DURE MAMMOETWET Invoering volgend jaar kost 21,5 miljoen IGLO SOEPGROENTEN 35 cf „Regering moet streekvervoer financieel tegemoet komen Ui Dus...zelf komen zien bij Britse dubbelspion de Sovjet-Unie m Blake zou leven Nu lekker goedkoop! r i 1 zo boeiend is nu Ziekenhuisbrand eist zes levens Onderwijs slokt totaal 4875 miljoen op Hulp op korte termijn zeer nodig Hoffmann overleden in Saarbrücken i* H biypÊ WMÈk rm w Woninginrichting - Beverwijk - 250 modelkamers Man "met "baard wordt in verzegelde trein Rusland "binnengesmokkeld. Bloedige "bur geroorlog "breekt uit. Vijftig jaar later openen Russen geheime archieven. PANORAMA krijgt primeur voor Nederland. Deze week schokkende foto's en feiten van Russische revolutie Helper Bourke meldde zich bij Britse ambassade Blanco in Spanje vice-president „Miljonairs achter moord op Kennedy" 13 l/pibk. LOSSE NUMMERS 60 CT. - BIJ KIOSK EN BOEKHANDEL VRIJDAG 2 2 SEPTEMBER 1967 Blauw kamgaren kostuums 228,- Donkergrijze kostuums 254,- Experimenten Veel plannen VAN m VOOR Voorzitter KNVTO op jaarvergadering in Haarlem: Kleuterschool wordt duurder Efficiency 4/r SA fff /T j _r~ Uw woning op een tekening. Alles staat er op. Uw hele interieur, alle meubelen. Ziet u 't voor u? Zoveel mensen zagen dat. Maar het vervelende is, dat ze later thuis iets anders zagen. Gewoon omdat de werkelijkheid altijd anders is dan de tekening. Jammer? Jazeker. Voor u om zo'n risiko niet te nemen. Meubelen zijn daarvoor te belangrijk, te kost baar. U moet er te lang mee wonen, mee leven! Beter kunt u eerst de werkelijkheid komen zien bij Stoutenbeek. U kunt een proefin- richting" maken met échte meubelen. De juiste plaats bepalen van zithoek en eethoek. De juiste kleur van gordijnen en vloerbedek king. Zo is teleurstelling uitgesloten. In de 250 Modelkamers vindt u &lle meubelen die u wenst en onze adviseurs hebben alle tijd om u te helpen. En denk nu niet, dat zal wel ,,duur" zijn. Stoutenbeek is niet duur. Kom maar eens kijken, de meubelen-met Gouden 5 jaar garantielabel zijn nooit duur der dan u van de esthetische vormgeving en perfekte afwerking verwacht. I Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten. De gehele zaterdag geopend. Tel :(02510) 25141 (Van onze correspondent) LONDEN. George Blake, de dubbelspion, die vorig jaar uit de ge vangenis in Wormwood Scrubs in Engeland ontsnapte, leeft in Moskou. Dit blijkt uit rapporten van Britse geheime agenten, die gisteravond door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken werden beves tigd. Jim Garrison: ADVERTENTIE ADVERTENTIE rn met vest met vest Beide zeer geschikt voor receptie, zaken- diner, officiële vergadering, dansavondje, enz. I In alle maten voorradig. Betere konfektie, en herenmode. ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM nnm~i LAS VEGAS, NEW MEXICO (AP). Zes mannelijke patiënten in het staats- siekenhuis voor geestelijk gestoorden zijn donderdag bij een brand omgekomen. Zij stierven door rookbedwelming. Ruim 150 andere mannen en vrouwen konden in veiligheid worden gebracht. De slachtoffers werden tijdens hun ilaap in bed verrast door zware rookont wikkeling op de tweede verdieping van het gebouw. De doden hadden een leeftijd tussen 26 en 80 jaar. De brand is uitgebroken in de dagzaal op de eerste verdieping. Dichte rook steeg langs de trap omhoog naar de tweede ver dieping, waar de mannen sliepen. Het ge bouw vulde zich zo snel met rook dat de mannen in de war raakten en niet met de anderen wisten te vluchten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Op 1 augustus van het