VAN DAG TOT DAG Artillerie-bombardement bij Suez: vier Israëliërs gedood Terugkeer van vluchtelingen Arabische uitgesteld Neo-nazisten dreigen met terreur in Alto-Adige ij f Bonn wil weer diplomatieke betrekkingen met Belgrado Bonn steunt teruggeroepen ambassadeur in Zweden commentaar op actuele zaken Eeo eiöee Al twaalf doden door „Beulah" Oorlogsmisdadiger voor rechter Guinea laat burgers van Ivoorkust vrij Elizabeth II Guerrilla's doden Rhodesiërs Benin veroverd door federalen DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 3 TEL AVIV (Reuter en AP) Van daag zijn voor de tweede achtereen volgende dag hevige vuurgevechten losgebarsten langs het Suez-kanaal. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische leger bekend gemaakt. Hij zei dat de Egyptenaren het vuur had den geopend bij El Qantara. Eerst werd alleen met lichte mitrailleurs geschoten, maar na twintig minuten begon zwaarder Egyptisch geschut de Israëlische stellingen op de oostelijke oever te bestoken. De Israëliërs be antwoordden het vuur onmiddellijk. Oproep Onderwijzersstaking in New York geëindigd Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Timtur1 wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid- 14- m'fif f*] den in de mode zijn, best lekker I I I l|l I II1 I mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: amm - Velen zullen met enige bevreemding kennisgenomen hebben van een medede ling die door middel van de begroting voor Economische Zaken is gedaan, na De situatie in de IJmond ten aanzien van de wijze, waarop de gemeenten zul len moeten samenwerken, is er door de opmerkingen van minister Beernink in de melijk: „De regering acht het gewenst toelichting op de begroting voor Binnen- dat er een eigen nationaal ruimtepro- landse Zaken niet duidelijker op gewor- gramma komt." den. Helaas, want in alle betrokken ge- Waarom de regering dat gewenst acht meenten overheerst wel duidelijk het ge en welke andere mogelijkheden zijn over- voel dat het nu eindelijk tijd wordt, te wogen, wordt er niet bij verteld. Kortom, weten waar men aan toe is. de regering acht het gewenst. Minister Beernink verklaart zich voor- In haar sobere vorm is deze mededeling stander van samenwerking, tussen orga- een stuk samengeperst nationalisme eer- nisch op elkaar aangewezen gemeenten ste klas. In een tijd die steeds sterker de en tegenstander van samenvoeging, noodzaak tot internationale en super-na- Goed, zal men in de IJmond zeggen, maar tionale samenwerking demonstreert en dat betekent geenszins dat er nooit sa- trouwens vooral in Europa instituten kent menvoegingen zullen plaatsvinden zolang die de nationale reikwijdte overschrijden minister Beernink de scepter zwaait. Het op alle terreinen waar men nationaal te- betekent evenmin dat in bepaalde regio- kort schiet komt de Nederlandse rege- naie concepties niet een nauwere vorm ring met een wens die lijkt te stoelen op van samenwerking zal worden opgelegd een mentaliteit van enkele eeuwen terug, dan die sinds jaar en dag gebruikelijk is Men zou zich kunnen voorstellen dat een tussen gemeenten in een zekere regionale eeuw geleden een Nederlandse regering binding. de wens zou koesteren, een eigen natio- Het betekent dus eigenlijk, dat ook mi naai wegennet te hebben, dat aan de nister Beernink nog niet precies weet grenzen eenvoudig ophield. Een enkeling wat bij met de IJmond-gemeenten aan met vooruitziende blik zou toen misschien moet. Dat is een teleurstellende constate- Het schieten bij El Qantara heeft onge veer een uur geduurd. De Egyptenaren zouden zich niets hebben aangetrokken van het „staakt het vuren"-voorstel van de al voorzichtig hebben gewezen op de mo gelijkheid, dat er ooit iets als een Euro pees wegennet noodzakelijk zou blijken, maar zo'n fantast werd dan waarschijn lijk niet au sérieux genomen. Intussen is er iets veranderd in Europa en de wereld. Er is een EEG, een NAVO, een V.N. en een Benelux. Die laatstge noemde instelling werd in de Troonrede ring, omdat intussen in de drie betrokken gemeenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk de gevolgen van vroegere aarzelin gen op hoog niveau duidelijk worden er varen. Er zijn immers talrijke problemen van regionaal karakter, die in de loop van enkele jaren sterk zijn toegenomen in urgentie en ingewikkeldheid, waardoor het voor de drie gemeenten veel moeilij- ADVERTENTIE V.N.