Centrum boekte een daverend succes met Jonsons „Volpone' m Pv Stuk van Francoise Sagan is maakwerk naar oud recept - en t. TONEEL IN HAARLEM VANAVOND Bewonderenswaardige regie van Guus Hermus om de smaak! i HUNTER Commissie gevormd in zaak-Kleywegt Siebe van der Zee door AVRO gelaakt Weer staking bij Belgische radio Film van Haanstra onderscheiden The good earth Defresne-prijs voor Eric Vos Minister instrueert Britse artsen H ondentoi letten MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 KING SIZE 20 lange sigaretten 1.50 met kleurentelevisie 21 sept, t/xn 1 okt. C. B. f 1 De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma's ADVERTENTIE (Van onze toneelcriticus) HAARLEM. Ben Jonsons driehon derdzestig jaar oude satire op de geld zucht, „Volpone", is tot bruisend nieuw leven gewekt dankzij een gespierde moderne vertaling en een fonkelende regie van Guus Hermus. De première, gisteravond door de Toneelgroep Centrum in de Haarlemse Stadsschouwburg ge geven, is daardoor een daverend succes geworden een succes voor alle spelers, die door Hermus tot een voorbeeldig ensemble waren samengevoegd, maar in het bijzwnder voor Piet Römer, wiens ver tolking van de titelrol de grote verrassing van de avond was. Het stuk had al eerder een verjongings kuur ondergaan door de bewerking van Stefan Zweig, waarmee Albert van Dal- sum het publiek in 1932 kennis heeft laten maken en die nu ook voor deze opvoering is gebruikt. Maar het sappige (en weinig preutse) Nederlands van „de gewone man" waarin Hermus de tekst van Zweig nu heeft vertaald, heeft er veel toe bijge dragen dat deze „Volpone" niets stoffigs meer heeft en de toeschouwers van de eerste scène af met verbluffend gemak en overrompelende vaart meevoert naar het begin van de zeventiende eeuw. In wezen is „Volpone" een hoogst on plezierig stuk, een „zwarte komedie waarin een onbarmhartige misantroop de wereld bevolkt ziet met gewetenloze schurken. Ze zijn alleen bezeten van de „Volpone", komedie in twee bedrij ven van Ben Jonson, vrij bewerkt door Stefan Zweig.-Vertaling en regie: Guus Hermus. Nederlandse première bij To neelgroep Centrum op 24 september in de Stadsschouwburg te Haarlem. Hoofdrollen: Piet Römer, Wim van den Heuvel, Guus Hermus, Allard van der Scheer. Bep Dekker, Peter Aryans, Jeroen Krabbé, Margreet Heemskerk. Decors en kostuums: Roger Chailluux. geldzucht en bereid tot het uiterste te gaan om de rijkdommen van de geldwolf Volpone te erven. Ben Jonson tekent hen als beesten en heeft hun dan ook (in half Italiaans, want het stuk speelt in Venetië) dierennamen gegeven: Volpone, de oude vos; Corvino en Corbaccio, de raven; Vol- tore, de aasgier; Mosca, de vlieg, enzo voorts. Met een voor zijn tijd verbazing wekkende verbolgenheid over sociaal on recht en een geweldige vitaliteit zet hij al die figuren aan de schandpaal en spuwt hij zijn gal over hen uit. Het ligt dus voor de hand, dat „Volpone" als een venijnige, bittere satire kan worden ge speeld, die een afschuwelijke nasmaak achterlaat. Maar Hermus heeft het stuk anders aangepakt; hij laat vooral de be spottelijke kant van de menselijke schur kenstreken zien, het zelfbedrog dat zijn eigen rekening gepresenteerd krijgt; hij zet de misdadigers in hun hemd door de karikaturen, die Jonson van hen heeft ge tekend, nog verder in het lachwekkende te trekken. En daarmee heeft hij de op voering (afgezien van enkele scènes die best wat bekortingen hadden kunnen ver dragen) een pakkend-moderne toon ge geven, waarbij de sociale kritiek er min der duimendik op komt liggen maar toch bepaald niet is weggemoffeld. Maar wat deze opvoering vooral iets (ADVERTENTIE) h'P'^y' 'vïjv'A "\.V> - y-'i A wuuinJ* geopend van 10-T7 uur en 19-22.30 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3 - speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie I L_ verkrijgbaar op 140 N.S.