Oorlogssfeer wordt in Egypte kunstmatig in stand gehouden Auto's rijden nog steeds met blauwgeverfde koplampen ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) AMRO BANK Krylov is nu sleutelfiguur com.mentaar op actuele zaken {en over Poging van Polen tot verzoening met China Verdienstee en gebreken Afweerstelsel in VS niet tegen Russen gericht Bernard Goldfine overleden AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK i Verzameld werk van Karl Marx en Engels wordt uitgegeven ramm ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 Sjoekeiry Niet anti-W esters Vliegtuig met Tsjombe werd niet tot landen gedwongen door ander vliegtuig Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. In Oost-Duitsland (Van een medewerker) Het besluit van de Amerikaanse regering een anti-raket-raketten- stelsel op te bouwen „voor de verdediging tegen het China van de jaren '70" heeft zo zijn gevolgen voor de deliberaties in het Kremlin. De man die daar het nauwst met de anti-raket-raketten te maken heeft is een maarschalk, die volgens sommige bronnen zijn officierscarrière !ange tijd heeft moeten onderbreken voor een havenarbeidsintermezzo. Hij zou uit de officiersverblijven naar Siberische havens zijn verdwenen tijdens de stalinistische zuiveringen in het rode leger in de jaren 30 De biografen weten overigens weinig met zekerheid te vertellen over Kry- lovs jaren '30. Wat w e 1 vast staat is, dat hij later toch weer bij Stalm in de gratie kwam en zich tijdens de tweede wereldoorlog op diverse commandoposten zodanig onderscheidde, dat hem tot tweemaal toe de titel „Held der Sovjet-Unie" werd verleend. Hij is sinds maart 19b3 opperbevelhebber van de strategische raketstrijdkrachten, als opvolger van maarschalk Birjoesov, die toen tot chef van de generale staf werd benoemd. Verre Oosten In de Amerikaanse Democratische Par tij is eindelijk het onbehagen over John sons beleid tot conceptie gekomen, waar door een snel aangroeiende actie tegen een eventuele herbenoeming van John- ion als president is ontstaan. Het onbe hagen is niet van vandaag of gisteren en zeker niet alleen door de Vietnam- politiek opgeroepen. Johnson is in vele opzichten bitter te gengevallen, vooral omdat hij een zo veel belovende erfenis te beheren kreeg van zijn voorganger Kennedy. Zijn toezeg ging de idealen van John F. Kennedy te zullen uitdragen en diens politieke in zichten tot verdere ontwikkeling te zul len brengen, is op een grote teleurstel ling uitgelopen voor degenen, die zich bij de dood van Kennedy met deze toe zegging hadden getroost. Dat Johnson niet beschikte over het formidabele inzicht in grote politieke problemen, dat Kennedy had gekenmerkt, was voor iedereen wel duidelijk al vóór Johnson het stuur van Kennedy over nam. Maar dat hij zich ertoe zou laten verleiden zijn eigen ideeën koppig in de plaats te stellen van die, welke John Kennedy had ontwikkeld en niet meer had kunnen uitvoeren, bleek de grote tegenvaller. Gedurende zijn eerste ambts periode heeft Johnson zich nog voorna melijk met plannen beziggehouden die hij had geërfd.' Zijn tweede ambtstermijn werd wonderlijk genoeg tamelijk plotse ling gekenmerkt door sterke afwijkingen op vele gebieden van het Amerikaanse beleid, zoals dat door Kennedy was uit gestippeld, t Zijn eerste herverkiezing heeft John son blijkbaar de overtuiging gegeven, dat hij om zijn eigen verdiensten tot de hoge post geroepen was. In feite werd hij mede herkozen ten gevolge van de on geremde absurditeiten die zijn tegenstan der Goldwater verkondigde gedurende de verkiezingscampagne. Goldwater veroor zaakte bij talrijke kiezers de schrik van hun leven door exclamaties die deden denken aan een vers opgestane dictator. Johnson vertolkte daartegenover nog iteeds de waarlijk grootse idealen van Kennedy, als een executeur testamentair. Toen hij eenmaal president was, ontpopte hij zich als een man die ervan overtuigd was op eigen kracht de dingen te kunnen beredderen, zonder zich af te vragen hoe Kennedy het zou hebben gedaan Nooit is een groot, geïnspireerd en pro gressief denkend