Water uit de Rijn naar de IJmond HAARLEM AARZELT NOG FIEDRO Fa. VISSER OPHEFFINGS UITVERKOOP BONTMANTELS MET ALLURE v- Vergelijk de prijzen! H. van Wijk gehuldigd na veertig jaar Hoogovens ANTI-FLODDER pro Hulpverleningsdienst voor bloemisten in Aalsmeer Feestelijk Andriessen-concert op gerestaureerd St. Joseph-orgel Suède- Nappa kleding VELDHUIS 7 uitgevers geven samen boeken uit voor arme landen Kruit veroverde Scow Tempo-prijs Klazz-concert in Haarlem afgelast Havenberichten Personeelsgebrek door groter kassenbestand 9 1650.- 2199.- 139.- 199.- 399- KRAAIJER'S Speciaalzaak WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 De grondslag voor gezonde voeten Omdat bij PIEDRO-schoenen ELKE DAG NIEUWE KOOPJES!!! Onze atelier-produktie van de laatste dagen is nu ook in de verkoop gehangen PETIT GRIS schitterend, géén 2100.— maar BEVER subliem, géén 2700.— maar NERTSKOP extra kwaliteit, nun géén 1595.— maar 1199." CABRITO prima jasje, géén 245.— maar MOL de grote mode, kort, géén 345.— maar KALF ijzersterk, géén 525.— maar Verder: BREITSCHWANZ - WHITE COAT - MURMEL - PERSIANER - LAPIN enz. tegen extra lage prijzen ZEESTRAAT 19 - BEVERWIJK Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. BREESTRAAT 6 - BEVERWIJK - TELEFOON 24916 voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 P. Zwaanswijk (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, gaat 'op donderdag 5 oktober aanstaande in Jutfaas de tweede watertransportleiding van de Rijn naar Kennemerland (WRK 2) officieel in ge- stellen Via de eerste transportleiding, die in 1957 in gebruik werd genomen, kan al 75 miljoen kubieke meter water per jaar worden getransporteerd naar de zuiveren de duinen bij Leiduin en Castricum ten behoeve van de drinkwatervoorziening in Amsterdam en Noord-Holland en naar Velsen ten behoeve van Hoogovens en Van Gelder Zonen N.V. in de IJmond, die jaarlijks miljoenen kubieke meters slechts ten dele gezuiverd rivierwate als industriewater gebruiken. Aan die 75 miljoen m3 via de eerste transportleiding dacht men in 1962 nog voldoende te hebben tot het jaar 1980. Maar in 1964 was al gebleken, dat de vraag naar water veel groter was. ADVERTENTIE De eerste stap naar gezonde kinder voeten. Een genot voor heel hun leven. Waarom zou de Arts voor alle kinder voeten PIEDRO-schoenen adviseren)? 1. Alle tenen vrij liggen. 2. Perfecte stevige omsluiting van de hiel. 3. Uitzonderlijk steunend voetbed. 4. Een soepel en licht maar tevens sterk onderwerk dat zijn weerga niet kent. 5. Bijzonder soepel bovenleer voor de jonge kindervoeten. 6. En in 4 breedtes. Na enige weken sluiting wegens ziekte zijn wij weer open van woensdag t/m zaterdag tussen 9 en 5 uur. Kinder PIEDRO speciaalzaak LELIESTRAAT 12 BEVERWIJK Nabij de Plantage Ijlings werd er een tweede transport leiding aangelegd voor nog eens 75 mil joen m3 en ook deze hoeveelheid is nu al per contract afgenomen door de stad Amsterdam en door de industrieën. De provincie Noord-Holland diende zich niet als afnemer voor de tweede transportlei ding aan, omdat de provincie inmiddels zelf andere voorzieningen had getroffen. Nieuwe gegadigden moeten wachten op de aanleg van de derde transportleiding. Er hebben zich al kandidaat-afnemers voor de derde leiding gemeld, onder meer Mobil Oil. Die derde transportleiding zou op be trekkelijk korte termijn kunnen worden aangelegd als de stad Haarlem zich ook als gegadigde zou melden, maar in Haar lem moet de beslissing nog vallen. Men neemt in Haarlem op het ogenblik proe ven met het infiltreren van de duinen bij Velsen en men gebruikt al W.R.K.-water voor research. De N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland werd in 1952 opge richt door de gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland, die elk de helft van de aandelen namen. Aanleiding tot die oprichting was het feit dèt men maar niet onbeperkt zoet water aan de duinen, die het water op natuurlijke wijze zuiveren, kan onttrek ken, zonder het risico dat het zoute water opdringt. Bij een te grote wateronttrek king moet men de duinen met zoet water „voeden" om het zoute water terug te dringen. Als men kunstmatig regenval zou kun nen veroorzaken boven de duinreservoirs was dit vraagstuk opgelost, maar zover is men