De sterrenhemel in de maand oktober DE ZILVEREN HAMER PANDA EN DE MEESTER-VERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt KRAMMETJE FOK DAGRAVIT TOTAAL TIE EN HET GESTOLEN Deurwaarderstarief omhoog Akkoord over een Europese luchtbus /UP0-PAARDEVLEES vooruwhwid ALLEEN BIJ ALBERT HEIJN 17 '£p°oistek&£ WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN _N Kees Stip Goed voor de advertentie jMUMWWWWWWWIWmWi I 42) En toen hij kwam, wist ze, dat nu al haar oude, verdrongen verlangens vervuld gingen worden. Maar toen vlamde er plotseling een nieuwe hartstocht in haar op, zo fel en he vig als ze niet kende van zichzelf. Het was, alsof dat nieuwe gevoel haar wilde meeslepen in een stroom van gewaarwordingen, die haar de adem benamen, haar willoos over leverden aan de macht van de zin nen. Ze dacht aan haar bevalling. Ook toen was ze zich bewust gewor den van onvermoede krachtbronnen in zichzelf, die haar geholpen had den in haar strijd tegen de pijn. Op hetzelfde ogenblik stak het ver weer in haar op. Nooit wilde ze die kracht verliezen, ze mocht zich ook nu niet laten gaan, dan zou het te laat zijn. Neen. Ze weigerde onder te gaan in de stroom van hartstocht, ze moest zichzelf blijven, niet zich verliezen in die ander, dan was het onherroepelijk afgelopen. Ze verzette zich tot het uiterste, ze wilde haar hartstocht de baas blijven. Toen voel de ze dat ze overwonnen had, ze was die wilde zinnebrand de baas geble ven. Maar ze moest in haar rade loosheid luidop geroepen hebben, want ze voelde Olves hand op haar mond. Nu zij 'zelf gekalmeerd was, zag ze, hoe volkomen hulpeloos hij was in zijn hartstocht. En ze besefte in een flits triomfantelijk, hoe ze zich door haar eigen kracht, haar beheer sing, van hem verwijderd kon hou den in het moment van opperste ver voering, zodat alles, wat hij van haar kreeg, slechts het lege omhulsel was. Ze las in zijn ogen de smart om haar koelheid, maar hij zelf was machteloos, hij kon haar niet meer verstoten in dit ogenblik. Sigrid, in Fröys naam kreunde hij. Er ging een steek door haar hart. Fröy en Gerd, Skirnes vervloeking over koude en duisternis. Was dat wat ze begeerde: buitengesloten zijn met haar- eingen wilskracht in kou en duisternis? Neen, neen Met een kreet wierp ze zich tegen hem aan, liet de golven over haar heen slaan, liet zich meevoeren in deze ongekende drift, die aan smart begrensde. En ze voelde, dat ze nu eindelijk één met hem was, een met zijn wil; haar ziel met de zijne sa mengesmolten. En dan, gedurende een kort adem loos ogenblik, was ze een met alles in de natuur, wat tot liefhebben en lijden in staat is, een met dat, wat door de tijden heen het leven heeft geschonken aan geslacht op geslacht. Vervolgens zonk ze weg in een diep dal van geluk en bevrediging. Ze wist niet, hoelang ze zo had liggen doezelen, maar toen ze eindelijk de ogen opsloeg, zag ze Olve dicht te gen haar aanliggen, zijn armen om haar heen. Over zijn gezicht lag een onbeschrijfelijke rust, als bij een sla pend kind. Ook hij sloeg nu de ogen op en ontmoette haar blik in een glimlach vol geluk en warmte. Met een zucht trok hij haar weer tegen zich aan en weer besefte ze, hoe volkomen ze hem toebehoorde. Nu was er geen weg meer terug. Nooit meer zou ze haar wil aan de zijne kunnen meten. Nu had ze de kracht, die ze in zichzelf gevonden had, volkomen aan hem overgedra gen, daar kon geen macht ter we reld meer iets aan veranderen. En met haar gezicht tegen zijn schouder gedrukt begon ze stil te huilen om dit onbeschrijfelijke ge voel, dat zich van haar had meester gemaakt. Maar liefste, glimlachte hij in het donker, je moet niet huilen, je hebt me zo gelukkig gemaakt. Het is alleen maar, dat ik zo bang ben, dat je me nu als je slavin zult beschouwen, stamelde ze. Je bent mijn vrouw, niet mijn slavin, zei hij zacht. Wat je me gaf, heb je me immers vrijwillig geschonken. Zou je het terug willen nemen, als je dat kon? Neen, zei Sigrid heel beslist en ze moest even lachen. Je bent de mijne, omdat je het zelf wenst