„Onrust in Nabije Oosten van Russisch fabrikaat" P. v. d. A.-commissie kon het niet eens worden UÊaranka itleubelen VOORLICHTING Minister Eban in VN-assemblee: eigen mening Vruchteloos (debat Kinderen gestorven door drinken van vergiftige melk Guinea en Ivoorkust maken schoon schip China wijst twee diplomaten van Indonesië uit De keus en uitgekiende prijzen van liet grote modehuis, maar., met de persoonlijke service van de kleine boetiek! Boeren vrijer in Sovjet-Unie Doden bij overval op een bank in Milaan Mao op rondreis Licht herstel in Noorwegen voor de Arbeiderspartij DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 (met gratis sleutelhanger) modieus en meer keus LOOP VRIJ bij: IN EN UIT Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Akkoord tussen Flosy en NLF in Zuid-Arabië amrti Een onverkwikkelijke affaire speelt zich af in Den Haag, met als lijdend voorwerp de „public relations" onder nemer B. Korsten. Deze reclame-man heeft zich, te oordelen naar zijn eigen uitlatingen in enkele persorganen geci teerd, weten in te dringen bij een aantal ministeries en de gunst verworven van een aantal ministers. Alles in eer en deugd trouwens, want indringen en gunst verwerven is het halve werk van de re clame-man. Maar de heer Korsten heeft blijkbaar de weelde van de ministeriële relaties niet kunnen dragen en is erover gaan opscheppen. Gevolg: Deining in „Haagse kringen", onderzoek door de minister-president. Verder gevolg: de ministers die contractueel aan Korsten een stukje „public relation" voor hun be leid toevertrouwden, laten hem schielijk vallen. Er worden namen genoemd van minis ter Klompé, minister Roolvink, oud-mi nister Diepenhorst, minister Den Toom en nog enkele anderen die naast het hun ter beschikking staande departementalen rijksvoorlichtingsapparaat de adviezen en hulp van de heer Korsten nodig blijken te hebben gehad om hun beleid te „ver kopen". Public relations is een andere term voor „reclame maken". Dat is niet anders. Voorlichten was deze bewindslie den te moeilijk zonder deskundige raad van een „man uit het vak". Dus lieten zij de heer Korsten ontwerpjes maken in de trant van „zeg maar Rooi tegen Roolvink" maar dan héél anders. Echt in de sfeer van de tijd. Klare wijn schen ken en doodgewoon zeggen waar het op staat is tegenwoordig geen bruikbare me thode meer voor het scheppen van „rela tions met het public". Daar moeten han dige kunstjes aan te pas komen. Waarom Onze grote-schepen-bouwer Verolme heeft zich bij de vlotte stapelloop van een schip voor Zuidafrikaanse rekening ver stout vleiende woorden te spreken over de Zuidafrikaanse Apartheidspolitiek Volgens vele tegenstanders van die Apart heidspolitiek had Verolme tijdens de sta pelloop echter dienen te zeggen, dat de Zuidafrikaanse regering volkomen op de verkeerde weg is en dat het voeren van een racistische segregatiepolitiek op geen enkele manier is goed te praten. Als Verolme dat laatste zou hebben gedaan, zou dit echter zijn laatste Zuidafrikaanse schip geweest zijn. De directie van de DAF-fabrieken heeft nooit openlijk de Nederlandse bewape ningspolitiek afgekeurd. En de kruidenier op de hoek laat zich nooit in het openbaar is het beleid van minister Klompé toch afkeurend uit over het gedrag van me-1 altijd zo fluweelzacht, zo treurig, zo don vrouw Jansen, die wekelijks voor zestig gulden in zijn winkel besteedt. Tot zover hebben de critici van Verol me dus ongelijk, maar er is nog een an dere overweging, die van veel meer be lang is dan alle andere tezamen: ieder een heeft het recht zijn eigen mening te hebben en te zeggen, over welk onder werp ook. Als de heer Verolme inderdaad meent dat de Apartheidspolitiek een voor beeld van wijs en rechtvaardig beleid is, mag hij daar gerust voor uitkomen. Hij maakt alleen maar gebruik van een vrij heid die iedere