„Industrie" te Uitgeest failliet -rijpvitaal, '¥Mt BISSCHOP VAN HAARLEM GAF VISIE OP ZIJN AMBT: Bisschopsambt ill wezen dienst aan gemeenschap Werk van leken berust op priesterschap in algemene zin KEUKENCENTRUM IJMUIDEN Oostduits schip gezonken MEDISCHE VERZORGING IN HET WEEKEINDE Directeur Visser ijschool is diep teleurgesteld Nieuwslezer in nood Santpoorter koopt bedrijfsru i m te Wessanen verwacht gelijk resultaat NIEUWE SCHOOI MOET DICHT NORTON Raoul Husson overleden Moord op de band Te weinig belangstelling voor radarcursus nortjon yöiyiÉ i VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 4 IS 25 NORTON cigarettes/1.50 m ...iü i »r*At TUA'Af HA* ft? 1IA| y'\ (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bisschopsambt is in de eerste plaats dienst die uit liefde gegeven behoort te worden. In het Nieuwe Testament is deze ambts drager geen heerser maar een dienaar. De auteurs van de Schrift vonden er de Griekse term diakonia voor. Als voorbeeld van wat dit woord voor de Griek inhield, is er het deemoedig wassen en drogen van de voeten, zoals de ambtsdrager dit doet in de liturgie van de Witte Donderdag. Jezus be perkte de diakonie als uitgangspunt voor een oneindig veel verder dienen: het voor de ander bestaan. Naar de bedoeling van Jezus komt het ambt niet tot stand door macht en recht. Ook niet door wetenschap of waardig heid, zoals blijkt uit zijn woorden over farizeeën en schriftgeleerden. Zoals de dienst van elke christen zich primair richt op de naaste, zo richt de dienst van de bisschop zich primair op de gemeenschap. Met deze woorden gaf de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. J. Zwartkruis, zijn visie op het bisschopsambt in deze tijd, tijdens een voordracht voor de St. Adelbert- Vereniging in het r.-k. meisjeslyceum Sancta Maria. Even fundamenteel als de dienstbaarheid is het genadekarakter van het ambt: het charisma; de gave van God om de dienst aan de gemeenschap te bewijzen. Leken De priester staat in dienst van de leken. Luisteren Al R I origineel FORMICA U L II A DROOMKEUKENS (Van onze correspondent) UITGEEST. De rechtbank in Alk maar heeft gisteren het faillissement uit gesproken van de n.v. technisch bureau „Industrie" te Uitgeest. Dit bedrijf had sinds eind juli surséance van betaling. I)e vijfendertig werknemers werden des tijds zonder meer op straat gezet, waar bij zij zelfs geen loon kregen over de laatste werkperiode. In het inmiddels leeggekomen pand gaat zich binnenkort Dutex Textiel- en Kunst- stofverwerkende industrie uit Duiven- drecht vestigen. Dit bedrijf is eigendom van de heer II. J. Kaales te Santpoort. Dutex (plusm. 10 werknemers) houdt zich bezig met de vervaardiging van luxe bad en toilettasjes en dergelijke. Het ver kochte pand was privé-eigendom van de beide directeuren van „Industrie". WORMERVEER. Het geconsolideer de resultaat van Wessanen's Koninklijke Fabrieken NV te Wormerveer, voorzover tot medio augustus 1967 bekend, komt on geveer overeen met het resultaat over dezelfde periode van 1966. Mede op grond van de vooruitzichten voor de komende maanden, voorzover die thans kunnen worden beoordeeld, wordt verwacht, dat het geconsolideerde resul taat over het jaar 1967 in dezelfde orde van grootte zal liggen als het resultaat over 1966, zo deelt de directie mee. Een grondig onderzoek leidde tot de conclusie dat liquidatie van het bedrijf de enige mogelijkheid was. De heer Bruynzeel kreeg van de commissarissen mandaat de noodzakelijke geachte maat regelen te treffen. Failissementsaanvrage en ontslag aan de 32 werknemers volgden. Met moeite kon nog twee weken loon uit betaald