VAN DAG TOT DAG Amerikaans Vietnamstandpunt enigszins soepeler geworden VS vragen bondgenoten van Hanoi druk uit te oefenen om de vrede te bevorderen Geheim commentaar op actuele zaken traagheid Onze zon is een ,rustige ster Oplichter SVB wordt uitgeleverd Dochter van Rusk Professor van 18 Het gaat de smaak! trouwt met een neger Onder dwang zou Amer gifpillen hebben ingenomen VRIJDAG 2 2 SEPTEMBER 1967 lekker lopen sigaretten Wolk Adders mm [lekker lopen Volgens Daily Telegraph: OOG IN OOG MET ZUID-AFRIKA Tijdens de appèlbehandeling van de I zaak tegen de Zandvoortse „langharige soldaat" heeft mr. J. Zaaijer, advocaat VARA's „Achter het nieuws" bracht fiscaal van het Hoge Militaire Gerechts- dezer dagen een interview met de vader hof, de pers verweten dat zij de gelegen- van Mia Versluis, het 21-jarige Ensche- heid heeft aangegrepen om „eens lekker dese meisje dat vorig jaar na een lichte tegen de militaire dienst te trappen Dat operatie niet meer bij kennis kwam en I is dan blijkbaar de vertaling in militair - nu al ruim vijftien maanden bewusteloos juridische termen van „critiek leveren is. Het meisje is in het voorjaar van Wat de pers gedaan heeft in deze zaak, is 1967 een week lang geobserveerd door de echter precies datgene wat haar taak is. neuroloog professor dr. A. Biemond, die de aandacht vestigen op dingen die niet op grond van zijn onderzoek tot de con clusie kwam dat kans op herstel uitge sloten geacht moet worden. De vader van het slachtoffer heeft di rect daarna een klacht ingediend bij het in de haak zijn of niet in de haak lijken om in het openbaar bescherming af te roepen voor de burger die in het nauw zit. Het is moeilijk te zeggen welk resul- Medisch Tuchtcollege in Zwolle, dat na taat de publiciteit over deze zaak gehad onderzoek de klacht (gericht tegen de heeft, maar in ieder geval is de kwestie narcotiseur die het meisje destijds voor in wijde kring bekend geworden en heeft de operatie verdoofd had) gegrond ver- men zich buiten de enge muren van de klaarde. „Maar nooit heb ik de uitspraak militaire rechtspleging een mening kun- van het Medisch Tuchtcollege tegen de nen vormen. Mr. Zaaijer vond, dat de narcotiseur in kwestie mogen verne- zaak maar liever niet gepubliceerd had men", zo zei de vader tijdens het moeten worden. Daaruit zou men kun- televisie-interview, „en dus weet ik niet nen concluderen dat hij uitschakeling of de arts in kwestie al of niet ge- van de publieke opinie bij de militaire straft is. Ik nam hier dan ook geen ge- rechtspleging voorstaat. Een opvatting die noegen mee en diende in april van dit het nut van publikaties in het belang van jaar een klacht in bij de officier van de goede gang van zaken in onze samen- justitie, die de zaak voor onderzoek ver- leving eigenlijk zonder meer bevestigt, wees naar de recherche. De rechercheur Het is niet vreemd, dat de pers publi- in kwestie heeft mij toen toegezegd, dat katies doet. Dat is haar taak. Het is wel het onderzoek zijns inziens in een dag of vreemd dat een advocaat fiscaal tijdens tien rond zou zijn; ik zou wel bericht een rechtszaak over de hoofden der direct krijgen. Maar op dat bericht wacht ik. betrokkenen heen eigen opvattingen over vijf maanden later, nog steeds tevergeefs, de openheid in de rechtspleging ten beste Ondanks herhaald aandringen mijnerzijds geeft. Vreemd, maar ook wel onthullend kan ik geen uitsluitsel krijgen over de vraag of het hernieuwde onderzoek iets opgeleverd heeft, laat staan of er tot ver volging van de arts kan worden overge gaan. Ik heb dan ook sterk de indruk dat ik met een kluitje in het riet gestuurd word". Het was een indrukwekkende, waardige hartekreet van een wan- VVMVWWWWWWMWWWIWWWWAIWWMAIWWIWAWUUUinA/l PASADENA, CALIFORNIË (A.P.) Twee Amerikaanse astronomen, Harold I zirin en Arthur H. Vaughan jr., van de hopige vader. Maar meer dan dat, want Observatoria van Mount Wilson en Palo i li. j..i J.iu 1 - ni Ut -5 rtt ci %r\ 5 ot lr 1 nn t I1UU 7 I o user va lurid, van iviuuui w noun tu x het wordt duidelijk dat hier iets niet klopt. 