Met ons discontotarief zijn wij wel aan de hoge kant Beurs verwacht betere marges voor de bouwondernemers W eekoverzicht Nota ingediend over j eugd werkloosheid i X s 4 5 6 Een bouwende Garantie voor witte benzine Orders voor Dikkers van 2 miljoen Plaatsing van de Van Heijst werkers verloopt vlot eurs Geschil bij Nefa met bonden opgelos Kort economisch nieuws Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten POSTCHEQUE- EN GIRODIENST „SPAAR ACHTER AF" ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 10 Steen en been Produktiviteit Koersverbeteringen Neus Rentevoet Kruit drooghouden Stille oorlog ACF verwacht winst van zes miljoen Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB De bank waar ook zich thuis voelt! Scheepvaartberichten gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd (Van onze financiële medewerker) HAARLEM. Wie altijd klaagt en te nadrukkelijk zijn kwalen en ge breken etaleert loopt niet alleen kans geen gehoor meer te vinden, maar hij wordt bovendien met een half oog bezien. Dit psychologisch effect wordt vaak uit het oog verloren nu het de gewoonte is geworden om on middellijk aan de klaagmuren te staan als minder prettige ontwikke lingen in het bedrijfsleven optreden. Werknemersorganisaties trekken alle registers open om de aandacht te trekken voor de verontrustend ge achte werkloosheid en de onder nemers meten hun zorgen zo breed mogelijk uit teneinde de aandacht te trekken van de overheidsinstanties. Sinds de staat de kapstok is geworden waaraan iedereen zijn zorgen ophangt is het begrijpelijk dat allerwegen naar de paraplu wordt uitgezien als er een bui opsteekt. Uiteraard is dat in vele gevallen noodzakelijk, zoals onder andere het geval was bij de textielnijverheid en de scheepsbouw, waar een steuntje van de overheid in de rug twee belangrijke bedrijfstak ken in staat moet stellen een belang rijke bijdrage te blijven leveren voor onze economie. Afnemers en publiek krijgen echter een verkeerde indruk, wanneer er voortdu rend wordt geklaagd over de slechte gang van zaken, het gebrek aan opdrachten en de toenemende voorraden. De kans be staat dan dat de moeilijkheden vererge ren, omdat bestellingen uitblijven wegens het feit dat de verwachting wordt gewekt van een mogelijke prijsverlaging. Bij overproduktie zijn geen afnemers te vin den die hun voorraden willen opvoeren. Klagers geen nood, zo heeft, menen we, vader Cats eens gezegd,maar zo is het natuurlijk niet. Er zijn heus genoeg aan leidingen om aan de bel te trekken bij de overheid teneinde de aandacht te ves tigen op bestaande moeilijkheden. Over drijving schaadt echter, vooral als dit in het openbaar geschiedt. Het zou verschil maken als er ook eens blijde gezichten werden gezien, wanneer de zaken goed gaan. Terecht hebben de bouworganisaties de laatste tijd steen en been geklaagd over het gebrek aan opdrachten. Architecten hebben in maanden geen nieuwe plannen kunnen uitwerken. De werkloosheid in de bouw is tot een onrustbarend peil geste gen. Iedereen weet dat zo langzamerhand wel, maar door de vele mededelingen hier over worden eventuele opdrachtgevers (Van onze correspondent) DEN HAAG Tweehonderdvijftig witte pompeneigenaars hebben samen met een uitgeversmaatschappij in Deventer een garantiesysteem ontworpen voor hun ben zine. Indien een motor storingen oplevert zal een gratis onderzoek worden aangebo den, uit te voeren door de technostations van de ANWB. Wanneer mocht blijken dat de motorstoring werd veroorzaakt door het gebruik van witte benzine zullen