-stations J (Van onze correspondent) HILVERSUM Nimmer is er bij de VPRO in zo'n korte tijd zoveel verga derd. Zaterdag boog het algemeen bestuur zich over de moeilijkheden, die de afge lopen tien dagen uitgroeiden tot wat men de Kleywegt-rel zou kunnen noemen. Maar ook nu kwam men er niet uit: som migen waren het niet met elkaar eens, anderen verklaarden zich terzake niet ge heel en al competent. Daarom is inge steld „een commissie van goede diensten, die de gronden van de schorsing van de heer Kleywegt nader zal analyseren en beoordelen." Arie Kleywegt zelf gaf zaterdagmorgen te kennen „op grond van de ervaringen in de afgelopen week met de huidige direc tie van de VPRO ftiet te kunnen samen werken." Hij bleek overigens graag be reid tot een gesprek met de commissie, hetgeen zondag plaatsvond. Berichten dat hij zijn ontslag heeft ingediend zijn in ieder geval onjuist. De VPRO-directie heeft de maatregelen tegen het satirisch programma en Arie Kleywegt niet geno men naar aanleiding van teksten maar naar aanleiding van de wijze van voor bereiding, zo is opnieuw verklaard. Wim van den Heuvelen Allard van der Scheer in „Volpone" van Ben Jonson. bijzonder feestelijks geeft is de aansteke lijke speelvreugde van alle medewerken den, die ze uitstraalt. Het middelpunt vormt, zoals gezegd, Piet Römer, die met zijn Volpone voorgoed afrekent met allen die in hem slechts een eeuwige Stief- been Junior hebben willen zien. Want zijn vertolking van deze klassieke rol (in ons land vroeger door keien als Val Dalsum en Bob de Lange gespeeld) is een indruk wekkende creatie; in zijn handen en onder Hermus' regie is het geen ster- rerol geworden, maar een prachtig onder deel van het ensemble. Wim van den Heuvel speelde met veel flair, maar heel beheerst, deels als een commentator die de bedoelingen van de schrijver onder woorden brengt, de klaploper Mosca. Al lard van der Scheer maakte van de oude woekeraar Corbaccio een heel vermake lijk kluchttype. Guus Hermus speelde zelf boeiend de bijna tragische figuur van de koopman Corvino die ondanks zijn jaloe zie zijn naïef vrouwtje Colomba (Mar greet Heemskerk) aan Volpone „uitleent". Bep Dekker straalde van levenslust als de rondborstige lichtekooi Canina. De an dere rollen werden met eenzelfde animo tot leven gebracht door Peter Aryans, Lou Steenbergen en Dries Krijn. Het fatsoen lijke slachtoffer van alle onfatsoen, de jonge soldaat Leone, werd wat schreeu werig, maar aan het slot heel gevoelig gespeeld door Jeroen Krabbé. Roger Chailloux had op meesterlijke wij ze de aankleding verzorgd van deze nieu we „Volpone", die door het publiek storm achtig werd toegejuicht en dan ook zeker een serie van honderd voorstellingen ver dient. Simon Koster (Van onze correspondent) HILVERSUM De AVRO heeft een onderzoek gelast naar de affaire-Siebe van der Zee, hoofd van het televisiebe drijf van deze omroep. Zoals gemeld stond de heer Van der Zee bij het failliet gegane bedrijf van Van Heijst in Den Haag op de loonlijst voor 20.000,we gens werk op het gebied van de public relations. Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft zaterdag met de heer Van der Zee een gesprek gehad en volgens een communiqué vastgesteld, dat deze zonder voorkennis en medeweten van het bestuur werkzaamheden heeft verricht voor derden. Het bestuur is hierover ern stig ontstemd en acht de gedragslijn van de heer Van der Zee laakbaar. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het personeel van de Bel gische radio en televisie heeft gisteren voor de derde maal gestaakt voor dubbe le vergoeding op zondag. De radio zond de hele dag muziek uit en vier korte nieuwsuitzendingen, de televisie een nieuwsuitzending en een speelfilm. CORK (Reuter) De film „De stem I van het water" van Bert Haanstra heeft zondag op het internationaal filmfestival in de Ierse stad Cork in de afdeling docu mentaires de hoofdprijs gekregen een beeldje van St. Finbarr, de bisschop die in de veertiende eeuw Cork heeft gesticht. In de categorie kunstfilm kreeg „Een film voor Lucebert" van Joan van der Keulen een eervolle vermelding. (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM „The good earth", een I verfilming van de bekende roman van Pearl Buck, behoort tot de grootste pro- dukties, waarmee Metro-Goldwyn-Mayer en vooral zijn producent Irving Thalberg naam maakten in