man zo snel vergeten door een opvolger als Kennedy door Johnson. In de Democratische Partij ech ter is Kennedy allerminst vergeten. Zijn medewerkers en adviseurs zijn bijna al len hog in leven en zij weten nog wat Amerika en de wereld aan hem te dan ken hebben gehad. Des te meer wordt Johnson verweten, dat hij soms zelfs met opzet de lijn afkapte die Kennedy had ge spannen en de formules vergat die Ken nedy had gevonden. Niemand kan met zekerheid beweren dat Kennedy de ellende zou hebben kun nen voorkomen, die in en buiten Amerika door een falen van de Amerikaanse poli tiek is ontstaan. Maar er is één ding dat allen, die de politiek van Kennedy ken den, zeker weten: hij zou nooit hebben volhard in een fout en altijd bereid zijn geweest een vergissing in te zien. Dit laatste heeft zelfs onlangs ex-premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie nog van hem getuigd. In de Amerikaanse Democratische Par tij is het besef doorgedrongen, dat men met Johnson zeer gevaarlijke risico's loopt in een wereldsituatie die steeds ne teliger problemen blijkt op te leveren. hebben altijd een massa leuzen en slag zinnen nodig om tot iets te komen. Joden doen dat veel beter, daarom zijn zij eco nomisch en militair zo sterk." (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) CAIRO. Op de zandheuvels I rondom de luchthaven van de Egyp-1 tische hoofdstad Cairo speuren da gelijks verdekt opgestelde radar installaties naar vijandelijke vlieg tuigen die niet komen. Honderden Egyptische soldaten zitten er iedere dag in zandkleurige tenten bij lucht doelgeschut dat in een gordel om het vliegveld is opgesteld. Langs de weg naar de stad wordt koortsachtig ge werkt aan de constructie van onder grondse hangars. President Nasser van Egypte. retoriek te koppelen aan werkelijkheids zin. De Arabier leeft meer met zijn taal, die even bloemrijk en sierlijk is als het Arabische schrift, dan met de feiten. Zijn taalgebruik heeft het effect van dronken- schap, wanneer de werkelijkheid ook ver vaagt en vprvangen wordt door een roes waarin het onmogelijke mogelijk schijnt, sijuijoc, Tegelijkertijd is er een groep Egypte- worden naren, gewoonlijk voortgekomen uit de punten welgestelde klasse van voor de revolutie, die de feiten wel onder ogen ziet. Een hunner, een hooggeplaatste regerings- seersbruggen over ae I ambtenaar, zei: „Wij Egyptenaren kun- nacht gepatrouilleerd or)S z( Ook Cairo zelf verkeert in een staat van semi-militaire paraatheid. Auto's rij den nog steeds met blauwgeverfde kop lampen, voor de belangrijkste gebouwen zijn de beschermende zandzak-barricades blijven staan, bakstenen muurtjes wor den opgetrokken voor een meer perma nente beveiliging voor de portalen van grote huizenblokken, schuttersputjes, loopgraven en schuilkelders schoongehouden en op sommige na zonsondergang bemand. Op de brede verkeersbruggen over de Nijl wordt dag en nacht gepatrouilleerd door gewapende soldaten en politie-agen- ten. En in het museum van oudheden staan de schatten uit de graftomben van de farao's te kijk tussen muurtjes van Ik vroeg hem naar Ahmed Sjoekeiry, de opruiende voorman van het Palestijn se Bevrijdingsfront, die van president Nasser een radiostation kreeg om zijn felle anti-Israel-eampagne te voeren Zijn antwoord was: „Het is mijn per soonlijke overtuiging dat Nasser ahiju zeer gematigd heeft gestaan tegenover het Palestijnse vraagstuk, dat hij altijd rea listisch en praktisch is geweest. Hij heett ook een matigende invloed gehad op an dere landen, zoals Syrië, die steeds weer een oorlog tegen Israel wilden beginnen. Sjoekeiry werd door hem gebruikt als uitlaatklep voor het Palestijnse probleem, voor lokaal gebruik. En dat is het punt waarbij altijd de moeilijkheden komen, dit conflict 'tussen deze propaganda voor eigen gebruik, en die welke voor het bur- tenland bestemd is." Ook anderen bestempelden Sjoekeiry herhaaldelijk en openhartig als „een charlatan", „iemand die wartaal uit slaat." Ahmed Sjoekeiry is nu tijdelijk op de achtergrond geplaatst, maar de uit zendingen van zijn radiostation worden