„Voorlichting geboortebeperking geen taak voor de overheid", Contraceptief drinkwater - da's een griezelige zaak! L VROUW VOLOP WERK BIJ DE TELEVISIE VOOR IDA BONS LUFTHANSA PREFEREERT JAPANSE STEWARDESSEN... meent Hare Excellentie dr. Marga Klompé Duitse meisjes niet bestand tegen tempo straalvliegerij ZATERDAG 2 3 SEPTEMBER 1967 Erbij r_ 11 li 1 till1 „KIJK EENS, wij zitten hier met zijn allen het geld van de burgerij uit te geven. En dan moet je je wel dege lijk afvragen: kan het eigenlijk wel, is het verantwoord?" In haar werkkamer op de 15e etage van het torenhoge Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk steekt Neder lands enige vrouwelijke excellentie, mej. dr. M. A. M. Klompé een sigaret op en stelt beslist vast, dat er zelfs in de verre toekomst geen kans op een subsidie voor een Haags vrouwelijk ontmoetingscentrum zal zijn, maar dat zij op de rijksbegroting voor 1968 wel een 20% hogere overheidsbijdrage voor de ongehuwde-moederzorg heeft uitgetrokken. WÊÊÊÊ®^ I 1' 4 - If! - - STEWARDESS met dit woord zijn de wensdromen van ontelbare jongemeisjes verbonden. In hun ogen is het werk hoog boven de wolken een droomberoep. Dat de „fijnste van alle vrouwelijke jobs" echter na delen heeft, eventueel gevaar oplevert, stelden vooraanstaande gynaeco logen en vliegmedische experts van de Duitse Bondsrepubliek op ee» congres vast. i v" 4 - Mode uit Haarlem IEDERE DAG om klokslag acht uur neemt de bewindsvrouwe plaats achter haar palissander houten bureau „ministre" om dan allereerst op haar draagbare ra diootje „mee-genomen-van-thuis de nieuwsberichten aan te zetten. Dan komt de post. De laatste maanden waren daar talrijke pe tities van de Werkgroep Afschaf fing Apartheidspolitiek Vrouw bij. Verzoekschriften waarin de werk groepvoorzitster, Floor Horninge- Jacobs, kunstschilderes uit het Noordhollandse Bergen, een drin gend beroep op haar deed om een eind aan de in ons land nog be staande discriminatie van de vrouw te maken. „IK BEN het niet in alles met deze groep eens" zegt mejuffrouw Klompé „maar wat ik bij voorbeeld wel vind is, dat er in onze samenleving te wei nig begrip bestaat voor de betekenis van het werken van de vrouw in haar gezin. DaaV heeft men nog te veel het gevoel van dat het een bijkomstig heid is. Vraagt u mij of een vrouw in staat is om maatschappelijk alle func ties te vervullen, dat zeg ik ja, maar wat nog steeds voorkomt en waar men zeker op moet toezien is dat de vrouw in het ambtelijke apparaat minder ge makkelijk promotie maakt dan de man. Ik vind dat vrouwen daar zeer dikwijls achterliggen. OP MIJN eigen departement pro beer ik daar iets aan te doen door er bij de personeelsafdeling op aan te dringen voor iedere vacature de beste kandidaat te nemen of dat nu een man of een vrouw is. En dan de gelijke beloning, die is er natuurlijk formeel wel, maar je zit als vrouw toch altijd met de kwestie van 't naar boven gaan met je periodiek en op een ministerie met het feit of je al of niet ingescha- Nationale Federatie voor Huishoudelij ke en Gezinsvoorlichting zich op te hef fen en samen een nieuwe stichting te vormen. Op het ogenblik worden er besprekingen gevoerd over de mogelijk heid of niet ook de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande zich hierbij aan zou kunnen sluiten. Mej. dr. Kompé, zelf oud-vicepresiden- te van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers en mede-oprichster van het Katholiek Vrouwendispuut zou een der gelijke bundeling van krachten van harte toejuichen. Uitkijkend op de mistige weiden rondom Rijswijk voegt