Prins Hendrik verrichtte in 1927 opening RODE KRUIS ZIEKENHUIS BESTAAT VANDAAG VEERTIG JAAR Groei was niet te stuiten Verenigingsnieuws BROMFIETSEN Landbouwschap bepleit: Nauwkeurige frasering van streekplan Waarborgen voor Santpoortse kwekers BOMEN VERDWIJNEN VOOR U.T.S. Depot aan Boterdijkweg Vier inbraken in Santpoort l1 Humanisten vragen opnieuw subsidie CO gu Mi Hl HH tü M ju sit ai Politie greep bromfietsendief Bouw in Santpoort Man op dak van winkelgalerij Geen springstoffen meer in IJmuiden BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK r; UJI1J Itt W *MU* SM b*u kfc uil jyk UÜ LU lJU ÉJJ ÉJjfc DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vandaag is het precies veertig jaar geleden, dat in Beverwijk aan de Vondellaan het Rode Kruis Ziekenhuis met 27 bedden in gebruik werd genomen. Voor de Beverwijkers uit die tijd was dat een hele gebeurtenis, vooral ook omdat prins Hendrik in het „Kennemer Hotel de officiële opening verrichtte. Anno 1967 is dit ziekenhuis met 175 bedden niet meer weg te denken uit Beverwijk en omgeving. De gehele IJmond- Noord heeft in de loop der jaren kunnen profiteren van deze accommo datie, die na veel moeite tot stand is gekomen. Dat het ziekenhuis altijd in een grote behoefte heeft voorzien en nog voorziet blijkt uit de talrijke uitbreidingen sinds 1927. Belofte Velsen-IJ muiden Grootscheepse actie EXTRA AANBIEDINGEN IN ■rA§S - Éi ÜËis JÊk; l li 1u Salaris en tarieven Plaatsgebrek "1 I Zo wordt er op dit moment hard ge werkt om de bouw van eeen geheel nieuwe behandelvleugel in januari af te ronden. Alleen al de bouwkundige kosten van dit project bedragen omstreeks drie miljoen gulden. Het streven is er op ge richt het Rode Kruis Ziekenhuis uiteinde lijk geschikt te maken voor opname van 260 patiënten. Het bestuur zal aan het jubileum in het geheel geen aandacht be sleden. Het is de bedoeling van het col lege van regenten, waarvan de heer R. J. Vos voorzitter is, de bloemetjes pas in januari flink buiten te zetten bij het gereedkomen van de behandelvleugel. Ondanks deze begrijpelijke verschui ving van de feestvreugde, leek het ons toch op zijn plaats eens te gaan gras duinen in de geschiedenis van het zieken huis. Daarbij kwamen zoveel interessante feiten te voorschijn, met name in de pe riode van voorbereiding, dat wij onze le zers deze niet willen onthouden. De stichting is een initiatief van wijlen de heer G. W. P. Stoutenbeek In 1920 legde hij de gelofte af, dat hij alles in het werk zou stellen om in Beverwijk een ziekenhuis te stichten. De heer Stoutenbeek deed deze belofte, toen zijn vrouw voor een spoedopname naar Haarlem moest worden overge bracht. Toen mevrouw Stoutenbeek ge nas van een ernstige niervergiftiging, be sprak de heer Stoutenbeek zijn plannen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het gemeentebestuur van Velsen heeft van het Humanistisch Ver bond opnieuw een verzoek om financiële steun ontvangen, voor het door deze or ganisatie in Driebergen in stand gehou den vormingscentrum voor militairen. Het college is echter van mening, dat het verlenen van subsidie in dergelijke gevallen niet tot de taken van de ge meente behoort. Volgens het college dienen deze centra immers voor godsdienstige en sociaal- culturele vorming van militairen, zodat de kosten hiervan in de eerste plaats moe ten worden gedragen door de kerken en andere gemeenschappen, die hun inzich ten op dit gebied aldus wensen te propa geren. Bovendien wordt van rijkswege eventueel reeds een aanvullende over heidssubsidie verstrekt. Vandaar dat de gemeenteraad door het college wordt voorgesteld, op de vergadering van woensdag 27 september, evenals vorige jaren afwijzend op dit verzoekschrift te beschikken. Sympathieker staat het college tegen over een verzoek van het stichtingsbe stuur van het Velsense uitvaartcentrum om een krediet van 3.200, teneinde in dit gebouw enige noodzakelijk gebleken voorzieningen te kunnen treffen. Van dit centrum wordt namelijk in steeds toene mende mate gebruikgemaakt, ook al om dat de woningen in de étagebouw minder geschikt zijn voor het opbaren van over ledenen. Het college stelt de gemeente raad dan ook voor met dit verzoek ac coord te gaan. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Gem bibliotheek en r.-k. bibliotheek Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 22 SEPTEMBER Cultureel Centrum, 14 u.: Lezingen kibboets door mej. M. Oosthoek, i Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden, 19 30 u.: Jaarvergadering Maatschappij Nut van '1 Algemeen; vakantiedia's van leden. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost. is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebiblio theek en de r.-k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg" Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare lees zaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Ban jaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. met zijn vriend J. P. Melchers, in wie hij meteen een medestander vond. Bever wijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord had den in 1920 nog maar ruim 12000 inwo ners. Om kans van slagen te hebben wa ren de initiatiefnemers van mening dat de gehele bevolking in het plan moest worden geïnteresseerd. De gevestigde geneesheren zagen de noodzaak van een ziekenhuis wel in. Bur gemeester Jhr. Strick van Linschoten vond het ook wel nuttig maar niet nood zakelijk. Hij liet daarom weten dat het gemeentebestuur voorlopig geen mede werking zou geven. Ook het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Witte Kruis meende dat een ziekenhuis niet ur gent was. Wel besloot het tot medewer king om een gebouwtje re realiseren met 4 of 6 bedden, waar de patiënten dan door de plaatselijke geneesheren zouden worden behandeld. Dat specialisten zich echter in Beverwijk zouden vestigen acht ten zij destijds uitgesloten. Toch werd na twee jaar vol teleurstel lingen de „Vereeniging Ziekenhuis voor Beverwijk en Omstreken" opgericht. Ds. G. B. Westenburg werd voorzitter, dr. A. Boon secretaris, W. Maters penningmees ter, terwijl het bestuur werd gecomple teerd met de leden mejuffrouw H. R. Lij- esen, dr. W. W. Muijs van der Moer, Th. Winter en J. J. C. D. de Wilde. De heren Stoutenbeek en Melchers namen de leiding van de „financiële commissie" op zich, teneinde de bouw van een zieken huis financieel mogelijk te maken. Bin nen twee maanden had ,deze commissie plan de campagne gereed. Het be stond uit een bazaar, Verloting, lunapark, een 100-guldenfonds en een grootscheepse geldinzameling. Na zes maanden was er reeds meer dan 14.000.- bijeen, voor die tijd een indrukwekkend bedrag. Inmid dels was er gelegenheid bouwgrond aante kopen aan de Vondellaan. Voor 11000.- werd de vereniging eigenares van 5806 m2 grond. Op de dag van de overdracht ontving het bestuur een schrijven van de directie van Hoogovens, waarin stond dat Hoogovens een bespreking met het ziekenhuisbestuur niet van belang achtte en derhalve ook niet bereid was de plan nen financieel te steunen. Het ziekenhuisbestuur achtte het van groot belang, dat stichting en exploitatie zou geschieden onder een toen voor alle bevolkingsgroepen aanvaardbare signa tuur. In de winter van 1923/1924 werd daarom contact gezocht met het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis. Dit gesprek had tot gevolg, dat op 7 april 1924 de „Afdeeling Beverwijk van het Nederlandsche Roode Kruis" werd op gericht. De nieuwe vereniging nam daar bij alle rechten en plichten van de oude vereniging over. In dezelfde vergadering bepleitte de financiële commissie een spoedige bouw van het ziekenhuis. Zij garandeerde, dat ze in 1924 nog f 10.000 bijeen zou brengen. Op 10 mei 1924 kreeg architect A. M. Smit opdracht bouwtekening, bestek en begroting te maken. Op 10 januari 1925 was hij met het bouwplan klaar. De to tale kosten waren begroot op 60.000.