Nederlander bezit, al is het de grote vraag of hij zelf aan die vrijheid eigenlijk wel veel waarde hecht. Want hij heeft verklaard dat in Zuid-Afri- ka waar deze en dergelijke burgerlijke vrijheden voor de niet-blanken ontbreken toch iedereen gelukkig is. Waaruit zou kunnen worden geconclu deerd dat het persoonlijke geluk van de heer Verolme even groot zou zijn, ook al werd hem van staatswege geboden zijn mond te houden. Het persoonlijke geluk van iemand is zelfs voor psychologen, een ongrijpbare, ondefinieerbare aangelegenheid, maar al schepenbouwende schijnt men daar een bijzonder scherpe kijk op te krijgen. Voor al als het héél grote, héél dure schepen zijn. NEW YORK (AFP en Reuter). Israel heeft in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties rechtstreekse onderhandelingen met de Arabieren de enige weg naar een O proef) oplossing van de crisis in het Nabije Oosten genoemd en een terugkeer naar de toestand van voor de recente oorlog vierkant van de hand gewezen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, verklaarde in een toespraak dat een oproep \/an de V.N tot rechtstreeks vredesbesprekingen de meest constructieve stap was die het wereldlichaam kon doen. „Een weigering om te onderhandelen staat gelijk met een weigering om in vrede te leven", aldus Eban. zig dauwfris? Omdat zij de ontdekking van deze eeuw heeft gedaan, het werkza me biosnorrogeen, dat ieder ministerieel stukje werk de mildheid van hemelse manna geeft. Biosnorrogeen! Vraag er vandaag nog naar bij uw winkelier! Bi osnorrogeen doodt negenennegentig per cent van de onbehagenbacteriën. En het defensiebeleid van minister Den Toom is een beleid dat de onveiligheid wegneemt die andere produkten achterlaten. Enzo voort. Dat is zo ongeveer het werk van de heer Korsten, maar dan heel anders Eerzaam werk, zwaar werk, werk waar men verstand van moet hebben. Net als van minister-spelen. Maar nu heeft de heer Korsten zijn mond voorbijgepraat en is het uit met de Haagse klandizie. Gaan ze in Den Haag nu weer gewoon eerlijk en in eigen woorden voorlichten, dat wil zeggen inlichtingen geven die met de naakte waarheid overeen komen? Het is te hopen. De departementale voorlich tingsraad moet zich door de affaire Kor sten wel aardig gepasseerd voelen. Mis schien trekt deze nu ook wel ene Korsten aan, om zijn methode van voorlichten wat op te frissen wat aan te passen aan de sfeer van de tijd. Straks zegt de hele regering: „Het lijkt wel of iedereen van ons houdt sinds de Voorlichtingsraad onze varkentjes wast met Haagseblufzeep (zonder kor sten)." nationale vrede en veiligheid belaste mogendheden heeft zodoende verergering van de haat en wrok onder de volken van het Nabije Oosten in de hand gewerkt", aldus Eban. De Israëlische minister verklaarde dat Israel er niets voor voelt terug te keren naar de „politieke anarchie en strate gische kwetsbaarheid" waarvan het zich heeft bevrijd. De spanning die zich in juni in het Nabije Oosten ontlaadde is volgens Eban grotendeels „van Russisch fabri kaat". De Sovjet-Unie zou gedurende meer dan tien jaar een grootscheeps pro gram van eenzijdige wapenleveranties aan de Arabische landen hebben ontwik keld en principieël elke critiek van de Veiligheidsraad op Arabische vijandig heden jegens Israel hebben verhinderd „De onevenwichtige politiek van een der met verantwoordelijkheid voor de inter - De Israëlische premier Levi Esj kol heeft een oproep gedaan tot massale joodse immigratie naar Israel. Hij spoorde de joden aan zich te ves tigen in het Arabische deel van Jeruza lem dat nu door de Israëliërs bezet wordt „aangezien anders de wereld ons op een gegeven dag zal vragen waar wij eigenlijk voor gevochten hebben." Israëlische en Egyptische troepen heb ben elkaar gisteren in het gebied van het Suezkanaal beschoten. Waarnemers van de Verenigde