1 mar, hebben bevonden dat onze zon „een Ten eerste niet met het medisch tucht- rustig en conservatief type" is vergeleken richt A,, he, mogelijk ma.kt, J- tegen falende artsen voor het lekenpu- De andere sterren hebben veel meer spec- bliek geheim te houden. En ten tweede I taculaire vlekken, enorme gasstralen en kreeg men sterk de indruk, dat ook de andere verschijnselen dan die welke de justitie hese tragische sa.k hij geheel onder de roos wil houden, althans. |len o( andere sterren zonnevlekken had bijzonder weinig haast vertoont om tegen I den de schuldig bevonden narcotiseur vervolging in te stellen. Dat is, om het zacht te zeggen, een hoogst onbevredigende zaak, die het rechtsgevoel kwetst. En een duidelijke bevestiging voor de stellingen die onpe juridische medewerker dr. F. Kuitenbrou- |^£en gelast "van" een ""Nederlander, die wer onlangs in Erbij ontwikkelde, dat het ervan wordt beschuldigd in september i1. X1,/vn /In Unllinff rvtnol on I lfHH\ /In Cnniolo Ver7PlfPrindshank A.IT1- LONDEN (Reuter). Een Londense rechter heeft de uitlevering binnen twee medisch tuchtrecht op de helling moet en dat ook de gewone rechter niet moet aar zelen om in situaties als deze, zo nodig, in te grijpen en dan liefst met groter voortvarendheid dan in het trieste geval- Mia Versluis gebeurd is (of liever: niet gebeurd is!). lAWAAAAAAAAAAAAAAIWWMWWwtAAAAAAAAAAAAAIWWIAA. 1965 de Sociale Verzekeringsbank Am sterdam voor ongeveer 350.000 gulden te hebben opgelicht. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing Haarlem Kruisweg 42 Tel 12637 PALO ALTO (Californië) (DPA). De Standford-universiteit in Palo Alto heeft donderdag de achttienjarige Harry Af. Friedman benoemd tot hoog leraar in de logica. Friedman is de jongste professor in de Verenigde Sta ten. Hij heeft de universiteit in drie jaar doorlopen. Ook voordien'sloeg hij op school herhaaldelijk klassen over. (Van onze correspondent) NEW YORK. Als Noord-Viet- nam Washington zou laten weten dat een stopzetting van de Amerikaanse bombardementen binnen enige we ken onderhandelingen tot. resultaat ADVERTENTIE zou hebben en dat de bomloze situa tie door Hanoi niet misbruikt zou worden voor een dramatische verster king van zijn militaire positie in Zuid-Vietnam, dan zijn de Ameri kanen bereid de luchtaanvallen te staken. Dit was de kern van de rede, die de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Arthur Gold berg gisteren in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties uitsprak. Goldberg stelde bovendien de vraag aan Moskou en andere regeringen, die Noord-Vietnam steunen en allang zeggen dat een bombardementenstop tot onder handelingen zal leiden, tot welke pressie op Hanoi ten bate van de vrede zij bereid zouden zijn als er geen bommen meer vallen en wat zij verder zouden willen doen om de vrede te bevorderen. Hiermee is het Amerikaanse standpunt iets versoepeld, want de eis dat stopzet ting van de bombardementen door Ha noi zou moeten worden beantwoord met militaire de-escalatie van zijn kant kwam in Goldbergs rede niet meer voor. Wel herhaalde de ambassadeur nog eens het oude