DAG TOT DAG [Brown verdedigt in VN Britse politiek inzake Gibraltar \Felle aanval op Zuid-Afrika Al 34 kinderen gestorven in Tijuana Burgemeester van Berlijn neemt ontslag Washington overweegt: eerst luchtalarm dan bombardement Kannellopoulos waarschuwt üniefcoos W erkdiner voor „Grote Vier" Rumoer om bal ter ere van Johnson KIESPIJN? Water wast in Harlingen ntaar op actuele zaken Het noorden in Bedenkelijk Linkse federatie doet aanval op De Gaulle Bonn wil gezant voor gesprek met DDR Oppositie in VS tegen oorlog zou zijn toegenomen Ministers zouden kaarten van vijfhonderd dollar verkopen f WITTE KRUIS China sluit het handelskantoor in Londen Man na 58 dagen uit boom gehaald WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 itfii Gelukwens voor Spanje van de EEG was „bel'eefdheidsgebaar" Alléén als er Uniekaas op staat, sta ik in voor de kwaliteit Wèg pijn fijn; Als u poeders kiest! X. WASHINGTON (Reuter). In Washington is rumoer ontstaan over een actie van de democratische partij om voor vijfhonderd dollar (bijna 1.800 gulden) per stuk kaarten te ver kopen voor een op 7 oktober te hou den bal ter ere van president John son. amm Het tienjarig bestaan van de Velsertun nel, waaraan wij elders in dit blad aan dacht besteden, geeft geen reden tot feest gedruis. Er is slechts bezorgdheid te con stateren bij allen die bij de functie van deze tunnel in het Noord- Zuidverkeer be trokken zijn. De redenen tot deze bezorgd heid worden bij het lezen van de 2 pa gina's verderop in dit nummer wel dui delijk: de capaciteit van de twee tunnel buizen staat nu al in geen enkele verhou ding meer tot de omvang van de ver keersstromen, die zij moeten verwerken. Er dreigt een noodtoestand te ontstaan, wanneer het verkeer de intensiteit zal be reiken die uit de cijfers van de verkeers progressie kan worden berekend. Helaas zijn die cijfers nog niet eens in overeen stemming met de toekomstige werkelijk heid. Verkeerscijfers zijn dat nooit, om- dat zij zijn gebaseerd op een percentuele toeneming die is afgeleid uit de vooraf gaande jaren. De extra-toeneming tenge volge van omstandigheden die op dit ogen blik nog geen reële factor vormen is er niet in gecalculeerd. Wie de situatie in de tunnel op spits uren kent, moet zich realiseren dat deze situatie over enkele jaren op elk uur van de dag zal gelden, terwijl de spitsuren een overlast zullen veroorzaken die tot een al gehele verstopping van de tunnel zal lei den. Wat moet er worden ondernomen om deze verstopping te voorkomen en het Noord-Zuidverkeer op gang te houden? Een tweede tunnel? Een nieuwe tunnel bij Buitenhuizen, de zogenaamde Stam- tunnel? Wat er ook gebeurt, het moet snel gebeuren. Het Stamtunnel-project is het snelst te verwezenlijken. Andere plannen zouden dit project weer vertragen en de leniging van de nood verschuiven naar een veel later tijdstip, waardoor intussen de chaos tot een hoogtepunt komt. Dat is zo ongeveer de mening van Rijkswater staat, die sterk doordrongen is van het gevaar dat hier voor een vlotte afwerking van het verkeer op de loer ligt. Het is vanzelfsprekend een gevaar, dat niet alleen zijn invloed heeft op het ver keer zelf, maar op de hele streek. De gemeenten die aan de mondingen van de Velser tunnel liggen, ondervinden nu reeds de narigheden van de situatie. Zij zullen rekening moeten houden met de noodzaak tot uitvoering van kostbare projecten die doorstroming van het verkeer binnen hun gebied garanderen in aansluiting op de nieuwe onderdoorgang onder het Noord zeekanaal, waar die dan ook mag komen. Een nauwe samenwerking zal daartoe on misbaar zijn. Een argument temeer om haast te maken met de gemeentelijke in deling van de IJmond ligt er voor de rijks overheid eveneens in besloten. Maar ook lijkt er aanleiding aanwezig om de plan nen voor de kanaaloever en het streek plan nog eens duchtig onder de loep te nemen, wil men niet een nieuw gevaar toevoegen aan het oude, namelijk: het stimuleren van een ontwikkeling in een totaal verkeerde richting door het nege ren van verkeerstechnische onmogelijk heden. De omstandigheden veranderen zo snel en de problemen groeien zo hard, dat men zich niet de weelde