de dertiger jaren. De film werd in 1937 uitgebracht, nadat hij drie jaar in produktie was geweest. Een cameraman had in China opnamen ge maakt die voor achtergrond-projecties en als authentieke tussenshots gebruikt kon den worden, maar de opnamen zelf wer den gemaakt in Californië, waar een heu velland dienst moest doen als de Chinese akker, waarop Wang en O-Lan hun troos teloze strijd tegen de natuur moesten voeren. Onder regie van Sidney Franklin speelden Paul Muni en Luise Rainer dit boerenechtpaar dat we in de loop van de film ouder zien worden onder de last van een groeiend gezin en van altijd dreigen de armoede en hongersnood als de regen uitblijft De opvallend mooie fotografie is van Karl Freund. die in zijn vaderland Duitsland al bij zwijgende films als „Va riété", „Metropolis" en „Der letzte Mann achter de camera had gestaan en in Ame rika o.a. Garbo in „Marie Walewska ge filmd had. „The good earth" was in zqn tijd een van de grootste artistieke suc cessen van M. G. M. die met verschillen de „Oscars" onderscheiden werd. Irving Thalberg, verantwoordelijk voor veel op merkelijke films van die dagen, heeft dat succes niet meer beleefd, hij stierf tijdens de produktie in 1936. Nederland 1. De kerkelijke actualitei tenrubriek Kenmerk opent het maandag avondprogramma van de AVRO. Vervol gens de laatste aflevering van de Dick van Dycke show. Na het nieuws eerst Te- levizier en vervolgens anderhalf uur de eerste aflevering van de Bavaria-thriller Flucht ohne Ausweg, waarvan de AVRO I deze week alle drie de delen gaat uitzen den. Het gaat over een beroepsinbreker, Bert Gregor, die driehonderdduizend (Van onze toneelcriticus) AMSTERDAM Aan de Nederlandse regisseur Eric Vos is zondag in Krasna- polsky in Amsterdam de Defresne-prijs- '67 uitgereikt voor zijn regie van het klassieke toneelstuk „Prometheus". De prijs bestaat uit een door de beeldhouwer Hans Ydo vervaardigde plastiek alsmede uit een geldbedrag. Het was de tweede maal, dat de Defresne-prijs door de Ne derlandse vereniging van toneelkunste naars werd uitgereikt. Vorig jaar werd hij toegekend aan Ton Lutz voor zijn re gie van Albee's „Kleine Alice" bij de Ne derlandse Comedie. HAARLEM. Het nieuwste toneelstuk van Franqoise Sagan, met de zinloze titel „Het flauwgevallen paard", waarvan de Nederlandse Comedie zaterdagavond in Haarlemse Stadsschouwburg de lande lijke première heeft gegeven, is gebor duurd op hetzelfde stramien als vrijwel al haar vroegere werk. Voor zoveelste keer voert Sagan, die nu eenmaal heel goed weet waar haar publiek van houdt, ons haar geliefde decadente wereld van schit terende luxe, bevolkt door veel-drinkende en zich vervelende aristocraten en be laagd door parasieten, binnen. En opnieuw vraagt zij onze medelijdende aandacht voor een oudere man die in liefde ont vlamt voor een jong meisje en dan be rustend ervaart hoe die vlam door de onvermurwbare loop der dingen wordt uitgedoofd. Het recept van steeds dezelfde „tristesse" met ook weer dezelfde „cer tain sourire" is voor Sagan blijkbaar een onuitputtelijke bron van inkomsten. Het aristocratische milieu is deze keer naar Engeland verplaatst, waar Henry- James, de zoveelste baron Chesterfield, op het enorme voorvaderlijke landgoed gedwee onder de plak zit van zijn vrouw, Felicity. Hun dochter Priscilla heeft zich tijdens een verblijf in Parijs laten inpal men door een Chileens-Franse play-boy, Hubert, die zij thuis als haar aanstaande man komt voorstellen. Maar Hubert heeft het alleen op haar bruidsschat gemunt, waarvan hij dadelijk na de bruiloft met zijn vriendinnetje Coralie hoopt te gaan leven. Om de vangst te verdubbelen laat hij ook Coralie naar het landgoed komen, want die kan zich dan meester maken van Priscilla's broer Anthony, die na huwe lijk en echtscheiding zijn gewicht in ali mentatie waard zal zijn. Maar Coralie is minder doortrapt dan Hubert; zij gaat eerst wel op het mooie plannetje in, maar bij nader inzien is zij meer ont vankelijk voor de rijpere tederheid van de vader dan voor de infantiele gevoels- explosies van de zoon. Dat kan de ja loerse Hubert echter niet