DE ZILVEREN HAMER RADIO LUISTEREN EN T.V. KIJKEN DUURDER Invoering kleuren-tv kost f 23 miljoen Leaver slaef as dea PANDA EN DE MEESTERVERVALSER POELE» PEELI EN PINGO igestipt J KRAMMETJE FOK Ons vervolgverhaal Olieveld weer weg Pro-nuntius nu bisschop RECHTER TIE EN HET MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 15 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Luisteren en kijken duurder Natuurschoon en recreatie Meer geld voor jeugdvorming Bewegingsarmoed e Sporttoto Kunst 581ste STAATSLOTERIJ Kees Stip --se1-" IVWVUWVWWWVWW 40) Maar Sigrid, wat is er? klonk zijn stem ontzet. En toen hij zijn armen om haar heen sloeg, vleide ze haar hoofd te gen hem aan en liet ze willoos toe, dat hij haar liefkoosde. Olve zei niets, hij bleef stil bij haar zitten en streelde haar haren, totdat het snikken eindelijk bedaarde. Naderhand wist ze niet meer, hoe ze de rest van die dag doorgekomen was, ze voelde zich als een slaap wandelaarster. Maar eindelijk was het avond en waren de huishoude lijke plichten volbracht. Olve gaf te kennen, dat hij vroeg naar bed wilde en Sigrid volgde hem schoor voetend. Toen ze in bed lagen, begon het huilen opnieuw, ze kon er niets aan doen en ditmaal kon ze er eindelijk over spreken. Tegen zijn schouder aan, tussen de snikken door, kwam het hele verhaal eruit, wat ze ge dacht en geleden had in al die lan ge afschuwelijke maanden. Olve zei niet veel, soms vroeg hij iets, maar hij leek haar wel te begrijpen en hij was heel geduldig. En toen ze hem vertelde van de avond, dat ze naar de haven was gelopen in de hoop haar broer Tore te zullen zien, sloot hij de ogen. Ik weet, dat het veel gevraagd is, begon Olve na een tijd, maar denk je, dat je zult kunnen verge ten, wat ik je heb aangedaan? Ze trachtte haar gedachten te or denen. Ze wilde zich nu ook uitspre ken tegenover hem, maar door de emotie was het haar niet mogelijk, helder te denken. Je zei me, dat ik tekort schoot als vrouw, zuchtte ze, en dat ik nog maar een kind was. O wat haatte ik die zoon, die je je door middel van mij wilde verschaffen! En Fröy en Gerd wat was ik een onnozele gans, dat je verhalen zo'n diepe in druk op me maakten. Ik had moe ten begrijpen, dat het je er alleen om te doen was, je zin met me te krijgen. En later Khadija En Gudrun stierf, en je moe der Sigrid! onderbrak hij haar, en hij hield haar hoofd zo tussen zijn handen, dat hij haar in de ogen kon kijken. Zijn stem sneed door haar zware gedachten. Sigrid, denk eens goed na. Jij denkt, dat ik je bedrogen heb. Het is waar, dat ik dikwijls heb gezwe gen, waar ik had moeten spreken, maar kun je je één keer herinne ren, dat ik je iets voorgelogen heb? Ze dwong zich tot nadenken. Neen, zei ze slechts. Ik heb nog nooit ronduit gezegd, dat ik je lief heb. Geloof je mij nu, Sigrid, nu ik je zeg, dat dat toch zo is? Ze knikte. Ik zou er misschien mooiere woorden voor kunnen gebruiken, maar dat gaat me niet zo erg best af. Wees er tevreden mee, dat het waar is, wat ik je zeg. Jij kent me nu beter dan iemand anders sinds mijn kindertijd Denk je, dat je weer zoveel vertrouwen in me kunt krijgen, dat je het leven verder met mij aandurft? Beloof je me, dat je nooit meer een bijzit zult nemen? Neen, was zijn onverwachte antwoord. Ze kromp ineen en wilde van hem wegschuiven. -Ik geloof niet aan beloften van eeuwige trouw, ging hij verder. Er kan immers zoveel gebeuren, wat nooit te voorzien was. Ik zou je nu met een valse gelofte kunnen ko pen, maar daarvoor ben je me te veel waard. Hij zweeg even. Wat ik je echter wél kan be loven is dit: ik zal altijd goed voor je zijn, zoveel als in mijn vermogen ligt, en je zult altijd op mijn woord kunnen vertrouwen. Maar ik