Botsing van drie treinen in België: elf doden Derde val was dodelijk hunsrede symptomatisch voor isolement VS, zegt Franse blad Le Monde Nieuwe verkeersregels op komst in Frankrijk Mia Sinatra volgelinge Maharishi Enoegoe is gevallen m er Noorwegen pleit voor bomstop Wisselwach ter gearresteerd Zweedse visser kreeg duikboot in netten Veel arrestaties in Griekenland Salah Nasr in arrest gesteld Hoofd van politie van Detroit neemt ontslag Stookolie bedreigt Antwerpse haven Kansen steeds beter voor Rockefeller DONDERDAG 5 OKTOBER 196 7 3 Verkeerd signaal Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Tïmtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid- livmTut*! den in de mode zijn, best lekker I I j 1|J I I mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Hielf) Amer bij zelfmoord Amerikaanse senatoren willen meer steun voor de VS in Zuid-Vietnam TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP» Russische kosmonauten gaan in groepen amm Een van de weinige nog in ere zijnde „heilighuisjes" in de Nederlandse jour nalistiek is het onderwerp zelfmoorden. De meeste Nederlandse publikatie-media ont houden zich van het vermelden van een voudige gevallen van zelfmoord, „een voudig" te verstaan als: niet gecombineerd met een andere opzienbarende nieuws- complicatie. Als een huisvader zijn gezin om het leven brengt en daarna zelfmoord pleegt, is aan vermelding van zo'n trage die niet te ontkomen en dan kan ook de zelfmoord niet worden verzwegen. Als een hoge ambtenaar van het ministerie van Volkshuisvesting uit het raam op de derde verdieping van zijn bureau springt om te protesteren tegen de langzame wo ningbouw, en de stoeptegels zijn harder dan zijn gezondheid, kan dat niet buiten de nieuwskolommen blijven. Maar een eenzame, tot wanhoop gedreven figuur die niet meer tegen het leven op kan en er een eind aan maakt, wordt door de meeste bladen doodgezwegen. Waarom? Omdat de redacties menen dat zij door het veelvuldig vermelden van dergelijke tragedies onstabiele naturen zouden kunnen beïnvloeden, vooral om dat ook de methoden uiteraard in het nieuws zouden komen. Nu dreigt dit heilighuisje te worden om vergeworpen door de VARA, wier Her man Wigbold uitzendingen overweegt waarin de toeneming van het aantal zelfmoorden onderwerp zal vormen, en waarin mensen zullen worden geïnter viewd die in hun leven zelfmoordneigin gen hebben gehad. Er zijn advertenties geplaatst die door een aantal bladen werden geweigerd! waarin dergelijke mensen werden ongeroepen. Herman Wigbold noemt het verzwijgen van zelfmoorden door de pers een „taboe" Wij zijn het niet met die benaming eens. Een „taboe" is heel wat anders meest al een feitelijkheid die verzwegen wordt omdat men bepaalde belangen wil ont zien of bang is in conflict te komen met lezers, in ieder geval: iets dat in alge meen belang wèl gepubliceerd zou moeten worden, maar onder pressie van bepaalde iubjectiviteiten toch uit de nieuwskolom men blijft. Wij kennen heden ten dage in de pers eigenlijk geen echte „taboes" meer, wat niet wil zeggen dat bepaalde nieuwsorga nen niet op subjectieve wijze met het nieuws omspringen. Een taboe is echter een algemeen ontweken onderwerp, waar van de publikatie en de openhartige be spreking bij stilzwijgende overeenkomst worden nagelaten. Vereist het algemeen belang een na drukkelijk onder de aandacht brengen van het toenemend aantal zelfmoorden? Het kan zijn nut hebben, indien het gebeurt met de eerlijke bedoeling hulp te mobi liseren voor hen, die wankelen aan de rand van de afgrond. Maar dat moet dan wel zodanig gebeuren, dat een bepaalde weerstand tegen de zelfmoord die in ieder mens min of meer aanwezig is, niet wordt verzwakt door het besef, dat zovelen hem al zijn voorgegaan. De televisie is ook in dit opzicht een zeer gevaarlijk instrument. Het spreken met labiele figuren die zichzelf op het nippertje van de sprong in het duister hebben weten te redden, kan misschien anderen meer weerstand geven, maar het