de kosten van de reparatie geheel worden vergoed. kopschuw gemaakt. Wie kan het de on dernemers en de particulieren euvel dui den dat zij de kat uit de boom kijken bij het verstrekken van bouwopdrachten van fabrieken en woningen als de klaag muur zo druk bevolkt is. In velerlei vorm is uiting gegeven aan de ontevredenheid over de feilen van de overheid op het gebied van de bouwpoli- tiek. Daarbij kwam nog dat het bedrijfs leven in afwachting was van de weder invoering van de fiscale investeringsaf trek voor gebouwen. De opdrachten wer den uitgesteld teneinde niet achter het net te vissen. Intussen is de faciliteit sedert 14 september hersteld, maar nu is het afwachten wat er met de bouwprijzen ge beuren gaat. Het is niet onopgemerkt gebleven dat mede door de grote investeringen in aller lei arbeidsbesparende machines en werk tuigen een grotere arbeidsproduktiviteit in de bouw is verkregen. De groeiende werkloosheid in deze sector was er uiter aard ook niet vreemd aan.De kans zit er in dat er enige daling van de bouw kosten uit voortvloeit althans er wordt re kening gehouden met de mogelijkheid. Op de effectenbeurs heeft deze ontwikkeling al aanleiding gegeven tot de verwachting dat de winstmarge van de bouwbedrijven wat zal verbeteren, hetgeen hard nodig was. Vandaar dat er de laatste weken vrij veel belangstelling voor de aandelen van bouwbedrijven aan de dag werd ge legd. Er zijn flinke koersverbeteringen door ontstaan. Zo is de koers van Amsterdamsche Bal last Mij., die verleden jaar een diepte punt had bereikt op 270, intussen opge lopen tot 435. Daarmede is evenwel nog niet het hoogste punt van vorig jaar be reikt, want dat bedroeg 459. Verenigde Be drijven Bredero schommelde verleden jaar tussen 276 en 483, terwijl de huidige koers uitkomt op 445. Nederhorst staat nu op 480 niet zover van het hoogste peil van vorig jaar af, want dat bedroeg 508, maar in vergelijking met het dieptepunt op 305 is er toch heel wat van het pessi misme ten aanzien van bouwvooruitzich- ten verdwenen. Het is nu maar de vraag wie gelijk heeft, de effectenbeurs die een goede neus voor toekomstige ontwikkelingen pleegt te hebben, of de bouwers, die er geen gat meer in zien. Intussen heeft de Ba taafse Aanneming Mij. al laten weten dat de orderportefeuille bevredigend is en dat de resultaten dit jaar niet slecht zijn ge weest. In de koers wordt deze prognose weerspiegeld door de koersverbetering van 226 als dieptepunt van vorig jaar tot 370. Daarmee is de hoogste stand van 1966, welke 360 bedroeg al voorbij ge streefd. De door velen als boosdoener voor het uitblijven van opdrachten genoemde ren tevoet zal helaas voorlopig geen soelaas gaan bieden. Het is best mogelijk dat de overheid er naar streeft om de rente bin nen de perken te houden, maar waar niet is verliest de keizer z'n recht. In het ver leden is de vermogensvorming te veel aan banden gelegd door de progressieve be lastingtarieven. De in de niet-risicodra- dragende sfeer verzamelde vermogens van spaarinstellingen, pensioenfondsen en verzekeringen, alsmede van allerlei so ciale fondsen zijn niet voor alle doelein de te gebruiken. Bovendien zijn er al zoveel liefhebbers voor dat het niet een voudig is om goedkope hypotheken te krijgen. Gelukkig heeft de verbetering van de winstmarges in enkele bedrijfstakken het vooruitzicht geopend dat in het komende jaar meer investeringen met ingehouden winsten kunnen worden gefinancierd. Daarmee wordt de basis gelegd voor de economische groei, die door economen van allerlei slag