kan je ook vertellen, voor zover je het njg niet wist, dat ik zo grillig ben als Odin en driftiger dan Tor, als het zo uit komt Sterk ben je ook, zei Sigrid. Ze dacht aan de hevige klap, die hij haar gegeven had en waar ze nog lang bont en blauw van geweest was. Je moet me wat tijd geven, om erover te denken, antwoordde ze ten slotte. Dat is goed, ik zal je de tijd geven, stemde hij in. Hij stond op en liep naar de kaars, die op een ste nen schotel stond te branden. Hij nam zijn mes en sneed een inkeping in de kaars, even onder de rand. Zolang mag je erover denken, zei hij. totdat de kaars tot hier is opgebrand. Voor de tweede maal die dag be zag Sigrid haar man met meer aan dacht, dan ze gewend was. Zijn don kerblonde haar was borstelig en ruig als bii een jongen, zijn ogen stonden vriendelijk en oprecht. Maar ze wist hoe diezelfde ogen in woede konden toeknijpen. En ze keek naar zijn handen, die zo sterk waren en zo vaardig in het voeren van wapens. Herinneringen uit de eerste tijd van hun huwelijk overvielen haar. Hoe had hij haar toen geliefkoosd met die handen. Ze schudde die gedachten van zich af, want er waren nog andere her inneringen. Herinneringen aan ziin verhalen over de vikingtochten. Er kleefde kinderbloed aan zijn handen. Waarom ga je niet meer weg? vroeg ze. en ze hoorde zelf, hoe vreemd die vraag onder deze om standigheden klonk. Je raakt me niet zo gemakke lijk kwiit, antwoordde hij luchtig. Dat bedoelde' ik niet. Ik wilde alleen weten, waarom je niet gaat? Zijn gezicht betrok, hij had blijkbaar niet veel zin, op deze vraag te ant woorden. Tenslotte merkte hij stug op: Een mens krijt ten slotte ge noeg van roven en moorden. Ben je zelf wel eens ernstig gewond? wil de Sigrid opeens weten. Echt ern stig gewond, ja dat ben ik eens, zei hij, en ik zou nu niet voor je staan, als als Mansurs leger er niet geweest was. Waren het dappere soldaten? Ik heb zelden moediger mensen gezien dan de Moorse soldaten, sprak Olve ernstig. Was het niet vreselijk om zo gewond in een vreemd land te lig gen? (Wordt vervolgd.) DEN HAAG. Verhoging van de luister- en kijkgelden, meer aandacht voor ontsluiting natuurgebieden, steun voor jeugd- en jongerenwerk en een nieuwe subsidieregeling op het gebied van lichamelijke vorming en sport, dat zijn enkele belangrijke plannen van de minister van Cultuur, Eecreatie en Maatschappelijk Werk voor het komende begrotingsjaar. In een toelichting op de begroting van haar departement schrijft mej. dr. Klompé dat zij grote waarde hecht aan de struc tuur van de toekomstige samenleving, maar de huidige behoeften niet van minder belang acht. Bijzonder actueel noemt de bewindsvrouwe het beleid dal ten behoeve van de jeugdige generatie dient te worden gevoerd. Ook zal zij meer aandacht schenken aan die groepen, die nog onvoldoende deel hebben aan de welvaart, met name de bejaarden en de minder validen. Het vraagstuk van de voorbereiding op de pensionering zal in studie worden genomen. De totale uitgaven van het departe ment voor 1968 worden geraamd op bijna f 781 miljoen tegen f 649 miljoen in 1967. (Van onze parlementaire redactie) De financiële moeilijkheden bij radio en televisie zullen leiden tot verhoging van de luister- en kijkgelden. Er komt een wetsontwerp dat de financiering van het radiowezen zal behandelen, inclusief de wereldomroep. Er zal een gecombi neerde heffing van luister- en kijkgelden worden voorgesteld, met een bepaling voor de heffing van luistergeld van hen, die geen televisietoestel bezitten. Verho ging is nodig wegens de stijging van het loon- en prijspeil. Ook vergt de invoe ring van kleurentelevisie een groot be drag: ƒ23 miljoen, onder meer voor nieuwe studio's en