MARJAN THOMAS TERUG: Ik was toch zeker niet weggegaan als ik wist dat ik een blessure had k Duinwijck (met Agnes Geene) favoriet voor landstitel Telstar als underdog tegen soepel draaiend Feijenoord De opstellingen Saint Louis is drukte rond World Series wel gewend SVE vrij in eerste ronde Hans Kraay is er niet gerust op DE VISSER: „ER MOET GEKNOKT WORDEN" Ruska moet thuis blijven Nieuw koppel Koel-Duijndam Agema naderde grens ereklasse NAC staat geen spelers af voor Nederland - B Chelsea-manager Docherty nam ontslag na straf ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 11 99 99 Europacup basketbal Basketbalresultaten Nieuwe voorzitter voor Nederlandse ijshockeybond Rookie Williams (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. Vierentwintig jarige Marjan Thomas keerde van morgen terug uit Mexico, omdat een blessure aan haar linker achil lespees deelneming aan de Voor- Olympische Spelen (van 15 tot 29 oktober) onmogelijk maakte. De Beverwijkse vertrok twee weken geleiden, begeleid door een fikse portie critiek, omdat zij toen al ge blesseerd zou zijn. De medici, die het NOC adviseerden, meenden van niet. Binnen een week open baarde zich in Mexico de blessure. Marjan Thomas, vanmorgen vroeg op Schiphol: „\an die achillespeesblessure, die ik nu heb, had ik voordat ik wegging geen last. Ik ga toch zeker niet weg, als ik weet dat ik geblesseerd ben. Al die her rie is ontstaan door een dijbeenblessure. Daarvan heb ik geen enkele last meer gehad". Maar Marjan Thomas kreeg toch tjjdens de Nederlandse kampioen schappen, anderhalve maand voor haar vertrek naar Mexico last van haar lin ker achillespees? „Ja. maar dokter Ro- link heeft me toen behandeld en daarna heb ik geen pijn meer gehad. Ik heb volop hard kunnen trainen, voordat ik wegging. Maar daar in Mexico ging het mis. Binnen een week had ik, nadat ik een paar sprintjes trok, een stekende PÜn. Toen is besloten, dat ik terug zou gaan". Dokter Rolink zegt over de blessure van de Beverwijkse: „Medisch gezien was ze genezen, maar of het revalidatie- proces in de sport goed is gegaan, weet ik natuurlijk niet. Dat is de-taak voor een trainer. Hij moet bepalen hoe de training naar het maximum wordt op gebouwd, na zo'n blessure". Marjan Thomas was al met weinig plezier weggegaan. „Al die herrie. Ik ben wel zes keer extra onderzocht. Die eerste week in Mexico was ook niet erg leuk. Je verveelde je, omdat er nog maar zo weinig waren. Deze week werd dat wel anders toen dinsdag de tweede groep aankwam. Nou ja en toen moest ik weg". De arts dr. De Jong besloot hiertoe in overleg met de chef de mis sion Dokkum en atletiektrainer West- phal. „Ik geloof, dat zo'n achillespees blessure het beste met rust te genezen is. Dat zullen zij ook wél gevonden heb ben". „Aan buitenlandse medische ploegen is niets gevraagd. Dat vind ik wel jam mer". DEM's (en Marjan Thomas') trainer Pallesen was volkomen verbaasd deze week over het bericht, dat de atlete teruggezonden zou worden. „Marjan ■é<- .-.XMtfSi 's\. heeft maanden geleden last gekregen van een achillespees. Anderhalve maand terug kreeg zij echt wel een beetje te veel pijn. Toen heeft zij injec ties gekregen en daarna heeft zij niet last meer gehad". Met veel springen kan zo'n achilles peesblessure ernstiger worden. De blessure van Marjan Thomas aan haar linkervoet, waarmee zij afzet bij het hoogspringen, werd behandeld door dokter Rolink uii Velsen-Nord, die ook later een andere blessure zou gaan be handelen. Dat was de blessure, waar door Marjan Thomas' uitzending aan kritiek onderhevig werd. Het was daar door, dat de heer Penning assistent van de heer Dokkum, chef