LUCHTFOTOKARTEERAPPARAAT Slangen zijn veel minder gevaarlijk dan u denkt Praatpalenkwestie is nog steeds niet geregeld rH0E IS HET ONTSTAAN?-, Brits onderwijs ondervindt nadeel van woningnood KNIPSELKRANT zaanlandscne Veel meldingen SSïïs Esr-ïh""™1 d\r""°ver"r"d- ÏÏÏX. aïSftSÏS SE s Süïï? Uw leverancier voor KOLEN en OLIE In Artis meer jong spul dan ooit «fv? VRIJDAG 2 2 SEPTEMBER 196 7 Uw pijnlijke voeten zijn ONZE zorg schoenhandel 70 pet ongevallen Dit woord: SECRETARIS Dit woord: VRIJDAG Dit woord: SEX Dit woord: MADONNA ZONEN Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 Treurige omstandigheden Begin Tour de France STAR! KAMPIP CRELD- SCHAPPEN Snol Lou Diabolische prins Advertentie ©fff; Plagiaat PORT ELIZABETH, Zuid-Afri ka (AP). Volgens de curator van het slangenpark van Port Elizabeth, John Wei- mann, zijn slangen zeer slecht van gezicht en doof en ruiken zij met hun tong. In een artikel in het orgaan van het genoot schap voor bescherming en behoud van het groot wild in de oostelijke Kaapprovincie schrijft Weimann, dat de meeste slangen ongevaarlijk zijn en veel goed doen. De meest gevreesde Afrikaanse slang. de zwarte mamba, is niet de gevaarlijkste slang ter wereld, schrijft hij. „Deze twijfelachtige eer komt toe aan de Australische tijgerslang". Hij corrigeert de vol gende dwalingen: Slangengif kan onge straft worden doorgeslikt mits men geen gespron gen lippen, zieke tanden, een ontstoken keel, een maagzweer of soortge lijke aandoeningen heeft, waardoor het gif in de bloedstroom zou kunnen komen. Alcohol is geen genees middel tegen slangen beten en heeft een on gunstige invloed op de patiënt. Het is niet zeker, dat een slang ongevaarlijk is, als de giftanden zijn uit getrokken. Vele slangen hebben reserve-giftan den. De trillende gespleten tong van een slang doet geen kwaad. Hij dient om te ruiken, een levensge- zel(lin) uit te kiezen en een vijand te herkennen: Slangen hebben geen oren, maar zij kunnen trillingen opvangen via de grond. Zij kunnen hun ogen niet sluiten als ze gaan slapen, omdat die overdekt zijn met een doorzichtig vlies. Met uitzondering van de zich ingravende soor ten zijn alle slangen goe de zwemmers. Slangen zijn niet alleen slecht van gezicht maar bezitten ook geen kleur- zin. Als men dus stil blijft staan als men een slang ontmoet smelt men sa men met de achtergrond en zal men waarschijnlijk niet worden gezien. De meeste slangen mij den de mens en bijten alleen als ze in het nauw gedreven worden, als men op ze trapt of ze prikkelt. Volgens Weimann heb ben de mensen de nei ging, de grootte van slangen schromelijk te overdrijven. Er gaan ver halen over anaconda's van twintig meter lengte, terwijl in feite de groot ste, die ooit is geboek staafd, negen meter lang was. De netpython kan elf meter lang worden en de Rhodesische rotspython 8,3 meter. De grootste gifslang ter wereld is de konings cobra uit India, die zes meter lang kan worden. De zwarte mamba van Zuid-Afrika kan 4,6 me ter lang worden. ADVERTENTIE Wij brengen daarom een enorme kollektie gemak schoenen die aan de mode zijn aangepast Kennemerlaan 63, IJmuiden - Telef. 1 47 81 Een werk, dat voorheen weken lange, noeste arbeid van tekenaars en meetkundigen vergde wordt nu in enkele uren door een vernuftige machine gedaan. Het is een lucht- fotokarteerapparaat dat luchtfoto's op meettafelbladen overbrengt. I de witte Porsches. 