-waarnemers, dat door de Israëliërs was aanvaard. Bij het zware artilleriebombardement werden vier Israëlische soldaten gedood en zes gewond. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft hier meegedeeld, dat de terugkeer van 6775 Arabische vluchtelingen, die vandaag zou plaats vinden, opnieuw is uitgesteld, nadat de Jordaanse autoriteiten een bijeen komst om de laatste hand aan de schik kingen te leggen niet bijwoonden. genoemd in een korte zin: „De regering ker is geworden gezamenlijk oplossingen verwacht dat de komende Benelux-rege- te vinden. De onzekerheid over de status ringsconferentie zal leiden tot nog nauwe- der gemeenten en de toekomstige vorm re samenwerking." Die mededeling zal van samengaan verhindert definitieve niet als een bom zijn ingeslagen, aange- stappen in aangelegenheden die op lange zien de geuite verwachting meestal aan termijn het stad- en streekbelang moeten alle regeringsconferenties vastzit. „Nóg dienen. nauwere samenwerking" in Beneluxver- Zowel de voorstanders van samenvoe band kan onmogelijk worden beschouwd ging ais degenen die prijs stellen op een als een opzienbarende onthulling, want behoud van zelfstandigheid hunner ge- eerlijk gezegd wordt het langzamerhand meente zijn in alle opzichten tot de nauw- tijd dat de grens van mogelijkheden in die ste samenwerking bereid, als ze maar samenwerking eens wordt bereikt. Dezelf- enig houvast zouden krijgen ten aanzien de zin zal in de Troonrede van 1968 uit- Van de definitieve toekomstige situatie, stekend dienst kunnen doen en niemand Het zou toe te juichen zijn, als de mi- zal dan de regering kunnen verwijten nister deze IJmond-kwestie een voor dat zij de Benelux niet genoemd heeft, rangsbehandeling zou geven. Haar samen- Maar waar blijft het resultaat? Waar hang met het streekplan en de Amster- blijft de werkelijke samenwerking, blij- damse havenplannen, alsmede met de kend uit definitieve plannen tot doorbre- verdere ontsluiting van het noordelijk king van de traditionele nationalistische deel van Noord-Holland maakt de omheiningen, die sinds eeuwen rondom IJmond-kwestie tot een sleutel voor de de drie kleine naties der Benelux in stand I provinciale ontwikkeling. Het is daarom zijn gebleven? Als er ooit een voor de verwachten dat ook van de zijde van hand liggend object van samenwerking het provinciale bestuur een verlangen tot tussen „verbonden" landen is geweest, snellere behandeling kenbaar zal worden dan zou dat toch wel de ruimte zijn, die gemaakt aan Binnenlandse Zaken. Dat boven deze drie landen zonder omheinin- „snellere" niet mag worden verward met gen en perkjes op exploratie ligt te wach- „overijlde" spreekt wel vanzelf. De aan- ten. Een éigen, nationaal ruimteproject! gekondigde beslissing zal immers voor de Een eigen, nationaal satellietje van be- toekomst der bewoners van dit gebied scheiden formaat, dat op duizenden kilo- Van duurzaam belang zijn, terwijl rond- meters hoogte zorgvuldig uit de baan van 0m hen heen andere ontwikkelingen het eigen, nationale Belgische satellietje voortgaan en zich niet laten vertragen zal blijven en door het Nederlandse volk door eventuele Haagse onzekerheden, met trots moet worden nagestaard, om-1 Wwwvwwwwwwmww^w/wmwi/wwwww I iMWWVIftWWA/WWIlWIIWWWWWWWIWWKWWWWWMWWWWI» dat het zo écht éigen en nationaal is. 1 Een vreemde trots moet het zijn, die ons op wens van de regering moet ver