verdragen en tenslotte gaat hij, even berooid als hij gekomen is, met Coralie naar Parijs te rug. De verliefde oude lord blijft achter met zijn „tristesse", getemperd door „un certain sourire" Als Fran?oise Sagan een eeuw geleden geboren was, zou zij missschien een me dedingster zijn geworden van Georges de Porto-Riche en diens „théatre d'amour", dat toen de liefdes- en huwelijksproble men van vele tijdgenoten belichaamde; hoewel zij toch niet tegen zijn warmbloe dige, temperamentvolle stijl op zou heb ben gekund. Maar zeventig jaar na de glorietijd van De Porto-Riche doet een stuk als „Het flauwgevallen paard", dat van hetzelfde genre is, volkomen ver ouderd, nietszeggend en nutteloos aan. Het is bloedeloos maakwerk, vervaardigd volgens een recept dat blijkbaar bij een deel van het publiek nog altijd succes heeft, namelijk bij dat deel dat niet in ziet of aanvoelt hoe onecht de gevoelens zijn waarmee Sagan niet zonder een zekere handigheid manipuleert. Misschien kunnen die leegheid en on echtheid nog verbloemd worden door het stuk in snel tempo te laten spelen, zo als dat blijkbaar in Parijs is gebeurd, waar het Théatre du Gymnasse nog een eenacter vooraf gaf om de avond te vul- len, hoewel de voorstellingen er pas om negen uur beginnen. Hier begon de voor stelling vrijdagavond om acht uur en er werd in een zo slaapverwekkend tempo gespeeld dat de avond ook zonder toe voeging van een eenacter wel vol raak te. De regie van Fons Rademakers leek eerder op Tsjechof dan op Sagan afge stemd en het resultaat was funest. Ook de rolbezetting was maar ten de le geslaagd. Mary Dresselhuys als grap- pig-conventioneel dominerende moeder, Petra Laseur als de toch-niet-zo-slechte Coralie en Rudolf Lucieer als de karika turaal getekende Anthony vormden ver reweg het beste bestanddeel van de op voering. Guus Oster speelde de berustend lijdende aristocraat wel met de waardi ge ingetogenheid maar slaagde er niet in, het onechte sentiment van zijn tekst als echt te laten klinken. Jules Croiset was wel allerminst op zijn plaats in de rol van playboy-intrigant van Zuidameri- kaanse afkomst. Agaath Meulenbroek „Het flauwgevallen paard" („Le chèval évanoui"), komedie in twee be drijven van Frangoise Sagan. Vertaald door Remco Campert. Piemière bij de Nederlandse Comedie op 23 september in de Stadsschouwburg te Haarlem. Regie: Fons Rademakers. Hoofdrollen: Guus Oster, Mary Dresselhuys, Jules Croiset, Petra Laseur. Decor: Jan Beu- tener. Kostuums: Constance Wibaut. maakte een aardig debuut als de man zieke Priscilla. Voor wie in de loop van de avond zijn I belangstelling voor de tekst verloor, wa ren er gelukkig nog altijd de elegante kostuums van Constance Wibaut om naar te kijken. Simon Koster LONDEN (AP) De artsen in Britse ziekenhuizen is zaterdag officieel door het ministerie van Gezondheid aangezegd dat geen enkele patiënt automatisch mag wor den uitgesloten van pogingen om zijn le ven te redden, zelfs niet als zijn hart is gaan stilstaan. De verklaring van het ministerie volgt na een storm van verontwaardiging over het advies van dr. William McMath, di recteur van het Neasden-ziekenhuis, aan zijn staf om zekere patiënten te laten sterven als hun hart stilstaat. Hij beval aan dat bij oude chronisch zieke pa tiënten in dat geval niet moet worden ge tracht het leven op te wekken. STOCKHOLM (AP De gemeen teraad van Stockholm is een bedrag van 45.000 kronen gevraagd om bij wijze van proef vijf straattoiletten voor honden te bouwen. Bert Gregor met bewaker in „Vlucht zonder uitweg" (Neder land 1, 20.50 uur). mark heeft gestolen en daarvoor tot acht jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Hij weigert te vertellen waar het geld is ge bleven en dat wordt hem door de recht bank kwalijk genomen. Ook tijdens het uitzitten van zijn straftijd houdt hij vol niet te weten waar het geld is. Hijzelf heeft het niet meer. In alle stilte werkt Bert aan een ontvluchtingsplan. Franz Peter Worth heeft deze film gemaakt naar de roman Nowhere to go van Kenneth Donald. Hij verplaatst de handeling naar Duitsland en probeerde het verhaal zo