Optreden van „Shepherds IJmuider Harmonie en doedelzakband Verenigingsnieuws uit de IJmond Modeshow door bejaarde mannequins Nieuw (oud) hek voor Rond de losplank FEEST OP HET MARKTPLEIN Eerste vergadering van Huisvrouwen Verwarming dankzij een slagzin 't Nut opende winterseizoen Sportvisserij en beroepsvisserij UIT DE ZAKENWERELD TEL. 15000 stoutenbeek POSTZEGELS G. BAKKER V elsen-IJ muiden Beverwijk Schelvis en wijting Doordraaien Donald Duck-haaï er zijn zóveel aparte geschenken in de NIEUWS- I Sr K otters TAXI 3000 TEL. 23000 WONINGINRICHTING BEVERWIJK (ADVERTENTIE) vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL - SIGA- RENHANDEL Snelliusstraat 53, IJmuiden Telefoon 15053 ZATERDAG 23 SEPTEMBER Wijkgebouw Radarstraat 5, 20 u.: Dan sen op muziek R. and B. Group Chess, Sociëteit Zodiak. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Toneel avond „De Martinitoren". MAANDAG 25 SEPTEMBER Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum. geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijker- straatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 u. ZONDAG 24 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. MAANDAG 25 SEPTEMBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 19.30 uur: Bloemschikken en plantenver- zorging door de St. v. Huish.- en Gezins voorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur, 18.30-19.45 uur en 20.45-22 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijkHeemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u..; Arendsweg 61. volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Oos- terwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15-17.30 u. jeugd: 19-21 u.; Meerestein, Parmentier- straat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: Gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; Ruydaelstraat la: jeugd 19-21 uur. VELSEN. Zoals reeds eerder in het kort door ons werd bericht, zal de nieuwe winkelgalerij op het Marktplein in IJmuiden dinsdag 26 september, des middags om half drie officieel worden geopend door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann. Na de bezichtiging van het gebouw volgt een receptie in de Dekkerskajuit. Ter gelegenheid van deze feeste lijke opening wordt door de ge zamenlijke winkeliers van het Marktplein op woensdag 27 sep tember een showavond gegeven, voor welk doel op het Plein een grote muziektent wordt ingericht. Om half acht zal met het program ma worden begonnen, waarvan de verzorging uitsluitend aan artiesten uit IJmuiden is opgedragen. Dit zijn de bekende drie Shepherds, die zich op een geheel nieuwe wijze aan het publiek zullen presenteren; de folk- songgroup „The Flinns het Sant- poortse duo „Hachwdrim" en de dixielandband „Regatta Ragtime Band". In aansluiting hierop wordt zaterdag 30 september, des middags om half drie nog een show-taptoe op het Marktplein gegeven door de IJmuider Harmonie, met medewer king van de jeugdharmonie. Als extra attractie is hiervoor bovendien de doedelzakband „Boys Big Band." geëngageerd, een groep van twintig doedelzakblazers, welke naast een aantal spectaculaire zwaarddansen ook nog enig marswerk zal laten zien. I VWMMWUMMIAMIAMIAMHIMWUMIIIMUIIUIIIIIfWIMMAMIIIII (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Een groot aantal bij de I Nederlandse vereniging van huisvrouwen afdeling Velsen-IJmuiden, aangesloten dames is vrijdagmiddag voor de eerste maal in het nieuwe verenigingsjaar bij eengekomen. Tijdens deze eerste bijeen komst, die werd gehouden in het Cultu reel Centrum, konden de leden genieten van een causerie over Israel en zijn kib- boetsim, gehouden door mejuffrouw M. Oosthoek uit Bennebroek. Spreekster heeft in 1964 tien maanden door het „Beloofde land" rondgezworven I en laat nu velen door middel van een grote collectie kleurendia's meegenieten I van haar avonturen en belevenissen, die zij in'Israël heeft opgedaan; (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Onder auspiciën van „Maison Smits" uit IJmuiden zal dinsdag 26 september, des middag-s om half drie in de recreatiezaal van het W. F. Visser huis, het bejaardencentrum van Velsen, een modeshow worden gegeven, welke geheel