vullen: de trots dat wij er opnieuw in geslaagd zijn onze nationale apartheid te bewaren in een wereld die, eveneens vol gens onze regering, één wereld moet pro beren te worden De kleine satelliet, geverfd in rood-wit blauw met een oranje neusje, zal een waardige vertolking geven van de geest op het Binnenhof, waar de eeuwen zijn blijven stilstaan tussen de muren. WVWWVWWWWyWWWWVVWVWVWWWi/WtWAfl>WWWVt lAitAAAAAAAAAAAAAAAAIWIAAAlMlAIMWIAIWWMWWAAAAA' BROWNSVILLE (AP). De orkaan] Beulah een van de verschrikkelijkste die ooit hebben gewoed is woensdag vanuit de kust van Texas meer dan hon derdzestig kilometer landinwaarts ge-1 sneld, dood en vernieling zaaiend op zijn pad. Op de twaalfde dag van de orkaan heeft het dodencijfer het getal twaalf be reikt. In Texas zijn zes mensen omgeko- men. In Fort Isabel en Brownsville heeft de orkaan zijn grootste omvang aangeno men. De windstoten bereikten op sommi- ge momenten een snelheid van 275 kilo meter per uur. BRUNSWIJK (AP). De gewezen SS- majoor Johannes Hassebroek (57 jaar), de laatste commandant van het nazicon centratiekamp Gross- Rosen in Silezië, gtaat terecht wegens moord in negen ge vallen en medeplichtigheid aan moord in drie gevallen. Zijn slachtoffers waren jo den en Russen. DAKAR (AFP) President Toeré van Guinea heeft bekendgemaakt dat de in Guinea vastgehouden burgers van Ivoor- kust vandaag zijn vrijgelaten. (Van onze correspondent) ROME. Oostenrijkse neo-nazisten hebben aangekondigd op 20 en 21 septem ber in het omstreden grensgebied Alto Adige bomaanslagen te zullen plegen. De bevolking wordt aangeraden zich niet op te houden in de buurt van bruggen, kazer nes, politieposten, cafés of restaurants, die'het eigendom zijn van Italiaans spre kende burgers, geen openbare gebouwen te bezoeken, behalve tussen acht en twaalf uur, en zich niet op te houden bij benzinepompen. Ook kan het gevaarlijk zijn de grens te naderen tot een afstand van minder dan tweehonderd meter en zich na 8 uur 's avonds op straat te be geven. Aanleiding tot dit trieste optreden van Oostenrijkse terroristen is vermoedelijk de arrestatie verleden week van de Oos tenrijkers Hans Jörg Humer en Karol Schafferer. De heren hebben een volle dige bekentenis afgelegd en verteld hoe ze aan verschillende aanslagen hebben deelgenomen. Voorts hebben zij tal van namen genoemd van Oostenrijkse mede werkers, onder wie een hoogleraar aan de universiteit van Innsbriick, die voor de ontplofbare stoffen zorgde. Hoewel men in Italië niet al te veel waarde hecht aan dit ultimatum ver moedt men wel dat de beweging tekenen van leven zal geven. De vrije beweging van Zuid-Tirol is zwakker dan ooit te voren, omdat enkele kopstukken de laat ste tijd door de carabinieri zijn gegrepen en men wil bewijzen dat zij nog bestaat. De reeks arrestaties heeft de neo-nazisten zo is de opvatting in Italië, nerveus ge maakt en van nerveuze mensen kan men van alles verwachten. Ook Oostenrijk ondervindt de gevolgen, want de Italianen, die vroeger bijzonder graag hun vakantie in Oostenrijk door brachten, hebben dit jaar de voorkeur gegeven aan andere landen. Israel zal geen initiatief nemen om de repatriëring van vluchtelingen van de wes telijke oever van de Jordaan-rivier te re gelen. Het betreft hier volgens Israel hou ders van vergunningen die afgelopen maand nagelaten hadden de rivier over te steken. Jordanië had vorige week om de verga dering aan de Allenby Brug verzocht na dat om uitstel was gevraagd van de terug keer, die oorspronkelijk zondag zou begin nen. De Westduitse regering heeft besloten 45 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de hulp aan Palestijnse vluchtelingen. Het geld zal in de loop van de komende vijf jaar via de Verenigde Naties worden ver deeld. Premier Esjkol van Israel heeft een op roep gericht tot de bevolking van zijn land het geboortecijfer op te voeren. „Wij kun nen niet