-, terwijl er slechts 40.000 in kas was. Door het bestuur was inmiddels een ex ploitatie-begroting gemaakt. Om deze sluitend te krijgen werd aan de gemeente Beverwijk een jaarlijkse subsidie van 8000.- gevraagd, gedurende 25 jaar. De gemeenteraad bestond destijds uit 7 ka tholieken en 8 niet-katholieken. Met de kleinst mogelijke meerderheid aanvaard de de gemeenteraad echter het voorstel tot subsidieverlening. De katholieke raadsleden dienden daar op een adres in bij GS, met het verzoek goedkeuring aan het raadsbesluit te ont houden. Gedeputeerde Staten verleenden evenwel de goedkeuring, mits bouwkos ten en geraamde inkomsten verzekerd waren. Voorwaarde was tevens, dat uit contributies of andere bedragen 3000.- zou worden ontvangen. In een vergade ring kwam kort daarop spontaan 5000.- op tafel. kenfondspatiënten van elders niet meer konden worden opgenomen. In hetzelfde jaar werd daarom besloten het aantal bedden tot 36 uit te breiden. In 1930 werd een nieuw zusterhuis geopend, waarvan de kosten inclusief meubilering 44.000 - bedroegen. De bouw was mede mogelijk gemaakt door een gift (f3000.-) van Ko ningin Emma. De taak van de financiële commissie was daarmee beëindigd. Deze foto, afkomstig uit de ver zameling van de heer C. Dingier jr., werd kort na de opening van het Rode Kruis Ziekenhuis gemaakt. ADVERTENTIE COROLY Nu stond niets meer de bouw van een ziekenhuis in de weg. Ook Hoogovens was inmiddels van gedachten veranderd, zo dat ook van die zijde op belangrijke fi nanciële steun kon worden gerekend. De ze positieve houding had onder meer tot gevolg, dat op 23 oktober 1926 werd voor gesteld dr. L. J. Büller (die tijdens de tweede wereldoorlog werd vermoord) als chirurg aan het ziekenhuis te verbinden. Tevens zou hij als ongevallen-chirurg bij Hoogovens worden aangesteld. Besloten werd dr. Büller te benoemen en hem een geldelijke vergoeding te geven van 25.- per operatie, met een maximum van 1000.per jaar. Het maandsalaris van de directrice be droeg ƒ125.-, dat van operatiezuster en hoofd der verpleging 75.-, terwijl le verpleegster en leerling-verpleegster res pectievelijk ƒ62,50, ƒ25.- ontvingen. Ook de dienstboden hadden een salaris van ƒ25.- per maand, terwijl de werksters een dagloon van ƒ2,50 kregen. Een labo rante met recht op voeding haalde 250.- per jaar. Ook de verpleegtarieven lagen toen een stuk gunstiger dan nu. Zo betaalde een volwassen patiënt voor de derde klasse 3,50 per dag. Voor kraamvrouwen gold hetzelfde tarief, terwijl voor de verzor ging van de babies 1.50 per dag ver- verschuldigd wds. Derde klas wel te ver staan. Voor het gebruik van de verlos kamer werd naar gelang de klasse 15.-, 20.- of 25.- berekend. L-ï-'n-J8- Dat het ziekenhuis inderdaad aan een grote behoefte voldeed bleek reeds twee maanden na dè opening. Toen was er namelijk al plaatsgebrek, waardoor zie- VELSEN. Een 21-jarige IJmuidenaar heeft in de afgelopen nacht een voor hem bijzonder ongelukkig tijdstip uitgekozen om bij de openbare bibliotheek een brom fiets te willen stelen. Juist toen hij de brommer op gang wilde brengen, hetgeen niet al te vlot lukte, stopte een surveil lanceauto van de politie naast hem. Men verzocht de jongeman het verzekerings bewijs te willen tonen, hetgeen deze uiter aard niet kon. De bekentenis van de dief stal volgde aldrae zodat ook hij werd mee genomen naar het politiebureau. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De gewestelijke raad voor Noord-Holland van het Landbouw schap heeft uiteraard ook een bezwaarschrift bij het provinciale bestuur ingediend terzake het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. De land- en tuinbouw is, zo wordt in het bezwaarschrift gesteld, zich ervan bewust, dat van haar offers moeten worden gevraagd en zij is bereid deze te brengen. Maar dan dient een duidelijk onderscheid te worden gemaakt tussen bestemmingsveranderingen op korte termijn en bestemmingswijzigingen, welke eerst op langere termijn zullen worden gerealiseerd. Het Landbouwschap staat huiverig te genover niet-agrarische bestemmingen, die niet binnen afzienbare tijd zullen worden gerealiseerd en waarbij geduren de een overgangsperiode van onbepaalde duur beperkende voorschriften zullen gel den, die de noodzakelijke aanpassing en verdere ontplooiing van de bedrijven na genoeg geheel onmogelijk maken. De gewestelijke raad vraagt uitdrukke lijk om een nauwkeuriger fasering van het streekplan opdat degenen, die letter lijk het veld moeten ruimen, weten waar zij aan toe zijn. Het Landbouwschap verzoekt voorts dringend zodanige waarborgen te schep pen, dat de bloembollenbedrijven en kwe- V- TV s'"- (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Centraal ge legen tussen Haarlem en de IJmond zal in Satpoort zoals wij woens dag berichtten de IJmond-UTS worden gebouwd op een terrein, dat begrensd wordt door de J. T. Cremerlaan, de Roos en Beeklaan en de Bialosterskilaan. Met de voorbereidende werkzaamheden is thans een begin gemaakt en wel door het rooien van de bomen. Een mooi stukje bosschage gaat hiermede verloren, doch er is geen andere mogelijkheid de school te verwezen lijken, dan door het rooien van alle bomen. De praktijkgedeelten van de UTS zullen in één bouwlaag ver rijzen, het theoriegedeelte wordt in twee bouwlagen gebouwd. De school zal wanneer zij op 1 september van het volgend jaar in gebruik wordt gesteld plaats bieden aan 400 leerlingen uit de IJmond en Haarlem. Zij beslaat een ruimte van ongeveer één hectare. Gestart wordt met een aantal eerste klas sen. Het onderwijs wordt straks ge geven volgens de regelen van de nieuwe Mammoetwet. Dit betekent dat de UTS vier klassen gaat om vatten en dat de schakelklas zal komen te vervallen. kerijen, die zijn gelegen aan de oostzijde van de weg van Haarlem naar de Vel- sertunnel in de gemeente Velsen, zich, gezien het intensieve karakter van deze bedrijven, onbeperkt kunnen handhaven en ontwikkelen. Benoorden het Noordzeekanaal staat het plan voor de ruilverkaveling Assen delft centraal. Gezien de grote offers wel ke dit streekplan van de land- en tuin bouw vraagt en gelet op de kansen welke voor de industriële bedrijvigheid en de recreatie worden geschapen, is de gewes telijke raad van mening, dat het over blijvende, aaneengesloten agrarische ge beid moet kunnen rekenen op alle mede werking om tot een optimale ontplooiing te komen. De raad dringt voorts onder meer aan op de positieve uitspraak, dat Gedepu teerde Staten bij het planologisch beleid terdege rekening zullen houden met de agrarische belangen, die mede gelegen moeten zijn in een blijvende goede wa terhuishouding en in het voorkomen van schadelijke luchtverontreiniging. Dit houdt naar de mening van het Landbouwschap in, dat op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijke hydrologische gevolgen ook die buiten het eigenlijke streekplange- bied van de uitvoering van de in het streekplangebied te projecteren civiel technische en stedebouwkundige objecten, Voor wat de luchtverontreiniging be treft acht het Landbouwschap het ge wenst, dat in de bestemming van het areaal een zodanige differentiatie wordt gebracht, dat bedrijven die ondanks de te stellen wettelijke eisen nog voor land en tuinbouw schadelijke verontreinigin gen in de lucht brengen, zoveel mogelijk centraal in de voor industrieën en ha vens bestemde ruimten worden gesi tueerd. Voorts wordt natuurlijk gepleit voor vervangende gronden en uitgebreide be geleidende maatregelen en voorzieningen