reportagewagens. To taal is op de post radio, televisie en pers 209.667.500 uitgetrokken (vorig jaar 142.800.550). De minister zal de totstandkoming van landschapsreservaten bevorderen. Parti culiere natuurbeschermingsorganisaties kunnen dan ook rekenen op hogere tege moetkomingen ter bestrijding van de na delige exploitatiesalfii. Aan de dichtbe volkte streken in ons land zal bij het treffen van recreatieve voorzieningen voorrang worden verleend. Urgente pro jecten zijn: Spaarnwoude, de Rotte-me GAASTERLAND. Degenen die zaterdag naar het Roode Klif in Gaas- terland waren getogen om de jaar lijkse herdenking van de Slag bij Warns (1345) bij te wonen, werden verrast door de onverdachte aanblik die het monument, dat aan deze slag herinnert, bood. Dit bleek met zwart plastic te zijn omfloerst. De in het monument aangebracht spreuk ..Lea ver dea as slaef" (liever dood dan slaaf) was herschreven in „Leaver slaef as dea" (liever slaaf dan dood). Ter weerszijden van het monument zat een twintigtal gemaskerde en zwart gehandschoende jongelui, die stuk voor stuk een bord droegen met telkens weer een andere slagzin. Slo gans als „Morgen is het te laat", „Leye de voorzichtigheid", „De helden zijn vermoeid" enzovoorts moesten duide lijk maken dat deze jongelui de her denking te burgerlijk vonden en dat zij een harde Friese strijd prefereerde. De herdenking zelf verliep verder zondag incidenten. IT* yfMVïiw1 MAP-TÏN TOONDER 13. Astral haalde de gefalderde schilderijen van de muur en bracht ze naar zijn vliegende schotel„Weg doen!" verklaarde hij. Anders last van fluts!" Dus dat is f aider en!" zei Pandadie hem met Joris volg de. „Astral maakt duplikaten en die neemt hij dan later in zijn schotel mee naar zijn planeet!" „Inder daad!" beaamde Joris. „En hij ziet u aan als degeen die hem op falderens-waarde voorwerpen kan wijzen. Vrees echter niet, baaske. Ik zal u terzijde staan! Ik stel voor dat we ons hiervandaan reppen. Laat niets ons weerhoudenZijn haast was terecht. V/ant Jolli- pop was helemaal niet te spreken over de behandeling die hij van Joris had gehad. „Het komt niet te pas dat men mij in een meubel opsluit!" prevelde de huis knecht grimmig, terwijl hij stoffig uit de motteballen klom. „En dan nog mooie praat maken met meneer Panda! Maar ik zal hem waarschuwen!" Zo mompe lend draafde hij naar het groepje, terwijl hij een be schuldigende vinger naar Joris uitstak. „Laat u niet met deze schurk in!" riep hij. „Zijn gevlijm leidt tot ongelukken!" Maak je maar geen zorgen, Jollipop!' zei Panda blij. „Ik heb alleen maar met Astral te ma ken, zie je? Ik heb een baantje als falderpersoon aange nomen! Maak je maar geen zorgen!" WAAROM HEB 16 NIET METEEN 6EZE6D DATJE WILT MEESEftENNU ZUL JE WEE WARM WORDEN I AARDI6 VAN PEUE ONS ZIJN VEREN TE LENEN, NU KUNNEN WE TENMINSTE INDIAANTJE SPELEN HOE LAN6 MOET IK HIER NOó KOU LIJDEN? fifes' ren, Twisk, de Maarsseveenseplassen en midden-Delfland. De minister wil het ge bruik bevorderen van talrijke Y00rzie~ ningen, die door onbekendheid niet hun hoogste rendement opleveren. Bij de ver dere ontsluiting van ons land voor re creatie zullen meer historische gebou wen, molens en dergelijke worden be trokken. Een nieuwe activiteit is gelanceerd met een post van 1 miljoen voor het ver lenen van bijdragen a fonds perdu in de stichtingskosten van accommodaties voor jeugd- en jongerenwerk, alsmede ten be hoeve van plaatselijk werk van jeugdor ganisaties, die niet op andere wijze sub sidie krijgen. Om verruiming van de sub sidie aaii plaatselijke objecten mogelijk te maken wordt de toeslag van 10 per cent op de subsidie ten bate van organi saties voor de vrije jeugdvorming tijde lijk ingetrokken. In 