MASSACEVECHT IN FRANSE STAD Na wilde geruchten over zijn arrestatie: Rajakovitsj weer in Oostenrijk terug HET WEER NOORD-VIETNAM WIJST JOHNSONS AANBOD AF Bankfusie Holland-Amerikalijn ontslaat personeel V leugelend naar Londen? n ij man morris Hogere loongrens voor ziekenfonds Noordatlantische dienst wordt opgeheven Jongerengroep van K.V.P. verlangt congres Verleden van Schnez nog altijd duister Gastarbeiders vielen tussen wal en schip Ir. J. Kruk (PEN) overleden GEEN „LEVENSPOSITIES" MEER... Nieuwe vragen over geluidshinder Huisarrest voor Kanellopoulos Mr. J. W. Rutgers tot kantonrechter in Haarlem benoemd 006É BERENDSEN N.V. 52e JAARGANG NUMMER 283 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT E<N HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 3 OKTOBER 1967 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Stormachtig AHet duidelijk SCHNEZ Zie verder pagina 2 Zie verder pagina 11 Het woord is aan NEONINSTALLATIES SI EDE-NA PPA JASJES IJmuider Courant WENEN (Reuter, DPA en AP). De voormalige SS-officier en mede werker van Eichmann, Erich Raja kovitsj, wiens arrestatie gisteren in Joegoslavië was gemeld, bevindt zich weer in Oostenrijk. Dit heeft zijn advocaat dr. Karl Böck vanmorgen in Wenen bekendgemaakt. Rajakovitsj zou na zijn aankomst in Wenen op een persconferentie vertellen over zijn ontsnapping uit Joegoslavië. In Belgrado is officieel bekendgemaakt dat Rajakovitsj niet gearresteerd is. Men had hem niet kunnen aanhouden omdat hij Joegoslavië al had verlaten. Een politiefunctionaris in de Joegosla vische havenstad Koper verklaarde gis teravond tegenover het Britse persbureau Reuter, dat Rajakovitsj niet was aange houden. Men dacht aanvankelijk Raja kovitsj op het spoor te zijn. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjug meldde vanmorgen nog vernomen te hebben dat de Nederlandse regering de Joegoslavische autoriteiten ervan in kennis heeft gesteld dat de oorlogsmis dadiger naar Joegoslavië was gereisd. Bevoegde Joegoslavische autoriteiten, al dus Tanjug, hebben een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Zij poogden Ra jakovitsj, wiens verblijfplaats nog onbe kend was, op te sporen. Weerrapporten 1, 2 Uit het buitenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Fconomisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later verspreide opklaringen maar ook af en toe buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind, eerst tussen zuid en zuidwest, later rui mend naar zuidwest tot west. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het Nederlandse verzoek aan Joegosla vië was gedaan, nadat in Nederland, via het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, uit buitenlandse bron bekend was geworden dat Rajakovitsj naar Joegosla vië zou reizen. Rajakovitsj was tijdens de oorlog werk zaam aan de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung" in Den Haag en zou, vol gens verklaringen van Nederlandse getui gen op het proces dat in Wenen tegen hem is gevoerd, meegewerkt hebben aan de deportatie van honderdduizend Neder landse joden. Tijdens het Weense proces was hem ten laste gelegd, dat hij op dracht gaf tot overbrenging van 83 Ne derlandse, in Frankrijk vastgehouden, jo den naar Auschwitz. Van deze 83 werden er 82 vermoord. Het Weense proces ein digde op 2 maart 1965, in een veroorde ling van Rajakovitsj tot 2% jaar met af trek van twee jaar voorarrest. Bij het ministerie van Justitie in Den Haag, dat gisteravond een officieel bericht uit Joegoslavië had ontvangen dat Raja kovitsj was gearresteerd, was vanmor gen geen bericht binnengekomen dat dit bericht onjuist zou zijn. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, voerde vanmorgen op het ministerie van Justitie besprekin gen over de kwestie-Rajakovitsj. Het Nederlandse verzoek aan Joegosla vië tot uitlevering van Rajakovitsj was gebaseerd op een tussen beide landen be staand uitleveringsverdrag. Hoe Rajakovitsj kans heeft gezien uit handen van de Joegoslavische politie te geraken, is nog niet duidelijk. Het is mo gelijk dat hij op eigen gelegenheid is ont snapt, maar het wordt niet uitgesloten geacht dat hij door de Joegoslaven, on danks de dringende Nederlandse verzoe ken om zijn aanhouding in afwachting van een uitleveringsverzoek is vrijgela ten. De ontsnapping van Rajakovitsj werd vanmorgen door professor dr. L. de Jong directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie een buitengewoon