kan veroor loven oude cijfers en oude schema s te handhaven, als blijkt dat zij volkomen zijn achterhaald. iMiMWMMMMMMWMMMWMWMMWMMWMMMMiMMMMyiiMiw» I fc.jUMtWMiailMIIMIIUIJMMWWIWMW'MMII»»»!»»»» Het Centraal Orgaan voor de Neder landse Economische Betrekkingen met het buitenland heeft de premier en de mi nisters van Economie en Buitenlandse Za ken gewaarschuwd tegen het gevaar, dat onze buitenlandse handel schade onder vindt van politieke activiteiten en uitingen van regering en parlement, en heeft in een brief de genoemde bewindslieden ver zocht „het economische arbeidsveld zo min mogelijk te doen inkrimpen" door politieke beslissingen of uitlatingen. Het is wel duidelijk waar het Centraal Orgaan op doelt: het laten blijken van afkeer ten opzichte van het Griekse re gime, het hekelen van de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika, het partijkiezen voor Israel, het critiseren van de Spaanse die tatuur, enzovoort. Gevallen dus waarin de regering in het kader van internationale, gezamenlijke afkeuringen haar stem laat horen als voorstandster van democrati sche vrijheid en mensenrechten. „Het lijstje van landen waarmee we prettig handeldrijven dreigt steeds kleiner te worden," klaagt de heer De Meester, die namens het Centraal Orgaan schrifte lijk het woord voert. „Het klimaat ver slechtert en het wordt steeds moeilijker onze produkten in bepaalde landen te ver kopen." Dus: „houdt op met dat onvoordelig po litiek moraliseren en sluit liever de ogen voor de manier waarop sommige rege ringen met de vrijheden en rechten van hun eigen mensen omspringen, of de wij ze waarop zij zich tegen andere landen gedragen. Stem in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties altijd blan co, dan trapt men op niemands tenen en blijft de winkel goed beklant." Het is een opvatting die slechts kan op komen in de gedachtenwereld van hen, voor wie het „pecunia non olet" eerste levensbeginsel is. Zij past natuurlijk vol ledig in de opdracht, die het Centraal Orgaan heeft aanvaard, namelijk het sti muieren en uitbreiden van onze buiten landse handel. Als zodanig kan men er eigenlijk weinig bezwaar tegen hebben. Kwalijker echter is het feit, dat dit Orgaan meent parlement en regering te mogen adviseren tot een gedragslijn, die het «materiele gewjp stelt boyen iedfflg vorm van nationaal zelfrespect en politie- ke mqraal. Er is welhaast geen enkele re gering ter wereld die zó voorzichtig, zó opportunistisch en zó aarzelend als de Ne derlandse haar stem laat horen op het internationale podium, wanneer het poli tieke fatsoen en het menselijke recht in opspraak zijn. En dat zou dan nóg minder moeten? Een politiek die dit advies volledig zou opvolgen zou zijn gebaseerd op de grofste vorm van materialisme die denkbaar is. Het is een bedenkelijk verschijnsel dat deze laatste overweging niet is opgekomen in het Centraal Orgaan, toen het plan tot het schrijven van die brief was gere zen. NEW YORK (Reuter). Groot-Brit- tannië's minister van Buitenlandse Za ken, George Brown, heeft in de algemene vergadering der V.N. de commissie van de V.N. gecritiseerd, die zich met het ko lonialisme bezighoudt. Hij verweet deze commissie een „dogmatisme" van een zeer simpele soort. „Mijn landgenoten zijn „verbijsterd en gebelgd" door de aanval op Engelands koloniale politiek. Die aanval is volkomen onjuist geweest omdat de Britten niet al leen geloven in het recht van alle vol keren om hun eigen toekomst te bepalen, maar dit geloof ook in daden hebben om gezet". Brown was bijzonder verontwaardigd over het feit dat'de commissie een reso lutie had aangenomen met de bedoeling het door Groot-Brittannië in Gibraltar gehouden referendum ongeldig te verkla ren. Brown hoopte niettemin dat het ge sprek tussen Engeland en Spanje hervat zal worden. De Britse minister noemde verder de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika af schuwelijk. Dit neemt echter niet weg dat Si*» ,Aw::«w.W» De Zuidafrikaanse minister imn Buitenlandse Zaken Hilgard Muller (links) en de permanente vertegen woordiger bij de VN Matthijs L. Botha luisteren naar George Brown. uinAmuuuurnjuuuinnwwiuuiWMWMWHiinnnnnnnfwvvwin (Van onze correspondent) PARIJS. De linkse federatie van Frangois Mitterrand heeft bekendge maakt op 2 oktobér, wanneer het Franse parlement na de vakanties weer voor het eerst bijeenkomt, een motie van wantrou wen tegen de regering Georges Pompi dou in te zullen dienen. Die motie is vooral gericht tegen de sociaal-economische politiek van het ka- binet-Pompidou, zoals die door de blanco volmachten wordt uitgedrukt. Als de mo tie een meerderheid verwerft zal de re gering worden verplicht af te treden. Vrijwel zeker is dan eveneens dat gene raal De Gaulle het parlement met ont binding zal bestraffen, zodat nieuwe Kamerverkiezingen zouden moeten wor den uitgeschreven. Gezien de krachtsverhoudingen in het huidige parlement, waar de regering slechts over twee a drie stemmen meer derheid beschikt, zal de stemming over] de motie een dubbeltje op zijn kant zijn Parathion in brood gevonden TIJUANA (Mexico), (AP). Het aan tal dode kinderen te Tijuana is gestegen tot 34. Zeven chemici hebben de maaginhoud van enkele slachtoffers onderzocht en pa rathion gevonden. Dit landbouwvergif blijkt in het brood te hebben gezeten. Vplgens de politie liggen nog 110 perso nen met ziekteverschijnselen in het zie kenhuis. ,r Engeland het niet wil laten aankomen op een economische oorlog met Zuid-Afrika. Wat Rhodesië betreft sloot Brown het gebruik van geweld uit. Van alle kolo niale vraagstukken zal Engeland de kwestie-Rhodesië echter met de hoogste voorrang behandelen. Een weg terug in deze bestaat voor Engeland niet. Inzake het nabije Oosten was Brown het niet eens met Israels minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, die in de algemene vergadering heeft gepleit voor een regeling van het conflict aldaar uit sluitend via rechtstreekse onderhandelin gen tussen Israel en de Arabische landen. De Britse minister was van mening dat die regeling slechts via de Verenigde Na ties tot stand kan komen. Groot-Brittan nië kan niet akkoord gaan met een rege ling door middel van geweld. „Geen en kei land mag gebied verwerven door mid del van een oorlog. Dit betekent dat Is rael zich moet terugtrekken," aldus Brown, „en dat Israels buurlanden het bestaansrecht van Israel moeten erken nen". BRUSSEL, (AP). De uitvoerende commissie van de EEG heeft gezegd dat het gelukstelegram dat zij aan de Spaan se regering gezonden heeft op de Spaan se nationale dag slechts een beleefdheids- gebaar was en geen politieke stelling- name inhield. De commissie antwordde dit op een schriftelijke vraag van het Nederlandse socialistische lid van het Europese parle ment J. Burger. De heer Burger had om opheldering ten aanzien van het door de commissie aan ambassadeur Alberto Ullastres, hoofd van de Spaanse missie bij de EEG, gezonden telegram gevraagd, omdat de nationale dag van Spanje de opstand van de fas cisten tegen de democratische Spaanse regering herdenkt. Meestal geeft deze dag aanleiding tot anti-democratische redevoeringen en arti kelen, waarin liberalen en socialisten ge brandmerkt worden als communisten. BONN, (DPA). De Westduitse re gering is van plan een officiële afgezant te benoemen voor rechtstreekse onder handelingen met Oost-Berlijn over een „modus vivendi" in de betrekkingen tus sen de twee Duitslanden. Bondskanselier Kiesinger zal premier Stoph van de DDR in een nieuwe brief meedelen, dat zijn regering een commissaris voor dergelijke besprekingen die zowel in Bonn als in Oost-Berlijn zouden kunnen plaatsheb ben gereed houdt. Diens rang zal on middellijk onder die van een minister liggen. In Bonn wordt als vaststaand aangeno men dat de staatssecretaris voor zaken die geheel Duitsland betreffen. Karl Krautwig, deze functie zal gaan bekleden. „Help, alstublieft. Red onze stad' 'smeekte burgemeester Veale van het 40.000 inwoners tellende stadje Mc- Callen, in de Amerikaanse staat Texas, dat door het water van de Rio Grande wordt bedreigd. De rivier, gezwollen door de regens van de orkaan Beulah, is veranderd in een grote binnenzee, waarin huizen, dood vee en afval ronddrijven. In Harlingen voeren reddingsploegen een hopeloze strijd tegen het was sende water. Ook het noordoosten van Mexico wordt door