Europese Commissie is tegen leningen aan Grieks regime Mevrouw Vlachou voorlopig in vrijheid gesteld Libanon verwerpt het| Israëlische voorstel X de individuele haar lotion n i>°ractri Vrijheidsstrijder Kanellopoelos n Antiraketstelsel schendt geen NAVO-akkoord Geen economische samenwerking II AA R a HAAK TT TA IIAC Hf neem telegrammen VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 McNamara zegt: HAARTABAC is een individuele haarlotion-be stemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. HAARTABAG bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruit val, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met HAARTABAG geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glan zend haar. IIAARTABAG werkt verfrissend en opwekkend. ])e individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. 1 IAARTABAG in de doserende fla con vanaf f 3.95 MAüRER WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND (Van een medewerker) Panayotis Kanellopoelos, die zich deze week in Athene verstoutte om voor het forum van de buitenlandse pers het huidige militaire regime in Griekenland te veroordelen, heeft al eerder moed tot verdediging van de vrijheid getoond. Dictator Metaxas, die regeerde van 1936 tot 1941, kon zijn critiek niet verdragen en liet hem interneren op een klein eiland in de Egeïsche Zee. In de tweede wereldoorlog meldde Kanello poelos zich als vrijwilliger. Als gewoon soldaat vocht hij aan het Alba nese front. Tijdens de Duitse bezetting was hij actief in de verzetsbe weging. Toen arrestatie dreigde vluchtte hij in 1942, als visser verkleed, met zijn vrouw in een klein bootje naar het Nabije Oosten. Geen ravotter Onvervaard O O O O O O O O O O O O Ü.l 3 O O O O 0.1 O O O O O 0.2 O O 17 0.2 O O O O O O O Wie zich al te idealistische voorstellin gen maakt van de mogelijkheden en op vattingen die de werkwijze van de Ver enigde Naties bepalen, zal het moeilijk kunnen verteren dat Israel standvastig blijft weigeren de bemiddeling van dit instituut in te roepen, of zelfs te aan vaarden, in zijn geschil met de Arabi sche landen. De politieke leiders van Israel hebben wel de UNO-eis tot het strekken der wa penen geaccepteerd, toen de militaire overwinning geleid had tot de doeleinden die in de strategie waren aangegeven. Als het bevel tot wapenstilstand zou zijn gekomen in de eerste dagen van de oor log, zouden zij het hebben genegeerd. Dat kan lijken op een brutalisering van een instelling, die in het leven is geroepen om de veiligheid en de vrede op de we reld te waarborgen, maar deze kenschet sing zou pas opgaan als de Verenigde Naties inderdaad datgene waren, wat hun naam suggereert: een onafhankelijk, bo ven de pairtijen staand instituut waarin de belangen en strevingen der leden wor den geneutraliseerd onder de autoriteit van een objectief oordelend en handelend gezagsapparaat. Dat is niet het geval. In de Verenigde Naties blijven die belangen en strevingen de eerste rol spelen, doordat statenblok ken binnen de Verenigde Naties bij meer derheidsprocedure de toon aangeven. Is rael verkeert in de bijzonder nadelige situatie dat het niet bij een „bloc" be hoort. Weliswaar kan het vrienden vin den bij de Westelijke mogendheden, zoals gebleken is maar het maakt geen in- haerent onderdeel uit van een groep die een preventieve garantie voor zijn eigen samenhang heeft opgesteld en van deze premisse uit altijd solidair blijft. Daarbij komt nog dat Israels tegen standers niet alleen wél op zo'n binding kunnen vertrouwen door de solidariteit van de mohammedaanse landen over de gehele wereld, maar ook nog het bloc van communistische landen aan hun zijde vinden, dat door een combinatie tussen jodenvrees en infiltratie-neigingen in de veelal zeer arme mohammedaanse sa menlevingen het bestaan van een welva rend Israel een streep door hun rekening vinden. De wankelmoedige steun van Westelijke landen aan Israel, sterk ontkracht door het wegvallen van Frankrijk, vormt daar tegenover in de Verenigde Naties niet vol doende houvast voor Israel, zodat het van deze