DE ZILVEREN HAMER (5 K V (S PANDA EN DE MEESTER-VER VALSER V POLLE, PELLI EN PINGO w KRAMMETJE FOK C) y CEtalbiMitr Prachtbijts Super waterafstotend-geen kringen y Hoogkerk wordt opgeheven Geschenkzending vee naar Italië RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER Ons vervolgverhaal Sï Nï fj VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 19 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Een nieuwe wereldburger? Zeg het met bloemen Rechters uitgescholden, drie maanden B\° sfeer Een verloving? Zeg het met bloemen Repatriëring Arabische vluchtelingen door Israel opgeschort Kees Stip ADVERTENTIE 38) Het bleef niet bij die ene tocht naar Maerin, Olve nam haar nu dikwijls mee. Wanneer hij zijn hoeven ging bezoeken en inspec teren, wilde hij Sigrid mee hebben. Hij vond het nuttig, dat ze iets leer de over het bestuur van zijn bezit tingen. Tijdens deze tochten vertelde hij haar allerlei over de wetten en het rechtswezen der Trondheimers. Men kende hier de districtsvergaderingen. Wanneer een zaak niet tot een op lossing kon worden gebracht tijdens een districtsvergadering, kwam zij ter sprake op een bijeenkomst van twee districten. Waren er dan nog moeilijkheden, dan bestond er nog een bijeenkomst van vier districten in Buiten- en Binnen-Trondheim samen kwamen en waar de uitspraak van de rechter doorslaggevend was. Olve behoorde zelf tot de rechters in Frosta en hij moest mede oorde len over de binnengekomen zaken. Hij vertelde ook, dat de vrije boeren verplicht waren, de gewone volksver gaderingen bij te wonen. Ze moch ten alleen wegblijven, als daar een geldige reden voor was. Op de zit ting te Frosta verschenen echter al leen de mannen, die daartoe door hun districten afgevaardigd waren. Hij raakte helemaal in vuur, als hij over de oude wetten sprak en over de wetten die koning Haakon had in gevoerd. Hij gaf zijn mening over sommige wetten, welke hij juist achtte en ook over andere, welke hij liefst veranderd zou zien. Sigrid kon hem niet helemaal vol gen, maar wel begreep ze, hoezeer hem dit alles ter harte ging en hoe oprecht hij streefde naar een recht vaardig bestuur van zijn land. Ze dacht terug aan zijn woorden van bewondering voor Jernsskjegge, die stierf voor de verdediging van zijn geloof en recht, en ze was ervan overtuigd, dat ook Olve tot iets der gelijks in staat zou zijn. Ze herinnerde zich van vroeger thuis ook wel volksvergaderingen, maar die hadden nooit veel indruk op haar gemaakt. Ze had toen een kinderlijk vertrouwen, dat wat de broers Tore en Sigurd zeiden, wel de mening van iedereen in het district zou zijn, en dus werd er verder nooit over gepraat. Deze eerbied voor de wet, die Olve toonde, was iets geheel nieuw voor haar. Toch begon het langzamerhand tot haar door te dringen, dat al deze wetten hun eigen speciale betekenis hadden, dat ze er waren om de zwak ke te beschermen tegen de sterke, om de sterke te herinneren aan zijn plichten jegens de zwakkere, en ieder mens afzonderlijk tegenover de ge meenschap. Ze kon alleen niet begrijpen, hoe een man met een sterk gevoel voor rechtmatigheid, zich in andere lan den zo eerloos kon gedragen. Een tweeledige gedachtengang: een man volgde een bepaalde gedragslijn in zijn eigen land, tegenover landge noten zodra hij echter als viking op rooftocht was daarbuiten, golden heel andere normen. Toen ze het eens waagde, hem ernaar te vragen, haalde hij slechts de schouders