voortgezet, zij het onder censuur van de Egyptische regering. Het was Sjoekeiry, de aartsvijand van koning Hoessein van Jordanië, die na het bezoek van de koning aan president Nasser vlak voor het uit breken van de oorlog, als diens persoon lijke gast mee terugvloog naar Amman. Deze tegenstrijdigheden deren niet alleen het conflict tussen wensdroom en werke lijkheid van de Arabier, maar ze bemoei- WARSCHAU (AP). De ideoloog -an de Poolse communistische partij, Zenon Kliszko, heeft verklaard dat Polen en andere communistische landen pogingen in het werk stellen om de breuk met Peking ongedaan te maken. Deze landen willen op deze wijze een gemeenschap pelijk front vormen tegen „onze gemeen schappelijke vijanden het Amerikaan se imperialisme en het Westduitse impe rialisme." lijken ook een Westerse benadering en analyse van de conflictsituatie in het Na bije Oosten. ONDANKS DE spanning in Cairo is het opmerkelijk dat de bevolking zich niet duidelijk anti-Westers gedraagt. Als herkenbare Westeuropese toerist worden u in de Egyptische hoofdstad geen moeilijkheden in de weg gelegd, hoewel men zijn fototoestel beter thuis kan la ten. Maar voor de buitenlandse correspon denten blijven de hogere woordvoerders buiten bereik. President Nasser heeft al drie maanden geen vraaggesprekken met hen toegestaan. Op reizen door het land wordt men als journalist ook vergezeld door ambtenaren die belast zijn met het toezicht op ieder gesprek dat gevoerd wordt, en daarvan ook aantekeningen maken. Maar, zei een van deze ambtenaren, „om Egypte daar om als politiestaat te beschrijven, vergt wat te veel van onze efficiency. Wij heb ben vermoedelijk het meest in-efficiente politieapparaat ter wereld. Hoe hadden die joden anders al onze luchtbases in een klap kunnen uitschakelen?" Het grapje daarover in Cairo is dat van de busconducteur die bij een komende halte aankondigt: „Volgende passagiert voor de geheime militaire basis. De Johnson-politiek ten opzichte van zandzakken, of in vitrines beplakt met China bij voorbeeld doet vele Democra ten de schrik om het hart slaan. De Viet- nam-oorlog is daar slechts een onderdeel van. Dat vele Democraten zelfs op een mo ment, waarop zij niet eens een kennelijk betere kandidaat voor het presidentschap stroken papier. De allerkostbaarste stuk ken bevinden zich nog steeds in geheime bergplaatsen. In Egypte, zoals in Syrië, heeft men het dan ook niet over een oorlog die afgelopen is en verloren werd, maar over de „tijdelijke tegenslag". De talrijke dag bladen in Cairo dragen het hunne bij tot de kunstmatige in-stand-houding van f UCLC1C nouuiuaoi v w"* - iue K.UI1S LIIlcLLlgC ■--- hebben, Johnson afzweren tekent de ernst deze oorlogssfeer met korte berichten als 1 „ar, Viot bo-jnolr van de minister van van hun misnoegen. Het is echter de vraag, of de gehele Democratische Partij zich achter deze anti-campagne zal scharen. Hoe gevaar lijk Johnson ook zou kunnen zijn, een vacuüm scheppen in een situatie waarin de verkiezingen op til zijn, is misschien ^J$e%oek JerUZületn uit partij-oogpunt nog gevaarlijker. I dat van het bezoek van de minister van Onderwijs aan schoolhoofden in Alexan- drië, om met hem „de burgerverdediging van de scholen" te bespreken. Ander nieuws over komende activiteiten wordt I vaak gepubliceerd met de formule „mits de oorlogsomstandigheden het toelaten". Afgezien van de maandelijkse opinie peilingen over de populariteit van John-, son, die voor de bepaling van zijn werke lijke waarde als leider van de Ameri kaanse politiek geen enkel houvast bie den, omdat zij grotendeels op emotionali teit en voorts zeer oppervlakkige me ningen steunen, is het volkomen duide lijk dat deze Amerikaanse president geen goede naam zal krijgen in de geschied schrijving. Toch is er een massa goeds van hem te zeggen: hij heeft ongetwij- WASHINGTON (Reuter) De voor genomen Amerikaanse afweer tegen bal- listische projectielen zal het in 1972 of 1973 mogelijk maken zowel door onder- zeeboten gelanceerde raketten te onder- scheppen als raketten die rechtstreeks uit China worden afgevuurd. Dit is