volgende jaar zal de Wet op het Voortgezet Onderwijs, de Mammoetwet, in werking treden. Voor de kosten, die hieraan voor 1968 zijn verbonden, trekt minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen op zijn begroting 21,5 miljoen gulden uit. De invoering van de wet, die een radicale ommekeer in het voortgezet onderwijs teweeg brengt, betekent ook dat aan enkele oude wensen uit onderwijskringen tegemoet gekomen wordt, zoals een taakverlichting voor de hoofden van ulo-scholen (die worden omgezet in mavo-scholen) en verlaging van het gemiddeld aantal leerlingen per klas. Een reeks uitvoeringsbesluiten zal het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het komende jaar publi ceren. Zij betreffen onder meer de regeling van de salarissen en van onder- wijsbevoegdheden. Om de moeilijkheden die de overgang kan meebrengen zoveel mogelijk te be perken zal het ministerie grote voorlich tingsactiviteit ontplooien. De Teleac zal via een t.v.-uitzending de onderwijzers en leraren grondig inlichten Verder zal reeds volgende maand een boekje verschijnen, waarin ouders van kinderen die de lagere school verlaten, wordt verteld wat de be tekenis van de nieuwe schoolvormen is. Aan de serie scholen, die zich via ex perimenten voorbereiden op de invoering van de mammoetwet 4ijn er met het nieuwe schooljaar vele toegevoegd, onder andere voor havo-experimenten de ge meentelijke HBS en de middelbare meis jesschool in Velsen; vóór het MAVO-expe- riment de rk school in de Overtonstraat in Haarlem en de Gerrit Burgerschool in Heemstede en voor het experimentele middelbare detailhandelsonderwijs de rk school voor de detailhandel in Haarlem. Minister Veringa kondigt in de toelich ting op zijn begroting een reeks plannen en maatregelen aan. De belangrijkste daarvan zijn: Een bedrag van 28,5 miljoen gulden meer dan 1967 voor investeringen ten behoeve van het hoger onderwijs. Daardoor kan het komende jaar meer geld worden besteed aan de nieuwbouw van de diergeneeskundige faculteit in Utrecht en aan de academische zieken huizen. ADVERTENTIE 8 zomerverse groenten voor 6 tot 8 borden smakelijke groentesoep. Heerlijk van Iglo. Neem gauw een paar bekertjes mee. Tijdelijk maar 35 centl (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is dringend noodza kelijk dat de regering op korte termijn maatregelen neemt om in het kader van het bevorderen van het gehele openbare vervoer ook de streekvervoerders tege moet te komen, enerzijds door lastenver laging, anderzijds door bijdragen in de kosten van onrendabele activiteiten. Dit deelde vanmorgen de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen, mr. D. v. Set ten mee in zijn jaarrede op de buitenge wone algemene ledenvergadering van deze organisatie in het Concertgebouw in Haarlem. Hij vreesde, dat indien er geen maatregelen worden genomen, de kwali teit van het streekvervoer drastisch om laag zal moeten gaan. De voorzitter wees er met klem op dat de overheid bij planning en maatregelen de verschillende vormen van openbaar vervoer moet zien in onderling verband. Hij zit dit, reagerend op het feit dat de regering voor het komend begrotings jaar bedragen heeft uitgetrokken voor iteun aan enkele stedelijke vervoersbedrij ven en de Nederlandse Spoorwegen. De voorzitter wees er in zijn rede op dat men in het komend jaar geen enkele steunmaatregel voor het streekverv.oer gaat nemen, hoewel dit vooral financieel in een bijzondere moeilijke positie ver keert. Hij zei dit, reagerend op het feit dat het feit dat men nog teveel denkt in se parate plannen voor het