wordt aanbeden als het gouden kalf dat wonderen zal brengen maar waarmede -bij vele mensen slechts een groeiende onvrede wordt geschapen. Aan de andere kant zijn er vele ka pers op de kust om gebruik te maken van de besparingen bij de institutionele beleggers, al was het alleen maar de centrale financier van de lagere overheid de Bank voor Nederlandsche Gemeenten die elke mogelijkheid zal aangrijpen om 't geld bijeen te brengen dat nodig is voor de woningbouw, de aanleg van wegen, rio lering, straatverlichting en de vele ande re werkzaamheden, die nodig zijn om een stad bewoonbaar te maken. De staat heeft aangekondigd dat het kruit zoveel mogelijk droog zal worden gehouden voor de gemeenten, maar dat neemt niet weg dat de kapitaalmarkt in afwachting verkeert van de aankondiging van de nieuwe staatslening, die zou gaan om een bedrag van 250 a 300 miljoen. In normale omstandigheden zou de kapi taalmarkt er de hand niet voor omdraai en om een dergelijke som bijeen te bren gen, maar in de gegeven omstandigheden behoeven er echt niet veel kunstjes uit gehaald te worden met de rente, anders zou de lening niet goed aanslaan. Het zou een heel verschil maken als het mo gelijk zou zijn tot een verlaging van de discontovoet over te gaan. Bij de Nederlandsche Bank is het vraagstuk ongetwijfeld herhaaldelijk be zien, omdat wij met een tarief van 4 Mi percent echt wel aan de hoge kant zit ten, vooral als gezien wordt naar de Oosterburen, die het met een discontota rief van 3 pereent kunnen stellen. Er zit echter een heel verschil met de situatie in Duitsland. Weliswaar is de economi sche situatie daar bepaald niet om over naar huis te schrijven, doch de betalings balans vertoont voortdurend overschot Bij ons is het juist de betalingsbalans die ondanks de groeiende werkloosheid en de ingetoomde consumptieve vraag nog altijd zorgen baart. Door het bestaande discontotarief is het mogelijk dat de financiële instellingen middelen uit het buitenland aantrekken die er toe bijdragen dat de financiële nood in ons land niet nijpend wordt. Een verlaging zou in de gegeven omstandig heden ernstige repercussies hebben, waar mede de economie als geheel niet zou zijn gebaat. Kijk maar naar Engeland, waar het voor premier Wilson helemaal niet leuk was om voor de partijraad te Scarbo rough te verschijnen met een nieuwe ver mindering van de goud- en deviezenreser ve als gevolg van het deficit op de be talingsbalans, terwijl in partij kringen moord en brand wordt geschreeuwd over de onrechtvaardigheid van de loonbevrie zing en de andere beperkingen, welke de bevolking worden opgelegd. Regeren is moeilijker dan men denkt, dat heeft de heer Wilson ervaren, die vier jaar gele den nog gouden bergen in uitzicht stelde als hij aan de touwtjes kon trekken, maar die nu moest verklaren dat het hem niet gelukt was de economie in goed vaarwa ter te brengen. De Britten zouden dolgraag het discon totarief wat herzien, want het begint zo langzamerhand pijnlijk te worden om een tarief van 6 percent te handhaven. In de city werd er enige tijd geleden al reke ning mee gehouden dat de schroef wat losser zou worden gedraaid, maar de hal ve slag moet uitblijven nu Canada zich genoodzaakt heeft gezien het disconto op te voeren van 4,5 tot 5 percent. Dat was noodzakelijk om te voorkomen dat Ame rikaanse saldi, die in Canada worden aangehouden, naar de Verenigde Staten terugvloeien, omdat daar de rente voor kortlopende leningen is opgetrokken. Het zijn allemaal factoren die het beleid van de Nederlandsche Bank