Vragen over Schiphol- herrie TIEN JAAR TUNNEL Prognose: 1970 USSR Samen naar Mars HET WEER „Tres" schaft installatie af Aanklager eist maximum straf: dertig jaar V redesplan van Eban SCHEVENINCEN IS ZICHZELF WEER moms ?l IA ARD( IUE "Uot" bel 24442 Matroos gedood in Velsen-Noord Centraal Orgaan bezorgd over houding regering KINDERLEVENS IN GEVAAR Proces-Debray in Bolivië begonnen Haarlemse auto rijdt veewagen binnen •rit autoschade? mr. opticien j. grit CentrA iVANl I GEL I IoerI y spons mÊÊÊM- Zie pagina 6 en pagina 1 Voorzichtig Zonnige perioden Hoog tempo Het woord is aan Zie verder pagina a Wim Kan voor Belgen geSilmd pagina 15 contactlensspecialist hoortoestel practicus 1 KAMER VLOERBEDEKKING NU SLECHTS 125,— CAMEL-TWEEDJASSEN Klassiek Bankstel -- U zag het op TV Koop vandaag nog eenVllGdOzeem v.a. f 3.95 52e JAARGANG NUMMER 278 Kantoor: Geopend Tel. adm. Tel. red. Uitgave: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. 15389. na kantooruren 02560-6484. Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN »E KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije DEN HAAG. Is het waar, dat sinds 1961 door de regering via de Rijks dienst voor het Nationale Plan en de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland gepoogd is de toen be staande bouw- en uitbreidingsplannen van de gemeenten rondom Schiphol te inventariseren, met het doel deze vanwe ge de te verwachten geluidshinder van het nieuwe Schiphol aan te passen? Deze schriftelijke vragen heeft het Twee de Kamerlid Wiegel (VVD) tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat gericht. Hij vraagt verder of het waar is dat deze pogingen zijn mislukt door gebrek aan medewerking van de gemeenten Am stelveen en Amsterdam en of het, wan neer van de rondom Schiphol gelegen ge meenten alle medewerking was verkre gen, mogelijk was geweest grote gedeel ten in de „geluidstroggen" onbebouwd te laten. Als een wonderlijk soort zwam steken de ventilatietorens van de Velsertunnel boven de IJmond uit. Teken van triomf of van misreke ning? By tien jaar Velsertunnel constateren wij dat de oeverver bindingen nog niet je dat zijn. s 3 (Van onze ruimtevaartmedewerker) BELGRADO. De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie streven naar samenwerking bij toekomstige zeer kostbare ruimtevaartprojecten, zoals een landing van ruimtevaarders op de buurplaneet Mars in de jaren '70. Er zijn al besprekingen in die rich ting op het hoogste niveau gaande, hoewel zij nog niet in het officiële stadium zijn. Een en ander bleek ons uit gesprekken die wij hadden met Amerikaanse en Russische leidende figuren op ruimtevaartgebied tijdens het internationale ruimtevaartcon gres dat in Belgrado wordt gehouden. Een dergelijke samenwerking bij een eerste bemande vlucht naar de maan is niet meer mogelijk. De voorbereidingen daarvoor, zowel aan Russische als aan Amerikaanse zijde zijn al te ver gevor derd. Zowel de Amerikanen als de Russen zijn technisch gezien in staat vóór 1980 I ruimtevaarders op Mars te laten landen en weer veilig naar de aarde terug te brengen. Een dergelijk retourtje naar I Mars zou onggeveer een jaar reizen kos ten en naar een zeer ruwe schatting 500 miljard gulden eisen, welke kosfen voor namelijk betrekking hebben op voorberei dende onderzoekingen en experimenten. De lanceerraket, het ruimtevaartuig en de uitrusting van de bemanning kosten in |deze orde van grootte niet veel. Over deze cijfers zijn de Amerikanen en Russen het roerend eens. En zij weten ook dat de uitvoering van dergelijke pro jecten eigenlijk de financiële middelen van één land te boven gaan, ook al zijn allen ervan overtuigd dat mettertijd de praktisch nuttige fall-out van de ruimte vaartkosten aanzienlijk groter zal zijn. Ook nu al zijn de vruchten van de ruim tevaart veel groter dan de paar honderd miljard gulden die erin gestoken zijn. Weerrapporten 1, Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8, 9 In de Vishal en op zee8 Ferdinand 13 Aangestipt 17 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 11 Sport 21 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Zonnige perioden en op de meeste kaatsen droog weer. Vannacht en norgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Prof. dr. C. S. Draper, president van |de internationale academie voor ruimte vaart en een van de leidende figuren van het Amerikaanse ruimtevaartpro I gramma, drukte het nog wat voor zichtig uit in een onderhoud dat we met hem hadden: „Wij moeten wel tot sa menwerking