Bij Detmold dansen neo-nazi's om het Hermannsdenkmal Herinnering aan Arminius die Romeins leger uitmoordde IB RAIFFEISENBANK Misdaadgolven spoelen over Italiaanse eiland Sardinië Ver doorgevoerde sociale hervormingen noodzakelijk Tussen DDR en Scandinavië heerst druk smokkelverkeer Oostduitse douane schijnt geen bezwaar te hebben Gagarin neemt elke hindernis itf Faillissementen WOENSDAG 2 7 SEPTEMBER 1967 11 (Van onze correspondent) staat een van de lelijkste monumen ten, die de vorige eeuw in Duitsland zijn geproduceerd. Het is het ruim 55 meter hoge Hermannsdenkmal in de buurt van Detmold, dat met de dicht in de buurt gelegen zogenoemde „Externsteine" tot het heiligste be hoort van een zeker soort Duitse na- tionalisten. In de nazitijd waren beide plaatsen tot bijna sacrale oorden ver klaard en haalde men er zich rond het kampvuur alle mogelijke onzin in het j meinen het loodje legden, hoofd, die de wereld duur te staan zou komen. Rond het Hermannsdenk mal dansen nu nog op het zonne- wendefeest de neo-nazi's van de N.P.D. in het rond en ze verbeelden zich daarbij heel wat over hun vader land. OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Laat het overschrijven naar een kosteloze en rentedragende privé-rekening. Vraag folders of mondeling advies bij de spaarbank en alle bankzaken Beverwijk: Groenelaan 52 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Wijk aan Zee: Verlengde Voorstraat 12 Heemskerk: Raadhuisplein 6 □muidenKennemerlaan 57 Canopusplein 1 DriehuisDriehuizerkerkweg 89 Duitse eenheid A. BEEKHUIS AUTOVERHUUR Zesvoudige prijzen Wodka naar Zweden Veedieven Bezorgdheid I WASAUTOMATEN Lange weg redenen dat de slag in de buurt van Hil- desheim heeft plaatsgevonden. En hij zal BONN. In het Teutoburgerwoud zijn stellingen mogen bewijzen met de I knln x-ow r\r» ornhonlrtner tran ric* riPPklaat hulp van de archeoloog van de deelstaat Nedersaksen, die voor het karwei acht duizend mark uit de opbrengst van de lotto-pot mocht nemen. In de eerste plaats denkt dr. Linde- mann aan de schat van zestig zilveren voorwerpen, die in 1868 aan de voet van de Hildesheimer Galgeberg gevonden werd. Dat moet van Varus afkomstig zijn, vindt hij, en dr. Lindemann, die kapi tein bij de artillerie is geweest, heeft ontdekt dat de plek waar de schat gevon den werd klopt met de overgeleverde be schrijving van de omgeving waar de Ro- Het Hermannsdenkmal is opgericht ter herinnering aan Arminius, de vorst der Cheruskers, die in de herfst van het jaar negen enige Romeinse heerscharen zo grondig in de pan hakte, dat men in Rome de pogingen opgaf het Romeinse rijk aan de rechteroever van de Rijn uit te breiden. De geleerden hebben overi gens allang uitgemaakt dat Hermann in het geheel niet de vertaling van Arminius is. En deze herfst zullen opgravingen plaatsvinden om aan te tonen dat de slag in het Teutoburgerwoud dat toen nog helemaal zo niet heette niet bij Det mold in het huidige Westfalen, maar in de buurt van Hildesheim in Nedersaksen plaatsvond. Op het zeven meter lange zwaard van de twintig meter hoge „Hermann" staat te lezen „Deutsche Einigkeit meine Star ke, meine Starke Deutschlands Macht". En op het tien meter lange en twee ton wegende schild prijkt het simpele maar noodlotszwangere woord: „Treufest". Rudolf Pförtner, de schrijver van een de laatste jaren tot best-seller geworden boek over de Romeinse tijd („Mit dem Fahrstuhl in die Römerzeit") merkt op: „Men behoeft geen historicus te zijn om te weten met welke overdreven gevoe lens en gevaarlijke ressentimenten dit thema verbonden is. Hele cohorten van lokale onderzoekers met een geweldige trots op hun voorgeslacht en verheerlij- kers van de Duitse geschiedenis hebben hun enthousiasme hier geïnvesteerd en hun te kort schietende kennis in de vorm van vergissingen, verdraaiingen en wild naast de roos schietende combinaties uit gezaaid". De schrijver vertelt nog dat tussen 1909 en 1939 niet minder dan 375 boeken met pseudo-onderzoekingen over Arminius en de befaamde