er gerniswekkende en teleurstellende kwes tie genoemd. Hij achtte de mogelijkheid dat er ooit nog eens een kans zou komen om Rajakovitsj te grijpen zeer gering. Professor De Jong uitte zijn grootste bewondering voor de snelheid waarmee op het hoogste regeringsniveau was ge reageerd. De hele voorbereiding van de arrestatie heeft vorige week vrijdag en zaterdag plaatsgehad. De regering zou bovendien zondag nog een telegram heb ben gestuurd naar de ambassadeur in Belgrado, met het „verzoek dringend en onmiddellijk" arrestatie te verlangen. DEN HAAG. De ziekenfondsraad heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) geadviseerd de loongrens in de zieken fondswet per 1 januari te verhogen van 12.400 gulden tot 13.200 gulden per jaar. Als de minister het advies volgt, komen alle werknemers met een inkomen bene den die grens onder de verplichte zieken fondsverzekering te vallen. De premie, die nu 6,8 percent bedraagt, gaat volgend jaar waarschijnlijk meer dan 7 percent bedragen, waarvan werkgevers en werk nemers ieder de helft opbrengen. Voor de berekening van de premies wordt rekening gehouden met een maxi mumdagloon, dat thans 38,40 bedraagt bij een vijfdaagse werkweek, maar dat de ziekenfondsraad wil optrekken tot 41 gul den per dag. De boeren van Quimper in het zuidwesten van Bretagne, nemen het niet langer. Zevenduizend agrariërs demonstreerden tegen De Gaulles landbouwpolitiek (hogere kosten, dalende veilingprijzen) en toen de gendarmes ertussen kwamen zat men in een wip in een ware veld slag waarbij stenen en traangas granaten over en weer vlogen. HONG KONG (Reuter) Noord-Viet- nam heeft vandaag het jongste aanbod van president Johnson om met president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam te pra ten over vrede in Vietnam, van de hand gewezen. In een hoofdartikel in het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" wordt gezegd, dat het Amerikaanse staatshoofd in zijn rede van vrijdag vorige week er op uit was „de politiek van agressie van de Verenigde Staten" te verdedigen en te getuigen van „zijn zogenaamde ver- (Van onze correspondent) UTRECHT De Utrechtse bankiers firma Vlaer en Co. heeft een volledige belangengemeenschap gesloten met het Amsterdams/Haagse bankiershuis Pierson, Heldring en Pierson. Anders gezegd. Vlaer en Co. is met Pierson Heldring en Pierson gefusioneerd. De oudste firmant van Vlaer en Co., de heer W. A. Rasch, is in ver band met zijn gevorderde leeftijd (hij is 77 jaar) als firmant uitgetreden. Zijn medefirmanten, de heren L. H. Wurfbain en mr. A. M. de Vries, zijn toe getreden tot het college van firmanten van Pierson Heldring en Pierson, terwijl de heren dr. H. D. Pierson en jhr. P. Quarles van Ufford, beherende vennoten van Pierson, tevens firmanten van Vlaer en Co. zijn geworden. De fusie is vandaag daadwerkelijk ge- effecteerd en gaat economisch gezien in met terugwerkende kracht tot 1 januari 1967, hetgeen inhoudt dat de zaken en de inkomsten van beide bankiershuizen over het lopende jaar reeds worden ge pooled. ROTTERDAM. Bij de Holland Ame rika Lijn in Rotterdam zullen op korte termijn ontslagen vallen. Door de ophef fing van de Noordatlantische dienst zal een groot aantal personeelsleden van het stuwadoorbedrijf, de administratie en technische werkplaats moeten afvloeien. Een woordvoerder van de Holland Amerika Lijn, die maandag deze al enige tijd in de Rotterdamse haven circuleren de geruchten bevestigde, kon niet zeggen hoeveel mensen dit onslag zal treffen. Het is ook nog niet zeker met ingang van welke datum de ontslagen moeten worden verleend. De HAL heeft diepgaand de mogelijk heden bekeken om de personeelsleden, die door de jongste ontwikkeling in het (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een comité, gevormd door K.V.P.-jongeren, heeft de partijleden opgeroepen zich uit te spreken voor een buitengewoon congres over partijvernieu wing. Het comité gaat het partijbestuur met of zonder bijval om dit congres vragen. Dit idee is neergelegd in een brief door de Haarlemse jongerengroep van de K.V.P., die vandaag naar alle kringen en afdelingen van de partij wordt gestuurd. Het congres moet plaatshebben vóór de bijeenkomst van de partijraad op 8 en 9 december. De Haarlemmers, die dit initiatief heb ben ontwikkeld, vinden dat in de partij raad, die te beslissen heeft over de toe komstige vorm van de K.V.P. onvoldoen de de mening van de leden doorklinkt In de brief aan de afdelingen, waarin wordt herinnerd aan de recente discus sies over de partijvorming schrijven de K.V.P.