NA EEN TRADITIE VAN 29 JAAR HOOGO VENSCHAAKTOERNOOI GAAT BEVERWIJK VERLATEN Wijk aan Zee krijgt nu de eer Bloem bollenexporteu rs liepen dit seizoen langs een vulkaan TOCH ÈVENWICHT IN PRODUKTIE EN AFZET Topschakers uitgenodigd Prins Claus opent Afscheid van Kennemer Theater zal schakers zwaar vallen Zaal had altijd aparte sfeer Uitspraken Haarlemse rechtbank Tunnelbaan door stro versperd Havenberichten DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 7 ««ST Export normaal (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Hoogoven schaaktoernooi 1968 zal niet plaats hebben in de zalen van het Kennemer Theater, doch in het hotelgebouw „Kennemerduin" in Wijk aan Zee. Dit besluit is genomen door de Raad van Bestuur van Hoogovens en aan gesloten bedrijven, na het met ge mengde gevoelens uitgebrachte ad vies van de Hoogoven Toernooi Com missie. Dat betekent, dat dit wereld bekende schaakfestijn de plaats Beverwijk gaat verlaten, na geduren de 29 jaar achtereen de gedachte te hebben gewekt, dat Hoogovenschaak toernooi-Beverwijk en het Kennemer Theater synoniem zijn. Toernooivoor- zitter ir. W. B. Rueb was ervan over tuigd, dat het een belangrijke beslis sing is zo deelde hij mede tijdens een bij het Hoogovenbedrijf gehou den persbijeenkomst. De belangrijk ste overweging bij het nemen van dit besluit is geweest, dat de schaaktoer nooien hoe langer hoe meer „profes sioneel" gaan worden. Zo wordt de hoofdprijs in dit verband verhoogd van twee mille tot f 2.500. De toernooicommissie is zich terdege bewust zo werd medegedeeld van de historische banden met het Kennemer Theater; doch verscheidene redenen zou den aanwezig geweest zijn om het 30ste schaaktoernooi van het Hoogovenbedrijf te verplaatsen naar een ander gebouw. Daarvan werden genoemd de eisen, welke de FIDE de wereldschaakorga- nisatie stelt en de verzoeken van de deelnemers in de hoofdgroep oip in hotels te worden ondergebracht, hetgeen in het „Kennemerduin" tegelijkertijd kan ge schieden. Vorig jaar moesten hoofdgroep deelnemers in Castricum worden onder gebracht. Op de opmerking, dat er echter ook hoofdgroepdeelnemers zijn, die wel graag bij particulieren worden onderge bracht, werd niet verder ingegaan. Wel werd gesteld, dat deze topschakers gaarne na de strijd 's avonds op hun kamer hun problemen willen overpeinzen. Toen werd gevraagd hoe het dan mogelijk is geweest, dat in vroeger jaren topschakers van een zelfde niveau, dit wel konden bij particu lieren thuis, zei de heer Rueb zich af te vragen hoe dit ooit mogelijk is geweest. Voor de eigenaar van het Kennemer Theater, de heer Ch. Hart is dit een bij zonder nare zaak zo verklaarde de toernooicommissie die zeer nadrukke lijk stelde, dat de gastvrijheid welke men van de heer Hart heeft ondervonden in de afgelopen jaren, slechts moeilijk ge ëvenaard kan worden. De aandacht werd erop gevestigd, dat de topschakers meer en meer hogere eisen gaan stellen; dat zij verwend zijn ge raakt in de loop der jaren, alsmede nog maals dat de overgang naar het profes sionalisme bij dit alles op een zeer grote rol speelt. De rust, welke in Kennemerduin ver wacht wordt; de mogelijkheid van tege lijkertijd logies aldaar voor de topscha kers; alsmede de betere accommodatie W. r v N A<svN-. N'. X<<v.v x.v» Tijdens de laatste vergadering van het Produktschap voor Siergewassen kregen de leden van dit bestuur de laatste cij fers van de Stichting Bloembollensurplus- fonds in handen. Een blik vertelde hen, dat de bloembollenexporteurs dit seizoen in alle gemoedsrust langs een brullen de vulkaan hebben gelopen. Een zenuw achtige exporteur had de zalige rust van „er is toch genoeg" kunnen versto ren. Er is tot dit moment nog maar drie kwart percent van de tulpen over. De exportcijfers, die ditzelfde PVS wekelijks verstrekt zullen