worden. Vorige week vrijdag werd het laatste loon betaald. Elf werk nemers bleven nog aan om de lopende orders af te werken. Zij verdwijnen mor gen, het bedrijf sluit dan zijn poorten. ZAANDAM. Een openbare lagere school in de nieuwe wijk Kogerveld in Zaandam, die in augustus is geopend, zal aan het eind van dit schooljaar weer moeten worden gesloten omdat het aan tal leerlingen beneden het wettelijk mini mum van 100 blijft. B. en W. stellen de raad nu voor, de minister van Onderwijs ontheffing van deze bepaling te verzoeken, omdat in de komende jaren wel een strij- ging van het leerlingental kan worden verwacht. ADVL i ENTIE de beste tabak is NORTON tabak Bh;- IliiiiiliMiii'liitiiliiiii.hiil NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton Is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! mannen die alles weten van tabak iHlaiii'iiiiÉiiiiHklilllnitll volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World Copyright iqo <oie[ urn Mar tbt Gi 0.86 i De bisschop ging in zijn voordracht de oorspronkelijke geschiedenis van zijn ambt na, omdat de vraag wat aan dit ambt momenteel mensenwerk en wat Gods werk is, wat bijkomstig en wat we zenlijk is, slechts tegen de achtergrond van de oorsprong kan worden bekeken. „Wij zullen kritisch mogen zijn ten aanzien van de huidige instituties. Dat is niet noodzakelijk een vorm van querulan tisme, maar dat kan gehoorzaamheid zijn aan de oorspronkelijke bedoeling van Christus. Zo gezien kan ook crisis hoe onaangenaam misschien ook nodig zijn", aldus de bisschop. De bisschop distantieerde zich volledig van de omschrijving die het kerkelijk wetboek geeft van het begrip „leek" en noemde deze omschrijving volledig ne gatief. Zij excommuniceert de leek als het ware uit het eigen ambt en de eigen bevoegdheid die elke gedoopte bezit. Zij degradeert hem in elk geval tot een vrij wel passief kerklid, dat slechts het recht heeft bezielzorgd te worden. Hierover zei bisschop Zwartkruis: „Mijn geloof zegt mij dat dit onjuist is. Ik heb de stellige overtuiging dat het lot van heel de kerk in handen van alle gelovigen is gelegd. Weliswaar hebben prjesters en leken verschillende functies in de ge meenschap, maar beiden leven en han delen gemeenschappelijk vanuit het ene Godsvolk." „Als het waar is dat zoals Johannes zegt God de wereld zozeer heeft lief gehad dat Hij zijn eniggeboren Zoon heeft gegeven, en als het waar is dat dit evan gelie dus ook de kerk er moet zijn om de wereld lief te hebben en deze te vormen en te voltooien naar Gods bedoelingen, dan is het duidelijk dat elke klerikalise ring van de taak van de kerk uit den boze is." „Een ondervoed laicaat dat soms zelfs de gestalte kreeg van een kerkelijk proletariaat is dan een zonde tegen Gods boodschap." „De leek staat in de meeste directe betrekking tot de samen leving die God liefhad. Juist de leken moeten de samenleving doorlichten, in terpreteren en toetsen op Gods bedoelin gen. Dit geldt voor het huwelijk, het ge zin, de wetenschap, heel de maatschap pelijke orde." De hiërarchie kan haar eigen zending niet uitoefenen zonder de beleving, de erva ring en het werk van de leek. De leek heeft het recht en de plicht de kerk mee te bouwen. Dit komt niet omdat de bisschop hem daartoe aanstelde. Dit zou een bijbelse klerikalisering zijn. Het werk van de leken berust op het priester schap in algemene zin, op het feit van het doopsel. De typische leiders moeten luisteren naar de „profeten", ook als zij door hen voor onverwachte vragen en schijnbaar onmogelijke eisen worden gesteld. De bis schop haalde hierbij de woorden vap Paulus aan: „Blust de Geest niet uit, kleineert de profetische gaven niet; keurt alles en behoudt het goede." De bisschop opende zijn voordracht met een uiteenzetting hoe door een veelheid van duidelijkheden en het stellen van voorschriften rond een bisschop in vroe ger eeuwen de staatsie, pompa en attri buten groeiden die tot de middeleeuwse vorst-bisschop leidden. (ADVERTENTIE) .Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN. KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550-11428 of 10770 PARIJS (AFP). De bekende Franse taalkundige Raoul Husson is bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Raoul Husson heeft vooral bekendheid verworven door zijn onderzoek naar het functioneren van het strottehoofd. Het Oostduitse vraclischlp „Fiete Schul- ze" is in de Atlantische Oceaan, 240 kilo meter van de noordwestpunt van Spanje, gezonken. Het Amerikaanse tankschip „Jasmina" heeft over de radio laten weten dat het achttien bemanningsleden heeft opgepikt. Er worden nog twee reddingsboten ver mist. De „Jasmina" zet de reddingsactie voort, samen met Russische, Liberiaanse, Britse. Westduitse en Nederlandse sche pen. Het schip had volgens de eerste ge gevens een bemanning van 42 koppen. Het was op weg van Rotterdam naar Japan. STOCKHOLM (AP. Een jaloerse echtgenoot heeft zijn echtgenote ver moord en dit geheel op de band vastge legd. De politie heeft de 44-jarige man ge arresteerd en meegedeeld, dat zij de band van twintig minuten gedurende welke de moord is gebeurd, als bewijsmateriaal te gen de verdachte zal gebruiken. De man heeft intussen reeds bekend drie schoten op zijn vrouw te hebben gelost. IJMUIDEN: Artsen: Van zaterdag 13 u. tot maandag morgen 8 uur. H. Bel, Venusstraat 5, tel. 15675; J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 11365. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, tel. 14229. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen welke verloskundigen de dienst waarne men. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: C. Ph. Hamann, Vondellaan 27 Beverwijk, tel. 02510-23017. Wijkverpleging: Groene Kruis: voor IJ- muiden en IJmuiden-Oost zuster C. Nap Hofdijklaan 10, Driehuis, tel. 02550-1619 voor Velsen-Noord en Velsen-Zuid zus ter J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-Nrd., tel. 02510-23936; voor Drie huis en Santpoort zuster K. Lange jan, Irissenstraat 14, Santpoort, tel. 02560- 7477. Wit-Gele Kruis: Zuster C. Nooy, Co- rantynstraat 5, Santpoort, tel. 02560-7440 Dierenarts: De dienst v. zieke huisdie- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Dat het onjuist gebruik van radar tot een ramp kan leiden, kan niet genoeg onder de aandacht van het nautisch personeel op vissersvaartuigen worden gebracht. Tot dusver lijkt de re actie bij de vissers teleurstellend. Aldus de directeur van de Gemeente lijke school voor visserij en scheepvaart in IJmuiden, de heer G. van der Winden, die inhaakte op de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart met betrekking tot de stranding van het bevoorradingsschip „Smit Lloyd 3", waarvan hij een verslag in de IJmuider Courant van 19 dezer had gelezen. De stuurman had namelijk van de ge gevens die de radar gaf geen juist ge bruik gemaakt. Blijkbaar was, door de routine van steeds hetzelfde traject va ren, de aandacht verslapt. De Raad had er terecht voor gewaarschuwd, dat dan grote gevaren dreigen. Bij het uitoefenen van de visserij wordt namelijk veelvuldig hetzelfde traject ge varen en ten onrechte denkt men dan: „Het gaat wel goed, zo". De radar kan een uitstekend hulpmid del zijn, maar dan moet men ook goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden en nog veel meer van de onmogelijkheden van radar. Daarom aldus de heer Van der Win den is het onbegrijpelijk, dat nog zo weinig vissers zich hebben aangemeld voor de sneciaal voor hen onlangs geo pende radarcursussen aan de Visserij- school in IJmuiden. Op de cursussen wordt ook de stabili teit van het sqhip behandeld, die (vooral bij de boomkorvisserij) zo belangrijk is. Recente ongevallen waarbij boomkorvis- sers om het leven zijn gekomen hebben weer eens aangetoond dat het hier om een kwestie van leven en dood kan gaan. Helaas zijn dergelijke ongelukken op zee te veel voorgekomen. Het is daarom absoluut noodzakelijk zich te bekwamen in het juiste gebruik van de dure instru menten waarmee tegenwoordig een vis sersvaartuig is uitgerust. Mensenlevens zijn onbetaalbaar. Het nautisch personeel moet zich daarom ook de nodige stabiliteitskennis eigen maken. Blijft het hiervan gespeend, dan lopen alle opvarenden van het schip de grootste risico's. En dit is volkomen onnodig, waar thans alle gelegenheid wordt geboden zich bedoelde noodzakelijke kennis eigen te maken. ren in de IJmond wordt dit weekeinde waargenomen door de dierenarts: G. Verhagen, Anth. Fokkerlaan 31, Haar lem, tel. 023-63070. SANTPOORT: Arts: H. Strik, Hoofdstraat 165, Sant poort-Dorp, tel. 02560-8310. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid tel. 02560-8249. BEVERWIJK: Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fierstra jr., Lange Plantinga, Reddin- gius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van za terdag 12 tot zondag 9 uur J. H. M. Ro link, Duinvlietstraat 2, Velsen-noord, tel 02510-23745; zondag van 9 tot 24 uur M. Plantinga, Noorderwij kweg 1, Bever wijk, tel. 02510-23340. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Peeters, Swaab, Vos en Zeijlmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur J. A. Hom mes, Plantage 154, tel. 02510-26050. Apotheek: Voor Beverwijk en Velsen- noord, van vrijdag 22 september 18 uur tot vrijdag 29 september 18 uur Apo theek J. W. Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen-Nrd., tel. 02510-23883, zater dag van 8-12.30 uur is eveneens ge opend Apotheek Donker, Breestraat 61 in Beverwijk, tel. 02510-27955. Apotheek De Heemskerkse, Kerk weg 11-13, is niet de weekends, wel alle avonden in deze week geopend; tel. 02510-32490. Voor tandarts en voor dierenarts, zie onder IJmuiden. HEEMSKERK: Artsen: Van zaterdag 10 uur tot zon dagmorgen 9 uur C. J. Nielen, J. v. Kuykweg 78, Heemskerk, tel. 02510- 32475; zondag van 9 tot 24 uur G. F. d# Pagter, G.v. Assendelftstraat 25b., tel. 02510-32476. Apotheek: Apotheek De Heemskerkse, Kerkweg 11-13, tel. 02510-32490. Voor tandarts en voor dierenarts zie IJmuiden. DEN HAAG Vanochtend hebben luisteraars bijna vijf minuten moeten wachten op de uitzending van de radio nieuwsdienst van zeven uur, de vertra ging bleek een wonderlijke oorzaak te hebben: de toegang tot de cel van de nieuwslezer in het gebouw van de radio nieuwsdienst aan het Hilversumse Melk- pad was geblokkeerd. Deze blokkade moet op rekening worden geschreven van een aantal schilders en behangers, dat op het ogenblik de ruimte, waarin het ANP- nieuws wordt omgeroepen, een schoon maakbeurt geeft. Omdat de nieuwslezer geen kans zag zijn domein binnen te dringen, was hij verplicht in draf naar de VARA-studio te gaan, waar hij bui ten adem zij het enkele minuten la ter de radioluisteraars toch nog het laatste nieuws verschafte. De tijd waarin de man van studio naar studio rende, werd gevuld met gitaarmuziek.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4