de mission van de Olympische ploeg donderdag 21 september voor haar vertrek naar Mexico op zaterdag 23 september een training in Beverwijk bezocht. Trainer Pallesen: „zij had wat sprintjes ge daan. Gewoon getraind, als altijd, toen hij naar ons toekwam, zich voorstelde en vroeg of zij ook nog wat kon sprin- Marjan Thomas werd vanmorgen op Schiphol begroet door verloofde (sprinter) Stan Ackermans. Ook DEM-trainer A. Pallesen en NOC- directeur A. Paulen waren ter begroe ting aanwezig. gen." Marjan Thomas sprong „Ze ven of acht sprongen", herinnert Pal lesen zich, met als eindhoogte 1.50. Ho ger was geen noodzaak om eventueel forceren te voorkomen. „Voelt u wat", vroeg de heer Penning. „Geen last", constateerde Marjan Thomas toen. La ter bevestigde zij dat nog eens tegen haar clubtrainer. Dat was de dijbeen blessure, die dokter Rolink behandelde nadat zij er tijdens de vijfkampwed- strijd tegen België en Engeland, op 2 en 3 september in Luik, last van hacj gekregen en uitviel na de eerste dag. Op 10 september moest zij door, dié blessure verstek laten gaan in de fi nale om het clubkampioenschap voor Nederland. De achillespeesblessure, die het ge hele atletiekseizoen sluimerde achtte niemand, die direct bij de uitzending van Marjan Thomas naar Mexico was betrokken, van te ernstige aard. Zij werd er door dokter Rolink aan be handeld en door NSF-artsen in Neder land uitgebreid voor gekeurd. Trainer Pallesen: „Het bevreemdt me, dat ze er daar niets aan konden doen. Als de eigen arts van de Nederlanders dan niet kan helpen, dan zijn er toch dok ters van andere landen. Er zijn zo veel landen momenteel in Mexico. Maar nee, ze sturen haar naar huis. Aan zo'n achillespeesblessure is echt wel wat te doen. Maar hier kunnen ze het niet. Ik weet uit een artikel van het Duitse blad Leichtatletik, dat er in Tokio in 1964 atleten ter plaatse een behandeling hebben gekregen. De Bel gische trainer Van de inden vertelt dat. „Hét is niet zo verschrikelijk". Theo Reitsma (Van onze badmintonmedewerkster) HAARLEM Dit weekend gaat de badmintoncompetitie van start. Dit jaar heeft de Nederlandse Badminton Bond gemeend eens van het oude systeem te moeten afstappen en met geheel nieuwe competitie-indeling voor de Hoofd- en beide eerste klassen te experimenteren. Zo zal de Hoofdklasse gesplitst worden in twee afdelingen. Hoofdklasse A: Haar lem, Duinwijck II (Haarlem), Ragazzi (Tilburg), Drop Shot (Den Haag). Hoofd klasse B: Duinwijck I, HBC '57 (Heerllen), 't Goirke (Tilburg), Venlo. Na afwerking van een hele competitie zullen de twee hoogst geklasseerden van iedere poule wederom een afdeling vor men, waaruit dan de kampioen van Ne derland naar voren moet komen. Ook voor de beide nummers drie en vier is er een verlengstuk van de competitie. Zij zullen gaan uit maken wie het volgend jaar een klase lager moet spelen. Dat de desbetreffende clubs niet er ge HELSINKI. In Helsinki is gisteren de loting verricht voor de toernooien om de Europese basketbalbeker voor lands kampioen. Bij de heren is de Nederland se kampioen, het Utrechtse SVE, in de eerste ronde vrijgesteld. In de tweede ronde zal SVE echter op zware tegen stand stuiten, want de Utrechters zullen dan uitkomen tegen de winnaar van de ontmoeting tussen het Spaanse Real Ma drid (bekerhouder) en het Schotse Bo- roughmuir Edinburgh. SVE zal de eerste wedstrijd op 9 december thuis spelen, de return is vastgesteld op 16 december. Bij de dames ontmoet het Amsterdamse AMVJ in de eerste ronde het Hongaarse MTK Boedapest. De eerste wedstrijd wordt 11 november in Amsterdam ge speeld, de return in Boedapest wordt een week later gehouden. Het Amsterdamse Landlust, dat Neder land in het toernooi voor bekerwinnaars zal vertegenwoordigen, lootte tegen de Franse ploeg Asvel Villeurbanne. Wanneer Landlust deze wedstrijd mocht winnen, moet het in de tweede ronde aantreden te gen de Turkse bekerhouder Fenerbahce. De uitslagen van de gisteravond ge speelde basketbalwedstrijden luiden: Da mes: Akrides-Exercitia 35-34, E.T.O.