instelling niets goeds kan verwach- ten. Het is duidelijk dat Israel zoekt naar een nieuwe solidariteit in internationale kring. Het kan die slechts geografisch vinden, namelijk bij zijn Arabische buren en dan in de eerste plaats bij zijn minst vijandige Arabische buren. Dat is de re den waarom het standvastig streeft naar directe overeenkomsten zonder bemidde ling van de UNO. Israel heeft in dit opzicht al zeer reële voorstellen gedaan, waarbij vooral het argument van een gezamenlijke econo mische en sociale krachtsinspanning van de landen in het Midden-Oosten de werke lijkheid honoreert. Een feitelijke rassen tegenstelling erkent Israel niet en ook andere landen van het Midden-Oosten leg gen niet de nadruk op dit punt, omdat de verwantschap tussen Arabieren en joden heel wat duidelijker aanwijsbaar is dan die tussen joden en Germaanse volken of die tussen Arabische en Slavische. Wanneer niet van buiten af de Ara bische afkeer van de staat Israel worden gestimuleerd en hierbij spelen vooral de Sovjet-Unie en India de grote rol zou de mogelijkheid van een nieuwe Middenoostelij ke solidariteit niet denk beeldig zijn. Dat Israel is sommige gevallen zijn eigen streven doorkruist door incidentele beschietingen van Arabisch gebied waarschijnlijk te wijten aan emotionele uitbarstingen van kleine militaire groepen aan de gevaarlijke buitengrenzen. Dat zijn grove fouten, die overigens wel meestal worden uitgelokt. Dat het de veroverde gebieden bezet houdt en zelfs koloniseert, past geheel in het beeld van wat Israel als enige oplos sing van de toekomst verhoopt: samenwerking met de Arabische landen, waarin de Israëliërs als geniale landher- vormers hun diensten aan de achterlijke Arabische landen bijdragen in ruil voor vriendschap. De UNO kan de zorgvuldige opbouw van deze basis tot een oplossing slechts bederven. De Europese commissie heeft zich uitgesproken tegen een nieuwe lening aan Griekenland in het kader van de associatie van dat land bij de EEG. Eenzaam in haar verlaten drukkerij zit de Griekse uitgeefster mevrouw Helen Vlachou. Ze trotseerde het nieuwe Griekse regime door niet langer te drukken, zolang censuur wordt uitgeoefend. De foto werd gemaakt op de ochtend voordat zij werd gearresteerd voor onder vraging. (Tëlefoto). ADVERTENTIE uumnnrw wwf - BRUSSEL (AP, DPA en ANP). -fin vrijheid gesteld. Volgens het instituut I wijst de arrestatie erop „dat de Griekse regering vastbesloten is critiek tot elke prijs het zwijgen op te leggen." Michael Cacoyannis, de bekende Griek se filmregisseur, zegt dat zijn nieuwste film „The Day the Fish came out" wel licht zijn laatste is, totdat het militaire bewind in Athene zijn censuurmaatrege- Zij heeft „op politieke gronden een 1 [en verzacht. Het nieuwe regime heeft twee van zijn beroemdste films verboden „Zorba de Griek" en zijn versie van Euripides „Electra". Het verbod is voornamelijk een gevolg van het feit, dat de muziek van Mikis Theodorakis was. Een rechtbank in de Noordgriekse plaats Drama heeft twee oud-parlemen tariërs, voormalige afgevaardigden van de Unie van het Centrum, wegens mis drijven die zij vóór de militaire coup hebben begaan, tot gevangenisstraffen veroordeeld. Anastasios Papadopoelos, die sedert de staatsgreep van 21 april in West-Duits- land leeft kreeg bij verstek twaalf jaar en zeven maanden wegenè laster. ANKARA (Reuter-AFP) Het Ameri kaanse besluit een verdedigingsstelsel met raketten tegen raketten op te zetten is volgens de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, geen schending van welke Navo-overeenkomst dan ook. McNa mara heeft donderdag in een toespraak tot de Navo-conferentie in Ankara uiteen gezet, waarom de VS deze verdediging, die één miljard dollar zal kosten, en waarop in verscheidene Navo-landen cri tiek is uitgeoefend, nodig heeft. McNamara heeft donderdag bij aan komst in Ankara herhaald, dat het voor genomen Amerikaanse defensiesysteem op China is afgestemd en niet op de Sov jet-Unie. negatief advies uitgebracht aan de j Europese Investeringsbank, die spe ciale leningen