ten behoeve van de agrarische onderne mers en werknemers, die direct of indi reet gedupeerd zullen worden als gevolg van de realisering van het streekplan (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Even na één uur in de afgelopen nacht heeft een bewoonster van het Marktplein het hoofdbureau van poli tie opgebeld om te vertellen, dat zich op het dak van de winkelgalerij aan het Marktplein een man bevond. Met twee surveillanceauto's rukte de politie uit en wist zij de man te arresteren. In eerste instantie wilde de man geen verklaring geven van zijn handelwijze, zodat hij r.er verdere overpeinzing van zijn gedrag werd ingesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Burgemeester en wet houders van Velsen hebben aan de ge meenteraad voorgesteld, een speciaal ge bouwtje in te richten voor het bewaren van gevaarlijke stoffen. Dit gebouwtje zal worden gesticht op een terrein aan de Boterdijkweg in Velsen, tegenover het munitiedepót van het Ministerie van De fensie. Het terrein ligt volgens B. en W. vol doende ver van de bebouwde kom en daarbij onder het wakend oog van de permanente bewaking van dit munitiede pot. Aanleiding tot dit voorstel is het aflopen van een vergunning, die destijds werd verleend aan een lakfabriek in IJmuiden voor de opslag van collodiumwol in één van de bunkers in de het duinterrein bij Zeewijk. De collodiumwol wordt als grondstof gebruikt voor de vervaardiging van cel- luloselak en deze kan onder bepaalde om standigheden gemakkelijk tot ontploffing komen. In verband met de toenemende bebouwing in Zeewijk achten B. en W. het niet meer verantwoord om de betref fende vergunning te continueren. Naast dit probleem is er ook nog de opslag van springstoffen ten behoeve van uitvoering van werken, de zogenoemde aannemersspringstoffen, alsmede van de tijdelijke opslag van gevonden munitie. Zowel de springstoffen als de gevonden munitie worden nu geborgen in de kel derruimten van het politiebureau, hetgeen op z'n minst ongewenst is. De kosten van het te stichten gebouw tje met de bijkomende werken, zoals grondophoging en afrastering worden ge raamd op 35.200,-. Deze kosten zullen, voor zover het betreft de opslag van col lodiumwol en de opslag van aannemers springstoffen, op huurbasis of bewaarloon op de betrokkenen worden verhaald. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Onbekenden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag actief geweest in Santpoort waar zij op vier plaatsen hebben ingebroken. In twee ge vallen vingen zij bot, twee andere inbra ken brachten hun ongeveer ƒ450 op. Zo werd ingebroken in de manufactu renwinkel van de firma Konings aan de Bloemendaalsestraatweg, waar men door het wegnemen van de sponningslatjes uit een deur, een ruit kon wegnemen en naar binnen kon wandelen. Uit de kassa en uit een niet-afgesloten bureaulade kon in totaal ongeveer 150 worden ont vreemd, waaronder een bedrag van zes gulden in losse centen. Een geldkist werd meegenomen en door rechercheurs nader hand teruggevonden op het achter de winkel gelegen terrein, waar grondwerk wordt verricht voor de bouw van de nieuwe Da Costakweekschool. Tussen de daar geplaatste bouwketen zijn ook de zeshonderd losse centen gevonden. Bij Garage Maarschalk aan de Hoofd weg in Santpoort drongen de dieven via een raam het bandenhok binnen en zet ten vandaar hun tocht naar het verdere inwendige van het bedrijf voort. Tot hun verrassing vonden zij de sleutel stekend in het slot van de kassa, zodat zonder moeite de inhoud, een bedrag van 300, kon worden weggenomen. Voorts werd ingebroken in de kolenop- slagplaats van de fa Willemsen in Sant poort-Zuid en bij Garage Jak aan de Hoofdstraat, doch hier was alle moeite vergeefs, daar men in beide kantoren geen geld had achtergelaten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5