kan ook een averechtse invloed hebben. Ieder mens heeft zijn eigen problematiek en de voorbeelden op het scherm kunnen moeilijk gelden als op ieder apart toe passelijk. Een mens die tijdens zo'n uit zending merkt dat zijn specifieke moei lijkheden niet worden aangeraakt, kan er nog moedelozer van worden dan hij al was. Alles bijeen is het een riskant experi ment, dat Wigbold gaat ondernemen. Er is niet zozeer durf danwel enige roeke loosheid voor nodig, om eraan te begin nen. Als hij het zwijgen op dit punt wil verbreken, moet hij er toch rekening mee houden dat zijn uitzending ook sommige redacties wellicht in de waan kan bren gen, dat zij voortaan ook maar alle zelf moorden in hun kolommen moeten op nemen. Dat alleen al zou een betreurens waardige consequentie zijn, want de vaak herhaalde, nuchtere mededeling over dit verschijnsel in nieuwsberichten zou on getwijfeld een falikante invloed hebben. Het feit dat Wigbold over een „taboe spreekt, klinkt als een uitdaging. Een uitdaging die naar wij hopen door de schrijvende pers niet zal worden beant woord. MWIfUUMMIAAAIUUWWIIIMUWIIWWIMMtfWIMIIWUWWWIlUMMIA Prins Bernhard met zijn verdienstelijk oorlogsverleden, die juist als actief strij der in Nederlandse gelederen tijdens de Tweede Wereldoorlog zo nauw verbonden raakte met het wel en wee van het Ne derlandse volk, heeft een grote belangstel ling voor alles wat militair is. Zijn voor naamste functie inspecteur-generaal van de drie onderdelen der krijgsmacht heeft hem geheel en al in defensie-aan gelegenheden geïntegreerd en daardoor is via hem een bijna vanzelfsprekend ver band ontstaan tussen koningshuis en strijd macht, een verband dat in theorie vol gens de grondwet ligt binnen de bevoegd heden van „de Koning". Dat wil echter geenszins zeggen dat al le leden van het koninklijk huis actieve militairen moeten zijn. Tijdens een ont- moeting'met journalisten heeft prins Bern hard verklaard, dat prins Claus en mr. Van Vollenhoven hem waarschijnlijk niet zullen kunnen opvolgen in zijn militaire functie, omdat zij er de „voortraining" en ervaring voor missen, en (ten aanzien van prins Claus) er niet voldoende belang stelling voor hebben. Dit behoeft geen ramp te zijn en waar schijnlijk heeft prins Bernhard deze ver klaring ook niet op spijtige toon afgelegd. Integendeel, de ontwikkelingen van de laatste jaren tonen aan, dat het koning schap zich functioneel van het militaris me vandaan beweegt en zijn nuttigste werkzaamheid in geheel andere maat schappelijke sectoren zal vinden. Prins Claus en mr. Van Vollenhoven zullen vol op en uiterst effectief werk kunnen ver richten op burgerlijk terrein, in de socia le sfeer, in de economische sector of in een mengeling van deze. Het is geenszins noodzakelijk dat zij bij iedere gelegen heid in een schitterend krijgsmacht-uni form verschijnen. De band tussen konings huis en volk is tenslotte niet afhankelijk van de vraag, of alle leden van het ko ningshuis bij de krijgsmacht kind aan huis zijn, sabels dragen of in straaljagers kun nen vliegen, maar of zij in hun functie nuttig werk verrichten in het belang van de natie. En hoe belangrijk een krijgsmacht ook mag zijn, zij is slechts één van de vele nuttige, noodzakelijke onderdelen der na tionale samenleving, en dus niet het enige waarin nationale verdiensten kunnen wor den vergaard. NEW YORK (AP). NAVO-lid Noor wegen heeft een beroep op de Verenigde Staten gedaan om de bombardementen op Vietnam te beëindigen. Minister van Buitenlandse Zaken John Lyng verklaarde in de Verenigde Naties: „De Noorse regering is van mening dat het de mogelijkheid van een geleidelijke ontwikkeling naar een schikking door on derhandelingen in hoge mate zou bevor deren als de bombardementen op Noord- Vietnam werden beëindigd". (Van onze correspondent) LUIK. Een drievourige trein botsing in België bij het plaatsje Fexhe-le-Haut-Clocher, niet ver van Luik, heeft elf doden en 75 ge wonden, van wie veertig zeer ernstig en aanzienlijke schade