Sluisweg biedt geen soelaas Onderzoek en studie Het is altijd hollen of stilstaan ijjpfi Bij Hoogovens zegt men: „Het daggemiddelde is als maatstaf onbruikbaar Men liet wel eens (over)steekje vallen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN TIEN JAAR WOENSDAG 2 7 SEPTEMBER 1967 Onmiddellijke verlichting van Hm Dreiging Avondspits Tellingen In 1872 knipten de autoriteiten in een Impulsen lintje dat over de „Velser-voetbrug was gespannen. Het was een draaibrug, een wonderbaarlijk stukje techniek voor die tijd. Aan de heer A. K. W. Unger, hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat, directie Noord-Holland, vroegen wij of de Sluisweg mogelijk in de toekomst zodanig kan worden verbeterd, dat deze een functie zou kunnen gaan vervullen als plaatse lijke verbindingsweg, beter dan dat nu het geval is. De heer Unger sloot deze moge lijkheid onmiddellijk uit. „De Sluisweg is destijds aange legd als een noodweg toen de pont overbelast raakte. De weg zou na de ingebruikneming van de tunnel worden opgeheven als openbare weg. Dat is niet gebeurd en nu is als zodanig graag willen handhaven. het een toeristische attractie, die we Zodra het verkeer over deze weg echter te druk wordt moeten wij de weg alsnog afsluiten. Nu bezorgt het verkeer de mensen van onze dienst die daar werken al overlast. Als het verkeer de werkzaamheden gaat be lemmeren gaat de weg dicht De heer Unger onthult in dit ver band nog een incidentje. Een van de leden van het sluispersoneel zag dat er in de sluizen iets mis ging. Hij stapte op zijn fiets om naar de be treffende plaats te rijden, reed door het rode stoplicht en kreeg een be keuring en het nodige oponthoud. Over die bekeuring is wel het een en ander te doen geweest. maar noodklok Op deze pagina hebben wij veel aan dacht besteed aan de resultaten van het door Hoogovens ingestelde verkeerson- derzoek, omdat dit eigenlijk de enige cij fers en conclusies zijn die ter beschikking staan, afgezien van de niet gedetailleerde dagcijfers die de Velsense politie ver zamelt. Zoals bekend hebben de drie IJmond- gemeenten eerst in 1966 besloten om ge zamenlijk een grootscheeps en veel om vattend verkeersonderzoek (kosten ruim twee ton) te laten verrichten onder lei ding van professor Volmuller. De resul taten en conclusies van dit onderzoek zijn nog niet bekend. Ingenieur A. M. de Rijk, die zich na mens de gemeente Velsen speciaal met dit verkeersonderzoek bezighoudt, deelde ons mee, dat er op het ogenblik een inte rimrapport wordt voorbereid, dat in no vember aanstaande openbaar zal worden gemaakt. Dit tussentijdse rapport heeft echter al leen betrekking op het doorgaande ver keer, dat zijn oorsprong of bestemming heeft in de IJmond. Het omvat dus nog niet het lokale verkeer binnen de IJmod, dat juist zo'n belangrijk deel uitmaakt van het totale verkeer door de Velser- tunnel. Het zal nog geruime tijd duren eer het volledige rapport van het verkeersonder zoek met de daarop gebaseerde progno ses als argumentatiemateriaal kan wor den gebruikt bij het pleiten voor en het zoeken naar een oplossing voor het ver- keersvraagstuk in de IJmond. Als men dan bedenkt hoeveel jaren er nog heen zullen gaan voordat er geld be schikbaar komt voor het realiseren van die oplossing en hoeveel tijd het dan nog zal vergen voordat de desbetreffende wer ken zijn uitgevoerd, wordt het duidelijk dat de hele zaak te laat op gang is ge komen; dat de IJmond z'n mond niet op tijd heeft open gedaan. Dat zullen we over enkele jaren er varen. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat V thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL hij alle apoth. en drog. Hoogovens is een van de bedryven die onmiddellijk en nauw betrokken zullen zijn bij een vastlopende verkeerssituatie en die de consequenties daarvan direct zullen ondervinden. Daarom heeft Hoogovens voor %4 al een verkeersonderzoek in laten stellen door professor ir. J. V osmuller, die eerst veel later van de drie gemeentebesturen in de IJmond een op dracht zou krijgen om een verkeersonderzoek op grotere schaal te laten verrichten. Hoogovens heeft van het eerste onder zoek af tot heden toe regelmatig tellin gen gehouden bij de Velsertunnel, om de tendens die in het rapport van professor Volmuller was aangegeven, over