Veel begrip voor reclassering maar ook veel misverstand r at0 de kraan voor het water de knop voor het licht aardgas voor warmte hoe eerder,hoe beter! CONCLUSIES UIT RAPPORT Van ondervraagden wil 23 pet doodstraf voor zware misdrijven W aarom wanbeheer niet strafbaar? Werklozen moeten maar verhuizen" Ook Europa moet Cuba boycotten, vinden VS Oostenrijk laat Perzen door Ten strijde Vredespleidooi van Tsjechische minister DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 ll Eerst de jeugd Voorzitter Willibrord Bereidheid Roolvink in begroting: Doodstraf Amerikaanse militairen in Limburg te gast Boekhouder verdacht van fraude Monteur zwaar gewond bij gasexplosie BESTRIJDING VAN REUMATISCHE PIJN kleurentelevisie .21 sept. t/m 1 okt. Kort nieuws gen en aan publicistisch werk in bladen van de bonden. Gebleken is uit het on derzoek dat de meest negatieve, dan wel onverschillige houding tegenover de re classering aangetroffen wordt bij de ar beidersklasse. Het Instituut voor Psychologisch Markt en Motieven onderzoek, waarvan mevr. dr. M. Zeldenrust-Noordanus, directrice is, heeft in opdracht van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen een rapport samengesteld. „Beeld van de reclasse ring". Het doel van het onderzoek was de hou ding van de Nederlandse bevolking tegen over de reclassering na te gaan. Daarbij werd onder meer gevraagd hoe men staat tegenover de misdaad en de misdadi ger. Het bleek, dat men op zekere hoogte begrip kan opbrengen voor het motief voor de daad van de misdadiger. Mensen, die een moord of aanranding hebben ge pleegd, worden echter bijna niet geaccep teerd in het woon- en werkmilieu van de ondervraagden. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat ongeveer de helft van de ondervraagden, overigens ten onrechte, meent dat de reclassering zich bezighoudt met de op sporing van misdadigers. Bij een belang rijk deel van de bevolking wordt de re classering gezien als een verlengstuk van de politie of van een justitieel overheids orgaan. meen positieve houding ten opzichte van de reclassering. Wel is er een zekere col lecte-moeheid te signaleren, maar deze is niet specifiek voor de reclasseringscollec- te. Voor de meeste ondervraagden is het geven aan collectes de meest aangewe zen vorm van hulp aan de reclassering, omdat velen zich. door de hoge eisen waaraan de vrijwillige reclasseerder zou moeten voldoen, niet in staat achten tot een meer actieve participatie. Voorts meent ongeveer driekwart van de onder vraagden dat de reclassering meer aan dacht zou moeten krijgen in de massa media. Er is de samenstellers van het rapport weinig gebleven van echte weerstand te genover het werk. Een ruime meerder heid van de burgerij staat positief, zij het niet altijd even geïnteresseerd, tegen over deze vorm van maatschappelijk werk. Het rapport bespreekt enkele typische humane activiteiten, welke de reclasse ring in feite niet kent. Die werkzaamhe den zijn: toezicht op de omstandigheden in de gevangenis (leefklimaat); hulp aan gezinnen van gedetineerden (komt in som mige gevallen wel voor); en het organi seren van sport en spel voor gedetineer den. Tenslotte dringt het rapport er op aan een brug te slaan tussen het reclasse ringswerk en de arbeidersklasse. In het bijzonder wordt in dit verband gedacht aan medewerking van de vakverenigin Het blijkt dat de zorg voor de jeugd als één van de meest urgente sociale vraagstukken wordt gfzien. In het rap port komt tot uiting dat de reclassering een van de meest bekende instellingen op het gebied van maatschappelijk hulpver lening is. Een zeer groot deel van de ondervraag den weet ongeveer wat met reclassering bedoeld wordt of weet om welke mensen het gaat. In de lagere sociale klasse leeft veelal de mening dat de overheid reclassering beoefent, dat de reclassering politiële ta ken heeft en