voor Griekse ontwik kelingsprojecten kan verlenen. De raad van bewindvoerders van de Europese Bank, waarin ook Nederland vertegenwoordigd is, kan na dit ongun stige advies alleen nog met algemene stemmen besluiten om de lening toch toe j te staan. In Brussel is gisteren vernomen, dat de I Europese Commissie van plan is op de volgende bijeenkomst van de minister raad van de gemeenschap, op 2 en 3 ok- tober in Luxemburg, de kwestie van de Griekse associatie ter sprake te brengen. De initiatieven van Nederland en de Scandinavische landen bij de Raad van Europa in Straatsburg tegen het huidige Griekse bewind hebben de steun van de Belgische regering, zonder dat België zich formeel bij die klachten aansluit. Deze Belgische houding aldus onze I correspondent in Brussel wordt mede ver klaard door het feit dat men wil vermij den dat door het indienen van te talrijke klachten de leden van de Raad van Europa bij de beoordeling van de Griekse kwestie er al te gemakkelijk van beticht zouden kunnen worden zowel betrokken partij als rechter te willen zijn. De grote lan den: Frankrijk, Engeland, Italië en West- Duitsland zouden evenmin klachten in dienen. Het Internationale Persinstituut (IPI) in Zürich heeft bij de Griekse regering krachtig geprotesteerd tegen de aanhou ding van de uitgeefster mevrouw Helen Vlachou, die lid is van IPI. Mevrouw Vlachou is gisteren na verhoor voorlopig ADVERTENTIE BEIROET (Reuter) De Libanese pre mier, Rachid Karami, heeft een Israëlisch voorstel tot economische samenwerking tussen Libanon, Jordanië en Israel van de hand gewezen. In een persverklaring zegt de premier dat Israel slechts wil misleiden en pro paganda wil maken om „zijn agressieve I plannen" uit te voeren. Later heeft een hoge Amerikaanse woordvoerder in New York verklaard, dat Amerika en de Sovjet-Unie het in het al gemeen eens zijn over het recht van be- I staan van Israel, een beëindiging t?an de Arabische staat van oorlog en het vrije gebruik van de internationale waterwegen in het Nabije Oosten. Hij zei er sterk aan te twijfelen of de Sovjet-Unie er bezwaar tegen zal maken dat Israëlische schepen het Suezkanaal of de straat van Tiran bevaren. Maar de woordvoerder, die zei privé te spreken, verklaarde voor de pers dat hij ten gevolge van het standpunt van ande re landen lange tijd geen vooruitgang naar een oplossing in het Nabije Oosten in de Verenigde Naties verwacht. Jordanië heeft geprotesteerd tegen hel plan van Israel om nederzettingen te ves tigen in bezet Arabisch gebied. De waar nemend minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië, Sjoekri al Moehtadi, noem de dit in strijd met het VN-handvest en het internationale recht. Israel is al be gonnen met de overbrenging van kolonis ten naar de westelijke oever van de Jor- daan en bezet Syrisch gebied. Men wil drie joodse dorpen stichten: twee in de buurt van Hebron en Jericho, en een bij Nanias, op het Syrisch plateau bij het I meer van Galilea. De Syrische premier dr. Youssef Zayyen heeft donderdagavond .een nieuw kabinet gevormd, waarin de Arabische socialistische Baathpartij de meerderheid heeft, evenals in het vorige kabinet, maar op een bredere linkse basis. V..il .«-» ..bit* j&awssysr-vxBa U - ;V-*trA -t-1: MrttUnti .>I«M t* "bt i,. M rs-icru/araS Öss8tt135ï r. 44UI ««iiiïliili ïrtaj. tr Hij legde de basis voor zijn vele na oorlogse minister-, premier- en vice- premierschappen met het werk, dat hij in die jaren in Kairo verrichtte als premier en minister van Defensie van Griekse regeringen in ballingschap. Kanellopoelos, die op 14 december 1902 in Patras werd geboren als loot van een familie die al diverse andere staatslieden had voortgebracht, heeft lang getwijfeld of hij wetenschapsman, schrijver of politicus zou worden. Ten slotte koos hij in overeenstemming met de familietraditie voor dat laatste als zijn eigenlijke stiel, zonder echter zijn andere ambities te verloochenen. Be slissend in die ontwikkeling was een boek van de befaamde Duitse profes sor Max Weber „Politik als Beruf (Politiek als beroep). Hij liet