Echte grondige bureaucratie vindt men vooral in Italië Belastingschuld ter waarde van 5 lire was niet inbaar Italiaanse monarchisten zijn erg teleurgesteld Hoogoven no 6 in opbouw wiel AUTORIJDEN MET EEN DOG OP DE BENZINEMETER Nieuwe modellen WIM XII 1- -f i 4 Umberto wil niet meer terug VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 Met kroontjespen Royaal Secuur maar langzaam Met een wetmatigheid die bijna angstig aandoet, blijven de kos ten die een automobilist zich getroost om zijn auto te kunnen blijven berijden stijgen. Er zijn garages waar men een tientje of meer arbeidsloon per uur durft te vra gen, banden, accessoires en onmisbare onderdelen blijven bij de prijsstijgingen niet achter. En als de plannen van de Telders- stichting doorgaan (een bijdrage van de automobilist afhankelijk van de plaats waar hij rondrijdt) zal de chauffeur in de stad aanmerkelijk meer gaan betalen, dan zijn collega in de provincie. En dan de grote boosdoener: de radicale verhogingen van de benzineprijzen, die overigens nog lang niet hun top hebben bereikt. Hoe kan de par ticuliere automobilist deze voortdurende aan slag op zijn portemonnee opvangen? Het antwoord: goedkoper rijden. Het vereist zelf discipline om de mogelijkheden die de auto biedt, niet tot het uiterste te benutten. Het bedachtzaam bedienen van het gaspedaal komt niet alleen de verkeersveiligheid ten goede, maar evenzeer en dit argument telt wellicht meer de eigen portemonnee. ROUTINE CONTROLE •jsl~ -mtyX- Het Saab-model 1968 is door het met zeven centimeter verhogen van de voorruit aantrekke lijker geworden. De verhoudingen van de wagen liggen nu gunstiger. Naast vergroting van de voor- en achterruit waardoor de veiligheid bij dit merk is toegenomen is ook het in terieur aangepast. De bovenzijde van de stuur kolom is gepolsterd, de binnenspiegel is ver plaatst naar de bovenrand van de ruit, en een handel aan de stuurkolom bedient nu de ruiten wissers en de claxon. De bevestigingspunten voor de autogordel zijn beter geplaatst. In ruim 85 percent van de Saabproduktie wordt nu de V-4-motor van Ford ingebouwd. Overigens verwacht men de grote Saab, waar over al enige tijd wordt gesproken, pas in 1969. juiAAnnnrm-ni (Van onze correspondent) ROME. Wy kunnen ons niet voorstellen, dat er op de wereld mensen bestaan, die geen bewondering hebben voor de bureaucratie. Wij bedoelen de echte, grondige bureaucratie. Er zijn maar weinig landen, waar men deze instelling in reincultuur aantreft. In ons noorden denkt men vaak, dat Duitsland een goede voedingsbodem zou zijn voor de echte bureaucraat. Anderen hebben wel eens gehoord van „red tape in Amerika en zoeken dus het voorwerp van hun stille bewondering aan gene zijde van de Oceaan. De werkelijkheid is heel anders. Echte, door en door zuivere pro- dukten van de ambtenarij vindt men in de allereerste plaats in Italië. DIT GEZEGENDE land kan zich ver heugen in het bezit van instellingen, die onder een of ander ministerie moeten val len, maar dan zo dat geen enkel minis ter er zelfs het bestaan van weet. Instel lingen die men tevergeefs in het telefoon boek zou zoeken, maar wier ambtenaren toch dagelijks achter een schrijftafel plaatsnemen, iets doen en daarvoor ook een salaris ontvangen. We noemen maar zulke verrukkelijke zaken als het bureau voor de bevordering van de bananencul- tuur in „Italiaans" Somaliland, of het bu reau voor de verkoop van onteigende en nog te onteigenen onroerende goederen in joods bezit. Dat zijn bureaus, die tenslot te niet meer dan een jaar of vijfentwin tig hun eigenlijk taak hebben overleefd. hebben vastgesteld, dat zekere Pecora Nanda, vertrokken naar onbekende be stemming, nog een appeltje te schillen heeft met de fiscus. Maar nu is zij ont dekt. Vroeg of laat weet men haar te vinden: een roerend voorbeeld van bu reaucratische