Ook de Belgische spoorwegen hebben hun „bekommernissen" in de mond Personeelsbestand ruim maal zo groot als de twee NS Critiek-in-opdracht wordt op Cuba druk geleverd Dorpen en gehuchten worden Vietnam tot werkplaatsen in Als het overdag niet kan, is er altijd de nacht VAN CAMPEN'S 139.. Franse boeren verhogen druk op de regering Oostenrijkse partijen willen subsidie voor hun bladen DANSSCHOOL T. GRIEK Op 60 pet van de reizigers betaalt de staat bijl ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN van Campen MIELE WASAUTOMATEN Maoïsten vechten tegen politie bij Britse rechtbank Nationalistische Chinezen in Vietnam gedood DONDERDAG 21 SEPTEMBER 196 7 58.000 man 2 cent per km Industrie verschuift Verjonging Basis voor persoonlijk bezit Primitieve oven KLAPPER VAN DE WEEK UITSLUITEND GELDIG OP VRUDAG EN ZATERDAG HARTENDORP anno 1815reeds 150jaar natuurkwaliteit V 35 et. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Nederlandse Spoorwe gen mogen er de laatste jaren weinig roos kleurig voor staan: de moeilijkheden waar mee de Belgische spoorwegen te vechten hebben liegen er evenmin om. De „bekom mernissen" van directeur-generaal Lataire van de Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen zijn talrijk. Ten dele zijn ze van technische aard en bijna plezierig. Bijvoorbeeld: hoe kunnen we op de noord- zuidverbinding door Brussel met zijn 850 treinen per dag (waarvan 85 in het och tendspitsuur tussen 8 en 9) er nog een paar meer verwerken. Maar grotendeels liggen ze in hetzelfde moeilijke econo- misch-structurele vlak waarmee ook N.S. te maken heeft: opkomst van de auto, ver dwijning van massale goederenvervoeren. En voor de Belgische spoorwegen komt daar dan nog als verwarrende factor bij dat 60 percent van het reizigersvervoer gebeurt tegen door de staat kunstmatig laag gehouden tarieven. De Belgische spoorwegen zijn een vol ledig staatsbedrijf. Dat betekent dat ze met handen en voeten aan de overheid ge bonden zijn. „Als we trachten lijnen af te schaffen, krijgen we het parlement tegen", zegt directeur-generaal Lataire. „En als we een deficit boeken op onze lijnen krij gen we het parlement tegen". Met andere woorden: de nationale maatschappij krijgt het parlement altijd tegen, want in de te genwoordige ontwikkeling van vervoer en maatschappij is het kiezen of delen: of minder treinen en lijnen of bijpassen. En nu kan een buitenstaander zich wel eens afvragen waaruit in feite de zelfstan digheid bestaat van een bedrijf als de Ne derlandse Spoorwegen met al zijn aande len in handen van de staat en met „Den Haag" in het algemeen en een staats secretaris in het bijzonder op de voorste achtergrond van alle belangrijke doen en laten: buitenlandse spoorwegdirecties be nijden, nog steeds, de N.S. zijn n.v.-status. Door inkrimping van het net hebben de leiders van de N.S. prachtig werk geleverd, zegt de heer Lataire met iets van afgunst zowel als bewondering. Hij doelt dan meer speciaal op de vooroorlogse gang van za ken, want de na-oorlogse ontwikkeling is van dien aard dat N.S. zijn verzoek tot op heffing van het reizigersvervoer op vijftien lijnen nog op geen stukken na ingewilligd ziet. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Lijnopheffingen: ze moeten een Belgi sche spoorman wel iets begeerlijks toe schijnen. Tenminste: als hij in de top zit en niet in de stationsdienst of aan een overweg in een omstreden lijn. Want het N.M.B.S.-net is 4465 km lang, dat is 40% langer dan het N.S.