aanbod de militaire inspanning van beide kanten te beperken, met of zonder officieel staakt-het-vuren, maar dit hield vooral verband met de nadruk die Goldberg legde op het punt dat naar een politieke oplossing van het conflict gezocht zou moeten worden en niet naar een militaire. het regime van Thieu) en dat in de Ame rikaanse visie geen plaats is voor wat Hanoi punt drie noemde: het organise ren van een onafhankelijk democratisch staatsbestel in Zuid-Vietnam. Dit punt drie is door minister Rusk al sinds jaar en dag de steen des aan stoots genoemd (vooral omdat Hanoi er in zegt dat Zuid-Vietnams politieke le ven zou moeten worden georganiseerd in overeenstemming met het overigens ver rassend democratische Vietcong-program- ma) en het feit dat Goldberg er geen woord over zei in zijn interpretatie van de Geneefse akkoorden geeft aan hoever de partijen politiek nog van elkaar ver wijderd zijn. Dinsdag aanstaande zullen de minis ters van Buitenlandse Zaken en ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot - Brittannië Frankrijk en de Sovjet-Unie dineren bij secretaris-generaal Oe Thant en in het glazen paleis van de volken organisatie wordt natuurlijk druk gespe culeerd over de mogelijkheid dat daar bij over Vietnam of het Nabije Oosten iets bereikt wordt. Maar de kans daarop lijkt niet groot. Voorlopig zal boven de Verenigde Naties de wolk van teleurstel ling en frustratie wel blijven hangen, die secretaris-generaal Oe Thant in de inlei ding tot zijn jaarlijkse rapport beschreef. igMÉ 'i W.Jtt* STANFORD, CALIFORNIË De dochter van de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Dean Rusk, is donderdag in het huwelijk ge treden met een neger. De bruidegom, Guy Gibson Smith, 22 jaar oud, is in dienst van een particuliere firma, die werkt voor het Ames-Centrum voor onderzoek van het nationale bureau voor ruimte en ruimtevaart. De derde dinsdag in sep tember heeft iets van sinter klaasavond, maar dan héél anders. Het is geen kinder feest, al doet het rijden van een gouden koets in een stoet vol sprookjesachtige kleder drachten wel wat kinderlijk aan. Het zou trouwens een misverstand zijn te menen dat sprookjes er alleen voor kin deren zijn. De meeste sprook jes worden geschreven voor grote mensen en daarna pas klaar gemaakt voor kinderen. Maar die derde dinsdag in september lijkt op het feest van de vijfde december om dat er een massa geld aan te pas komt, dat cadeau wordt gegeven nadat het met veel moeite bijeengeschraapt is. Sommige kinderen krijgen meer, anderen minder dan vorig jaar. Sommigen krijgen helemaal niets, maar dat komt omdat zij niet op de be groting staan. Dat is nu een maal een voorwaarde waar niet aan te tornen valt. Het is bijzonder interessant te zien hoe dat geld bijeen gebracht zal worden en hoe het zal worden weggegeven. Voor de gewone burger is het net alsof hij aan een feest diner zit, waar de schotels allemaal zijn neus voorbij gaan. Het is wel leuk om te zien wat er gepresenteerd wordt, maar na afloop moet hij thuis zijn eigen boterham metjes eten. Als alles, mitsgaders de gouden koets, zijn neus voor bijgegaan is, heeft hij nog de troost over dat er volgend jaar zonder mankeren wéér een derde dinsdag in septem ber zal worden gevierd. Dat houdt de moed erin. Wat óók de moed erin houdt is het besef, dat de re gering zo openhartig haar he le boekhouding blootlegt en iedereen mag kijken wat zij met het geld doet. Dat is de zegen van een democratische samenleving. Reken maar dat zeg V san alle krantelezers gretig heb ben zitten smullen van die cijfers en tabellen. Openhar