op en voerde hij ter verdediging aan, dat in andere landen andere zeden heer sten, en dat ze zich daarginds niet aan de hier heersende wetten behoefden te houden. Maar ze merkte wel. dat hij hier liever niet over sprak. Blijk baar wist hij zelf niet goed raad met deze zaak. Hij liet haar alle plekjes zien, welke hij van kindsbeen af kende en waarvan hij hield. Op zekere dag nam hij haar mee naar het bos tegen over Heggvin, om haar Fröys heilige bron te tonen. Een pad leidde naar een open piek, waar vriendelijke blauwe bloemetjes bloeiden tussen het frisse groene gras. Daar keek hij haar op een vreemde manier aan en zei: Kun je me nu vertellen, waar je op Maerin niet over spreken wil de? Sigrid schudde het hoofd. De wond was nog te vers, ze kon er met niemand over spreken, en zeker niet met hem. Hij drong niet aan en bracht haar naar een andere plaars, waar overblijfselen uit oude tijden gevonden waren, donderbijlen, dat waren stenen bijlen, die als heilig golden, omdat ze beschouwd werden als hamertekens van de god Tor. Hij liet haar zo'n bijl zien en voelen, en vertelde, dat er magische krachten aan toegeschreven werden. Thuis op Egge lag ook een dergelijke bijl onder de drempel van de oude hal begraven om de boze geesten weg te houden. In de buurt was nog een plek, die als heilig beschouwd werd, daar er in de rotsen tekeningen van dieren en schepen en mensen gegrift ston den. Hij bracht haar bij een oude burcht niet ver van Egge, hoog tegen de bergen gelegen. Ze klommen de stei le weg op, tot bij de indrukwekkende ruïne. Sigrid verwonderde zich over de zware muren, waarvan de mensen indertijd steen voor steen hadden aangesleept. Nu groeide er gras op en de vogels zongen er. Maar het bos stond er nog precies zo, dat was niet veranderd. En de wind suisde door de bomen. Ook die zou hun kun nen vertellen over wie hier eens, lang geleden, leefden en bouwden. Wat waren het voor mensen? sprak Sigrid ten slotte haar over peinzingen uit, en waarom bouw den ze zulke vestingen? Onwillekeurig sprak ze op gedemp te toon, onder de indruk van de bijna plechtige stilte die hier heerste. Niemand weet precies, wie zij waren, antwoordde Olve. Het zul len wel voorvaderen van ons zijn ge weest. Maar het is wel duidelijk, dat er toen veel onrust in het land was, anders hadden de mensen deze ves tingen niet hoeven bouwen. Ook zijn stem klonk gedempt en Sigrid voel de, evenals die keer in Maerin, dat ze elkaar begrepen. De belangrijke dingen van het leven voelden ze een der aan. Wanneer hij haar van zijn beleve nissen in het buitenland vertelde was het alsof de wereld zich wijd voor haar ontsloot. Wat ze vroeger ge hoord had over vreemde landen, was haar steeds zo onwezenlijk als een sprookje voorgekomen, maar nu be gon ze eerst goed te beseffen, dat er inderdaad mensen waren, die heel anders leefden dan zij op hun hoeve in een koud, noordelijk land. (Wordt vervolgd.) 1 2 3 4 5 S 7 S 9 10 11 2 2 6 10 b 3 7 11 4 13 14 15 8 16 17 18 19 12 20 I 14 16 19 21 22 23 1624 25 26 71 20 2E 29 30 31 32 22 26 30 23 27 31 24 33 34 35 28 36 37 38 39 32 40 34 38 36 39 41 12 43 36 44 45 46 47 40 48 49 50 51 i2 42 4(5 50 43 47 5l 44 48 52 R (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft donderdag zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp tot uitbreiding van de stad Groningen ten koste van de zelfstandigheid van de buurgemeenten Hoogkerk en Noorddijk aangenomen. Een amendement-Schakel (A.R.) dat Hoog kerk zelfstandig wilde laten werd ver worpen met 66 tegen 47 stemmen. Vóór stemden 10 van de 32 aanwezige K.V.P.