dat de gestrafte niet vrij is in het accepteren of afwijzen van reclas-l UTRECHT Wanbeheer en het ver seringssteun. Veel mensen uit de arbei- waarlozen van belangen van anderen, on dersklasse menen ook dat reclasserings-1 der wie de werknemers, dienen naar het oordeel van de heer H. M. de Groodt voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in de Industriële bedrijven werk recidivisme niet kan voorkomen. Dat er bereidheid bestaat aan de re- classeringscollecte te geven wordt vol gens het rapport bepaald door de alge- ADVERTENTIE) St. Willibrordus, strafrechtelijk te kun nen worden vervolgd. Iemand die niet rechts houdt in het verkeer krijgt een bekeuring. Wanneer de totaliteit van de werknemers in een onderneming om zeer gegronde motieven en volgens hun rechtsovertuiging de pro duktie tijdelijk wil onderbreken met een staking, worden ze veroordeeld. Maar wanneer een ondernemer door wanbeheer een goed renderend bedrijf naar de kei der werkt, honderden werknemers met hun gezinnen materieel en moraal een enorme schade berokkent en bovendien leveranciers benadeelt, dan gaat hij vrij uit. Dan is er zelfs geen sprake van een on rechtmatige daad. Onze wetgeving loopt hier toch wel enorm achter bij de maat schappelijke ontwikkeling en heersende rechtsovertuiging. De heer De Groodt constateerde zulks tijdens de gisteren in Utrecht gehouden bondsraadsvergadering van St. Willibror dus. Hij maakte deze kanttekeningen naar aanleiding van de affaire Van Heijst en andere bedrijfsdebacles. De heer De Groodt vindt dat het vennootschaps recht spoedig moet worden herzien. Een zo groot mogelijke verantwoordings plicht is vereist, niet alleen voor de grote ondernemingen, maar ook voor de fa miliebedrijven, want juist in deze kring spelen zich de meeste schandalen af. De heer De Groodt meent dat bedrijven een sociale functie hebben. Het welzijn van vele mensen is er mee verbonden en zij mogen daarom geen voorwerp blijven van louter particulier belang. ADVERTENTIE Enkele andere opvallende conclusies uit het rapport: 23 percent van de onder vraagden is voor de doodstraf in het ge val van sommige zware misdrijven; 67 percent staat een grote vrijheid voor de gevangenen voor en 55 percent is voor stander van de open gevangenissen en voor meer -contact van de gedetineerden met de samenleving. Aan deze getallen mag overigens geen absolute waarde worden toegekend. Nood gedwongen strekte dit eerste onderzoek zich slechts uit tot een proefgroep van tweehonderd personen, waarvan de sa menstelling niet representatief voor de to taliteit van het Nederlandse volk mag worden geacht. WASHINGTON (Reuter). De Vere nigde Staten hopen dat de voorstellen van de organisatie van Amerikaanse staten ter beperking van de handel met Cuba in vloed zullen hebben op de Europese landen, die handel met Cuba drijven, aldus Sol Linowitz, de Amerikaanse afge vaardigde bij de OAS. Met name Engeland moet ontvankelijk zijn voor de Amerikaanse boycotvoorstel len, aldus Linowitz, die op een perscon ferentie verslag uitbracht over de in Washington gehouden bijeenkomst van ministers van Buitenlandse zaken van de OAS. Linowitz erkende dat de Ameri kaanse pogingen andere landen te bewe gen hun handel met Cuba te staken tot dusver weinig vruchten hebben geworpen HEERLEN. In het marine-hospital Betsheda in de Amerikaanse staat Maryland houden tien van zware verwon dingen herstellende Amerikaanse Viet- namstrijders zich gereed voor de over tocht naar Limburg. Op uitnodiging van de oud-mariniers H. Glaudemans uit Eygelshoven en W. Franssen uit Schaes- berg zullen zij tien dagen in Limburg te gast zijn. De beide Limburgers on derhouden al twintig jaar contacten met het Amerikaanse marinierskorps. Zij werden zelf direct na wereldoorlog in het marinierskamp Le Jeune in Noord-Caro- lina opgeleid. (Van onze correspondent) VALKENBURG. Een