slag zijn verschenen Verder ontdekte dr. Lindemann de plek waar eens een Romeinse versterking moet zijn geweest. Dit bij het dorpje Der- neburg gelegen gebied werd nog niet eer der als zodanig herkend. Het zou de le gerplaats van Arminius zijn geweest. En achttien kilometer van dit Derneburg ligt het gehucht Segeste, dat volgens dr. Lindemann onmogelijk anders dan naar Arminius' latere schoonvader Segeste ge noemd kan zijn, de man die Varus voor het verraad van de Cherusk tevergeefs had gewaarschuwd. Als de zomergerst geoogst is op de plaats waar dr. Lindemann het leger kamp van Arminius vermoedt beginnen de Ministerialrat en de lands-archeoloog te graven. Intussen kijkt de stoer-Ger- maanse Hermann een kleine honderd ki lometer westelijker met zijn gietijzeren blik „onvervroren" in de verte. Ieder jaar beklimmen vierhonderdduizend toeristen de vijfenzeventig treden naar de voet. En ruim twee miljoen minder sportieve nieuwsgierigen kijken van de lager gele gen parkeerplaats en het restaurant in deemoed omhoog. De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 26 september in staat van faillis sement verklaard: Wouter van Merriënboer, wonende in Haarlem, Amsterdamsevaart 226. Rechter commissaris: mr. J. Spreij. Curator mr. G. Euser in Haarlem. Hendrik Willem Riechelman, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Eemstraat 9. Rechter-commissaris: mr. J. Spreij. Cu rator: mr. A. N. Helsloot in Beverwijk. Chr. Postma, wonende in Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 12. Rechter-com- missaris: mr. J. Spreij. Curator: mr. J. W. Crefeld in IJmuiden. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 26 september uitgesproken de opheffing van navolgende faillissementen van: O. A. de Vos, wonende in Zandvoort, Ma- risstraat 52, uitgesproken op 2 mei 1967. Rech ter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. J. F. M. M. Brons in Haar lem. J. Th. Kok, wonende in Haarlem, p.a. Parkstraat 5, uitgesproken op 13 juni 1967. Rechter-commissaris: mr. B. Swanenburg. Curator: mr. G. Euser in Haarlem. Cornelis Keizer, handelende onder de naam Schoonmaakbedrijf Keizer, wonen de in Haarlem, Muiderslotweg 185, uitge sproken op 25 juli 1967. Rechter-commis saris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. G. Euser in Haarlem. C. Lampert, aannemer van timmerwer ken, wonende in Haarlem, Lange Wijn gaardstraat 33, uitgesproken op 6 sep tember 1966. Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. A. J. Fibbe in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 25 september geëindigd het failissement van: Theodoor Hofmann, handelende onder de naam Handelsonderneming Hofmann, wonende in Zaandijk. Oud Heinstraat 21, uitgesproken op 4 oktober 1966. Rechter commissaris: mr. B. Swanenburg. Cura tor: mr. J. A. M. Thijssen in Zaandam. Wegens het verbindend stellen van de slot-uitdelingslijst is op 23 september ge ëindigd het faillissement van: de nalaten schap van H. Walgien, in leven van be roep loodgieter, laatst gewoond hebbende te Haarlem, Gruttostraat 19, uitgesproken op 20 juli 1965. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. L. S. Römelingh in Haarlem ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 1488b ADVERTENTIE Nog in 1950 werd het al aan vele snor kende opschriften rijke gietijzeren monu ment van een nieuwe spreuk voorzien: „Deutsche Manner und Frauen bekennen sich anlasslich des 75 Jahren Bestehens des Hermannsdenkmals einmütig zur Einigung der Völker durch den Frieden". Op zichzelf geen verwerpelijke filosofie, ware het niet dat het „Deutsche Manner und Frauen" er op duidt welke soort dwe pers de hand in dit opschrift hebben ge had. De schrijver van de officiële Her mann-gids (een zekere Ulrich von Motz) doet er nog een schepje boven op: „Het monument moet niet alleen een ereteken voor de overwinnaar van Teutoburg zijn, maar voor alles ook een gedenkteken voor de eenheid van alle Duitse stam men!" Arminius had hoewel geboortig tus- ■en Rijn en Elbe het vertrouwen