railvervoer, het stedelijk vervoer en het streekvervoer. De moeilijke financiële positie van het streekvervoer werd vooral veroorzaakt door de verdubbeling van lonen en sociale lasten. Sinds de invoering van de vrijere Steun aan enkele stedelijke vervoersbedrij ven maakt deze 65 percent van de totale exploitaitiekosten uit. Deze lasten kunnen niet worden beperkt en zullen mogelijk nog zwaarder worden. De voorzitter van de K.N.V.T.O. hield ook een pleidooi voor een departementale regeling, waardoor aanvragen om tot een tariefverhoging te komen spoediger behan deld zouden worden. Voor de goederen vervoerders zou dan de mogelijkheid be staan om de kostenstijgingen te volgen, De deelnemers aan de buitengewone al gemene vergadering zijn om twaalf uur vanmorgen in de Gravenzaal van het stad huis in Haarlem ontvangen door het ge meentebestuur. Een wetsontwerp waarbij de rechtspo sitie en de organisatie worden gere geld van de medische faculteit in Rot terdam en van de vier academische ziekenhuizen van de openbare univer siteiten. Beraad over de nieuwbouw en ver nieuwing van de academische zieken huizen in Leiden, Utrecht en Amster dam. Voor samenwerking van universiteiten met niet-academische ziekenhuizen staat 5 miljoen op de begroting. Hogere subsidie van het vormingswerk van de leerplichtvrije jeugd. Invoering van een salarisregeling voor leraren bij het kunst-, vakonderwijs; verhoging van de subsidie aan het middenstandsonderwijs; subsidiering van een school voor beroepskeuzewerk en bijdragen aan scholen voor bezig heidstherapie, Een wetsontwerp waarbij aan de bij zondere universiteiten en hogescholen en aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam een subsidie van 100 percent zal worden toegekend. Instelling van een commissie, welke de problemen van de uitbreiding van het hoger onderwijs van de grond af zal bestuderen. Een wettelijke regeling voor het toe zicht op de instellingen voor schrifte lijk onderwijs. Medewerking aan het totstandkomen van opleidingen voor wijkverpleegsters aan hogere scholen voor verplegenden en aan een aantal sociale academies Een regeling, waardoor studenten die een studietoelage krijgen, niet meer vrijgesteld zullen zijn van het betalen van collegegeld. Het kleuterschoolgeld wordt met 3, per maand verhoogd. Het kleuteronder wijs gaat het rijk in 1968 per kleuter 600,- kosten. De minister wil verdere democratise ring van het onderwijs bevorderen. Hij heeft de indruk dat weerstanden niet zo zeer in het financiële maar in het sociale vlak gezocht moeten worden. De minister zal een studie laten maken over de aspecten van het zittenblijven en de gedwongen beëindiging van een studie Voor toelating tot examens voor lagere onderwijsakten was tot nu toe de akte van bekwaamheid als onderwijzer ver eist. De minister wil ook toelaten de be zitters van N-akten met pedagogisch ge tuigschrift, lagere akten voor land- of tuinbouwonderwijs; schoolakten MO (behalve schrijven) en hoofdleidsters bi; het kleuteronderwijs. Om verzekerd te zijn van een zo doel treffend mogelijke besteding van het enor me bedrag dat onderwijs het komende jaar zal opslokken (4875 miljoen gulden tegen vorig jaar 4238 miljoen) zal de mi nister een particulier efficiency en or ganisatiebureau in de arm nemen. Om de adviezen, die dat bureau zal geven, goed uit te voeren zal de departementale staf worden versterkt. SAARBRUCKEN (AP) Johannes Hoffmann, de eerste minister-president van het Saarland na de tweede wereld oorlog, is op 76-jarige leeftijd overleden. Hoffmann heeft altijd gestreefd naar aan sluiting bij Frankrijk. Toen de inwoners zich in 1955 met tweederde meerderheid uitspraken voor opgaan in West-Duitsland diende hij zijn ontslag in. ivh tsj Voelt thuis op een h.