-rijpvitaal, echt w&mP SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJV ELEZ i mm Scheepsdoop met geitemelk Jan Nagel wordt niet vervolgd Pt m w NORTON VRIJDAG SEPTEMBER 1967 Verf fabriek in lichter laaie 25 NORTON cigarettes ƒ1.50 Alarmerend Percentage Afgekeurden Beloofd pensioen Gij zult niet Doofpot „BRANDENBURG" Dierenbescherming Hogere huren Wegenbelasting Tweestrijd 1 Tweestrijd 2 Onderwijsbesluiten DORDRECHT. De tewaterlating van het op de scheepswerf De Bies- boseh in Dordrecht voor een in Maure- tanië gevestigde rederij in aanbouw zijnde koelschip „Tekent", is niet vol gens het in Nederland geldende pro tocol verlopen. Een schip wordt eerst gedoopt en dan te water gelaten. In dit geval ge beurde het andersom, omdat de am bassadeur van Mauretanië, die uit Frankrijk moest komen te laat kwam. Men wachtte op de werf zo lang mo gelijk, maar tenslotte moest er gehan deld worden omdat het eb werd. Toen het schip reeds in de haven lag verschenen de ambassadeur en zijn echtgenote. Mevrouw kon nu echter niet meer met het befaamde bijltje een touwtje doorhakken om de fles tegen de boeg van het schip stuk te gooien. Zij moest de fles er zelf tegen- aangooien. Die fles bevatte geen cham pagne maar, volgens Mauretaans voor schrift, geitemelk. Schuimen deed die overigens ook. Het spelen van het Mauretaanse volkslied door de werfharmonie had ook problemen opgeleverd, want de muziek had men moeten instuderen met behulp van een door de ambas sade gestuurd geluidsbandje, omdat geen notenschrift beschikbaar was. ADVERTENTIE AMSTERDAM. Er zal geen strafver volging worden ingesteld tegen het jong ste hoofdbestuurslid van de Partij van de Arbeid, Jan Nagel naar aanleiding van diens uitspraak in een VARA-radiorepor- tage over de ongeregeldheden op de Dam in Amsterdam op 1 mei. Het politieop treden betitelde hij toen als „schofterig". De Amsterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker deelde desgevraagd ter motivering van zijn beslissing mee dat hij een vervolging niet opportuun acht, waarbij hij ook rekening heeft gehou den met de omstandigheden waaronder destijds de bewuste uitdrukking is ge bezigd. EDE Een hevige brand heeft van nacht een deel van de verffabriek „Ma- costan in Ede in de as gelegd. De ex peditie-afdeling, een bijbehorend kantoor, het bedrijfskantoor en de kleurmakerij brandden geheel uit; 70.000 kilo verf, die in de expeditieruimte voor verzending ge reed stond, ging verloren. De schade be draagt enkele honderdduizenden guldens. de beste tabak is NORTON tabak mamm NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! "di'hJI'tflV-i/.' mannen die alles weten van tabak lillliiuiuii lu.'iiiiiteiiillllllll 11 Vile volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World Copyright Het blijkt dat meer dan dertig percent van de opgeroepenen ongeschikt is be vonden voor militaire dienst. Dit wil dus zeggen dat een groot aantal jonge mensen zowel lichamelijk als geestelijk niet ge zond is. Er werd een groot aantal neuro sen en psychopatische verschijnselen ge constateerd. Het lijkt te simpel deze ontstellende stand van zaken geheel of zelfs maar ge deeltelijk te wijten aan gebrek aan lichaamsbeweging, hoewel de bromfiets en het niet al te zware lichamelijke werk mede oorzaak zijn van een slechte licha melijke conditie. De geestelijke en ner veuze afwijkingen kunnen echter niet al leen uit deze welvaartsverschijnselen worden verklaard. Er is een rapport ver schenen waarin psychische stoornissen en hartaandoeningen voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan regelma tig en intensief televisiekijken. Mijns in ziens moeten wij de oorzaken ook zoeken in de structuur en gewoonten van de gehele maatschappij. Men kan niet straf feloos de wezenlijke oorzaken onontdekt laten en volstaan met het opvangen der gevolgen. Meer dan dertig percent afge keurden kan immers betekenen dat zich in toenemende mate verzwakking en de generatie in de jeugdige lagen van ons volk voordoen, met alle gevolgen voor de volgende generatie. We moeten aandacht besteden aan de opgroeiende jeugd en proberen een weg te vinden om dit alles te voorkomen zover dit in onze macht ligt. We moeten begin nen met betere lichaamsoefeningen op de scholen en ons niet blind staren op het al of niet hebben van dure gymnastieklo