ten gevolge gehad. Het treinverkeer tussen Brus sel en Luik is lange tijd gestremd geweest en werd omgeleid over Namen. De oorzaak van de ramp, in twaalf jaar het eerste spoorwegongeluk in België, waarbij doden zijn te betreuren, is waar schijnlijk al even gecompliceerd als de botsing van de drie treinen. Gisterochtend was een vrachtauto tegen de afsluitbomen van een overweg, niet ver van het station Fexhe, gereden. Daardoor werkten deze niet meer en evenmin de automatische lichtinstallaties. Het gevolg was dat de treinen op de in de buurt liggende stations moesten stoppen. De bestuurders ontvingen daar een schriftelijke instructie om langzaam te rijden en signalen te geven bij de over weg. De treih Verviers Oostende kwam door een verkeerd signaal terecht tegen de trein Leuven Luik. De botsing was zo hevig dat de locomotief en een rijtuig uit de rails schoten. Daardoor ontstond een nieuwe botsing met de passerende trein Luik Brussel, die in de tegen overgestelde richting met een snelheid van 120 kilometer per uur kwam aanda- veren. Twee wagens werden volledig opengere ten Daar vielen de meeste slachtoffers. Ook andere wagens liepen uit de rails. De chaos die ontstond was enorm. Er ont stond paniek onder de treinreizigers in de getroffen wagens. Ziekenauto's uit de omliggende plaatsen arriveerden onmid dellijk. Zij moesten tientallen malen heen en weer rijden om alle gewonden naar de ziekenhuizen te brengen. Onder de passa giers van de drie treinen waren ook twee artsen, die aanwijzingen gaven welke ge wonden het eerst moesten worden ver voerd. Tot de reizigers behoorden drie voetbal lers van het Luikse team „Standard" die op weg waren naar de voetbaltraining in Brussel voor de wedstrijd België Polen van zondag. Ook zij hebben meegeholpen bij het bevrijden van de slachtoffers. De 50-jarige wisselwachter van het sta tion is na verhoor in staat van beschuldi ging gesteld wegens „dood door schuld". Hij is gearresteerd. Prins Albert van Luik, onderbrak een reis naar Bern en ging naar Fexhe waar hij de rouwkapel heeft bezocht en ook de plaats van de ramp. STOCKHOLM. Een Zweedse haring visser heeft gisterochtend vroeg zijn net ten verloren, toen een duikboot er dwars doorheenvoer. Een paar uur eerder had er in het betreffende gebied een vloot- oefening plaatsgevonden van eenheden van de Zweedse marine. Bij de marine vermoedt men dat het hier een duikboot van een vreemde mo gendheid betrof, die zich gedurende de tijd van de oefening in het gebied had opgehouden. ATHENE (AFP) In de Griekse hoofdstad zijn onlangs zestig personen gearresteerd. Zij worden ervan beschul digd de daders te zijn van een groot aan tal explosies die zich sinds de staatsgreep van april in Athene hebben voorgedaan Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen zou het zestigtal deel hebben uit gemaakt van een complot, dat in groepen van drie man werkte. ADVERTENTIE *m r- WENEN (DPA) De 54-jarige Andres Rebitzer uit de Oostenrijkse plaats Kuf- stein heeft in twee dagen tijd driemaal een val gemaakt, waarvan de derde dode lijk was. Maandag viel hij van de fiets en werd met hoofdverwoningen thuis gebracht. Daar stortte hij kort nadien van de kel dertrap en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Dinsdag viel hij daar uit een raam. Deze val kostte Rebitzer het leven. Fa. Uittenbogaard, Oranjeboomstraat 113, Haarlem - Fa. Hoogenbosch, Grote Houtstraat 50. Haarlem - Fa. Huf, Grote Houtstraat 20. Haarlem - Het Schoenpaleis, Marktplein 13, IJmuiden - Fa. Buikx, Meerstraat 1a, Hillegom. Een beeld van de treinramp. In het midden de locomotief van de exprestrein, die zich in de stoptrein boorde. CAIRO (AP). Salah Nasr, ex-hoofd van de Egyptische inlichtingendienst, is in arrest gesteld omdat hij in september wijlen veldmaarschalk Abdel Hakim Amer zelfmoord heeft helpen plegen, zo meldt het semi-officiele dagblad Al Achram. Nasr was reeds huisarrest opgelegd wegens „afwijkingen" in zijn departe ment en zijn rol in een samenzwering