Het is je eigen wil, die je aan mij ver bindt. Ze wist, dat hij gelijk had, zelf wenste ze immers niet anders dan zijn eigendom te zijn. Met oorverdovend geweld beukte de branding tegen de rotsen van het eiland Grip. Hoogopspattend schuim van de golven vermengde zich met de regen, die striemend neergutste. Inktzwart verhief zich telkens een nieuwe golf uit de kokende zee, om met een donderende klap tegen de rotsen te pletter te slaan en op te lossen in een wolk wit schuim. De wolken joegen elkaar na in woeste vaart en leken soms het wateropper vlak te raken. Met volle zeilen voor de wind varend, koersten twee sche pen naar de opening van de fjord, nu eens wiegden ze hoog op de kop pen der golven, dan weer werden ze naar de diepte gesleurd, kronkelend als palingen tussen de metershoge golven. Tore Hund stond zelf aan het roer. Hij hield het ene oog gericht op zijn vaarweg en zijn eigen schip, het an dere op de slank oprijzende drake- kop, die voor hem aan stuurboord voer. Bij Aegir Björn, ik geloof, dat hij het van ons wint! schreeuwde hij boven het geweld van wind en golven uit. Een lange man, die naast hem op het achterdek stond, knikte zwij gend. Tore wierp een blik op het zeil. De schoot aan stuurboord strak aanhalen, baval hij. Er was slechts één man aan boord, die niet de adem inhield, toen ze langzaam, heel langzaam het andere schip be gonnen in te halen. Die ene man die er zich niets van aantrok, zat rustig in het kleine ruim bij de mast en was druk bezig met een zorge lijk gezicht zijn drijfnatte baard en hoofdhaar te ontluizen. Het was een kleine, zonderlinge man, met een verweerd gezicht en slordige, bor stelige wenkbrauwen. Nu schudde hij somber het hoofd. Ze verdrinken, mompelde hij, werkelijk, ze verdrinken! Een leven lang hebben ze me gezelschap gehouden, ze hebben zich bovendien nog vermengd met de luizen van Ierse meiden. En nu zie ik ze voor mijn ogen verdrinken! Aegir - de god van de stormachtige zee. Ran zijn vrouw nam de schipbreukelingen tot zich (Wordt vervolgd.) Mercurius kan in oktober niet worden waarge nomen. De planeet gaat minder dan een half uur na de zon onder en wordt dus vóór de duisternis valt aan het oog onttrokken. Venus is echter deze maand een prachtig hemel licht. De planeet fonkelt aan de morgenhemel en overtreft dan in helderheid alle sterren. Er is dus geen moeilijkheid om haar te onderscheiden. Wie vóór de zon op is en naar het zuidoosten kijkt, ziet haar onmiddellijk. Op 19 oktober verdient Venus bij zondere aandacht, want die dag passeert het Ameri kaanse ruimtetuig Mariner V na een vier maanden lange tocht op de korte afstand van nauwelijks 4.000 km van deze planeet. Heel wat raadselen, voor al in verband met de wolkenrijke dampkring \an Venus, hoopt men hiermee te achterhalen. Ook het Russische ruimtetuig Venus IV bereikt in deze dagen de onmiddellijke omgeving van de planeet. Heel wat belangstelling dus rondom Venus deze maand, maar al die drukte kan haar stille pracht aan de ochtend hemel niet verstoren. Mars moet 's avonds worden opgezocht in het zuid westen. Laag bóven de horizon in de schemering der ondergaande zon vertoont zij zich als een fel rood en als de lucht onrustig is flikkerend hemellichaam. Jupiter bevindt zich nabij Venus aan de morgen- hemel. De planeet staat iets hoger dan Yenus..en is aanzienlijk zwakker dan deze. Men kan' zich bij deze aanblik moeilijk voorstellen, dat Venus, ongeveer zo groot als de aarde, in werkelijkheid in het niet valt bij de reuzenplaneet Jupiter, die een volume heeft gelijk aan dat van 1317 aardbollen. Satumus, laatstse in de rij der met het blote oog zichtbare planeten, is de hele nacht waarneembaar bij de grens tussen de sterrenbeelden Vissen en Wal vis. Op 2 oktober staat zij in oppositie, dat wil zeggen K '&IHAUT aan het firmament diametraal tegenover de zon. Op dat ogenblik bevindt de aarde ADVERTENTIE WEER STAND dAGRAVIT Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: 15. De heer Biggelink keek vreemd op toen zijn vöorfaad groenten en fruit