zij daar echter ogenblikkelijk aan toe „ik vind dat je de mensen bij zo'n overleg de ruimte moet laten om hun niet het gevoel te geven dat wij ze willen forceren." ZOU ER niet nog meer eenheid te brengen zijn in de ruim 50 vrouwen verenigingen, die ons land telt en die hun vele tientallen plaatselijke afde lingen allemaal een eigen EHBO- cursusje laten organiseren. „Ik vind niet dat wij ons daar als overheid mee moeten bemoeien' aldus mej. dr. Klompé. „Trouwens ik zou ook niet weten op welke titel ik daar als minister iets over zou kunnen zeg gen. Het wordt pas anders wanneer er bij die organisaties sprake van een subsidie is." Een twintigtal vrouwenverenigingen, dat aangesloten is bij het Haags Vrou wen Contact speelt met de gedachte om in Den Haag een gebouw als vrou- iimiiiiiiiiiiiiiiiiii welijk ontmoetingscentrum in te rich ten. Het zou een club moeten worden met een eigen bibliotheek, vergaderza len, leslokalen, een paar proefkeukens en logiesruimte. Mejuffrouw Klompé vindt het prachtig, maar ze heeft er voorlopig geen subsidie voor over. „Als je als ministerie plaatselijk iets wilt doen dan moet je prioriteiten gaan af wegen en dan komt de bouw van een bejaardencentrum eerder in aanmer king dan deze op zich zelf heel nut tige zaak. Het is nu ook niet zo dat je zegt: het is nu moeilijk, maar over tien jaar zal het wel gaan, want als je ziet wat er allemaal nodig is, dan zal een overheidssteun voor een vrou welijk ontmoetingscentrum nooit voor rang kunnen krijgen, hoe zeer ik de oprichting ervan ook zou toejuichen. Misschien kan de gemeente er iets aan doen." Op de rijksbegroting voor '68 geen geld dus voor vrouwenverenigingen, wel voor de ongehuwde moederzorg. Het aantal ongehuwde moeders nam ift de afgelopen vijf jaar met 1000 tot 4775 toe. De personeelsstaf van de Neder landse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind, de FIOM, werd desondanks nauwelijks uitgebreid. In 1968 zal het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk 60 percent van bepaalde kosten van het FIOM op zich nemen. Dit jaar werd slechts 40 pet. vergoed. Overigens is mej. Klompé van me ning dat niet altijd deze instelling voor de oplossing van problemen van onge huwde moeders op moet draaien, maar dat de gemeenschap daar ook eens zelf wat van op zou moeten vangen. Al was het alleen maar uit solidariteit. „En dan is het ook nog zo" aldus de be windsvrouwe ,,dat er gewone maat schappelijke organisaties zijn, die alle mensen die in moeilijkheden verkeren kunnen coachen". WORDT HET niet tijd dat de overheid in ons overbevolkte land zo langzamerhand iets aan de voorlich ting over de geboortebeperking gaat doen? Mejuffrouw Klompé laat over haar bepaling geen twijfels bestaan „Dat acht ik onze taak niet" roept zij uit. „Er zijn wel particuliere bureaus die voorlichting geven als daar om ge- keld wordt als commies of referenda ris." Mej. dr. Klompé is er zelf overigens ondanks alle hindernissen in geslaagd om een indrukwekkende carrière op te bouwen. De ex-scheikundelerares van het Nijmeegse r.k. lyceum „Mater Dei", die al op haar twintigste jaar voor de klas stond, werd bij de jongste kabinetsformatie zelfs als een serieuze kandidate voor het premierschap be schouwd. Zij zelf zegt daar nu over „Ik geloof niet dat de situatie in Ne derland al rijp is voor een vrouwelijke premier." Dit voorjaar zorgde haar ministerie voor een spectaculaire fusie in het vrouwenverenigingsleven. Door de in krimping van de subsidies besloten nl. de Nederlandse Hulshoudraad en de HET JET-TEMPO en de ijle lucht in de machines