plichtsbetrachting. Maar we hebben natuurlijk wel beter: er zitten nog altijd heren in stoffige pa perassen te neuzen om, met een kroon tjespen uiteraard, te becijferen welke uit keringen de staat moet open doen voor aangerichte oorlogsschade, wel te ver staan gaat het voor hen om de oorlogen van het risorgimentode verovering van Sicilië door Garibaldi in 1860 bij voorbeeld. Dezer dagen kwamen er een paar van de uitvloeisels van dat soort bureaucra tie aan het licht. De kranten hebben er zeer ernstig over bericht en vonden het prijzenswaardige voorbeelden van besef voor de continuïteit van de staat. Mevrouw Nanda Pecora, ruim zestig jaren oud en woonachtig in Voghera in het uiterste noorden van Italië, kreeg een aanmaning om achterstallige belas ting te betalen. De belastingschuld da teerde van voor de eerste wereldoorlog en de gemeente waar zij- het verschuldig de heen moet sturen is nog al ver van huis, namelijk op Sicilië. Het bedrag is niet zo heel groot: vijf lire (drie Neder landse centen). Mevrouw Pecora heeft kennelijk weinig eerbied voor de staat. Zij grinnikte een beetje en legde de aan maning terzijde. Dat was niet verstandig, want een paar weken later kwam er een tweede brief en toen zij ook. daaraan geen aandacht ichonk, verscheen de deurwaarder om „beslag te leggen op goederen, ter waar de van vijf lire". De Italiaanse staat is eerlijk en zal niet meer nemen dan hem toekomt. Maar juist die eerlijkheid heeft tot een ernstige crisis geleid. Het bleek, dat de deurwaarder niets kon vinden, dat vijf lire (niet meer maar ook niet minder) waard was en dus moest hij on- verrichterzake vertrekken. Daarmee is de kous natuurlijk niet af. De brave vrouw, of later haar erfgenamen, moeten hoe dan ook betalen. Over tien jaar, over vijftig, over een eeuw. Dat komt er niet op aan. Het rijk heeft recht op die vijf lire en tot nu toe heeft de achterstallige beta ling van mevrouw Pecora de meer plichtsgetrouwe belastingbetalers stellig niet meer dan zowat een half miljoen gekost, het loon van enkele generaties ambtenaren, die getrouw jaar na jaar MEN DENKE niet, dat de staat alleen maar zo vasthoudend is, wanneer het om vorderingen gaat. Integendeel, ook de be talingen laten soms wel eens wat lang op zich wachten, maar ze komen. In het dorpje Vittoria Apuana in Ligurië woont een bejaarde vrouw, Liduina Garibaldi. In haar jeugd, die al ver achter haar ligt, werkte zij in een textielfabriek. Zij heeft daar in het jaar 1908 een klein on geval gehad, waardoor zij voor korte tijd niet werken kon. De Italiaanse staat is in zulke gevallen als een zorgzame moeder en laat de door een ongeval getroffene niet in de steek. Vandaar dat mevrouw Garibaldi verle den week het vreugdevolle bericht ont ving, dat zij, in verband met dat onge luk, recht had op een staatspensioen te betalen uit de ongevallenkas. Het ging om een maandelijks pensioen ten bedrage van: één lira per maand. In 1908 leefden we nog in de gulden tijden, dat munten waardevast waren. Ieder land had gouden munten in omloop en de koersen waren stabiel. Eén lira was evenveel waard als een Franse of I Belgische frank, de helft van een ouder wetse Nederlandse gulden. Nu is dat alle- maal een beetje anders en er rezen voor de gepensioneerde enkele moeilijkheden. Zij vroeg zich onmiddellijk af op welke manier zij haar pensioen zou moeten in- Een laatste, wat zonderlinge, poging om een munt van die waarde in omloop te nen: de lira immers bestaat al sedert ette lijke jaren niet meer. brengen, is in 1957 schromelijk mislukt. Het kleine muntje van „acmonital" (een metaalliër.ing waarvan aluminium het voornaamste bestanddeel is) verdween vrijwel onmiddellijk uit de omloop, hoe groot ook de hoeveelheden waren, die men ervan op de markt bracht. Het duur de even voor men erachter kwam, dat de muntjes van één en twee lire