meege deeld door het departement van Defensie in Washington. Het afweersysteem zal vijf miljard dol lar kosten. Het stelsel is niet bedoeld als bescherming tegen een Russische aanval, uitgezonderd een eventuele aanval op Amerika's strategische Minuteman-raket- ten. Waarnemers merken op dat dit in overeenstemming is met de Amerikaanse wens met Moskou te onderhandelen over wederzijdse vermindering van het aantal offensieve en defensieve raketten. BOSTON (Reuter). Bernard Gold fine, de Amerikaanse zakenman wiens politieke vriendschappen in 1958 leidden tot een onderzoek door het congres, is vrijdag op 76-jarige leeftijd in zijn woon plaats Boston overleden. Destijds werd in het bijzonder cntiex geleverd op de relatie tussen Goldfine en Sherman Adams, die de voornaamste ad viseur van president Eisenhower was, om dat deze van de zakenman geschenken had aangenomen. Beiden ontkenden dal er van ontoelaatbare begunstiging sprake zou zijn geweest. Toch gaf Adams zijn post in het Witte Huis op. Piloten verklaren: ALGIERS (AFP). De gezagvoerder van het vliegtuig met ex-premier Tsjom be van Kongo, dat op 30 juni tot ïanden in Algerië werd gedwongen, David Tay lor, heeft voor de Algerijnse televisie ver klaard dat de Fransman Francis Bodenan hem dwong zijn koers te veranderen en dat het toestel door geen enkel ander vliegtuig tot landen gedwongen was. Tay- lor en zijn tweetle vlieger Trevor Copples- ton verschenen voor het eerst sedert 30 juni in het openbaar voor de televisie en zeiden goed behandeld te worden en te hopen spoedig naar Engeland te kunnen terugkeren. van ilClll re ...J "V—V O-•> f"jv-" V"V ojx- feld grote eigenschappen en een daarvan Tél is zijn onvermoeibare werklust, die ge- l£g steedg gen reciamebiljet van de paard gaat met een onvoorstelbaar door- Egyptische United Arab Airline met een zettingsvermogen. Zijn bitterste critici opwekking om Jeruzalem te bezoeken, verwijten hem juist deze laatste eigen- Over de reclameborden van de Ameri- _„hrpk kaanse en Engelse maatschappijen zijn schap, die zij vertalen als een gebrek echter biljetten geplakt, in omloop ge- aan soepelheid. Het is wel duidelijk dat bracht door Egyptische vakverenigingen, Johnson, met al zijn verdiensten, niet met een oproep deze luchtverbindingen op de kwetsbare, op grote taktische en te boycotten. diplomatieke eisen steunende post van Het Arabische onvermogen de realiteit j I nndpr ngpn te zien wordt misschien het president thuishoort, als hij met doordron- aangetoond met de opmerking van gen is van de noodzaak om persoonlij ke dg vice_minister van Sociale Zaken, Mo- vooroordelen en voorkeuren op stal te zetten. Dan immers krijgt doorzettings vermogen het effect van de olifant in de porseleinwinkel. Het is echter de vraag, of de Verenigde Staten in dit tijdsbestek een betere man voorhanden hebben. De verwikkelingen op het gebied van de internationale situa- ISRAEL IS IN Egypte het land dat niet bestaat. Deze ontduiking van de werke lijkheid gaat zo ver dat op de lijst van Hilton-hotels in de wereld, geëtaleerd in het Cairo Nijl-Hilton, het Hilton-hotel in Tel Aviv ontbreekt. Op de vluchtkaarten van buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen die in Egypte in omloop zijn, komt Salarisverhoging.. 3 Vlo rente de vice-minister van Sociale Zaken, Mo hammed Safawat, die tegen mij zei dat „het Egyptische leger in de Israëlische strijdkrachten zijn gelijke had gevonden". In Egypte is de wens niet de vader van de gedachte, maar voldoende voor een vermeende daad. Dr. Labib Mishikry, hoofd van de evan-1 gelische kerk in Egypte, zei: „Wij zijn hier klaar voor een oorlog met Israel wp mei ntaai vuwi vvi» tie zouden ertoe kunnen medewerken dat In hetzelfde gesprek stelde hij echter een i I•.r^rvT. nm Ho VmiHicff» nnhtieke figuren zich op de voorgrond dringen, die de volksgunst weten te winnen met goed kope leuzen, ofschoon zij minder in hun mars hebben dan de sterke man uit Texas, die het tegendeel van een goed koop demagoog is. oplossing voor om de huidige politieke impasse in het Nabije Oosten te doorbre ken, die