- ers, 9 van de 14 aanwezige V.V.D.-ers, 5 van de 10 aanwezige Anti-revolutionai ren en de fracties van D'66, Boerenpar tij, P.S.P., S.G.P., C.P.N. en de heer Jongeling. Horizontaal en verticaal: 1. vulkaan, 2. opschik, 3. gevaar, 4. bekende opera, 5. bericht, 6. meisjesnaam, 7. vingersieraad, 8. wederhelft, 9. vleesgerecht, 10. karakter, 11. deel v. e. trap, 12. nobel, 13. werelddeel, 14. soort smaak, 15. dunne, 16. gast, 17. sierplant, 18. truc, 19. Europese hoofdplaats, 20. pl. in Engeland, 21. vreemde munt, 22. land in Azië, 23. richtingslijn, 24. uniek, 25. kleur, 26. pl. in Rusland, 27. muziekteken, 28. geestdrift, 29. hechtnageltje ,30. meis jesnaam, 31. loopvogel, 32. oude Chin, munt, 33. uitheems zoogdier, 34. moeilijk, 35. Germ, godheid, 36. eenmaal, 37. dieren verblijf. 38. meer in Amerika, 39. titel, 40. zacht, 41. soort stof, 42. metaal. 43. ge kneed mengsel, 44. dus (Lat.). 45. steun, 46. drietal. 47. melkklier. 48 losse naad, 49. deel van het lichaam, 50. kleur, 51. bij woord, 52. groente. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 38 Horizontaal: 1. berg, 3. palet, 8. aria, 11. moeilijk, 13. of, 15. au, 16. Ot, 18. de, 19. Oeral, 20. wat, 22. roten, 23. si, 24. modi- nette. 27. Ed, 28. t.s., 30. ut, 31. Ie, 32. on, 34. ui, 36. re, 38. geld, 39. sleur, 40. Waal, 41. st. 42. i.e., 43. m.t., 44. e.o., 46. en, 47. k.k., 49. Aa, 50. parlement, 55. op, 57. brood, 58. mis, 59. oeros, 60. es, 61. p;e., 62. dl, 63. na, 65. rotonde, 71. leek, 72. kolos, 73. loom. ADVERTENTIE bet0nt^ndeleven 'Mm |J-| 1 11. Panda was een beetje beduusd door de snelle opeenvolging van de gebeurtenissen. „Wat bedoelt As tral met falderen, Joris?" vroeg hij. „En wat heb ik daarmee te maken? En waarom doet die kist zo raar, waar je opzit?" „Eh.:. welke kist, vroeg de aange sprokene nerveus. „Ach dat is niets bijzonders! Waarschijnlijk is er ergens een mottebal losgeslagen. Let liever op Astral! Hij zal je laten zien wat falderen is!" „Goedgoed!" riep de ruimtevaarder blij, zijn fal- der-apparaatje op de motteballenkist richtend. „Dit falderen, ja? Leuk!" Maar nu werd Joris erg zenuw achtig. De huisknecht die in het meubelstuk was op gesloten, protesteerde hevig, en hij had alle mogelijke moeite om in een sierlijke houding op het deksel te blijven zitten. En bovendien trok het hem niet aan, om plotseling twee Jollipops in twee kisten gevangen te moeten houden. „Niet doen!" riep hij daarom wan hopig. „Dit voorwerp is het falderen niet waard! Ver menigvuldig liever iets anders!" „Jij stil!" zei Astral boos. „Jij niet falder-persoon! Panda zeggen niet jij!" WE MOETEN ER EEN 8eETJE LUCHT UIT LATEN LOPEN VOOR WE I 1 ALLEEN 4AMMER OATHIJ ZIJN A EIGEN POEL IS IN66SCHOTEN WEGLOPEN TEGEN SPELREGELS PI B Verticaal: 1. broos, 2. r.m., 3. Po, 4. a.e., 5. liaan, 6. el, 7. tij, 9. r.k., 10. arend, 11. mulo, 12. kort, 14. feit, 15. aam, 17. toe, 18. Deen, 20. wit, 21. tel, 25. duister, 26. terrine, 29. salet, 32. opank, 33. ego, 35. ven, 37. elk, 43.-Mars, 45. olm, 46. Ems, 48. koon, 49. abeel, 50. pop, 51. ader, 52. eivol, 53. node, 54. tel, 56. psalm, 64. i.e., 66. o.k., 67. To, 68. n.o., 69. ds, 70. zo. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. SINGAPORE (Reuter) In Singapore zijn 257 aanhangers van de pro-commu nistische socialistische Barisan-partij tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij in een proces weigerden op te staan toen de rechters binnenkwa men en scheldwoorden riepen. In totaal staan 262 mensen terecht wegens het niet gehoor geven aan een order van de poli tie om door te lopen bij recente beto gingen. (ADVERTENTIE) evaUen. IS hetu*e)eens op9ev dat er bijna altijd rozen zijn? (ADVERTENTIE) Een belofte in 9°' een feest met bloemen DEN HAAG. In de loop van maan dag zal een geschenkzending van 165 hoogdrachtige vaarzen, aangekocht uit fondsen van het Nederlandse bedrijfsle ven, per trein naar Toscana in Italië ver trekken. Dit rundvee is bestemd voor verdeling onder de indertijd door de wa tersnood aldaar getroffen veehouders. Voor de helft zal het vee in Florence wor den gelost en voor de rest vanuit Gros seto worden verdeeld. De geschenkzending heeft een waarde van twee-en-een-halve ton. JERUZALEM (AP) Israel zal voor onbepaalde tijd de repatriëring van Ara bische vluchtelingen opschorten omdat Jordanië een afspraak voor een bespre king met Israëlische functionarissen niet heeft gehouden, zo hebben regeringsfunc tionarissen verklaard. Zij gaven Jorda nië er de schuld van dat donderdagmor geen begin gemaakt kon worden met de terugkeer van 6.775 Arabieren naar de westelijke oever van de Jordaan. Deze terugkeer was op verzoek van Amman reeds zondag uitgesteld. Israel wacht nog steeds op een ver klaring uit Amman waarom Jordaanse functionarissen de vorige week en woens dag niet bij de Allenbybrug zijn versche nen om de regelingen voor de terug keer definitief vast te stellen. Ook de vertegenwoordigers van het internationa le Rode Kruis tasten in het duister over de reden waarom de Jordaniërs niet zijn verschenen. Als de wetenschapsmensen van de Professor Telderstichting hun zin krij gen, zullen we'straks allemaal met een soort taximeter in onze auto rijden. Behalve door het ontbreken van een pet zullen we dan toch van een taxi chauffeur blijven verschillen door de omstandigheid dat we onze eigen be talende passagier zijn. U vraagt u misschien af of we dan niet beter een zweepje kunnen kopen om onszelf te slaan, maar daarmee zouden we het verkeer in gevaar bren gen, terwijl de meter juist beoogt het verkeer veliiger te maken. De munt jes die u erin werpt gaan rechtstreeks naar een wegenfonds dat tot doel heeft de wegen en de verkeersvoorzieningen te verbeteren, terwijl de tegenwoordi ge motorrijtuigenbelasting voor alle doeleinden wordt gebruikt en dus meer een storting is a. Wegenfonds perdu. Het geniale van het muntmeterstel sel ligt hierin, dat de meter sneller gaat draaien naarmate de verkeers voorzieningen op de plaats waar u zich bevindt duurder zijn. U betaalt dus in feite voor de weg die u gebruikt. Is dat een dure weg. dan moet u veel muntjes inwerpen. Maar daaruit kunt u dadelijk munt slaan, want als u veel betaalt krijgt u een dikke vinger in de betonpap waarmee uw favoriete weg in conditie wordt gehouden. Be rijdt u daarentegen de landwegen in één van Hollands buitenbezittingen, dan kunt u zich troosten met de ge dachte dat het wegdek u slechts wei nig munten uit de zak schudt. Ook het parkeerprobleem kan door middel van de meters worden opgelost, doordat ze pp de zwaarst bezette par keerplaatsen zo hard gaan lopen dat de parkeerders nog harder moeten lo pen om niet te worden bekeurd. Op dezelfde manier kan het rijden op