bij wagon ladingen tegelijk naar Zwitserland ver- trokken, omdat ze ideaal bleken als „ziel" voor de met stof beklede knopen van da meskleding. Geen fabrikant kon zo goed koop een even goede „ziel" leveren! OVERWEGENDE, dat het kleinste muntje, op het ogenblik in omloop, het vijflire-stuk is, richtte mevrouw Garibal di zich tot het ministerie van Sociale Za ken (natuurlijk met een request op geze geld papier van driehonderd lire) of zij haar pensioen eens om de vijf maanden zou kunnen ontvangen, om het plaatselij ke postkantoor in staat te stellen de uit betaling te doen. Op dat verzoek is afwijzend beschikt. Het gaat om een maandelijks pensioen en dus moet het iedere maand worden uit gekeerd. Op welke wijze dat moet gebeu ren is iets, waar het ministerie voorlopig nog niet op ingaat. Maar ze zullen er wel iets op vinden. De bureaucratie in Italië werkt secuur een beetje langzaam, maar eenieder krijgt het zijne en men staat voor niets. Al zou men alleen ter- wille van het pensioen van mevrouw Ga ribaldi opnieuw muntjes van één lira I moeten slaan. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij haar pensioen op de juiste wijze zal ontvan gen. Misschien omstreeks het jaar twee duizend, maar het komt en het zal één lira bedragen. ROME, (AP). Voor de Italiaanse. De monarchisten hebben nog meer| monarchisten is de afgelopen zomer wei- klachten. nig bemoedigend geweest. De Italiaanse Een der dochters van I mbei to, P11)*' monarchistische beweging, die leeft bij ses Maria Pia, is voor een tijdschiift de statistiek, volgens welke in 1946 veer- een rubriek gaan schrijven, .waarin zij de tig percent van de bevolking voor de mo- „geheimen" an haar jeugd en gezel- - .--i schapsleven onthult. Bovendien kijkt zij in Rome uit naar een woning, terwijl geruchten lopen, vol gens welke zij van plan zou zijn te schei den van haar echtgenoot, prins Alexander van Joegoslavië. Deze week hebben Italiaanse monar chisten in Rome pamfletten verspreid, waarin zij tot de dame de aanmaning richten: „Ga weg. Heb eerbied voor uw doorluchtige voorouders. Een prinses moet zich niet verlagen tot het schrijven j van kletspraat voor een schandaalblaadje narchie heeft gestemd, is door haar ko ninklijke familie teleurgesteld. Koning Umberto, die vrijdag in zijn zonovergoten Portugees ballingsoord Cas- cais zijn 63ste verjaardag vierde, toont afgezien van een jaarlijkse boodschap aan het Italiaanse volk en nu en dan een persgesprek, weinig verlangen terug te keren naar zijn vaderland, waaruit hij richten; „Ga weg. Heb eerbied door de grondwet van 1946 is verbannen, doorluchtige voorouders. Een Vele Italiaanse monarchisten zeggen, I „;„u tnt hot dat de kalende, door de zon gebruinde koning meer belangstelling heeft voor I van een ^modekoning. Van hier tot het zijn waardevolle boekenverzameling dan geven van interviews aan erotische week- Oljil voor propaganda voor zijn terugkeer on der de leden van het parlement. „Ik geef er de voorkeur aan te lijden om mijn land nieuwe strijd en nieuwe smarten te besparen", zei' Umberto on langs in een persgesprek. <v >V (Van een verslaggever) IJMUIDEN Bij Hoogovens IJmuiden 1* het sluitstuk aangebracht in de val- leiding tussen de oven van hoogoven 6 en de gasreiniging. Het stuk leiding, met een doorsnede van 3,5 meter, een lengte van 15 meter en een gewicht van bijna 20 ton, werd door de grote rijdende torenkraan van N.V. Werf Gusto uit Schiedam geplaatst op een hoogte van circa 60 meter boven het maaiveld. De gasreiniging kwam daarmee voor een belangrijk deel gereed. De werkzaamheden aan hoogoven 6 verlopen nog steeds volgens plan. geven van interviews aan erotische week- bladen of optreden als model voor een modehuis is maar een stap!" De beide andere dochters van Umberto, Maria Gabriella en Maria Beatrice, heb- ben eveneens blootgestaan aan