voor velen wel tegenval len, maar het blijkt nu een geluk te zijn, dat de exporteurs voorzichtig hebben verkocht. Om de vergelijking van de wandeling langs de vulkaan duidelijk te maken voor hen, die niet bij de agrarische sector betrokken zijn: enkele percenten te veel van deze bederfelijke of seizoen-produk- ten zorgen voor een prijsdaling tot het diepste minimum, vermoedens van te korten jagen de prijzen huizenhoog op. Bloembollen zijn ook „agrarisch" en on derworpen aan de agrarische wetten. Men heeft dit jaar in alle gemoedsrust van alles gekocht. Dit voorjaar kocht men opbrengsten tegen voor de kwekers redelijke prijzen en men schijnt toch tegen redelijke prijzen in het buitenland te hebben verkocht. De heer van de Kolk, voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren zei tenminste deze zo mer in zijn openingsrede, dat de export vermoedelijk meer en tegen betere prij zen had verkocht in het buitenland. De bollen zijn uitstekend gegroeid, meer dan normaal zelfs. Iedereen kreeg meer dan hij had verwacht en nam aan, dat er bol len genoeg waren. Er was een volslagen rust op de markt. Geen nerveuze prijs- opjagerij van angst voor tekorten, alles „zat best" om niet te zeggen, vervelend goed. Die rust begint wel enigszins duidelijk te worden uit de exportcijfers. In vèrge- BEVERWIJK De Hoogovenschaak- toernooicommissie heeft voor de grootmees ter-, de meester- en de damesgroep de on derstaande personen geïnviteerd (het voor de namen betekent, dat de uitnodiging In middels is aangenomen): GrootmeestergroepDiric, D. Ciric (JoegosL), K .Darga (Did.), J. H. Donner, D. D. van Geet (Nederland), Fl. Gior- ghiu (Roemenië), V. Hort (Tsj.sl.), N. Ka- raklaic (Joegosl.), F. A. Kuipers, K. Lan geweg (Ned.), B. Larsen (Den.), L. Por- tisch (Hong.), W. Unzicker (Did.). De U.S.S.R. zal twee topschakers voor deze groep afvaardigen; de U.S.A. zal hieraan met één schaker deelnemen. Meestergreep: Ciocaltea (Roem.), H. F Crabbendam (Ned.), Z. Doda (Polen), J Flesch (Hong.), A. P. K. Jongsma (Ned.) D. Marovic (Joegosl.), A. Medina Gar cia (Spanje), S. Nikolic (Joegosl.), P. Os- tojic (Joegosl.), H. Ree, T. D. van Schel tinga, E. C. Scholl (Ned.), Stheinberg (U.S.S.R.), S. Tatai (Italië), dr. M. Ujtel ky, ing. A. Vyslouzil (Tsj.sl.). Damesgroep: C. Chaudé de Silans (Frankrijk), F. Heemskerk, I. Tuk (Ned.) A. Nicolau (Roem.), H. G. Timmer M. C. VreekenBouwman (Ned.), A Sunnucks of E. Tranmer (Engeland), E. Ko walska (Polen). Voor deze damesgroep kwamen nog toezeggingen binnen van de ichaakbonden van de U.S.S.R., Hongarije, Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Het „Kennemerduin" in Wijk aan Zee, waar in 1968 het 30ste Hoog ovenschaaktoernooi van 9 januari tot 28 januari gehouden zal worden. BEVERWIJK Het 30-ste Hoog ovenschaaktoernooi, dat van 9 tot 28 januari 1968 in „Kennemerduin" in Wijk aan Zee wordt gehouden, zal wor den geopend door prins Claus. Het verzoek daartoe is enige tijd geleden door de Hoogoventoernooicommissie tot de Prins gericht. Woensdag heeft men bericht ontvangen, dat prins Claus bereid is het schaakfestijn te openen. De HTC beraadt zich er thans over aan deze opening een speciaal tintje te geven, daar de eigenlijke strijd een dag na de opening begint. hebben de weegschaal doen overslaan naar het Kennemerduin. Over de niet- centrale ligging van de badplaats is de HTC heengestapt. Zij zag daarin geen bezwaar. Althans voor dit moment niet. De keuze van Kennemerduin is na melijk voor slechts één jaar genomen. Men behoudt zich het recht voor het schaaktoernooi volgend jaar ergens -an ders te doen plaatshebben, indien het Kennemerduin toch blijkt niet te 'oldoen aan de verwachtingen. Voorts werd verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt geheel en al over te schakelen op „top-schaak", alsmede, dat men in het geheel niet beducht is voor concurrentie van de zijde van het Am sterdamse IBM-toernooi. Stellig zal daar om het gebruikelijke programma niet worden veranderd. De twaalf- en tien kampen gaan gewoon door, terwijl stu denten zullen gaan schaken om een uni versitair kampioenschap. Dit houdt in, dat de toernooicommissie toch weer de han den vol zal krijgen om de velen, die niet in de zogenoemde invitatiegroepen mee spelen, onderdak te brengen. Op dit mo ment zijn dat zeker honderd personen voor wie een beroep gedaan wordt op de in de loop der jaren zo welbekende gast vrijheid van de families in Beverwijk, Velsen-Noord en Wijk aan Zee. Dit on derdeel van het schaakevenement blijft dus gehandhaafd en mede daardoor ook het contact tussen burgerij en schakers, van wie er sinds jaren velen steeds weer bij de bekende adressen terugkeren. Ook de jaarlijkse bonte avond blijft in het programma opgenomen. Deze heeft dit jaar plaats in de dr. Prinsen Sporthal in Heemskerk. Indien het schaaktoernooi in het Kennemer Theater gehandhaafd ge bleven was, dan nog zou de bonte avond door de grote toeloop van het aantal ge nodigden, dat daarvoor in aanmerking komt, niet daar kunnen worden gehou den. Ook dan zou men naar de Sporthal gegaan zijn zo werd bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Woensdagmorgen om streeks acht uur verloor de chauffeur van een vrachtauto in de Oostbuis van de Vel- ser tunnel van zijn lading twee balen stro, die op het wegdek uit elkaar vielen Het stro verspreidde zich over een deel van de rijbaan, zodat het verkeer zich door de tunnel moest wringen. Vandaar dat zich een file vormde van vier kilo meter, waarin zich nog een aanrijding met alleen materiële schade heeft voor gedaan. Tegen de chauffeur van de vracht auto is proces-verbaal opgemaakt. Een Hoogoventoernooi, dat niet in* het Kennemer Theater wordt gehou den is iets, waarhan men even moet wennen. Al zoveel jaren lang hebben deelnemers en toeschouwers zich over dezelfde weg naar de toernooi- zaal gespoed. Als het tegen half twee liep stroomden de matadoren uit de treinen en wandelden langs ver trouwde banen naar de witte gevel aan de Zeestraat, waar de vlaggen al uitnodigend hingen. Zij zullen nu aan iets anders moeten wennen, en dat is een zwaar karwei. Vooral voor diegenen, die misschien niet uitblinken in opperste concentratie, maar tijdens het spel doorlopend om zich heen plegen te kijken. Voor diegenen, die graag na een iet de benen strekken. In het Kennemer Theater was de route duidelijk. Tien passen langs het gangpad, eenmaal pardon zeggen, weer twee pas sen, dan een zacht duwtje geven, even een blik op een bord, waar een heel span nende stand was geproduceerd en dan nog eens een pas of vijftien, waarbij ver scheidene obstakels moesten worden overwonnen. Dan was het nog maar een meter of tien langs de scoreborden voor de bar bereikt was. Een bar, die altijd vol zat. of er nu wel of niet werd geschaakt. Afscheid van het Kennemer Theater betekent afscheid van een zaal, waar in elk geval altijd de bekende „sfeer" heerste. Er zijn van die serieuze mensen, die de „sfeer" alleen maar een „romme lige toestand" vonden en misschien had den ze ook wel gelijk. Maar toch konden de meesten er niet meer buiten. Zij zou den nooit kunnen wennen in een om geving als die waarin dit jaar het IBM- toernooi is gespeeld bijvoorbeeld. Al is de romantiek natuurlijk toch al wat ver dwenen op het moment dat de „grote kanonnen" naar een aparte zaal verhuis den. Toen verdween de mogelijkheid even over de schouder van je tegen stander naar de demonstratieborden te kijken, toen kon het niet meer gebeuren dat een Russische grootmeester, die zich even wilde terugtrekken, in het voorbij gaan bij een goedwillende beginner de stand kwam opnemen. De