Verdedigers Israel en Suurbier bespaarden Kessler grote schande Deense amateurs elftal opnieuw dreven Nederlands naar een nederlaag RENAULT Schotten met tien man naar 1-0 Onstuimig vast op Dynamo Kiev in laatste minuut gelijk Celtic Glasgow liep Russische kwaliteit Kessler voor het eerst duidelijk teleurgesteld fris in de mond VOORHOEDE FAALDE VOLKOMEN Israel: kans op schorsing Deense sportpers in jubelstemming KNVB over „4 passenregel" Speciale aanbieding: DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 23 Franse wielerbond neemt Anquetil in bescherming F. B. Richters Oostenrijk uitgeschakeld voor Europees kampioenschap PARIJS De Franse wielerbond neemt Jacques Anquetil in bescherming. De secretaris-generaal van de internatio nale wielrenfederatie (UCI), René Che- sal, heeft een brief ontvangen van de voorzitter van de Franse wielren bond, Fernand Clerc .waarin deze schrijft: „Als voorzitter van de Franse wielrenbond, protesteer ik tegen iedere maatregel die door de UCI tegen Jacques Anquetil en zijn werelduurrecord zal worden ge nomen". Het bestuur van de UCI zal zich op 13 oktober in Parijs beraden over de weigering van Anquetil zich na zijn ge slaagde recordpoging in Milaan aan een anti-doping onderzoek te laten onder werpen. Kresten Bjerre heeft een schijn beweging gemaakt bij de straf schop. Pieten-s Graafland gaat de verkeerde kant op. (Van onze speciale verslaggever) KOPENHAGEN. Als een nachtmerrie kwam de schandelijke neder laag van het Nederlands elftal tegen de Denen, in hetzelfde Idraetspark. uit de herinnering naar boven gedreven. Dat was op het moment, dat het kostelijk spelende Deense amateurteam een voorsprong van 30 nam, waarmee op slag het stadion in Kopenhagen op een Tivoli ging lyken met 34.500 vrolijke kermisklanten. Voor de Denen was de avond van de grote jubel gekomen. Voor Nederland de zwarte nacht van opnieuw een schan delijke nederlaag. Maar Kessler werd een zo pijnlijk spitsroeden lopen als Elek Schwartz indertijd moest ondergaan bespaard. Dank zij de verdedi gers Suurbier en Israel kon de uitslag tenminste een draaglijk karakter gegeven worden. Al blijft natuurlijk de nederlaag tegen de Deense for matie een forse streep door de al te optimistische verwachtingen, die men rond het Nederlands elftal had opgebouwd. winnnwnnnAnnwiwvw'','''''"<MU>l,,l*,UMIIt,lwtllll<>>llwl>ltl>lw^^ In de Nederlandse defensie werden on danks goed spel van in de eerste plaats Israel toch wel veel fouten gemaakt. Pronk, voor het eerst in de periode-Kess- ler terug in de nationale formatie, was duidelijk zwak met de linkervoet, waar van de snelle Olsen maar al te graag profiteerde. Le Fèvre deed als linksbuiten hetzelfde dankzij de vrijheid die hfj van Suurbier genoot. Het Deense aanvalsspel gebaseerd op goed positiekiezen en directe passes, leverde dan ook aanzienlijk betere scoringsmogelijkheden op dan van de Ne derlanders, waarin weinig lijn en eenheid vielen te ontdekken. De debuterende Feije- noorder Wim Jansen had het, zoals voor zien tussen al die Ajacieden verre van eenvoudig. Hij sloeg er zich zo goed mo gelijk en met veel ijver doorheen, maar het feit dat juist hij en Nuninga moesten wisselen, duidde er al op dat ook de bondscoach niet gelukkig was met de si tuatie. Het meeste gevaar in de eerste helft kwam zoals gebruikelijk van Cruyff die toen ook een groot deel van de tien hoek jehoppen nam. Keizer die goed startte had met enkele schoten weinig geluk en viel spoedig tot een middelmatig niveau terug. Het uitermate geestdriftige Deense publiek Idraetsparken was met 34.500 toeschouwers goed bezet sprong kort voor de rust