Naties hadden later een staakt-het-vuren bevolen waarmee de Is raëliërs hadden ingestemd. Zesduizend Egyptische militairen zijn de afgelopen week uit Jemen vertrokken. De rest moet voor eind december verdwe nen zijn. De terugtrekking geschiedt op grond van het akkoord, dat vorige maand tussen koning Feisal van Saoedi-Arabië en president Nasser van Egypte is ge sloten. Op het ogenblik zijn er nog 17.000 Egyptische soldaten in Jemen, tegen 70.000 vóór de Israëlisch-Arabische oor log. Abba Eban TIJUANA, Mexico, (Reuter). In de Mexicaanse grensstad Tijuana zijn zes tien kinderen gestorven na het drinken van melk, die besmet was met gevaar lijke bacteriën, aldus de politie. Zeker 23 andere kinderen zouden door het drinken van de melk zeer ernstig ziek zijn geworden, terwijl ook een onbekend aantal volwassenen onwel is geworden. De meeste slachtoffers waren jonger dan vier jaar. GUINEA (AFP) Ook de 22 opvaren den van een vissersboot van Ivoorkust, die in februari door de Guinese autori teiten waren aangehouden, zijn vrijgela ten. Op zijn beurt heeft Ivoorkust alle Gui- nezen op vrije voeten gesteld, die als re presaille in hechtenis waren genomen. Onder hen bevinden zich de minister van Buitenlandse Zaken, Louis Lansana Bea- vogui, en de permanente afgevaardigde van Guinee bij de VN, Asj kar Maroef, die met een aantal medewerkers op het vliegveld van Adbidjan werden aange houden, toen het KLM-vliegtuig waarmee zij van de buitengewone zitting van de algemene vergadering over het Nabije Oosten naar hun land onderweg waren, als gevolg van slecht weer daar een tus senlanding moest maken. ADVERTENTIE HONGKONG (Reuter en AFP). De Chinese regering heeft de uitwijzing be volen van de Indonesische zaakgelastigde en de tweede secretaris van de Indone sische ambassade in Peking. In een nota van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken worden beide diplomaten beschuldigd van activiteit die afbreuk doet aan de betrekkingen tussen China en Indonesië. Het Rpssische persbureau Tass meldt dat de Chinese historicus en toneelschrij ver Woe Han, die loco-burgemeester van Peking is geweest zelfmoord heeft ge-1 pleegd. Op dezelfde dag als Woe Han had den de voormalige hoofdredacteur van I het „Volksdagblad", Dento, en de histori cus Liao Mo Tsjia zich van het leven be roofd. Op de drie mannen was heftige critiek uitgeoefend in verband met hun verzet tegen de culturele revolutie. AMERSFOORT, APELOOORN ARNHEM, HAARLEM, HILVERSUM, ZWOLLE ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft bekendgemaakt dat staats- en collectieve boerderijen voortaan volledige vrijheid zullen hebben tot het stichten van nevenbedrijven, die zij naar eigen verkie zing kunnen exploiteren. Het doel hiervan is ook buiten het seizoen de werkgelegen heid ten volle te handhaven, zo heet het in een besluit, dat in het regeringsblad Izvestia is gepubliceerd. Dit besluit om de landbouwers meer vrij heid te geven is tot stand gekomen ondanks critiek van degenen die vinden dat neven- bedrijven als kleine fabrieken en werk plaatsen een kapitalistische mentaliteit bij I de Russische burgers opwekken. zijn MILAAN (Reuter). In Milaan tfvee mensen doodgeschoten en vijftien gewond bij een vuurgevecht tussen de politie en twee mannen, die juist bij een bankoverval vijftig- tot zestigduizend gul den hadden buitgemaakt. De rovers hadden het ongeluk dat zich in de omgeving van het bankgebouw tal rijke politiepatrouilles bevonden in ver band met een verzoek om hulp van een nabijgelegen gevangenis. Daar dreigde een gevangene zich van het dak te stor ten, omdat hij onschuldig zou zijn aan een reeks diefstallen waarvoor hij was veroordeeld. MWWWWWWWWWW En nu is waarschijnlijk de beer weer los, met andere woorden: de voor- en tegenstanders van de Zuidafrikaanse Apartheidspolitiek poetsen hun argumen ten