-net in het dichter be volkte Nederland. Nog een paar vergelij kende cijfers: België heeft 13% meer rei zigersverkeer dan de N.S. en 70% meer goederenvervoer. In totaal heeft de N.M.B.S. 15 miljard vervoerseenheden te gen de N.S. 11 miljard. Maar gedeeld door de netlengte geeft dat een heel ander beeld van het vervoersrendement en dan is er nog de heel belangrijke factor van de personeelssterkte. De N.M.B.S. heeft 58.000 man in dienst. Dat is 3.000 minder dan in 1946. maar het is meer dan twee maal zoveel als de N.S. (rond 27.000). Dat weegt financieel enorm zwaar bij de exploitatie, waarin de helft van de uitgaven uit lonen en salarissen bestaat. Bovendien zitten o.a. door ver vroegde pensioneringen de Belgische spoorwegen met financiële verplichtingen tegenover een aantal gepensioneerden dat overeenkomt met een personeelsbestand van 120.000. Geen Wonder dat de staats- toelagen of staatsdeelneming in de Belgi sche spoorwegen veel verder gaat dan wat Nederland kent, ook als de door de Neder landse regering voorgestelde garanties een feit zijn geworden. Vergelijken is altijd een hachelijke zaak, maar bij een jaarin komen van rond 500 miljoen voor de Ne derlandse Spoorwegen betekenen garanties over 100 miljoen per jaar een overheids invloed op het spoorwegbudget van 20%. De Belgische spoorwegen krijgen 50% van hun budget ter beschikking door tussen komst van de staat. Redenen genoeg dus voor „bekommer nissen" bij directeur-generaal Lataire, die miljarden franken van de overheid moet vangen omdat diezelfde overheid hem ver plicht tegen sociale tarieven reizigers te vervoeren voor 0,25 frank (2 cent) per kilo meter. Als de nu voorgestelde tariefsver hogingen in België doorgaan zal de N.M.B.S. aan de ene kant de hoogste rei zigerstarieven in Europa hebben. Maar nog niet de helft van de reizigers betaalt de commerciële tarieven: voor de meesten is er wel een reden voor een apart tarief. Als-het geen schoolabonnementen of werk liedenabonnement is, dan toch al gauw een sociaal tarief gebaseerd op het aantal kin deren of iets dergelijks. Zitten de Belgische spoorwegen dus aan de reizigerskant volop in de moeilijkheden van kunstmatig laag gehouden tarieven en lijnen die hun geld niet op brengen: ook in de goederensector hebben ze hun pro blemen. Net als de Nederlandse Spoorwe gen zien ze een enorme teruggang van het kolenvervoer. Bovendien worden ze gecon fronteerd met structurele verschuivingen in de industrie. De staalindustrie heeft de neiging zich naar de kust te verplaatsen Langs het kanaal Gent-Temeuzen vestigt zich zware industrie, gericht op korte aan- voerwegen over land. De klassieke ijzererts uit Lotharingen, die verwerkt wordt in de Belgische zuide lijke staalindustrie, is al grotendeels ver dreven door rijkere ertsen van overzee. In de havens staat van nature het treinver voer bloot aan concurrentie van het ver voer per schip en ook die structuurveran dering betekent dus nadeel voor de Belgi sche spoorwegen. Vandaar dat ze net als de N.S. graag wijzen op de geweldige sub sidies die sinds lang de binnenscheepvaart krijgt in de vorm van gratis ter beschik- HAVANNA (AP). De Cubaanse lei ders wekken de „gewone man" op tot het uiten van openbare afkeuring als hij te maken krijgt met regerings-gepruts, -in efficiëntie of -verspilling. Van de uit nodiging is tot nu toe druk gebruik ge maakt. De meeste klachten hebben betrekking op gebruiksgoederen. De voorzitter van de communistische partij, Armondo Hart, heeft echter duidelijk gemaakt dat het hierbij niet moet blijven. In een toespraak tot de Cubaanse vak bondcentrale zei Hart: Als iets slecht loopt of als er een zwakke plek is in een afdeling van de partij, dan moeten we erop af en moet dit probleem op hoog niveau, door gemeente-autoriteiten, besproken worden. Als er daar geen op lossing voor gevonden kan worden, moet er geschreven worden naar het provinci ale hoofdkantoor van de partij". Vooral in de kranten wordt veel ruimte besteed aan de critiek. Het blad Juven- tud Rebelde (rebellerende jeugd) spaart zich zelf niet. Na eerst vooral nadruk te hebben gelegd op de onhygiënische toe standen' in enkele restaurants in Havan na deed het blad een onderzoek in de eigen kantine, constateerde gebreken en maakte hier vervolgens melding van. Het officiële blad van de communisti sche partij, „Granma", begon in juli openbare critiek op te nemen in een spe ciale rubriek. Dit geschiedde kort na de vervanging van de hoofdredacteur van het blad, Isidoro Malmierca, door kapi tein Jorge Enrique Mendoze. Malmierca, lid van het centrale comité van de par tij, werd