boekhouder uit Valkenburg is aangehouden en ingeslo ten verdacht van malversates in de boek houding van een hotel aldaar. De 49 jarige man houdt al 27 jaar de boeken bij van het hotel, één van de grootste in het vakantiestadje. De politie trof de gehele financiële administratie van het afgelopen jaar in een grote wanorde aan, aardgasuvarmte (Van onze correspondent) GENNEP. In Gennep heeft maandag een 27-jarige monteur ernstige verwon dingen bij een gasontploffing opgelopen in de kelder van een slagerij. De monteur was bezig met het aanbrengen van een nieuwe gasleiding in verband met om schakeling op aardgas. Door de ontplof fing werden ramen en deuren, een muur en een trap vernield. Ook in nabijgelegen huizen werd schade veroorzaakt. De huidige koers van het aandeel Utilico belegging in openbare nutsbedrijven van 116V? percent weerspiegeld nauwkeurig de waarde. Dit is op de aandeelhoudersvergade ring in Rotterdam meegedeeld. ADVERTENTIE Reumatische pijn verdwijnt met Togal. Zorg voor wat meer levensvreugde, zorg voor Togal tabletten in huis. Het is ook een doeltreffend wapen tegen hoofdpijn, spit,migraine,ischiasenverkoudheid.Bijapoth.endrog.TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. FURTH IM WALD (AFP) De 36 Per zen, vijf Pakistani's en vijf inwoners van het sultanaat Dsayman aan de Perzische Golf, die sinds zaterdag aan de Duits- Tsjechoslowaakse grens worden vastge houden, zullen weldra hun weg kunnen vervolgen. De Perzische consul-generaal in Mün- chen heeft maandagavond de plaatselijke autoriteiten meegedeeld dat de Oosten rijkse regering in beginsel toestemming heeft verleend voor doortocht van de vluchtelingen over Oostenrijks gebied. De beweegreden, die de regering in Praag heeft aangevoerd om de Aziaten doortocht door Tsjechoslowakije te weige ren zou zijn de diefstal van een grote som geld uit een juwelierszaak in Kradec Kra- love in Oost-Bohemen. Dit bedrag zou in een van de auto's van de emigranten zijn gevonden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezond heid wil werklozen dwingen ook verder van huis een nieuwe baan te accepteren. Als zij werk buiten het eigen woongebied weigeren aan te nemen kunnen zij daarmee het recht op werkloosheidsuitkering verspelen. In de toelichting op de begroting van zijn departement zegt de minister dat de mobiliteit van werknemers in ons land wordt beperkt door de gehecht heid van de Nederlanders aan het woongebied. De acute werkloosheids ontwikkeling maakt het volgens de minister nodig daarin verandering te brengen. Hij denkt eraan om werklozen niet al leen in het eigen woongebied, maar ook in de omgeving daarvan werk te laten aan bieden via de arbeidsbureaus. De be drijfsverenigingen zullen moeten beslis sen of werkloosheidsuitkeringen moeten worden beëindigd op grond van werkwei- gering. Minister Roolvink wil haast maken met de wijziging van de Wet op de Bedrijfs organisatie, die is blijven liggen door de kabinetscrisis van vorig jaar. Hij be schikt over een SER-advies en zal met voorstellen komen voor een ruimere sa menwerking van werkgevers en werkne mers op bedrijfstakniveau. De minister is van oordeel dat aan de tegenwoordige organisatie een aantal onvolkomenheden kleven. Het instituut van de bedrijfsor ganisatie waardeert hij echter. Behalve de regeling van het minimum inkomen, waarvoor een wet dit zittings jaar zal worden ingediend, wil minister Roolvink ook een minimum-vakantietoe slag invoeren voor alle werknemers. Vrij algemeen wordt nu een toeslag gege ven van zes percent, die bij de c.ao.'s is geregeld. Volgens het blad van het Gereformeerd Politiek Ver bond „Politeuma" zal deze groepering vandaag of mor gen beschikken over een strijdlied. De vooruitstreven de gedachte dat een politieke partij haar beginselen niet al leen moet toepassen maar ook uitgalmen zal