een lan gere termijn te kunnen volgen en te kun nen bevestigen. Over de resultaten spraken wij met in genieur W. van Someren, hoofd van de afdeling externe planologie van Hoog ovens. De heer Van Someren vertelt, dat Hoog ovens al in 1964 met nadruk heeft betoogd dat het daggerriiddelde geen maatstaf kan zijn voor de verkeersintensiteit of -capa citeit met betrekking tot de Velsertunnel. Er zijn in vergelijking bij voorbeeld met de Rotterdamse Maastunnel veel stille uren in Velsen. In Rotterdam is er ook 's nachts nog een druk verkeer, ter wijl het verkeer overdag veel geleidelij ker toevloeit. Bij een beter over de gehe le dag verdeeld verkeer kan het dagge middelde natuurlijk veel hoger liggen voordat zich opstoppingen en filevorming zullen voordoen. Bij de Velsertunnel zijn veel meer de ochtendpiek en vooral de avpnflpiek be palend voor de capaciteit van de tunnel. stremming het verkeer er alleen tijdens die tien minuten en korte tijd ervoor en erna de last ondervinden. Er ontstaan dan vertragingen in een periode van laten we maar stellen een half uur. Omdat het verkeer in de Velsertunnel in de avondpiekuren echter zo duidelijk meer pieken heeft zal het effect van een stremming, als de maximumcapaciteit straks eenmaal is bereikt, zich over een veel langere periode uitstrekken. Want nog voordat het verkeer van de ene piek is verwerkt, vloeit het verkeer van de volgende piek al weer toe en men komt dan gedurende een lange tijd niet uit de chaos. Het Hoogoven-rapport toont simpel ge zegd aan, dat als het verkeer in de avond piekuren eenmaal vast gaat lopen en dat volgens de cijfers niet zo lang meer duren dit nooit een kwestie zal zijn van een korte periode, maar meteen van een vrij langdurige periode met dus ge weldige vertragingen. de Beverwijkse Breestraat toe. De auto'« stonden toen - zo bleek uit het onder zoek - stil over een totale lengte van 21 km. weg in de verre omgeving van de tunnel. Niet alleen het tunnelverkeer liep dus vast, maar ook bijvoorbeeld het stads verkeer in Beverwijk. Daarom moet naar de mening van de heer Van Someren de vastlopende ver keerssituatie het grote publiek eigenlijk veel meer beroeren dan nu het geval is. „Men beseft nog niet voldoende de conse quenties van het vastlopende tunnelver keer. Bij voorbeeld de winkeliers aan de Breestraat zien nog niet de schade die zij ervan zullen ondervinden. Het raakt de belangen van zovelen. Denkt u maar eens aan de luchtverontrei niging, die het gevolg zal zijn van een onafzienbare rij auto's in een file. Het vervelende van een file is, dat men m de auto moet blijven zitten om steeds een of twee meters verder te kunnen rijden. Als men normaal een half uur of een uurtje wachten moet kan men nig iets gaan doen al is het maar een krantje lezen. Maar in een langzaam rijdende file kan men alleen maar de lucht verontreinigen met de steeds startende en de in een lage ver snelling geschakelde motor". Hoogovens heeft ook regelmatig tellin gen laten verrichten in de avondpiek van vier tot zes uur en dan de cijfers per twee minuten geregistreerd. Uit de resultaten van deze tellingen blijkt, dat het verkeer aldus in grafiek gezet niet één piek vertoont, dus een opgaande lijn tot het drukste moment is bereikt en dan een neergaande lijn. In werkelijkheid is het een golfbeweging met dus verscheidene pieken binnen een tijdsbestek van twee uren. Dat is bepalend voor het effect van de stremmingen als de tunnel overbelast raakt. Zou er namelijk één piek zijn van bij voorbeeld tien minuten, dan zou bij een Hoogovens zjet met grote ongerustheid het ogenblik tegemoet waarop de maxi mumcapaciteit van de Velsertunnel in de avondspits is bereikt, want men verwacht dan geen opstoppingen die met een kwar tiertje rond die piek wel weer zijn opge lost, maar men rekent dan meteen op langdurige vertragingen rond de verschei dene pieken als gevolg van de golfbewe ging, waarbij de ene golf vast zal lopen in het effect van de voorgaande golf. Hoogovens heeft ook eens het effect la ten opnemen van een vertraging als ge volg van het buiten dienst stellen van één rijbaan voor werkzaamheden. Toen het verkeer in de avondspits eenmaal vast kwam te zitten, probeerde iedereen ande re weggetjes te vinden, met het gevolg dat het verkeer niet alleen