■■««««hmmmmimmmiwimm"»—— ADVERTENTIE DANSLES Inschrijving voor: BEGINNERS en GEVORDERDEN; ook OUDEREN en GEHUWDEN Lessen beginnen v.a. woensdag 27 september a.s. Drie maanden hebben de Arabieren in het bezette oostelijke deel van Jeruzalem moeten wachten op hun post, die in Amman, de hoofdstad van Jordanië, bleef liggen. De brief zat in de eerste zending van vijf duizend kilogram post die deze week is aangekómen en in bestelling gegeven. (Telefoto). HMtTEN TOONOWt 9. Joris Goedbloed voegde zich gehaast bij Astral en voerde hem in de richting van Huize Hobbeldonk. „Daar woont precies de persoon die U zoekt! verklaar de hij. „Een zekere Panda! Hij eh... faldert uitste kend! Toevallig ken ik hem goed ik ben daar kind aan huis!" Zo sprekend klopte hij aan bij de voor deur maar het welkom dat hem wachtte, was niet bepaald vriendelijk. „Het is de onverlaat Goedbloed! stelde Jollipop afgemeten vast. Met een mede-schelm, ongetwijfeld! Wij stellen geen prijs op Uw aanwezig heid! Gelieve uw vingers van ons pand af te trek ken! Goedemorgen!" „Dat Panda?" vroeg Astral twij felend. „Geen falder-persoon geloof ik. Niet leuk!" „Inderdaad!" beaamde Joris, terwijl hij de verbijs terde huisknecht achteruit naar binnen duwde. „Frouti nulla fides", zoals de ouden riepen als ze met een afstotend uiterlijk in aanraking kwamen. Maar troost U het is Panda niet. Ik zal deze babbelzieke per soon even opbergen, en dan kunnen wij ongestoord onze falder-gastheer ontmoeten!" W6 HEBBEN TE HARDTE6EN DE BAL ^KEEPERi Wit JIJ V MAAR NATUURLIJ* - - Ai Af lOA I Ct/CM -X V_POL i£ vY STOP HET IS GEEN STRANDBAL! DE BAL EVEN OPBLAZEN 6ETR4PT- HIJ IS HELE/MAAL PLAT 6EIVORDEM 'Aff, alsof de generaal, die de fatale oorlog verloor en die eens werd beschouwd als één van de helden der revolutie, al was verdwenen uit de herinnering van het volk dat hij had gediend. Ik bevond mij in de Nijldelta, op be zoek bij Egyptische vluchtelingen uit de Sinai, toen de zelfmoord werd bekendge maakt. Onder de autoriteiten noch onder de vluchtelingen heb ik echter ook maar iemand ontmoet die het onderwerp ter sprake bracht. Het was een merkwaardi ge illustratie van een parafrase van ge neraal Mac Arthur, die luidt: „Generaals die een oorlog verliezen sterven niet, zij verdwijnen gewoon". Het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram", dikwijls president Nasser's persoonlijke spreekbuis genoemd, atten deerde erop dat generaal Abdoel Hakim Amer twee keer eerder een poging tot zelfinoord had gedaan. Volgens dit blad probeerde hij het voor het eerst op 8 juni in het legerhoofdkwartier, toen het duidelijk was geworden dat de Egyptische troepen geen stand zouden kunnen houden tegen de opmarcherende Israeli. „Al Ah ram" schrijft dat president Nasser door de toenmalige minister van Oorlog, Shams Badran, naar het hoofdkwartier werd geroepen om de generaal bij te staan. De tweede poging werd op de avond van de 25-ste augustus gedaan, toen ge nèraal Amer bij president Nasser was ontboden en ervan op de hoogte was ge bracht dat een komplot van legerofficie ren was ontdekt om hem weer opperbe velhebber van de strijdkrachten te maken, een functie die Hakim Amer had verloren na de mislukking in de Sinai. Een andere versie van deze ontmoeting met president Nasser kreeg ik te horen van een gezag hebbende autoriteit, die zei dat president Nasser Hakim Amer bij die gelegenheid het vice-presidentschap had aangeboden, maar zonder de controle over de strijd krachten, een aanbod dat de generaal van de hand had gewezen. Hij was toen onder huisarrest gesteld voor ondervraging over zijn mogelijke deelneming aan het kom plot. President Nasser en generaal Hakim Amer werden beschouwd ais goedé vrien den.' De president heeft één van zijn zoons naar de >geneVaal genoemd. 