overgeplaatst naar het nationa le instituut voor de visserij. De rubriek heet „Critiek van het volk' en is langzaam van de grond gekomen. De laatste weken komen er steeds meer ingezonden stukken. De leus van de ru briek is „Voor ieder probleem bestaat een oplossing of een verklaring". Hoewel de autoriteiten zich in hun ant woorden uitputten in gemeenplaatsen en mooie beloften, is de rubriek en elk ge val het forum geworden voor de critiek, waartoe de regering opwekt. king gestelde kanalen en sluizen. Maar de industriële interessen die daarachter zitten zijn zo geweldig groot dat we wel eens wanhopen aan de internationaal overeen gekomen gelijkschakeling van de basis- vervoersvoorwaarden tussen spoor- en waterweg, zegt directeur-generaal Lataire. Overigens kan bij alle moeilijkhèden de N.M.B.S. net als de N.S. terugzien op een na-oorlogse periode, waarin technisch veel verbeterd is. Bijvoorbeeld: afschaffing van stoomtractie (in 1946 nog 3341 stoomlocs), elektrificatie van 1078 km hoofdspoor, in- dienststelling van 287 elektrische twee wagen-treinstellen, 191 elektrische locomo tieven en 741 diesellocomotieven, sloop van alle 3423 houten reizigersrijtuigen en bouw van 1150 moderne metalen rijtuigen (totaal nu 2318), bouw van ruim 23000 nieuwe goederenwagens ter vervanging van 60000 oude wagens en vereenvoudiging van de exploitatie op 1800 km secundaire lijnen, gepaard gaande met sluiting van 300 stations. Zodat het al bij al wel duidelijk is dat ook een nationale spoorwegmaatschappij zich nog wel zo'n beetje ontwikkelen kan. Op één punt geeft in ieder geval de N.M.B.S. een veel gunstiger beeld dan de N.S.: het aantal dodelijke ongevallen. De Belgische spoorwegen hebben geen Harme ien beleefd, geen Westervoort, geen Beesd. Ze hebben sinds 1958 geen enkel verkeers ongeluk met dodelijke afloop gehad. ADVERTENTIE - V - •V;- V- Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen -aan het Premie Spaarpian en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. HAX DOEOENG, (AP). De oorlogsinspanning van Noord-Vietnam steunt op een enorme massa van menselijke arbeidskrach ten en de fantastische spreiding van de industrie, waardoor dorpen en ge huchten zijn veranderd in werkplaat sen voor de produktie, schrijft de correspondent van de Times in Ma nilla na een bezoek aan Noord-Viet nam. Industrieën zijn verbrokkeld in zeer kleine eenheden, die werken in werkplaatsen, gebouwd tussen de puinhopen van steden, en zelfs in loopgraven. De zware bombardementen op steden en industriële centra hebben in de tweede wereldoorlog grote verwoestingen aange richt in de volkshuishoudingen van de oorlogvoerende landen van Europa, maar deze klassieke bombardementsstrategie schijnt niet doeltreffend te zijn tegenover de boeren-volkshuishouding van dit land. Noord-Vietnam telt slechts weinig, ste den en aangezien de volkshuishouding onderontwikkeld is beschikt het nauwe lijks over wat wij industriële complexen kunnen noemen. Niettemin hebben de VS meer tonnen bommen op dit land ge worpen dan ze in Korea hebben gedaan. De correspondent, Amando Doronila, geeft een voorbeeld: in een dorp onge veer zeventig kilometer ten oosten van Hanoi werd een coöperatieve fabriek van landbouwwerktuigen getoond, die was overgebracht uit de hoofdstad. Het was één van vier eenheden van de moeder fabriek in de stad Hai Doeoeng, die was gesplitst. De afdelingen van de fabriek zijn aan waarneming vanuit de lucht onttrokken door rieten daken, die er het voorkomen van gewone schuren aan geven. De samen stellende delen zijn een gieterij, een sme derij en een werkplaats voor de vervaar diging van landbouwwerktuigen. Er wer ken zestig mensen, voor de helft vrouwen. De oven is een primitief geval, dat Noord-Vietnam werkt op een kleine generator van pools fabrikaat en een Vietnamese motor. Het personeel werkt op een vloer van aange stampte aarde, de vormen worden ge maakt in de werkplaatsen zelf. Niettegenstaande dit alles heeft deze fabriek veel bijgedragen tot de totale pro duktie van vier verspreide afdelingen, be