85 mondeling en 25 per telefoon. Van dit totaal waren er 276 pechmeldingen, 46 automobilisten meld den verkeersovertredingen van medeweg- UTRECHT. „Het wordt de hoogste gebruikers en 32 gevallen betroffen een tijd, dat de overheid een beslissing neemt ongeval. Meldingen als „Wilt u mijn inzake de praatpalen. Coördinatie van het vrouw zeggen dat ik later thuis kom komen gelukkig niet meer voor. hele systeem en uitbreiding van het be-1 «taande aantal is nodig. Hopelijk zullen de rapporten hierover van zowel het mi nisterie van Justitie als dat van Binnen landse Zaken de doorslag geven". Er zijn ook meldingen van andere aard, bijvoorbeeld dat er koeien over de weg lopen of dat een paard in de sloot te- Dat zegt kapitein A. C. Vogel van de I recht is gekomen. Ook tips over men- «ectie bijzondere verkeerstaken van de 5en die de poiitie zoekt en van wie het praatpalen, waarvan er nu zo'n 50 langs krijgt de meldpost binnen, rijksweg 12 (Utrecht Gouda), rijksweg ln het algemeen heeft 70 percent van 13 (Den Haag Rotterdam) en tussen det aardai meldingen betrekking op on- Amersfoort Apeldoorn en Apeldoorn 3Q gn yan politiële aard. Arnhem staan. Weliswaar zijn de beleids- 8 moeilijkheden tussen rijkspolitie en We- Over de praatpalen tussen Amersfoort, genwacht, over de vraag wie nu de mei- Apeldoorn en Arnhem valt op dit moment dingen moest behandelen, opgelost, maar WGinig te zeggen. Op deze trajecten gel de overheid die zifch thans met dei zaak meldzuilen als proefobjekt van de bezighoudt, heeft nog geen duidelijk stand- y punt ingenomen Kapitein Vogel toont aan overheid. Weliswaar staan de praatpalen de hand van cijfers aan, dat het aantal er al ruim een jaar, maar het ministerie meldingen via de praatpalen nog steeds van Binnenlandse Zaken wenst nog geen toeneemt, cijfers bekend te maken. Het nuttig ef- In maart van dit jaar kwamen bij de fekt van de praatpalen is nog in studie meldpost van de rijkspolitie in Linscho- aldus zei een voorlichtingsfunctionaris ten (tussen Utrecht en Gouda) 210 mei- van djj. ministerie. Hij deelde mee dat dingen binnen via de meldzuilen (101 I werkgroep advies over deze maal pechgevallen, 16 maal een oproep voor hulp van een garage en 17 maal kwestie zal uitbrengen aan de minister- het doorgeven van een ongeluk), 66 mei- raad, waarbij het vooral ook gaat om dingen mondeling en tien per telefoon. de technische aspekten Over juli waren de cijfers: 418 meldingen, waarvan 186 via de meldzuilen, 122 via De naam die de zesde dag van de week (of is het de vijfde?) draagt. r"S, LXXTSk S't W,het woord «cretori* de Romdnnsengodin ^enu^ I nhet La- het werkwoord secernere:' afzonderen, „T l d L n nnk dies Vénë- verwijderen. Vandaar dat secretum, in s" wat het Itahaanse „enerdi en het Franse o^eve^ De naam heime plaats geheim Friia hetekende eieenliik' de geliefde mer- Wl-1 hebben deze woorden \ia het S haSgt samen met het werÜoord Frans in onze taal overgenomen, vrijen: naar de hand van een vrouw evenals secretarie. Frans secretame- dingen. Aan dit werkwoord ligt weer "e. kanselarij, kantoor voor alle ge- het woord vrii ten grondslag dat ei- schriften ener gemeente. Het begnp vpr'.'.'ont on don: „»mB.noo.. vrij* 1 In het Latijn bestaat een werkwoord secure: snijden, scheiden, verdelen. Daarbij behoort het woord sex us 4foSt\ afdeling, groep en vandaar: geslacht of met een ouderwets woord: kunne cretaris ook de geheim secretaris ken de. De naam Madonna ter aanduiding H P van Maria met het kindeke Jezus op Van dit sexus is weer een bijvoeglijk de arm, is aan het Italiaans ontleend, naamwoord sexualis afgeleid in de be- Wij moeten uitgaan van het Latijnse tekenis: tot het geslacht behorend. woord domus dat: huis betekende. Van- Het Latijnse sexus leverde het Fran- daar dat dominus is: heer der huizes se sexe op dat onveranderd in het Ne- en domina: meesteres des huizes. Mea derlands werd overgenomen. Pas \an domina is dus: mijn meesteres. Dit de laatste tijd is de overneming uit het werd in het Italiaans: mea donna en Engels van het woord sex dat zonder in