juichend overeind toen scheidsrechter Wright tot ontzetting van de Nederlanders naar de witte stip wees. Een overtreding van Israel die de behen dige Laudrup al te fors stuitte, vormde de inleiding. Laudrup zelf nam die vrije KOPENHAGEN. De kans dat de ze zoveelste blamage van Idraetspar ken nog een onaangenaam verleng stuk krijgt ook, is zeer wel aanwezig. Zal Rinus Israel zijn onbeheerste be weging jegens scheidsrechter Wright, onmiddellijk na de fatale strafschop, een minuut voor rust, wellicht met een schorsing moeten bekopen? In het Ne derlandse kamp heerste woensdag avond laat nog onzekerheid over hoe de hele zaak zich heeft toegedragen. Maar in de luxueuze eetzaal van hotel L'Angleterre was mr. Wright zeer positief in zijn oordeel: „Nummer 3. Ja, ik rapporteer hem bij de UEFA. Obstructie tegen de scheidsrechter." trap enkele meters buiten het strafschop gebied. In het Nederlandse muurtje ,hing" Sondergaard die, logisch eigenlijk, gestuit werd toen hij wilde doorlopen ter wijl Laudrup schoot. Het kostte de hem de doortocht belemmerende Nederlanders een strafschop die Bjerre vervolgens on danks heftige protesten mocht nemen. De energie waarmee de oranje-ploeg aan de tweede helft begon kreeg al na acht minuten een fikse dreun. Sonder gaard stuurde Le Fèvre achter een lange pass aan en op de voorzet van de Vejle- speler reageerde geen der Nederlandse verdedigers al te energiek. Via Laudrup kwam de bal voor de voeten van Sonder gaard die op fraaie wijze raak vuurde. Bijna een kwartier later, weer midden in een periode dat het Nederlands elftal zich bleek te herstellen, barstte het natte Idraetsparken los ln een oorverdovende juichkreet. Een mislukte Nederlandse in gooi op de vijandelijke speelhelft was di rect de oorzaak dat Sondergaard de bal kreeg. Moeiteloos rende hij in de richting van Pieters Graafland. Precies op maat kwam de voorzet bij Bjerre die de Feije- noorder met een prachtig schot passeerde: 3-0. Het Deense midden-duo zette daarmee de kroon op een werkelijk formidabele wedstrijd Het plei voor de Nederlanders dat zij door deze grote achterstand niet nog meer van de kaart raakten. Maar in de voorhoede lukte eenvoudig niets meer, ook al waren Groot en Muller nu nog meer in de voorste lijn te vinden. Schieten bij elke kans werd nu het parool. En zo waar, binnen twee minuten was het verschil tot één doelpunt teruggebracht. Maar dat was in feite niet de verdienste van de aan vallers, zelfs niet, zoals bij de Denen, van de schakelspelers. Eerst kogelde Suurbier uit een vrije trap raak via het lichaam van Bjerre. en in de 31ste minuut kopte Israel uit een door (weer) Suurbier genomen hoek schop langs de uitstekende doelman Niel sen. De toeschouwers die de eerste tref fer in een overwinningsroes nauwelijks hadden waargenomen zwegen bij de twee de goal plotseling. Alleen Cruyff, die kort tevoren een solorush van Sonder gaard op nogal inbeter vastgrijpen de wijze had beëindigd, kreeg een honend fluitconcert te horen wanneer hij zelfs maar naar de bal keek. Voor Nederland zat er tegen de nu uitgespeelde Denen niet meer in dan 3-2. Maar ook bij ver lies wordt nog een premie uitbetaald. De Deense amateurs vertrokken meteen na het banket naar huis. Met in hun zak maximaal 67 gulden wegens loonderving. X "\v. t"- X 'v vx XX" «vv. v" V M m ..laf - aü» (ADVERTENTIE) O O RENAULT DAUPHINE 1963 vanaf 1500, RENAULT DAUPHINE 1964 vanaf 2000, RENAULT DAUPHINE 1965 vanaf 2500, V.W. 1500 1964 4150, FIAT 1100 1963 1500,— SIMCA 1000 1965 3750,— AUTOMOBIELBEDRIJF Meerstraat 91 - HILLEGOM Telefoon 0 2520 - 7097 Dealer voor Hillegom, Lisse, Bennebroek