op de kleding voor bejaarde dames is afgestemd. Deze garderobe wordt ge showd door enige bewoonsters van dit centrum, welke mannequins aldus in leef tijd zullen variëren van 76 tot 84 jaar, Het zijn de dames Brands, Otte, Otter, Van der Steen, Van der Wal en Wilde- rom. „Lady-speaker" is mevrouw J. C de VriesSmits. Met deze show wordt door „Maison Smits" beoogd speciale aandacht te be steden aan deze, door de mode gewoon lijk enigszins vergeten groep. Er zullen bijvoorbeeld japonnen voor oudere dames worden getoond, die van voorsluitingen zijn voorzien, teneinde het zelf aankle den te vergemakkelijken. Daarnaast heeft men zich bij deze zaak voorgenomen, be jaarde dames op haar verzoek een specia le service te verlenen, waardoor de aan koop van nieuwe kleding voortaan thuis zal kunnen geschieden. Deze service zal binnenkort over de gehele IJmond wor den uitgebreid. VOOR HEN DIE zijn belast met het toezicht op lossing en verkoop, is een dergelijke gang van zaken nu niet be paald plezierig geweest, omdat men des morgens om twee uur reeds met het los sen van deze schepen was begonnen. Ter wijl de schepen, waarvan de lossing aan merkelijk later was aangevangen, reeds voor negen uur van hun vangst waren afgeholpen. DE VERKOOP van schelvis uit de noor: delijke Noordzee is de eerste dagen vrij stroef verlopen, waarbij vooral de middel- soorten niet steeds voor de vastgestelde minimumprijzen konden worden verhan deld. Daarentegen bleken de kleinere soorten (braadschelvis) weer een veelge vraagd artikel, waardoor de handel dik wijls 35 per kist voor werd betaald. Al leen werden deze soorten slechts in kleine hoeveelheden aangevoerd. Met als gevolg dat de wijting weer eens mocht fungeren als plaatsvervanger, waardoor de prijs van deze vis die van de braadschelvis trouw bleef volgen. Voor uitzonderlijk mooie partijen werd aldus dikwijls zelfs tot 40 betaald. DE OVERIGE VISSOORTEN van deze schepen konden eveneens vlot worden verkocht, waarbij de makreel wel bijzon der snel van de hand is gegaan. Temeer, omdat de rokerijen elkaar de partijen makreel als het ware hevig hebben be twist. Door een dergelijk verloop moesten de prijzen wel worden geforceerd, van daar dat meermalen 40 per kist werd betaald. De makreel uit de Ierse Zee was meestal voor de rokerijen te klein van stuk, zodat deze formaten weer gretig door de conservenindustrie werden opge nomen. Mits dit visje voor ongeveer 13 kon worden aangekocht. DESONDANKS KON deze week wor den opgemerkt dat de in kleine kistjes aangevoerde makreel, die volledig aan de eisen van kwaliteit hebben voldaan, toch moesten worden dborgedraaid. De oor zaak hiervan is de toeslag van één gulden per klein kistje „gepremieerde" makreel geweest, die eenvoudig niet kon worden betaald. Hier blijkt tevens uit, hoe mes scherp de conservenfabrieken met hun prijzen moeten manipuleren. Het verve lende voor de aanvoerder is nu, dat deze gulden per kistje uiteindelijk terechtkomt tussen de wal en het schip, want de vis- verwerkende industrie betaalt deze toe slag evenmin. Wanneer deze gepremieer de haring of makreel dus doordraait, ont vangt men alleen van regeringswege 2 per klein kistje. Donderdag en vrijdag, bij een zeer geringe aanvoer van haring, liepen de prijzen echter weer iets op en werd er door de conservenfabrieken rond 15 per kist voor betaald. Mede als ge volg van het feit, dat ook enkele expor teurs naar Frankrijk voor deze makreel interesse bleken te hebben. DEZE KLEINE MAKREEL was van een uitstekende kwaliteit en werd aange voerd door de schepen, die in eerste aan leg hadden gevist in de Donegalbaai aan de noordwestkant van Ierland. Om deze baai te kunnen bereiken, moesten de ha ringtrawlers echter minstens 850-900 mijl varen, hetgeen dus een 70 tot 90 uur sto men betekende om deze visgronden aan te doen. DE SCHEPEN die zaterdagavond hun tonnetjes hadden gevuld, om daarnaast te beschikken over de voorgeschreven hoe veelheid verse haring om de thuisreis te kunnen aanvangen, hebben deze tocht ondernomen via de Labadybank, omdat van hieruit berichten waren opgevangen over een lonende makrelenvangst. Dit besluit heeft hun allerminst windeieren gelegd, want zij