het Frans: ma dame. Oorspronke- e wordt geschreven. Onder sexe ver- lijk werden deze woorden alleen ge- staat men eenvoudig: geslacht, onder bruikt om iemand aan te spreken. Toen sex: de aantrekkingskracht die het de Italiaanse vorm ook in West-Europa ene geslacht op het ander uitoefent, werd overgenomen, geschiedde dat Daarvoor kent men ook de uit Ameri- aanvankelijk in de betekenis: geliefde, ka overgenomen term sex-appeal. Al beminde. Pas in de 18e eeuw werd ma- deze woorden zijn internationaal. donna uitsluitend voor Maria gebezigd. (Van onze correspondent) LONDEN. Ieder schoolkind in Lon den loopt gevaar achter te blijven bij het leren tengevolge van de kinderen in de klas die geen tehuis hebben. Dit wordt onthuld in een rapport over de opvoedkun dige problemen van „dakloze" kinderen, dat in Londen is gepubliceerd. Het rap port heet „Back to school from a holiday in the slums". Eén van de medewerkers vertelde gis teren: „Kinderen, die het slachtoffer zijn van de woningnood, kunnen zich niet con centreren, hebben moeilijkheden met het praten en kunnen dikwijls niet wakker blijven. Hun problemen worden nog groter omdat de goede onderwijzers het uit wan hoop dikwijls opgeven, terwijl de ongeoe fende leerkrachten helemaal geen raad met hen weten". Volgens de medewerker, zelf een onder wijzer, lijden alle kinderen in Londen on ADVERTENTIE Vraag naai onze spaarregeling der deze omstandigheden. „De districten met slechte woonomstandigheden liggen dikwijls vlak bij de betere buurten en op deze manier gaat veel jong talent ver loren". Het rapport is samengesteld in opdracht van de organisatie „Shelter", die op het ogenblik woningen probeert te vinden voor duizend gezinnen. De directeur van de or ganisatie, Den Wilson, vertelde, dat het rapport is gebaseerd op ervaringen in Londen en Birmingham. „We hebben gemerkt dat het leven in overbevolkte huizen de ouders er dikwijls toe brengt de kinderen te verwaarlozen. Deze kinderen worden dan onzeker en rusteloos", aldus Wilson. Een onderwijzer had de rapporteurs ver teld, dat een van zijn leerlingen met haar ouders en vier zusters in een zolderka mertje woonde. „De kinderen slapen nau welijks en zijn zeer nerveus. Het meisje moet vier kalmerende pillen innemen overdag en twee 's nachts. Ze wandelt voortdurend rond alsof ze droomt". Een onderwijzer in Birmingham vertel de: „Onlangs werd er een vierjarig meis je toegelaten tot de kleuterschool. Ze kon niet lopen. De familie woonde namelijk in één kamer en had een oliekachel al? enige verwarming. Daar er kort geleden een kind van de buren verbrand was door een dergelijke kachel stopte de moeder van het meisje haar voortdurend in een oude wieg". „Indien dit de achtergrond is van vele schoolkinderen, wat zijn dan de voorde len van onderwijs", zo verklaarde gister middag Den Wilson. „Welke kansen heeft een kind als het in slaap valt tijdens de les en hoe voelt een meisje zich als er niemand naast haar wil zitten, omdat er geen gelegenheid is bij haar thuis, om zich behoorlijk te wassen?" Het rapport is naar de Britse ministe ries van Onderwijs en Woningbouw ge zonden. Een geboortencijfer zoals men vermoedelijk nooit eerder in de ge schiedenis heeft meegemaakt, ken merkt het jaar 1967 voor Artis. Tot nu toe zorgden 50 soorten zoog dieren en 38 soorten vogelsvoor nageslacht. Er aanschouwden 471 ba by's het levenslicht; ruim zestig meer dan vorig jaar. Ook in het aquarium is de hoe- veelheid peuters zeer groot: enkele duizenden jongen in niet minder dan 23 soorten vissen en zeven soorten lagere dieren. Het ligt voor de hand dat al dit jonge spul en er is nog meer op komst bijzonder aan trekkelijk is voor het publiek dat Artis in de van oudsher goedkope septembermaand