plotseling verdubbelde; dat valt te begrijpen. Verwilderd staarde hij naar Pan da en Astral, die blij bezig waren om een gedeelte van het ooft naar de vliegende schotel te brengen. „D- dat kan niet.prevelde de kraamhouder. „D-dit is te gek! Zo kan ik toch geen zaken doen? M'n héle om zet raakt in de war!" Maar hij had niet veel reden tot klagen dat merkte hij toen zijn bezoekers weer opstapten en hij heel wat meer op zijn stalletje over hield dan hij voordien had. Hij mopperde dan ook niet langer. Maar Joris die misnoegd had toegekeken deed dat wel. „Het ehfalderen van fruit is natuurlijk aardig!" sprak hij. „Maar er zijn toch andere voor werpen die eerder om vervalseh vermeerdering vragen? Neem nU bijvoorbeeld diamanten!" „Tjonge, ja!" riep Panda uit. „Daar zeg je iets! We moeten Astral een paar mooie edelstenen meegeven! Dat is een goed idee, Joris!" rDlÊ TAND MET DAT 6 AT MOET ERUIRl NEE, IK WEET IETS 8ETER5 - WANNEER M46 IK MIJN 06EN WEER OP ENDOEN, POUE BLIJF DAAR STAAN EN DOE JE OGEN DICHT KOM MAAR MEE NAAR DE TANDARTS tussen de zon en Sa- zich dus precies tumus in. In de omgeving van Venus en Jupiter bevindt zich nog de heldere ster Regulus. Dit opvallend trio is een waarneming be slist waard. Op 4 oktober staat Venus precies ten zuiden van Regulus. De af stand tussen beide bedraagt dan 5°, dit is ongeveer tienmaal de schijnbare dia meter van de Volle Maan. Veel nauwer is de samenstand tussen Regulus en Ju piter, welke laatste op 15 oktober precies ten noorden en op slechts 0,3° afstand van de ster zal staan. Vooral met een kleine veldkijker biedt dit een mooie aanblik. Aan het einde van de maand voegt zich de smalle maansikkel bij het groepje. Op 28 oktober staat de maan nog ten westen bevindt zij zich tussen Jupiter en Venus, van Jupiter, maar de volgende ochtend Nog een etmaal later is zij ook Venus ge passeerd en nadert met steeds afnemende sikkel onverwijld de zon. Drie dagen later is het nieuwe maan. Maan: Nieuwe maan3 oktober om 21.24 Eerste kwartier 10 oktober om 13.11 Volle maan18 oktober om 11.11 Laatste kwartier 26 oktober om 13.04 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 oktober om 21 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Saturnus (S> aange geven. De stippellijn die door de ZwAan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak): de maan, de zon en de belangrijkste pla neten bevinden zich steeds in de nabij heid van deze lijn DEN HAAG. In het staatsblad is een Koninklijk Besluit verschenen waar bij de deurwaarderstarieven worden ver hoogd. De deurwaarders worden nu nog geho noreerd naar tarieven, die zijn vastge steld in december 1960. Gezien de alge mene stijging van het loon- en prijspeil is besloten de aan de deurwaarders toe komende bedragen in het algemeen met 40 percent te verhogen. Voor het doen van een exploot b.v. zal 14 verschuldigd zijn in plaats van 10. Een uitzondering is gemaakt voor oproe pingen bij de dienst ter rolle. De oude regeling bepaalde een bedrag voor elke oproeping Aangezien praktisch geen enke le zaak wordt afgedaan met één uitroep kostte de berekening van het „roepgeld" vaak vrij veel tijd. De nieuwe regeling kiest voor het systeem van een vastrecht te betalen alleen vooor de eerste uitroep van een zaak. ~BONN, (Reuter) Gisteren is door Engeland, Frankrijk en West-Duitsland een overeenkomst getekend voor het tot ontwikkeling brengen van een Europese „luchtbus". De overeenkomst betreft de eerste fase tot 31 juli 1968 van de ont wikkeling van een vliegtuig, dat 250-300 personen zal kunnen vervoeren .Het gaat hierbij voornamelijk om het ontwerpen van een prototype voor een toestel dat kan worden gebruikt op de korte en mid dellange afstand en dat in 1973 in dienst zou moeten worden gesteld. Zijn ze er nog, de werkgevers die met vaderlijke hand hun bedrijf tot bloei brengen en de arbeiders die niets liever doen dan het vader naar de zin maken? Ze zijn er nog. Misschien niet meer in Nederland, waar elke dag duizend werknemers op straat kunnen staan omdat één