het spitsuur zo kostbaar worden gemaakt dat de weinigen die zich kunnen ver oorloven zich dan met hun auto op straat te begeven, die straat voor zich alleen hebben. De grote drukte barst pas los als het spitsuur is afgelopen. Dit alles zal mogelijk worden ge maakt door het hele land te voorzien van een net van boven- en^ondergrond se bedradingen die de meter in uw auto electronische impulsen geven voor het juiste tempo. U moet natuur lijk wel een ruime voorraad muntjes op zak hebben, want als ze op zijn treedt uw elektronische verklikker in werking. Het zou natuurlijk niet moei lijk zijn geweest een kleine voorzie ning te treffen waardoor bij ontsten tenis van munten uw wielen plotseling zouden blokkeren, zodat u automati sch als weggebruiker werd afgevoerd, maar de ontwerpers geven de voor keur aan de zoveel humanere achter volging door een politieauto met loei ende sirene. De kosten van de meter zelf worden geschat tussen 30 en 1000 gulden. Nu ja, u moet er iets voor over hebben, maar dan bent u ook zeker dat het Wegenfonds zonder staatsinmenging in staat zal zijn de kosten van het impul- sennet en het apparaat van uitvoeren de en controlerende ambtenaren te dragen. De wegen zelf zullen nauwe lijks onderhoud nodig hebben, want wie een auto heeft gaat wel lopen. 49. Rechter Tie neemt de kaars mee naar de ruwhouten brits, die midden in het vertrek staat en het enige meubi lair vormt. Hij gaat zitten en haalt voor zichtig het strak opgevouwen document tevoorschijn dat de Prinses in de voering van zijn kraag heeft gestoken. Als hij het uitgevouwen heeft, verstart hij van ongelovige verbazing. Bij het schijnsel van de kaars ziet hij het zeven centi meter brede persoonlijke zegel van de Keizer, in purperen lak. Daaronder sstaat dat drager dezes benoemd is tot Keizer lijk Grootinquisiteur. Met sierlijke hand heeft de Prinses zijn naam en de datum ingevuld, en dat nog eens bekrachtigd met haar eigen zegel. Dat de keizer zijn dochter een zo belangrijk document heeft toevertrouwd, waarop zij naar eigen be lieven een naam kon invulllen, bewijst wel hoezeer zij het vertrouwen geniet van Zijne Majesteit. Maar dat hij, Rechter Tie, op deze wijze een der hoogste func ties in het land heeft gekregen, zij het tijdelijk, bewijst tegelijk dat er veel ho gere belangen op het spel staan, dan hij ooit had verwacht. Was er daarom zo snel een aanslag op hem gepleegd? Wa ren er mensen in het paleis die wisten wie hij was, en die wilden beletten dat hij hun duistere machinaties zou ontmas keren? 941. „Hoe komt het eigenlijkwilde Bram weten, „dat jij zo klein bent ge worden, terwijl alle anderen juist ontzet tend gegroeid zijn?" „Dat weet ik niet", zei de visser. „Heb je vis gegeten?" vroeg Bram. „Nee, niets", zei de visser. „Ik zat gewoon te vissen met dat groeispul van de professor, dat ik. ehhad gevonden. Ik dttcht, dat de vis groter en dus duurder zou worden als ik wat groeipoeder door het aas deed. Maar in- plaats daarvan werden de mensen gro ter. Het spijt me zo. Bram stuurde Tutu om professor Ome ga te halen. Het spreekt vanzelf, dat de geleerde man zeer verrast was, toen hij merkte, dat er iemand kleiner inplaats van groter was geworden. „Als we daar de oorzaak van vinden zijn we gered, dan kunnen we iedereen weer klein maken", zei hij geroerd. „Er is maar één manier om dat uit te vinden", sprak Bram vastbesloten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19