historie van het Hoogoventoernooi is lang. Van de eerste vierkamp tot nu is een hele tijd. De erwtensoepmaaltijd ont stond in de oorlog, toen er niets anders te krijgen was. Niemand zou er nu nog af willen. Veel is gebeurd. Grootmeesters kregen er hun vuurdoop. Zoals Donner, die eenmaal in de reservegroep 9 uit 9 scoorde, onderwijl Beverwijk al „houd de dief" spelend in opschudding bren gend. Er waren gezellige toernooien, er wa ren er ook, waar theaterdirecteur Char les Hart met sommige deelnemers heel wat te stellen had. Maar hij knapte alle moeilijkheden zo op, dat hij eigenlijk sy noniem werd met het toernooi. Een Hoogoventoernooi zonder Charles Hart kan eigenlijk niemand zich voorstellen. Maar zo was het uiteindelijk ook met pionier Piet Veldheer, wiens naam on verbrekelijk met het toernooi verbonden blijft. Er verandert veel in de Hoogoventoer nooien, de laatste jaren. Met de instelling van een toernooidirectie is men een koers ingeslagen, die onverbiddelijk voert naar een ander type toerrtooi, dan Beverwijk het vroeger gewend was. Nu het IBM- toernooi zo sterk groeit heeft Nederland in de toekomst twee grote wereldtoer- nooien per jaar binnen zijn grenzen. Het zou jammer zijn, als deze twee toernooien als twee druppels water op elkaar gingen Een plaatje van enkele jaren terug. Terwijl Perez en Van Seters- hun afgebroken partij spelen houdt theaterdirecteur Hart zich bezig met een kudde schapen. Dit was natuhr- lijk een uitzonderingmaar gezellig was het in het theater altijd, ook zqnder schapen. lijken. Elk evenement moet zijn eigen karakter houden. Hoe de verplaatsing van het toernooi zal uitpakken weet nog niemand. Onge twijfeld zullen de getrouwen weer komen, in grote drommen. Zij zullen veel ver trouwds missen, dat lijdt geen twijfel. Maar zij Rebben hun houvast aan de stuk ken en borden, die overal gelijk zijn, aan de concurrenten, de commissieleden, en natuurlijk de Hoogovens. Een schaak toernooi is veelal wat de deelnemers er zelf van maken. Wat dat betreft staat ieder in januari voor een vuurproef. Kees Maas lijking met dezelfde periode van verle den jaar, te weten 1 juli tot en met 2J september is er naar gewicht vijf per cent meer uitgevoerd en naar waard® 3,5 percent. Dat gewicht kan zijn ont staan, doordat men zwaardere bollen heeft verzonden dan verleden jaar. Plus dan nog een geringe uitbreiding mis schien.'Het achterblijven in waarde kan door die zwaardere bollen worden ver klaard, hoewel de exporteurs dan ver moedelijk toch weinig hogere prijzen zul len hebben gemaakt. In de winter al bestond het vermoeden, dat de kwekers minder bollen hadden ge plant, wat later ook waar bleek. Van tul pen was zelfs 800 ha minder opgezet, wat een percent of twaalf dertien was. De oogst is best geweest van tulpen en dat was een geluk. Want tot 30 september waren er volgens het Bloembollen sur- plusfonds 7.762.000 stuks tulpen over. Op een geschatte export van 1.200.000.000 stuks is dat drie kwart percent. De exportcijfers over de periode 1 juli tot en met 23 september zijn door de zwaardere bollen niet helemaal juist te vertalen. Vast staat in ieder geval wel, dat de V.S. meer gewicht hebben gekre gen dan verleden jaar. Er bestaat een kans dat de exporteurs resultaat gaan zien van hun moeizaam zwoegen om die markt te behouden. Het is een moeilijke en dure markt. Men brengt voor reclame en onderzoek guldens bij elkaar en moet die in dollars uitgeven. Men heeft nu bij na 7,5 miljoen kilogram verzonden en er zal nog wel wat bijkomen. West-Duitsland nam ook wat meer af en verstevigt de positie op de exportlad der meer en meer. Op een totale export van 48.742.000 kg ter waarde van 178.063.308 gulden in dit jaar vormt de afzet daarheen met 15.726.131 kg ter waarde van 47.646.903 ongeveer een derde gedeelte! Zweden