VS hebben China met kernoorlog gedreigd, zegt senator Mundt Wegaanleg dwars door Amstelveen Amerikaanse landen gaan| tezamen Cuba boycotten HET WEER „Geruisloze" vliegtuigen worden duur Geen beurs in IJmuiden copex moms Wapens uit Rusland naar Noord- Vietnam „Zeker 3.000 man afvloeien in R'damse haven" Proces-D eb ray begint morgen „Illustratie" laat „Katholiek' vallen Drie Haarlemmers bedwelmd door kolendamp Mogelijk vandaag aanhouding van Van Heijst Sr. Strafzaak tegen drie Amsterdamse politieagenten Melina Mercouri trekt van eer Sjeik weggestuurd uit Jeruzalem Superslagerij De IJmond 52e JAARGANG NUMMER 276 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan CHICAGO (Reuter en AP). De republikeinse senator Karl Mundt van Zuid-Dakota heeft zaterdag op een persconferentie in Chicago ver klaard, dat de Verenigde Staten China ervoor gewaarschuwd hebben dat het met kernbommen gebombar deerd zal worden als het aan de strijd in Vietnam mocht gaan deelnemen. Voorzitter Scheepvaart Vereniging Zuid: Invasie bepleit Paus Paulus Vrij warm Groene baretten Union Jack doodt man Zie verder pagina 3 Te weinig interesse I A T A REGENKLEDING ZANDBERGEN Uw slager Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN nnnnnnnn---■--■■■...■«..«nkmmjMHbJbAJMMMMUUMiwuMUWUMMUWuuuiAJMMiftiMUMUMUwwtmmm Fons Jansen: Een leek is iemand die er nog niet is ingetrapt of er nog niet is uitgetrapt. De senator zei dat deze waarschuwing al lang geleden tot Peking was gericht. Wij hebben China laten weten, aldus se nator Mundt, dat wij geen oorlog te land op grote schaal willen en dat rechtstreek- ge inmenging in de oorlog een kernbom bardement tengevolge zal hebben. De se nator zei niet wanneer de waarschuwing gegeven was. Hij gaf slechts te kennen dat hij „een en ander had vernomen van het Pentagon en het State Department". De senator verklaarde dit op dezelfde dag dat bekend werd dat de Sovjet-Unie in 1968 aan Noord-Vietnam vliegtuigen, raketten, luchtdoelgeschut, artilleriewa pens, lichte wapens en munitie en uit rusting, voertuigen, olieprodukten en ande re goederen zal leveren, die noodzakelijk zijn voor de verdere uitbreiding van de verdedigingskracht en de economische ontwikkeling van Noord-Vietnam. In het communiqué, dat is uitgegeven na besprekingen tussen Sovjetleiders en vertegenwoordigers van Hanoi in Moskou wordt niets gezegd over de omvang van UTRECHT Als gevolg van de ont wikkeling van het containervervoer zullen er in de toekomst in de Rotterdamse ha ven drie a vierduizend mensen minder werken dan thans het geval is. Dit jaar nog zullen 500 havenarbeiders afvloeien. Dit heeft de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, de heer J. van Tilburg, gezegd in een gesprek met „Ruim Zicht", de officiële publikatie van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Of deze inkrimping voor 1975 wordt ge realiseerd, is nog niet te voorspellen. De heer van Tilburg verwacht niet, dat de afvloeiing onoverkomelijke problemen zal veroorzaken, als de personeelsbezetting in de haven jaarlijks met zo'n driehon derd man wordt ingekrompen. Hij voor ziet echter wel moeilijkheden als de ont wikkeling sneller zou gaan. De heer Van Tilburg zei, dat de leden van de Scheepvaart Vereniging Zuid geen nieuwe werknemers meer zullen aanne men en dat ze misschien nog verdergaan de maatregelen zullen nemen. Hierbij dacht hij onder meer aan de honderden beambten die in de havens een controle rende functie hebben. Bij containerver voer zal in de haven veel minder con- trölepersoneel nodig zijn. I de leveranties, wel dat zij kosteloos zijn. De overeenkomsten werden in Moskou on dertekend door de Sovjetrussische vice- I premier Vladimir Novikov en de Noord- vietnamees Nghi. Lewis W. Walt, luitenant-generaal van de Amerikaanse mariniers, die onlangs uit Vietnam is teruggekeerd, heeft op een persconferentie verklaard dat een invasie te land van Noord-Vietnam een van de manieren zou zijn om de oorlog te win nen. De generaal merkte wel op dat po litieke, psychologische en militaire facto ren tevoren moeten worden afgewogen. De republikeinse senator Edward W. Brooke heeft verklaard dat de Ver enigde Staten moeten weigeren nog maar een soldaat of een marinier meer naar Vietnam te zenden tenzij de Zuidvietna- mese regering haar eigen oorlogsinspan ning belangrijk vergroot. De republikeinse presidentskandidaat heeft gezegd dat de kans groot is dat Hanoi eerder met een „nieuw gezicht" onderhandelt dan met I Johnson. Een nieuw Brits voorstel inzake Vietnam is door Rusland