critiek van de Italiaanse monarchisten en de politieke pers. Sinds het bekend worden van de plan nen van Maria Gabriella om in het hu welijk te treden met de gescheiden 47- jarige Franse financier Robert Balkany jammeren de royalisten dat het Italiaan se blauwe bloed wordt verontreinigd. „Ronduit gezegd zie ik niet in, waarom ik niet precies hetzelfde zou kunnen doen als prinses Margaret, die ook is getrouwd met de man, van wie zij hield", zei de 28-jarige prinses kort geleden. Dat ex- koning Umberto zijn toestemming voor het huwelijk heeft gegeven vinden de royalisten zelfs nog erger. Ook de jongste dochter van de koning, Maria Beatrice, is het voorwerp van cri tiek geweest. Deze dateert van die dag in maart, waarop zij zichzelf met een pistool verwondde bij het opruimen van een lade. Het was een geheimzinnig ge val en zij moest een week naar een kli niek te Madrid om te herstellen. Zij ont kende evenwel dat het een poging tot zelfmoord was geweest. Vele monarchisten vinden haar vriend jes onder stierenvechters en studenten in Spanje een koninklijke prinses onwaardig. Alleen Vittorio Emmanuele van Savoye, de jeugdige prins en rechtmatige erfge naam van de niet meer bestaande troon, is dit jaar door de critiek ongemoeid ge laten. Hij woont in Zwitserland en mag niet naar- Italië terugkeren tenzij hij van zijn aanspraken afziet. Hij wordt door beide Italiaanse monar chistische partijen nog beschouwd als de man, die eens de monarchie in Italië zou kunnen herstellen. De gestadig in omvang afnemende Ita liaanse monarchistische beweging heeft altijd beweerd, dat de meerderheid van het Italiaanse volk voor terugkeer van een koning is. Zij wijst op de resultaten van de in juni 1947 gehouden volksstem- ming, waarbij 12,7 miljoen Italianen voor een republiek en 10,7 miljoen voor een monarchie stemden. Sindsdien zijn de monarchisten in Italië in getalsterkte achteruitgegaan. Bij de algemene verkiezingen van 1963 behaalde de monarchistische partij een half mil- joen (nog geen twee percent van het to tale aantal) stemmen. De partij heeft zich vervolgens gesplitst in de Italiaanse democratische partij voor monarchistische eenheid met twee afge vaardigden in het parlement en de natio nale monarchistische partij met geen en kele. De moderne auto stelt de bezitter in staat binnen de twaalf séconden van stilstand een snelheid van 100 kilo-, meter per uur te bereiken. Korte felle „tussensprmts in het stadsverkeer maken het mogelijk een verkeersknoop nog net te ontwijken Op de buitenweg kan de huidige motor tegenwind of niet langdurig een hoge snel heid handhaven. Hoe plezierig en soms bitter nodig deze eigenschappen ook zijn: ze kosten geld, handenvol geld. De manier van rijden wordt voor een groot deel be paald door het karakter van de bestuurder, aangevuld door een zekere mate van routine, inzicht en feeling. Zuinig rijden kan daarom in bepaalde gevallen tot oen geforceerd rijden worden, waaraan sommige automobi listen niet kunnen blijven voldoen. Er zijn echter nog andere middelen, behalve de aanpassing van de rijstijl, om soms wel vijf tot zes liter benzine op de 100 kilometer te besparen (voor de grote wagens althans, bij kleine wagens zal de besparing minder zijn). De motor met zijn ingewikkelde afstellingen functio neert in vele gevallen niet helemaal correct. Een onder deel dat vuil is, kan een reactie veroorzaken die uiteinde lijk resulteert in een hoger benzineverbruik of oliever- bruik. Voordat men dan ook besluit om zuinig te gaan rijden, dient eerst de auto aan een inspectie te worden onder worpen, omdat anders een gedoseerd gebruik van het gaspedaal wellicht zinloos is. Kleine reparaties die een zuinig verbruik ten goede komen, kunnen door de praktische automobilist zelf wor den uitgevoerd. Bijvoorbeeld het monteren van nieuwe bougies, als blijkt 'dat de oude