ver worven van de Romeinen, die dit gebied aan hun rijk wilden toevoegen, en hii was in Rome opgeleid. Toen hij met Ro meinse veldheer Publius Quinctlius Varus in het gebied was dat in de zeventiende eeuw Teutoburgerwoud zou worden ge noemd, zag hij de kans schoon zijn „Ger manen" van de overheersing te bevrijden Arminius deed het voorkomen alsof •en Germaanse stam in opstand gekomen was en Varus besloot zich naar het door Arminius aangegeven gebied te begeven, hoewel Arminius' latere schoonvader, Segestes geheten, de veldheer waar schuwde voor verraad. Arminius en Va- rus namen in hun kampement als vrien den afscheid, waarna de Romeinen aan hun mars naar de niet bestaande opstand begonnen. Maar terwijl ze steeds verder in de wildernis verdwaalden en storm en regen hen in het voortgaan hinderden, werden ze door Arminius en zijn mannen vanuit hinderlagen vermoord. Tussen de 25.000 en 40.000 Romeinen vonden de dood. De laatste poging van de Romeinen Europa achter de Rijn te veroveren, was voorgoed mislukt. De ongelukkige Varus wordt in de Duitse geschiedenisboekjes vanzelfspre kend als een eerste klas sufferd voorge steld en Arminius als een ridder zonder vrees of blaam. Zo was het nu ook weer niet, en de sympathie gaat misschien zelfs eerder naar de door Arminius verraden Varus uit. Dat neemt niet weg dat Tacitus al vol lof over Arminius •preekt. En Duitse literaire bonzen als Klopstock en Kleist weten helemaal niet van ophouden, als het er om gaat Armi nius in de hoogte te steken. Niemand verwondert er zich over, dat nu weer een nieuwe theorie over de plaats waar de Romeinen werden uitge moord verkondigd wordt. Ditmaal is ze van een „Ministerialdirigent", dr. Linde mann, uit Hannover. Sinds 1482 heeft de «lag volgens de geleerden al plaats ge vonden bij Augsburg, Kassei, Frankfort en Mainz. Tenslotte bleven er drie moge lijkheden over. waaronder die van het Teutoburgerwoud, waar nu de gietijzeren Hermann staat. Dr. Lindemann vindt echter om drie Joeri Gagarin, de Russische kosmo naut die als eerste buiten een ruimteschip de ruimte verkende, is van alle markten thuis. Omstuwd door bewonderaars, een bos bloemen die hem onverhoeds in de armen werd gedrukt voor de borst, stapt hij de festiviteiten tegemoet die in Parijs gehouden zullen worden ter gelegenheid van de herdenking van de oktoberrevolutie, waaruit, straks vijftig jaar geleden, de Sovjet-Unie geboren werd. ADVERTENTIE Speciaalverhuur V.W. BUSJES, luxe en bestel, met en-zonder chauffeur. V.W. DE LUXE 1300 - TAUNUS 17 M - FORD COR TINA 1200 en 1300. TORR1CELLISTRAAT 32 - IJMUIDEN - TEL. 10179 STOCKHOLM Twintig personen, aangeklaagd wegens smokkel, zul len binnenkort op het Zweedse eiland Gotland voor de rechter verant woording moeten afleggen over hun nachtelijke illegale werkzaamheden. Zij worden ervan beschuldigd leden te zijn van een geperfectioneerde smokkelorganisatie die op illegale wijze de oost-westverbindmgen tracht te verbeteren, zij het zuiver uit materiële overwegingen, waarbij ideologie geen rol speelt. Meer dan 25.000 flessen sterke drank en ongeveer vijf mil joen sigaretten nemen een grote plaats in in deze illegale verbroederings kwestie die door zowel de Deense als Zweedse douane met lede ogen woi gevolgd. voorbeeld is een effectief verkoopcen trum, dat als hoofdleverancier wordt be schouwd voor tachtig percent van alle contrabande die op sluipwegen in Dene marken en Zweden wordt ingevoerd. El ke toerist kan er zijn ,aan geen enkele beperking onderhevige, inkopen doen op vertoon van een buitenlandse pas, en in dien hij betaalt met de zo fel begeerde buitenlandse valuta. De bazaar is zeer goed gesorteerd in drank, rookartikelen, schoonheidsmidde len en camera's van wereldnaam, tegen een fractie van de prijs die men er in Westeuropese landen voor betaalt. Een fles Russische wodka wordt legaal in Zweden en Denemarken verkocht voor het zesvoudige van de prijs, terwijl een pakje Pall Mall in beide landen een uit gave van 3,50 noodzakelijk maakt. Steen