staande uit vijftigduizend ploegkoppen, twaalfduizend schoffels en zestienduizend spaden plus kleine ijzeren voorwerpen zoals spijkers en scharnieren. ADVERTENTIE Ruton draaitop stofzuiger zeer krachtige 550 watt motor, 4 hulpstukken, enorm stofreservoir Normale prijs f 199,' Klapper v. d. Week prijs ti DE ZAAK WAAR U NU EENMAAL VEEL MEER VOOR VEEL MINDER KOOPT CREMERSTRAAT 69 Radio-T.V. Bandrecorders enz. en op éfn minuut afstand DR. SCHAEPMANSTRAAT 23 Koelkasten, - HAARLEM-OOST TEL: 023-14750 H asmachines,Stofzuigers enz. „In Phat Dien hebben we kinderen van zeven tot tien jaar van rietsoorten dunne touwen zien weven onder de klokketoren van de kathedraal", zegt de schrijver. Hun afgewerkte produkt gaat naar een andere fabriek in een op twee kilometer afstand gelegen dorp, waar vrouwen er matten, korven en ander handwerk van maken. Het „hoofdkantoor" van deze handwerk- industrie is weer een andere hut met rieten dak, waar twee mannen de pro- duktiekaarten op de lemen wanden spij keren. Naast dit „kantoor" is een werkplaats, waar twee mannen houten gereedschap pen voor de bewerkers van het riet ma ken. Het eindprodukt gaat naar Hong kong. In de textielstad Nam Dinh hebben we een meisje in een betonnen loopgraaf met een elektrische machine gleuven zien snijden in assen voor ossenwagens. Naast haar loopgraaf bevond zich een andere, met stro overdekt, waar een man kran sen voor wagenraderen vervaardigde. Achter hun loopgraven zijn betonnen tunnels, die worden gebruikt als schuil plaatsen in geval van luchtaanvallen, en nesten machinegeweren tegen vliegtui gen. Deze worden tijdens luchtaanvallen door de meisjes zelf bemand volgens de leuze voor fabrieksarbeiders „geweer voor de ene, hamer in de andere hand". In de landbouwgebieden wordt een groot aantal mensen behalve voor boeren arbeid gebruikt voor het herstellen van wegen en bruggen, die door Amerikaanse bommen zijn beschadigd. Maar ook hier geldt: „als het werk overdag niet kan worden gedaan is er altijd de nacht nog" (ADVERTENTIE) DAGELIJKS DEMONSTRATIE met in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJÉSTRAAT 43 - TEL. 52760 (Van onze correspondent) PARIJS Nadat de Franse minister van Landbouw, oud-premier Edgar Fau- re, vorige week onder een offensief met rotte eieren en overrijpe tomaten van de zijde van de boeren al overhaast een ver kiezingsvergadering in het land had moe ten verlaten, worden van diezelfde kant nu al weer nieuwe initiatieven aange kondigd met het doel de regering onder verhoogde druk te zetten. Voor 12 oktober staan er nationale pro testmanifestaties op het programma, waarbij het gebruikelijke repertoire van gebarricadeerde wegen, omgekapte bo men en telefoonpalen en overvallen op prefecturen en raadhuizen weer dreigt te. zullen worden afgewerkt. De ernst van die dreigementen wordt door de regering dan ook zeker niet on derschat. Zo werd de voorzitter van de Franse boerenbond gisteren lange tijd door premier Georges Pompidou ont vangen. Onder de pressie van de boeren hoopt Frankrijk van zijn vijf partners in de EEG voor het volgend jaar een forse verhoging van de vleesprijzen aanvaard te kunnen krijgen. De Europese Commis sie heeft slechts tot een bescheiden ver hoging geadviseerd en over dat verschil van inzicht zullen volgende week maan dag in Brussel de zes ministers van Land bouw de degens moeten kruisen. Het be zoek van dr. Mansholt, die speciaal met landbouwproblemen is belast, aan minis ter Faure kan als een voorspel op die ontmoeting in de Belgische hoofdstad worden beschouwd. LONDEN (Reuter) Bij een gevecht voor een Londense rechtbank, waar vier Britse aanhangers van Mao Tse-Toeng te rechtstonden, zijn drie politiemannen ge wond geraakt. De politiemannen moesten betogers onder wie vier Chinezen verwijderen die voor de deur van de 'rechtszaal op de grond zaten. Buiten ont stond een worsteling. Terecht stonden vier mensen die Mao'» rode boekje hadden verkocht en zich had den verzet tegen de politie, toen deze hun gelastte door te lopen. De rechter sprak hen