vervuild zijn of een on juiste afstand tussen de elektroden hebben. Wisseling van de bougies is iedere 10.000 km aan te raden. Een goede vonk zorgt voor een optimale ontbranding van het benzine-lucht-mengsel, maar dit is slechts mo gelijk als ook rotor, condensator en de afstelling punc tueel in orde zijn. Om dit te controleren is echter een vak man nodig. ER ZIJN MEER VAN DIE PUNTEN DIE CONTROLE VERDIENEN: carburator: vooral nakijken op lekkage, poreuze lei dingen, benzinefilter en pomp. Als een warme motor niet onmiddellijk start, kan dit een aanwijzing zijn van een verborgen mankement in de carburator. stationaire loop dient regelmatig te zijn Bij een on zorgvuldige loop kan veel koolmonoxyde in de uitlaat gassen ontstaan. luchtfilter. Dit onderdeel kan de automobilist zelf con troleren en eventueel schoonmaken. Een verstopt filter laat de motor onregelmatig en duur werken. ontluchtingsventielen en compressie: om dit laatste door te meten is het werk van een vakman. Een on juiste compressie doet het benzineverbruik'aanzienlijk stijgen. Niet alleen de motor, maar ook de wagen verdient aan dacht als men zuiniger wil rijden. Uit de benzinetank zal als hij tot aan de rand van de vuldop wordt gevuld altijd wel benzine ontsnappen. Zeker bij warm weer. De benzine zet uit en zoekt zich een uitweg. Het verdient aanbeveling bij de controle de handrem en de voetrem niet over te slaan. Een licht aanlopende rem vormt een weerstand meer die door de motor moet worden overwonnen. Zoals gezegd: rijden met een half oog gericht op de stand van de benzine kost discipline. Daarnaast dient de wagen een controle te ondergaan, die uiter aard geld kost. Als het een oude wagen is die u van de hand wilt doen is het verloren moeite. Bij iedere andere wagen zult u de kosten van het onderzoek eruit halen; als u zich er tenminste voortdurend van bewust .blijft dat u wilt rijden met zo min mogelijk kosten. In Amerika past men in verscheidene staten kleuren toe om de op- en afritten van autowegen te markeren. De invoegstroken zijn voorzien van een gele markering, de uitritten van een blauwe. Het aantal foutieve manoeuvres op deze weggedeelten is hierna met ruim dertig percent gedaald. Opel heeft zoals men reeds verwachtte het programma uitgebreid met een Olympia, welke wagen de plaats inneemt tussen de Ka- dett en de Rekord. De Olympia leverbaar in een tweedeurs- en een vierdeursuitvoering en als coupé, is voorzien van de bekende aflopende daklijn, bekleed met kunstleer. Tot de veilig heidsvoorzieningen op deze wagen behoren een schokabsorberende stuurkolom, gescheiden remcircuits en een met schroefveren en geleide- armen verbeterde vering achter. Standaard op deze wagen is de 1,1 liter-motor van de Rallye Kadett, die met een vermogen van 68 pk bij'6.000 t.p.m. een topsnelheid levert van 140 km per uur. Op bestelling zijn in dit type motoren leverbaar van 1,7 liter en 1,9 liter inhoud. Het onderstel van de wagen moet aan deze krachtiger motoren worden aangepast. Peugeot zal op de autosalon in Parijs ope ning begin oktober onder meer deze 204 Ca briolet Grand Luxe met hardtop laten zien. De Franse fabriek heeft voor de 204 Sedan- en Break-modellen een dieselmotor ontworpen. Het betreft hier een overvierkante viercilinder mo tor van 1255 cc, die bij 5.000 t.p.m. een vermogen ontwikkelt van 46 sae-pk. Waarschijnlijk zal in het voorjaar 1968 deze 204 met diesel kunnen worden geleverd. Reeds volgende maand zal de 4Ó4 Comfort sedan geleverd kunnen worden. Het is een een voudige uitvoering van de normale 404 sedan, met een 66 pk motor, die een top van 135 km per uur mogelijk maakt. Het instrumentenbord heeft een langwerpige snelheidsmeter. Kleinere wieldoppen en een gewijzigde bumper maken deze Comfort herkenbaar. nrmnnnnnjumann-ii

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9