1968 zal voor de landelijke organi saties op het gebied van lichamelijke vor ming en sport een nieuwe subsidierege ling in werking treden. Overleg is gaande over deelneming van de Nederlandse Sportfedratie in deze regeling Van grote betekenis acht de minister de sportbe oefening in niet-georganiseerd verband Wegens de heersende „bewegingsarmoe de" van volwassenen en jongeren wil zij deze vorm van sportbeoefening bevorde ren. MAASSLUIS Het olieveld van 10 vierkante kilomter dat vrijdagavond ter hoogte van het lichtschip „Goeree' rond dreef, is verdwenen. De bemanning van het lichtschip „Goeree" zag zaterdag nog slechts hier en daar olie op het water drijven. Of het veld is uiteengeslagen door de zee en stroming of naar ergens anders is afgedreven, is te Hoek van Hol land onbekend. De afnemende opbrengsten uit de sport toto is voor de minister aanleiding de mo gelijkheden tot verbetering van de situa tie te doen nagaan, in het bijzonder voor wat betreft de positie van de sporttoto ten opzichte van buitenlandse kansspelen Op het gebied van de kunst stelt de minister zich voor verder te gaan met het stimuleren van de scheppende kunst en de mogelijkheden te vergroten voor het verlenen van opdrachten, stipendia toelagen, het doen van aankopen en der gelijke. Minister Klompé noemt de situa tie in de toneelwereld niet zo onbevre digend als wel eens wordt voorgesteld Zij is voornemens aan de ontwikkeling van de gezelschappen „Het Groot-Lim burgs Toneel" en „De Noorder Com pagnie" haar medewerking te geven. ADVERTENTIE Maandag 25 september 1967 EERSTE KLASSE Prijzen van 5 zijn gevallen op de nummers eindigende op 50 zijn gevallen op de nummers eindigende op 100 zijn gevallen op de nummers eindigende op 200 zijn gevallen op de nummers eindigende op 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 4, 630 838 071 575 1000 zijn gevallen op de nummers eindigende op 2706 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 024965 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 036028 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 011720 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 057696 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 033248 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 095842 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 017934* LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Over een jaar of dertig, heeft een Britse geleerde gezegd, is de weten schap zo ver dat alle onderdelen ran het menselijk lichaam kunnen worden vervangen door reserve-onderdelen. De eerste keer is natuurlijk het moei lijkst. Zit alles eenmaal op zijn plaats en werkt het goed, dan gaat het jaren lang mee en kan er onbeperkt worden nabesteld. Goedkoop is het niet, maar voor de beter gesitueerden schijnt de onserfelijkheid nu toch binnen het be reik te komen. Laten we er eens een proefpersoon tegenaanqooien om te kijken hoe de ingreep in de praktijk voldoet. Oom Hein bijvoorbeeld. Hij is stokoud, steenrijk, maar slap ter been. Oom Hein laat een paar nieuwe kuierlat ten monteren en hij loopt weer als een kievit. Ongelukkig genoeg ontwik kelt hij daarbij de gewoonte om op al le kievitsnesten te gaan zitten. Dat kost de koningin het eerste ei en Hein een nieuwe broek. De dokters consta teren dat een teveel aan kalk de oor zaak is, niet in de eierschalen, maar in Heins hersenschaal. De breinbouwers treden in werking en bouwen een brein voor Hein. Een compact computertje dat zijn volledi ge gedachtenwereld bavat, met een kleine correctie voor de nestdrift. Met die twee benen en dat brein heeft Hein ze weer alle drie bij elkaar. De rest wordt in termijnen vervangen. Hein is dan weer helemaal de