Peterssen, van de Deense douane, is er dan ook van overtuigd dat het grote verschil in prijs de smokkelhandel alleen nog maar zal doen toenemen. Temeer daar de Oostduitse douane blijkbaar haar volledige goedkeuring heeft gehecht aan Tevergeefs heeft men getracht er een einde aan te maken. De vindingrijkheid en kapitaalkracht van de bendeleiders, die achter de schermen zijn en blijven, schijnt geen grenzen te kennen. Hele vlo ten van supersnelle middenklas-boten verlaten 's avonds laat de Zweedse en Deense kusthaventjes, en daaronder be vinden zich snelheidsmonsters die het in vaart en bewapening kunnen opnemen met welke kustbewakingsboot dan ook. Doel van deze in nacht en nevel onder nomen reisjes zijn de Oostduitse havens Rostock, Stralsund en zelfs Stettin, waar bij men merkwaardigerwijze geen enkele hinder ondervindt van de Oostduitse kustbewaking, die effectief genoeg blijkt te zijn, wanneer het erom gaat Oostduit se vluchtelingen tegen te houden bij ^vluchtpogingen. Deze Oostduitse havens zijn allemaal voorzien van „internationale bazaars", een soort tax-free shops waar spirituosa en rookartikelen in ruime mate en onge looflijk goedkoop te verkrijgen zijn. De internationale bazaar in Stralsund bij - deze smokkelbedrijvigheid, waarschijnlijk op order van hoger hand die de stroom van vreemde valuta met welgevallen ziet groeien. De conventie van Helsinki in 1925 waarbij de Scandinavische landen evenals andere staten overeenkwamen het smokkelen te bestrijden heeft geen enkel effect op de DDR, aangezien dat land niet officieel door Zweden is erkend. Zodoende kan de DDR ook niets ten laste worden gelegd. En daarom is Zweden een der grootste afnemers van Russische en Poolse wodka geworden, terwijl de rookwaren voorna melijk naar Denemarken worden getrans porteerd. Met een snelle raceboot heeft men am per anderhalf uur nodig om uit Stralsund of Warnemünde een Deense haven te be reiken, waar de smokkelwaar in vracht wagens wordt geladen en verder gedistri bueerd over het land. Wedstrijden met raceboten zijn behalve volksvermaak ook de mogelijkheid voor smokkelbendes om hun botenpark uit de breiden met een nieuw geschikt vaartuig. De winnende boot van de deze zomer gehouden öre- sundrace, die ironisch genoeg Smuggler heette, en met gemak een snelheid van zestig knopen bereikte, werd prompt ver kocht aan een bekende Deense smokke laar, die men echter nooit wat ten laste heeft kunnen leggen. In Denemarken en Zweden hoopt de douane nu maar dat leden van een smok kelbende zich zullen laten overhalen om Oostduitsers het land uit te gaan smok kelen, en dat dit door de Oostduitse douane ontdekt wordt. Zou dit namelijk gebeuren dan bestaat de mogelijkheid dat het gehele illegale verkeer wordt stopgezet, hetgeen volgens de Zweedse en Deense douane de enige mogelijkheid is j een einde te maken aan de oogluikende houding van de Oostduitse douane. (Van onze correspondent) ROME. Het eiland Sardinië mag men gerust een ontwikkelingsgebied noemen. Het is een van de armste delen van Italië, niet veel verschil lend van Calabrië en Lucanië. Zeker, op Sardinië vindt men ook „de sma ragden kust". Maar dat is het gebied van de Aga Khan en een beperkt aan tal miljardairs. Griekse reders en zo, die daar met hun luxe-jachten, privé- vliegtuigen en beeldschone secreta ressen hun verveling proberen te overwinnen. Het is een stukje Sar dinië, maar wat daar gebeurt gaat buiten het eiland om. Wat dit eiland werkelijk is heeft ook wie er nooit een voet aan wal zette, kun nen zien in een uitstekende film: „Orgo- solo". De grote massa leeft er van scha penteelt en wijnbouw. Maar de sehapen zijn van de grote heren en de grond even eens. Die grote heren wonen in Cagliari en Sassari, of 's zomers in hun weelderige vil la's, als zij al niet op het vasteland goede sier maken met het geld, waarvoor dood arme herders en landbouwers moeten zwoegen. Sardinië is een eiland met een zeer hoog aantal misdadigers. De oorzaak is, dat men er andere begrippen over