tegen de regering door Amer, die zijn ambt als opperbevelhebber van het leger verloor na de Egyptische nederlaag in de oorlog in het Nabije Oosten. Nasr zou Amer drie tabletten aconitine vergif hebben toegespeeld. DETROIT (AFP). Ray Girardin, hoofdcommissaris van politie van Ameri- ka's vijfde grote stad, Detroit, heeft ont slag genomen. Hij stond al sedert meer dan een jaar bloot aan veelvuldige kritiek uit allerlei kringen. Verscheidene politiemannen na men in het verleden ontslag na een jus- titiëel vooronderzoek naar beschuldigin gen van corruptie en contacten met leden van de onderwereld. Het onderzoek lever de geen bewijzen op voor „corruptie in de diensten van Girardin, flagrante on rechtmatigheden van de politie of geor ganiseerde misdaad in de stad". De politie van Detroit en vooral Girar din zijn eveneens gekritiseerd wegens hun optreden tijdens de rassenonlusten van juli waarbij 45 mensen werden gedood. WASHINGTON (AP). Negen Ameri kaanse senatoren hebben een resolutie in gediend, waarin op president Johnson een beroep wordt gedaan om met groter vast beradenheid te trachten voor de strijd in Vietnam de actieve steun van de Ameri kaanse bondgenoten te krijgen. In de resolutie staat dat de Ameri kaanse strijdkrachten niet de gehele last behoren te dragen van de strijd „om de vrije landen van Azië uit handen van het communisme te houden". Truong Dinh Dzoe, die bij de Zuidviet- namese presidentsverkiezingen tweede werd, is na zes dagen te zijn verhoord door de politie vrijgelaten. Het is nog niet bekend of eenklacht tegen Dzoe is ingediend. Zijn volgelin gen zeggen dat hij werd aangehouden, om dat hij felle critiek op de regering heeft en omdat de regering hem wilde missen bij het debat in de Nationale Vergadering over de geldigheid van de in september gehouden verkiezingen. ADVERTENTIE (Van pnze correspondent) PARIJS. Frankrijks belangrijkste avondblad „Le Monde" publiceerde giste ren op de eerste pagina een samenvat ting van de rede die de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken mr. Luns dinsdag voor de assemblee der Verenigde Naties te New York heeft gehouden. Het gezaghebbende blad vindt die rede symp tomatisch voor het „bijna totale isole ment" waarin hun Vietnam-politiek de Verenigde Staten nu in de wereld heeft gebracht. PARIJS, (AP). De Franse regering overweegt invoering van een nieuwe wet op de verkeersregels om een eind te ma ken aan de piratenpraktijken op de auto wegen. Een zegsman van het ministerie van Verkeer meent dat de regering zich met de nieuwe regels niet populair zal ma ken. Enkele van de stappen zijn: Verbod tot het gebruiken van groot licht indien men vlak achter iemand rijdt. Verbod in te halen als er geen ruimte BRUSSEL. De Antwerpse haven wordt bedreigd door 30.000 ton stookolie die verscheidene havens met een dikke die uit een lekke tank is gestroomd en laag olie bedek!De olie werd gepompt uit de tanker „Esso Antwerp", die eer gisteren de grote sluis van Zandvliet of ficieel had ingewijd. Tijdens het overpompen van olie kwam er in een nieuwe tank een scheur die aanvankelijk door niemand werd opge merkt. Toen enige arbeiders zagen hoe de olie wegstroomde was het al te laat. De scheepvaart van en naar Antwerpen is voor een deel stilgelegd omdat men de sluizen niet durft te openen uit angst dat de stookolie-laag zich zal verspreiden over de Schelde. PRINCETON (New Jersey) (AP). —Uit het jongste opinie-onderzoek van Gallup, zouden Rockefeller en Reagan op basis van de huidige verhoudingen bij de pre sidentsverkiezingen van 1968 55 percent van de stemmen krijgen. Tegen president Johnson en vice-president Hubert H. Hum phrey 41 percent. Huwelijksaanzoeken. De Japanse politie heeft de 25 jaar oude Tohiso Ito gear resteerd. Deze man, die zich als vrij gezel voordeed, heeft 29 vrouwen huwe lijksaanzoeken gedaan en haar achttien miljoen jen (18.000 gulden) weten af te troggelen. is om weer naar rechts in te voegen. Het voorrangsrecht voor verkeer van