en omstreken ATHENE Oostenrijk is uitgeschakeld in het toernooi om het Europees kampi oenschap voor landenteams. Het Oosten rijkse elftal verloor woensdag in Athene van Griekenland. Na een ruststand van 2-0, wonnen de Grieken met 4-1. De stand in groep III werd: Rusland 4-8, Grieken land 4-5, Oostenrijk 4-3, Finland 6-2. KOPENHAGEN De Deense ochtend bladen staan vol enthousiaste verhalen over de prachtige 3-2 zege van het Deen se nationale elftal. De gehele Deense sportpers is verbaasd en verheugd over deze nieuwe triomf. Hét Kopenhaagse dagblad „Politiken" schrijft: „Dit was een van de grootste dagen in de geschiedenis van Idraetpar- ken. Hoewel wij een klein land zijn, kun nen wij nog steeds spelers van interna tionale klasse op het veld brengen. Wat gisteravond is gebeurd, is fantastisch. In vrijwel geen tijd zonden wij een van de grootste elftallen van geheel Europa naar huis sneller dan de Nederlanders het ooit tevoren hebben geprobeerd. Intus sen was het meelij kwekkend om te zien hoe de Nederlandse profs tevergeefs om de bal holden. Indien een Deense spel# na deze wedstrijd „gekocht" zou worden zou het moeilijk zijn hem te kiezen. Zij allen zouden het verdienen". Berlingske Tidende schrijft: „Het is vrijwel bijna niet te geloven, dat dit Ne derlandse elftal in de herfst van vorig jaar 85 percent van het spel beheerste Het is zeer waarschijnlijk, dat de Denen hun spelpeil opgevoerd hebben. Het was een grootse voetbalavond". Grote Schotse ijver is gisteravond niet voldoende geweest om de door Celtic Glasgow op 20 september in eigen Kuis opgelopen achterstand tegen Dynamo Kiev weg te werken. Ruim 85.000 wild enthousiaste toe schouwers zagen dat Dynamo Kiev Doelman Nielsen is verslagen door een harde kopbal van Israel. De stand werd daardoor op 32 ge bracht. V' -XV. ,X. Scheidsrechter Wright. Bondscoach Kessler, schuin tegen over Israel gezeten aan het banket wil de er liever niet over praten, maar enkele begeleidende bonds- officials schudden driftig van nee. „Er zal echt niets gebeuren." Aanvoerder Bennie Muller zei van de scheidsrech ter begrepen te hebben dat deze niets tegen Israel, die overigens in het be gin van het duel al een vermaning van de Ierse arbiter kreeg, zal onderne men. „Wij zijn na de wedstrijd zelfs nog even samen in de kleedkamer ge weest. Rinus maakte de heer Wright zijn excuus voor het feit, dat hij wat wild tegen hem aangelopen was. Is rael: „Eigenlijk botste die scheids rechter meer tegen mij op dan ik tegen hem en nou dit." (Van onze speciale verslaggever) KOPENHAGEN. Georg Kessler was duidelijk ontevreden. Voor het eerst eigenlijk in de ruim drie jaren dat hij nu coach is van het Nederlands elftal, stelde hij kort en bondig dat het resultaat van het duel tegen de Denen hem teleurgesteld had. „Het was zonder meer zwak van ons elftal dat wij niet dat tempo gehanteerd hebben waarmeè wij deze tegenstan der onze wil konden opleggen. Ieder een liep maar wat met de bal, de dek king begon pas twaalf meter voor het strafschopgebied en de Denen konden daardoor gemakkelijk en ver oprük- 9k en". „Toch hebben we vooral aan dat lopen, het opbrengen, bij de voorbe reiding veel aandacht besteed. Wel ge loof ik dat we nog hadden kunnen winnen wanneer we direct het veld waren opgegaan met dezelfde instel ling als in de tweede helft". Een geheel andere zaak waarover de bondscoach duidelijk geïrriteerd bleek was het ge drag van bepaalde spelers naar aanlei ding van onder andere de strafschop. „In de rust heb ik de jongens duide lijk gemaakt dat zo iets niet te pas komt. Wij hebben daar al eerder mee te maken gehad en ik keur een