kalen. Iedere ruime schone geventileerde ruimte, hetzij kantine of aula of zolder of binnenplaats geeft ruimschoots de gele genheid om goede oefeningen te geven. Iedere leerkracht is 'in korte tijd in staat om de leerlingen tussen de banken en met geopende ramen wat nuttige 'adem- oefeningen te geven, even de rug te laten strekken en te zorgen dat de circulatie zich verbetert. Na enkele minuten oefenen is de leerling weer beter in staat zich op het volgende vak te concentreren. Het ro ken van leerkrachten in het leslokaal is uit den boze; ook op de kantoren is dit voor de niet rokers een zware belasting en oorzaak van veel hoofdpijn. In de Mazdaznan-leer wordt uitdrukkelijk ge wezen op al deze oefeningen en iedereen zou hiervan kennis moeten nemen. Ook de voeding zou kunnen bijdragen tot be tere gezondheid, frisse groente, zuiver brood en zuiver water is toch iets waarop iedereen recht heeft. Het toevoe gen van vreemde stoffen aan ons voedsel en drinkwater kan niet goed zijn. Ook zou er een betere verdeling moe ten komen in lichamelijk en geestelijk werk, in de vorm van bijvoorbeeld tuin- In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. it De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. werk-handenarbeid. Het zou goed zijn indien de ouders zouden willen inzien dat een handwerk geen schande is (integen deel) en hun kinderen alleen gelukkig kunnen zijn indien ze een beroep uitoefe nen wat ze prettig vinden en niet een beroep kiezen wat veel geld opbrengt maar wat ze met tegenzin uitoefenen. Een betere algehele kennis van het menselijk lichaam van zijn functies en van al zijn reacties zou ertoe bijdragen dat we ons lichaam met meer zorg be handelden, tot heil van lichaam en geest. P. VAN WAVEREN, Heemstede. Vele zeevissers uit fJmuiden, Egmond, Scheveningen en Katwijk zijn tijdens de laatste wereldoorlog vanuit Fleetwood in Engeland (gedwongen) ter visserij geva ren. Er is door de toenmalige regering in Engeland beloofd dat wij op zestigjarige leeftijd een pensioen zouden krijgen. On dergetekende heeft zich twee jaar gele den tot de koningin gewend, maar ont ving een onbevredigend antwoord. Nadat ik mij tot de prins gewend had bezochten mij twee heren van het ministerie van Landbouw en Visserij, die mij mededeel den, dat zij een brief van de prins had den ontvangen, die inhield dat het minis terie moest zorgen dat de regering haar woord gestand doet. Deze heren verzoch ten mij een brief te schrijven aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit heb ik gedaan. Van de Tweede Kamer heb ik als antwoord gekregen dat mijn brief is doorgestuurd naar de bevoegde instan ties. Van de Eerste Kamer heb ik nog niets vernomen. Veel zeevissers zijn net als ik zeventig jaar of ouder en wachten al die tijd op dit pensioen. Maar ook velen van ons zijn in die tijd overleden. Wacht de regering er soms op dat wij allen spoedig overlijden, zodat zij het ons beloofde pensioen niet uit hoeft te be talen? A. J. Chr. EVERTSEN, Beverwijk. Enkele opmerkingen over „Gij zult nietvan A. Hoppe in de vertaling van C. A. Reinhold-Scheuermann, op de pagina „Geestelijk leven" gepubliceerd. Een zeer bittere grap. Als ik het slot goed begrijp (De Heer op wel overwo gen toon): Laat maar. Mozes. Ik heb een beter idee. Gabriël! Gabriël kom hier en breng je trompet") betekent deze „claus" de plotselinge inzet van de laatste dag. Dan schuilt er mijns inziens een inderdaad demonisch venijn in deze staart. Het heeft geen zin te speculeren over de datum van het einde van de wereld nog minder kunnen wij trachten de gang van Gods heilsplan met de wereld te ac- celeren of te temporieren. Zekerheid dienaangaande geeft Mattheus 24 14. De basis van dit stuk lijkt mij te zijn de gedachte, dat de laatste dingen als een straf over de aarde komen. Is het niet juister, zo vraag ik mij af, om het eschaton te zien als een herschepping, als een bekroning en afsluiting van Gods voortdurend scheppend bezig zijn met deze wereld? Ik meen ook. dat het op grond van Mattheus 14 14 bijbels is om te zeg gen: nog heeft God geduld met de men sen, nog is ons tijd gegeven, nog mogen wij meegaan als Missio Ecclesiae in de machtige wereldomspannende beweging van de Missio Dei om het evangelie aan alle mensen te brengen en tekenen van Gods gerechtigheid op te richten