rechts te beperken. Met ingang van ja nuari zal het bijvoorbeeld verboden zijn dat traktoren uit een uitrit van een boer derij een autoweg oprijden waarop geen maximumsnelheid geldt, tenzij de weg vrij is. Het verplichtstellen dat chauffeurs op autosnelwegen een bocht naar links ma ken vanaf de linkerrijstrook. Chauffeurs verbieden sneller te rijden dan negentig kilometer per uur geduren de het eerste jaar nadat ze een rijbe wijs hebben gehaald. Periodieke medische keuringen in te stellen voor autorijders boven de zeven tig jaar. Auto's aan keuringen te onderwerpen. BERLIJN (Neues Deutschland) De volgende fase van de Russische ruimte vaart zal onder meer bestaan uit ruim tereizen van groepen bemande ruimte vaartuigen heeft de Russische kosmonaut Pavel Popowitsj verklaard in een vraag gesprek, dat woensdag in „Neues Deutsch land" is gepubliceerd, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de eerste Spoet nik-lancering. LOS ANGELES (AP). De Los Ange les Herald Examiner heeft woensdag be kendgemaakt dat Mia Farrow, de vrouw van Frank Sinatra, naar het Himalaya- gebergte zal gaan om met de Indiase as ceet Maharishi Mahesh Yogi te mediteren en van hem te leren. De 22-jarige mevrouw Sinatra is al de zoveelste ster die volgelinge van Maha rishi wordt. Ook de Beatles, de Rolling Stones en de zanger Donovan behoren tot zijn bewonderaars. Mia Rarrow speelt op het ogenblik in Hollywood in de film „Rosemary's Baby" Zoals men weet heeft de Nederlandse minister dinsdag in New York het ver zoek van de Tweede Kamer overgebracht de luchtaanvallen op Noord-Vietnam te staken. Weliswaar wijst „Le Monde" op het „excuus" dat de Nederlandse be windsman Washington voor deze eis aan bood door de verantwoordelijkheid on middellijk op de recente motie van de Tweede Kamer af te schuiven. Niettemin hecht „Le Monde" aan deze oproep groot gewicht, aangezien ze vertolkt werd door een minister die zijn pro-Amerikanisme nooit onder stoelen of banken heeft ge schoven. En volgens „Le Monde" heeft de toespraak van de Nederlandse minister de zittingsdag van dinsdag bij de Verenigde Naties dan ook ontegenzegge lijke beheerst. LAGOS (Reuter). Met de verovering van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, heeft overste Gowon, de leider van het federale Nigeria, de op 30 mei 1967 uit geroepen republiek van kolonel Ojoekwoe een zware slag toegebracht. Enoegoe. is in handen van de federale troepen gevallen na een beschieting van zes dagen. Over het lot van de Biafraanse mili taire leider, luitenant-kolonel Odoeme- gwoe Ojoekwoe, en diens regering is niet* meegedeeld. Afluisteren. Misbruik van onder de naam „mini-spionnen" bekendstaande kleine afluisterapparaten is voortaan in West- Duitsland strafbaar. De Bondsdag nam woensdag eenstemmig een wetsvoorstel aan, dat gevangenisstraf tot maximaal een half jaar stelt op het afluisteren en doorgeven van inlichtingen die in de particuliere sfeer vallen. Politiesnorren taboe. Het hoofd van de politie van de Philippijnen, generaal - majoor Manuel Yan, heeft woensdag een verbod uitgevaardigd op het dragen van snorren door de politie. Yan is van mening dat snorren „een duidelijk te ken van excentriciteit of een minder waardigheidscomplex zijn." Onderwijzerstaking. Het gerechtshof van de staat New York heeft de Newyorkse onderwijzersfederatie tot 150.000 dollar boete en haar voorzitter, Albert Shan- ker, tot vijftien dagen gevangenisstraf en 250 dollar boete veroordeeld wegens het uitroepen van een staking waardoor een nieuwe wet werd overtreden die employees in overheidsdienst het staken verbiedt. VVV-secretaris. De Nederlander Harm Buiter is benoemd tot secretaris-gene raal van het internationaal verbond "an vakverenigingen. Smeerbeurt. Voor de twee jaar oude Paul Pennington uit Bournemouth (En geland) werd het autootje-spelen zo echt dat hij zichzelf een auto waande en een blik motorolie inslikte. Paul is thans in revisie in een ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3