-jongeren: „Daar gewone leden hun mening niet kunnen laten doorklinken, moet hier alsnog gelegenheid toe worden geboden. Het Comité zal het partijbestuur vragen om een corjgres dat voor alle leden toegankelijk is." zeevervoer (de Noordatlantische route van de HAL werd opgeheven iun verband met het openen van de diensten van de Atlantic Container Line) overbo dig worden, in andere afdelingen van het eigen bedrijf onder te brengen. Men is tenslotte tot de conclusie gekomen dat zulks niet tot de mogelijkheden behoorde. Van de ophanden zijnde ontslagen bij de Holland Amerika Lijn is de onderne mingsraad op de hoogte gesteld. Met de erkende vakorganisaties worden op het ogenblik besprekingen gevoerd voor een afvloeiingsregeling. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Het nazi-verleden van luitenant-generaal Schnez, die door West- Duitsland is voorgedragen als opvolger van Von Kielmansegg als bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Cen- traal-Europa, is door Bonn nooit grondig onderzocht, alle andersluidende verzeke ringen van die zijde ten spijt. Dit is de conclusie van een rapport, dat twee amb tenaren van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie hebben uitgebracht. Ne derland zal West-Duitsland als conse quentie hiervan om een grondig onder zoek moeten vragen, dan wel moeten verzoeken, Schnez meteen te bestempe len als ongeschikt voor de hem toege dachte functie. langen naar vrede". De commentator in het Noordvietnamese blad noemde John son een „verstokte agressor". Naar het Japanse blad „Asahi Sjim- boen" weet te melden, streeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Takeo Miki, sinds het begin van dit jaar naar geheime besprekingen tussen de Verenig de Staten en Noord-Vietnam. Hij zou de Japanse diplomaten in landen waar ook Noord-Vietnam een vertegenwoordiging heeft, opdracht hebben gegeven, onoffi cieel te onderzoeken of Hanoi tot overleg bereid is. (Zie verder pagina 3). (Van onze correspondent) DEN HAAG. „De Nederlandse over heid is tegenover de buitenlandse werk nemers op vele gebieden tekort geschoten. Dit geldt vooral voor de betreffende be windslieden, maar ook het parlement is er niet in geslaagd de overheid te dwin gen tot een gecoördineerd beleid". Dit is de conclusie van een in 1965 in gestelde commissie van de Dr. Wiardi Beekman Stichting (wetenschappelijk bu reau Partij van de Arbeid), thans neer gelegd in een rapport „Werknemers te gast?" De maatschappelijke begeleiding der buitenlandse werknemers zou slechts on der het departement van Sociale Zaken moeten ressorteren. De samenwerking met Justitie en C., R. M. houdt gecoördi neerde aanpak tegen. Sociale Zaken zou de coördinatie kunnen realiseren door re gionale opvangcentra voor de buitenlan ders in het leven te roepen, waarbij po litie, huisvesting, stichtingen begeleiding buitenlandse werknemers en arbeidsbu reau's worden ingeschakeld. Tevens acht men het wenselijk dat een noodfonds in het leven wordt geroepen voor financiële hulp aan buitenlanders die ziek worden, voordat ze onder de verzekeringswetten vallen, of die ziek in Nederland zijn aangekomen. Terugsturen naar het land van herkomst acht de com missie geen oplossing, omdat de kans op herstel in het vaderland vaak kleiner is. DELDEN. De technisch adjunct-di recteur voor de opwekking van eleetrici- teit bij het P.E.N., de 64-jarige inge nieur R. Kruk uit Bloemendaal, is van morgen omstreeks half negen in zijn auto op de E-8 in Delden overleden. De heer Kruk reed in de richting Hengelo. Hi; week plotseling uit naar links en botste tegen een tegemoetkomende auto. De bot sing liep betrekkelijk goed af, maar de heer Kruk bleek te zijn overleden. Hij is vermoedelijk onwel geworden. De heer Kruk slaagde in 1922 aan de T.H. in Delft cum laude voor het inge nieursexamen werktuigbouwkunde. Se dert 1926 werkte hij als assistent van prof. ir. Ter Linden aan de T. H. Intussen haal de hij zijn tweede ingenieursdiploma, dat voor elektrotechniek. In 1929 werd hij in de rang van adjunct ingenieur aangesteld bij het P.E.N. in Bloemendaal. Als hoofdingenieur werd hij daar in 1941 met de leiding van de cen trale in Velsen belast. Sedert 1953 bekleedde hij de rang van technisch adjunct-directeur Opwekking In de groei en de uitbouw van het een trale bedrijf van het