tigheid kweekt burgerzin en belangstelling. En de eerlijk heid van onze regering gaat zelfs zó ver, dat zij op de begroting van Algemene Za ken een post „Geheime Uit gaven" heeft gezet. Zij wil niet verbloemen dat zij uit gaven doet waarmee geen hond iets te maken heeft. Vorig jaar was dat ruim zeven ton, dit jaar maar zes. Dat is een peuleschilletje voor geheime uitgaven. Meestal lo pen geheime uitgaven veel hoger op, omdat men ze in het geheim moet uitgeven. Dat is namelijk veel duurder. Men beweert dat die gehei me uitgaven worden gedaan door geheime agenten. Als dat waar is, kunnen die geheime agenten nu ruim anderhalve ton minder uitgeven dan het afgelopen jaar. Het lijkt me bijzonder moeilijk voor de baas van die geheime agenten om van zo'n beetje geld echt geheimzinnig te blijven doen. Er zullen misschien geheime agenten op geheim wachtgeld moeten worden gezet. Het kan ook zijn dat hun geheime kinderbijslag wordt vermin derd. Bijvoorbeeld niets meer voor het vierde geheime kind, en maar de helft voor de drie eerste geheime kinderen, met uitzondering van het geval dat het een geheim Lucaskind betreft. De baas van de geheime agenten tussen haakjes, ge heime agenten zijn géén spionnen, spionnen zijn de ge heime agenten van de tegen partij zit er werkelijk erg mee in. Hij heeft een geheime vergadering van de club bij eengeroepen om te overleg gen hoe met die magere zes ton moest worden omgespron gen. Er kwamen ideeën ge noeg, maar ze waren niet al lemaal even bruikbaar. „Mannen", zei de baas toen de laatste geheime agent via een luikje in het plafond bin nen was gekomen, „mannen, het is niet anders. Zes ton en geen cent méér. Gaan we er overheen, dan draaien we er zelf voor op. Hoe peuteren we die anderhalve ton eruit?" bij peld' het „Zaterdags niet meer wer ken", opperde agent 4711. De baas keek hem verbaasd jan, ging een beetje verzitten en zei: „Wij werken sinds 1956 al niet meer op zaterdag, maar dat heb ik geheim moe ten houden. Ik dacht, dat druppelt wel door. Bij wie is het nog niet doorgedruppeld behalve bij agent 4711?" Er ging een hand omhoog waaraan agent 1% bleek vast te zitten. „Ik wil niet zeggen dat het mij niet is doorgedrup- zei agent 1%, „maar is misschien een beetje verwrongen doorgedruppeld. Ik werji namelijk alléén op zaterdag." „Ziedaar het nut van deze vergadering", stelde de baas vast. „Agent 1% heeft onge wild de vijand aardig om de tuin geleid, maar dat moet nu afgelopen zijn. Gelijke mon niken, gelijke kappen. En nu de bezuiniging. Wie heeft een voorstel?" Niemand had een voorstel. „Zo mag ik het horen", zei de baas voldaan. „Altijd mondjes dicht, nooit laten merken wat erin je omgaat. Als we een paar uurtjes op die manier doorwerken, komt die anderhalve ton er gemak kelijk uit." Hij keek alle ge heime agenten tien seconden doordringend aan, wat hem vijf minuten kostte aangezien er dertig agenten aanwezig waren. Zij sloegen alleen bij de negende seconde hun ogen neer, want de baas had nu eenmaal het hoogste salaris. Alleen agent 8888 bleef ook gedurende de tiende seconde star terugkijken. „Agent 8888 heeft een voor stel", zei de baas glimlachend. „Dat zie ik zo." Zij keken el kaar vijftien seconden aan, maar bij de vijltiende sloeg agent 8888 zijn ogen neer „Juist", zei de baas. „Mijn salaris blijft dus zoals het is. Het was knap gevonden van agent 8888, maar hij zit er lelijk naast." De dertig agenten glimlach ten geheimzinnig, want het was geen geheim dat het ge heime salaris van de baas ho ger was dan hij dacht dat zij dachten dat het was. „Nu jullie erover uitgepraat