-Lions 28-20, Sea Devils-Spetters 2 27-30, Ty phoons-White Stars 3 22-26, Akrides 2-Ex ercitia 2 33-20, Exceptiöns-Spetters 4 4-52 Heren: Schoten2-Typhoons 4 29-52. Beker: Dames: White Stars-Zeemacht 94-34, H.O.C.-Flash 104-40,. lukkig met deze nieuwe gang van zaken zijn is te voorzien geweest. Niet zozeer de uittbreiding van het aantal competitie wedstrijden stemt de verenigingen tot ontevredenheid, maar de nieuwe opzet van de competitie, waardoor sommige clubs elkaar liefst viermaal ontmoeten. Wat de kansen van de drie Haarlemse vertegenwoordigers in de Hoofdklasse betreft zullen die van Duinwijck I zeer hoog aangeslagen moeten worden. De komst van Agnes Geene van stadgenoot Haarlem en het feit dat nationaal kam pioen Herman Leidelmeyer dit seizoen voor het eerst z'n clubkleuren in de com petitie mag verdedigen maken de Duin wij ckers een serieuze kanshebber voor de titel. Voorts maken Marja en Boudewijn Ridder deel uit van het eerste team. Haarlem, vorig jaar nog nationaal kam pioen, ziet door het vertrek van de sterk ste dame, Agnes Geene, de kansen op pro longatie van de titel sterk verminderd. Het eerste team van Haarlem ziet er als volgt uit: Félice en Mirette de Nooyer, Loek Alders en Hennie van Leiden. Het tweede team van Duinwijck be staat uit: Lili en Margot ter Metz, Paul Ridder en Rob Koutstaal. De competitie-indeling van de eerste klasse is als volgt: le afdeling: Haarlem II, Duinwijck III, Kortenaes II, Amstelstad. 2e afdeling: Duinwijck IV, Drop Shot II, Vijfsluizen, Fl. Rackets. 3e afdeling: Vel- sen, Venlo II, MVO, Stoka. 4e afdeling: Eindhoven, Idana, Victoria, Slotermeer. De belangrijkste wedstrijden, die dit weekeinde in Haarlem en omstreken ge speeld worden zijn: Hoofdklasse A: Haar lemDuinwijck II, Hoofdklasse B: Duin wijckHBC '57, Eerste klasse, afdeling III: Velsen—Venlo II. UTRECHT. De Nederlandse ijs hockeybond heeft een nieuwe voorzitter en secretaris gekregen. Voorzitter Oost hoek (Den Haag) bedankte om persoon lijke redenen, secretaris Henrichs (Utrecht) wegens drukke werkzaamheden. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. Schweers (Amsterdam), tot secretaris de heer J. van de Udenhout (Den Bosch). Feijenoord-spil Hans Kraay behoort tot de weinige Rotterdammers die in het duel tegen Telstar nog problemen zien. Kraay is er niet gerust op. Hij herinnert zich nog te goed hoe moei lijk het vorig seizoen was de Velser defensie op de knieën te krijgen. Toch moet het ook deze keer lukken want, meent Hans Kraay, als Feijenoord de ze wedstrijd achter de rug heeft ziet de toekomst er voor de koplopers in de ere-divisie goed uit. Ajax heeft na melijk een zeer zwaar programma voor de boeg. Naast de inhaalwedstrijden tegen DWS en FC Twente en na tuurlijk het duel tegen Real ontmoe ten de Amsterdammers deze maand nog PSV, Sparta en Xerxes. Dat bete kent dat Ajax de laatste twee weken van oktober vijf maal in actie komt. Concurrent Feijenoord kan in die tijd rustig toekijken hoe de Amsterdam mers hier en daar wat puntjes laten liggen DEN HAAG Het hoofdbestuur van de N.J.J.B. heeft gisteravond besloten Wim Ruska, wereldkampioen judo in het zwaargewicht, niet toe te laten tot de Ne derlandse kampioenschappen dangraden, die vandaag in de Rotterdamse