-a )i i s toutenb eek De verblijfplaats van Blake, de spion die zowel voor de Sovjet-Unie als voor Groot-Brittannië werkte, werd ontdekt dank zij de man, die hem hielp ontsnap pen, de Ier Sean Bourke. Deze blijkt met (ADVERTENTIE) Blake naar Rusland vertrokken te zijn, maar nu genoeg te hebben van het leven achter het IJzeren Gordijn. Volgens een verklaring, die gisteravond door het Britse ministerie van Buiten landse Zaken werd uitgegeven, zou een man, die zich Bourke had genoemd, zich op 4 september jl. bij de Britse ambassa de in Moskou hebben gemeld. „Hij vroeg inlichtingen over een eventuele terugkeer naar Engeland", aldus het Britse commu niqué. „Aangezien hij geen identiteitspa pieren bij zich had, raadde men hem aan later terug te komen". Bourke had mensen op de ambassade verteld, dat hij, nadat hij Blake had ge holpen bij zijn ontsnapping, nu met hem in- Moskou woonde. Aanvankelijk had men op de ambassade nogal sceptisch gestaan tegenover deze verklaring, maar foto's, die uit Londen naar Moskou waren gezonden, hadden bevestigd dat men wel degelijk met Bourke te maken had gehad. Dat de Ier niet meer was teruggekeerd, lijkt weinig verwonderlijk. Op de ambas sade had men hem namelijk verteld, dat hij in Engeland onmiddellijk gearresteerd zou worden. Deze arrestatie heeft niets te maken met de affaire-Blake, maar met een ander, niet nader genoemd misdrijf, Blake, die in Engeland tot 42 jaar ge- MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft schout-bij-nacht Luis Carrero Blan co, een van zijn vertrouwelingen, tot vice- president benoemd, zo is uit ingelichte kringen in Madrid vernomen. Als vice-president volgt Blanco gene raai Agustin Munoz Grandes op, chef van de generale staf, die in juli moest af treden. vangenisstraf was veroordeeld wegen* spionage, ontsnapte in oktober vorig jaar uit de gevangenis. Enkele dagen tevoren was ook Bourke verdwenen. Hij woonde in een kamer in Noord-Londen sinds hij enkele maanden tevoren uit de gevange nis was ontslagen. Tijdens zijn verblijf in Wormwood Scrubs had hij vriendschap met Blake gesloten en vermoedelijk te zamen met deze een ontsnappingsplan in elkaar ge zet. De politie trof later in zijn kamer materiaal aan, dat gebruikt zou kunnen worden voor een ontsnapping uit een gevangenis. NEW YORK (Reuter). Jim Garri son, officier van Justitie van New Or leans, die een nieuw onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft vandaag in New York gezegd dat een „handjevol steenrijke psychotische miljonairs opdracht had gegeven voor de moord op president John F. Kennedy en daarvoor heeft betaald." Volgens Garrison waren leden van het politiekorps van Dallas nauw bij de moord betrokken en speelden sommige leden van de Witrussische gemeenschap in Dallas een rol in de samenzwering. De officier van Justitie van New Orleans zei dit in een op de band opgenomen vraaggesprek voor de „Columbia Broad casting System", dat dinsdagavond zal worden uitgezonden. Hij zei dat de miljo nairs leden zijn van de Minutemen of de John Birch Society, uiterst rechtse anti communistische organisaties. Tot de moord op Kennedy was besloten omdat de groepen geloofden dat de president „uit verkoop hield voor de communisten". Eerder beweerde Garrison dat leden in dienst van de Amerikaanse inlichtingen dienst verantwoordelijk waren voor Ken nedy's dood.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13