overstro mingen bedreigd. Hier zijn een mil joen mensen dakloos of geëvacueerd. Op het kaartje van het gebied bij de Golf van Texas, zijn de steden die door het water bedreigd worden onderstreept. Bij de Golf van Mexico vormt zich intussen een nieuwe wervelstorm. Kuststeden waar de toestand nu al rampzalig is, zijn op nieuw gewaarschuwd. WASHINGTON (AFP en Reuter) De voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, generaal Earle Wheeler, heeft toegezegd, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid om bevolkingscentra in Noord-Vietnam te bombarderen na tevoren de bewoners te hebben gewaarschuwd. Blijkens een sterk gecensureerd ver slag van een verklaring voor de subcom missie uit de senaat voor de paraatheid zei de generaal op 16 augustus jongstle den, dat de Noordvietnamezen in vele ge vallen militaire installaties, aanvalswa pens en olie-opslagplaatsen in stadscentra hebben opgericht. Voorts deelde generaal Wheeler mee, dat zijns inziens de regering geleidelijk toestemming zal geven voor het bombar deren van verscheidene doelen, die nu nog niet mogen worden aangevallen. Hij vond de afsluiting van de haven Haipong een belangrijk punt. In antwoord op vragen zei hij dat pre sident Johnson zelf had verboden het vliegveld van Phoec Jen, op 24 km van Hanoi, te bestoken. Hij verklaarde niet te weten, of dit verbod was uitgevaardigd, omdat zich Russische adviseurs en techni ci op deze basis zouden bevinden. De Amerikaane democratische senator William Fulbright, voorzitter van de se naatscommissie voor Buitenlandse be trekkingen, heeft opnieuw behandeling van de kwestiel Vietnam door de Verenigde Na ties bepleit. Volgens Fulbright kan alleen de Veilig heidsraad een staakt-het-vuren aanbeve len, aangezien de Verenigde Staten niet van plan zijn de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. De senator zei geen enkele rechtvaar diging voor het voortzetten van de oorlog in Vietnam te zien. Volgens een door de „Los Angeles Ti mes" ingestelde opiniepeiling in Califor- nië is de oppositie tegen president John-1 sons Vietnamese politiek van 24 tot 59 percent gestegen in een periode van an derhalf jaar. Van de ondervraagden wenst 58 percent vredesonderhandelingen zonder voorwaarden vooraf. In maart 1966 was het percentage 35. j ATHENE (AP). De afgezette pre mier, Panyiotis Kannellopoulos heeft openlijk geëist dat de militaire junta die het land regeert afstand doet van zijn macht. Anders, waarschuwde hij, zal het land voor een ramp komen te staan. Kanello- poulos, die bij de staatsgreep van 21 april aan de dijk werd gezet, legde deze verklaring af voor buitenlandse corres pondenten. Hij riep hen naar zijn huis in Athene, waar hij woont sedert hij bij de staatsgreep werd afgezet. ADVERTENTIE zegt de kaasbaas van de Nederlandse Kaas Unie 1 Wie kan het beter weten? Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A I I e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A 11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaasl ZIE TOE dat u werkelijk krijgt. Groen jonge kaas; rood jong belegen; blauw belegen; paars extra belegen; geel oud; bruin overjarige kaas. NEW YORK (Reuter/AFP) De minis ters van Buitenlandse Zaken van de grote vier hebben dinsdagavond op uitnodiging van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties voor het eerst sinds bijna twee jeer een gezamenlijk gesprek gehad. Tijdens het „werkdiner", dat Thant hun en de V.N.-vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Engeland, Rusland en Frankrijk had aangegboden, kwamen vol gens' de1 woordvoerder van Thant de toe stand in het Nabije Oosten, de kwestie Cy prus en de door Thant geopperde mogelijk heid van privé- vergaderingen van de vei ligheidsraad op ministerieel niveau ter sprake. De kwestie Vietnam werd „niet speci fiek" behandeld en de besprekingen waren slechts „verkennend". Toch was de se cretaris-generaal „zeer tevreden" over het resultaat van het onderhoud. Aldus de woordvoerder. Hij gaf te kennen dat de besproken onderwerpen door Thant zelf naar voren waren gebracht. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BONN. Burgemeester Heinrich Al- bertz van West-Berlijn, die eind vorig jaar Willy Brandt opvolgde, heeft gis teren als gevolg van moeilijkheden in het stadsbestuur zijn ontslag aangeboden. Al- bertz schrijft in zijn ontslagbrief aan het Huis van Afgevaardigden, dat ook de overige leden van het stadsbestuur, acht sociaal-democraten en een vrije demo craat, hun ambt ter beschikking stellen. Het Huis van Afgevaardigden heeft Al- bertz gevraagd de lopende zaken te blij ven behartigen tot zijn opvolger is be noemd en er een nieuw stadsbestuur is gevormd. De relletjes rond het bezoek van de sjah van Perzië in de afgelopen zomer, die de vormen van een volksopstand be gonnen aan te nemen, hebben Albertz dus op de keeper beschouwd toch zijn po sitie gekost, al heeft hij de eer aan zich zelf gehouden. LONDEN-HONGKONG (Reuter)—Chi na heeft zijn handelskantoor in Londen gesloten, vermoedelijk wegens de beper king die de Britse regering Chinese di plomaten heeft opgelegd, zo meldt het dagblad „The Financial Times". Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking heeft de sluiting bekendge maakt van de Chinese ambassade in Tu nis. Aanleiding hiertoe vormde de hou ding van de Tunesische regering in een conflict die „een grove belediging voor de grote volksrepubliek China was," al I dus het persbureau Nieuw China. Volgens bladen als de New York Times en de Washington Post zouden leden van de regering op cocktailparti.jen trachten kaarten te verkopen aan relaties uit de industriële wereld, waardoor het gevaar van beïnvloeding van bewindslieden van de kant van de zakenwereld niet denk beeldig zou zijn. De New York Times wist te berichten dat de minister van Vervoer, Alan Boyd, vorige week met vertegenwoordigers van transportondernemingen was uitgenodigd voor een ontvangst, waarbij de democra tische partij kaarten voor het diner-dan sant had verkocht. Ook de ministers van Handel, Binnenlandse Zaken en Land bouw zouden dergelijke bijeenkomsten hebben bijgewoond. Woordvoerders van de betrokken ministeries hebben inmid dels ontkend dat er iets onoorbaars zou zijn gebeurd. MANILLA (Reuter). Door tussen komst van president Marcos is een 48-ja- rige Philippijnse boer, Quirino Berja, uit een twintig meter hoge palmboom gehaald waar hij al 58 dagen had doorgebracht uit vrees voor zijn dorpsgenoten die één van zijn zonen zouden hebben vermoord. De man was al die tijd met behulp van een mand aan een touw van voedsel voor zien door een buurvrouw. Zijn „redding" verliep niet gemakkelijk doordat Berja zich krachtig verzette. Hij is met uitput tingsverschijnselen in een militair hospi taal opgenomen. Het diner-dansant, waarvoor de bal zaal van een Washingtons hotel met drieduizend plaatsen is afgehuurd, moet de democratische partij van de schuld afhelpen die nog is overgebleven van de verkiezingscampagne voor president Johnson in 1964, terwijl men hoopt ook iets over te houden voor de campagne van volgend jaar. Volgens de Washing ton Post is de belangstelling voor de kaar ten van vijfhonderd dollar niet groot. Ruil. Een Cubaanse ballingenorganisatie heeft via de Tsjechoslowaakse ambas sade in Washington de Cubaanse rege ring levensmiddelen en medicamenten ter waarde van vijf miljoen dollar aan geboden in ruil voor de vrijlating van vijfhonderd politieke gevangenen in Cuba. Overgang. Een toenemend aantal negers in Zuid-Afrika verlaat de protestantse kerken om over te gaan tot het rooms- katholicisme of de islam. De oorzaak zou zijn dat de protestantse kerken zich niet duidelijk uitspreken over rassen kwesties. Akkoord. In de onderwijzersstaking in New York, die de openbare scholen twaalf werkdagen heeft stilgelegd, is een voorlopig accoord bereikt. Duel op de zweep. Een congreslid van Uruguay heeft de uitdaging tot een duel van de burgemeester van Colonia aan genomen op voorwaarde dat er met de zweep wordt gevochten op een open baar plein. Burgemeester Roque di Co- no heeft congreslid Rocardo Planchon uitgedaagd tot een „duel tot de dood" wegens een aanval op zijn beleid over de radio. Sjelepin. Alexander Sjelepin is door de Sovjetrussische leiders ontslagen als partijsecretaris.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3