„De Stunt": keiharde musical al vlot over het voetlicht VEL Houd die ellendige ladders voortaan onder de voet rv a ESPREK MET HERMAN WIGBOLD v zelfmoord Het probleem van de moet weg uit de taboesfeer" Dè jas James Bond in Noorse analyse Provo-raadslid contra B. en W. NEGEN MUZEN Theatercentrum in 's Hertogenbosch Nieuwe Libelle nylons met Footloc" niet één cent duurder GRONINGEN Tëilenka DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 17 JTMUUU met de onzichtbare Footlocin nieuwe Libelle nylons 1I111S U Geweigerd Selectie Pogingen De radio geeft vrijdag televisjp r^jdio magnetophons afspeel-apparatuur a"es P'eit voor TELEFUNKEN L#' Televisieprogramma s (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Het lot wilde dat de derde voorstelling van „De Stunt" door het wegvallen van de eerste twee tot première werd ver heven en dat juist deze voorstelling vrijwel uitsluitend door jongelui werd bezocht, namelijk door de abon nees van het speciale jeugdabonne- ment van de Twentse Schouwburg in Enschede. Wat misschien bij een pre mière voor een publiek van volwasse nen niet duidelijk was geworden, bleek nu zonneklaar: op zo'n musical hebben tieners en twens zitten wach ten. Het slotapplaus leek geen einde te zullen nemen, nadat het publiek al bij tal van scènes zijn geestdrift niet onder stoelen of banken had gestoken. Of een ouder publiek het ook allemaal zo zal kunnen waarderen? Wij betwij felen het. Guus Vleugel heeft een kei harde tekst geschreven waarin hij naar onze smaak ook wel eens onnodig weer standen heeft gezocht. Ongetwijfeld is voor sommigen deze musical hier en daar kwetsend. Daar komt bij, dat John van de Rest in zijn regie niet de minste po ging heeft ondernomen om hier en daar wat te verzachten of te dempen. Maar tenslotte hebben de oudere schouwburg bezoekers „Heerlijk duurt het langst" ge had, waar de jeugd nu weer niet zo veel aan vond. In „De Stunt" dient Guus Vleugel een enorme dosis tegengif toe tegen allerlei toestanden die „in" zijn, zoals LSD, boe tiekjes, homofilie, tienersterren, progres sieve dominees, sex en begrijpende oude ren. Vooral de meepraters onder de oudere generatie moeten bet geducht ont gelden. Vleugel trekt de uiterste conse quenties uit deze houdingloze meegaand heid en dat levert soms schokkende scè nes op, zoals die waarin tienerster Lila van Dintelen haar moeder op bijzonder grove wijze koppelt aan de nozem Adje Lammeneis. Wie zich aan zo'n scène er gert begrijpt Vleugels bedoeling niet. Zijn satire komt keihard aan, maar het is een allerminst onverdiende klap. Vleugels zwakke punt bleek het verzin nen van een goed „plot". Het verhaal is draderig, om niet te zeggen onsamen hangend en zonder de vaak heel knappe liedjes zouden wij van een slecht ama- teurtoneelstuk moeten spreken. Maar het zou verkeerd zijn deze magere intrige los te koppelen uit de totaliteit van deze musical. Deze totaliteit vormt ontegen zeggelijk een tintelend, vederlicht werk stuk, waarin de toeschouwer voortdurend gevoelig tussen de ribben wordt gepord. De opvoering bij deze voorpremière was veel beter dan we hadden durven hopen. Het was Jasperina de Jong niet aan te zien dat zij pas middags om half drie het ziekenhuis had verlaten, waar zij sinds zondag een penicillinekuur had ondergaan. Jaren na haar kortstondige vervanging van Margriet de Groot in „My fair Lady" kon zij weer bewijzen dat zij een grote musicalster is. De andere spelers, Marv van den Berg, Jack Dixon, Aart Staartjes en Marian Berk, kunnen nog aanmerkelijk in hun rollen groeien. Het dansende koor, of moe ten we zeggen de zingende balletgroep, onder de verzamelnaam „Hippe Vogels' was beter dan wij tot nog toe in enige Nederlandse musicalproduktie hebben ge zien. (Van onze correspondent) OSLO De