komen, want alleen hebben we er het geld niet voor. Het zou waan- zin zijn, wanneer twee landen ieder voor zich die 500 miljard gulden ging uitge ven, terwijl ze dan toch eigenlijk beide hetzelfde doen. Wij moeten dit zien als een onderneming van de mensheid en niet van naties". I Prof. Sedov, de topman van de Russi sche delegatie in het ruimtevaartcongres, was nog iets voorzichtiger door te zeg gen: „Ja, als er een basis voor samen werking gevonden kan worden waarom dan niet". Maar anderen, die niet direct genoemd wilden worden, lieten zich in informele gesprekken veel positiever uit. Er zijn besprekingen aan de gang, op het hoog ste niveau, en er worden mogelijkheden afgetast, waarover zeer binnenkort be slissingen genomen worden. Het is bekend, dat het Amerikaanse Congres het ruimtevaartbudget voor het nu lopende jaar aanzienlijk heeft besnoeid waardoor geen fondsen meer over zijn voor de voorbereiding van zeer kostbare projecten na een maanlanding in 1969. De bezuiniging is voor een belangrijk deel te wijten aan de kosten van de oorlog in Vietnam. De indruk bestaat dat de Sovjet-Unie ook met noodzakelijke bezuinigingen kampt, mede als gevolg van de militaire inspanningen in verband met het conflict met China. Onder deze onstandigheden ligt een samenwerking voor de hand, maar daartoe zal zeer snel moeten worden besloten, wanneer ze enig effect wil sor teren. In een project als een bemande vlucht naar Mars moet de samenwerking van het begin af bestaan, anders zijn er al te veel geld en mankracht geïnvesteerd in de ontwikkeling van uiteenlopende sys temen. De voorbereidingen zullen zeker zes tot acht jaar vergen, waarschijnlijk zelfs tien. Dus een landing voor 1980 maakt het no dig dat in 1970 een gezamenlijk plan de campagne is opgesteld. Dat betekent dat de onderhandelingen nu in een hoog tem po gevoerd moeten worden. Onze indruk van gesprekken met ruimtevaart-experts uit Oost en West in Belgrado is dat men onlangs al hiermee is begonnen. (Van onze correspondent) UTRECHT Het gezelschap ,Tres" van het Utrechtsche studentencorps, dat in op spraak is gekomen door een dodelijk on geluk bij de installatie van nieuwe leden in april 1965, heeft in een brief aan de senaat van het corps beloofd, zich in de toekomst onvoorwaardelijk te onthouden van iedere installatierite, en van iedere manifestatie „waaruit voor niet-leden het bestaan van Tres blijkt." De senaat heeft besloten deze verkla ring van Tres te accepteren, maar het gezelschap tevens laten weten, dat het lidmaatschap van Tres onverenigbaar verklaard zal worden met dat van het Utrechtsch Studenten Corps, als men zich niet aan zijn belofte houdt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN—NOORD Dinsdagmiddag heeft zich op het havenbedrijf van de pa pierfabriek Van Gelder een dodelijk onge val voorgedaan, waarvan een 43-jarige uit Estland afkomstige matroos het slachtoffer is geworden. De matroos, die deel uitmaakte van de bemanning van het Liberiaanse schip „Lor na". werd door vallend hout dermate ern stig aan het hoofd verwond, dat hij tijdens het vervoer naar het Roode Kruis-zieken- huis in Beverwijk is overleden. Het slachtoffer liep ondanks een waar schuwing van de kraanmeester op de kade onder een hijs palen door. Een uit deze hijs vallende paal trof hem aan het hoofd. (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Het Centraal Orgaan voor de Economische betrekkingen met het buitenland is ernstig bezorgd over het feit, dat de Nederlandse regering en het parlement zich al verscheidene ma len publiekelijk hebben uitgesproken over politieke ontwikkelingen in het buiten land. In een brief aan de regering wordt gesproken van „gebleken potentiële re percussies in het economische vlak die daarvan het gevolg waren". Gedoeld wordt hier kennelijk op de duikbootorders voor Wilton-Fijenoord en de politieke stellingname inzake het con flict in het Midden-Oosten. Ook de handel met Griekenland gaat moeilijker. Het Centraal Orgaan wijst erop dat ons land in hoge mate afhankelijk is van goede economische betrekkingen met het buitenland. „Een verkleining van de kring van landen waarmee Nederland goede economische betrekkingen onderhoudt, brengt de materiële belangen en dus de welvaart van het Nederlandse volk in het geding", aldus het schrijven. Gabriel Vahanian: De vraag is niet of God bestaat, maar of de mens bestaat bij de gratie Gods. In het rode-kruisscentrum van Tijuna in Mexico wachten de moeders met hun kinderen die na het eten van met parathion besmet