Energie hal worden gehouden. Wim Ruska verloor vorige week zaterdag het recht op deze kampioenschappen uit te komen doordat hij niet aan de district kampioenschappen van midden-Neder land in Utrecht deelnam. De Amsterdam mer, die in augustus in Salt Lake City de opvolger van Anton Geesink werd, had zich in de dag waarop deze kampioen schappen werden gehouden vergist. Ruska diende hierop een verzoek bij de bond in, dat echter niet werd ingewilligd. Martin Poglajen, die een zilveren me daille won, nam eveneens niet aan de dis trictskampioenschappen deel en zag twee verzoeken afgewezen, zodat ook hij niet van de partij zal zijn. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Gerard Koel en Leo Duijndam zullen hét nieuwe wintersei zoen zeker voor de zesdaagsen in Gent en Amsterdam een Nederlands koppel vormen. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM André Agema was in de vijfde ronde van de nationale voorwed strijden eerste klas kader 47/2 in topvorm en liet J. Pieterse in 13 beurten kansloos. Het partijmoyenne van Agema (23.07) be naderde de grens (24.00) van de erreklas- se. Ook Chris Nobels kwam in de vijfde ronde tot winst en dit bracht drie spelers op een gedeelde eerste plaats, waarbij Pieterse echter een moyenne voorsprong behield. Veel spanning dus in deze poule, maar de kans is groot, dat de deelnemers elkaar de winstpunten afsnoepen, die nodig zul len zijn voor een finaleplaats. Maandag wordt in rest. Vreeburg de zesde en te vens laatste ronde gespeeld. J. Pieterse 80 13 17 6.15 0 A. Agema 300 13 97 23.07 2 Chr. Nobels J. Lammers 300 22 55 13.63 2 265 22 106 12.04 t) De stand: J. Pieterse 5 1185 86 102 13.77 6 Chr. Nobels 5 1301 110 74 11.82 6 A. Agema 5 1302 116 97 11.22 6 J. Lammers 5 1202 110 106 10.92 2 HELSINKI. Reipas Lathi is voetbal kampioen van Finland gworden. Met nog één wedstrijd te spelen is deze ploeg onbe reikbaar geworden voor het op de tweede plaats staande Kuopio Palloseura, dat in 1966 de titel behaalde. (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND De ontmoeting tussen Telstar en Feijenoord is dit week einde hét voetbalevenement in Kenne- merland. De Rotterdammers gaan zonder puntenverlies aan de leiding in de ere divisie. Daarom alleen al krijgt Telstar wel heel sterk het etiket van underdog opgeplakt. De zwakke vertoning van de Velsenaren tegen DOS moet Feijenoord nog verder op zijn gemak gesteld heb ben. RCH en EDO ondervinden de con currentie van de komst van de Rotter dammers naar Schoonenberg, RCH speelt thuis tegen Vitesse en EDO komt uit te gen De Baronie uit Breda. Haarlem is de enige ploeg die zondag op vreemde grond in actie komt. Blauw Wit is de tegenstander van de Haarlemmers. Trainer De Visser heeft het elftal dat de slechte indruk van vorige week moet wegnemen nog niet samengesteld. De se- lectiegroep is wel dezelfde gebleven. Met deze veertien spelers heeft De Visser wel een hartig woordje gesproken. „De capa citeiten zijn er, maar de inzet en het karakter ontbreken. Het komt er niet uit. Er wordt te weinig geknokt. Als dat niet verandert zet ik er anderen in die tech nisch misschien minder zijn, maar die vechtlust op kunnen brengen. Dan gaan er bekende hoofden rollen". Tegen Feije noord kunnen de spelers die onder de verwachtingen bleven zich dus rehabili teren. De Velser oefenmeester hield van morgen nog een extra-training en een be spreking voor het belangrijke duel van morgen. „We zullen natuurlijk voorzich- (Van onze sportredactie) HAARLEM De NAC-spelers Van der Merwe, Van Gorp en Vermeulen zullen de training in Zeist van het Nederlands B-elftal niet mogen meemaken. NAC vindt het