zijn", vervolgde de baas, „zal ik eens wat zeggen. Neder land is een natie die op het gebied van de geheime dienst een naam heeft op te houden. In de tweeëntwintig jaar van onze activiteit na de oorlog hebben wij van alle landen der wereld het laagste per centage gepakten. Als het niet streng geheim was, zou ik ook nog zeggen dat wij het hoog ste percentage kleine inlich tingen hebben verzameld, maar aangezien dat geheim is, zeg ik dat niet. Het kan echter geen kwaad een kleine bloem lezing van onze successen te geven. Agent 100 heeft met zijn hele gezin een maand aan de Italiaanse Rivièra doorgebracht. Het is niet te geloven wat daar uitgekomen is. Vooral zijn vijf kinderen hebben dag en nacht in de bres gestaan. Er zijn kosten noch moeiten gespaard. Wij hebben vierhonderd dossiers van Nederlanders die aan de Middellandse Zee met buiten landers hebben gepraat. Vol gende zomer gaat agent 100 weer aan de slag en hij denkt het tot vijfhonderd te bren gen. Er is alle kans" en de baas glimlachte fijntjes „dat jullie agent 100 volgend najaar kunnen aanspreken mét agent 99." De betrokken agent keek getroffen rond en kleurde van weelde. „Maar er is méér", ging de baas verder. „Agent 123 heeft het bestaan door te dringen in Moskou. Aangezien hij ver momd was als gewoon agent heeft hij geen enkele last ge had. Alleen moest hij aan de Russische grens zijn gummi stok en revolver afgeven. Dat deerde hem niet, aangezien hij de opdracht had in Mos kou noch zijn gummistok, noch zijn revolver te gebrui ken. Op die manier speelde de vijand in onze kaart. Ont houdt goed, mannen, zorgt al tijd dat de vijand in je kaart speelt. Agent 123 heeft in Moskou een tekening van het Kremlin gemaakt en de vijand een tekening van het Paleis op de Dam in handen gemoffeld. Dat klinkt als een gelijk spel, maar het is één nul. Want in het Kremlin zit de Russische regering en in het Paleis op de Dam zit niemand. Het was wél een duur reisje, agent 123. Drie maanden eersteklas hotel met bad voor één tekening was een beetje lang. Volgende keer in twee maanden zien klaar te spelen." De baas wreef zich in de handen, want de bezuinigingen kwamen best op gang. Van het ene idee kwam het andere. „De agenten tien tot en met twintig gaan binnenkort naar Brussel", zei hij met een schalkse blik. „Ik stel voor dat zij met de bromfiets gaan. Dat spaart heel wat uit. En ik stel verder voor dat zij gaan logeren bij de nicht van agent 13 in de Armeluisallée nummer 40. Dat spaart nog meer." Agent 13 stond op „Dat kan niet", zei hij. „Mijn nicht weet niet dat ik bij de ahum werk. En zij woont daar erg krap ook nog." „Fijn", antwoordde de baas krachtig. „Hoe minder zij weet hoe beter. En hoe krap per zij woont, hoe minder Let opvalt dat er tien mannen in huis zijn." „Elf", zei geheim agent 13 treurig. De baas telde zijn vingers en kwam er één tekort, waar uit bleek dat agent 13 niet zo stom was als de baas eruit zag. De rest van de vergadering was geheim, maar die ander halve ton zijn er ruimschoots uitgekomen. Op de volgende begroting maar wéér een paar tonnetjes eraf. De opdracht gevers van de baas weten langzamerhand trouwens al les. Zij kijken sinds enige tijd óók naar de televisie. ADVERTENTIE Spaciulzaak voor prettige schoenen Huizing- Kruisweg 42 Te! 12637 Ook Forme Nature Dat een politieke oplossing, ook al ko men er binnen afzienbare tijd onderhan delingen tot stand, nog niet voor de deur staat, bleek evenwel uit Goldbergs op somming van de Amerikaanse interpreta tie van de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962, die vooral interessant