volwassenen be talen f 1.25; kinderen 0.60 zal bezoeken. Het is tussen haakjes 115 jaar geleden dat september als goedkope maand in Artis werd in gevoerd. Bij de zoogdieren werden enkele zeer spectaculaire dieren geboren, zoals een giraffe, een nijlpaardje mogelijk volgt dezer dagen een tweede een przewalskipaardje, een kogelgordeldier een wereld primeur twee gestreepte hyena s die door de verzorgers met de fles zijn grootgebracht, twee zwarte panters, twee Bengaalse tijgers en een bruine maki, een van Madagas kar afkomstig zeldzaam halfaap je. De vogels wilden kennelijk niet voor de zoogdieren onderdoen en ook daarbij bevinden zich enkele in dierentuinen zeer zeldzame geval len. Bijzonder verheugd is men over een kroonduif prachtige grote vogel uit Nieuw-Guinea twee blauwgele ara's die in een broedton in de zogenaamde Papegaaienlaan worden grootgebracht, een reuzen- ijsvogel of kookaburra de „lachen de Hans" van de Australische radio twee glansparkieten, een oehoe, drie zeldzame waterhoentjes van het eiland Gough nabij Tristan da Cun- ha in de Atlantische Oceaan, twee zwartvoetpinguins en acht turkoois parkieten. Enige tijd geleden heeft het perso neelsblad van Verolme de werknemers uitgenodigd, een slagzin te bedenken voor de gordijnstof-met-een-metaal laagje, waarmee de scheepsbouwer als nevenprodukt in zee is gegaan. „Vero- sol" heet de stof. Er kwamen tal van inzendingen, zoals: „Iedere vrouw is dol op Verosol, want: Verolme staat er achter" en: „Bij elke snol hangen gordijnen van Verosol". Die laatste slagzin heeft het bij een personeelslid gedaan. Hij stuurde het personeelsblad het volgende ingezonden stuk: „Hoe kan de redaktie van dit blad een slagzin als ..Bij elke snol hangen gordijnen van VEROSOL" tolereren, omdat': le. Alle VEROSOL gebruik- sters worden betiteld als snol. 2e. Het bedrijf schade aangedaan, want wie koopt er een produkt waar zulke slag zinnen voor gemaakt worden Heeft de redaktie van dit blad dan geen verantwoordelijkheid tegenover het bedrijf en tevens tegenover het produkt VEROSOL, daar het de eer van de werkgever aantast en tevens het salaris van de werknemer in ge vaar brengt. Ik vraag mij af of voor de redaktie dezelfde regels gelden als voor de werknemers in de fabriek, daar dan de redaktie wel iets voor zichtiger zou moeten zijn met alles maar op te nemen in het blad. Een bepaald artikel van het fabrieks- reglement luidt als volgt: De werk nemer (of redaktie) is aansprakelijk voor door zijn schuld of nalatigheid veroorzaakt verlies van of schade aan roerende of onroerende goederen van de onderneming of door derden aan de onderneming toevertrouwd. In bovengenoemde gevallen is de werkgever gerechtigd het bedrag der door hem geleden schade, naar redelijk heid vast te stellen schade, op het loon in te houden. Het zou dus wel eens tijd worden fdat de redaktie van dit blad zich bewust wordt van wat wel en wat niet toelaatbaar is voor het bedrijf. Het commentaar van de redaktie kernpunt: het was mooie reclame, want deze slagzin kwam in tal. van andere bladen begon als volgt: Wilt u voortaan een originele brief sturen! Omdat u de eigenlijke brief stuurde naar onze hoofddirektie en een afschrift naar de direktie van Verolme Internationaal bleef er voor ons een bijna onleesbare kopie over! Daar hou den wij niet van. Denkt u dat boven genoemde direkties ons blad niet lezen? Of bent u bedrijfseindcontro- leur? Simon Carmiggelt over Lou de palingboer: „Het is onmogelijk om wartaal, die wordt uitgezonden op een niet bestaande golflengte, te weerleg gen". (HET PAROOL). Prins Willem-Aleander zal later „iets diabolisch" om zich hebben, ep zijn blik zal „enigszins stekend" zijn. Toch is hij voor de rol van staats hoofd „als