'Beiden speel den een grote rol in de eerste dagen van de revolutie. De 48-jarige generaal werd in 1958 vice-president en eerste-vi ce-president in 1963. Hij behoorde tot de laatste vijf man in het regime, die nog revolutionairen van het eerste uur waren Zijn dood heeft het groepje intimi rond president Nasser verder gereduceerd. DAYTON (Reuter en AFP) Gister avond zijn in Dayton, in de Amerikaan se staat Ohio, ernstige onlusten uitgebro ken. Zeshonderd jonge negers plunderden na een openbare bijeenkomst winkels na dat de ruiten waren vernield. Er zijn schoten gehoord. De bijeenkomst was belegd door .Black Power" naar aanleiding van het doodschieten van een negerjongen, zon dag jl. door een politieman. Volgens een zegsman van de politie was er op de ver gadering opruiiende taal gesproken. Po litie met traangas en geweren werd naar de betrokken wijk gezonden. Van gewon den is geen melding gemaakt. In Hartford moest de politie enkele ma len van traangas gebruik maken en de hulp van staatspolitie inroepen bij pogin gen een einde te maken aan ongeregeld heden die veroorzaakt werden door groe pen jonge negers. De negers verschans ten zich en gooiden met stenen en fles sen naar de politie. Tevoren hadden zi; de ruiten van een groot aantal winkels vernield en was het tot plundering geko men. Het was de tweede achtereenvolgende maal dat het onrustig was in de voor namelijk door negers bewoonde noorde lijke stadswijken van Hartford, een stad in de Amerikaanse staat Connecticut. Vijfentwintig mensen zijn gearres teerd. Een politieagent werd gewond, en een twaalftal winkels werden geplunderd, nadat de ruiten waren ingegooid. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigesai diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige wat-mtesensatie of irritatie van de huid ie veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Aigesai bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. 0 Na een aantal schotelloze jaren wordt er hier en daar weer een losse vliegende schotel gesignaleerd. Zeg maar gerust dat we de hoofdschotel gehad hebben en dat dit het toetje is, want de zaak is te ernstig om er geen grapjes over te maken. Met die vliegende schotels staat of valt namelijk ons geloof in de vooruit gang van de mensheid. Wij hopen nog steeds dat onze technische ontwikke ling gecombineerd zal gaan met onze eigen ontwikkeling tot nog beschaaf der wezens dan wij nu al zijn. De schotelbewoners kunnen ons daarvoor het bewijs leveren. Wie behoefte heeft aan een slapeloze nacht moet mijn voorbeeld volgen en vóór het naar-bed-gaan nog eens na lezen wat een drietal jongemannen uit Venezuela overkwam toen zij op een warme avond in hun auto naar huis reden. De hoeveelheid frisdranken die zij hadden gedronken noodde één hun ner tot een noodstop. Maar nauwelijks had hij zich in het struikgewas bege ven of zijn vrienden hoorden hem om hulp roepen. Toesnellend vonden ze hem versuft en gehavend op de grond, terwijl een klein harig mensachtig we zentje wegrende naar een schijfvormig voorwerp, dat op het gras stond ge parkeerd. Volgens een oud volksge bruik wierpen ze het een steen ach terna, maar het toestel verhief zich luid zoemend met zijn passagier aan boord in de lucht en werd niet meer teruggezien. De gehavende verklaarde