vraag of agent 007 James Bond zijn vitaliteit heeft verloren, circu leert momenteel in de Noorse hoofdstad, nu bekend is geworden dat Sean Connery se dert drie dagen in Oslo is en daar behan deld wordt door de psycho-analiticus dr. Ola Rakne. Gecamoufleerd met een grote snor en met een echt Beatle-kapsel is de Britse filmheld in Oslo aangekomen, waar hij zonder opzien te baren in een klein ho tel zijn onderdak heeft genomen. De eni germate verouderde indruk die hij maakte is waarschijnlijk de oorzaak van zijn be zoek aan Oslo: de wens een verjongings kuur te ondergaan bij dr. Rakne, die tach tig jaar oud is en de enige in leven zijnde volgeling van dr. Wilhelm Reich, die de opwekkings-therapie uitvond. Deze thera pie bewerkt de bevrijding van allerlei remmingen die de mens heeft. In Noorwe gen vraagt men zich nu af welke remmin gen agent 007 kan hebben. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! AMSTERDAM Tijdens de Amster damse raadsvergadering is het woensdag tot een „treffen" gekomen tussen het pro vo-gemeenteraadslid Schimmelpennink en de wethouder voor jeugdzaken, de heer Verheij (CPN). Schimmelpennink stelde, dat het rustig geworden was in Amster dam maar dat de jeugd weer tekenen van onrust begint te vertonen omdat er feite lijk niets is gedaan om tegemoet te ko men aan de oorzaken van de °erdere on rust. Hij meent dat deze ontstaan is door dat men zich niet betrokken kon voelen bij wat er gebeurde en dat het een protest was tegen het automatisme en het gebrek aan ruimte voor initiatieven. Wethouder Verheij ging hier strak tegen in. „Het nieuwe college van B. en W. zo meent hij heeft de strijd aangebon den tegen misverstanden en verstarring maar ook tegen de bewuste pogingen rel len te maken. B. en W. zijn bereid rp redelijke wijze ruimte te geven. De on redelijkheid was aan de kant van de pro vo's en hun geestverwanten, zo zei de wethouder. Uitvoerig somde hij op wat er is gedaan voor de verruiming van de mogelijkheden om sport te beoefenen en welke faciliteiten de provo's zoal hebben gekregen. „Er is vertrouwen gevraagd en gegeven, maar het is niet waar ge maakt", zo zei hij. „Er ontstaat steeds meer contact tussen gemeentebestuur en burgerij en ik vrees dat hier pogingen worden gedaan de zaken weer te vertroe beien." Enkele provoachtige toehoorders op de publieke tribune poogden o.a. door het in brand steken van een staafje wierook en door interrupties de beraadslagingen te onderbreken, maar burgemeester Sam kalden hield de touwtjes zeer strak. Taalles. Wekelijks zal Bert Japin gedu rende tien minuten voor de NRU over de Nederlandse taal spreken. Dit is geen cursus: hij doet het spelenderwijs, springende van de hak op de tak. Taal verschijnselen (wijd en weids), etymo logische kwesties (plaatsnamen), gram maticale probleempjes (u hebt of heeft?), Algemeen Beschaafd Neder lands, vreemde en ingeburgerde woor den, al dit soort eigenaardigheden zal Bert Japin behandelen. Jack Dixon, Jasperina de Jong en Mary van den Berg m de musical „De Stunt". (Van onze correspondent) DEN BOSCH Hoewel de theater teach- in, die begin vorige maand in Den Bosch is gehouden, voor de bijna duizend belang stellenden een flop werd, heeft deze bij eenkomst toch een positief resultaat gehad Tal van jongeren, die het met het Bossche culturele beleid niet eens waren, hielden kort nadien een tegen-teach-in, die ertoe heeft geleid dat er thans een theatercen trum is opgericht met al bijna vijfhonderd leden. Dit centrum verzorgt het komend seizoen enkele culturele evenementen in de schouwburg. Tijdens de pauzes en na af loop van deze voorstellingen zal het pu bliek in de gelegenheid worden gesteld te discussiëren met de artiesten. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! ADVERTENTIE *Ned. octrooi aangevraagd. (Van onze correspondent) HILVERSUM. „Neem bijvoor beeld eens de cijfers van 1965. Toen pleegden meer dan achthonderd men sen zelfmoord. Dat is de helft van het aantal verkeersslachtoffers van dat jaar. Over die verkeersdoden wordt wèl enorm veel geschreven en gesproken. Over zelfmoord niet, dat is in onze maatschappij nog steeds een taboe. Het gebeurt toch maar en de cijfers liegen er niet om. Daarom is het helemaal niet zo gek er op de televisie aandacht aan te besteden, al ben ik me er heel goed van bewust, dat er gevaarlijke kanten aan zo'n documentaire zitten". den, door enkele kranten zelfs geweiger de advertentie. Via deze advertentie probeert „Achter het nieuws" in contact te komen met mensen die ooit in wanhoop hebben ver keerd en toen een poging tot zelfmoord hebben gedaan. De rubriek, „Achter het nieuws", aldus de advertentie, wil op de ze manier meer aandacht vragen voor de menselijke problemen, die daaraan ten grondslag liggen. Tussen haakjes is aan de advertentie nog toegevoegd, dat deze werd geplaatst na overleg met me dici. Herman Wigbold: „Toen de adverten tie naar de kranten werd gestuurd, ver wachtte ik wel dat er hier en daar be zwaren zouden rijzen. Ik deel die be zwaren nog steeds niet. Niemand heeft mij kunnen overtuigen". Herman Wigbold van Nieuws. Achter het Het zijn de woorden van Herman Wig bold, chef van „Achter het nieuws", die, nog maar net uit de publiciteit vanwege de uitzending over ongehuwde moeders er weer in terugkwam met een omstre- Een aantal dagbladen, waaronder de Volkskrant, het Parool, de Telegraaf, de Gelderlander en het Eindhovens Dag blad, namen de advertentie niet op, ter wij) bladen als het Vrije Volk, Trouw, de Haagsche Courant en het Utrechts Nieuwsblad géén bezwaren maakten. De advertentiechef van het Parool was de enige die contact zocht met Herman Wigbold. Hij probeerde hem ertoe te be wegen voor de advertentie een gewijzigde tekst op te stellen, maar Wigbold hield voet bij stuk, ook omdat de advertentie toen al in de oorspronkelijke vorm in een aantal bladen had gestaan. Bij de voorbereiding van de uitzending over zelfmoordpogingen, waarmee vijf „Achter het nieuws"-mensen (de came raman inbegrepen) wel enkele maanden bezig zullen zijn het tijdstip van de uitzending is nog niet bekend ging Herman Wigbold op dezelfde wijze te werk als bij de uitzendingen, gewijd aan noodlijdende middenstanders en ongehuw de moeders. Ook daar werd eerst een advertentie geplaatst, een werkwijze die men afkeek van de Engelse televisie. „Achter het nieuws" is tot nu toe bijzon der tevreden over de reacties op de ad vertenties. Over de reacties achteraf van de kijkers dus is men hiet minder tevreden. Er waren er veel en zij waren bijna zonder uitzondering positief, zowel in het geval van de abortuskwestie als in dat van de ongehuwde moeders. Eerst worden de schriftelijke aanmel dingen voor dit soort uitzendingen gese lecteerd. Daarna gaat men over tot per soonlijke bezoeken. Tenslotte gaat bij de definitieve keuze van de medewerkers de opzet van het programma een zo ge varieerd mogelijk beeld te geven een rol spelen. Met de reacties op de omstreden ad vertentie gaat het volgens Herman Wig bold bijzonder goed. Na één week be schikt men reeds over vijftig brieven, een aantal dat naar zijn mening nog wel zal oplopen door de publiciteit die er om de kwestie is ontstaan. „We kunnen naar mijn mening niet aan het maatschappe lijke probleem zelfmoord voorbijgaan. Daar is het een te ernstige zaak voor. Met de televisie-uitzending hopen we wanhopige mensen een hart onder de riem te steken door gevallen te laten zien van mensen die er over heen zijn ge komen. Het is bovendien zaak meer be kendheid aan de vele zelfmoordpogingen te geven, omdat