verworpen. De Britten hadden voorgesteld de Geneefse conferentie weer bijeen te roepen om het Vietnamese conflict nader onder de loep te nemen. Paus Paulus VI heeft zondag een menig te van veertigduizend mensen toegespro ken en critiek geleverd op het Russische besluit wapens naar Noord-Vietnam te sturen. De menigte had zich op het Sint Pietersplein verzameld. Het was de vier de keer dat de paus zich sinds hij op 4 september door een ontsteking van de urinewegen werd getroffen in het open baar vertoonde. Hij zag er veel beter uit, Hij zei dat zijn herstel hem in zekere ma te had toegestaan zijn werk te hervatten. Over Vietnam sprekend, zei hij, dat er onlangs tekenen waren geweest van hoop op een vreedzame regeling, maar in- plaats daarvan hebben we nu het droeve vooruitzicht op nieuwe wapens en nieuwe gevechten. WASHINGTON (Reuter en AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse continent hebben gister avond een resolutie aangenomen, waarin wordt besloten alle schepen, die goederen van en naar Cuba vervoeren, te boy cotten. Het besluit werd genomen door de algemene commissie van de Interame- rikaanse ministersconferentie tijdens een bijeenkomst in Washington van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Van de eenentwintig ministers onthield Mexico, dat nog diplomatieke banden met Cuba onderhoudt, zich van stemming, evenals Chili, Ecuador, Columbia en Uru- guay. De conferentie veroordeelde verder het höidige Cubaanse bewind wegens herhaal de inmengingen in de binnenlandse zaken van Bolivia en aanvallen op Venezuela en andere Latijns-Amerikaanse landen. De O.A.S.-conferentie was bijeengeroe „99 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5,12, 13, 14 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs h Kunst 7 Radio en tv7 Sport 9-/,? Feuilleton13 Beeldverhalen13 Aangestipt 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan enige regen, maar ook en kele opklaringen. Meest matige zuidelijke wind en aanhoudend vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Eind van dit jaar zal het weekblad „De Katholieke Illustratie" een be langrijke gedaanteverwisseling on dergaan. Door ingrijpende technische voorzieningen zal het mogelijk zijn het blad een veel grotere mate van actualiteit te geven. Het blad zal in zijn nieuwe verschijningsvorm voort aan alleen de naam „Illustratie" dragen. Dit staat in een verklaring die de di rectie van de n.v. Uitgeverij De Spaarne- stad in Haarlem vanmorgen heeft uitge geven. Het katholieke karakter van bet blad blijft echter gehandhaafd. Met nadruk wordt gesteld dat als ge volg van de verandering geen wijziging zal komen in het personeelsbestand. Bij de Spaarnestad werken 530 man. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het afgelopen week einde hebben zich drie gevallen van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Drie personen moesten in een ziekenhuis wor- 1 den opgenomen. pen op verzoek van Venezuela, dat ge vraagd had om meer actie tegen terroris ten en guerrillastrijders, die volgens dit land in Cuba worden opgeleid. Argentinë heeft de landen van het wes telijk halfrond zaterdag gevraagd zich ge reed te houden voor een collectief militair optreden tegen Cuba. Argentinië heeft besloten „volledige steun te geven aan het gebruik van ge weld tegen de regering van Cuba" als een voldoend aantal Amerikaanse staten „van mening is dat de tijd gekomen is aldus minister van Buitenlandse Zaken Nicanor Costa Mendez in Washington. Het Amerikaanse ministerie van Defen- sie heeft toegegeven dat Amerikaanse spe ciale troepen, „groene baretten genaamd in een aantal Latijns-Amerikaanse landen I gelegerd zijh. Deze erkenning kwam na een publikatie van een artikel in het tijdschrift „Para de", waarin stond dat Amerikaanse „groe ne baretten" in zeker zeventien landen van Latijns-Amerika de regeringstroepen opleiden. De Boliviaanse krijgsraad heeft beslo ten dat het proces tegen de jonge Franse filosoof Regis Debray en vier anderen die ervan worden beschuldigd te hebben deel genomen aan de guerrilla morgen „al be ginnen. Het proces zal ongeveer een maand duren. Debray zal verdedigd worden door dr. Raul Novillo, die hem als advocaat is toegewezen. (Van onze correspondent) LONDEN Engelse deskundigen wer ken aan een revolutionair plan om het ge luid van straalmotoren drastisch te ver- minderen. Als het wordt aanvaard zullen toestellen, die na 1970 gereed komen, on derworpen kunnen worden aan sterk be perkende bepalingen ten aanzien van het geproduceerde lawaai. Tegelijkertijd