gelukkig nog niet. Daarom moet het water van elders worden aangevoerd Eventuele bronnen waren de Rijn, de Maas en de zee. Het oppervlaktewater in de omgeving is namelijk te vuil. De Maas was te ver af en bovendien staat deze rivier soms praktisch droog Zeewater zuiveren is te duur. Daarom koos men de Rijn als bron en men bouw de een pomp- en filterstation aan het Lek kanaal bij Jutfaas met een transportlei ding naar Kennemerland. Hoewel de provincie de helft van de aandelen in de N.V. Watertransportmaat schappij Rijn-Kennemerland bezit, is de Nieuwe NV in Santpoort SANTPOORT. Met als zetel Sant poort is opgericht een vennootschap waarin zeven uitgeverijen samenwerken bij het uitgeven van boeken, die bestemd zijn voor de ontwikkelingslanden. Het zijn de uitgevers AE Kluwer in Deven ter, Luctor in Baarn, Meulenhoff en Co in Amsterdam, P. Noordhoff in Gronin gen, N. Samson in Alphen, Wolters Groningen en tenslotte H. Stam Neder land in Haarlem. De oprichters van de „Internationale Boeken en Leermiddelen" zoals de onderneming officieel heet, heb ben ieder 16.000 ingebracht. Dit zijn de filtergebouwen van het pompstation te Jutfaas, dat het Rijnwater uit het hekkanaal op pompt en filtert, zodat het als voor- gezuiverd rivierwater naar de in dustrieën in de IJmond en naar de waterleidingduinen in Kennemer land kan worden getransporteerd. Met de aanleg van de tweede water transportleiding naar Kennemer land moest ook de capaciteit van het pompstation in Jutfaas worden verdubbeld. provincie zelf geen „klant" meer van de tweede transportleiding. De provincie bouwde namelijk tevens een enorm pomp en zuiveringsstation bij Andijk, waarin IJsselmeerwater tot drinkwater wordt ge zuiverd en via eigen transportleidingen de provincie in wordt getransporteerd via Hoorn en Purmerend. De produktie van Andijk is 20 miljoen m3 en bij de bouw van het station Andijk is rekening gehouden met een ver dubbeling van de capaciteit in de naaste toekomst. De provincie heeft kennelijk wat de drinkwatervoorziening betreft niet alles op één kaart willen zetten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Haarlemse jachtver- eniging De Watervrienden hield het afge lopen weekeinde de sluitingswedstrijden. Het hoogtepunt daarvan vormde de inter nationale strijd in de Scow Tempo klasse, waarvoor veertien Duitse zeilers hadden ingeschreven. Bovendien waren nog twin tig Nederlanders van de partij. De laat- sten hadden de overhand. De buiten landers hadden het moeilijk op het open water van de Mooie Nel, het Buiten- Spaarne en De Liede en vielen niet in de prijzen. Om de ere-plaatsen werd fel gestreden door de Haarlemmer Kruit en Geerlings en Arkenbout van de Braassemmermeer. Zaterdag ging de dagprijs naar Arkenbout met Kruit en Geerlings op de tweede en derde plaats. Zondag toonde Geerlings zich de sterkste gevolgd door Kruit en Arkenbout. De seizoenprijs in de Scow Tempo-klasse ging naar Kruit die ondanks zijn afwezigheid bij de paaswedstrijden van DWV toch de meeste punten bemach tigde. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden: Schakel: Van Pelt, O.K.-jol Leferink, Open Klasse Halfweegh, Niet gemeten kajuitjachten za. Scheffer, zond. Morrée. HAARLEM. Het „Klazz-concert" dat morgenavond in Haarlem gehouden zou worden, gaat niet door. Zals wij eer der meedeelden, heeft het Nederlands Kamerorkest de medewerking aan de concerten opgezegd. Liesbeth List werd toen aangezocht om op te treden, maar het feit dat er nauwelijks repetities ge houden konden worden, heeft de organi satoren vanmorgen doen besluiten de con certen te staken. Verdere medewerkers aan het pro gramma waren Boy's Big Band en Ram ses Shaffy. Het „Klazz-concert" is in Groningen, Amsterdam, Rotterdam en Nijmegen nog doorgegaan. Haarlem is de eerste plaats waar het concert is af gelast. ADVERTENTIE HET BONTHUIS (Van een verslaggever) IJMUIDEN Dinsdag 26 september herdacht een geboren Wijker het feit dat hij in 1927 bij Hoogovens in dienst trad. In intieme kring werd de heer H. van Wijk uit Beverwijk, met zijn echtgenote, in het ontvangstcentrum gehuldigd. Namens de raad van bestuur voerde ir. F. E. Mathijsen Gerst, sectorchef tech nische dienst ijzer en staal, het woord. ADVERTENTIE De heer Van Wijk begon op zeventien