weer met woedende gebaren op en slaan er elkaar mee om de oren. Er is welhaast geen enkel ander voor beeld te vinden van een zó hopeloze on vruchtbaarheid als de discussie over Zuid- Afrika en de daar geldende apartheids- wetten. Het is een onderwerp waarop men zich blijkbaar zó heeft blindgestaard, dat men niet meer in staat is eigen en ander argumenten duidelijk te blijven onder scheiden. Een fervent tegenstander van de apartheid is er niet van te overtui gen dat rassenscheiding in Zuid-Afrika een onvermijdelijk kwaad is, omdat de verhouding tussen blank en zwart door haar totale onevenwichtigheid een bur gerlijke gelijkschakeling rampzalig zou maken. De voorstanders van de apartheid blijven stokdoof voor het argument, dat de „blanke" maatschappij toegankelijk moet zijn voor de geciviliseerde niet- blanke, zodra deze zich in beschavings en ontwikkelingspeil met de blanke kan meten. En zo blijven zij langs elkaar heen pra ten, dingen bewijzend die al bewezen zijn en dingen ontkennend die redelijkerwijs niet te ontkennen vallen, zonder het punt te herkennen waar zij hetzelfde spoor naar een oplossing zouden kunnen volgen. Wat scheepsbouwer Verolme heeft gezegd, is evenzeer een losse kreet •ls „in de hemel is lucht altijd blauw". Niemand schiet er iets mee op, en nie mand komt er door uit de wolken van zijn eigen vooroordelen. HONGKONG (AFP) De voorzitter van de Chinese communistische partij, de 73-jarige Mao Tse-Toeng, heeft onlangs een deel van Noord-China en het zuide lijke deel van Midden-China bezocht, zo heeft het persbureau Nieuw-Chine be kendgemaakt. „Hij heeft zich op de hoogte gesteld van de gang van zaken met de culturele revolutie in de provincies Honan, Hoepei, Hoenan, Kiangsi en Tsjekiang en in de stad Shanghai". Twee soorten vredespolitiek Als resultaat van een opdracht, die het P.v.d.A.-bestuur in februari ver strekte aan een commissie onder leiding van oud-staatssecretaris mr. M. v.d. Stoel, is nu een „politiek voor de vre de" ontworpen die in de vorm van een resolutie aan het partijcongres in no vember zal worden voorgelegd. De „politiek voor de vrede" die de commissie heeft ontworpen, heeft niet de gehele commissie achter zich gekre gen. Vooral op één zeer belangrijk punt liepen de meningen zozeer uiteen, dat het rapport moest worden voorzien van een aanhangsel waarin de mening van de minderheid der commissie (H. Lam- mers en drs. H. Franssen) werd opgeno men. Dit punt betrof het lidmaatschap van de NAVO. De minderheid was van mening dat Nederland in 1969 deze ver dragsorganisatie diende 1e verlaten, omdót naar haar opvatting de NAVO niet langer als factor van ontspanning in de internationale verhoudingen kon worden beschouwd, niet te hervormen is tot een organisatie die nog een taak in het behoud van de wereldvrede kan vervullen en op verschillende punten zodanig heeft gefaald, dat zij kan wor den beschouwd als een gevaar voor de democratie in Europa, die bovendien financieel een ondraaglijke last voor de aangesloten landen betekent. Het meerderheidsrapport dringt aan op hervorming van de NAVO, in de overtuiging dat een gecoördineerde de fensie onontbeerlijk is, doch geeft ruim baan aan allerlei bezwaren tegen de ze verdragsorganisatie die in hoofdzaak ook door de minderheid worden onder schreven. Dat de commissie tenslotte toch met twee totaal verschillend con cluderende rapporten ter tafel moest komen, is te wijten aan de volkomen on verzoenlijke uitgangspunten ten aanzien van de aard van het Europese gevaar. De meerderheid ziet dat gevaar nog steeds in Moskou, de minderheid is er van overtuigd dat de Sovjet-Unie geen enkel plan koestert tot territoriale ver overingen in het Westen en thans moet worden beschouwd als factor in een verderstrekkend Europees veiligheids plan. In die constellatie is voor de NAVO minderheid door een