zich daar bij niet afschrikken door de terecht stelling van zijn oom, premier Deme' trios Gunaris, wegens de Griekse nederlaag in Klein-Azië in 1922. Van 1924 tot 1935 combineerde Kanellopoe los zijn politieke activiteiten met de functie van docent en later hoogleraar in de sociologie aan de Atheense uni versiteit. Al in zijn jeugd was hij geen ravot ter, maar een boekenwurm, die op twaalfjarige leeftijd al probeerde Schillers „Bruid van Messina" in het Grieks te vertalen. In 1923 promoveer de hij aan de Heidelbergse universi teit in de rechten. Aan het Frans en het Duits, de talen die hij naast zijn moedertaal „van thuis had meegekre gen", voegde hij gedurende zijn Meta- xasballingschap nog het Engels en het Italiaans toe, waardoor hij in staat was Dante en Michelangelo in de oorspron kelijke teksten te lezen. Hij verdiepte zich gedurende zijn Egeïsche ballingenbestaan ook in de Britse wijsbegeerte en vertaalde de hem persoonlijk door de schrijver, zijn vroegere hoogleraar Karl Jaspers, uit Heidelberg toegestuurde „Existentiefi losofie" in het Grieks. Verder schreef hij er ter verdrijving van de verveling een „Geschiedenis van de Europese geest". Tussen de politieke bedrijven door heeft hij ook in vrijheid altijd een vruchtbare pen getoond, waarvan wer ken getuigen als „De twintigste eeuw", „Het christendom in ons tijdperk" en „Atheense dialogen". De Europese geest, welks geschiede nis Kanellopoelos dus in ballingschap beschreef, heeft intussen via de raad gevende vergadering van de raad van Europa zijn bezorgdheid gedemon streerd over de huidige Griekse toe stand. De moedige oud-premier zei daarover deze week: „Het autoritaire regime moet plaatsmaken voor het vrije politieke leven". Als aanvoerder van de conservatieve radicale unie (een van de twee grootste partijen) was Kanellopoelos premier toen de militaire staatsgreep van 21 april zich voordeed. Hij werd toen ge arresteerd en 24 uur later onder huis arrest gesteld. In de woning, die zo een nieuwe gevangenis was geworden, ontving hij deze week de buitenlandse pers, om zich via haar in verbinding te stellen met het Griekse volk. „De mtmmm. huidige machthebbers", zo zei hij onder meer, „onderschatten de Grie ken, in het bijzonder de Griekse jeugd, als zij menen hen met arrestaties en veroordelingen te intimideren". Zijn eigen optreden was en is van die on vervaardheid een welsprekend bewijs. fllWWWWIIIIWWWWtfllllWWIIMIIWVWWWWWIIWIIliWWWW Marihuana. Op verzoek van Interpol gaat de politie in Atjeh (Noord-Sumatra) alle marihuanaplanten vernietigen, om dat het vermoeden bestaat, dat er marihuana naar het buitenland wordt gesmokkeld. Versterkt. Admiraal Thomas H. Moorer, chef van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie haar vloot in de Middellandse Zee met vijftien sehepen heeft versterkt sedert de oorlog in het Nabije Oosten. Acht jaar steun. President Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan heeft mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie zijn land economische bijstand tot 1975 toege zegd heeft. Ongeregeldheden. Bij de universiteit van Porto Rico in San Juan hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood en 21 politie mannen werden gewond. Gezonken. De Zweedse baggermolen „Simson" is in de baai van Gaevle in de Bothnische Golf gezonken. Vijf men sen worden vermist: drie Zweden en twee Finnen. Geweldpleging. In Johannesburg zullen vijf jonge politiemannen zich voor de rechter moeten verantwoorden, omdat zij zich aan geweldpleging hebben schuldig gemaakt. Toerisme op Curapao. Curapao trekt de laatste jaren steeds meer toeristen. In 1966 bezochten ongeveer 263.000 vreem delingen het eiland. In 1968 verwacht men er 445.000. Het bestuur van het eiland wil het toerisme bevorderen om dat het een van de belangrijkste pijlers van de economie is. Dodelijke val. In Beuningen is de 19- jarige Th. Degen tijdens het uitzagen van takken bij het rooien van een boom uit de boom gevallen. Hij overleed en kele ogenblikken later.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3