vrij. SAIGON (AP) Tien nationalistische Chinezen werden gedood en dertig gewond by een beschieting met mortieren door de Vietcong van een geheim radio-station van de Amerikaanse inlichtingendienst bij Phoe Bai, in het noorden van Zuid-Vietnam, al dus welingelichte kringen. De Chinezen waren vertalers van radio berichten, die in Zuid-Vietnam worden opgevangen vanaf het eiland Hainan of het Chinese vasteland. Er was geen ruchtbaar heid gegeven aan de aanwezigheid van na tionalistisch Chinese vertalers en decode- ringsdeskundigen. Wel was bekend dat het regime op Formosa 35 deskundigen op het gebied van de psychologische oorlogsvoe ring alsmede een aantal landbouwdeskun digen, naar Vietnam had gezonden. Het Amerikaanse hoofdkwartier had op 30 augustus bekendgemaakt dat bij een mortierbeschieting door de Vietcong van de luchtmachtbasis bij Phoe Bai en een na bijgelegen Zuidvietnamees legeropleidings- centrum twaalf mariniers gewond waren geraakt en dertien helikopters werden be schadigd. ADVERTENTIE O' (Van onze correspondent) WENEN. In de Westduitse Bondsre publiek en ook Zweden worden de onkos ten voor verkiezingscampagnes gedeelte lijk uit de schatkist vereffend. De par tijen krijgen een rijkssubsidie die even redig is aan het aantal zetels in het par lement. Ook in Oostenrijk zou men dit systeem willen invoeren omdat de par tijen niet meer over voldoende geldmid delen beschikken voor verkiezingscam pagnes die steeds hoger financiële eisen stellen. Doch voordat de twee grote partijen in Oostenrijk het eens worden over een der gelijke subsidie is er een ander complex, waarover zij nog meer zorgen hebben, namelijk hun partijpers. Er zijn plannen in voorbereiding volgens welke een aan tal noodlijdende partijbladen de nodige subsidie van de staat zou ontvangen. Het „Volksblatt" van de Oostenrijkse volks partij noteert op het ogenblik een jaar lijks tekort van meer dan een miljoen gulden, maar het socialistische partij-or gaan „Arbeiterzeitung" heeft een nog gro ter tekort en hetzelfde geldt voor „Die Presse", het blad dat voornamelijk de belangen van de industrie behartigt. Vroeger betaalden de leden van de ver schillende partijen uit idealisme of onder morele dwang hun contributie of vrijwil lige bijdragen en uit deze bronnen wer den ook gaten in de begroting van de partijpers gestopt. Maar het idealisme wordt steeds geringer, zelfs onder de so cialisten die vroeger een uitstekend par- tijtucht hadden. Daarom willen de twee grote partijen een gemeenschappelijke stap doen hun noodlijdende bladen door het rijk te laten subsidiëren. De onafhankelijke pers echter verzet zich met alle kracht tegen een dergelijk plan voor een „gouden kooi" en terecht, want bladen die subsidie krijgen kunnen zich niet meer zo vrij uitspreken. De on afhankelijke pers heeft geen financiële steun van boven nodig, omdat zij groten deels uit boulevardbladen bestaat, die een hoge oplage en geen zorgen hebben. Daartoe behoren in Oostenrijk de „Ku- rir", die geen enkele politieke kleur heeft, verder de „Kronen-Zeitung", een klein burgerlijk blad en „Express", die eerder een socialistische voorkeur vertoont. On danks onderlinge politieke verschillen zijn ze het gloeiend eens over de „corruptie" waardoor deficitaire partijbladen subsidie zouden krijgen uit de algemene belasting gelden. Wanneer de partijen geen geld genoeg kunnen opbrengen voor hun eigen pers, dan moeten die bladen maar verdwijnen, aldus de onafhankelijke pers, die de bij gedachte heeft dat zij daardoor zelf nog groter wordt en nog meer kan verdienen. De „Kronen-Zeitung" bijvoorbeeld heeft een oplage van meer dan een half miljoen exemplaren en toch is dit blad redactio neel ver onder de maat. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 U kunt nog inschrijven. Dinsdagavond beginners 20-30 jr., vrijdagavond beginners scholieren (alleen heren) Bij de clubs zilver en goud nog dames en heren. Voor oud-leerlingen a.s. zondagavond gezellige soirée. Aanvang 8.00 uur. V

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9