dat hij bij het betreden van het struikgewas bijna over het kereltje was gestruikeld en van schrik was weggelopen. Maar het haarmannetje was hem op de rug ge sprongen, had met zijn scherpe klauw tjes het hemd van zijn lijf gescheurd en hem vervolgens een klap in zijn nek gegeven. Nadat ik dit had gelezen bleef ik de hele nacht rondwoelen met de ge dachte dat wij, indien de mens bezig is zich tot een dergelijk gedrocht te ontwikkelen, er beter aan zouden doen alle ontwikkelingshulp maar meteen te staken. Het begon al licht te worden toen ik plotseling opschrok door een luid ge zoem. Door het raam kijkend zag ik in de tuin een schotelachtig voorwerp staan, dat precies beantwoordde aan de juist gelezen beschrijving. Ik rende naar buiten en gaf er met mijn blote voet een geweldige schop tegen. Daar het voorwerp zeer hard bleek te zijn. slaakte ik een kreet en danste met mijn teen tussen mijn handen op het ongedeerde been driemaal het gras perkje rond. Toen zag ik dat er uit een luikje in de schotel een klein mannetje stapte, geheel met veren be kleed. dat bliksemsnel een pleistertje op mijn teen plakte, instapte en op steeg. Toen ik 's morgens ontwaakte was het pleistertje weg. Maar mijn teen was hersteld,.En ook mujuue-Urouwen in de toekomst van de mensheid. 12.000e in Breda. Breda heeft zijn 120.000- ste inwoner ingeschreven. De baby die dit getal volmaakte, was Alexander Heijnen. Breda telde in 1900 nog slecht* 26.000 inwoners, in 1940 bedroeg dit aantal 52.300 en in 1960 ruim 108.000. (ADVERTENTIE) -A-a 47. Op hetzelfde moment dat Rechter Thie het zwaard van de gebaarde leider grijpt, moet hij duiken om de lans te ontgaan die hein naar het hoofd wordt gesmeten. De lans blijft trillend steken in de lemen muur van de schuur. Bravo.' Nu gaat het zwaard tegen zwaard, ook al zijn de boeven nog met hun tweeën. Maar dat duurt niet lang meer. Met een snelle houw in de nek velt Rechter Thie de lansvechter. Hij staat nu met zijn rug tegen de muur, zodat hij van achteren gedekt is. Zijn overgebleven tegenstander is duidelijk een ervaren zwaardvechter en zijn ogen schitteren moordzuchtig. Rech ter Thie moet vechten met een vreemd zwaard, dat veel logger is dan Regen draak, het onvolprezen zwaard van zijn voorouders. De ander probeert hem in ver warring te brengen met een serie schijn bewegingen, om dan plotseling toe te slaan Maar dat spelletje kent de Rechter ook. Hij doet of hij zich laat afleiden, en net als zijn tegenstander wil toeslaan, springt hij opzij en graaft zijn zwaard in dg borst van de ander. Dat is dat! Alleen de gebaarde leider schijnt nog te leven. Dat komt goed uit, dan kan hij vertellen wie de opdrachtgever is geweest van deze overval. 939. De papegaai Tutu maakte er een spelletje van. Hij vloog links en rechts de kamer door, keek nu eens onder een omgevallen beschuitbus, dan weer in het melkkannetje en dan weer achter de schilderijen. Pas langzamerhand drong het tot hem door, dat Bram zijn gezoek met de armen over elkaar stond aan te kijken. „Meezoeken, Brrrrram", kraste hij. Bram lachte vriendelijk. „Waarom zou ik zoeken, Tutu? Ik wéét al waar dat kleine manneke zich heeft verstopt." „Waarrrrr dan?" vroeg Tutu hoogst verwonderd. „Als je om je heenkijkt, kun je het zelf zien. Het is heel duidelijken je hoeft er niet voor te zoeken", zei Bram. Tutu keek uit zijn pientere oogjes scherp in het rond, maar hij wist beslist niet, wat Bram bedoelde. „En toch is het zo eenvoudig", zei Bram.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19