neerkwam op een verkapte er kenning van Israel. De tegenstrijdigheid tussen beide gedachten viel hem niet op. Ook in gesprekken met anderen werd L.» 4iiMolnlr Haf OPD hlilVPTI- - - Uit een artikel van kremlinoloog Victor Zorza in de Britse Guardian van woensdag bleek, dat er al maan den een intensief touwtrekken gaande is tussen Russische toplieden over de vraag, of er steeds meer raketten met grote reikwijdte moeten worden ge maakt, dan wel vooral verdedigings gordels van anti-raket-raketten, zo- er een om Moskou is aangelegd. als Zowel in het eerste als in het tweede geval is overigens in de toekomst ex tra aandacht nodig voor de zware in dustrie. En met pleidooien in die rich ting door „de politiek-militaire lobby" komt een derde groep regeerders in het gedrang, die geporteerd is voor de al gemene welvaart door economische hervormingen. Het mozaïek van decoraties op de borst van de man die door dit alles midden in het brandpunt is komen te staan, herinnert vooral aan veelzeggen de plaatsnamen uit de Russiche en de wereldgeschiedenis van 1941-'45. Zijn eerste uitroeping tot „Held van de Sov jet-Unie" dateert van de zomer van 1944, toen hij als bevelhebber van het vijfde leger een doorbraak door de li nies van de nazi-generaals wist te for ceren ten zuidoosten van Witebsk en naar Litauwen doorstootte. In 1941 had hij behoord tot de verde digers van Odessa, in 1941 en in 1942 tot die van Sebastopol. In die laatste stad werd hij gewond. Voordat de ves ting in 1942 viel werd hij per vliegtuig eruit bevrijd. Als staflid van het 62ste leger on derscheidde hij zich vervolgens in de slag om Stalingrad. Hij zou tot de uit eindelijke overwinning vooral hebben bijgedragen doordat hij een speciaal talent toonde de plannen van de vijand te doorzien. Na de slag om Stalingrad werd hij stafchef "an het 60ste leger onder generaal Tsjernjakofski. In mei 1943 werd hij commandant van het Russische 21ste leger, in oktober 1943 van het vijfde leger, dat hij bij Wi tebsk naar de overwinning voerde. Na afloop van de oorlog in Europa ging hij naar Mandsjoerije, waar hij zich in de strijd tegen de Japanners zo onderscheidde, dat hij ten twee den male in de registers van de Helden der Sovjet-Unie werd genoteerd. Van 1945 tot 1955 bleef hij in het verre oosten, eerst als plaatsvervan gend bevelhebber, daarna als bevel hebber van de Russische strijdkrach ten in de oostelijkste districten. Daarna heeft hij achtereenvolgens het commando gevoerd over de troe pen in de Oeral, in het district Le ningrad en in Moskou en omgeving, voordat hij de raketten onder zich kreeg. Hij heeft drie Lenindecora- ties. Nikolai Iwanowitsj Krylov, die op 29 april 1903 in Galjefka in het ge bied Pensa werd geboren, meldde zich al op zestienjarige leeftijd aan voor het rode leger. Hij heeft sinds 1950 zit ting in de Opperste Sovjet. Sinds 1962 is hij maarschalk. Uit de omstandig heid dat hij al sindsl961 lid is van het centrale comité der Russische communistische partij valt nog maar een fractie af te leiden van zijn huidi ge gewicht in de Kremlin-politiek. muHumwyw iuinnnm>n«>iwMiiMinnrfrr,a*B,,,,*BI>*B''M*1 De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van Das Kapital van Karl Marx en van de 50ste verjaardag van de revolutie in de Sovjet-Unie besloten om gezamenlijk de verzamelde werken van Marx en zijn grote kameraad Friederich Engels in één geheel uit te geven. De werken worden uitgegeven door de Oostduitse uitgever Dietz. Zij zullen een groot aantal delen en vier verschil lende secties omvatten. Behalve de voornaamste werken van de beide her vormers zal daarin ook hun briefwisse ling worden opgenomen. Hert doodt man. Een hert, dat uit de dierentuin van de Poolse plaats Kato wice was losgebroken, heeft vijf tuiniers aangevallen, die in het naburige park aan het werk waren. De 72-jarige Jo zef Jubik werd dodelijk gewond. Expo. Vrijdag ging de 42.073,561ste be zoeker de wereldtentoonstelling in vlon treal binnen, waarmee het bezoekers record van de Expo 58 in Brussel is gebroken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3