menig politiek- minnend Nederlander met in stemming begroeten. Het is weliswaar iets geheel nieuws maar juist in dat nieuwe zit de aantrekkelijkheid. Politieke vergaderingen wa ren tot dusver bijzonder saai, welke beginselen er ook wer den verkondigd en aange hoord. Het ligt niet in de aard van de Nederlanders om el kaar wegens politieke me ningsverschillen om de oren te slaan of tot een duel uit te nodigen. Er wordt nauwelijks lijf aan lijf gevochten in onze politieke arena. De daardoor ontbrekende afwisseling is nooit op andere wijze aange vuld. Dat men soms en plaat selijk tot het zingen van het Wilhelmus overging, en in andersdenkende kring tot het gezamenlijk voortbrengen van het lied „Morgenrood" bracht al evenmin leven in de brouwerij. Strijdliederen zingen is heel wat anders. Na de eerste maten al voelt men zich ver jongd en vurig. Men krijgt de neiging erop af te stormen en erop te slaan. Dat is ook de bedoeling van de tekst van het G.P.V.-strijdlied, waarvan de dichter heel goed blijkt te hebben aangevoeld waar het om gaat. De eerste strofe luidt: „Thans is de tijd gekomen, geduld is nu voorbij. Wij zijn niet meer te tomen, slaan neer de huich'larij. De helden van 't verleden treen in de geest weer aan, marcheren met. ons meden achter d'Oranjevaan". Ofschoon de geestige hel-' den niet met name worden genoemd, is het denkbeeld dat een aantal verdienstelijke figuren uit de vaderlandse historie zich bereid heoben verklaard met de G.P.V.'ers een eind op te wandelen, zeer aantrekkelijk. Ieder kan in gedachten de namen invullen van hen voor wier prestaties zij de grootste bewondering hebben. Sommigen zullen zich daarbij beperken tot Co- lijn en Willem de Zwijger, om de stoet niet al te groot te maken, anderen zullen er ook Van Heutz, Michiel de Ruy- ter, Calvijn en Jan Pietersz. Coen niet bij willen missen. Aangezien deze inspireren de tekst op marsmuziek is ge zet door de dirigent van het fanfarekorps „De Woudklank" te Schildwolde, kan men zich vporstellen wat er in de ge moederen zal omgaan, als het geheel tijdens vergaderingen ten gehore wordt gebracht. Er is afgesproken dat men de deuren van de zaal tijdens het zingen van dit strijdlied ste vig op slot zal houden, om te voorkomen dat de bezielde menigte de straat op zal mar- cheren en de daad bij het woord zal voegen. De optimisten in G.P.V.- kringen zijn echter tegen deze maatregel, omdat het lied duidelijk zegt dat men in iedere situatie achter d'Oran jevaan moet blijven. Wan neer, zo zeggen zij terecht, de man die de betreffende vaan draagt zijn hersens bij elkaar houdt, gebeurt er niets. De tweede strofe zal trou wens al dadelijk kalmerend werken, want zij zegt: „Wij gaan de staat her vormen, doch niet tot eigen lof. Maar naar des Godes normen, naar 't voorbeeld van de Hof. Wij zullen 't land bewerken, en roe men onze Heer. Ootmoed zal ons kenmerken, aan Hem aan Hem zij alle eer". Hieruit blijkt duidelijk dat zowel het opmarcheren als het neerslaan op agrarische doeleinden is gericht. De Hof betekent ongetwijfeld het aardse paradijs, zoals dat in de bijbel zo aardig beschre ven staat. Dat de kledij der bewoners echter aan moder ner zedelijke inzichten zal zijn aangepast, behoeft geen bétoog. De staat hervormen naar Godes normen moet trouwens meer worden opge vat als een algemeen ver langen dan als een concreet nationaal plan, zolang nog niet definitief is uitgemaakt of Gods normen een rechts coalitiekabinet dan wel een krachtiger christelijk kabinet zoals in Spanje of Grieken land eisen. Wat Godes nor men ten aanzien van de kleur ook mogen zijn, een duide lijke uitspraak van de Heer ove;- de kleur oranje is in ieder geval ter beschikking en daar komt men altijd goed mee uit. De derde strofe belooft: „Dra komt de dag der glorie van 't nationaal christelijk front. De ure der victorie wacht als de