geboren". Deze en nog veel meer voorspellingen zijn te lezen in een horoscoop, die de in Haarlem ge boren lyrische tenor aan de Westber- lijnse opera Cornelius van Dijk, kort geleden ongevraagd aan prins Claus heeft opgestuurd. Het weekblad „DIE ZEIT" onthul de iets uit deze horoscoop. „Hij is noch uitgesproken romantisch, noch uitge sproken klassiek ingesteld. Zijn aan leg gaat in de richting van dé groot moeder, koningin Juliana, en hij zal zich van haar aanwezigheid steeds be wust zijn. Hij zal iets wonderlijks en raadselachtigs om zich heen hebben, wat voor zijn omgeving niet altijd ge makkelijk zal zijn. Wanneer hem in zijn jeugd de nodige discipline wordt opgelegd, want hij is bepaald geen muurbloempje, zal hij bijzonder ge schikt zijn voor de staatsorganen en zal hij als staatshoofd als geknipt zijn. De prins houdt van de geneugten des levens in alle opzichten. Weliswaar zul len zijn drang tot geld uitgeven en tot het maken van plezier door de opvoe ding gematigd kunnen ivorden, maar een volledige onderdrukking, vooral met betrekking tot de genotzucht, zal een gevaarlijke uitwerking op zijn geestelijke potentie kunnen hebben". De tenor-horoscoopmaker gaat voort (aldus „DIE ZEIT"): „Hij is verliefd op pronk, geliefd bij de kleine luiden, niet al te geliefd bij de hogere standen. Ogen, oren en tanden zijn zijn zwak ke plekken. Hij zal pas laat trouwen. Omstreeks zijn 16de jaar zal hem een plotselinge en door hogere machten besloten gebeurtenis overkomen. Een oudere persoonlijkheid speelt een grote rol in zijn ontwikkeling. Moeilijkheden kunnen hem er toe brengen sterk naar het buitenland te verlangen, boze taal uit te slaan en overijld te handelen". Het Parool is, zoals men wellicht weet, een groot landelijk blad. Met des temeer verbazing zal men dan in een „eigen advertentie" van dat blad het volgende lezen: mv. i dr VoJk*kr»n« 27 htm „Misschien hebt u er wel eens over gedacht, uw plaatselijke krant de deur uit te doen en een abonnement te ne men op een groot landelijk dagblad. Dat zou een onverstandig besluit zijn. Welk landelijk dagblad u ook neemt, het zal u nooit die overvloed van in formatie over eigen stad en streek ver schaffen die u krijgt van het u ver trouwde lokale dagblad," zegt Het Pa rool. Maar dan komt de aap uit de mouw. „U moet ze beide lezen", adviseert Het Parool. „Dan verneemt U ook nog wat elders in de wereld gebeurt." Dat is vreemd. Want dat vertellen lokale en regionale bladen hun lezers óók al. Wat nu, Parool? Is er niet nog ergens een ander argument te vinden voor het bevel: „Lees die krant?" Een ronduit onthutsend geval van plagiaat is dezer dagen in de openbaar heid gekomen. DE VOLKSKRANT, die dagelijks op de voorpagina een speels plaatje van meester-tekenaar Wibo plaatst, onthulde, dat in het Limburgs Dagblad regelmatig van de hand van een andere tekenaar een vrijwel iden tiek tekeningetje verscheen. Uiteraard niet de volgende dag dan zou het plagiaat te snel opvallen. Soms zaten er maanden tussen, soms was het zelfs tien jaar. De Volkskrant is eens in z'n archief gedoken, heeft een aantal plaat jes van Wibo en van de Limburgse te kenaar naast elkaar gezet en heeft de ze gepubliceerd. De reactie kwam snel. Nog dezelfde dag gaf de directie van het Limburgs Dagblad een communiqué uit. Zij had de tekenaar, die op free-lance-basis werkte, ontboden en deze had het pla giaat volmondig toegegeven. De direc tie heeft onmiddellijk de relatie met hem verbroken, en in haar krant De Volkskrant openlijk excuses aangebo den De juridisch adviseur van het Lim burgs Dagblad heeft opdracht, na te gaan op welke wijze gerechtelijke stap pen tegen de tekenaar kunnen worden genomen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11