brengen de vrouwe lijke lichaamsfuncties volkomen in de war. Wat met hoofdpijn, hartklach ten en storingen in de bloedsomloop begint, kan met onvruchtbaarheid ein digen. Voor de eerste maal onderzoch ten geleerden in de Sovjet-Unie het verband tussen de snelheid van straal vliegtuigen en het teruglopende pres tatie-vermogen van de stewardessen. Intussen werd ook de enige Duitse luchtvaartmaatschappij, de Lufthansa gealarmeerd, nadat gynaecologen heb ben vastgesteld, dat een toenemend aantal Duitse stewardessen aan ernsti ge lichamelijke stoornissen lijdt. Hun organisme revolteert tegen de extre me klimaatveranderingen en de vol maakt tegennatuurlijke dagtijdver- schuivingen. MET PILLEN en opwekkende mid delen trachten de meisjes de moeilijk heden het hoofd te bieden en richten daardoor dikwijls een nog grotere schade aan. De gynaecologen eisen der halve, dat stewardessen in het jet-tijd perk niet meer alleen naar gewicht, lichaamslengte en talenkennis gese lecteerd worden. Men zou er eigen lijk veel meer op moeten letten of een vraagd wordt. En die krijgen dan ook een subsidie van het Rijk. Maar het verspreiden van folders en affiches zo als dat in Zweden gebeurt, daar voel ik niets voor. Ik vind dat de verant woordelijkheden overal waar dat kan bij de burgers zelf moeten liggen. De overheid moet alleen ingrijpen op het moment dat het particulier initiatief verstek laat gaan. En wat Zweden be treft: ik Weet helemaal niet, alhoewel men daar een hogere levens standaard heeft dan bij ons, of wij met afgunst naar dat land moeten kijken. Als u in Zweden rondreist en u vraagt zich af of de mensen daar zo veel gelukkiger zijn dan bij ons, dan weet ik niet tot welke conclusie u dan komt. Het zelf moordcijfer is daar ontstellend hoog. IN OPDRACHT van de Wereld Ge zondheids Organisatie ontwikkelen op het ogenblik farmaceutische concerns een plantenextract dat door toevoe ging aan het drinkwater in ontwik kelingsgebieden het meest effectieve geboortenbeperkende middel zou kun nen zijn. Mejuffrouw Klompé vindt het een griezelige zaak. „Het is moeilijk er in kort bestek iets over te zeggen. Naar mijn gevoel schakel je daarmee het meest wezenlijke van de vrijheid van de mens uit, maar daarmee wil ik niet zeggen dat de wetenschap als het om onderzoekingen gaat sommige terreinen niet mag betreden. Trou wens lang niet alles wat wordt uit gevonden past men toe.gelukkig maar". MEJUFFROUW KLOMPé is on danks haar ministerschap geen vrouw die veel om uiterlijk vertoon geeft. Zij zal nooit een bejaardentehuis openen, of de Tweede Kamer toespreken in een zwierige japon van 'n couturier. Daar entegen onbreekt er nooit een bloem- stukje op haar bureau. Zij laat het iedere maandagmorgen op eigen kosten door een Haagse bloemist bij zich brengen. En die bloemstukjes in haar werkka mer waren deze week dan samen met een thijmhoestdrankje en een potje ro- zebotteljam rechts op haar bureau, de enige stille getuigen van de vrouwe lijke hand, die tot de afloop van de ambtstermijn van het kabinet- De Jong de scepter over het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal zwaaien. mnnnnnnnnnn„www»». Ida Bons in de nieuw Swiebertje-serie. llllllllllllllllllllinilllllllllllllllllHllllllllllIUHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllll meisje ook de speciaal voor het vlie gen geschikte constitutie bezit. JAPANSE meisjes hebben deze con stitutie. Daarom heeft de Duitse Luft hansa opnieuw onder de dochters van Nippon naar jonge krachten omge zien. Volgens conclusie van de Luft hansa zijn de jonge Japanse vrouwen