op de aan- en afvoerwegen van de tunnel vastliep, maar ook op alle wegen in de omgeving tot in Het is geen opwekkend beeld, dat de heer Van Someren schildert, maar het komt naar voren uit de vele cijfers en feiten die hij in handen heeft. Hij ziet de grote dreiging van populair gezegd: „Als het eenmaal vastloopt in de avondspits is er geen houên meer aan". Hij betreurt het ten zeerste, dat er van- uit de IJmond niet meer aandrang is uit geoefend om de Velsertunnel (eventueel een tweede Velsertunnel) al was het maar als een lijntje op de kaart, opgenomen te krijgen in het Streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied, want over dat streekplan wordt op alle niveaus gepraat, maar de Velsertunnelproblemen staan buiten de discussies, omdat de Velsertunnel precies buiten de grens van het streekplan ligt. Niet toevallig: „Maar er kan toch niet worden ontkend, dat de Velsertunnel of liever de oeververbinding in Velsen, want dat houdt nog mogelijkheden open een belangrijk element is in de verder» ontwikkeling van het Noordzeekanaalge- bied". Het was een onvergetelijke dag, tien jaar geleden, toen koningin Juliana door het doorknippen van een lint de Velsertunnel voor het vei keer rijgaf. Bijna een eeuw lang proberen de be woners van beide oevers van het Noord zeekanaal al bij elkaar te komen. Al bij na een eeuw lang is het een bekend ver haal dat de oeververbindingen die er tus sen het snel groeiende industriegebied en het achterland werden gebouwd, hun tijd blijkbaar vèr vooruit waren maar toch al spoedig te kort schoten. Ongeveer tezelfdertijd werd de spoor brug bij Velsen geopend. Ook dit was een draaibrug, maar de doorvaarthoogte was berekend op pramen en platboomde vaartuigen. i f Al spoedig bleek de voetbrug niet be rekend op het groeiende verkeer „per wiel" en zo kwam men op het idee van een vrij varende raderpont, die Velsen té grondig uit zijn isolement verloste. De pont voer namelijk bij sterke wind meer zeewaarts dan op het vaarschema stond vermeld en daarom ging hij uit de vaart. Nu kwamen er kettingponten, die het tot 1940 hebben gedaan, naderhand opge volgd door vrijvarende ponten met méér discipline dan de noodlottige raderponten. Voor de NS was men intussen bereid williger dan voor het vervoer over de weg. Reeds in 1905 werd de grote spoor- draaibrug in gebruik genomen. De groot ste in Europa! Nu kon Noord-Holland pronken IJmuiden de grootste sluizen van Europa (kort geleden is er een nieuwe sluis ge opend omdat de grootste sluizen van Europa te klein waren gebleken) en Vel sen de grootste spoorbrug. Ook die spoorbrug bleek een kwelling, zowel voor de scheepvaart als voor het spoorwegverkeer. De tunnel (de grootste van Nederland) zou redding brengen. Nu was men voor jaren uit de zorgen. Inderdaad voor jaren. Misschien tien, wellicht vijftien Want het verkeer in en rond de IJmond blijkt altijd de overtreffende trap te ver tegenwoordigen. Een merkwaardig beeld van een misrekeningde ruitpatronen boven de tunnelingangen, die een ge leidelijke overgang van licht naar donker moesten bewerkstelligen, worden gedeeltelijk verwijderd. „Want", zo stelt de heer Van Someren. men projecteert nu nieuwe verbindings wegen met tunnels onder het Noordzee kanaal door voor 't te ontsluiten noorden van de provincie, maar de impulsen wel ke die ontsluiting noodzakelijk zullen ma ken moeten toch komen vanuit het Noord- zeekanaalgebied." In dit verband spreekt de heer Van So meren ook nog even over de prioriteit di» van overheidswege schijnt te worden ver leend aan de in het streekplan geprojec teerde Stamwegtunnel. Die verbinding staat op de kaart als een weg voor het doorgaande verkeer. Voor het meer lokale oververkeer krijgt deze weg dus geen funktie." Als men toch aansluitingen gaat maken ten behoeve van het verkeer bin nen het Noordzeekanaalgebied doet men afbreuk aan het Europa-karakter van deze weg en betekent het noch voor het een noch voor het ander een oplossing. Een ander punt dat de heer Van Some ren aansnijdt is het sterk toenemende avondspitsverkeer vanuit Haarlem. De heer Van Someren vraagt zich af, of men in Haarlem wel voldoende beseft, dat er met de Velser oeververbinding ook grote Haarlemse belangen zijn gemoeid.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7