op immigratie op grote schaal re kenen", aldus de premier. NEW YORK (Reuter en AFP). De onderwijzersstaking in New York is ge ëindigd, nadat het gemeentebestuur en de vakbond gisteravond na 'n marathonzit ting van 26 uur tot een akkoord waren gekomen. Dit hebben de voorzitter van de vakbond, Albert Shanker, en New Yorks burgemeester John Lindsay mee gedeeld. Bij de staking die tien dagen heeft ge duurd, waren 49.000 onderwijzers en lera ren betrokken. Zij eisten meer salaris en betere arbeidsvoorwaarden. Bijzonder heden over het bereikte akkoord werden niet meegedeeld. (Van onze correspondent) BONN De regering in Bonn is van plan binnen een jaar opnieuw diplomatie ke betrekkingen met Joegoslavië aan te knopen. Bijna tien jaar geleden werden deze betrekkingen afgebroken, toen pre sident Tito een gezantschap in Oost-Ber- lijn liet openen. ADVERTENTIE De „Hallstein-doctrine" liet het toen de Westduitse regering niet toe diplomatieke relaties te onderhouden met een land, dat dergelijke betrekkingen met de „Oost zone" aanknoopte. Intussen is de Hall stein-doctrine niet meer de toverformule die zij vroeger was en hebben de West duitse politici tal van ontsnappingsclausu les uitgevonden, en zelfs openlijk de doc trine afgezworen. Inmiddels zal de status van Joegosla vische handelsvertegenwoordigers in Bonn „verbeterd" worden en is minister voor gezinszaken Heek (CDU) tweemaal ak tereen in Belgrado geweest, zogenaamd om een congres van brandweerlieden bij te wonen. De minister was vroeger zelf brandweercommandant in de plaats van zijn inwoning. Algemeen wordt aangeno men dat hij persoonlijk afgezant van kan selier Kiesinger in Belgrado was, al wor den deze geruchten door de regering open lijk ontkend. Het pikante aan de affaire is voor de samenwerkende grote coalitie, dat Heek wanneer hij inderdaad als geheime bo de in Joego-Slavië was daarmee het ministerie van Buitenlandse Zaken van de SPD-minister Willy Brandt en diens de in Joegoslavië was daarmee het alles volgens dezelfde ontkennende ge ruchten, met de reis van Heek vooraf zijn instemming hebben betuigd. Fa. Uittenbogaard, Oranjeboomstraat 113, Haarlem - Fa. Hoogenbosch, Grote Houtstraat 50, Haarlem - Fa. Huf, Grote Houtstraat 20. Haarlem - Het Schoenpaleis, Marktplein 13, IJmuiden - Fa. Buikx, Meerstraat 1a. Hillegom. Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag in Glasgow het nieuwe vlaggeschip van de Cunard- Line te water gelaten en het de naam Queen Elizabeth II meege geven. De naam van het schip ont lokte onmiddellijk een protest aan de Schotse Nationale Partij, een snel groeiend partijtje dat voor Home Rule ijvert en nog niet in het parlement vertegenwoordigd is. De Schotten zijn gegriefd door het cijfer II achter de naam van Eliza beth. De eerste koningin Elizabeth regeerde over Engeland toen dit nog niet met Schotland was verbonden, en vele Schotten moeten niets heb ben van de Engelse aanduiding II. DAR ES SALAAM (Reuter) Het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) heeft woensdag meegedeeld dat guerrilla strijders 94 Rhodesische soldaten hebben gedood ten westen van Boelawayo. Aan dit gevecht namen ook leden van de „Zimbabwe Afrikaanse Volksunie" deel. Voorts zijn twaalf soldaten gedood door het neerschieten van een vliegtuigje waarin zij zaten. Dat gebeurde bij Matet- si in het westen van Rhodesië, aldus de zegsman Alfred Kgokong. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Uitlatingen van de Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Klaus Schütz in Bonn over de on langs teruggeroepen ambassadeur Von Schmoller hebben in de Scandinavische landen grote verwondering gewekt. De heer Schütz verklaarde officieël dat de ambassadeur van West-Duitsland in Stockholm, Gustav von Schmoller, die wegens zijn nazi-praktijken tijdens de tweede wereldoorlog in Tsjechoslowakije heftig becritiseerd is, in de gehele Scandi navische pers onjuist is behandeld. Ambassadeur Von Schmoller fungeerde tijdens de tweede wereldoorlog als rech terhand van de beruchte „Beul van Tsje choslowakije", Reinhard Heydrich, in de functie van staatssecretaris van dit pro tectoraat. Een in die tijd geschreven proefschrift, waarin hij op overtuigende wijze zijn nazistische denkbeelden uiteen zette, speelt een beslissende rol in deze affaire, die .ertoe heeft geleid dat Von Schmoller sedert enige tijd vanuit West- Duitsland via de pers zijn verdediging voert tegen deze beweringen. Hij beweert dat datgene dat hij schreef over neutraliteitsverklaringen die gene geerd moesten worden om het grote doel te bereiken, dat wil zeggen de vorming van het derde rijk, uit zijn verband ge rukt is en hij krijgt hierbij steun van staatssecretaris Schütz, die als een hechte partijvriend van Willy Brandt wordt ge zien. Zelf zegt Von Schmoller verder dat alle beweringen en geschriften een onder deel vormen van een Oostduitse haat campagne. De zin die een einde maakte aan Von Schmollers bestaan als ambassadeur in Stockholm luidt als volgt: „Het speelt geen enkele rol of 't besluit (het negeren van de neutraliteit van een klein land) doorgevoerd wordt met vreedzame mid delen of met wapengeweld. In het laatste geval is er zelfs geen sprake van oorlog voering, doch slechts van executie". In het neutrale Zweden ervoer men dit als uiterst pijnlijk, ondanks het feit dat ambassadeur Von Schmoller erop wees niet zelf zijn overplaatsing naar Stock holm te hebben bewerkstelligd. Hij was de derde ambassadeur, die vanuit Stock holm om dezelfde reden moest worden teruggeroepen naar West-Duitsland. Republiek bestond één dag LAGOS (Reuter) Federale troepen van Nigeria hebben de stad Benin ver overd en melden tevens de val van vier andere steden in het midden-westen. Dit gebeurde enkele uren nadat het gebied zich tot onafhankelijke republiek had uitgeroepen. Benin, dat op 9 augustus werd ingeno men door troepen van het afgescheiden Biafra, viel eerst. De andere steden zijn Oeroma en Ekpoma ten noordoosten van Benin, en de rivierhavens Young Town en Koko ten zuidwesten ervan. De Britse hoge commissie in Lagos heeft bericht dat de buitenlanders in Benin veilig zijn. De Biafraanse strijd krachten hebben Benin kennelijk verla ten zonder de federale troepen veel te genstand te bieden. Vuurwerkfabriek afgebrand. Een klan- destiene vuurwerkfabriek in Catania op Sicilië is na een ontploffing uitgebrand. De zeven mensen, die zich in het ge bouw bevonden, zijn om het leven gekomen. Luchtbus. Engeland, Frankrijk en Duits land zullen volgende week dinsdag in Bonn de overeenkomst voor de ontwik keling van een Europese luchtbus on dertekenen. Straffen. Straffen, die een Belgische mi litair heeft gekregen, zullen uit zijn staat van dienst worden geschrapt in dien hij vijf jaar lang onbestraft is gebleven, aldus heeft het Belgische mi nisterie van Defensie bekendgemaakt. Regen eist vijf levens. Zeker vijf men sen zijn omgekomen en zestig gewond toen duizend huizen instortten als een gevolg van de zware regenval in de laatste 48 uur in Bihar, India. Frankrijk-Quebec. De Franse regering heeft ermee ingestemd met Quebec re gelmatig bijeenkomsten op ministerieel niveau te houden en een gezamenlijke organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de projecten voor samen werking met de Canadese provincie. Dit is woensdag officieel in Parijs be kendgemaakt. De bijeenkomsten „op het hoogste niveau" zullen bij toer beurt in Parijs en Quebec worden ge houden. Eldo-raket. Een autochtone veehoeder heeft in de woestijn bij Alice Springs in Centraal-Australië een deel van de Europa F-6 raket gevonden, waarmee de Europese organisatie voor de ont wikkeling van een draagraket voor satellieten (Eldo) vorige maand een mislukte proef heeft genomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3