wezenlijk klimaatvaster dan de Duit se, zij zijn in staat onder veel ruwer omstandigheden te werken en aldus chef-stewardess Ursula Tautz dan toch nog overtuigend te glimlachen. VAN DE in totaal duizend sollicitan ten werden er ondanks dat maar twin tig aangenomen. Want men wil de Ja panse meisjes vooral op de lijnen naar het Verre Oosten inzetten en daarom moeten zij beantwoorden aan de voor stellingen, die men daar van een ste wardess heeft. Zo zijn in de ogen van Japanse passagiers stewardessen, die geen zuiver Oxford-Engels spreken of dialektachtige uitspraak niet verber gen, even onacceptabel als die, welke geen college-opleiding genoten hebben. Daarmee zijn de aanstellingsvoorwaar- den ten opzichte van die voor Europe se en Amerikaanse meisjes wezenlijk verzwaard. Behalve de voor de inspannende dienst boven de wolken bijzonder goe- ÉÉfatMUéu.. VORIGE WEEK ZATERDAG heeft u de blonde actrice IDA BONS kun nen zien in een showprogrammaatje rond Adèle Bloemendaal. Ida zelf vond dat optreden niet zo best. Ik zag er wel prachtig uit, zegt ze, met mooie kap sels en een jurk van Dick Holthuis, maar ik was zo nerveus, dat ik het voor mijn eigen gevoel niet waarge maakt heb. Ida Bons zal regelmatig te zien zijn in allerlei produkties, waarvan de eer ste is de opera „Bastien et Bastienne", die de VPRO zondag 24 september uit zendt. IDA BONS is in Arnhem begonnen, waar ze drie jaar de toneelschool be zocht. Daarna kwam ze bij het Nieuw Rotterdamsch Toneel. „Echt een fijne tijd", zegt ze, „heel fijn werk gedaan, Gretchen uit Faust en dergelijke. Maar op den duur had ik er niet veel zin meer in en toen ben ik gewoon weg gegaan. Ik wilde iets anders. Het gekke is, dat ik ineens voor de televisie vrij veel te doen kreeg. Het begon vorig jaar bij de KRO met de kinderserie Amulet, die geweldig is ingeslagen. Op die serie kwamen allerlei andere aan biedingen. Het fijne is, dat je er zo veelzijdig van wordt." AAN HET eind van deze maand gaan we repeteren voor een nieuwe KRO-serie „Het poppenhuis van Mar leentje", van Carry Rens. En in twee afleveringen van Swiebertje van de NCRV speel ik mee als boerendoch ter. In het toneelspel „Onder één dak" van Jan Fabricius ben ik ook een boe renmeisje. Ik heb die rollen geloof ik, gekregen omdat ik meegedaan heb in „De Vijanden", een film, geschreven en geregisseerd door Hugo Claus, die deze maand in roulatie komt. En ik ook mee in een aflevering van waarin ik een kattige zuster doe Maigret, ben. de lichamelijke conditie hebben de Japanse meisjes echter een eigenschap, die bij de Lufthansa grote bezorgdheid wekt: „De meisjes beheersen de kunst van het flirten zo uitstekend, dat ze wel weer gauw „weggehuwélijkt" zul len worden", verklaarde Ursula Tautz. Een ontwerp van Irma Spruit (Spruit Boutique Haarlem) is deze klokkende tweedmantel met wijdvallende schuin ver werkte rug aan een lage schouderpas. ZO „SWIEBERT" zoals ze het noemt Ida Bons van de ene rol naar de andere. „Er was pas bij het Rotter dams Toneel nog een vaste plaats vrij maar wat doe je, als je graag in Am sterdam wilt leven en alles wel lekker gaat? Doorgaan natuurlijk! Om wat te worden of te bereiken? Ik wil in de eerste plaats gelukkig zijn, zegt Ida. Ik ben echt een mens van: ja, wat komt, dat komt. Ik pak heus niet alles aan om geld te verdienen. Op het ogenblik voel ik me gewoon fijn en ik ben echt van plan door te gaan met cabaret, zingen en dansen. Rob Touber zal me helpen een repertoire en op den duur misschien een eigen show op te bouwen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19