oude en als zodanig wordt hij ook beschouwd door de elkaar opvolgende generaties, die met hem omhoog zitten. En Hein zit met dit nageslacht om hoog, want hij is er nog eentje uit de tijd van de polka, de Weense wals en de Veleta. Maar als hij ziet hoe dat jonge goed van het jaar tweedui zend allemaal om hem heen huppelt en hakketakt gaat hij bijna houden van de hippies. De erfgenamen die oom Hein heb ben geërfd inplaats van zijn erfenis weten er ook geen raad mee. Er is niets meer dat hun wereld gemeen heeft met de zijne. Alles wat zij doen wordt door zijn oog als zedeloos ge registreerd. Alle onderdelen die zij volgens het instructieboekje aan hem vernieuwen gebruikt hij om er zijn misnoegen mee uit te drukken. Hij is een IJzeren Hein geworden, een ijze ren hond, die ze eigenlijk mee in de regen uit wandelen moesten nemen om hem langzaam te laten verroes ten. Maar daar zijn ze te fatsoenlijk voor. Zelfs dat neemt hij hen kwa lijk. Want Hein is zo onmenselijk een zaam geworden dat hij zijn contacten beperkt tot apparatuur van verwante constructie. Uren kan hij staan mom pelen bij de wasmachine. Dat is het enige ding dat nog iets menselijks voor hem heeft. Het is een enorme kuil met een hekje eromheen. Alles wordt erin rondgeslingerd met een freauentie van duizend maal per seconde. Bij dat apparaat is Hein het laatst gezien ter wijl hij een buiging maakte en over het hekje stapte met de woorden „Mevrouw, mag ik deze dans van u? VATICAANSTAD (AFP). De pause lijke pro-nuntius in Nederland, mgr. Angelo Felici, is in de Sint Pieter door kardinaalstaatssecretaris Amleto Cicog- nani tot bisschop gewijd. 51. In gedachten verzonken nadert Rechter Tie het Hoofdkwartier van de Keizerlijke Garde. Hij had gedacht een paar dagen vakantie te kunnen houden in Rivierstad. In plaats daarvan is hij in het geheim door de Prinses ontboden, be noemd tot Keizerlijke Grootinquisiteur (al moet ook die hoge functie nog een geheim blijven), en belast met een inge wikkeld onderzoek inzake een gestolen parelsnoer. Bovendien heeft kapitein Sioe hem gevraagd om uit te kijken naar gangsters in de stad, en tenslotte is er nog de moord op de kassier Tai Min, die wel eens iets meer met de hele zaak te maken zou kunnen hebben. Als Rechter Tie de sergeant van de wacht genaderd is, verzoekt hij meteen te worden toege laten tot kapitein Sioe. Een halve minuut later betreedt hij het vertrek van de kapitein, die opspringt en de Rechter een stoel aanbiedt. En? Heeft u al iets ge merkt van onze gangsters, magistraat?" vraagt hij joviaal. „Ik ben bang van wel, Sioe", antwoordt de Rechter. „Drie boe ven hebben tenminste geprobeerd om me te vermoorden, een half uur geleden on geveer. Je zult hun lijken moeten laten weghalen. Ze liggen bij de voorraad schuur van de zijdehandelaar Lang, aan de rand van het bos. Ik heb trouwens ook verse bloedsporen in die schuur ge vonden. Wat is die Lang voor een man?" 943. In spanning keek iedereen toe, ter wijl Brammetje wat ongelukkig om zich heen keek. „Er gebeurt niets", zei hij terneerge slagen. Het laatste brood was in zijn keel blijven steken en hij nam nog een slok koude thee om de kruimels weg te spoe len. Voor professor Omega was het ook een grote teleurstelling. Hij had er vast op gerekend, dat hij nu eindelijk een middel zou vinden om al die enorme mensen weer tot een gewone maat terug te bren gen. „Het is hopeloos, we vinden het nooit", zei hij verdrietig. „Er moet nóg iets ge beurd zijn, wat de visser zich niet kan herinneren. Daardoor is hij zo klein ge worden. Maar het kan weken duren, voor dat we daarachter komen. Hij hield op met een kreet van ont steltenis.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15