brood plotse ling ernstig ziek werden. CAMIRI (AFP en AP) Met strenge veiligheidsmaatregelen is in Bolivië het proces begonnen tegen de Franse marxist. Regis Debray en zes andere be klaagden, die worden beschuldigd van medeplichtigheid met de Castro-guerrilla- strijders. De juristen en waarnemers bij het pro ces geloofden hun oren niet, toen na de voorlezing van de tenlastelegging de pre sident van de rechtbank het woord gaf aan de aanklager, kolonel Emberto Iriar- te Paz, die, gestoken in het gala-uni form van de Boliviaanse strijdkrachten, zijn requisitoir hield. De advocaten van de verdediging keken elkaar met verba zing aan. Nadat de procureur de maximale straf had geëist wegens „rebellie, roof en moord", reageerde de verdediging. Eén minuut daarvoor deed zich een andere ernstige afwijking van de gebruikelijke gang van zaken voor: het slot van het requisitoir van kolonel Iriarte werd met een donderend applaus begroet, dat bijna veertig seconden aanhield. De Argentijnse advocaat van een der verdachten, Mendizabal, vond de passie, die zich had ontladen een justitie, die on partijdig wil zijn, onwaardig. Hij eiste, dat de militaire rechters in plaats van uniformen toga's droegen. Hij eiste ook, dat men zich hield aan de procedure, die voorziet in discussies voorafgaande aan het requisitoir. De president van de rechtbank kolonel Guachalla hamerde evenwel de Argentijn tot de orde. Hij zei niet te kunnen toela ten, dat men de betrouwbaarheid van de militaire justitie van Bolivië in twijfel trok. De zitting werd daarna verdaagd. De maximumstraf in Bolivië is dertig jaar voor o.m. hoogverraad. De doodstraf werd dit jaar afgeschaft. STRAATSBURG (AFP) De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft woensdag de raadge vende vergadering van de Raad van Europa een vredesplan voor het Nabije Oosten voorgelegd. Het plan is gebaseerd op het concept voor een Middellandse- Zeegemeenschap tussen de drie aan el kaar grenzende landen Israel, de Libanon en Jordanië, met behoud van hun soeve reine rechten. Eban stelde een economische fusie voor van het Jordaanse Akaba en het Israëli sche Eilath tot een gemeenschappelijk geëxploiteerde haven en demilitarisering van het schiereiland Sinaï Hij opperde voorts de kwestie van de Arabische vluchtelingen zowel regionaal als internationaal op te lossen. Het is niet doenlijk dat één land dit probleem op lost, aldus Eban. Zonder het plan-Tito te noemen ver wierp Eban het idee van een regeling voor het Arabisch-Israelisch conflict, uit gaande van garanties door de grote mo gendheden. Hij achtte het wel mogelijk, dat deze garanties in een later stadium een waarborg zouden kunnen vormen vormen voor tussen de betrokken landen onderling tot stand gebrachte akkoorden. Eban sprak zich voorts uit voor een „di plomatieke regeling" van de status van de heilige plaatsen. (Van onze correspondent) STOMPETOREN. Vanochtend om streeks kwart over vijf is aan de Noor dervaart in Stompetoren een personenauto bestuurd door een Haarlemmer via de laadklep een geparkeerd staande veewa gen binnengereden. Deze wagen stond met brandende lichten langs de weg. De automobilist heeft vermoedelijk niet ge merkt dat de veewagen stilstond. De Haarlemmer liep verwondingen op aan hoofd, voeten en een been. Hij is opge nomen in het centraal ziekenhuis in Alk maar. De personenauto werd totaal ver nield. De veewagen zwaar beschadigd. ADVERTENTIES n.v. fovea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 91 - Tel. 15072 VAN DOESBURG WIJKERMEERWEG 50 BEVERWIJK Speciale septemberaanbieding maat 4 x 3.50 meter Grote keus in div. soorten kamerbreed tapijt. Evt. gespreide betaling. KENNEMERPLEIN 1, TEE. 19373. HAARLEM Bartefjorisstraat - Haarlem - Tel. 15531 leidsestraat (bij Komngaplein) Telefoon (020) MHM - KEgg Klassiek bankstel met losse rug- en zitkussens van Good will polyether, overtrokken met zware Draion antiek velours. Heerlijk zacht en comfor tabel zittend. Een bankstel waar u direkt verliefd op bent. In goudgeel, flessengroen, wijnrood en ivoorkleur lever baar, vanaf ƒ1325. Wij kunnen u hierin 4 mo dellen laten zien. Kom eens kijken bij aubelen HU>U. 's Maandags gesloten. Nu de herfst in het land is lijkt Scheveningen. weer precies op Scheveningen. De vissersvrouwen wandelen in het najaarszonnetje en de man van de frisdranken trekt erop uit om een kapitaal aan statie geld te innen. Alleen de oude baas met de pijp gelooft er kennelijk nog niet helemaal in.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1