risico van blessures te groot met het oog op de Europa Cup wedstrijd voor bekerwinnaars die de Bredase club de dag daarop in Eindhoven tegen Floriana uit Malta speelt. De kans van de drie NAC- spelers op een plaats in het B-elftal dat 17 oktober tegen ADO speelt is door dit besluit van hun werkgever verkeken. Telstar (thuis tegen Feijenoord): wordt pas later bekend gemaakt. RCH (thuis tegen Vitesse): Bes - Croes Caspers, Oldenziel en Koppen - Fransz en Schipper - Van Doesselaar, De Goede Maslo en Meijer. Haarlem (uit tegen Blauw-Wit): Boomgaard - Wentink, Koster, Peters en Meyer - Peijs en Kruyer - Hoeben, De Wolf, Couperus en Van Haaren. EDO (thuis tegen De Baronie): Ama- ma - Van der Zon, Disselköter, Breeu- wer en Spiers - Mul en Corry Koene - Bosdijk, Van der Putten, Burke en Joop Koene. tig spelen, maar dat wil niet zeggen dat we gaan verdedigen. Als Feijenoord zijn dag eens niet heeft, kunnen we daar al leen van profiteren door aan te vallen". Voor Manders vindt De Visser de drukte te groot. De 19-jarige Velsenaar zal er niet bij zijn. Geestman maakt daarom zijn ren tree. Althoff sukkelt met een blessure. Alleen als hij fit is zal De Visser hem in het team laten. De Rotterdammers wijzigden hun elftal niet. Geels en Kindvall opereren dus weer in de spits met Moulijn en Samardzic op de vleugels. Feijenoord: Pieters Graaf land; Romeijn, Israel, Kraay en Veld hoen; Haak en Jansen; Samardzic, Kind vall, Geels en Moulijn. RCH heeft het elftal dat vorige week in Venlo een knappe zege boekte, niet veranderd. De opgave waar de Heemste denaren nu voor staan, is zwaarder. Vi tesse moet nu eenmaal hoger worden aan geslagen dan hekkesluiter VVV. Bij de Arnhemmers is Zweers geblesseerd. Zijn vervanger, de 17-jarige Gaasbeek aan het begin van het seizoen overgenomen van een zaterdagmiddagvereniging, deed het tegen Heracles uitstekend. Hij scoorde beide doelpunten. Ook tegen RCH is hij van de partij. Vitesse; Van der Zwaard, Eichelsheim, Van Ingen, Huiberts en Schoorl, Veenstra en Hofs, Gaasbeek, De Vries, Verhagen en Vleeming. In het o(uel tussen Blauw Wit en Haar lem ontmdeten de vijf oud-Ajacieden van de bezoekers drie van hun ex-clubgeno ten die nu bij de Amsterdamse eerste- divisievereniging een onderkomen gevon den hebben. Het zijn de aanvallers Ruim schoots, Van Dijk en Schemmekes. afwom stig uit het Ajax-jeugdelftal. Bij Haar lem is Van Haaren weer fit, waardoor Driessen uit het elftal verdween. Cees de Wolf staat nu met Couperus aan de spits, Blauw Wit moet het morgen zonder Spa rendam en Muskee doen. Beiden zijn ge blesseerd. Oud-Haarlemmer De Boer liep afgelopen zondag tegen Alkmaar/Zaan streek een waarschuwing op en is door zijn club in afwachting van de uitspraak door de KNVB voorlopig geschorst. Ex RCH-er Strijks is opgesteld in het tweede van de Amsterdammers. Blauw Wit: Pa ternotte, Van Meeteren, Breevoort, Lief veld en Herman, Wildbret en Gerritsen, Ruimschoots, Van Dijk, Schemmekes en Stovee. EDO kan tegen Baronie Hendriks niet opstellen. Hij heeft last van een kniebles sure en wordt behandeld door dokter Rolink. De EDO-spits wordt vervangen door amateur Joop Koene, die als inval Ier tegen Wageningen een knappe partij speelde. Dries Mul staat in de halflinie en Van der Putten heeft de opengevallen plaats in de voorhoede ingenomen. De Baronie kampt ook nogal met blessures en maakte onder voorbehoud het volgen de elftal bekend: Van Hooydonk, Van Zundert, H. van Ierssel, Stickers en Schnebeli, Van der Broek en Deijkers Holleman, Harting, C. van Ierssel en Brouwers. LONDEN. Enkele uren nadat hi, door de strafcommissie van de Engelse voetbalbond voor 28 