Woonwagenwet wordt aanvaard Emigrante decimeter ingekort Levensgevaa rlijke racebaan Snellere toeristentreinen Agenda voor Haarlem en de IJmond Krotopruiming onvoldoende aangepakt 18°/< 49% 39% CONCLUSIE NA TWEEDE-KAMERDEBAT: Critiek van drie kleine partijen Kamer wil ruimer adoptiebeleid Philips zal weer leveren aan V en D Autobotsingen kostten drie mensenlevens Man sticht brand in eigen huis RIJKSWEG 1 (Amsterdam-'t Gooi): J. Bommer: Koude nacht N.V. Autoshop Haarlem t ii VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 2 VOORDEEL VOOR VELE HAARLEMSE DAMES MET GOEDE SMAAK Buitenlandse kinderen „DE UILENBOOM HAARLEM V elsen-lJ muiden Beverwijk Alles voor uw auto s-g is II 11 i* van de mannen wil van de vrouwen van alle gehuwden méér sexuele gemeenschap is vóór sexuele gemeenschap is het oneens over de gevolgen in het huwelijk. tussen verloofden. van ontrouw. dit zijn enkele cijfers uit het wetenschappelijk onderzoek dat voor Libelle werd verricht. Libelle begint een onthullende, dikwijls dramatische serie verhalen gebaseerd op dit wetenschappelijk verantwoorde cijfermateriaal. van alle gehuwden is het oneens over de gevolgen van ontrouw. NIEUWE LIBELLE, MET EERSTE AFLEVERING (14 PAGINA'S) NU VERKRIJGBAAR 1 BIJ ALLE KIOSKEN EN DE BOEKHANDEL LOSSE NUMMERS 60 CT. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vertegenwoordi gers van D'66, de Boerenpartij en de P.S.P. hebben gisteren in de Tweede Kamer hun ongenoegen uitgesproken over de nieuwe Woonwagenwet, die is ingediend om het wonen en reizen in woonwagens aan banden te leggen en de woonwagenbevolking geleide lijk te integreren in de gevestigde samenleving. De nieuwe wet werd door de overige partijen gunstig ont vangen. t&MmA ADVERTENTIE Haarlem De bekende Weense bontcouture „Otto Langer", Kleine Houtstraat 49 A te Haarlem zal gaan verdwijnen. Contracten met buitenlandse mode huizen nopen de eigenaar te ver trekken. De gehele collectie bontmantels (ook de 1968 collectie), accessoires, zoals cravattes, bonthoedjes, kragen, stola's, avondcapes, zullen in deze grandioze uitverkoop tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Zeer zeker zullen er voordelen te be halen zijn voor de dames van Haarlem en omgeving. Zie ook de advertentie op pagina 18 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de minister van Justitie gevraagd, de toe lating van buitenlandse pleegkinderen ge makkelijker te maken. De commissie van de verzoekschriften was naar aanleiding van enkele adressen tot de conclusie gekomen, dat het adopte ren van buitenlandse pleegkinderen te veel wordt belemmerd. De adressanten hadden toestemming gevraagd om een Vietnamees of Koreaans kind in hun gezin te mogen opnemen. Volgens de geldende regels krij gen echtparen die al kinderen hebben of die meer dan één buitenlands kind willen adopteren geen toestemming. De commis sie kwam tot de conclusie dat de minister de regels en voorschriften nog eens kidtisch moet bezien en veranderen en aanvullen, een slotsom die de Kamer gisteren met al gemene stemmen accepteerde. De Anti-revolutionair dr. C. Boertien, die sprak namens A.R., K.V.P., C.H.U., D'66, V.V.D., P.v.d.A. en P.S.P., zette de conclu sie van de commissie kracht bij. Toen de verzoekschriften aan de orde kwamen wees hij er in een bewogen betoog op dat de betrokken kinderen meestal buiten echtelijke kinderen van Amerikaanse sol daten vaak worden verstoten en bloot staan aan ernstige discriminatie. Het bui tenland heeft de laatste jaren al meer dan 5000 van deze kinderen geadopteerd. Dr. Boertien zei met nadruk dat de Kamer de kwestie van grote betekenis acht, waarmee hij liet doorschemeren dat de minister een interpellatie kan verwachten als hij niet met maatregelen komt. De minister van C.R.M., mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft donderdag een bezoek gebracht aan vier woon wagens die op het parkeerterrein aan de Hofweg in Den Haag ston den opgesteld. De woonwagens waren naar Den Haag gebracht in verband met de behandeling van de Woonwagenwet in de Tweede Ka mer. Op de foto de bewindsvrouwe op het trapje van een van de wa gens. Naast haar Kamervoorzitter mr. VanThiel. b DEN HAAG. -Vroom en Dreesmann heeft bakzeil gehaald in de advertentie ruzie met Philips. Het warenhuis zal niet meer adverteren met dubbele prijzen: met de richtprijs van Philips en daarnaast de lagere V. en D.