bepalen en die tevens de rentevoet in ons land op een hoog peil houden. Amsterdam Chemie Farmacie N.V, (ACF), waarin de N.V. Amsterdamsche chininefabriek, de Bandoengsche kinine fabriek Holland N.V. en de N.V. Neder landsche kininefabriek samenwerken, zal over 1967 een geconsolideerd nettoresul taat behalen van ongeveer zes miljoen gulden, zo luidde de prognose die de raad van commissarissen op een buitengewo ne algemene vergadering gaf. HENGELO Na langdurige onder handelingen heeft G. Dikkers en Co N.V. de opdracht ontvangen tot levering van smeedstalen afsluiters en flenzen voor Sociedade Anonima Concessonaria da raf- finacao de petroleos em portugal (Sacor), die bij de Portugese plaats Oporto een raffinaderij gaat bouwen met een capaci teit van 2 miljoen ton per jaar. Volgens de plannen zal deze raffinaderij eind 1968 voltooid moeten zijn, zo deelt de directie mee. Voor de Shell-raffinaderij te Pernis ont ving Dikkers de opdracht voor een groot aantal gemotoriseerde schuifafsluiters o.m. in de doorlaten van 400 en 600 mm, die bestemd zijn voor de uitbreiding van het Shell-tankpark in het Europoortge- bied. Met deze twee opdrachten is een totaalbedrag gemoeid van ruim f2 min Den Haag. De plaatsing van vroege re Van Heijst-werknemers levert niet al te grote moeilijkheden op, zo deelde gis ter de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Den Haag, de heer H. J. de Jong op een persconferentie mee. In totaal lieten zich bij het bureau 531 men sen inschriijven. Reeds zijn er 160 gel- plaatst. 195 kunnen nog drie a vier weken bij de radiatorenfabriek werken. Van het totale personeelsbestand van mensen nooit bij het arbeidsbureau la ten zien, vertelde de heer De Jong. Mis schien zijn er enkelen bij andere bureaus ingeschreven, maar aangenomen wordt, dat zij langs andere kanalen werk ge vonden hebben. De plaatsing van de buitenlandse arbei ders van Van Heijst levert evenmin grote problemen op. De radiatorenfabriek De Vries Robbé te Gorkum kan veertig Tur ken gebruiken. Vanf maandag gaan er elke week tien Turken naar toe. Ook enkele Italianen hebben bij dit bedrijf em plooi gevonden. De heer De Jong ziet de toekomst niet al te somber in, wat be treft de opvang van ex-Van-Heijst-emplo yés. ADVERTENTIE NIJMEGEN Blijkens een gemeen schappelijk communiqué is het geschil tussen de directie van de Ned. Export papierfabriek (Nedefa) N.V. en de vak bonden opgeheven. Ten aanzien van de loonkostenstijging voor 1967 is een voor beide partijen aanvaardbare oplossing ge vonden. De vakbonden hebben hun bezwa ren tegen de vierploegendienst ingetrok ken en hiervan de directie mededeling gedaan. Atch. Top. Can. Pacific Illin. Cent N.Y. Centr Penssylvanl South Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can iVC.F Uid. Am Smelting Am. T. and T Am. Tobacco Anaconda Bethl Steel Boeing Chrysler 29 64% 73 Va 74% 61 Va 30 Va 40 Va 43 Va 55% 51 Va 71% 51 Va 34 Va 48 Va 36% 84 53 28% 6612 73% 74% 60% 30% 40 43% 55% 52% 71 Va 52 33% 48% 36 84 Va 53% City Bank Cons. Edison McDonn.D.C. Du. de Nem. E Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. A. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont.Ward Radio Corp Republic St. Royal Dutch 58 33% 52 Va 170% 131 114i1e 86 48 A 13% 36% 109 112% 49 24 Va 92 47 Va 45% 59 Va 33% 53 170 132% 112% 86% 48% 14 37 Va 111 Va 114 Va 48% 24 Va 61 Va 47 Va 44% Sears Roeb 58", 58% Shell OU 69% 69% Soc. Vacum 44% 4414 Stand. Br. 38(4 39 Stand. OU N J 663*. 67% Studebaker 6014 593,4 Texaco 80(4 8114 Un. Aireralt 87% 87% Un. Corp. 11% 11% tjn. Fruit 5314 5314 ünlroyal 4514 45% Us Steel 45% 4534 Westlngh. 