jarige leeftijd als stoker op een stoom- kraan. In 1938 kwam hij bij de buizen gieterij, waar hij vele jaren heeft ge werkt. Hij bereikte daar de functie van kwaliteitslasser. Van ouds voelt de heer Van Wijk zich ook tot arbeid in het so ciale vlak aangetrokken. Hij heeft zich daarmee een grote bekendheid in het be drijf verworven en ook daarbuiten. De heer Van Wijk is lid van de onderne mingsraad. De jubilaris kreeg het gouden ere-in- signe, de zeester met briljant opgespeld. Voorts ontving hij het gouden polshorloge en het geschenk onder couvert. Ir. J. M. Nijhoff, bedrijfschef buizengie terij, bood na een korte, hartelijke toe spraak een fraaie lamp aan, waarvan de voet in de eigen gieterij was vervaardigd. De heer A. Stals overhandigde namens het jubileumfonds een elektrische boor. Namens de collega's van de buizengie terij sprak de heer F. Moerman, die de jubilaris een geschenk onder couvert aan bood. Een persoonlijk woord sprak vervolgens de heer D. H. Soeters, vroeger chef van de buizengieterij, thans sectorchef techni sche dienst walserijen. Na een kort dankwoord van de jubilaris was er gelegenheid tot gelukwensen en bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Amstel- stroom, van Huil; Hontestroom, Sheemess; Almaflora, Rotterdam; Ludolf Oldendorff, Rot terdam; Martha Friesecke. Londen, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Militence, Londen; The- ano, Dublin; Annika. Oulu, IJmuiden; Alja V. Skoghall, IJmuiden; Steyning, Shoreham; Frede- rico Ferrer, Le Havre; Jop, Antwerpen; Katha- rina, Husnes, Beverwijk; Sanguity, Rotterdam, IJmuiden; Reiger, Londen; Teunika, Londen, IJmuiden; Gazelle, Boston, Zaandam; Berkel- borg, Kopmansholmen; Lupia, Londen; Geest- dijk, Poole, IJmuiden; Descubridor, Avilez, IJ muiden; Elli Ahrens, Huil; Marathon, Rotter dam; Clothilde M, Colchester. IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden; Spaarne- borg, naar Goole, IJmuiden; Othonia, Odense, IJmuiden; Brinio, Scarborough, IJmuiden; Draco, Aarhus; Dania, Kopenhagen; Silvia 1, Palermo, IJmuiden; Spes, Swinoujscie, IJmui den; Mercurius. Larne, IJmuiden; Sanguity, Porsgrunn. IJmuiden; Wotan, Dagenham; Am- stelstroom. Huil; John Kruse. Antwerpen; Uribitarte, Emden; Wilhelm S, Rotterdam; Gas- selte, Goole, IJmuiden; Buka, Londen; Honds bosch, Rochester, Zaandam; Weserstein, Ant werpen; Cyclops, Glasgow; Vikla, Rostock; Lanrick, Leith; Mentor, Rotterdam; Militence, Rochester; Inio, Rotterdam; Paskalis, Alexan- drië. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Labotas, van Rotterdam; Aeneas, Rotterdam; Ruth Dieter, Tolkis; Thorbjorg, Port Churchill; Hilversum, Savanna; Grethe Oldendorff, Stettin, IJmuiden; Hayling, Portsmouth; Shoreham, Cowes; Socra tes' Rotterdam; Hollandia, Antwerpen; Gabon- kust, Antwerpen; Balticborg, Dibadroen, Zaan dam; Valny, Caie Grande; Aurora, Poole; Klaus Luhrs, Domsjo. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Zaan- stroom, naar Goole, IJmuiden; Hada 2, Par; Swift 3, Londen; Klaus Buck, Oxelosund, IJ muiden. (Indien achter de plaats van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van onze streekredactie) AALSMEER. De bloemisterijbedrij- bedrijven in en rond Aalsmeer hebben (Van onze muziekmedewerker) HAARLEM. Het orgel van de Sint Josephkerk aan de Jansstraat is dinsdagavond feestelijk weer in gebruik genomen na de restauraties, welke het instrument gedurende de zomermaanden heeft ondergaan. De organist van de kerk, Albert de Klerk, bespeelde het orgel bij de uitvoering van werken van de componist Hendrik Andriessen, die van 1916 tot 1934 de functie van organist in de kerk vervulde en die nu op deze voor de Sint- Josephkerk zo gedenkwaardige avond, ter gelegenheid van zijn vijfen zeventigste verjaardag dit programma van eigen composities als huldeblijk werd aangeboden. Dit concert, dat door zeer vele belang stellenden werd bijgewoond en dat recht streeks door de radio werd uitgezonden; werd een indrukwekkende herinnering aan een voor de stad Haarlem zeer be langrijke periode van muzikale aktiviteit. Zowel in creatieve als reproductieve zin. Het getuigde speciaal van de ontplooiing en de consolidering van Hendrik Andries- sens orgelkuntstijl met zijn derde Orgel koraal, zijn Passacaglia, een