derge lijk optreden scherp af. Ook na de pauze is er iets gebeurd wat ik abso luut afkeur" en daarmee doelde de heer Kessler kennelijk op de welis waar niet gemene maar wel onspor tieve overtreding van Cruyff, die een Deen aan zijn shirt terugtrok. Ook de chef de délégation, Jos Coler, had niet de minste waardering voor Cruijff's actie tegen Soender- gaard. „Ik ben er officieel mijn excu ses voor gaan aanbieden bij de voor zitter van de Deense bond". „Het debuut van Wim Jansen", al dus de bondscoach, „wil ik tevreden stellend noemen. Eerst als linker ver bindingsspeler met Keijzer, later op rechts met Groot. In deze wedstrijd waarvan ik van te voren wist dat hij heel erg moeilijk zou worden, voldeed de Feijenoorder. U weet dat ik nooit graag namen noem. Maar Hans Eyckenbroek, Nuninga en Muller wil ik tot de beste spelers rekenen, ter ging. Voor Pronk was het moeilijk om wijl ook van Israel veel kracht uit- er goed in te komen, maar hij heeft verdienstelijk gespeeld. Debutant Jansen zelf was minder tevreden. Of het met allemaal spelers van Ajax in de buurt niet erg moei lijk was geweest? De kleine Rotter dammer lacht wat verlegen maar ant woordt niet. „Maar ik heb natuurlijk wel eens betere wedstrijden gespeeld" is een van de weinige conclusies die hij zelf trekt. Klaas Nuninga „dat de verdedi gers de doelpunten hebben gemaakt is in het moderne voetbal niet zo erg" en Rinus Israel weten de nederlaag aan de eigen tactiek. „We hebben zelf te veel op de aanval gespeeld. Daar door kregen de Denen ruimte en ze hebben er goed van geprofiteerd. Wij hebben toch op dezelfde manier ook al tegen sterkere tegenstanders goede resultaten behaald. Pieters Graafland was nog kwaad dat scheidsrechter Wright de strafschop niet heeft laten overnemen: „die Bjerre maakte dui delijk een misleidende beweging, maar de scheidsrechter wilde niet naar me luisteren". Grote tevredenheid zonder dat er sprake was van uitbundigheid heerste er in de Deense kleedkamer. Team manager Eric Hansen zei: „Ik had verwacht dat we zouden winnen. Ook tegen Hongarije en Oost-Duitsland hebben we dit jaar goed gevoetbald. Maar dit resultaat is het beste dat we hebben behaald". de houders van de Europese beker uitschakelden door een gelijkspel van -1. De strijd tussen de Russische en de Schotse voetbalkampioen begon als een herhaling van de wedstrijd in Glasgow. Celtic viel onstuimig aan tegen Dynamo dat opnieuw herhaaldelijk acht of negen spelers in de verdediging terugtrok. De verdediging van Dynamo kwam in moei lijkheden door weergaloze acties van de kleine Johnston en Lennox. Na ruim een half uur gaf Lennox Johnston een goede kans vlak voor doel. Terwijl de rechts-' buiten uithaalde voor een verwoestend schot, wierpen twee, drie Russische ver dedigers zich voor de voeten van de klei ne Schot, die zijn kogel zag afspatten op dit menselijke schild. Na de rust veranderde Dynamo zijn speelwijze. De Russen, die in de eerste helft bijzonder nauwkeurig en op bal bezit hadden gespeeld, verhoogden het tempo van hun acties. Celtic had even moeite om deze Russische storm op te vangen, maar veteraan doelman Simpson hield het hoofd koel en daardoor herstel de de ploeg zich. In de veertiende minuut van de tweede helft, na een duel tussen Sabo en Mur doch gaf de Italiaanse scheidsrechter Sbardello een vrije trap tegen de Schot ten. Murdoch, die het kennelijk niet mqji deze beslissing van de arbiter eens was, wierp de bal ver weg. Sbardello trok zijn notitieboekje, schreef het nummer van Murdoch op en stuurde hem vervolgens van het veld. Murdoch weigerde aanvan kelijk te gaan, maar manager Jock