nam meer af, Frankrijk kreeg ook wat meer, zelfs Engeland importeer de meer aan gewicht. De kwekers daar staan onder de bescherming van douane rechten en kunnen dus vrij aardig tegen de Nederlanders opboksen. Bijna acht miljoen kilogram tot nu toe is de helft van wat Duitsland afneemt. Interessant is het de gemiddelde prijs per kilogram te volgen. Verleden jaar was deze ƒ3.72 en dit jaar ƒ3.66. Dat klopt met de gegevens over stijging ge wicht en waarde. Er zal toch wel iets moeten gebeuren, want zo'n dalende prijs is niet gezond in een inflatoir tijdperk. Men doet wel veel om de kosten te druk ken, werkt vermoedelijk veel beter en sneller, maar erg veel vooruitgang zit er niet. Toch bestaat het vermoeden, dat de kwekers, die op tijd hebben verkocht en exporteurs die hebben gekocht op het moment dat er winst te maken viel, zo genaamde inkoopwinst, een redelijk tot goed jaar maken. Het is, gezien de sur- pluscijfers van de tulpen, puur geluk. Van de hyacinten is ook maar zo'n vijf per cent over. In feite weinig, maar genoeg om deze bollen tot het laagste punt van de prij zenladder te laten zakken. Men kan werkelijk spreken van een evenwicht tussen produktie en afzet. En dat komt in de agrarische wereld zel den vocrr. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vandaag conform de eis een 21-jari ge monteur uit Beinsdorp veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De mon teur stond terecht voor het feit dat er door zijn schuld enkele maanden geleden een dodelijk ongeluk op de Weteringweg in de Haarlemmermeer was gebeurd. De verdachte was de hele dag met vrienden flink uit geweest. Toen zij 's avonds in hun auto's weer op weg waren, raakte de monteur met zijn wagen in de berm bij het inhalen van een van zijn voor hem rijdende vrienden. Een medepassagier werd uit zijn wagen geslingerd en kwam om het leven. Een 56-jarige man uit Bolsward is con form de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van één jaar. De verdachte had op 4 juni met een auto, waarvan de remmen niet deugden op de Schipholweg in de Haarlemmermeer gere den. Om niet tegen een file auto's te bot sen week hij naar rechts uit en reed de berm in. Daar stonden juist enige kinde ren. Een van hen werd aangereden. Het kind brak een bovenbeen, een sleutelbeen en liep een hersebschudding en hoofdwon den op. De verdachte had tevoren wel gemerkt dat zijn remmen niet deugden,' maar was met een gangetje van 35 kilometer per uur door blijven rijden. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen mr. J C. Bührmann, houdt op maandag 9 oktober geen spreekuur; de wethouder voor «financiën, de heer J. G. Kolkman, houdt op woensdag 11 oktober geen spreekuur. Woensdag aangekomen te IJmuiden: El Caf«- tero, van Rotterdam; IJstroom, Dagenham; Ba» den, Delfzijl, Velsen; Jean E., Londen; Kroon» borg, Burea. Beverwijk; Konsul Schulte, Mon treal; Privodino, Riga, Smoutskerk, Antwerpen; Archangelsk, Avonmouth; Berkelstroom, Goole; Tor Anglia, Immingham; Loudima, Le Havre; Tilly, Noordzee, IJmuiden; Geert, Goole; Pergo, Goole, IJmuiden; Similarity, Londen; Daphnis, Donderdag aangekomen te IJmuiden: IJsel, van Londen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Gouwe- borg, naar Lossymouth, IJmuiden; Lycaon, Lon den; Swift 3, Londen; Fossum, Norrsundet, Velsen; Marwick Head, Londen; Cantick Head, Manchester; Nordlicht, Huil; Zaanborg, Milford- haven, IJmuiden; Wotan, Dagenham; Rhea, Gent; Geestdijk, Grimsby, IJmuiden; Hoorne boeg, Rotterdam; Buka, Londen; Baden, Gent; Trito, Rotterdam; Tilly, Delfzijl, Zaandam; Rio Corrientes, Le Havre; Libertas. Rotterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Export Champion, naar Le Havre; Tor Anglia. Gothen burg. (Indien achter de plaats van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7