op de ze aarde. Vol vaderlijk liefdevol ongeduld en spanning wacht God op wat wij in de ze „Gnadenfrist" gaan doen. C. van DALLEMAN, Haarlem Ik kan het standpunt van het N.K.V. aangaande de affaire Van Heijst niet zo goed begrijpen. Waarom wordt hier zo'n ophef van gemaakt, terwijl andere za ken in de doofpot gestopt worden. Zelf ben ik (ik ben invalide) door geraffineer de manipulaties van een werknemer mijn hele kapitaal kwijtgeraakt. Maar hier „kon niets meer aan gedaan worden" en de officier van Justitie heeft mijn eis niet ontvankelijk verklaard. G. v. d. VEEN, IJmuiden. ADVERTENTIE Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 - IJmuiden - Tel. 13405 Licht-, kracht- en geluidsinstallaties - sterk- en zwakstroominstallaties - nieuw bouw en onderhoud Wij worden weer overstroomd door pas geboren katjes. De natuur is zó overvloe dig, dat alle daadwerkelijke dierenbescher mers wel tot de conclusie moesten ko men, dat het beter is niet méér katjes aan te houden dan men kan plaatsen in een werkelijk goed tehuis. Moeder poes is vol komen tevreden met één kind; ze telt ze niet. Maar houdt u er dan liefst een katertje bij, want daarvoor is nog het gemakkelijkst een huis te vinden. Breng de andere kleintjes naar Dierenbescher ming, of vraag of ze even opgehaald kun nen worden. Maar doet u het dan wel meteen na de geboorte, want dan kunnen de diertjes heel gemakkelijk met chloro form bedwelmd worden: vallen in slaap en worden niet meer wakker. Het komt helaas zo vaak voor, dat men sen zo'n heel klein katje snoezig vinden maar als het groter wordt vinden ze er niets meer aan en dan wordt poes een zie lige verschopte zwerver. Help het aantal daklozen te beperken. Straks staat de win ter weer voor de deur. J. C. STREBE—LANGENDONK, Haarlem, In uw blad las ik dat de huren in be paalde delen van het land onder andere in Zeeland, 30 percent omhoog gaan. „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje?" Al les weer omhoog, geen mogelijkheid om je huisje op te knappen, dus.nog meer krotten. En wat baat het ons, ter wille van India, Indonesië enzovoort offers, zware offers te brengen? Als we alles daar op poten gezet hebben dan zoeken ze herrie en we liggen eruit, zonder wat voordeel. Zij zullen dan alles wel zelf doen: aardig! Ik begrijp er niet veel van. U? Ze moesten de dierenbescherming naar India zenden om die geraamtes van koei en (heilige hongerlijders) weer vet te ma ken, dat is even erg als Spanje, of erger. B. LE COMTE. Haarlem. Straks krijgen alle mensen een meter op hun schoen. Daar moet je dan geregeld een gulden in doen. Het belastingkantoor heet voortaan hak- ken-bar. Een grote maat schoen een stationcar. Wanneer je in de binnenstad gaat winkelen, Dan zie je alle provo's hinkelen. De mode geeft nu al een plompe hak, Dat wordt in de toekomst de centenbak. Want, kiezers, het nieuwe kabinet Heeft ons al spoedig een hak gezet. J. v. EMDEN, Haarlem. Met belangstelling heb ik het artikel over de maagdelijke geboorte in „Erbij gelezen. Dat predikanten de esoterische betekenis niet kennen van hun eigen bij bel en daarom niet weten wat er pre cies onder een „maagdelijke" geboorte moet worden verstaan is mij al meer dan dertig jaar bekend. Gedurende die tijd immers hebben mijn vrouw en ik vergeefs gepoogd allerlei kopstukken op kerkelijk gebied, waaronder enkele topfi guren van Kerk en Wereld te Driebergen duidelijk te maken welke betekenis de maagdelijke geboorte heeft voor onze tijd Wij hebben er op gewezen dat het uiteen vallen van een groot deel der huwelijken de geboorte van steeds méér zieke, zwak ke en gebrekkige kinderen, de toenemen de verwildering op geestelijk en zedelijk gebied, het verval van het gezin en de ontaarding van het seksuele leven recht streeks verband houden met het onver mogen van de theologen om het dogma van de maagdelijke geboorte te verkla ren. Deze mensen hebben zich zo vast gebeten in traditionele beschouwingen en overgeleverde begrippen dat zij tot zelf standig nadenken over „religieuze" zaken niet meer in staat zijn. Met het gevolg dat de massa hoe langer hoe duidelijker gaat beseffen dat de kerk in haar huidige vorm geen enkele oplossing weet te bren gen voor de menselijke maatschappelijke noden, en derhalve door steeds meer men sen wordt verlaten. Zolang het dogma van de