Stein haalde de huilende speler van het veld. Een minuut later toonde Celtic deze schok met een onbegrijpelijk incasse ringsvermogen te hebben doorstaan. Johnston bracht de bal uit een vrije trap hoog in het strafschopgebied en Len nox vuurde uit een moeilijke hoek de bal kogelhard langs doelman Banikov Celtic had weer een kans, maar de Schotten moesten nog een doelpunt ma ken om de nederlaag van 1-2 in Glasgow weg te werken. Zij verdubbelden met tien man hun energie. Weer moest Dyna mo Kiev in de verdediging. Pas in het laatste kwartier van de strijd kwamen de Russische kampioenen weer met ge vaarlijke acties tot in het strafschopge bied. Hun gelijkmaker na een half uur werd echter wegens hands afgekeurd, maar zes minuten voor tijd trof Sabo opnieuw doel. Scheidsrechter Sbardella wees naar het midden, maar een massaal protest van de Schotten, die hem tot in de middencirkel achtervolgden, bracht de Italiaan ertoe zijn grensrechter te raad plegen. De grensrechter maakte Sbardel la duidelijk dat doelman Simpson in de vurige doelworsteling door Byshovets was weggeduwd. Sbardella annuleerde daarop zijn beslissing en gaf Celtic vlak voor doel een vrije trap. Pas in de laatste mi nuut van de wedstrijd verdween de laat ste hoop van de Schotten, toen de Rus sische international Anatoli Byshovets de gelijkmaker langs doelman Simpson schoot. Hgt gelijke spel gaf Dynamo Kiev niet meer uit handen. De Portugese landskampioen Benfica bereikte met de grootste moeite de twee de ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Op eigen veld had de Ierse kampioen Glentoran Belfast al een 1-1 gelijk spel bereikt en nu uit in Lissabon werd het 0-0. Dat knappe resul taat was niet voldoende, want de doelpun ten in een uitwedstrijd gemaakt, tellen nu eenmaal dubbel. Voorts plaatste zich in de tweede ronde Sparta Praag (met 1-1 gelijk in Praag te gen Skeid Oslo, na 1-0 winst in de uit wedstrijd) St. Etienne (3-0 winst in de uitwedstrijd tegen Kuopio Palloseura. na een 3-0 zege thuis) en Gornik Zabrze (1-0 zege op Djugarden Stockholm na thuis met 3-0 te hebben gewonnen). In het toernooi van de bekerwinnaars bereikteTorpedo Moskou de tweede ron de door uit met 1-0 te winnen van Motor Zwickau (Oost-Duitsland), nadat de eer ste wedstrijd 0-0 had opgeleverd. Ook in de tweede ronde komen uit Olympique Lyonnais (Fr.) gisteravond 2-1 tegen Aris Bonneweg (Lux.) na 3-0 in de eerste wedstrijd Cardiff City (Wales) gis teren 2-0 tegen Shamrock Rovers (Ierl.) na 1-1 in eerste duel en Wisla Kra- kau (Polen) na 4-0 tegen HJK Helsinki gisteren en 4-1 veertien dagen geleden. ADVERTENTIE Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist DEN HAAG De K£IVB heeft alle scheidsrechters een circulaire gestuurd 'waarin de nieuwe regel, die bepaalt dat de doelverdediger niet meer dan vier passen met de bal mag maken nog eens wordt uitgelegd De interpretatie van de nieuwe regeling leverde de meeste moei lijkheden op in de gevallen dat de doel man met de bal naar de rand van het strafschopgebied dribbelde en de bal daar weer in handen nam. In de circulaire zegt de KNVB dat een doelverdediger die de bal heeft gevangen hem op de grond werpt en met de voet naar de rand van het strafschopgebied speelt om hem daar weer op te rapen voor hem weg te trap pen, geen strafbare handeling pleegt. Een doelman echter, die de bal na vier passen op de grond werpt en hem weer opraapt, moet worden bestraft met een indirecte vrije trap, omdat het weer op rapen van de bal als een strafbare han deling, namelijk als de vijfde pas, moet worden beschouwd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23