was om dat Noord-Vietnams befaamde vier pun ten ook beogen een interpretatie te geven van de Geneefse akkoorden, in het bij zonder van die uit 1954. Volgens Goldberg omvatte Geneve een wapenstilstand en aftocht van alle bui tenlandse militairen uit beide delen van Vietnam, eerbiediging van de grenzen met buurstaten, hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam zonder buitenlandse inmen ging en tenslotte internationale supervi sie van de overeenkomst. De adders die hier onder het gras zit ten zijn~ echter dat Goldberg in een van de punten zei dat in Noord- en Zuid-Viet- nam alleen militairen zouden mogen blij ven „die onder bevel staan van de respectieve regeringen" (hetgeen in houdt dat de Vietcong in Zuid-Vietnam zich nou moeten laten ontwapenen door LONDEN, (Reuter). Corresponden ten van twee Britse bladen schrijven, dat veldmaarschalk Abdel Hakim Amer, d® voormalige plaatsvervanger van Nasser, niet uit eigen beweging zelfmoord heeft gepleegd, maar ertoe is gedwongen. Stephen Harper van het Britse dagblad „Daily Express" schrijft dat niemand in Cairo geloof hecht aan de officiële le zing dat Amer vrijwillig een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Men zou heb ben gevreesd dat Amer tijdens zijn pro ces het regime in verlegenheid zou bren gen. Amer moest terechtstaan wegens samenzwering tegen de regering. Een bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft uit Beiroet, dat vertegenwoordigers van de generale staf Amer hebben gedwongen gifpillen in te nemen. Het Egyptische blad „Al Achram" meldt dat de procureurgeneraal, die een onderzoek instelt naar Amers dood, fa milieleden van Amer zal horen. ADVERTENTIE NED. ZUID-AFRIKAAN SE WERKGEMEENSCHAP. Twee Zuid-Afrikaners, een kleurling en een blanke, spreken over de socia le toestand in Zuid-Afrika. Sprekers: dr. A. P. Treurnicht, predi kant van de Ned. Geref. Kerk van Zuid-Afrika en de heer P. M. Sonn, voorzitter Kleurling Onderwijs en Chr. Studentenvereniging voor Kleur lingen. Woensdag 27 september 8 u. Bilder- dijkzaal van Brinkmann, Grote Markt, Haarlem. Belangstellenden welkom. Vliegtuigverliezen. Boven de Noordvietna- mese havenstad Haiphong zijn donder dag zeven Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten, zo heeft het Noordviet- namese persbureau bekendgemaakt. Kestrel neergestort. In Zuid-Engeland is een prototype van de „Kestrel", een vliegtuig dat loodrecht kan opstijgen en landen, neergestort. De vlieger kon zich met zijn valscherm in veiligheid stellen. Vonnissen in Sjanghai. Een volks rechtbank in Sjanghai heeft één „con trarevolutionair" ter dood veroordeeld en dertien anderen tot levenslange ge vangenisstraf. Het doodvonnis is dade lijk voltrokken, aldus een bekend making van radio-Sjanghai. Duits toestel neergestort. Twee Westduit- se marinepiloten zijn omgekomen toen hun Fouga Magister-straalvliegtuig te Stenderup-Gelting bij de Deense grens neerstortte. Schroder. De Westduitse minister van Defensie Gerhard Schroder gaat goed vooruit en zal zaterdag uit het acade misch ziekenhuis van Hamburg worden ontslagen. Beulah uitgeraasd. De tropische orkaan „Beulah" is vandaag uitgeraasd na een verwoestende tocht over Texas, die aan zes personen het leven heeft gekost. De tropische storm heeft in totaal dertig slachtoffers geëist. Pokken in Djakarta. In Djakarta zijn in de afgelopen weken in totaal 55 mensen aan pokken overleden, zo is in de Indo nesische hoofdstad vernomen. Het aan tal doden als gevolg van deze ziekte in dit jaar is nu tot 195 gestegen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3