authentiek mogelijk te maken. Daarom is de ontvluchting van de hoofdpersoon ge heel in scène gezet naar gegevens over een echte ontvluchting. Tot slot van de avond nog een gesprek, dat dominee Van Ginkel heeft met mensen, die de stem van God in hun leven dachten te ervaren en met mensen, die geconfronteerd wer den met het absolute zwijgen van God. Ds. van Ginkel neemt zijn hoek Twistge sprekken met God als uitgangspunt. Nederland 2. Ook de KRO start met kleurenprogramma's. Vanavond kunnen we kijken naar de documentaire, die Joost Tholens in augustus maakte van het We reld Muziek Concours in Kerkrade. Ver volgens de hoofdfilm De Goede Aarde. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwe- ien. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Licht instru mentaal ensemble. 12.27 Meded. voor land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting voor de landbouw. 12.40 Orgelconcert. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Radio Matinee. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Internationaal Beiaardconcours 1967 te Eindhoven. 16.00 Nws. 16.02 Klassiek klarinetconcert. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gramm. muziek. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Pa rijs. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws.. 20.05 Franse balletmuziek. 20.40 Muzikale Show uit de Firato. 21.40 Op de Zomertoer. 22.00 Gonk! 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Mozartdag Schagen 1967: Amsterdams Strijk kwartet: klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw 10.00 Klassieke gramm. mu ziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette orkest. 12.18 Marktberichten voor schippers 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Meded. ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble. 13.30 Musiesta. 14.20 Schoolradio. 14.40 Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Pizzicato. 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de jeugd 18.00 Licht pianospel. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Musicerende di lettanten. 18.50 Ondernemend. 19.00 Nws. 1910 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Vaudeville. 20.00 Klassieke gramm. muziek. 20.15 Moderne muziek. 21.30 Voor dracht. 21.45 Klassieke gramm. muziek. 22.00 De zingende kerk. 22.30 Nws. 22.40 Overwe ging. 22.45 Een zwanezang (hoorspel). 23.10 Gevarieerde platen. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9 00 Nws. 9.02 Reportages. 9.10 Platen maarrrr. 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en cabaret. 12.00 Verzoekplaten voor de huis vrouw. 15.00 Nws. 15.02 MIX1. 17.00 Nws. 17.02-18.00 5555en en 666en. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel - muziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 1500 Nws. 15.03 Concert. 15.53 Kamermuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 16.30 Voor oudere luisteraars. 17.00 Amuse mentsmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek 19.50 Uitzending voor de Middenstand. 20.00 Hand in hand met Nederland. 20.30 Hoorspel. 21.36 Klassieke muziek. 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18 45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 De Dick van Dyke-show. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. '20.20 AVRO's Televizier. 20.50 Vlucht zonder uitweg (TV-film). 22.15 Twistgesprekken met God (gesprekken). 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Het Wereld- Muziek-Concours te Kerkrade. 20.30 De goede aarde (speelfilm). 22.45 Reclame. 22.50 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 10.20 Schooltelevisie. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Ja zus ter nee zuster. 19.56 Reclame 20.00 Jour naal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nws. 20.45 De Forsyte Saga, (dl. 4) 21.35 The Railrodder (speelfilm). 22.00 Liedjes. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20 05 Variété programma (BBC) 20.45 De Amerikaanse danseres Isadora Duncan. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. 't

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7