onbevlekte ontvangenis (uit het laatste woord blijkt duidelijk dat aan normale biologische voorwaarden werd voldaan, zij het op bijzondere wijze) en dat van de maagdelijke geboorte, dat er onmid dellijk mee samenhangt, niet duidelijjk wordt verklaard, kan ook het dogma van zondeval en erfzonde niet verklaard wor den. Tot zolang zal de mens in zonde worden geboren, waardoor ook het kwaad de wereld zal overheersen. J. F. W. HENSCHEL, Heemstede In het stuk in „ERBIJ" over de maag delijke geboorte heeft het mij verbaasd dat ds. Glashouwer ter ondersteuning van zijn standpunt, dat ik volkomen deel, zwijgt over de aankondiging van de ge boorte aan Maria en vooral over het ant woord dat zij gaf. Ds. Van Woerden spreekt over mythische benadering. Ik dacht dat we voor het begrip „mythe" allereerst te maken hebben met de verhalen en to neelspelen uit de Griekse en Germaanse oudheid, waarvan men wel met enige ze kerheid kan aannemen dat zij op fanta sie berusten. Reeds daarom is zijn op vatting te beschouwen als een grove be lediging voor Maria en wanneer ds. Van Woerden meent dat hij hiermee de kerk deuren kan openen voor buitenkerkelijken vrees ik dat hij er alleen mee bereikt dat juist deze mensen alleen maar biologisch over de geboorte van de Verlosser gaan denken, waarmee de nieuwlichters stellig hun doel hebben bereikt. Dat twee predi kanten van de Nederlandse Hervormde Kerk zo evident van mening verschillen over dit belangrijke onderwerp lijkt me uiterst gevaarlijk. J. J. SUERINK, Heemstede. Iedereen, die ook maar iets van het Nederlandse onderwijs weet, schrikt bij iedere bepaling die het kabinet-De Jong c.s. uitvaardigt om ons onderwijs nog dieper de narigheid in te helpen. Onze veelgeroemde slogan: „Iedereen kan in Nederland studeren!" lijkt hoe langer hoe meer een farce te worden, zo het dat al niet was. Het ziet ernaar uit dat de stu diemogelijkheden voor de aankomende studenten hoe langer hoe meer zullen worden beknot. En dat is zeer veront rustend! De uitvoering van de Mammoetwet wordt vertraagd. Deze wet, die als het ware de basis diende te vormen van broodnodige vernieuwingen in het lager en middelbaar onderwijs, wordt al jaren tegengehouden en uitgesteld. Van uitstel komt afstel! De bouw van scholen, universiteiten en academische ziekenhuizen wordt tegengehouden. Dit impliceert, dat de bestaande universiteiten enzovoorts slechts een deel van de stdöenten zal kunnen opnemen. Vele studenten kun nen hierdoor (universiteitsoverbevol- king!) niet studeren. Schoolgelden, universiteitsgeiden, in schrijfgelden worden in een tijd van economische achteruitgang zo zeer verhoogd, dat studeren straks een bij uitstek kostbare bezigheid wordt. Dit houdt in dat de zoon van de „mindere man", die toch al schaars aan zijn trekken kwam, nu helemaal wel kan inpakken als hij het zou wagen te willen gaan studeren. De beurzen en renteloze studievoor schotten worden opgeschort en ver minderd. De ouders zullen financieel nog meer moeten bijspringen. Maar als ze dan tot het dagelijks groeiend leger der werkelozen behoren Op de lagere scholen wordt de leer- lingenschaal per klas ieder jaar gro ter. Dat is niet bevorderlijk voor een juiste gang van zaken bij het basison derwijs. Leerkrachten worden afgestoten om een paar onnozele uren uit te sparen. Middelbare scholieren zullen dus de steeds groeiende hoeveelheid leerstof in eenzelfde of nog kortere tijd moe ten verwerken. Dat is absoluut absurd! Wanneer men een en ander beziet in een maatschappij, die zich in een storm achtig tempo ontwikkelt tot een maat schappij, waarin techniek, automatisering en efficiency met de dag een grotere rol gaan spelen, dan spreekt het toch wel haast vanzelf dat er in de toekomstige economische toestand een grote vraag ^.al komen naar veel, zeer veel geschoold en kundig opgeleid personeel. En de rege ring zorgt er nu voor dat we over tien of vijftien jaar deze mensen niet hebben, omdat men graag nu wat wil bezuinigen, maar nog immer weigert te geloven dat „de cost voor de baet uyt ;aet". Men is bezig zich op een grandioze wijze tot bloe dens toe in de vingers te snijden. In 1984 hebben we dan wellicht geen Orwelliaan se nachtmerrie, maar de realiteit zal toch niet minder benauwend zijn. R. VAN LING, Santpoort. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4