78% 7814 Woolworth 30% 30% Ford 52% 5214 r Lja 6914 6914 Dow Jones cijfers: industrie 928.74 1.61), spoorwegen 258.74 0.51), nuts bedrijven 128.99 0.04). Omzet 9.84 miljoen shares tegen donderdag 8.49. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 225 vestigingen in Nederland (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, die volgens minister Roolvink (Sociale Zaken) regionaal on toelaatbare hoogten heeft bereikt, heeft deze bewindsman samen met staatssecre taris Grosheide (Onderwijs) een nota in gediend bij de Tweede Kamer. De maat regelen gelden voor de „probleemgebie den" en beogen: Stimulering van de jeugdmigratie, sub sidie op de lonen van jonge bouwvakkers, meer speciale leerlingenbouwplaatsen, een trainingstoeslag voor leerlingen, col lectieve financiering door de bedrijfstak ken van opleidingskosten, pseudo- arbeidsplaatsen in opleidingscentra, in be drijven en op LTS-en en verdere vakop leiding in militaire dienst. De overigens al een maand lopende verbetering van de oude migratierege ling beoogt een rijksbijdrage van vijftig Als resultaat van besprekingen, die in de afgelopen maanden hebben plaatsgevonden tus sen het Consumenten Contact Orgaan (CCO) en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen als deelnemende organisatie tot het CCO toege treden. Drieduizend arbeiders van de Fordfabrieken te Oakville in Canada zijn vandaag naar huis gestuurd omdat er door de staking bij de Ford fabrieken in de Verenigde Staten geen onder delen meer voorradig zijn. De staking bij de Amerikaanse Fordfabrieken duurt al een maand. BRUSSEL Verenigingen van fabrieken van merkartikelen in Nederland, België, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zwitserland hebben in Brus sel een Europese vereniging gesticht. percent in de pensionkosten tot een maxi- mum van ƒ22,50 per week. De werkge ver en de werknemer zouden de andere helft van de kosten voor hun rekening moeten nemen. De beperkte subsidieregeling op het loon van bouwvakkers in het leerling stelsel (die overigens een mislukking is geworden, zo erkent de nota) wordt uit gebreid. De bijdrage wordt dertig gulden per week voor leerlingen op speciale leer lingbouwplaatsen. Alchiba 6 vn Kuwait nr Khorramshahr. Alcor 6 rede Chalna. Amstelmolen 6 vn Callao nr China. Angolakust 5 te Victoria. Archimedes 6 te Bremen. Camerounkust 6 vn Conakry nr Dakar. Dahomeykust 6 te Matadi. Dorestad 6 vn Thameshaven nr Berre. Dosina 6 vn Mena nr Singapore. Garoet pas 6 Gibraltar nr Penang. Geertje Buisman 6 te Bremen. Hermes 6 vn Bremen nr Antwerpen. Hilversum 6 te Hamburg. Johannes Frans 6 vn Liverpool nr pto Ordaz. Kabylia 6 te Stanlow. Karimata 6 te Bremerhaven. Koratia 7 te Camranh. Kreon 6 te Paramaribo verw. Karachi 7 te Las Palmas verw. La Libella 7 te pto La Cruz. Lankoeas 6 vn Djakarta nr Belawan. Munttoren 7 te Bahrain verw. Maron 6 vn New Orleans nr Maracaibo. Musilloyd 7 te Doha verw. Mijdrecht 6 thv Gibraltar nr New York. Philine 6 vn Essider nr Levera. Parthenon 6 te Georgetown. Prinses Anna 6 vn Londen nr Rotterdam. Sarpedon 6 te Bremen. Schelpwij k 6 vn Point Fortin nr pta Cardon. Silindoeng 5 vn Membasa nr Muscat. Straat Florida 7 te Hongkong verw. Tjiliwong 8 te Singapore verw. Tahama 6 te Isle of Grain. Viana 7 te Portland/Maine verw. Westertoren 6 te Berre verw. Wissekerk 6 te Freetown. ADVERTENTIE Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk?

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10