zal de prijs van dergelijke vliegtuigen echter met tientalle miljoenen guldens stijgen. BERLIJN (Reuter) De Britse vlag heeft in Berlijn een man gedood. De piloot van een hef schroef vliegtuig, dat tijdens een militaire vertoning in een stadion in West- Berlijn met een Britse vlag overvloog, moest het dundoek laten schieten, omdat het vliegtuig door een plotseling opsteken de harde wind gevaar liep neer te storten. De Union Jack, vijftig bij dertig meter en verzwaard met een stuk ijzer, kwam in het door tachtigduizend ^mensen bevolkte stadion terecht, waar hij tien toeschouwers verwondde. Een van hen is zondag over leden. Melina Mercouri, die door de nieuwe Griekse regering vervallen is verklaard van haar staatsburger schap, laat niet af van leer te trek ken tegen de „onwettig aan de macht gekomen militaire kliek" in Athene. Hier spreekt zij in New York voor de vereniging van Grie ken in de Verenigde Staten, als ere- voorzitsster van het Nationale Co mité voor vrijheid in Griekenland, dat pas is opgericht. Sjeik Abdel-Hamid al Sajeh, die door de Israëliërs uit Jeruzalem naar Jordanië uitgewezen is omdat hij de Arabieren zou hebben aange spoord tot verzet tegen de Israë lische bezetting. Jordanië is van plan zijn uitwijzing voor de Ver enigde Naties te brengen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In Den Haag houdt men er ernstig rekening mee, dat de offi cier van Justitie zeer binnenkort een bevel tot aanhouding zal uitvaardigen van de heer J. P. J. van Heyst sr., ex- directeur van de Haagse radiatorenfa- briek. Tot op heden heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de Belgische regering echter geen verzoek tot uit levering gedaan. Er is tegen de heer Van Heyst nog geen dagvaarding uitgebracht. Dat werd aanvankelijk verwacht na de arrestatie van de bedrijfsleider van Van Heyst vrijdag jl. AMSTERDAM. Vermoedelijk „al in oktober voor de Amsterdamse rechtbank de strafzaak dienen tegen drie Amster damse agenten aan wie mishandeling ten laste zal worden gelegd van een 23-jarige student tijdens de opening op 19 maart 1966 van de befaamde fototentoonstel ling aan de Prinsengracht over het poli tieoptreden bij het huwelijk van prinses Beatrix. In politiekringen wordt reeds als min of meer vaststaand aangenomen dat tegen de uit te brengen dagvaardingen be zwaarschriften zullen worden ingediend, Deze zullen dan door de rechtbank in raadkamer worden behandeld. Als de rechtbank daarna de agenten buiten ver volging zou stellen kan de officier van Justitie in appèl gaan bij het gerechtshof (Van onze streekredactie) De aanleg van rijksweg 6 door Amstelveen vordert gestaag. Op de foto is duidelijk te zien hoe de be staande Schipholweg wordt ver breed. Er komen hier twee banen met zes rijstroken. De Schiphol weg, die nu nog een flessehals vormt voor het verkeer tussen Haarlem en Ouderkerk aan de Am- stel, zal na de verbreding Rijks weg 6 heten. De nieuwe baan loopt langs Schiphol, kruist de rijksweg Rotterdam-Amsterdam, loopt ver- I der via Amstelveen, Ouderkerk i aan de Amstel en Amsterdam naar het oosten. Men hoopt de weg vóór 1970 gereed te hebben. tll^MVVHWiniWMWIWfWWWWWIWWWWWWWWIHWWWW IJMUIDEN De met zoveel ophef aan gekondigde „Beurs voor het gezin" ge naamd „IJmond '67", welke op het Vel- serduinplein gehouden zou worden van 29 september tot 5 oktober, gaat niet door. De beurs was bestemd voor midden stand, handel en industrie, die tezamen drieduizend vierkante meter beursruimte tot hun beschikking zouden krijgen. Ge bleken is echter, dat de middenstand in de gemeente Velsen geen interesse heeft in zulk een beurs. Naar het Organisatie bureau Nederland n.v. in Koog aan de Zaan ons mededeelde, zou er wel belang stelling voor bestaan van buiten de ge meente Velsen, doch gezien het feit, dat vanuit de middenstand geen reacties kwa men, heeft men moeten besluiten af te zien van deze beurs. ADVERTENTIES Tot en met donderdag 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram dikke VLEESKRABBETJES 1.59 3 SLAVINKEN 99 ct. N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden UNIEKE 2x DAAGSE LUCHT- VRACHTDIENST NAAR SCHIPHOL Wagenweg 21, Haarlem Telefoon (023) 1 88 80 Telex 41126 Agenten over de gehele wereld Bartefjorisstraat - Haarlem - TeL 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 93 - Amsterdam IEDT 'T ESTE Dinsdag-aanbieding 500 gram Hachévlees 2.38 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 Magere speklappen 500 gram 1.68 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1