-prijs. Het warenhuis mag, zoals alle andere Philips-dealers, zelf de prijs vaststellen, omdat er geen verticale prijsbinding voor de desbetreffende arti kelen bestaat. De Boerenafgevaardigde mr. H. Ch. Kronenburg karakteriseerde de wet als „overbodige regelarij" waarmee, naar zijn mening, een stuk apartheid wordt geïn troduceerd. Volgens drs. E. C. Visser (D'66) omzeilt de wet de vraag of de woonwagen als huisvesting voor de tienduizend oorspron kelijke bewoners, de zogenoemde reizi gers, moet verdwijnen of kan worden ge handhaafd. Hij keerde zich in een amen dement tegen het voorstel in de wet om het wonen in een woonwagen slechts toe te laten voor hen die in een dergelijke wagen zijn geboren en opgegroeid of (bij wijze van uitzondering) voor hen die er beroepshalve gebruik van moeten maken, zoals wegenbouwers, circuspersoneel, en dergelijke. Iedereen die wil moet volgens hem in principe vrij zijn om in een woon wagen te leven. „Nu wordt de levenswijze afgesneden van een bevolkingsgroep die in de toekomst misschien wel meer men sen zal aantrekken". Volgens drs. Visser raakt bij voorbeeld in de Verenigde Sta ten de woonwagen weer in de mode. Ook dr. B. van der Lek (P.S.P.) achtte allerminst bewezen dat de woonwagen niet meer acceptabal is om in te leven. Hij meende, dat de woonwagenbewoner dezelfde rechten en plichten hebben als iedere Nederlander en vond de wet daar om overbodig en irritant. „Sociale ver heffing doet men niet bij wet", aldus de pacifistische afgevaardigde. Er zijn in ons land een tienduizend wagens, voor een derde bewoond door reizigers, een derde door burgers (uit woningnood) en voor de rest door zigeu ners (130), kermisexploitanten (500) en wegenbouwers (1500). De vierduizend door burgers bewoonde wagens zullen geleidelijk moeten verdwijnen. „De ver gunning wordt een soort adelsbrief", con stateerde dan ook de liberale woordvoer der H. J. L. Vonhof. Mr. F. H. Daams (P.v.d.A.) bleek per soonlijk de woonwagen uit de tijd te vinden, maar vond dat een paternalisti sche benadering niet meer past in deze moderne maatschappij. De Christelijk- Hstiorische afgevaardigde H. Kikkert ging de wet voor een goede integratie niet ver genoeg. Hij vroeg om meer be grip voor de woonwagenbevolking. Minister Klompé antwoordt dinsdag. Voor hulp aan Tricht. Op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds is ruim f 753.000 gestort voor de getroffenen van de windhoos in Tricht. Het Rampenfonds heeft thans 406 aanmeldingen van schade afgehandeld. Er is 2.341.196,88 uitge keerd waarvan 615.174,95 voor de ver goeding van schade aan huisraad. WARNS VELD. Bij een botsing tussen een vrachtauto en een bestelauto is de 21-jarige M. H. Zwiep uit Warnsveld om het - leven gekomen. AALTEN. Bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto met aanhanger is de bestuurder van de per sonenauto, de 54-jarige Haagse verte genwoordiger J. H. R. Berns uit zijn wagen geslingerd. Hij was op slag dood. HOLTEN. Bij een inhaalmanoeuvre is een auto tegen een boom gebotst. Eén van de inzittenden, de 34-jarige me vrouw J. H van Riemsdijk-Israels uit Almelo, kwam daarbij om het leven. AMSTELVEEN. De 71-jarige bromfiet ser G. Bres uit Amsterdam is op een kruispunt aangereden door een bestel