Europees veilig- evenmin nog plaats als voor het Pact heidsstelsel gelijke verhoudingen schep- van Warschau, waarbij de minderheid pen tussen de twee Duitslanden, waar der commissie stelt dat dit laatste pact bij de gevaren van een Duitse hege een antwoord op en dus een gevolg van monie worden geneutraliseerd door de de NAVO is geweest. Het minderheids- gecombineerde krachten van alle Euro rapport zet het volgende tegenover het pese landen, de J3ovj et-Unie inbegrepen, argument, dat het verlaten van de Het verschil in uitgangspunt zit dus NAVO betekent, dat met de westelij- voornamelijk in de verlegging van de ke solidariteit gebroken wordt: veiligheidsgrens, die nu dwars door „Wij bestrijden de redenering. De Europa loopt, naar een omcirkeling van westelijke solidariteit rust op het ge- het Duitse gevaar en een uitschakeling meenschappelijk bezitten en bescher- daarvan langs de weg der geleidelijk- men van democratische beginselen. Ei- heid. Een geleidelijkheid die voorname- genlijk is „beschermen" een verkeerd lijk bepaald zal worden door de groeien- woord. Het doet immers denken aan de samenwerking tussen Oost-Duitsland „met wapenen behoeden"? En dat is en West-Duitsland als twee zelfstandige nu juist onmogelijk. Een naar zijn aard nationale eenheden in gelijke positie ten gecentraliseerd en niet politiek te con- opzichte van alle andere Europese mo- troleren en te beheersen militair appa- gendheden. raat kan die taak niet uitvoeren. Demo- Het minderheidsrapport geeft bevredi- cratische beginselen zijn alleen veilig gender en aanvaardbaarder uitzicht op als ze tot levende werkelijkheid worden de Europese toekomst, al bevat het mo- gemaakt. Voegen we hieraan dan nog gelijkheden die in de praktijk zeer moei ten overvloede toe dat de NAVO er niet lijk te verwezenlijken zullen zijn. Het in is geslaagd te voorkomen dat zich meerderheidsrapport heeft het gebrek binnen het bondgenootschap fascistische dat het langs ongeveer dezelfde lijnen regimes vestigen en op de been hou- als de minderheid voortredeneert tot den." een bepaald punt en dan plotseling in Er zit in de redenering van de min- de oude, bekende compromissen ver derheid dezer P.v.d.A.-commissie een valt. zekere consequentie, die aansluit bij {2riPI?pn]and Pn NAVO de praktijk van de Oost-West-verzoe- IrlieKVmunu VU i rx r kj ning en tevens bij de groei van het Merkwaardig is, dat het rappoit \an Chinese gevaar. Eén factor echter is de meerderheid der commissie aan- daarbij van het grootste belang, name- dringt op het opnemen van een bepaling lijk de Duitse kwestie. Hier wijkt de in het Atlantische Verdrag, die het mo- mening van de meerderheid dan ook gelijk moet maken landen uit te stoten het sterkst van die der minderheid af. waar de fundamentele menselijke rech- Terwijl de meerderheid met haar ver- ten en vrijheden worden aangetast trouwen op een reorganisatie der NAVO Merkwaardig, omdat het eerste artikel blijft zweren bij de zeer sterke positie van het Verdrag van 1949 onder meer van Bonn in deze constellatie, wil de de volgende zinsnede bevati het ren ook, „Zij (de aangesloten landen) zijn vastbesloten om de vrijheid, liet ge meenschappelijk erfdeel en de bescha ving van hun volken, welke zijn ge grondvest op beginselen van democra tie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde, te beveiligen." Men zou zeggen dat deze bepaling duidelijk genoeg is om een land, dat de democratie afschaft en er een militaire willekeur voor in de plaats stelt, van lidmaatschap vervallen te verkla- Het minderheidsrapporl stelt dan dat de gebeurtenissen in Grieken land hel falen van de NAVO niet al leen duidelijk hebben aangetoond, maar dat zelfs het verdwijnen van de demo cratie in dat land alleen mogelijk werd doordat het Griekse leger op NAVO- sterkte was en de beschikking had over NAVO-wapenen. Dit en het uitblijven van iedere actie van de NAVO tegen de Griekse dictatuur wordt door de minder heid der P.v.d.A.