deden op deze vangst trekken van vijftig tot honderd manden kleine makreel. De zondag, wanneer niet wordt gevist, kon aldus toch nuttig wor den besteed voor een overstoom van de Dongegalbaai naar de Labadybank, het geen toch altijd nog een afstand betekent van 280 tot 300 mijl. De thuisvaart zal nu weer op zaterdag beginnen, zodat aan staande dinsdag in de Donegalbaai op nieuw de netten kunnen worden uitge zet. (ADVERTENTIE) VAN DE IJMOND IJMUIDEN. De IJmuider zakenman, de heer P. C. de Smit, die onlangs bij de opening van zijn nieuwe showroom een aardgashaard wilde verloten, doch daar bij in strijd met de wet op de kansspelen handelde, heeft toch een oplossing gevon den voor de impasse, waarin hij geraakt is. Hij ontwierp een actie met slagzinnen, waarvan de beste beloond zou worden met de aardgashaard. Vrijdag zijn de honderden slagzinnen door een deskundi ge jury beoordeeld en viel de keus op de slagzin: „Gasverwarming? O.K. Maar dan met De Smit in zee!"; ingezonden door mevrouw M. Pels-Veld, J. Kostelijk- laan 3, Velsen. Omstreeks vijf uur vrij dagmiddag kreeg zij de verrassing thuis bezorgd. De haard werd enthousiast in ontvangst genomen. sunart de kunst- nijverheids afdeling van (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Nu de herfst- en winter-1 maanden weer voor de deur staan, begin nen ook de diverse culturele- en gezellig- heidsverenigingen uil IJmuiden met tal van hernieuwde activiteiten. Vrijdag avond was het de beurt aan het departe ment Velsen-IJmuiden van 't Nut om de spits af te bijten van haar winterprogram- a. Zij deed dit in het souterrain van de Petrakerk aan de Spaarnestraat met een algemene ledenvergadering, gevolgd door de vertoning van een aantal vakantiedia's, die door de eigen leden waren vervaar digd. De voorzitter van 't Nut, P. Jongens zette in het kort aan de vergadering uit een, wat precies de tendens van het de partement zal zijn in het komende ver enigingsjaar. Alhoewel men in het alge meen de mening is toegedaan, dat vele verenigingen zullen doodbloeden als het winterprogramma niet blijk geeft van een geheel nieuwe en tevens frisse aanpak, was de voorzitter van mening, dat 't Nut moet voortborduren op de programma keuze van voorgaande jaren. Het bestuur was unaniem van oordeel, dat aan de gehouden avonden nog veel betekenis kan worden gehecht. De avonden, die deze vereniging in de loop der jaren aan haar leden heeft voorgeschoteld, zijn alle ge baseerd op het culturele vlak. Het samen spel met de zusterorganisaties „De Volks universiteit" en „Het Nivon'dat onlangs tot stand is gekomen, is volgens do heer Jongens hoopvol te noemen. y) DEZE VISSERIJ, door de opvarenden van de toepasselijke naam „Donald Duck- baai" voorzien, is tot dusver niet tegen gevallen. De eerste schepen zijn hier te rechtgekomen door experimenten, die in hel kader van de gesubsidieerde visserij hebben plaatsgehad. Er staan hiervoor weer nieuwe experimenten op het pro gramma. Deze visserij betekent een wel kome aanvulling voor de schrale haring vangsten, welke op de Noordzee nog al tijd beneden de verwachtingen zijn ge bleven. Vandaar dat het dit jaar ook voor de haringhandel een moeilijke periode is geweest. De conservenindustrie heeft met dezelfde moeilijkheden te kampen, hoe wel deze bedrijfstak zich nog wel eens heeft kunnen behelpen met uit Scandi navië afkomstige haring. DIT IS OOK gedurende de laatste we- I ken weer het geval geweest, maar de laat ste zending was toch te klein om te wor den verwerkt. Vermoedelijk was deze haring afkomstig uit het meest oostelijke deel van het Skagerak. Tot dusver is dit terrein het „slagveld" van de Scandina- viërs en enkele Duitsers geweest, hoe wel de visserij zich hier evenmin in een rooskleurige positie bevindt. Getuige de haringaanvoer van deze week. Ook de vraag in Duitsland naar grove haring is een bewijs voor het feit, dat de Scandina- viërs op dit gebied eveneens met nul op het rekest genoegen moesten nemen. TENSLOTTE HEBBEN ook de kotters I deze week weer een aardig deuntje mee- geblazen. Vandaar dat de visserij, zowel naar rond- als naar platvis, voor alle hier bij betrokken partijen naar volle tevre denheid kon