morgenstond". Wie zo kieskeurig zou wil len zijn om hierin een al te militante toon te onderken nen, die niet geheel en al strookt met de tot dusver be kend geworden Godes nor men. kan zich geruststellen: het 'is figuurlijk bedoeld. Er is geen sprake van dat men wil vechten en overwinnen en dat woord „front" is dan ook maar gekheid. Men moet een strijdlied eigenlijk ook niet woordelijk ontleden, men moet het horen met de mars muziek erbij, gezongen door een grote menigte. Dan ver staat men er geen woord meer van, maar men raakt er wel ontroerd door. Als de dirigent van het fan farekorps „Woudklank" uit Schildwolde hoog boven de menigte uit de dirigeerstok heft en de leden van het fan farekorps de eerste maten in zetten, moet het al gek gaan als niet iedere aanwezige het heilige vuur in zich voelt op vlammen. De enige zorg van de serieuze politici in deze kring is, dat het lied slechts drie strofen telt. Het Wilhel mus heeft er véél meer, maar de Tachtigjarige Oorlog was ook de kortste niet en de op vattingen zijn intussen ver anderd. Maar de kortheid van het strijdlied laat zoveel vra gen onbeantwoord, dat de Kamerleden van het G.P.V. er betrekkelijk weinig hou vast aan hebben bij de ver dediging van hun inzichten in de volksvertegenwoordiging. Zingt ,de fractie het lied in de Kamer, dan ontstaat het ge vaar dat de andere fracties enige onzekerheid zullen blij ven koesteren over de con crete bedoelingen van de partij. Er zal dus onvermijde lijk een vierde strofe moeten bijkomen, waarin het partij program op overzichtelijke wijze is samengevat. Is dat eenmaal rond, dan kan het G.P.V. de komende politieke ontwikkelingen in Nederland met vertrouwen tegemoet zien. Het strijdlied van de Boerenpartij „Ferme Jongens Stoere Knapen" zal zijn glorie als progressieve politieke visie verliezen en alle andere partijen zingen nooit. Het is dus wel duidelijk aan welke kant de radicalen van alle gezindten terecht kun nen. Maar ze 'moeten wel goed kunnen zingen. NEW YORK (Reuter). De Tsjecho- slowaakse minister van Buitenlandse Za ken Vaclav David heeft voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties ge pleit voor een vervanging van de huidige verdeeldheid van Europa door een be trouwbaar stelsel van collectieve veilig heid. De Tsjechoslowaakse minister zei dat Tsjecho-Slowakije, samen met andere communistische staten, streeft naar het beleggen van een conferentie van alle Europese landen over veiligheid en sa menwerking in Europa. Minister David beschuldigde evenwel de VS en West- Duitsland ervan vorderingen in de rich ting van normale betrekkingen tussen de Europese landen te belemmeren. (ADVERTENTIE) geopend van 10-17 uur en 19-22.30 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3. amsterdaxn speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Diplomatieke scholing. Staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken heeft in het gebouw van de Eerste Ka mer de eerste leergang geopend van een cursus „buitenlandse betrekkin gen", bestemd voor afgestudeerden die hun kennis op dit terrein willen vergroten. De cursus is verplicht voor alle aspirant-ambtenaren in de buitenlandse dienst. Juwelensmokkelaar. Een 64-jarige dia manthandelaar uit Amsterdam is aan de grensovergang Elten aangehouden wegens het smokkelen van juwelen ter waarde van 200.000 Duitse Marken. Hij had daarmee voor ongeveer 12.000 Duit se Marken aan invoerrechten ontdoken. Twente stroomloos. Vrijwel gelijktijdig ontploften maandagmiddag twee trans formatoren op twee ver van elkaar ge legen 110 kilovolt-stations van de IJs- selcentrale in Enschede en in Goor. Goor, Eibergen, Haaksbergen, Losser, Rijssen en Diepenheim kwamen daar door zonder stroom. Na een half uur werd door overschakeling de elektrici teitsvoorziening weer normaal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11