werkgever op zijn stoel blijft zitten. Maar in Duitsland wel. Daar wonen ze nog, de brave bor sten waarbinnen het 'bonst van de gouden harten. Dat gebons is zo dik wijls voor ons verborgen gebleven door het gerinkel van de IJzeren Krui sen. In Stuttgart volgde de directeur van een aannemersbedrijf dagelijks het wel en wee van zijn tweehonderd werkkrachten. Des te verheugender was het voor hem toen de accoun tant die de loonadministratie contro leerde plotseling uitriep: „Maar dat is niet te geloven! Hier hebt u een werk nemer die alle andere in plichtsge trouwheid overtreft. Hij heeft verre weg de meeste overuren gemaakt van alle arbeidskrachten en daarbij heeft hij in drie jaar geen dag verzuimd door ziekte." „Of werken ook gezond is!" riep de directeur. Hoe heet hij?" „Schulze", sprak de accountant, „Monteur Schulze". De directeur liet alle monteurs die hij kende voorbij zijn geestesoog trek ken en vond ze er allemaal uitzien om Schulze te heten. „Hoe oud is hij?" vroeg hij aan de accountant. „Dat is komisch", zei de accoun tant. „Hij is juist gisteren vijftig jaar geworden". „Dat moeten wij vieren!" riep de directeur. Hijdrukte op een hefboom pje en sprak op discrete toon: „Juf frouw Ida". Een hups wezen trad heupwiegend „Juffrouw Ida", zei de directeur, „Monteur Schulze". „Dat treft slecht", zei juffrouw Ida „Monteur Schulze heeft zich vanmor gen ziek gemeld". „Dat is tragisch!" riep de directeur „Ofschoon, de man heeft het wel ver diend. Haalt u toch de cognac maar, dan nemen we vast een glaasje op zijn herstel". Juffrouw Ida ging weg, maar niet om de cognac te halen. Zij haalde een voorschot op haar salaris en op stapte ze in haar rode sportwagen en reed naar het vliegveld. De volgende dag lag ze op het strand van Majorca na te denken over de drie heerlijke jaren dat ze een dubbel salaris had ge had: van haarzelf en van de door haarzelf verzonnen monteur Schulze (ADVERTENTIE) 53. Na het gesprek met kapitein Sioe is Rechter Tie regelrecht naar de herberg gegaan om wat te rusten en te bekomen van alle opwinding. Het ergert hem dat hij niet zeker weet wie er een aanslag op hem heeft laten plegen. Het is een on rustig gevoel als je je vijanden niet kent. Rechter Tie is net weer opgestaan. Als hij het raam opent om de frisse namid daglucht te laten binnenstromen, wordt er aan de deur geklopt. De bekoorlijke jon ge Violet komt binnen met een blad, waar op rijst en thee. „Het zou nu een goed moment zijn om een tochtje op de rivier te gaan maken, dokter", zegt het meis je. „Het is koel en de eerste paar uur heb ik toch niets te doen. Visgerei heb ik genoeg in mijn boot". De Rechter be denkt zich niet lang. Eigenlijk was hij de afspraak met Violet te gaan vissen alweer vergeten, maar de koelte op de rivier zal hem helpen zijn gedachten te ordenen, en bovendien kan hij op deze manier de buitenmuren van het paleis ver kennen! Volgens de prinses moet de dief van het halssnoer over de rivier gekomen zijn en de muur hebben beklommen. Een kwartiertje later betreden ze de ka de. Violet heeft aan alles gedacht en zelfs voor zonnehoeden gezorgd. „Daar ligt mijn boot al!", roept het meisje vrolijk. 945. De koude thee deed wonderen. Voor de ogen van de verbaasde toeschou wers kromp Karo in een tot zijn gewone grootte en hij trok een zicht, alsof hij het eigenlijk niets bijzonders vond. Maar pro fessor Omega werd er helemaal opgewon den van. „Het werkt.het werkt.mijn naam zal groot in het wetenschappelijke tijd schrift komen! Meer thee emmers thee.we gaan iedereen weer normaal maken". In de woning van de burgemeester kwam iedereen bijeen, die door het eten van vis teveel gegroeid was. Groot was de blijd schap van de getroffenen, alleen de bur gemeester had nog iets te klagen: Kijk mijn pak eens, totaal gescheurd, hoe moet dat nu als ik een lint moet doorknippen?" „Dan zegt u gewoon, dat u een beetje te ver geknipt hebt"., antwoordde Bram, die nu aan de beurt was om met de vissen grootgemaakt te worden. 4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17