P.E.N. heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Ir. Kruk had voorts zitting in tal van landelijke commissies op elektro-tech- nisch gebied. Ook was hij adviseur van Rijkswaterstaat voor de elektrische in stallaties van de tunnels onder het Noord zeekanaal. Ir. Kruk was bijna 41 jaar in over heidsdienst en zou over niet al te lange tijd met pensioen gaan. Gegadigden om hem op te volgen werden in juni van dit jaar door Gedeputeerde Staten opge roepen. (Van onze economische redactie) UTRECHT. „In onze moderne industrie bestaan geen „functies voor het leven" meer. De snelle technische ontwikkeling doet oude beroepen verdwijnen en creëert steeds weer nieuwe. Daardoor zal het steeds meer voorkomen dat men in zijn leven enkele malen van beroep moet veranderen". Dit verklaarde de voorzitter van Sint Eloy, de heer P. Brussel, vanmorgen op de algemene bestuursvergadering in Utrecht. Hij wees ook op het probleem van de werkgelegenheid in het westen en de werkloosheid in het oosten. „Niet de mensen naar de machines brengen en gezins verbanden verscheuren moet het doel zijn, maar het brengen van de machines naar de mensen" zei hij, een spreiding van de werkgelegenheid bepleitend. Anatole France De oprechtheid van een vrouw bestaat uit het niet vertellen van onnodige leugens. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nog deze maand zul len in Scheveningen proeven worden ge nomen met een draagvleugelboot voor een mogelijke verbinding tussen Scheve ningen en Londen. Dit heeft de Haagse wethouder B. Bol in de Haagse gemeen teraad meegedeeld. Amerikanen, die een draagvleugelboot laten bouwen in Hamburg, zijn geïnteres seerd in een dienst tussen Scheveningen en Londen. „Wanneer een dergelijke dienst kan worden verwezenlijkt zal men in tweeëneenhalf uur van Scheveningen in het hartje van Londen kunnen zijn", aldus de wethouder. Uit de raad werd ook aangedrongen na te gaan hoe de bereikbaarheid van Den Haag en Scheveningen van België en Frankrijk uit kan worden verbeterd. AMSTERDAM. Het lid van Provin ciale Staten van Noord-Holland, dr. Th. A. M. van Kleef (KVP) heeft schriftelijk aan Gedeputeerde Staten van die provin cie om een overzicht gevraagd van alle bemoeienissen van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de kwestie van de geluidshinder rondom Schiphol. De heer Van Kleef vraagt het college, waarom bepaalde gebieden, die liggen binnen de „geluidstroggen" nog bebouwd zijn, on danks het feit, dat bekend was, hoe deze geluidstroggen zouden komen te liggen. „Kunnen Gedeputeerde Staten meedelen, wie te zijner tijd aansprakelijk gesteld kan worden voor de vergoeding van de zichtbare en onzichtbare schade, die ten gevolge van de geluidshinder zal ont staan? Welke maatregelen denken Gede puteerde Staten te nemen met betrekking tot een eventuele bebouwing in de gebie den, die in de toekomst in de geluids troggen komen te liggen?", aldus de heer Van Kleef. ATHENE (Reuter). Het Griekse militaire bewind heeft ex-premier Kanel lopoulos onder huisarrest gesteld. De Griekse oud-premier uitte zich vorige week tot tweemaal toe in scherpe bewoor dingen tegen het huidige bewind. De 64-jarige Kanellopoulos ontbood vo rige week buitenlandse journalisten en zei dat de militaire leiders de politieke vrijheid snel zouden moeten herstellen. „De leden van de militaire regering zou den het land van hun aanwezigheid moe ten verlossen" aldus Kanellopoulos. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met ingang van 1 no vember is bij Koninklijk Besluit mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur in Heemstede, benoemd tot kantonrechter in Haarlem. Mr. Rutgers is benoemd in de vaca ture, welke op 1 november zal ontstaan door het vertrek van de huidige kanton rechter, mr. F. J. Gerritsen. Mr. Gerrit sen is, wegens het bereiken van de leef tijd van 70 jaar, eervol ontslag verleend. De nieuwe kantonrechter is 48 jaar. Advertenties i lekker pakje ROGGEBROOD 1 neem dan STE/NFOPT I //cc/// uö/ v-j i vi/n J da's 'i echte FRIESE roggebrood..A .^jjitFRANEKERj met suiker SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 De VW-dealer controleert gratis de verlichting van elk merk auto! Zie vooral onze advertentie van woensdag a.s. in dit blad. VOLKSWAGENDEALER Zeeweg 5 - IJmuiden Berteijorisstraat - Haarlem - Tel. 15S32 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tata toon (020) 22 3590 - 1

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1