-commissie terecht aangevoerd als een aanwijzing dat het lidmaatschap van de NAVO de volken groter onveiligheid bezorgt, terwijl de formuleringen van het verdrag het' te gendeel beloven. Dat is een sterk argument in het min derheidsrapport, dat overigens waar schijnlijk zijn tijd zo ver vooruit is dat het velen zal afschrikken. Zoals blijkt uit een van de laatste alinea's, luidend: „Een partij die zo nadrukkelijk als de Partij van de Arbeid het streven naar vrede en gerechtigheid in haar vaandel heeft geschreven, kan het zich niet veroorloven af te wachten totdat anderen iets ondernemen.Vandaar dat wij er sterk voor pleiten, dat de P.v.d.A. zelfstandig contact opneemt met groepe ringen in West- en Oost-Europa, waar van verwacht kan worden dat zij zich voor het vestigen van veiligheid en vre de zullen willen inzetten. De P.v.d.A. richte daartoe een permanente werk groep op, die samenwerking en wegen kan zoeken. Zo'n werkgroep kan ertoe bijdragen dat op het zo belangrijke per soonlijke vlak een sfeer ontstaat, waarin vertrouwen kan groeien en gedijen". LjimuuuiiiiiiMMiiiiinnniin nr OSLO (Reuter en AFP). De Noorse gemeenteraadsverkiezingen hebben vol gens de voorlopige gegevens drie van de vier coalitiepartijen de Liberalen en de Centrumpartij en de Christelijke Volksparij winst gebracht vergeleken met de verkiezingen van 1963. Grote verschuivingen deden zich niet voor. De vierde' coalitiegenoot, de Conser vatieve Partij, boekte een matig verlies, maar blijft de grootste van de vier coa litiepartijen. De Arbeidspartij die tot 1965 aan het bewind is geweest herstelde zich licht van het stemmenverlies van 1965, maar bleef nog achter op hun percentage in de ver kiezingen van 1963. De voorlopige stand in percentages is: Socialisten 42,9; Conser vatieven 19,9: Liberalen 9.0; Centrum partij 10,5; Christelijke Volkspartij 7,1; Socialistische Volkspartij 4,7; Communis ten 0,9. De overige vijf percent is verdeeld on der andere groeperingen en plaatselijke belangen. BEIROET (Reuter en AFP). De twee rivaliserende nationalistische organisa ties in Zuid-Arabië zijn het eens geworden over een bestand dat vanochtend zou in gaan. Dit heeft radio-Caïro omgeroepen. De mededeling was vervat in een gezamen lijke verklaring van het „front voor de Be vrijding van Zuid-Jemen" (Flosy) en het Zuidarabische Nationale Bevrijdings front (NLF). Groot-Brittannië dat een eigen versie van het F.N. NAVO-geweer fabriceert, zal voor meer dan 840.000 dollar F.N.-geweren van Belgische makelij kopen voor het Zuidara bische leger. Dit hebben Britse functiona rissen vandaag meegedeeld. Burgemeester geschorst. De prefect van Corsica, Marcel Lambert, heeft zes Corsicaanse burgemeesters voor de duur van een maand geschorst omdat zij met vertraging telegrammen zouden hebben doorgegeven met de resultaten van de zondag gehouden verkiezingen. Mevrouw Soekarno. Mevrouw Dewi Soe- karno, de derde wettige echtgenote van de gewezen Indonesische president, heeft in New York verklaard niet te geloven in een politieke come-back van haar man en dit evenmin te wensen. Ontkenning. De advocaat van professor Wolfgang Pilz heeft de beweringen te gengesproken dat de Duitse raketdes- kundige China zou helpen met de bouw van ballistische projectielen. Parachutistenrang. De Amerikaanse raad voor verkeersveiligheid heeft de piloot en de verkeersregelaar van het federale luchtvaartinstituut (FAA) verantwoor delijk gesteld voor de ramp waarbij op 27 augustus zestien parachutisten omkwamen. Ook de parachutisten, die allen ervaren en op de hoogte van de gevaren van springen bij de heersende omstandigheden (te weinig zicht) wa ren, treft enige schuld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3