Interlude en de Sonata da chiesa en ook van zijn vocale stijl met zijn Missa in festo as- sumptionis beatae Mariae Virginis even als de orgelwerken, van 1920 tot 1930 ont staan. Naast de zuivere „abstracte" mu zikale inspiratie moet het wezen van de klank van het aan Andriessen toever trouwde orgel die orgelstijl bepaald heb ben. Het timbre-karakter, de daarmede sa menhangende melodische formuleringen en de harmonische sfeer werden erdoor bepaald. Het orgel werd gerestaureerd en aan de registerdispositie werd iets ver anderd. Het verloor daarmede echter zijn aard niet en zo konden Andriessens wer ken in de voortreffelijke uitvoeringen, die Albert de Klerks vertolkingen waren veertig jaar geleden wat helderder en wat markanter hier en daar misschien, maar naar hun wezen als bij de onvergetelijke „eerste keer". Albert de Kerlks vertolkingen waren als een aangrijpend verjaarsgeschenk, dat de betekenis had van een verrassende hernieuwde ontmoeting. Voor de mis, geschreven voor het idea le „orgel" van drie verschillende men selijke stemsoorten met begeleiding van het echte orgel gold eenzelfde overwe ging. ADVERTENTIE Zij werd gezongen door het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Misschien werd de mis geschre ven voor een koor met een bezetting, die tegenover de orgelklank meer dynami sche mogelijkheden kon zieden dan nu het geval kon zijn. Dit nam niet weg, dat het Nederlands Kamerkoor over het geheel genomen een uitnemende indruk van An driessens mis gegeven heeft met fraaie, zo strak mogelijk gehouden en toch ge voelige klank en een uitdrukkingskracht voortreffelijk in overeenstemming met het subjectieve, devote, muzikale karakter van een mis. Felix de Nobel „registreer de" de koorklank, even geprononceerd en even subtiel als Albert de Klerk, dat deed voor de orgelcomposities. Het orgel vol deed in alle opzichten aan zijn wensen; het klonk in meditatieve verstil lingen, het tekende de welvingen van een uitkomende melodie, maar het liet zich ook gelden, zoals bij het bekronende slot van de So- nat da Chiesa in volle, majestueuze glans. Bewondering en dankbaarheid verdient de orgelbouwer Hubert Schreurs van de firma Joseph Adema, die leiding heeft ge geven bij de restauratie en de intonatie. momenteel te kampen met een steeds toenemend personeelgebrek, hetgeen wordt veroorzaakt door een gestadige uit breiding van het kassenbestand. Om dit personeelsgebrek op te heffen zouden ongeveer 80 werknemers per jaar meer aangetrokken moeten worden, het geen momenteel niet te verwezenlijken is. Er is een werkgroep gevormd, die de opdracht heeft gekregen een studie te ma ken hoe aan het personeelstekort een ein de kan worden gemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat het bloe- mencentrum van Aalsmeer uiteindelijk een regionaal samenwerkingsorgaan tot stand zal brengen om op die wijze de personeelsvoorziening stabieler te doen verlopen. Tot het zover is, zal in Aalsmeer een hulpverleningsdienst in de bloemisterij worden opgericht. Deze dienst stelt zich tot doel de bedrijven, waar door ziekte of ongeval stagnatie is ontstaan, de hel pende hand te bieden, zodat de hoogst noodzakelijke werkzaamheden doorgang kunnen vinden. De oprichting van de hulp verleningsdienst is het gevolg van eenge houden enquête onder de bloemisten. De vraag was of en in hoeverre de hulpver leningsdienst wenselijk zou zijn. Naar aanleiding van 129 positieve reacties, die binnenkwamen, is in Aalsmeer een werk- commissie gevormd, bestaande uit drie personen, die een reglement zal ontwer pen en zal onderzoeken wat de meest geschikte vorm is voor de hulpverlenings dienst. Er zal onder meer moeten worden bepaald of de dienst een stichting of een coöperatie zal worden. Over een maand zullen de resultaten van de commissie worden voorgelegd aan de vertegenwoor digers van de organisaties; waarna een vergadering zal worden gehouden met al diegenen, die positief hebben gereageerd op de plannen tot oprichting van de hulp verleningsdienst. Men zal er naar streven om vooral de kleinere bedrijven uit de nood te hlepen. De hulpverleningsdienst zal met name voor de eenmansbedrijven een uitkomst zijn, wanneer de nood aan de man komt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9