auto, waaraan hij geen voorrang had verleend. Hij was op slag dood. ECHT. De 76-jatrige mevrouw M. T. Brouwers, die achter een haar juist ge passeerde tankauto de weg wilde over steken, werd aangereden door een uit de andere richting komende personen auto. Zij was op slag dood. HOOGEVEEN. In het ziekenhuis over leed de 31-jarige H. Seinen. Hij was op 6 september zeer ernstig gewond toen het door hem bestuurde personenbusje op een kruispunt in Spier door een personenauto werd aangereden. TORONTO (Reuter). De uit Ne derland afkomstige 26-jarige Femmie Smith, die aan ernstige depressies leed omdat zij zo lang was (1.85 me ter), is in een ziekenhuis te Toronto tien centimeter korter gemaakt en nu na acht maanden in het ziekenhuis te hebben gelegen geheel hersteld en gelukkiger weer aan het werk ge gaan. Het was vermoedelijk de eerste operatie van dien aard in Canada. Uit de dijbenen zijn stukken van tien centimeter gehaald waarna een meta len pin ter verbinding werd aange bracht. Spieren, bloedvaten en zenu wen zijn niet ingekort omdat deze van zelf korter worden. VENLO. De politie te Venlo heeft een 43-jarige man aangehouden, verdacht van opzettelijke brandstichting in zijn noodwoning te Venlo omdat hij een ander huis wenste. Hij zou de brand hebben ge sticht in samenwerking met een 22-jarige zwager uit Afferden. Alleen de slaapka mer brandde uit. AMSTERDAM. Kilometerpaal 10.7 OP RIJKSWEG 1 (Amsterdam-'t Gooi) is de fatale kern van een stuk weg van 1500 meter (van paal 9.6 tot paal 11.1) waarop zich sedert 1 januari dertien on gelukken hebben voorgedaan die alles bij elkaar 13 doden, 11 gewonden, waaronder verscheidene zwaargewonden en 18 total- lost auto's tot gevolg hadden. In het bijzonder ter hoogte van paal 10.7 schijnen auto's gemakkelijk in een slip te raken en, omdat er geen midden bermbeveiliging is, door te schieten op de rijbaan van het tegemoetkomend ver keer met als gevolg frontale botsingen. De rijkspolitie district Amsterdam in wier ressort dit stuk rijksweg valt is doende, samen met de Rijkswaterstaat, te onderzoeken waarom dit stuk weg zo fa taal is. De brede brug bij Muiden over de Vecht en daarna het brede stuk weg in de richting Amsterdam monden uit in een stuk weg dat plotseling veel .sjnaller is. Dit kan verrassend zijn en dus ge vaarlijk. Merkwaardig is echter dat alle slachtoffers afkomstig waren uit het Gooi en naar men mag veronderstellen goed op de hoogte van de situatie. Alcohol heeft bij geen van deze ongelukken een rol ge speeld. Om althans op korte termijn en nu de l I RECHT. Het ligt in de bedoeling van de Europese spoorwegmaatschappijen in het volgend zomerseizoen en wellicht al de komende wintermaanden de toeristentreinen naar vakantielanden als Italië en Oostenrijk te versnellen. Op sommige trajecten zal volgens de plannen de reistijd met één uur worden ver kort, mede als gevolg van vernieuwingen aan de spoorbanen, een verder door gevoerde elektrificatie en het opvoeren van de snelheid. In november wordt bekend hoeveel treinen zullen worden versneld, welke trajecten dit betreft en wanneer de nieuwe dienstregelingen zullen ingaan. gevaarlijke herfstperiode is aangebroken tenminste iets te kunnen doen, in afwach ting van maatregelen van de rijkswater staat in de vorm van eventuele wegver- breding of aanleg van middenbermbe scherming gaat de rijkspolitie inten sief controleren waarbij politie in burger in onopvallende auto's met geijkte snel heidsmeters onder meer de maximum snelheid 90 kilometer ter plaatse zal trachten te handhaven. De weg Am sterdam Het Gooi staat bekend als een racebaan, 's Morgens trachten de fo rensen tijdig op kantoor in Amsterdam te zijn; 's avonds zo vlug mogelijk weer thuis te komen. De hoge snelheden en het negeren van de snelheidsbeperkende borden kunnen mede een