verlopen. ADVERTENTIE Met dezelfde nauwgezetheid, welke karakteristiek is geweest voor de gehele restauratie van het fraaie landgoed „Beeckesteyn", wordt deze historische buitenplaats thans van een nieuw hek voorzien. De bestaan de muur, waarvan nog slechts en kele resten werden aangetroffen, wordt nu eveneens geheel in de oude toestand teruggebracht. De teruggevonden stenen worden hier voor zorgvuldig en stuk voor stuk met de hand afgebikt, om vervol gens door de metselaar tot een nieuwe muur te worden samenge voegd. In deze muur worden nog twee knusse theehuisjes geboutvd, waarbij naast de hoofdingang twee pilaren zullen verrijzen, met echte oude sierkoppen bekroond. De pi laren worden tevens van hang- en sluitwerk voorzien, dat voor het ijzeren hek zal moeten dienen. Men neemt aan dat de metselaars over ongeveer twee maanden met hun minutieuze arbeid gereed zullen zijn. IJMUIDEN. In de algemene inlei ding tot zijn memorie van toelichting landbouw- en visserij begroting 1968 stelt minister P. J. I.ardinois zicli ten aanzien van de sportvisserij en de beroepsbinnen visserij voor, dat door een verantwoorde voorlichting, gebaseerd op wetenschap pelijke gegevens, zowel de overgebleven beroepsvissers als de sportvissers begrip wordt bijgebracht voor eikaars belangen. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn de doelstelling van het beleid, name lijk het doelmatig gebruik van de binnen wateren in Nederland zowel ten behoeve van de hengelsport als van de bedrijfs matige uitoefening van de binnenvisserij, te bevorderen, aldus de minister. Met betrekking tot de bevissing van vele wateren konden door onderling over leg reeds gunstige resultaten worden ver kregen. Hierdoor kwam voor de sportvis ser een groter areaal beschikbaar, waarin op schubvis en met name op roofvis kon worden gevist, zonder dat dit gepaard ging met een koude sanering van de be roepsvissers. Het is van grote betekenis, dat er een goede samenwerking tot stand is geko men tussen de Organisatie ter Verbete-1 ring van de Binnenvisserij, de afdeling Sportvisserij en Beroepsbinnenvisserij van de Directie der Visserijen en het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. Dank zij deze samenwerking is het mo- gelijk geworden te geraken tot een in tensivering van het visserijonderzoek. De hier te verkrijgen gegevens zullen mede van groot belang zijn voor het met de betrokken bewindslieden te bespreken toe komstige IJsselmeerbeleid. Door het droogvallen van de polder Zuidelijk Flevoland zullen ongeveer 45.000 hectare goede visgronden verloren gaan. Onderzocht wordt thans, mede naar aan- IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 leiding van het door de Voorlopige Ad viesraad voor de Visserij op het IJssel- meer uitgebrachte rapport, hoeveel be- roepsvissersbedrijven op het overgeble ven IJsselmeer en de nieuw ontstane randmeren een economisch verantwoord bedrijf zullen kunnen voeren. Het interdepartementaal overleg over de mogelijkheden, de vrijwillige afvloei ing van IJsselmeer-beroepsvissers te be vorderen, is nog niet afgesloten. (Van een medewerker) TIJDENS DE AFGELOPEN WEEK is het rond de vishallen bijzonder rustig geweest, waarbij zelfs de maandag geen extra moeilijkheden lieett kunnen opleveren. Vanderar dat alle schepen volgens schema van hun lading werden verlost, om weer tijdig naar zee te kunnen vertrekken. Daar" bii ziet het er naar uit dat het lossen op de topaanvoerdagen zoals de maandag in een steeds sneller tempo geschiedt. Zo kon het gebeuren dat er maandag zoveel vis voor de verkoop was binnengebracht, dat de afslagers geen kans hebben gezien de gehele voorraad tussen zeven en negen uur op te ruimen. Na om zeven uur te zijn gestart aan de oostzijde van hal D, was men juist om negen uur via hal C bij de westzijde van hal B genaderd op het moment, dat de haringverkoopploeg de gereedstaande haring in hal E verkocht. Vandaar dat de bijvangst van de haringschepen en de vis van de overige schepen, die een losplaats aan hal E waren toe gewezen, noodgedwongen tot half tien moesten wachten, alvorens deze partijen onder de hamer konden doorgaan.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5