er nog heel wat mensen zijn die geen flauw benul hebben van de omvang van dit probleem. Mogelijk krijgt men dan meer begrip voor de mensen in wanhoop. Wat ons als „Achter het nieuws" natuurlijk wel bijzonder stimu leert is het feit dat we te maken hebben met een verzwegen terrein, een taboe bij de andere publiciteitsmedia". „Wat dat cijfer van achthonderd in 1965 betreft, je kunt er rustig van uit gaan, dat twee tot driemaal zoveel men sen zelfmoordpogingen hebben onderno men, maar dat het bij hen niet is ge lukt. Naar mijn mening zijn er in dat jaar zeker negen maal zoveel mensen ge weest die er net tegen aan hebben geze ten, maar er op het laatste moment van zijn teruggekomen. Vandaag of morgen kunnen ze er weer aan gaan denken Als je dit allemaal hoort, is zo'n uitzen ding toch wel op haa rplaats, dacht ik, We weten dat we op onze hoede moe ten zijn. In de kranten wordt niet over zelfmoord geschreven, omdat men er van uit gaat dat het aanstekelijk kan werken op andere mensen. Ik ben er nog niet zo van overtuigd het is nooit weten schappelijk aangetoond. Niettemin zijn we voorzichtig. We hebben twee medici in de arm genomen, die alle gevallen bekijken die voor de uitzending worden geselecteerd. Als de psychiater vindt dat het voor een bepaalde man of vrouw beter is dat hij of zij niet in het pro gramma komt en hij heeft daar goede argumenten voor, dan gaat het gewoon niet door. Als je doordenkt zo uhet theo retisch mogelijk zijn dat het hele pro gramma niet doorgaat, maar dat lijkt me al te theoretisch". NEDERLAND 1: Tussen zeven en acht zendt de KRO een balletprogramma uit van de Deense televisie. Leden van het Deens koninklijk ballet dansen Graduation Ball op muziek van Johan Strauss in een choreografie van David Licine. Na het journaal is het eerste deel van de avond bestemd voor de 75ste verjaardag van de Nederlandse componist prof. Hendrik Andriessen. Wouter Paap heeft eerst een gesprek met hem, waarna een uitvoering op het programma staat van zijn „luch tige mini-opera" de Spiegel uit Venetië. Het „muzikaal tafereel" speelt op het Muiderslot in de tijd van de Muider kring. Hooft en Roemer Visscher treden erin op, en ook Sweelinck. Het libretto is van Hélène Nolthenius. die er een echte klei ne opera van heeft gemaakt. Uitgangs punt is de hekel, die Sweelinck had aan het snobistische gedoe van de Muider- kring. Als hij eenmaal wordt uitgenodigd, besluit hij de dames en heren een poets te bakken. Hij besluit met een gehuurde muzikant van plaats te verwisselen. De opnamen zijn deels in de studio gemaakt, deels in het Muiderslot Voordat Brand punt de avond afsluit John Lanting als aap in de monoloog van Franz Kafka „Verslag aan een academie". NEDERLAND 2. De NTS begint het donderdagavondprogramma op het twee de net met van Gewest tot Gewest, Men sen in de Sport en Openbaar Kunstbezit. In dit laatste wordt aandacht besteed aan tekeningen van beeldhouwers. De VARA vervolgt het avondprogramma met Ach ter het Nieuws en een aflevering van Coronation Street. Een nieuw program ma is Verkenning in Wetenschap, een serie documentaires over moderne tech nieken en hun toepassing. Deze eerste aflevering is gewijd aan de holografie. Met behulp van diverse technieken ge vormde beelden onderscheiden zich van alle tot nu toe bekende door hun drie dimensionale weergave. Tot slot van de avond een religieuze uitzending van de KRO/RKK onder de titel „Van Grootse minarie naar Hogeschool". ADVERTENTIE Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. '5 HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten, 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Operacon cert. 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvi taminen. 11.55 Beurs. 12.00 Blik op de wereld. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Lichte gramm. mu ziek. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Voor de consumenten. 14.3 Licht gevarieerd muziekprogramm. 15.00 Or de in vrijheid, (discussie). 15.20 Lichte gram. muziek. 15.35 Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken. 16.00 Nws. 16.02 Thuis. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Klass. muziek. 17.40 Informatie. 18.00 Nws. 18.15 Amerika in ter mijnen. 18.20 Uitzending van het G.P.V. 18.30 Hée,. 19.00 Jazz.-rondo. 19.20 Christendom en Marxisme. 19.30 Nws. 19.35 Criterium. 20.00 Edison-winnaars 1967. 20.15 Grand Gala du Disque Classique. 23.00 Nws. 23.20 Actuali teiten. 23.25/Licht gevarieerd muziekprogram. ma. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klas sieke muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.40 Kamermuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Klassieke muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke platen. 11 00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van 12 tot 2. 14.05 School radio. 14.30 Muziësta. 15.00 Klassieke en mo derne muziek. 15.30 Voor de oudere uiste- raars. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Film. 16.30 Lichte gramm. muziek. 17.15 Jazztrio. 17.30 Sport. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Klassieke en moderne muziek. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Voor de tieners. 19.4 Wereldpanorama. 19.50 Uit. 21.00 Een Abel spel van Lanseloet van Denemarken (hoor spel) 22.00 De andere kant van Amsterdam. 22.39 Nws. 22.40 All - In. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Schiphol-programma. 11.00 Nws. 11.02 Lichte platen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Ons kent ons. 13.30 Help. 14.00 Nws. 14.02 Aktua. 14.05 Van 2 tot 3. 15.00 Nws. 15.02 Popularis. 16.00 Nws. 16.02 Operette. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten .17.05 Zingende bougie. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Liederen. 17.45 Dameskoor. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Lichte mu ziek. 18.35 Wegwijs wezen. 18.40 Trompet. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. J 8.55 Zang. 19.00 Nws. 19.40 Engelse dansen. 20.00 Amu sementsmuziek. 20.30 Amusementspro gramma. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 23.40 Nws. ADVERTENTIE VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Graduation Ball, ballet van Joh. Strauss. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Gesprek met de musi cus Professor Hendrik Andriessen. 20.35 De Spiegel uit Venetië, opera van H. Andries sen, uitgevoerd door het Kunstmaand Or kest met solisten. 21.20 De Aap (éénakter). 21.55 Brandpunt. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Mensen in de sport. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Coronation Street (TV-film). 21.35 Verkenning in wetenschap: Hologra fie. 21.56 Van Groot-seminarie naar Hoge school (informatief programma). 22.26 Re- VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.10 Schooltelevisie. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Pick Up. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal 20.16 Reclame. 20.20 Hier en Nu: actualiteiten 20.45 De Stormridder (tv-feuilleton i 21.10 Stoelendans 21.50 U bent geboren in Griekenland, (docu mentaire) 22.20 Farce Majeure. 22.40 Jazz in de Poolse kerk. 22.50 Journaal. 22.55 Grand Gala du Disque Classique 1967. NEDERLAND II. 18.45 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast (TV-feuilleton). 19.28 Waar heen met het weekend? 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Peyton Place. 20.45 Pro-sport. 21.50 AVRO's Televizier. 22.15 Reclame. 22.20 Journaal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17