oorzaak zijn van de ongelukken. Daarom begint de rijks politie dit euvel met alle macht aan te pakken maar inmiddels zullen ook an dere maatregelen worden voorbereid op dat de werkelijke oorzaken zullen ver dwijnen. - ADVERTENTIE Hotel Restaurant Taveerne vanouds D Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in Het Restaurant Hoofdstraat 204, Santpoort - Tel. 02560 - 8623 Minervatheater (Heemstede), vandaag 20 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Vera Beths (viool). Coornhertlyceum, vandaag 20 u.: Volks universiteit: pianorecital door Sas Bunge. Voorts het muzikaal-cabaret „Tierelya" van Sas Bunge. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Neder landse Comedie met ,Het flauwgevallen paard" van Frangoise Sagan. Regie: Fons Rademakers. (Landelijke première). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Blonde han del voor Istanboel", 18 j.; 23.30 u.: „De zeden in Zweden", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Dracula", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Cosa Nostra, erfvijand van de FBI", 14 j. Minerva, vandaag geen voorstelling. Zaterdag 14 en 20 u.: „The sound of music", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Blow up", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Wereld zon der schaamte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Le Bon- heur", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondags 13 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Expositie „Eigen wereld van 12 vrijetijdsschilders". Dage lijks van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 16 oktober. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, s hilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u. Tot 1 november dagelijks van 10- 12.30 u. (behalve maandag) en 14-17 u. (op zondag 14-17 u.): Tentoonstelling van werken uit het Aartsbisschoppelijk Mu seum van Utrecht. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot ,17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat) Expositie van schilderijen, gouaches en te keningen van Rie van Goor en beeld houwwerken van Wim Jonker. Dagelijks van 13 tot 17 uur. Tot 1 oktober. Galerie-T (Bakenessergracht): Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen en gouaches van Hans Wiesman. Dagelijks van 11 tot 17 uur, op woensdag ook van 20 tot 22 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 15 oktober. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en ma quette van Nederland met waterstanden en overzicht ramp 1953. Dagelijks ge opend van 9 tot 17 u. Öp zon- en feest dagen geslotén. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van schilderijen, aquarellen, tekeningen, grafiek, plastiek en edelsmeedwerk van Bloemendaalse kunstenaars. Dagelijks, ook op zondag ge opend van 14 tot 17 uur. Tot 8 oktober DIVERSEN Linnaeushof (Bennebroek). Tot iktober: openluchttentoonstelling van voorj aars- en zomerbloemen. Ringvaart (bij de Lisserbrug), zaterdag 11 u.: Witviswedstrijd ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds, georganiseerd door de Hengelsport Vereniging „Haarlem". VRIJDAG 22 SEPTEMBER City, 20 u.: „Frankenstein schiep een vrouw". Stadsschouwburg, 20 u.: „Singapore, op dracht voor 5". ZATERDAG 23 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Frankenstein schiep een vrouw". Stadsschouwburg, 20 u.: „Singapore, op dracht voor 5". VRIJDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het oudste beroep van de wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, samen thuis". W.B. Theater, 20 u.: „Zeven tegen allen". Galerie Boumans. Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen van Theo Mi- chels, geopend van 9-12 30 en 13.30-18 uur. ZATERDAG 23 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het oudste beroep ter wereld"; 23.30 u.: „Haar slaaf". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Samen uit, Samen thuis". W.B. Theater, 20 u.: „Zeven tegen allen". (ADVERTENTIE) GEOPEND dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur; ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1—3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne. TELEFOON 0 2500- 12575 ROTTERDAM. Het aantal krotwo ningen in ons land kan worden geschat op 300.000 a 350.000. Met dit aantal voor ogen is het huidige tempo van krotoprui ming, waarbij jaarlijks nauwelijks 10.000 krotten vervallen, volstrekt ontoereikend. Dit verklaarde het* oud-PvdA-Kamerlid J. Bommer, lid van het dagelijks bestuur van de Nationale Woningraad, gistermor gen op het congres van deze raad in Rot terdam. De heer Bommer zei verder on der meer dat de wetttelijke regelingen in het algemeen toereikend zijn voor een krachtige politiek van krotopruiming. De rijksbijdragen voor 1967 ruim 54 miljoen moeten zijn inziens echter „zeer aanzienlijk" worden verhoogd. Het valt te betreuren, aldus de heer Bommer, dat men nimmer het idee van de Nationale Woningraad heeft overgeno men om een deel van de huurverhogin gen te gebruiken voor de krotopruiming. Hij meent dat een eventuele huurbelas ting voor allen die extra voordelig wonen gebruikt moet worden ten bate van hen die nu nog in krotten wonen. De woning bouwverenigingen moeten zijns inziens hun volle steun geven aan een invoering van een dergelijke huurbelasting. MWWWWWMMyWIIIMUMMIMIIlllMWIIMIMWIIIMIMIIMjyMWIIIItMi Het KNMI deelt mede: Een depressie welke van de Golf van Biskaye over Frankrijk en Duitsland naar de Oostzee trok, veroorzaakte vooral in het zuiden en oosten van ons land veel regen. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich over Spanje en Frankrijk naar het noordoos ten uit. De lucht die met westelijke wind naar ons land wordt aangevoerd is onsta biel zodat er buien tot ontwikkeling ko men. De wind zal gaan afnemen tot matig of zwak. Vannacht kan hierbij de tempe ratuur tijdens opklaringen dalen tot lage waarden. De middagtemperaturen zullen echter niet veel verschillen met die van vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum l -S %4 m temperaturen T3-M j o.' <V 3 binnen- en buitenland 3* Den Helder regenbui W 17 10 9 Ypenburg half bew. w 14 10 1 Vlissingen zw. bew. w 14 12 2 Eelde half bew. wzw 16 6 1 De Bilt licht bew. wzw 13 8 6 Twente regen wzw 13 8 23 Eindhoven onbewolkt wzw 13 9 13 Z.-Limburg licht bew. wzw 15 9 18 Helsinki geh. bew. 15 8 3 Stockholm half bew. ono 14 11 9 Oslo regen no 15 11 6 Kopenhagen regen no 15 13 18 Aberdeen zw. bew. n 13 10 6 Londen licht bew. wzw 17 7 0.1 Amsterdam half bew. w 14 9 6 Brussel zw. bew. zw 14 8 5 Luxemburg zw. bew. wzw 16 10 33 Parijs geh. bew. wzw 16 8 25 Bordeaux half bew. windst. 19 9 5 Nice geh bew. windst. 27 15 8 Berlijn regen nnw 24 18 3 Frankfort regen wzw 16 13 4 München licht bew. zw 15 10 40 Zürich regen wzw 23 12 2 Genève zw. bew. wnw 23 12 4 Locamo regen z 25 12 6 Wenen regen O 14 14 53 Innsbruck zw. bew. zw 22 16 0 Belgrado regenbui w 22 13 0.1 Athene onbewolkt n 28 19 0 Rome half bew. zzo 25 21 0 Barcelona licht bew. n 25 18 0 Madrid onbewolkt verand. 29 11 0 Mallorca half bew. wnw 26 21 0 Lissabon zw. bew. w 23 14 0 Zaterdag 23 september Zon op 6.26 uur; onder 18.38 uur. Maan op 20.02 uur; onder 11.39 uur. Maanstanden Laatste kwartier 26 september 22.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vri..dag 22 september Hoog water 5.36 uur en 17.51 uur. Laag water 1.39 uur en 13,44 uur. Zaterdag 23 september Hoog water 6.05 uur en 18.19 uur. Laag water 2.03 uur en 14.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. ADVERTENTIE lib'elle onthult: DE WAARHEID OVER HET NEDERLANDSE HUWELIJK

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2