dagen was geschorst, wegens wangedrag met Chelsea tijdens een buitenlandse tournee, heeft Tommy Docherty, de manager van Chelsea, zyn ontslag aangeboden. De Londense eerste divisieclub heeft inmiddels het ontslag van de 38-jarige Docherty aanvaard. Docherty is een van de meest gerucht makende Engelse managers. In decern ber vorig jaar keeg hij een boete van duizend gulden omdat hij na een jeugd wedstrijd de scheidsrechter beledigde. Twee maanden daarna liet Docherty, die ruim 50.000 gulden per jaar bij Chelsea verdiende, zich tegenover verslaggevers minder vriendelijk uit over bestuursle den van Chelsea, hetgeen hem op een ernstige reprimande kwam te staan. (Van onze honkbalmedewerker) SAINT LOUIS. De World Series 1967 verhuisde vrijdag van Boston naar Saint Louis. Ook in Saint Louis heerst grote opwinding, maar in Bos ton was het nog erger. Geen wonder ook, want de fans van de Boston Red Sox hebben lang moeten wachten, eer hun favorieten weer eens kampioen werden: in 1946 gebeurde dat voor het laatst. In Saint Louis is men wel wat gewend, want de Cardinals werden in 1964 wereldkampioen na een zeven wedstrijden-serie met de New York Yankees. De Cardinals-pitcher Bob Gibson die woensdag de grote man was in Bos ton, wierp toen ook voor de Cardi nals en hij bewaart goede herinnerin gen aan die World Series: hij boekte toen twee overwinningen op de fameu ze Yankees. In de beslissende zevende wedstrijd was hij ook de winnende werper. Een van zijn tegenstanders in die wedstrijd speelt nu in de Cardi nals: Roger Maris. Ook de Boston Red Sox hebben een ex-Yankee in hun midden: catcher Elston Howard. Werper Bob Gibson is een veel be sproken werper. Hij raakte dit seizoen ernstig geblesseerd, toen hij op 15 juli een enkel brak. Oorzaak: een geslagen bal. Op 6 september ging hij weer aan de slag en goed! Woensdag scha kelde hij tien tegenstanders op 3 sl. uit. Zijn teamgenoot Lou Broek kwam op de recordlijst. Tijdens elke World series worden steeds weer records ge broken. Broek egaliseerde het record van de meeste honkslagen in een wed strijd: met nog 31 anderen slaagde hij erin vier honkslagen te geven. Hij kreeg in de negende inning een kans om er vijf van te maken, maar hij kreeg 4w. Ook werper Jifti Lonborg van de Red Sox liet zijn naam op de recordlijst schrijven: hij kreeg slechts een honkslag tegen gedurende negen innings en dat hadden sinds 1900 slechts drie anderen gepresteerd. Boston-manager Dick Williams is een rookie, dat wil zeggen hij is voor de eerste keer in zijn carrière manager van een Major League-team. Dat hij het er goed heeft afgebracht, behoeft geen discussie. Toen zijn ploeg woens dagmiddag kansloos werd verslagen door werper Gibson, deed rookie Wil liams iets wat geen van zijn voorgan gers ooit heeft gedaan. Williams stond eerst keurig de pers te woord, liet zijn spelers het hunne zeggen, prees de tegenpartij en bleek tevreden over zijn eigen ploeg. De verslaggevers waren echter nog niet de deur uit, of Williams commandeerde de gehele ploeg weer naar het veld voor een geduchte slag training! Hoeveel de spelers van beide teams zullen verdienen, is nog niet bekend. De recette van de eerste vier wedstrij den is hiervoor bindend; een vaste regel die genomen is om bedrog te voorkomen. In Boston kwamen ruim 70.000 toeschouwers naar de eerste twee wedstrijden kijken en ook in Saint Louis verwacht men steeds een uitverkocht huis. De vooruitzichten voor de wedstrijd var) vanavond zijn niet al te gunstig: als er gespeeld zal worden, moet dit op een vochtig veld gebeuren, want er werd regen ver wacht.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11