het recht op na houdt dan passend in een hedendaagse maatschappij. Een gebroken huwelijksbe lofte kan met een moord worden betaald. En iedere moord moet worden gewroken door een andere moord. Dat gaat eeuwen lang voort en hele geslachten moorden elkaar systematisch uit. te verstaan. De bevolking stelt ook geen vertrouwen in die politiemacht, omdat zij eeuwen lang heeft geleerd het „centraal gezag", dat nu eens in Pisa, dan weer in Genua of Turijn, maar nooit op het eiland zelf gevestigd was, te wantrouwen. Op het ogenblik is Sardinië dagelijks in het nieuws door gevallen van ontvoering en moord, die een geheel ander karakter dragen dan de „gewone" (zeer talrijke) moorden, die in bepaalde delen van het eiland, vooral in de provincie Nuoro en in het hoge bergland van de Gennargentu steeds voorkomen. De hedendaagse moor den en ontvoeringen zijn niet het werk van analfabetische, zij het uiterst sluwe en handige herders, maar van „intellectuelen". In de uitzonderingsgevallen, dat men de daders van één dier misdaden op het spoor komt, blijkt maar al te vaak, dat men te doen heeft met jongelui, die een universi taire opleiding genieten of achter de rug hebben. Zij weten om te gaan met de mo derne wapens en de allerlaatste snufjes op het gebied van de automobielindustrie. En het is waarlijk geen kleinigheid een snelle sportwagen te besturen op de kronkelige /nuildierpaden van het eiland. Verder is er in die gemeenschap van herders (het eiland heeft drie miljoen scha pen en tienduizenden herders) een bijzon der soort misdaad: de veediefstal, die vaak ook aanleiding wordt tot moorden. De po litie staat niet alleen machteloos, maar wordt er vaak ook buitengehouden. Agen ten komen van het vasteland en zijn niet in staat de Sarden, wier dialecten het mid den houden tussen Catalonisch en Latijn, ADVERTENTIE I AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER daael kcm MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 14262 daaeliiks demonstratie IN ROME is men over de ontwikkeling op Sardinië erg bezorgd. Het gaat om iets volkomen onverwachts en men weet niet, hoe tot een redelijke oplossing te komen. Dat in een stadje als Nuoro, niet veel meer dan tienduizend inwoners, vrijwel iedere dag iemand hetzij wordt ontvoerd, hetzij vermoord, is inderdaad zorgwek kend genoeg. Is het een uitvloeisel van de zogenaamde welvaart? Is ook de jeugd van Sardinië (tot nu toe sober) aange tast door de genotzucht die geheel Italië in zijn greep heeft? Het raadsel is nog niet opgelost. Alleen is gebleken dat de maatregelen, die men tot nu toe heeft genomen, nutteloos zijn. In bepaalde plaatsen is een avondklok ingesteld. Er heerst een soort staat van beleg. Steeds talrijker wordt de politie macht. Troepen worden ingezet om jacht te maken op de voortvluchtige bandieten- Ongehoord hoge premies (tien miljoen lire) worden uitgeloofd voor bandieten als Mesina of Pirani (alweer een student). Het helpt alles niets. Integendeel. Die enorme politie-actie ontwricht de simpele gemeenschap der herders, die zich slacht offers voelen, omdat zij alleen omdat het om arme drommels gaat telkens weer worden aangehouden en onder vraagd door personen, wier taal zij zelfs niet begrijpen. Ondertussen gaat alles op dezelfde (slechte) voet voort. In één week zijn drie mensen vermoord en drie anderen ontvoerd. Een van de ontvoerden, de zoon van een rijke oogarts, de 24-jarige Gianni Caocci, is inmiddels ongedeerd vrijgela ten. Er begint hier en daar twijfel te rijzen of de regering de zaak wel juist aanpakt. De rechtse pers bepleit zwaarder straffen, eventueel de doodstraf (in Italië onbe kend) en nog meer politie. (Er zijn nu 7000 politiemannen en militairen gemobi liseerd). Anderen voelen meer voor ver doorgevoerde sociale hervorming, meer en betere scholen, een beter wegennet, bestrijding van het op Sardinië alles be heersende standen-onderscheid Die laatste weg is langer, maar waarschijn lijk de juiste.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11